„DE FAAM OER ONDERGOED3 DE BILT KLEEOSNGMAGAZSJN „DE FAAM" ANEGANG 39 99 DONDERDAG 7 NOVEMBER 1935 H-A" A RE EM'S DAGB -E A D 2 ONS VADERLANDSCH KLIMAAT IS ZEER WISSELVALLIG Wij zijn er aan gewend, en wat voor vreemdelingen soms zeer gevaarlijk is, is voor ons alleen maar erg onaangenaam Bereid U voor op snel invallende winterkoude, koop winterkleeren. „DE FAAM" heeft keurige wintermantels, stevige winterjassen en ulsters geëtaleerd. Stuk voor stuk fraaie kleedingstukken, naar de nieuwste mode. Zeer matig in prijs voor FAAM-kwaliteit. De wereldjamboree in ons land? Verzoek bij Internationaal Bureau ingediend. Medewerking der regeering. De hoofdverkermer van de Nederlandsche Padvinders Staatsraad J. J. Rambonnet, heeft volgens de Tel. aan het internationaal bureau der Padvindersorganisatie te Londen officieel verzocht de wereldjamboree 1937 In Nederland te doen houden. Een beslissing omtrent de plaats, waar deze zal plaatsvin- en, waarvoor het Gooi en Vogelenzang in aanmerking komen, is nog niet genomen. De hoofdverkenner heeft voordat hij de uit- roodiging verzond, eerst de beslissing van de Nederlandsche regeering afgewacht. De mi nisterraad heeft Woensdag besloten, niet al leen een maximum van f 20.000 ter beschik king te stellen van de Nederlandsche organi satie, doch tevens aan enkele officieren, waaronder kapitein Breunesse, leider der vierdaagsche afstandsmarchen. vergunning te verleenen zich beschikbaar te stellen voor de organisatie van de Wereldjamboree. De re geering is tevens bereid het kamp Laren voor de jamboree af te staan. VEREENIGING „WETEN EN WERKEN". Aan het jaarverslag 1934 van de vereenigin' „Weten en Werken" te Haarlem ontleenen wij het volgende: De bijeenkomsten, waaraan de heeren G. van der Laan, J. de Meza, H. C. Verkruysen, dr. P. H. Schroder, dr, W. G. N. v. d. Sleen, A. F. J. Portielje, J. Dols, J. W. Wichers, J B. Schuil en J, G. Salm hun medewerking verleenden, mochten zich steeds in een groote opkomst verheugen van zeer belangstellende hoorders, H-' -"dal der leden, die geregeld de bijeen- 1 t bezoeken bleef ongev. stationnaïr; 't a,. ttribueerenden gaat echter gestadig ac" waardoor de finantieele positie der ver m ig er niet op vooruit gaat, hetgeen,. gaz:- :'e nuttige en aangename resultaten, ze-v - "treuren is. In hét bestuur is eenige wijziging gekomen door het uittreden van de heeren Craandijk en Van der Gande, in de plaats waarvan zijn gekozen de heeren Jac. van den Bosch en J W. Ruinen. Tot voorzitter en secretaris zijn gekozen de heeren J. D. Rutgers van der Loeff en J. W. Ruinen. Het bestuur is er in geslaagd de volgende sprekers bereid te vinden, gedurende het vol gend seizoen een spreekbeurt te vervullen: H. C. Verkruysen, Henri Dekking, mevr. F. Koote- Gerrese, G. van der Laan, J. B. Schuil, dr. G J. de Groot, J. W. Wichers, dr. W. G. N. van der Sleen, A. F. J Portielje en dr. N. Tinbergen. MEISJE DOOR VRACHTAUTO GEGREPEN EN GEDOOD. Woensdagavond even voor 6 uur is op de Asselschestraat te Apeldoorn ter hoogte van de Korte Nieuwstraat het 14-jarig dochtertje van den architect D. Prins door een noodlot tig ongeval om het leven gekomen. Bij het uitwijken voor een rechts van den weg staande bakfiets kwam zij met haar rij wiel te vallen en werd zij door een achter haar rijdenden vrachttrailer gegrepen. Zfj kwam met het hoofd onder de wielen van aen zwaar beladen vrachtauto en werd vrijwel op slag gedood. Naar ooggetuigen verklaren treft den chauffeur van den vrachtauto geen schuld. PAS OP MET DE N.V. No. 48. Door den burgemeester van Putten is vol gens het A. N. P. een waarschuwing verspreid om geen relaties aan te knoopen met de N.V. Vereenigd Industrieel Bezit No. 48 alvorens bij hem nadere inlichtingen te hebben ingewon nen UIT DE STAATSCOURANT BURGEMEESTERS. Bij K. B. is aan D. F. Brune op zijn verzoek met ingang van .15 Januari eervol ontslag verleend als burgemeester van Eethen, met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem als burgemeester bewezen. DE GROOTSTE KEUZE DE LAAGSTE PRIJS VAK KL E &INOMA6A2VN PAARLAARSTEEG I.TEU 11042 (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: DONDERDAG 7 NOVEMBER. Gebouw Protestantenbond Jacobstraat. Voordracht ds. J. C. A. Fetter voor de Ver. van Vrijz. Hervormden, 8 uur. Rembrandt Theater: „Königswalzer". Op het tooneel: Rodëlla'Ruis en Artix. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Greta Garbo in „De Bonte Sluier". Doorloopende voorstelling van zeven uur tot half twaalf. Frans Hals Theater: ,,Een vrouw van de wereld" met Mae West. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Red Wagon". Op het tooneel: Mischa Korsakoff, accordeon. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. VRIJDAG 8 NOVEMBER. Gem. Concertgebouw: Concert H.O.V. met zang van Friedel Dotza. Schouwburg Jansweg: Openbare vergade ring N.S.B. Spreker G. F. Vlekke en Tj. O. v. d. Weide. 8.15 uur. Bioscopen nieuw programma. Het vredesspel „1915 Verdun 1935?' Hier volgen nog enkele bijzonderheden over het vredesspel „1915Verdun 1935....?" (Wunder urn Verdun) van Hans Chlumberg, waarmee de Vredesraad Zaterdag a.s. den Wapenstilstandsdag zal herdenken. Het spel bestaat uit een proloog, 6 taferee- len en een epiloog. Een reisgezelschap be zoekt aan den vooravond van een nationalen herdenkingsdag een oorlogskerkhof bij Ver dun, waar Franschen en Duitschers in één massagraf begraven zijn. De twee eenige over levenden v&n het gevecht: Vernier, een* Franschman, is bewaker van het kerkhof, de ander Heydner, een Duitscher bevindt zich onder de toeristen. Vernier knoopt een ge sprek aan met Heydner, zonder hem te her kernen. Heydner blijft als laatste op het kerkhof achter en ziet een visioen vóór zich hoe het zou zijn, wanneer werkelijk eens de gebeden zouden worden verhoord die stellig de o. volgenden morgen in vele kerken zullen opstijgen: gebeden om de opstanding van de dierbare dooden. Dit visioen van Heydner zien we dan in tafereelen voor onze oogen voorbijtrekken, als eerste: de opstanding van de Fransche en Duitsche soldaten uit het massagraf. Zij voelen zich broeders, heel, anders dan de toeristen, onder wie zelfs in vollen vredestijd een scherpe tegenstelling tus schen puitschers en geallieerden blijft be staan. De volgende tafereelen geven den terugkeer var een Franschen en van een Duitschen soldaat weer. Zou men om een wonder gebe den hebben, wanneer men aan de mogelijk heid gedacht had van de vervulling ei*van? De Fransche soldaat vindt zijn plaats inge nomen, zijn vrouw getrouwd met zijn vroe- geren knecht. De Duitsche soldaat vindt zijn oude moeder, slachtoffer van de inflatie, te rug aft dienstbode in de herberg, die vroeger haar eigendom was en van de „stamtafel der frontsoldaten" is zijn beste vriend uit den oorlog uitgesloten, omdat deze maat schappelijk aan lager wal is geraakt. Er is voor den oudstrijders geen plaats meer hier op aarde. Het heele economische leven raakt ontwricht en in het volgende tafereel zien we de vertegenwoordigers van de groote mogendheden en van kerk en wetenschap in een conferentie bijeen ten einde te trachten hun houding te bepalen ten opzichte van dit „wonder" dat niet in het wereldgebeuren past. De verwarring is groot. En als dan een groep der opgestane soldaten in de conferen tie komt en ziet, dat er nog steeds twee dracht is onder de volken, dat nog steeds de industrie in dienst staat van de wapen industrie, ook in de landen die den oorlog wennen, dan krijgt de moedeloosheid bij hen ds overhand. Ze voelen, dat ze tevergeefs ge storven zijn en weten niet meer waartoe ze zijn opgestaan. Er is voor hen geen plaats op deze wereld.. Het volgende tafereel geeft weer den terugkeer van de gevallenen in hun gra ven. Hiermee eindigt, het visioen van Heydner. We zijn weer op het oorlogskerkhof: de toeris ten trekken verder en de levensles, die de Duitsche vader zijn Fritzchen inprent, naar aanleiding van het geziene, is, dat de helden dood de schoonste dood is! Met een beroep van de gevallenen op de menschheid: hun nagedachtenis te eeren, niet door monumenten en redevoeringen, maar door te bouwen aan menschelijkheid en aan liefde, en zóó te maken dat zij niet te ver geefs gestorven zijn, eindigt het spel. De heer Joh. C. Frevel heeft de regie; de décors zijn van mej. E. van Erven Dorens. Plastiek: mevrouw Branda le Nobel. NIEUWE STRAATNAMEN. B. en W. van Haarlem hebben besloten, aan de straten in de wijk tem Noorden van de Munterslaam en ten Oosten van den Oos terduinweg, tje volgende namen te geven: Egelantierlaan, Slamgenkruidlaan, Helm- laan, Ligusterlaan, Duindoornlaan, Brem- laan, Lorentzkade; Duinroosplantsoen en Stalkruidlaan. BEGRAFENIS VAN DEN HEER J. LISSONE. AMSTERDAM, 7 November. (A.N.P.) Op de begraafplaats „Zorgvlied" is vanochtend de begrafenis geschied van den heer J. Lissone Jr.. oud-directeur van het reisbureau Lis sone. Nadat te Overveen pastoor G. van Niekerk met assistentie van kapelaan E. L. J. Meijn- der uit Den Haag en kapelaan T. Lampe udt Overveen de plechtige requiem-mis had op gedragen begaf de stoet-zich naar Amster dam. Op de begraafplaats hadden zich inmid dels verzameld de heeren Pliester, directeur van het bureau Lissone-Limdeman in Den Haag, Nieuwenhuis, adjunct-directeur, K. Rotteveel, L. J. Bouvy, gemeenteraadslid uit Bloemen daal, ir. G. L. IJizer, de letterkundige Van der Velde, de kunstschilder Martin Monnikendam,mr. A. Pover, de heer Huysser, verschillende vrienden en tal van dames en heeren van het personeel van Lissone's reis bureau in Amsterdam. ^Met den stoet kwamen o.a. mee de heeren Pr. Lissone en de architect Kropholler. Ka pelaan Meijnders verrichtte de absoute en de beaardinig, waarna de heer Bouvy na mens de vrienden een woord van dank en afscheid sprak en de heer S. Lissone voor de belangstelling aan zijn overleden broeder bewezen, dankte. GROENTEMARKT HAARLEM. 6 November 1935. Lof 1623 cent per K G. Snijboonen 2234 cent per K.G. Tomaten 914 cent per K.G. Andijvie 3050 cent per kist. Spinazie 45—70 cent per kist. Groenekool 4055 cent per kist. Gelekool 6080 cent per kist. Sla 4060 cent per kist. Boerekool 3555 cent per kist. Bloemkool 1018 cent per stuk. Roodekool 1215 cent per stuk. Knolselderie 25 cent per stuk. Wortelen 79 cent per bos. Prei 3—13 cent per bos. Selderie 310 cent per bos. Pieterselie 35 cent per bos. meldt: Hoogste barometerstand 771.2 m.M. te Varsö. Laagste barometerstand 746.3 m.M. te Blacksod. en voorspelt: Matigen tijdelijk toenemenden Zuidooste lijken tot Zuidelijken wind. Zwaar bewolkt tot betrokken. Waarschijnlijk eenigen regen. Later iets zachter. Uit het Buitenland Oostelijke wind met grootere regenkans verwacht. In het Noordwesten nam de hooge drukking af, in het Zuidoosten herstelt zij zich tijdelijk, maar in de Golf van Biscaje is onverwacht een diepe depressie verschenen, terwijl die- ten Westen van de Britsche Eilanden in het Zuiden ook versterking krijgt. In Noord-Scan- dinavië wordt de vorst streng, maar uit Duitschland en Zuid-Scandinavië is de vorst verdwenen. De Britsche Eilanden hebben over- het algemeen betrokken of nevelachtig en regenachtig weer, alleen in Oost-Engeland is lichte vorst. In de Golf van Biscaje waait in het Zuiden en Westen storm, die groote massa's vochtige en warme lucht naar het vaste land brengt. Er is reeds veel regen in West-Frankrijk gevallen. Indien de depressie uit de Golf van Biscaje grootendeels naar de Middellandsche Zee trekt, zal de wind hier weer naar het Oosten loopen, maar daarbij neemt de kans op regen toe. Barometer 756 m.M. 753 m.M. Stand van heden Vorige stand Neiging: Vooruit. Opgaven van: CAREL VAN HUIZEN, Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 Thermometer 7 November: Hoogste gisteren - 51 F. Laagste heden nacht 41 F. Hoogste heden tot 12 uur 45 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 7 November. Ondertrouwd 6 November: Th. P. J. van Leersum en G. G. M. Sleeman; H. Steeman en M. J. H. van de Manakker; J. J. Loerakker en A. M. Roest; W. Walkotte en Th. Dikkeboom; J, W. Singeling en C. J. Roest; H. Budde en B. E. van Delden; W. Zwetsloot en M. J. Tes- sela^r; P. Fortgens en'U. W. G. Terreehorst. Getrouwd 6 November: L. Halsema en W. B. Polfliet; A. J. Martin en W. R. D. Schmidt; J. W. Derogee en M. G. Wickenhauser; P. Klaase en H. E. Brondsema; M. Emmer en F. Franke; J. W. Post en G. H. Kruijd; J. Nij- kamp en A. C. Steïnmüller; A. D. J, F. Meijer en A. M. Hameetman: L. G. Meijer en P. van Soolingen; A. van der Mark en H. C. Theloke; B. I. A. Suurland en J. E. W. S. van Heerden; A, Alderlieste en E. Dafnis; S. Veldstra en T. Knaap; J. P. C. Planje ejj K. Th. Oldenkotte; J. A. Raams en G. Baas. Bevallen 5 November: M. C. de Groot van de Gevel, z.; A. J. M. Nolet—Adelaar, z. Overleden 4 November: J. Lissone, 68 j., Zijl- weg; C. C. M. Bomhoff, 25 j., Merkmanstraat; 5 November: L. de Vries, 46 j„ Barrevoete- straat; P. van der Meer, 75 j„ Heerensingel: M. G, Reiber-*-Nan, 38 j„ Kleine Houtweg: W. L. de BontTouber, 52 j„ Santpoorterstraat. AAN KINDERVERLAMMING OVERLEDEN. De 28-jarige eehtgenoote van den heer M. v. d. H. werd eenige dagen geleden in het zie kenhuis te Almelo opgenomen, omdat zij aan kinderverlamming leed. De patiente is heden hieraan overleden. FINANCIEELE BERICHTEN Ned. Wol Maatschappij heeft een goed jaar. Belangrijk bedrag uit bedrijfsreserves vrijgekomen. Het jaarverslag der Ned. Wol Maatschappij over het boekjaar 19341935 is verschenen. Wij ontleenen er het volgende aan: De prijsfluctuaties voor wol als geheel ble ven gedurende het zoo juist afgesloten boek jaar, binnen redelijke grenzen. De wereldpro ductie in wol van het laatste seizoen werd wederom zoo goed als geheel geabsorbeerd; de statistische positie van het artikel blijft gezond. Dat de Maatschappij, niettegenstaan de vele moeilijkheden van verschillenden aard een bevredigend resultaat kan overleggen, komt mede voor een niet gering deel doordat verschillende posten, waartegen in de vorige beiansen reserves werden gemaakt, tot af wikkeling kwamen. Daardoor komt een be drag van f 150.000 uit de bedrijfsreserves vrij, welke som aan de verlies- en winstrekening ten goede komt. (In het vorige boekjaar werd f 225.776 naar de rekening bedrijfsreserve overgeboekt). Deze bedrijfsreserve paraisseert thans met f 393.243 op de balans. Wij houden ons over tuigd, dat dit bedrag voldoende is om het risico der thans loopende posten te dekken. Van het in de balans vermelde voordeelig overschot van f 352.786 (336.983) is onder goed keuring van commissarissen besloten f 10.000 (onv.) naar de rekening reserve voor even- tueele pensioensvorozieningen over te bren gen. Voorgesteld wordt een dividend van 7 pet. (3 pet.) uit te keeren, waarna een voordeelig overschot van f 46.847 op het nieuwe jaar kan worden overgeboekt. Indien dit voorste) aangenomen wordt, zal het dividend op dé aandeelen A en B met f 70 en coupon No. 11 der oprichtersbewijzen met f 30.41 betaalbaar zijn. - Broers, die brand stichtten, voor Haarlem's rechtbank. Oudste lokte het misdrijf uit. In Hillegom is een bloembollenschuur aan de Van de Endelaan afgebrand in den nacht van 16 op 17 September. Het bleek dat brand stichting in het spel was. Aangehouden werden twee broers, die Don derdagmorgen als verdachten voor de Haar- lemsche Rechtbank terecht stonden. De een wegens brandstichting, de ander wegens uit lokking ervan. De 19-jarige jongen heeft een lucifer ge houden bij een mand, gevuld met papier en toen die vlam vatte, heeft hij zich ter ruste begeven. Hij ontkende dat hem geld was beloofd voor deze brandstichting'. De 25-jarige broer heeft de zaak uitgelokt Hij was de belanghebbende omdat hij de eigenaar was van de bollen, die in de schuur lagen. De bollen waren Hoog verzekerd. Aanvan kelijk voor f 10.000, later voor f 14.000. De werkelijke waarde was slechts f 3700, o.a door verkoopen die waren geschied. De inspecteur van politie zei dat er groot gevaar was geweest voor een andere bollen schuur en een woonhuis. Spoedig ingrijpen van de brandweer heeft echter erger voor komen. Deze getuige bevestigde de aanvankelijke verklaring in het proces-verbaal dat er wel' geld was beloofd voor de brandstichting. De oudste had gezegd: „dat het bedrag nog niet vaststond". De jongste had. aldus de inspecteur, bij het eerste verhoor gezegd: „Ik vind 't niet zoo erg om de verzekering te benadeelen. Wat in België is gebeurd, die devaluatie, is nog veel ergere diefstal! De president ondervroeg den knaap hier over. die deze opvatting nog trachtte toe te lichten, waarop de president een einde maak te aan de dwaze opmerkingen van den jon gen door aan te nemen dat een dergelijke opvatting op een abnormaliteit moet be rusten. Het is toch ook wel absurd economische maatregelen (ook al berokkenen zij aan velen schade) te vergelijken met een brandstich ting! De eigenaar van de bollenschuur kwam ook nog als getuige. Bollenschuur en de stellingen erin waren aan den oudsten verdachte ver huurd. De woning, die ook eigendom was van den getuige, was nu onbewoond. De officier zei in zijn requisitoir dat in dit geval de uitlokker strenger gestraft moet worden dan de jongen, die het vuur heeft aangestoken. Toch wordt brandstichting ge rekend tot de ernstigste misdrijven die onze wet strafbaar stelt. Volgens den officier wijzen verschillende symptomen erop, dat de oudste reeds lang met het plan van brand rondliep. Daarbij heeft "hij misbruik gemaakt van het niet al te zeer 'ontwikkelde verstand van den jongsten. Tegen den brandstichter, den jongsten dus, eischte hij een clemente straf, n.l. een voor waardelijke gevangenisstraf van achtmaan den met een proeftijd van drie jaar. Tegen den oudsten, den uitlokker, werd ge- eischt anderhalf jaar gevangenisstraf. De officier noemde zijn daad zeer gemeen. Het ingewonnen rapport is niet gunstig, in tegenstelling tot dat van den jongste. Bovendien vroeg de officier opheffing van de schorsing der voorloopige hechtenis, die op 15 October is verleend, opdat de verdachte zijn zaken kon regelen. De verdediger, Mr. J. H. J. Simons, sloot zoch aan bij den eisch voor een voorwaarde lijke straf voor den jongste. Voor den oudsten vroeg hij een psychi atrisch rapport. In de familie komt namelijk meer zwakheid van zinnen voor. Hij belichtte de goede zijden van het karakter van den oudsten. Voor hem vroeg hij ook een voor waardelijke straf en verzocht de schorsing van de voorloopige hechtenis. De rechtbank besloot, na in raadkamer te zijn geweest, dat de verdachte weer in hech tenis moet worden genomen. DS. W. BIJLEVELD. Ds. W. Bijleveld, predikant bij de Chr. Geref. Gem. van Haarlem-Centrum, staat op het tweetal te Noordeloos. BEGRAFENIS P. F. VAN SLIJPE. Op de Algemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan had hedenmorgen onder veel belangstelling de ter aardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer P. F. van Slijpe, oud-directeur van het voor malig Stads Armen- en Ziekenhuis, thans Tehuis voor Ouden van Dagen. Onder de aanwezigen waren o.m. de heer W. van Liemt, wethouder, Mr. J. N. J. E. Iieer- kens Thijssen, oud-voorzitter van het voor malig Burgerlijk Armbestuur, alhier en W. A. J. van de Kamp oud-Regent van het Tehuis voor Ouden van Dagen. Voorts oud-pupillen van den overledene, vele verpleegden, beamb ten en oud-beambten van het Tehuis voor Ouden van Dagen. Een vertegenwoordiger van het bestuur van het Opvoedingsgesticht „Beekbergen", gevestigd te Epe, trad als eerste spreker naar voren. Spr. herinnerde er aan, dat de heer Van Slijpe vroeger gedurende vele jaren di recteur van genoemd gesticht is geweest en dat hijzelf altijd verklaarde, daar de geluk kigste jaren van zijn leven te hebben doorge bracht. Namens .de verpleegden en beambten van het Tehuis sprak de tegenwoordige directeur, de heer S. Glastra, woorden van dank en waardeering. Namens het Tehuis was er ook een bloemstuk en een der oudste verpleegden legde namens de verpleegden van het Tehuis een krans, vervaardigd van bloemen uit den tuin der inrichting, op het graf. Dr. A. H. Haentjens, predikant der Rem. Gemeente, alhier, sprak gevoelvolle woorden en dankte den overledene voor alles wat hij gedurende een groot deel van zijn leven voor de Rem. Gemeente heeft gedaan. Spr. besloot zijn rede met een gedicht, door den heer Van Slijpe vervaardigd bij gelegenheid van het 300-jarig bestaan der Rem. Broederschap. Dr. L. C. Kersbergen, zwager van den over ledene, dankte namens de familie voor de be langstelling en schetste welk een groot verlies de familiekring door het heengaan van den lieer Van Slijpe geleden heeft. WEENSCHE AVOND BIJ DE H.O.V. Alleen de naam van Friedel Dotza doet ver moeden dat het Vrijdagavond bij de H.O.V. meer dan een gewoon concert is. Voor dien avond stelde Frits Schuurman een buitenge woon programma samen met de beroemde operette-ster al soliste. Dit concert belooft in derdaad een ouderwetsche avond te worden. IJSHOCKEY. AMSTERDAM—BERLIJN. Het Berlijnsche IJshockey-team zal a.s. Za terdag en Zondag op de Kunstijsbaan te Am sterdam den strijd tegen het hoofdstedelijke Internationale team. de „Blue Six", aanbinden. De laatste ontmoeting tusschen de Duitsche en Hollandsche vertegenwoordigers op ijs- hockey-gebied eindigde het vorig seizoen met een 4—1 nederlaeg voor de Hollander, wat al een mooi resultaat was, daar ons team des tijds nog niet voldoende getraind was en nog geen wedstrijd-routine bezat, terwijl de Duit sche ploeg als een der sterkste van het vaste land van Europa beschouwd wordt. Het spel der Hollanders is, ondanks de korte, doch zeer intensieve training onder leiding der drie Canadeezen, sterk vooruitgegaan, zoodat we een spannenden strijd mogen verwachten. Er zal ongetwijfeld gepoogd worden revanche te nemen. HEEMSTEDE ONTWIKKELING ËN ONTSPANNING VAN WERKLOOZEN. Voor den cursus in hout- en koperbewerking bestaat wederom groote belangstelling; niet minder dam 74 werkloozen hebben zich reeds opgegeven. De cursus in houtbewerking zal iederen Woensdag worden gegeven en begin nen op Woensdag 13 November in het R.K. Vereenigingsgebouw. Op iederen Donderdag zal gelegenheid gegeven worden voor hout- en koperbewerking en wel voor het eerst op Don derdag 14 November. Ook voor den cursus in motortechniek be staat voldoende belangstelling; 14 werkloo zen gaven zich hiervoor op. Deze cursus wordt gehouden op Donderdagmiddag en op Vrijdag morgen. De eerste cursus wordt gehouden op Dinsdagmiddag 12 November. Voor den hovenierscursus hebben zich slechts vijf werkloozen opgegeven. Indien dit aantal niet grooter wordt, zal deze cursus dit jaar niet worden gegeven. Het secretariaat is gevestigd Landzichtlaan 9. De ontspanningslokaliteit zal op Maandag 2 December a.s. worden geopend. VERGADERING IJS VEREENIGING „DE VOLHARDING". Woensdagavond hield de IJsvereeniging „De Volharding" eeh ledenvergadering in café-restaurant „Hof van Heemstede". In zijn openingswoord herdacht de voor zitter, de heer D. Kat, dien heer P. Samson, die eenige dagen geleden aan de vereemiging door den dood is ontvallen. De heer Samson was een goed lid. Vroeger een goed rijder, later een iman die in alles belang stelde als het de ijssiport betrof. Onder luid apiplaus spelde de voorzitter den heer L. Kooyman het insigne van eere lid op de borst en overhandigde hem een fraaie oorkonde. Spreker uitte de beste wen- schen voor zijn gezondheid, die hean genoopt had, voor zijn bestuursfunctie' te bedanken. De heer Kooijm'an dankte voor de groote eer, hem bewezen. Eenige leden, die na herhaalde aanma ning hun contributie niet hadtien betaald, werden op voorstel van het toestuur ge royeerd. De toegrootimg werd hierna behandeld. De bedoeling is, behalve een eventueel door den K.N.S.B. te organiseeren nationalen wed strijd ook onderlinge wedstrijden te houden, benevens een ijsfeest, waarvoor bedragen werden gevoteerd. De begrooting werd goed gekeurd. Aan den heer Th. van Amerongen zal wor den opgedragen voor muziek te zorgen; aan de gebroeders Verdonschot wordt het res taurant weer voor een seizoen verpacht. Als afgevaardigden naar de vergadering van den K.N.S.B. te Groningen werden be noemd de heeren T. Platering en G. Arnold. In de vacature ontstaan door het bedan ken van den heer L. Kooijman werd tot be stuurslid gekozen de heer Mulder. Als baancommissaris werd gekozen de heer S. Kuiper. Op een waag om kaarten voor werkloozen gratis beschikbaar te stellen, werd besloten een 20-tal kaarten te geven, speciaal voor de morgenuren. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Een vrouw van 1935. Als antwoord op de critiek op onze Holland sche meisjes die zich te hoog achten om stof af te nemen en kopjes te wassehen, moge het volgende dienen: De Nederlandsche vrouwen hebben dit zelf bedorven doordat onze Hollandsche dienst meisjes moesten katoen dragen. Wat dragen de Duitsche meisjes? Geen katoen. Onze Hol landsche meisjes moeten in de ongezellige koude keukens zitten en eten. Waar zitten de Duitsche? Van de tien eten er acht aan tafel mee. Kopjes wassehen en stof afnemen is niet het werk voor onze meisjes, maar voor ma- vrouw zelf en het meisje doet verder al het vuile en zware werk alleen. Van de honderd Duitsche meisjes hier in Holland zouden acht en negentig in hun eigen land dit niet doen, maar onze mooie gave Hollandsche gulden is de schuld ervan. Onze meisjes mogen een avond per week uit. De Duitsche meisjes gaan alle avonden uit, neen nog erger. Zij gaan dan op een ka mer wonen waar zij va-ij zijn en kunnen thuis komen wanneer zij willen. Van onze meisjes wordt gezegd: „O, dat is ,,'t meisje". Van de Duitsche meisjes hoort men: „O, dat is Ilse, Tfude of Emy, onze hulp In de huishouding enz. Wanneer onze meis jes ook zoo wei-den behandeld en niet, als zij extern zijn moe en afgemat vóór het eten naar huis gezonden werden, maar ook als vriendin des huizes werden beschouwd, dan zou u mijn dochter als hulp in de huishouding kunnen krijgen. Dankend voor de plaatsruimte, Een moderne vrouw in 1935, Mevr. DU SAAR MÜLLER,

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2