VEIjOK'G S NOVEMBER Ï935 H X 'A R E E M'S D A" 'G B E A D Gewijde Guido Gezelle Avond. Ir» de Doopsgezinde Kerk. In de Doopsgezinde Kerk prak Donderda; avond Ds. J. M. Leendertz over Guido Gezelle als godsdienstig dichter. De gedichten van Gezelle, zoo zeide spr. o.m., komen niet voort uit een zorgeloos ge nieten van de natuur, maar uit een overge voelige ziel, die door het leven gehavend en vernield werd. De dichter toch paarde vurig heid aan overgevoeligheid en dit gaf kneu zing. Toen hij leeraar in de poëzie was aan het Seminarium te Rousselaere. waar hij zich een aanhang van geestdriftige leerlingen had gevormd, gaven zijn onstuimig optreden, zijn afwijken van de lesrooster, zijn opkomen voor de Vlaamsche taal, aanstoot en hij werd afgezet. Hij was een te ongewoon mensch voor den regelmatigen gang van het school leven. Hij werd overgeplaatst naar een werk kring van geheel anderen aard in het oude Brugge. De afzetting is de groote slag van zijn leven geweest en gedurende 20 jaren na dit feit heeft hij gezwegen als dichter. Zijn schoonste liederen heeft hij geschreven in den bewogen tijd rondom het ontslag. Na 20 jaar verrastte hij eensklaps het land door den frisschen. overvloeienden toon van zijn ge dichten. Hij schreef die liederen niet, zooals men allicht denken zou. in den zomer, maar in den winter, op zijn kamertje in Kortrijk. met het uitzicht op een blinden muur. Die liederen zijn geboren uit gemis en verlangen: uit het gemis maakte hij schoonheid en naai de zon gaat zijn verlangen uit: „Kom toch wêere, o zonne, kom!" In het tweede deel van zijn toespraak gaf Ds. Leendertz voorbeelden, hoe Guido Gezelle de schoonheden der natuur zag, met een in nerlijk bewogen, door de wereld gekrenkt en naar God verlangend hart. Hij wist schoon heid te vinden, waar niemand die wist te ont dekken: hij dichtte op een vuile plas, een distel Wat hij bezingt is de natuur in Vlaanderen, die wij kennen, want zij is vrijwel gelijk aan de natuur in ons land. Maar wij leeren deze natuur door zijn oogen weer anders bezien. Hij toont ons het geheimzinnige watervlak, de „blommen" langs den waterkant, het ran ke riet; hij ziet het „schrijverken", „den eeuwigen naam van God" op het watervlak schrijven. Hij bezingt de Lye, de „Jordane van zijn hart". De boomen heeft hij lief gehad als zijn broeders. Hü kon niet velen dat ze ge snoeid, dus: geschonden, werden. En over de bloemen raakt hij nooit uitgesproken, de bloem is hem het beeld van den Schepper. Neen. Guido Gezelle was geen zorgeloos na- tuurgenieter, maar een mensch, die gewond en ontberend door het leven is gegaan, maar de natuur troostte en verblijdde hem: die blijdschap ligt als stralende diamanten over zijn werk verspreid. Deze avond, waarvoor zeer groote belang stelling bestond, werd opgeluisterd door de welwillende medewerking van het Doopsge zind zangkoor en van Ans Stroink, die ver schillende op muziek gezette liederen van Guido Gezelle ten gehoore brachten, aanslui tend bij de toespraak van Ds. Leendertz, als: Avondliedje, Wiegedeuntje. Tot de Zonne, Be de, Gij badt op eenen berg alleen, Als in een glans Jacob Bijster bespeelde het orgel. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Handschoenen en ceinturen, actetasch met Inhoud, sabelkwast, padvindersmes, Politie bureau. Smedesfcraat; armbandje; Desmet, Neptunuastraat 37a; notitieboekje, Z eg- waart, Gen. de Wetstraat 59; doosje, inh. Inosepta, de Mol, P. Krugerstraat 37; hark, v. d. Hout, Regulierstraat 18; jongemswin- terjas, Wensveen, Gen. de Wetstraat 33 aw„ loterijbriefje, Treffers, Amsterdamstraat 3e; postzegel, Kapel, Olycanstraat 6; rijrwiel- plaatje. Kabel, Wilgenstraat 50; gouden ring Kampfens, Goedzeestraat 20; regenpijpen (1 paar). Otter, Seringenstraat 16; slinger van auto. Roose. "Olycanstraat 21; idem, v. Buu ringen, Anthoniestraat 57 rd., zweep, de Ko ning, K. Margarethastraat 7 rd. ARROND. RECHTBANK. Vrachtwagen en motor botsten op den Sloterweg Op het kruispunt Kruisweg en Sloterweg in de Haarlemmermeer, is een Amsterdamsch chauffeur op 9 Juni in botsing gekomen met een motorfiets, waarbij de motorrijder betrek kelijk ernstig werd gewond. Ook de duorijdster liep wonden op. Het uitzicht is niet zeer ruim, doch als men langzaam rijdt hoeven er volgens den inspec teur van politie" geen ongelukken te gebeuren. Wanneer men van Amsterdam komt is 't uit zicht niet al te goed. De verdachte, die met een verhuiswagen reed, zegt de bocht te kort genomen te heb ben, omdat er publiek op den weg stond. De president zei dat de verdachte dit nooit had mogen doen. Hij had signaal moeten ge ven. opdat het publiek uit den weg zou gaan. In ieder geval had hij de bocht ruim moeten nemen. De motorrijder kon met deze manipulatie van den verdachte geen rekening houden. Bo vendien heeft de verdachte te veel aandacht aan het publiek geschonken en te weinig aan den weg en het andere verkeer erop. De motorrijder zei dat hij zijn snelle vaart heeft moeten minderen omdat er kinderen op straat liepen. Bovendien heeft hij signalen moeten geven. De getuige heeft de verhuis- auto wel gezien. Hij beeft drie maanden in het gasthuis gelegen, doch kan nog zijn werk van chauffeur niet verrichten. De eisch was: 1 maand voorwaardelijke ge vangenisstraf met drie jaar proeftijd en een half jaar intrekking van het rijbewijs. Uitspraak 21 November. LISSENAAR TROK ONRECHTMATIG STEUN Een werkloos kostwinner te Lisse heeft on rechtmatig steun getrokken, doordat hij in komsten van zijn zuster heeft verzwegen. Bovendien had hij als kindertal „zeven" opge geven in plaats van „acht". Reeds eerder heeft de verdachte drie keer gefraudeerd, weshalve de gemeente hem een geldboete heeft opgelegd. Deze moet nog wor den betaald. De verkeerde opgave van het kindertal heeft in dit geval geen invloed gehad op het steun bedrag. In totaal is f 34.90 onrechtmatig verkregen. De verdachte bekende en zei in onwetendheid gehandeld te hebben. De zuster is in dag- en nachtbetrekking gegaan, omdat dan haar inkomsten niet op gegeven hoefden te worden voor de steun- uitkeering. Later is de zuster weer thuis komen slapen. De eisch luidde een maand gevangenis- Straf. Uitspraak op 21 November. Bazar in „Het Blauwe Kruis" geopend. In het gebouw „Het Blauwe Kruis" aan de Oude Groenmarkt is Donderdagmiddag de bazar geopend, die daar gehouden wordt dooi de afdeeling Haarlem van de Nationale Chris ten Geheelonthoudersvereeniginig. De opbrengst van dezen bazar is grooten- deels bestemd voor de noodige restauratie werkzaamheden aan het gebouw. Van de ver schillende attracties gaven wij in ons num mer van gisteren reeds een uitvoerig verslag. De officieele opening geschiedde door ds. W. H. H. Dijkman, die zijn dank betuigde aan de leden van net eere-comité voor het leenen van hun naam aan dezen bazar en aan de leden van het werk-comité voor de groote moeite en toewijding, die zij getoond hebben bij den voorbereidenden arbeid. Ds. Dijkman sprak over de groote ellende, die de alcohol brengt in tallooze gezinnen en over het vertrouwen, dat met Gods hulp het doel. een drankvrij Nederland, bereikt zal worden. Met dankbare herinnering gewaagde spr. van de pioniers der Christelijke drankbe strijding. ds. Adama van Scheltema en jkvr. de Ranitz. Het was noodig, dat een bazar gehouden werd om het hoognoodige herstel van het ge bouw .Het Blauwe Kruis" mogelijk te maken. Dit gebouw is als middelpunt var. de Haar- lemsche Christelijke drankbestrijding van groote beteekenis. Het kan niet gemist wor den. integendeel er zou hier in Haarlem eigenlijk ook een alcoholvrij hotel of loge ment moeten zijn, zooals in zooveel andere steden het geval is. In ..Het Blauwe Kruis" hebben geregeld samenkomsten plaats van dq leden der N. C. G. O. V. en hier is ook gelegenheid tot het verrichten van het zoo nuttige jeugdwerk. Want reeds vroeg moet men den kinderen de verderfelijkheid van het drankmisbruik bij brengen. Na het lezen van een tekst uit het Nieuwe Testament, besloot ds. Dijkman zijn rede met gebed. De aanwezigen bezichtigden vervolgens de verschillende stands van dezen bazar, die nog tot en met Zaterdag a.s. geopend blijft. Jubileum van Buziau. Ook herdenking te Haarlem. Op Maandag 18 November zal Johan Buziau ook te Haarlem in het Gemeentelijk Concert gebouw zijn 40-jarig jubileum herdenken. Voor dit jubileum is in heel het land groote be langstelling gebleken te bestaan. En hoe kan het ook anders, want als één kunstenaar met zijn ongeëvenaarde komische kracht ons Ne derlanders vreugde heeft geschonken, dan is het zeker Buziau. Wij mogen dan ook zeggen, dat Buziau in alle kringen van ons volk populair is. Dit heeft men hem op de vele jubileum-avonden in andere steden op ondub belzinnige wijze bewezen. Wij zijn er van overtuigd, dat Haarlem in de huldiging niet zal achterblijven, te meer nu wij ditmaal bijna zijn jaarlijksch bezoek hadden moeten missen door het ernstige on geval, dat hem in Juli in Den Haag is over komen. De Haarlemmers zullen hem zeker toonen, hoezeer zij het waardeeren, dat Buziau dit jaar tóch nog in zijn jubileum- revue hier optreedt. Om den jubileum-avond van Buziau zoo gcea mogelijk te doen slagen, verzoekt het plaatselijk comité een bijdrage van u te mo gen ontvangen aan het adres van den pen ningmeester, den heer Ph. A. Deinum. Ge meentelijk Concertgebouw of door storting te zijnen name op de giro-rekening van de Twentsche Bank Haarlem No. 4000, voor het aanbieden van een cadeaux aan den zoo po- pulairen komiek. Het comité bestaat uit: Eere-voorzltter: C. Maarschalk van Egmond en Rinnegom, burge meester van Haarlem; A. G. Boes, wethouder van onderwijs; W. J. B. van Liemt, wethouder van Bedrijven en Werkloosheidszorg; G. Bak ker, Henk Bakker, Alex Benno, W. F. Bremer Jr. H. P. Deinum. Ph. A. Deinum, A. M. Duytshoff. dir. Hotel Lion d'Or, J. van Eden. Tjebbo Franken, N. J. Hoeflake, Dr. Th. Koot, Joh. P. Koppen, Jac. van Maris. L. C. W. Naessens, R.~ Peereboom. F. Primo, M. A. Reir.alda, H. B. v. d. Sande, J. B. Schuil, Dr. C. Snoelder. Uit* het Comité is een uitvoerend comité ge vormd, bestaande uit de heeren: Tj. G. Fran ken, arts (voorzitter)J. B. Schuil (secretaris) en Ph. A. Deinum (penningmeester). HET WEGENFONDS Aan het algemeen verslag der afdeelingen van de Prov. Staten van Noordholland betref fende de rekening van het Wegenfonds over 1934 en de begrooting voor 1936 van het We genfonds, is o.m. ontleend, dat men zich al gemeen kon vereenigen met de door Ged. Sta ten gevolgde wegenpolitiek, inzonderheid wel, wat betreft het streven naar concentratie van het wegenbeheer en naar het krachtig door zaten, ook bij gewijzigde financieele omstan- dieheden, van het 15-jarig wegenplan Geconstateerd werd, dat bij de kapitaalsin- komsten over 1936, thans voor de eerste maal rekening is gehouden met de opbrengst eener geldleening, waarvoor een bedrag van 5.611.000.— is geraamd. Blijkens de toelichting bij Artikel 11 der Be grooting voor Baten en Lasten, is als rente bedrag hiervoor 151.000 uitgetrokken, het geen dus op ongeveer 3 pCt. zou neerkomen. Eén der leden stelde de vraag, of deze ra ming niet te laag is. Door enkele leden werd de wensch uitge sproken, dat een duidelijk overzicht zal wor den overgelegd van het gedeelte van het we genplan,'dat thans reeds is uitgevoerd tegen over dat. waarvan deze uitvoering nog moet plaats hebben, met raming der totale kosten van het nog niet afgewerkte gedeelte. Andere leden betreurden 't, dat uit de over gelegde rekeningen niet is op te maken, hoe veel aan elk der verschillende wegen is ten koste gelegd. Zij vroegen of het niet mogelijk was, het totaal reeds uitgegeven bedrag, al dus gespecificeerd, op te geven. Het aantal wegen in ons gewest, waar de toestand geheel onbevredigend te noemen is, is nog groot. Men wees hierbij in het bijzon der op den toestand van verschillende wegen in de omgeving van Weesp. Ook uit een oogpunt van werkverschaffing zouden sommige leden gaarne van Ged. Sta ten vernemen, in hoeverre voorstellen In over weging zijn, teneinde van provinciewege in het onderhoud der tertiaire wegen te doen ingrijpen. Verschillende leden spraken den wensch uit. dat met eenigen spoed tot den aanleg van het kanaal Hoorn-Medemblik zou worden overgegaan. Mede in verband met de werkloosheid zal. naar hun oordeel, het graven van dit kanaal en in het algemeen de verdere uitvoering van het kanalenplan, van groot belang voor ons gewest zijn. EEN KOSTUUM, WINTERJAS ol ander Kledingstuk van SMIT EN VAN RIJSBERGEN .GEEFT APART CACHET. I LEoLc ZIJLSTRAAT 87. (n.a.t Techn. Bur. v. d. Berg) '""^SPECIALITEIT IN AVONDKLEDIN (Adv. ingez. Medj Oud-Holland in de Kleine Houtstraat. Een aardig denkbeeld. De Kleine Houtstraat Vereeniging N.Z. (van Anegang tot Ged. Oude Gracht) zal haar straat doen veranderen in Oud-Haarlem en wel van 21 November tot en met 7 December a.s. Alle perceelen zullen worden voorzien van luifels, waaraan antieke lantarens worden bevestigd, die 's avonds de straat in een fantastisch licht zullen zetten. Verder zal de geheele onderpui zooveel mogelijk in den ouden trant worden teruggebracht en zullen de groote winkelramen, door middel van zwarte biezen tot kleine ramen worden ge maakt. Aan beide zijden der straat zal een poort, eveneens naar oude voorbeelden, wor den gebouwd. Dat het plan instemming heeft, bewijst wel het feit, dat op één na, alle win keliers aan deze reclame meedoen. Er is reeds een proef genomen met één gevel en ieder was zeer ingenomen met het aardige effect, dat hier was bereikt. Het geheel zal worden uitgevoerd door de firma Misset. VEREENIGING „DE KAARLEMSCHE MANèGE". Zaterdagmiddag wordt door de Haarlem- sohe Manége een jachtrit met middel hin dernissen gehouden. Het parcours gaat door de duinen ten zuiden van' den Bloemendaal- sdhen Zeeweg. PERSONALIA. Onze stadgenoote mejuffr. C. J. Schor nagel staat als nummer 1 op de voordracht voor onderwijzeres aan een school voor bij zonder onderwijs te Zwolle. HET FILMTOURNOOI VAN HET N.V.V. Door het N.V.V. wordt door het geheele land een filmtournooi georganiseerd mede ten dienste der propaganda. Ook hier ter stede zal een dergelijke film avond plaats vinden, namelijk op Maan dag 16 December in de Gemeentelijke Con certzaal. Behalve eenige andere films zal dan oko vertoond worden „20.000 jaar Sing-Sing". Als spreker zal dien avond optreden den heer F. van der Walle, bestuurder van het N.V.V. a (Adv. Ingez. Med.) VEILINGEN. Donderdagavond werden in het Notarishuis geveild: No. 1. Huis Bieekerstraat 3. Kooper H. I. van Goor, voor f 2300 No. 2. Bollenschuur met broeikas en grond. Binnenweg te Heemstede. Groot 760 M2. No. 3. Een gebouw met 7 woningen aan den binnenweg te Heemstede. Groot 720 M2. Gecombineerd. Kooper W. F. Selle q.q. f 10350. No. 4. Winkel- en woonhuis Gen. Botha - straat 38. Kooper A. J. C. Sweerts f 3020. No. 5. Woonhuis Kleverparkweg 225. Op erfpachtsgrond. Opgehouden op f 4650. No. 6. Villa Bosch en Heuvel, Potgieterweg 11 te Bloemendaal. Opgehouden op f 14600. No. 7. Heerenhuis Julianalaan 71, Overveen. Kooper J. Boesveld f 7100. No. 8 Beneden- en bovenwoning Korte La kenstraat 7 zw. en rd. Kooper J. G. S. Loof f 3000. No. 9. Huis Nassaulaan 22 E. Kooper P. Lodder q.q. f 1400. No. 10—12 Woonhuizen Vergierdeweg 36 en 34, en 1130 M3. bouwterrein, kooper Gebr. v. Schippen voor f 9910. „Het mysterie van de Mondschein- sonate" beleefde de première. Goed debuut van Filmstad in Den Haag. Louis de Bree in een meesterlijke rol. JUBILEUM G. VAN VELLER. Zooals wij reeds berichtten herdacht Don derdag de heer G. van Veller den dag, waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de N.V. Algemeene Noord-Hollandsche Maatschappij van Levensverzekering te Haarlem. In de morgenuren werd de jubilaris met zijn familie op het kantoor ontvangen. Hij werd namens de directie toegesproken door Mr. A. R. Baas, die zijn toespraak vergezeld deed gaan van een blijvend aandenken in den vorm van een gouden horloge met gouden ketting. Namens het personeel van den Binnendienst werd het woord gevoerd door den actuaris dei- Maatschappij, den heer P. W. Breemer, die met enkele hartelijke woorden een klok over handigde. De echtgenoote van den jubilaris kreeg bloemen. Nadat men nog een uurtje gezellig bijeen was geweest vertrok de jubilaris. Hij mocht verder op den dag ook thuis nog vele blijken van belangstelling ontvangen, o.m. bloem stukken van dr. J. Weener en de kiesvereeni- ging „Schrift en Belijdenis". GEMENGD KOOR „POLYHYMNIA". Ter herdenking van ziin 35-jarig bestaan zal het gemengd koor „Polyhymnia" op Vrij dag 15 November met medewerking van de Amsterdamsche Kamer-orkest vereeniging, dirigent Anton Krelage. een feestconcert ge ven in de Gemeentelijke Concertzaal. Soliste zal zijn de bekende sopraan-zan geres mejuffrouw Ankie van Wickevoort Crommelin. 13 October j.l. werd bet jubileum reeds op een feestavond in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond in intiemen kring gevierd. „Het mysterie van de Mondschein- sonate", de eerste film uit Loet C. Barnstijn's filmstad, heeft Donder dagavond bij Tuschinski in Amsterdam de première beleefd. Een gebeurtenis van belang voor onze Nederlandsche filmwereld! Zelfs de meest sceptisch gestemde film criticus zal moeten toegeven dat deze eerste Nederlandsche detective-film voldoet aan redelijk gestelde eischen. Zelfs voldoet zij aan hoogere eischen dan de gewone van: „houdt de film ons bezig" en „zitten wij in spanning, of niet". „Het mysterie van de Mondschein- sonate" is, dank zij de regie, die een zeer be langrijk deel van het succes toekomt, een goede, om niet te spreken van een uitnemende film geworden. Maar behalve aan de regie van Kurt Gerron, een bekend filmacteur, die o.a. in De Blauwe Engel speelde), die speciaal uit Weenen voor deze film is overgekomen, is het aan Louis de Bree en Willy Corsari te dan ken dat „Het mysterie van de Mondschein- sonate" iets bijzonders werd. Louis de Bree om zijn meesterlijk spel; Willy Corsari voor haar meesterlijke verhaal. Doch we moeten ons eens goed rekenschap geven, wat de spanning veroorzaakt van een detectiveverhaal. De lezer (in dit geval de toe schouwer) observeert, combineert en dedu ceert mee. zooals Ivans het door G. G. in zijn boeken laat noemen. Hij ziet verdachten, hij ziet onschuldigen en vecht in zijn eigen bin nenste uit, wie er nu zal moeten hangen. Ten slotteis iemand die men aanvankelijk heelemaal niet verdacht vond, de schuldige. Dat is de goede detective-geschiedenis, die nog beter wordt, wanneer het lukt den com bineerenden toeschouwer, die van te voren weet dat hij in het boek of In de film om den tuin geleid zal worden en dus gewaarschuwd is, toch nog voor den mal te houden. Dit nu is het geval in „Het Mysterie van de Mondscheinsonate". Zelfs wanneer men bewust is van de „gevaren" die den zoekenden toe schouwer-speurder dreigen, zelfs dan verdenkt men verkeerde personen van een verschrikke- lijken moord. En tochhet is zoo eenvoudig. Men is zoo gauw bedrogen en men wil zoo gaarne bedro gen worden. De film toont enkele bijzonder heden. die de toeschouwers volkomen op een dwaalspoor brengen, zij leggen den nadruk op een bepaalde bijzonderheid uit een keten van gebeurtenissen, maarmen laat één scha kel uit deze keten weg en het mysterie is voor den buitenstaander onoplosbaar. Practisch onoplosbaar, ofschoon de theorie altijd nog ge legenheid te over laat, dat iedereen de ware schuldige had kunnen aanwijzen. Hieruit blijkt dus wel dat degene, die maar iets voelt voor een mysterieuze geschiedenis, door „Het mysterie van de Mondscheinsonate" geboeid moet worden. We zouden bijna zeggen: het succes is onvermijdelijk! Hulde aan Willy Corsari, die eigenlijk het grootste aandeel in het succes heeft. Maar ook; hulde aan Louis de Bree. Het is onbegrijpelijk hoe deze acteur zich in alle rollen thuis voelt. Hier beeldt hij den politie man uit. den rechercheur, die met fêillooze nauwgezetheid te werk gaat, nauwgezetheid gepaard aan een goedmoedig Hollandsch hu meur. terwijl hij steeds op het juiste oogenblik op de juiste plaats verschijnt. Dit laatste is nu eenmaal een hebbelijkheid aan alle recher cheurs eigen Maar Louis de Bree is de drager van de film. Hij weet de verschillende partijen, de diverse acties, de onderscheidenlijke tooneelen samen te binden, hij is de bundelaar. Tot het oogen blik waarop Louis de Bree ten tooneele komt is de film verward, zoekt men wat naar het verband, blijkt de opzet niet al te duidelijk, maar nauweiijk is Louis de Bree er met zijn typische Hollandsche nuchtere zakelijkheid of de spanning stijgt met de seconde. Hulde aan Louis de Bree! Over de andere spelers kunnen wij betrek kelijk kort zijn. Louis Saalborn vervult zijn rol van echtgenoot op juiste en beheerschte wijze. Toch kan hij op de film bij lange na niet die kracht ontwikkelen zooals die welke wij van hem op het tooneel. kennen. Het lijkt wel of hij vastgehouden wordt door iets onbe stemds en zijn bewegingen, die op het tooneel den indruk van overleg en waardige kalmte wekken, lijken hier traag en moeizaam te ge schieden. Wiesje van Tuinen en Annie Ver hulst als Enrica (de vrouw van Saalborn) en Enrica's zuster geven buitengewoon goed samenspel te zien. waarbij Annie Verhulst een meesterlijke grime heeft van een overspannene. Bill Benders, de chauffeur, is eveneens een waardige vertolker van een belangrijke rol, evenals de eerst twijfelachtige en dan terneer geslagen Egon Karfcer, die de rol van den dan ser vertolkt. Summa summarum: Het mysterie van de Mondscheinsonate is een Nederlandsche film, samengesteld met Weensche hulp, uitgevoerd door Nederlanders naar een verhaal van een Nederlandsche. Het mysterie van de Mond scheinsonate is een waardig debuut van film stad in Den Haag. Een film die inslaan zal, omdat het genre voor onze industrie nieuw is en omdat er bijna niemand is te vinden, die niet van een goede detectivegeschiedenis houdt. CONFERENTIES DOOR FRANCISCANER PATER WYNAND SLUIJS. De bekende redenaar Pater Wynand Sluijs zal eenige conferenties houden voor niet- Katholieken op Donderdagavonden 14, 21 en 28 November a.s. in de R.K. kerk, Rijksstraat weg 25, ter uiteenzetting van de Katholieke Geloofsleer CHRISTELIJK NATIONAAL VAKVERBOND. Door het Christelijk Nationaal Vakverbond worden in de eerste helft van November door het geheele land propaganda-vergade- ringen gehouden. Te Haarlem is de Christe lijke Besturenbond er mede belast deze ver gadering t.e organiseeren als inzet van de huisbezoekpropaganda. Als sprekers zullen optreden de heer J. Hofman uit Amsterdam met het onderwerp- „In bewogen tijd" en de heer H. Wetselaar uit Dordrecht met het onderwerp: „Een vaste Koers". Het slotwoord zal gesproken worden door den heer Dr. v. d. Voet, Ned. Herv. Pred. te Haarlem-N. Welwillende medewerking wordt verleend door de Gem. Zangvereeniging „Zang- lust". Deze vergadering wordt gehouden op Maan dagavond 11 November in het Gebouw van den Protestantenbond, Jacobstraat LIBERAAL-SOCIALISTISCHE BEWEGING. De Liberaal-socialistische Beweging houdt Dinsdagavond 12 November a.s. in de boven zaal van het Gem. Concertgebouw een verga dering, waar de heer M. Sluyter zal spreken over „Het Liberaal-socialisme, de grootste ont dekking van dezen tijd". DR. F. A. CRAMER OP ARUBA OVERLEDEN. Tengevolge van een auto-ongeluk is op Aruba overleden dr. F. A. Cramer, oud-stad genoot, die kortgeleden na beëindiging van zijn studie naar Aruba was vertrokken om zich daar als arts te vestigen. N. Z. H. T. M. De vervoersopbrengst. De directie der Noord-Zuid-Hollandsche tramweg Maatschappij deelt ons mede, dat de vervoersopbrengsten gedurende October 1935 f 242.200 hebben bedragen tegen f 256.619 in dezelfde maand van 1934. LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL HAARLEM'S TOONEEL. DE MAN VAN VIRGINIA. Van de Haarlemse he dames-toon eeldilettan- ten is mevr. Tijssellng om eens een sport- term te gebruiken een klas apart. Ieder,.die de voorstelling van H.T. gisteren heeft bijge woond en maar eenig begrip heeft van too neel. zal dat hebben gevoeld. In De Man van Virginia, het kluchtige blijspel meer klucht dan blijspel waarmee Haarlem's Tooneel zijn seizoen opende, is mevrouw Tijsseling het vrouwtje, dat door een gril van haar erf-tante, die haar beslist getrouwd wil zien, een man in dienst neemt om tijdens tante's verblijf in schijn voor haar echtge noot te fungeeren. Eigenlijk niet veel imeer dus dan een klucht-rol. Maar zie nu eens, wat mevrouw Tijsseling daar van maakt. Zij heft de rol door haar geestig, fijn en toch kleurrijk spel op tot een hooger plan en weet er zoo waar een creatie van te maken. Het was voortreffelijk, ja het werd zelfs een der beste rollen ooit door haar gespeeld. Bij mevrouw Tijsseling dachten wij gister avond geen oogenblik aan een dilettante. Wij zagen een toomeelspeelster, een kunstenares, die aldoor .boeide door haar voor treffelijk spel. Wat werd die academische vrouw, steunpilaar van de vrouwenbeweging prachtig door haar gespeeld! Zij gaf het type heel raak en heel scherp, zonder ook maar één moment in de caricatuur te vervallen. En wat het knap ste was aldoor bleef zij vrouw van distinc tie, zelfs in haar felle twisten met Billy. Heel fijn speelde zij ook den langzamen over gang tot de vrouw, die de bekoring van den man niet kan weerstaan. Wij hebben reeds meermalen het spel van mevr. Tijsseling mogen roemen maar voelden altijd nog een tekort in haar wel zeer sympa thieke maar wat te kleine stem, die te weinig draagkracht had. Of de nieuwe regisseur, de heer Nico de Jong. dit resultaat heeft weten te bereiken, weet ik niet, maar zeker is het, dat mevrouw Tijsseling gisteren voortreffelijk ge articuleerd sprak en elk woord over het voet licht kwam. terwijl de Stadsschouwburg toch lang niet zoo'n goede accoustiek heeft als de schouwburg aan den Jansweg. Dit was ook het geval bij mej. Busquet, die eveneens een zeer gelukkigen avond had. Zij speelde de tante allervermakelijkst en wist zich ook op enkele momenten na voor klucht speleffecten te hoeden. Mej. Busquet is een niet genoeg te waardeeren kracht voor een ama- teursvereeniging, op het tooneel thuis als wei nig anderen en van een ernst, die voorbeeldig genoemd mag worden. Zij heeft 'ook gisteren door haar geestige typeering van tante Janet in niet geringe mate bijgedragen tot het suc ces van den avond, dat niet gering was. En vergeten wij ook niet mevrouw Siebol te noemen, één en al frischheid en gulle vroo- lijkheid! Zij heeft de zeldzame gave het too neel te vullen en is één en al natuur op de planken. Men ziet dat zij zelf innerlijk plezier heeft in haar rol en zij weet dat pleizier over te brengen op de zaal. Het rolletje van Elisabeth is veel eenvoudiger dan van Virginia, mevr. Siebol behoefde maar te verschijnen en zich te laten gaan om het publiek te veroveren, doch veel spel eischte het niet. Maar toch, doe het maar eens na om zoo raak en geestig, met één enkel woordje als „'n kudde!" een heele zaal te doen daveren van den lach. De heer Siebol had het niet gemakkelijk om naast drie zulke uitstekende vrouwenkrachten de man te zijn. Het strekt hem tot eer, dat hij een goed figuur maakte, al was zijn spel dan ook niet zoo af en breed als van de anderen. De vrouwen vormden gisteren op het tooneel het sterke geslacht, maar het is al heel wat om naast zulke speelsters zich staande te hou den en dat deed de heer Siebol. Ook de bijrollen werden over het algemeen bevredigend gespeeld, al waren wij met hen dan ook m het gewone dilettanten-milieu. Mej. van Feggelen debuteerde bij H. T. als Joyce en dit debuut hield een belofte in. Dit kan ik nog niet zeggen van den heer Hogenbijl, die als Freddy Parkinson wel aardige momenten had, maar als geheel toch te veel chargeerde en met een zoo sterk keelgeluid sprak, dat hij bijna niet te verstaan was. De heeren de Vries, de Grauw en Oostwald de laatste vooral speelden verdienstelijk hun kleine rollen. En dan was er de man, die onzichtbaar bleef, de heer Nico de Jong. Hij heeft als regisseur zijn spelers met vakkennis geleid en er voor ge zorgd, dat er tempo, vaart en kleur in de voor stelling zat. En nu heb ik nog niets van het stuk gezegd. Het is een doodonschuldige klucht, en dat ter wijl een der bedrijven op een slaapkamer speelt en het gegeven aanleiding biedt tot tal van pikante situaties. Wanneer een Parij- zenaar dit schijnhuwelijk als onderwerp van een stuk zou hebben gekozen, dannou dan, was er wat los gekomen! Maar Mr. A. Kelpatrick is een hoogstfatsoenlijke Engelsch- man, die geen onvertogen woord zegt en om wien wij geen enkele maal behoeven te blozen. En hij weet in zijn klucht werkelijk grappig te zijn. Vergelijk Virginia's Echtgenoot maar eens met „Eén dag dame", de klucht, die op een zelfde motief is gebouwd, met dit onderscheid, dat daarin een dame tot echtgenoote wordt gebombardeerd. De voorstelling had een uitbundig succes bij de stampvoile zaal. Er is soms geschaterd van den lach en ik wil wel bekennen, dat ik her haaldelijk hard heb mee gelachen. Het was een zeer gelukkige inzet voor H. T. en de nieuwe voorzitter, de heer Tjebbo Franken, die voor den aanvang der voorstel ling door den beschermheer, den heer Gra- tema met 'n paar hartelijke woorden werd welkom geheetcn, zal zeker trotsch zijn ge weest op zijn nieuwe vereeniging, waaraan hij thans leiding zal geven. Met zulke krachten behoeft H. T. niet bang voor de toekomst te zijn. J. B. SCHUUR

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10