CADEAU!! EERSTE LUSTRUM 1931-1936 J. VAN DAM 40.00 32.50 Makaile thans bezet. Courant en post. Hei Beêaie$t$tsie 53e Jaargang No. 16067 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 8 November 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 10.72 Bureaus: Grcote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTTëN 1—5 regels J 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames 0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aftnvraag. Vraag ea aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés.— Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim 75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles Indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 8 November. Hondengevecht. Het „politieke hondengevecht" zooals de Britsche premier Baldwin zelf de verkiezing- strijd genoemd heeft, is in Engeland in vollen gang. Het is ditmaal erg. Ramsay MacDonald heeft twee zijner vergaderingen onverrichter - zake moeten verlaten, omdat de loeiende massa der tegenstanders hem geen kans gaf een verstaanbaar woord te uiten. Dat gebeurde in het district Seaham, waar hij vroeger zoo'n populaire man was en waar ze hem nu denke lijk wel van zijn parlementszetel zullen lichten En Lord de la Warr heeft in Bristol een vuist slag in het nobel gelaat gekregen, omdat hij een vraag bevestigend beantwoord had. Hij sprak voor den conservatieven candidaat ma joor Church, op wiens verkiezingsbiljetten stond ..Weest geen verrader jegens uw vader land. Kiest Church". Dit gaf een „heckler" aanleiding hem te vragen: „Bent u van mee ning dat men het vaderland verraadt door op den Labour-candidaat (Sir Stafford Cripps) te stemmen?" „Ja", antwoordde Lord de la Warr, en het kostte hem een vuistslag. Bo vendien trok hij later zij.n ja in, toen de jour nalisten hem vroegen of hij het heusch meen de. Het speet hem; hij had het gezegd zonder erover na te denken. Dit lijkt erg zwak, maar er worden inder daad in deze zoowel als in andere massa vergaderingen heel wat dingen gezegd zonder nadenken. Als eenig excuus voor de sprekers kan gelden, dat het vereerde auditorium hee- lemaal niet nadenkt en dat zij voortdurend belaagd worden door de „hecklers", menschen die hun speciaal genoegen vinden in het plaat sen van onverwachte interrupties en daarmee de lachers op hun hand trachten te krijgen. Wie niet over een buitengewone slagvaardig heid beschikt valt aan hen ten prooi. Zooals Lord de la Warr, die den goeden smaak heeft gehad zijn haastig woord weer in te trekken. De hecklers worden gemeenlijk niet bezeten door een diepe politieke overtuiging. In de meeste gevallen is hun doel alleen, het audi torium te amuseeren. Zij maken er een soort sport van. Ik heb indertijd drie Engelsche verkiezingscampagnes meegemaakt in een kleine zes jaar tijds, en heel wat hecklers in actie gezien en gehoord. Er zijn er bij met een soort Buziau-talent. In Nederland zou dit genre zich op verkiezingsvergaderingen niet kunnen ontwikkelen wij zijn er wat te zwaar-op-de-handsch voor maar in Enge land behoort het er bepaald bij. Sommige ervaren parlementariërs nemen de toegeworpen handschoen met succes op en toonen een dusdanige slagvaardigheid, dat de heckler er slecht bij hen afkomt. Ik heb geval len meegemaakt, waarin hem niets anders restte dan het veld te ruimen, achtervolgd door het hoongelach der geachte vergadering. Dan behaalt de candidaat dus een momenteel voordeel. Of het hem werkelijk veel in stem menwinst scheelt blijft de vraag. Meer kan hij bereiken met „canvassing", hetgeen de aanduiding is voor het winnen van stemmen door huisbezoek bij zijn kie zers. Een vanouds-beroemde methode ligt in het liefkozen van de babies, waarmee de harten en dus tevens de stemmen der moe ders veroverd moeten worden. Er zijn Brit sche politici die in den loop der jaren een volkomen behendigheid hebben verworven in het hanteeren van zuigelingen ieen gave die den man zelden aangeboren is en ze onmiddellijk aan het lachen weten te krij gen. Erkend zij dat al deze dingen met den die pen ernst der tijden en den even diepen ernst der aanhangige vraagstukken weinig uitstaan de hebben, maar ik geloof niet dat het in het wezen der zaak veel verschil maakt met de heerschende toestanden in andere landen. Politieke inzichten van massaas zijn nergens diep, en massavergaderingen zijn zeker overal het zelfde. Er is hoogstens wat verschil in het geluidvolume van het lawaai. Dit volume is, ondanks het veelbezongen flegma, in Engeland hoog. R. P. Bandieten overvallen een trein En maken zich van grooten buit meester. NEW YORK, 8 November (Reuter)Naar uit Gerreteville (Ohio) wordt gemeld, hebben Donderdag vijf met machinegeweren gewa pende gangsters een personen-trein overval len. Zij" drongen den postwagen binnen en vuurden vele schoten af teneinde schrik aan te jagen. Zij stalen de postzakken waarin zich 40.000 dollar waarde bevond. Naar men aan neemt vielen hen ook de gelden, benoodigd ter uitbetaling van loonen in handen, een bedrag van 75.000 dollar. De misdadigers wisten onherkend te ontko men. Van het perron af waren een groot aan tal personen getuige van deze overval. Ter eere van het 5 jarig bestaan van onzeafd.Kleeding naar Maatontvangt IEDERE 25ste KOPPER van 'n Cosluum o» Winterjas n Maat EEN COSTUUM N. MAAT 78 GED. OUDE GRACHT 78 Op verlangen van den gelukkige, zal de naam niet worden gepubliceerd. Costuums n. maat met 2 pantalons vanaf Winterjassen n. maat vanaf Onze Stoffen, Conpi volle garantief i afwerking staan onder Etalages ""^Gi (Adv. Ingez. Med.) Paarlen collier van 4000. verloren. Donderdagmorgen heeft een te Haarlem wo nende dame bij de politie aangifte gedaan van de vermissing van een paarlen collier, voorzien van een diamanten sluiting en bezet met 121 parels, ter waarde van totaal 4000. Aangezien de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat het kostbare kleinood in Amsterdam ver loren is, werd aan de politie aldaar van de vermissing kennis gegeven. Wreed gestoorde vreugde. Na een rit met een gestolen auto. Twee jongens hebben Donderdag avond een auto gestólen en maakten daarmee met twee meisjes een rit, die niet prettig geëindigd is. Donderdagavond kwart voor tien heeft een Haarlemsche ingezetene bij de politie aangifte gedaan, dat zijn auto, die hij te zes uur ongesloten voor een perceel aan de de Oude Groenmarkt geplaatst had, gestolen was. Een uur later zagen twee politie-a,genten, die per fiets door de Perseusstraat reden, een auto slingerend over den weg rijden. Aan gezien zij veronderstelden, dat dit de gesto len auto was, gaven zij aan den bestuurder een teeken dat hij stoppen moest. Hieraan werd niet voldaan. De agenten reden hem na door de Overtonstraat en zagen even later de auto staan op het kruispunt Overton straatRijksstraatweg, waar hij in aanrij ding was gekomen met een andere perso nenauto, die van den Rijksstraatweg kwam. De wagen bleek leeg te zijn. Omstanders wisten aan de agenten mede te deelen. dat na de aanrijding twee jongens en een meisje uit de gehavende auto gevlucht waren en de chauffeur van de aangereden auto verklaarde,dat hij de aanrijding met den plotseling vóór hem verschijnenden wa gen niet had kunnen voorkomen. Van de gestolen auto was de voorbumper afgerukt, het linker voorspatbord ingedeukt en de beide lampen vernield. De aangereden auto was aan de achterzijde zóó ernstig be schadigd, dat die moest worden weggesleept. Eén der agenten heeft daarna ten huize van een bewoner den 17-jarigen schilder R. aangehouden. Het bleek dat hij in de gesto len auto had gezeten. Bij de aanrijding had hij een wondje aan het voorhoofd opgeloo- pen. De jongen had bij dien bewoner aan gescheld en hem medegedeeld, dat hij zich zoo ziek voelde. Door medelijden bewogen werd hij daarom door den bewoner binnen gelaten. Een andere inzittende, de 18-jarige los- werkman B.. werd door een burger op den Rijksstraatweg aangehouden en aan de po litie overgeleverd. Beide jongens werden naar het politie post-huis aan den Rijksstraatweg overge bracht. waar R. door leden van den Onge- vallendienst verbonden werd. Uit een verder ingesteld onderzoek bleek intusschen, dat de jongens in de Overton straat een geheel rechts rijdenden fietser hadden aangereden. Deze werd gelukkig niet gewond, maar zijn rijwiel werd aan de ach terzijde verbogen. R. bekende aan de politie, dat hij de auto had ontvreemd. Met zijn vriend B. had hij een kennisje, een 21-jarige dienstbode, uit haar betrekking gehaald, waarna 't illustere gezelschap een toer was gaan maken via Spaarndam en Bloemendaal. De jongelui hadden blijkbaar in een vroolijke stemming verkeerd, want op een gegeven oogenblik vroeg de dienstbode, die misschien wel beter koken dan chauffeeren -kan, of zij eens aan het stuur mocht zitten. Dit werd toegestaan, met het vorengenoemde fatale gevolg. Er schijnt nog een ander meisje in de auto gezeten te hebben, maar dat is, blijkbaar bevreesd geworden, onderweg uitgestapt. De overmoedige jongelui zullen nu de ge volgen moeten dragen. Tegen de dienstbode die voor een verhoor ook naar het politiebureau gebracht was, werd proces-verbaal opgemaakt wegens het rijden zonder rijbewijs en het 'veroorzaken van twee aanrijdingen. Daarna werd zij aan haar vader overgegeven, aan wien men ver teld had wat zijn dochter misdreven had. En de twee jongens mochten vannacht niet in de ouderlijke woning slapen. Zij wer den voor een nader onderzoek in bewaring gesteld. Abessyniërs boden geen tegenstand. In aansluiting op de berichten elders in dit nummer ontvangen wij de volgende tele grammen ASMARA.8 N ovember (A.N P.) De Italiaansche troepen hebben van daag om negen uur Makkalle bezet zonder op tegenstand van den vijand te stooten. Als eerste rukte een af- deeling Italiaansche infanterie en de troepen van Ras Koeksa de stad bin nen. De troepn heeschen de Itilaan- sche vlag op het oude vervallen fort. dat in 1896 moest worden ontruimt, in de nabijheid waarvan zij hun bivak opsloegen. Ras Koeksa nam uit naam van Italië bezit van zijn kasteel fce Makaile. De stad, die geheel omsingeld is door Ita liaansche troepen waarvan de voorposten reeds het 40 K.M. zuidelijker gelegen Antalo passeerden, is thans definitief voor de Abes syniërs verloren. In koortsachtige haast werden achter de oprukkendetroepen wegen aangelegd, en naar sommigen, meenen, zullen de eerste troepen onmiddellijk door tanks worden gevolgd. De Italianen zijn bij hun opmarsch tot dus ver niet op ernstigen tegenstand gestuit; slechts hier en daar ontmoetten zij verzet, zooals bij -den berg Goendi. Inheemsche patrouilles van het corps Ma- ravigna hebben ten zuiden en ten westen van Aksoeom verkenningstochten ondernomen in het gebied van het Tsanameer, waarbij kleine botsingen met Abessyniërs plaats hadden, die o pde vlucht gedreven werden. Zoo de Abessyniërs mochten besluiten, den opmarsch der Italianen te stuiten, zal het de- fensieif naar men gelooft georganiseerd wor den, hetzij rond St-elicot. een twintigtal K.M. ten zuiden van Makaile, hetzij op den top van de Amba Alaghi. vijftig K.M. verder, op den weg naar Dessie, waar zich op het oogenblik de kern der vijandelijke strijdmachten zou be vinden. Deze twee mogelijkheden schijnen ae Italia nen niet te verontrusten, want indien de Abessyniërs de Amba Alaghi zouden willen verdedigen, zal de luchtmacht en de artillerie den tegenstand waarschijnlijk wel kunnen breken. HARRAR, 8 November (Reuter). Aan het Zuidelijk front concentreeren zich Abessyni- sche troepen hetgeen doet gelooven, dat on danks de verzekeringen van den generalen staf, een offensief wordt voorbereid. Volgens inlichtingen uit goeden bron trek ken 40.000 Fanno's wilde krijgstuchtige (De Engelsche -posterijen hebben 8000 menschen meer aangesteld en een millioen pond sterling meer winst gemaakt, volgens den direc teur generaal als gevolg van een grootsch opgezette advertentie campagne in de dagbladen.) Uit Engeland komen berichten, Zoo leerrijk als interessant, Die typisch de waarde belichten Der publiciteit in de krant. Daar is door de staatsposterijen, Een grootsche campagne gevoerd, De prijs was wel ver van bescheijen, Maar toch heeft men prachtig geboerd. Men schrok niet terug voor de kosten, De post is aan posten gewend, Toen credit naast debet ging posten, Won credit het ver in het end. Wie nooit eens iets waagt, zal nooit winnen, Geldt steeds voor wie uitbreiding zoekt, Men moet met de kosten beginnen, Voordat men de voordeelen boekt. Zooals het ook hier in ons land is: Vooraf aan de baet gaat de cost, Wanneer maar de post „au courant" is, Vindt zij de courant op haar post. P. GASUS. tdoepen onder aanvoering van Ras Desta langs den rivier Juba naar Dolo op. Tevens trekt het onder bevel van den Dedsjasmatsj Amde Michael staande leger in geforceerde dagmarschen op naar Ogaden. Ten slotte zijn eenige duizenden Gofa's die zich bijzonder goed kruipenden langs den grond kunnen voort beewgen, te Dirsdoewa verzameld, onder commando van den Dedsjaematsj Hebeba Domto. (Dezer dagen werd gemeld, dat Amde Mi chael zou zijn gesneuveld, hetgeen dus onjuist blijkt te zijn. Red.) Leeraren b(j het M. O. te Haarlem. Met 1 Januari weer een korting van 5%? Tenzij de raad anders bepaalt. Het is reeds uit den Haag medegedeeld, dat de regeering beslist heeft, dat op het rijks personeel met 1 Januari a.s. een nieuwe sala riskorting van 5 pet. zal worden toegepast. Men weet, dat de raad van Haarlem inder tijd voor de leeraren bij het Middelbaar- en Voorbereidend Hooger Ónder wijs de rijks- salarisregeling aanvaard heeft. Als dus geen maatregelen genomen worden is te verwach ten dat met 1 Januari op de salarissen der leeraren weer 5 pet gekort zal worden. Belanghebbenden die wij hierover spraken voelden dit als een onbillijkheid, omdat het niet in de bedoeling van B. en W. ligt op het overige gemeentepersoneel met 1 Januari een korting toe te passen. Waarom zoo werd gevraagd moeten de leeraren nu in zoo'n uitzonderingspositie geplaatst worden? Gemeend werd. dat de raad van Haarlem vrij is voor de leeraren alsnog een overgangs bepaling te maken, waardoor de nieuwe kor ting ongedaan gemaakt wordt, omdat Haar lem voor dit onderwijs immers nog steeds geen rijkssubsidie krijgt. De okapi, de vermaardste bewoner van den Londenschen dierentuin, is dezer dagen gestorven. De koning van België had het dier, dat uit de Belgische Kongo afkomstig is, aan den prins van Wales cadeau gemaakt. De okapi vertoont ken merken van giraffe, antilope en zebra en behoort tot jie zeldzaamste dieren van de wereld, Het woord is aan.... Hasse Zetferström het is veel waard te kunnen boksen. Het maakt jezelf sterker, en je omgeving zwakker. MAKALLE BEZET. De stad Makaile is hedenmorgen door de Italianen bezet. EEN OPEN SLAG? Generaal de Bono tracht Makaile te omsingelen. De Abessynische tactiek is openlijke gevechten te vermijden, doch het ziet er naar uit. dat door de huidige opstelling der troepen een open slag niet te vermijden zal zijn. Voor verder berichten zie men deze pagina en pagina Buitenland. Ongerustheid over Kingsford Smith. Sinds vertrek uit Akyab niets meer van liem vernomen. SINGAPORE 8 Nov. (Reuter.) Men verkeert in ernstige ongerust heid over het lot van Kingsford Smith en zijn mede-piloot Fethy Bridge. Volgens de berekening hadden zij reeds in Singapore moeten aanko men. Sinds hun vertrek uit Akyab heeft men niets van hen vernomen. Naar nader uit Singapore gemeld wordt, acht men de kans groot, dat Kingsford Smith met zijn toestel boven de Golf van Bengalen in zee gestort is. Een eskader militaire vlieg tuigen is opgestegen om naar het vermiste toestel te zoeken. 8 November (Reuter). De vlieger Meiroe, die hedenochtend van hier vertrok verklaarde een vliegtuig te heb ben gezien, dat boven hem passeerde, toen hij over den golf van Bengalen vloog en dat vlammen uit de pitlaatpijp van dit vliegtuig slogen. Men vreest, dat dit het toestel van Kingsford Smith is geweest. Allen schepen, die deze wateren bevaren is verzocht, goed uit te zien en een escadrille bommenwerpers is op gestegen om te zoeken. Bij Montpellier is een Fransch militair vlieg tuig met vijf inzittenden verongelukt. pag. 4 Paraguay verwerpt een vredesvoorstel. pag. 4 De Tweede Kamer is begonnen met de be sprekingen over de landsbegrooting. pag. 3 De Wolhandkrab moet bestreden worden, maar op welke wijze? pag. 3 Technisch is televisie mogelijk. pag. 3 De crematie van Dir. B. C. J. Loder- nag. 2 De première van „Het mysterie van de Mond- scheinsonate". pag. 6 V erslag van de zitting der arrondissements rechtbank. pag. 6 AJjechin heeft in de zestiende partij tegen Euwe de betere kansenr» pag. 11 Laatste Berichten. pag. 7 ARTIKELEN, ENZ. Speciale correspondentie: Toch een open slag bij Makaile. pag. 4 A. A. Matris: Studenten Studiën pag. 3 Van onzen Londenschen correspondent: De „Queen Mary" gaat proefdraaien. Van onzen Weenschen correspondent: „De „onzichtbare man" spoedig werkelijkheid". oag. 11 J. B. Schuil over: De man van Virginia. Voor de Jeugd. pag. 9 en IQ

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1