Eendenraces. Uit Abessynië. Het Be£tu*$ti{ksle 53e Jaargang No. 16068 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 9 November 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72*4. Bureaux: Grcote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Het woord is aan. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. Alcoholstokerij ontdekt te Zandvoort. Ketel en materiaal in beslag genomen. Alcohol stoken is altijd een winst gevend werk geweest, althans sedert het bestaan van alcohol-accijns. Met alcohol-stoken wordt dan natuurlijk bedoeld het clandestien vervaardigen ervan, waardoor de belasting wordt ontdoken en de opbrengst slechts winst is, afgezien van de bedrijfson- kosten. Zoo is er in Zandvoort ook weer een plaats ontdekt, waar de vluchtige vloeistof zonder voorkennis van de bevoegde autoriteiten werd aangemaakt. Wel schenen de belastingambtenaren reeds ge ruimen tijd geleden argwaan te hebben op- ge- doch het gaat er bij deze dingen altijd cm men zich bij het ingrijpen niet vergist en er is van zijn zaak. Wel is er voor de vervaardiging van alcohol een installatie noodig die niet zoo gemakke lijk is te verbergen, althans wanneer men de fabricatie op niet al te kleine schaal heeft opgevat. Doch dat wil voocr een opspo ringsambtenaar natuurlijk niets zeggen. Afge zien van het feit dat het nog altijd mogelijk is een installatie althans voorloopig aan het oog te onttrekken, zoodat zij pas ontdekt wordt bij een nauwgezet onderzoek, wanneer in een buis een inval wordt gedaan, moet de zeker heid ook bestaan dat er iets wordt ontdekt of „gevangen". Daartoe zijn geheel andere aanwijzingen noodig, dan die van de installatie alleen. En dit meenden de belastingambtenaren dat nu het geval was geweest met betrekking tot de onderhavige kwestie in het rustige plaatsje aan de zee: Zandvoort. Zooals gezegd is. de belastingambtenaren hebben reeds eenigen tijd geleden er de lucht van gekregen dat in de Piet Heinstraat iets Iliet pluis was naar hun meening. Nu is er dan ten slotte een inval geweest. Met goed gevolg, Ten minste voor de belasting ambtenaren, die over de geheele kwestie lie ver zwijgen dan een enkele syllabe mede te dee_ len. In het belang van de zaak; ongetwijfeld. OoOk de bewoners van het perceal zelf zwij gen als het graf. Ook in het belang van de zaak, van hun zaak; ongetwijfeld. Maar een feit is het dat er een distilleerke tel in beslag is genomen, die prachtig aan het functioneeren was. De alcohol werd op frau duleuze wijze vervaardigd, juist toen de heeren van de belasting hun belangstelling kwamen tóonen. Men begrijpt dat de fabrikanten van den alcohol niet zeer te spreken waren over dit bezoek uit belangstelling, want de gevolgen van de geschiedenis moeten nog komen. Om te beginnen zijn zij hun toestel kwijt, het apparaat waarmee de alcohol reeds gedu rende geruimeren tijd gemaakt moet zijn. De waarde van een zoogenaamde distilleerketel is betrekkelijk gering doch van onschatbare waarde, wanneer het 't bedrijfskapitaal uit maakt Behalve het toestel verdwenen ook de grond stoffen als buit van de belastingambtenaren, want bewijsmateriaal moet er in overvloed zijn. Behalve de distilleerketel zal het mate riaal ook dienen het gemaakte proces verbaal ter zijner tijd tot een veroordeeling te doen worden Hiermede is dus weer een eind gekomen aan het bestaan van een alcohol-werkplaats in een rustig plaatsje als Zandvoort in den winter is. Hoevelen zullen vermoed hebben dat dit bedrijf daar zoo welig tierde?. Het ongeluk bij de landing van het Balbo-eskader. Twee redders door Italië onderscheiden. Naar men zich zal herinneren heeft een tweetal leerlingen van de Zeevaartschool te Amsterdam. J. Parthesius en J. Witkamp, bei den wonende te Haarlem, bij het ongeluk, dat zich heeft voorgedaan tijdens de landing van het Italiaansch vliegeskader onder leiding van generaal Balbo te Schellingwoude. zich on middellijk te water begeven en pogingen in het werk gesteld tot redding der slachtoffers. Voor hun moedig gedrag heeft de Italiaansche regeering de jongelieden beloond door hen te benoemen tot Ridder der Orde van de Kroon, van Italië. Bij K.B. is aan genoemd tweetal thans ver lof verleend tot het aannemen van het. eere- teeken van deze buitenlandsche onder scheiding. BAGGERMOLEN NABIJ WEST-HINDER GEZONKEN De Engelsche sleepboot „Curetil" van Lon den met een baggermolen op reis naar Osten- de heeft op vijf mijl ten Westen van het licht schip West-Hinder wegens slecht weer den baggermolen verloren, welke gezonken is. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. De sleepboot is in de haven te Vlissingen aan gekomen. DE OVERPLAATSING DER INGENIEURS. Vrijdagavond werd de quaestie van de over plaatsing der beide gemeentelijke ingenieurs verder door het scheidsgerecht voor Haarlem- sche gemeenteambtenaren behandeld. Deze zitting werd ook bijgewoond door den directeur van Openbare Werken, Ir. M. H. Maas. Op verzoek van het gemeentebestuur werden de zaken thans elk afzonderlijk in be goten zitting behandeld- H. E. R. van Wijk. f Diplome d'honneur van de Brusselsche expositie. Aan een der Nederlandsche deelnemers aan de wereldtentoonstelling te Brussel, de N.V. Nederlandsche Hoogovens en Staalfa brieken te IJmuiden, is het diplome d'hon neur uitgereikt. Controle op werkloozen. Ook de gezinsleden moeten bij de Arbeids beurs ingeschreven staan. Aan de te Haarlem gevestigde vereenigin- gen met werkloozenkassen, werd vanwege den Gemeentelijken Dienst der Werkloosheidsbe strijding. het volgend schrijven gezonden: „Evenals inschrijving bij de Arbeidsbeurs verplichtend is voor de steuntrekkenden en de penningmeesters gehouden zijn hierop door controle van de inschrijvingskaarten ge regeld toe te zien, dienen ook de werklooze gezinsleden er op te worden gewezen, dat zij krachtens door den minister van Sociale Za ken gestelde bepalingen, aan de Arbeidsbeurs moeten ingeschreven staan, en hun kaarten worden gecontroleerd". WONINGBOUW RAMPLAAN - ELSWOUTLAAN m.|z. centr. verw., vanaf f4600.- RINKEMA - ROOSDORP Inl. o. h. werk, ook Sluyvesantplein 4 (Adv. Ingez. Med.) Afvloeiing van Haarlemsch gemeentepersoneel. Het advies van het Georganiseerd Overleg. Vrijdagmiddag vergaderde ten stadhuize de centrale commissie voor georganiseerd over leg. onder presidium van wethouder A. G. Boes. De door Burgemeester en Wethouders aan den gemeenteraad voor te stellen regeling tot het mogelijk maken van afvloeien van perso neel, dat. 60 jaar of ouder is, of 40 voor pen- sioengeldende dienstjaren heeft, werd door de commissie, na uitvoerige besprekingen de vergadering duurde van 2 tot 41,fc uur aangenomen. Eerst zal worden afgewacht hoeveel van deze ambtenaren vrijwillig, naar aanleiding van het schrijven van B. en W. den dienst der I gemeente willen verlaten. Is dit aantal echter te gering, dan zullen door B. en W. zelf dien aangaande maatregelen getroffen worden, doch dan zal dit eerst opnieuw in de Commis sie van Overleg worden gebracht. Per auto op roof uit geweest? Geruchten over vlootovereenkomst tegen gesproken. LONDEN. 9 Nov. (A.N.P.) Te Londen wordt een bericht tegengesproken, dat een vloot overeenkomst tusschen Engeland en Italië tot stand zou zijn gekomen. In officieele krin gen weet men hieromtrent niets en het be richt moet op een misverstand berusten. Naar verluidt zal echter naar aanleiding van den voortgang, die bij de Engelsch-Itaiiaansche besprekingen is bereikt, vermoedelijk vandaag te Rome een nieuwe bespreking tusschen Mus solini en den Britschen ambassadeur te Rome plaats vinden. Men hoopt, dat nieuwe re sultaten tot vermindering van de spanning zullen worden bereikt. Bescherming van de Nijl- dammen. Maatregelen in Egypte. ALEXANDRIë. 9 Nov. (A.N.P.) Egypte gaat voort militaire voorzorgsmaatregelen te treffen. Vrijdag is een aanvang gemaakt met het beschermen der stuwdammen in den Nijl met het oog op gevaren uit de lucht. De groote 'tam bij Assoean wordt door luchtdoel-artil lerie bewaakt. Deze waterwerken zijn van vitaal belang voor de economische welvaart van het land. (De nieuwste dolheid in Amerika, is het organiseeren van eenden races op het land, waarbij heftig gegokt wordt.) Alle eendjes zwemm' in 't water, Dat is ook al niet meer waar. Zoo loopt alles vroeg of later, Wat traditie was, gevaar. D' allernieuwste Yankee rage Is zoowaar de eenden-ren. Wel de grootste persiflage Van den sportgeest, die ik ken. Waggelkwakend gaan de dieren Uit het snel geopend hok, Het publiek staat wild te tieren, Hopend op een goeden gok. 't Gaat niet hard en zonder gratie, Log en schuddend, stap voor stap, Maar men heeft toch de sensatie In de kans der weddenschap. Strakjes komen schildpadrennen, Slakkenraces volgen dan, Men kan overal aan wennen, Als men erbij gokken kan Het gaat veel te snel met paarden, Die sensatie, duurt te kort. Want de spanning wint aan waarde, Ais zij uitgetrokken wordt. Men zal wellicht willen weten, Hoe een eend er zich toe leent, Zich zoo rennend te vergeten. Tja, daarvoor is het een eend. Coleridge Waf :'7i de politiek met vrees begint, eindigt gewoon lijk met dwaasheid. GORAHEI OOK BEZET. De Italianen hebben thans ook de stad Gorahei bezet. Er bestaat thans een mogelijkheid, dat de weg naar Harar voor hen open ligt. TEGENOFFENSIEF. In Ogaden zou door de Abessyniërs een tegenoffensief zijn ingezet. MAKALLE WAS LEEG GEHAALD. Toen de Italianen Makalle binnen trokken, bleek de stad door de Abes syniërs geheel te zijn leeggehaald. NOG EEN BESPREKING? Heden zou wederom tusschen Mus solini en Sir Eric Drummond een be spreking worden gehouden. Voor verdere berichten zie men deze pagina en pagina Buitenland. In een overlijdensbericht in ons vorig num mer werd door mej. F. R. Busquet kennis ge geven van. het overlijden van haar trouwen huisgenoot den heer H. E. R. van Wijk, in den ouderdom van 80 jaar. Niet veel lezers zullen geweten hebben dat met den heer Van Wijk bedoeld werd het oude heertjee van hoogstens een meter lang, dat dagelijks met zijn witte hondje „Leentje" door de Haarlemsche straten wandelde en dat men waarlijk zijn tachtig jaar niet geven zou. Er zullen niet veel Haarlemmers zijn, die dezen vriendelijken ouden heer niet gekend hebben. „Leentje" liep altijd eenige passen voor hem uit, keek dan met haar eene oog (het andere is blind) naar hem om en als hei haar te lang duurde, keerde zij naar hem terug. Het schrandere dier wist precies, in welken sigarenwinkel de heer Van Wijk ge regeld zijn rookertje ging koopen; het ging bij den ingang van den winkel staan om zijn komst aan te kondigen. Eigenlijk was het zijn hond niet en „Leentje" is ook niet haar ware naam. Zij heet „Lady" en behoort toe aan mej. Busquet, onze bekende dilettant-tooneelspeelster, bij wie de heer Van Wijk niet minder dan 38 jaar lang een vriendelijk tehuis en een voor beeldige verzorging heeft genoten. De heer Van Wijk is als zoon van een apotheker in Den Haag geboren, waar hij ook school gegaan heeft. In verschillende plaatsen van ons land heeft hij gewoond, totdat hij 38 jaar geleden in Haarlem kwam. waar hij in den huiselijken kring van de fa milie Busquet werd opgenomen. Hij hield zich den laatsten tijd veel met cartonnagewerk bezig; daarvoor bezat hij een onmetelijk ge duld. Vele mooie stukken heeft hij keurig afgewerkt. Zes weken geleden, toen hij van zijn dagelijk- sche wandeling thuis kwam, voelde hij zich niet heelemaal in orde. Hoewel hij eerder niets van een dokter weten wilde, had hij er nu geen bezwaar tegen, dat een geneesheer eraadpleegd werd. Deze kon aan mej. Busquet geen hoop meer geven. In die zes weken werd hij liefderijk door haar verzorgd en Donderdag is hij rustig ontslapen. Hedenmorgen half twaalf is zijn stoffelijk overschot op de Algemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan ter aarde besteld. Onderscheiding voor Hoogovenbedrij f Snorder wegens diefstal van sigaretten aangehouden. De Amsterdamsche politie heeft een man aangehouden, die in verschillende café's kleine partijtjes sigaretten ver beneden den prijs te koop aanbood. Ook zijn maat, een werklooze caféhouder, is gearresteerd. Bij het onderzoek is gebleken, dat de siga retten afkomstig waren van een partij van 10.000 stuks, welke op den openbaren weg van een handkar werd ^.stolen. In dit verband is het van belang, dat de eerste arrestant, die het beroep van snorder uitoefent, bij het leuren langs de cafés ge bruik maakte van een auto, zoodat de moge lijkheid bestaat, dat deze auto ook heeft dienst gedaan bij het stelen van de partij sigaretten, waardoor deze aanhouding de beteekenis kan hebben, dat een der personen, die den laat sten tijd per auto op roof uitgaan, zich achter slot en grendel bevindt. EEN LOGISCH GEVOLG. Wanneer in 1933 gemiddeld per dag 129 annonces van Vraag en Aanbod in Haarlem's Dagblad werden geplaatst, in 1934 nog meer, namelijk 134 en in 1935. tot 30 September gerekend weer meer, te weten 141 per dag, dan is dit het logisch gevolg van het groote succes, dat deze annonces hebben. U hebt toch ook weieens wat op te ruimen? Doet het dan langs dezen goedkoopsten en zekersten weg. Nog een vliegtuig vermist. Was op zoek naar Kingsford Smith. SAN FRANCISCO, 9 November (A.N.P.) Hier is gisteravond een telegram ontvangen uit Manilla (Philippijnen), waarin wr ge meld dat een der vliegtuigen, die op zc ijn naar het vliegtuig van Kingsford Sm;:'! ver- moedelijk eveneens zoek is geraakt. Vandaag weer een bespreking tusschen Mussolini en Drummond? Ds. Van Paassen gaat heen. Morgen afscheidsrede. Zooals bekend is, treedt Ds. C. J. van Paassen af als predikant bij de Ned. Hervorm de kerk te Haarlem. Zondagavond zal hij in de Groote Kerk aan de Groote Markt zijn af scheidsrede houden. In Haarlemsch Predikbeurtenblad wijdt Ds G. J. Waardenburg een artikel aan den schei denden predikant waarin hij o.m. schrijft: Na 44-jarigen dienst gaat de nestor van ons ministerie (tegelijk van de Haarlemsche predikanten) heen. Vier en dertig jaren heeft hij onze ge meente gediend. Het is geen willekeurig besluit van ds. Van Paassen om heen te gaan. Maar de vrucht van rijp beraad en innerlijk overleg in ver band met zijn gezondheidstoestand en leef tijd. Komen en gaan kunnen beide geschie den uit gehoorzaamheid aan Hem, die tot beide roepen kan. Toch zit er in zoo'n besluit een element van moed. De moed om los te laten. Hoe werkzamer onze natuur hoe omvattender ons werk, hoe onafscheidelijker werk en leven verbonden des te meer wordt er moed ver- eischt om het los te laten. Juist deze persoonlijkheid als leidende figuur in de gemeente te missen, zal velen zwaar vallen. Ik waag mij in dit kort bestek niet aan een persoonsbeschrijving. Wijs wel even op den ijver, den praktischn zin, de groote werkkracht, de opgewektheid, de veel zijdige belangstelling, de gave om met men- schen om te gaan, om eenvoudig en pittig te spreken, de combinatie van groote soepelheid en beslistheid, van arbeid in de breedte en aandacht voor het kleine, lust om zakelijke dingen te behandelen en een warm hart voor ongelukkigen en misdeelden, den ernst en de vroolijkhid. die ds. v. Paassen kenmerken ten slotte zijn leidersgave, die ook in verga deringen sterk uitkwam. Ik laat bewust diepere en intiemere dingen weg. Het gezegde is genoeg ter aanduiding van wat wij straks missen zullen. Veel van zijn werk. blijft als een getuige nis. De gemeente heeft wel reden om dank baar te zijn. Gelukkig betreft het afscheid alleen het ambtelijk werk. De familie blijft hier wonen Ds. van Paassen blijft in allerlei werk bezig 'orov. kerkbestuur, chr. scholen, „Meer en bosch" en ,-Bethesda-Sarepta".) BOTER EN MARGARINE GESTOLEN. Een dertig-jarige typograaf heeft bekend drie pond roomboter en negen pond margarine ontvreemd te hebben uit een pak huis in Noord-Haarlem. Hij heeft alies verkocht aan een 50-jari- gen koopman, die ontkende. Beiden zijn in bewaring gesteld. Vruchtelooze speurtocht naar Kingsford Smith. Het zoeken wordt voortgezet. SINGAUORE, 9 November (Reuter). Twee vliegbooten van de R.A.F., die bij het aan breken van den dag waren vertrokken, hebben nog geen spoor van de machine gevonden. Zij vlogen over Penang en begonnen on middellijk dit gebied af te zoeken. Zij zullen de golf van Bengalen grondig afzoeken en vanavond naar Victoriapoint terugkeeren om morgen opnieuw met zoeken te beginnen. Naar gemeld wordt is het weer boven de golf van Bengalen zeer kalm. Ook uit Adelaide wordt bericht, dat het zoeken naar Kingsford Smith tot dusver nog geen resultaat opgeleverd heeft, i Abessynische inval in Italiaansch Spmaliland? Ras Dessa zou bij Dolo de grens zijn gepasseerd. ADDIS ABEBA. 9 November (Reuter). Het gerucht gaat, dat Ras Dessa. een schoon zoon van den negus en een uitstekend krijgsman, de Zuidergrens nabij Dolo heeft overschreden met de bedoeling een opmarsch op Italiaansch grondgebied te beginnen Uit betrouwbare bron wordt gemeld, dat aanzienlijke versterkingen op weg zijn naar het Zuid-Oosten in de richting van Joeba en de Sjebeli. Deze troepen zijn afkomstig uit de provincie Bali, Geweren, kanonnen, en vlieg tuigen naar Abessynië. DZJIBOETI, 9 November (Reuter) Te Dzjiboeti zijn vandaag twaalf vrachtauto's van Engelsch en Amerikaansch fabrikaat, 250 kisten, elk bevattende 26 Mausergewe ren, vier luchtafweerkanonnen en drie ge demonteerde Britsche vliegtuigen aangeko men bestemd voor het Abessynische leger. De Italiaansche troepen hebben Gorahei aan het Zuidelijk front bezet; de weg naar Harar zou thans openliggen. pag. 4 De Weensche politie heeft een geheime poli tieke organisatie ontdekt. pag. 4 De Australische vlieger Kingsford Smith is nog steeds niet terecht. pag 4 De algemeene beschouwingen over de lands- begrooting in eersten termijn zijn afgeloopen pag. 3 Aljechin behaalt het zesde winstpunt. pag. 6 Bioscopen. pag. 9 Laatste Berichten. pag. II ARTIKELEN, ENZ. Speciale correspondentie: De val van Makalle. pag. 4 Dr. E. van Raalte over den Regceringspcrs- dienst. pag. 3 Van onzen Londenschen correspondent. De „Queen Many" gaat proefdraaien. pag. 4 Financieele Kroniek. Een haussestemming op de beurzen. pag. 2 Dr. W. G. N. van der Slecn: In het voetspoor van Salomo's goudzoekers. pag- 7 Ko Zweeres: Ransuilen. pag. 7 A. Berentsen: De strijd tegen het straatlawaai. pag. 5 K. de Jong: Concert der H.O.V. pag. 15 K. de Jong: Radiomuziek der week. pag. 9 J. B. Schuil over Buziau._^ pag. 9 J. B. Schuil: De laatste ronde van de 500ste boefje. pag 15 Piet van der Hem: Het herstel van het Griek- sche koningschap. pag. 3 Willy van der Tak: H. D. Vertelling: De groote kunst. pag. 8 Willy van der Tak: Het buitenlandsche boek van de maand. pag. 8 Helen de Balblan Verster: Het ve^taml komt met de jaren. pag. 8 Jules Kammeijcr: Blijft fit! pag. Puzzlerubriek.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1