FINANCIEELE KRONIEK. 1 DE BILT INCASSO-BANK n.I RADIO MOORS n.v ZAT ERDAG 9 NOVEMBER 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Een haussestemming op de beur zen. De beteekenis van Amerika voor de icereld-ivelvaart. Aan zienlijk groot ere winsten van Olie maatschappijen. De welvaart breidt zich tot meer kringen uit. Verder, herstel op de Obligatie- markt en lagere geldkoersen. Schaduwzijden, die tot voorzichtig heid 'manen. Met de kunst van het evenwicht de echte levenskunst staat men op de beurzen door gaans op gespannen voel. Het is daar ..him- melhoch Jauchzend. zum Tode betrübt". En nu er sinds eenigen tijd van verschillende zijden symptomen zichtbaar worden welke op een economisch herstel wijzen, weet men zich met zijn optimisme geen raad en gaat men in stormpas het haussepad op. Het blijft altijd uiterst moeilijk om precies uit te. vinden in hoeverre een opgaande koers- beweging op de beurzen gemotiveerd is. Vooral nu het oorlogselement er bij komt. Want al hebben 52 landen tot economische sancties tegen Italië besloten, er vinden toch wel oor logsleveranties plaats en ook wanneer dit alleen zou geschieden door landen, die niet tot den Volkenbond behooren. blijft de weerslag daarvan op de wereldmarkt der producten niet uit. Afgaande op de berichten over het econo misch leven in verschillende toonaangevende landen, valt echter een indus.trieele opleving niet te miskennen. En vooral nu dit in de Ver- eenigde Staten het geval is, heeft die opieving grooie beteekenis wegens de domineerende positie, welke dit groote rijk in de wereld productie en wereldconsumptie inneemt. Nog atlijd is dit wondere land voor de wereldwel vaart het meest bevruchtende element. Met 7 pet. der wereldbevolking toch, verbruikt het ongeveer de helft van de koffie der wereld, de heift van de tinproductie, de helft van de rubberproductie, een kwart van de suiker, drie kwart van de zijde, een derde van de kolen, twee derde van de ruwe petroleum, om slechts enkele voorname producten te noemen. En het is daarom geen wonder, dat een industrieele opieving in de V.S. de hoop wekt op een alge meen welvaartsredres. De automobielen-industrie één der be langrijkste sleutelindustrieën heeft in het derde kwartaal wel een lichten terugslag doen zien, maar deze wordt als een normaal seizoen verschijnsel beschouwd, waarop straks een beter vierde kwartaal zal volgen. Het feit, dat de General Motors het extra-dividend van 0.25 tot 0.50 heeft verhoogd, geeft blijk van die goede verwachtingen. Ook de minder gun stige resultaten van de Steel Corp. en de Bethlehem Steel Corp. over het derde kwar taal hebben de goede stemming ter beurze niet- verstoord, omdat er reeds indices zijn voor een grootere winst in het laatste kwar taal. En overigens zijn deze kleine teleurstel lingen geheel geneutraliseerd door de éclatan te cijfers van de Peiroleummaatschappijen. die den prijzenoorlog in dit product te boven schijnen te zijn. Men zie de volgende winst cijfers over het derde kwartaal van vijf lei dende oliemaatschappijen: 1935 1934 Shell Union 3.8 millioen 1.5 millioen Stand. Oil of N.J. 5.2 millioen 5.9 millioen Continental Oil Co. 2 4 millioen 2 millioen Tidewater Ass. 5 8 millioen 4.6 millioen Philips Petroleum 4.8 millioen 1.7 millioen Dit zijn sprekende cijfers. En de olieprijzen der laatste weken toonen een prijsstijging aan, die erop duidt dat het vierde kwartaal niet slechter zal zijn. Het verbruik van olie en olie derivaten neemt sterk toe. De oorlog en de oorlogsvoorbereiding, het stijgend aantal auto mobielen, de uitbreiding van het vlieg wezen, de opkomst van den Dieselmotor, het zijn alle factoren, die het verbruik stimuleeren. De Petroleumvoorraden zijn den laatsten tijd dan ook belangrijk gedaald, zoowel in de V.S. als in Engeland, mede als gevolg van het feit, dat Rusland wegens een grooter eigen gebruik, minder voor export beschikbaar heeft. Voor olie-aandeelen, die in de V.S. reeds een aan zienlijke rijzing achter den rug hebben, blijft men daarom vast gestemd en ook te Amster dam houdt de vraag naar aandeelen Konink lijke aan. omdat men in Januari een interim dividend verwacht. Op grond van het bovenstaande is het be grijpelijk. dat ook de Ainsterdamsche Beurs, wat de Amerikaansche afdeeling betreft, een levendig aanzien behoudt en dat de willige stemming langzamerhand ook overslaat naar hoeken, waar het maandenlang uitgestorven was. Want het schijnt wel, alsof nu opeens de conjunctuurskentering van alle kanten zich- baar wordt. De jongste prijsstijging van In dische producten thee, suiker, koffie.ttin en rubber blijkt de vraag te stimuleeren en komt langzamerhand aan breedere kringen der bevolking ten goede. Vandaar dat nu ook de Indische Sporen en de Indische Trammen be tere ontvangstcijfers publiceeren en zelfs de schier ten doode opgeschreven Scheepvaart weer teekenen van leven begint te vertoonen. De vrachten zijn zoowel op de lijnvaart als op de wilde vaart verhoogd, opgelegde schepen worden in de vaart gebracht, nieuwe opdrach ten tot scheepsbouw worden gegeven en de beurs is er „als de kippen" bij om de koersen der aandeelen daarbij te doen aanpassen; men zie het volgende lijstje: Laagste 1935 Thans Aand. Deli Spoor 38 Vz 56 V2 Oblig. Deli Spoor 76 86.V2 Aand. N. I. Spoor 20 1/4 32 3.4 4 pet. oblig. N. I. Spoor 62 78 3 4 Aand. Semarang-Cheribon ^Vz 13 14 Aand. Scheepvaart-Unie 291/4 47 Aand. Kon. Ned. Stoomboot 4 13 1/4 De koersstijging op de Amsterdamsche aan- deelenmarkt sinds het begin van dit jaar is reeds zeer belangrijk en wanneer zij aanhoudt, zal de balans van menigeen er op 31 December 1935 heei wat beter uitzien dan een jaar ge- leden. Dit is in elk geval verblijdend, omdat het gepaard gaat met een koersherstel op de Obligatiemarkt, welke op haar beurt weer een gevolg is van de dalende rentekoersen. De Ne- derlandsche Bank heeft het disconto tot 4 pet. kunnen verlagen, nu haar positie door de ver dere terugvloeiïng van goud opnieuw is ver sterkt en het dekkingspercentage der opeisch- bare verbintenissen tot 73 pet. gestegen is. Op de vrije geldmarkt is de noteering niet hooger dan 314 a 3'2 pet. en al mag men nog niet rekenen op een spoedigen terugkeer van de overgroote geldruimte, die er begin van dit jaar was, toch houdt de ontspanning aan en beteekent de discontoverlaging voor het Ne- derlandsche bedrijfsleven een verlaging van lasten, welke hoogst welkom is. Het feit, dat de goederenpvijzen in het buitenland stijgen, vergemakkelijkt voorts de verkrijging van een nieuw prijsevenwicht, zonder dat devaluatie noodig is en de roep om dit paardemiddel ver zwakt dan ook meer en meer. Zoo hebben we deze week onze 4 pet. Nederlanders weer op 98 pet. gezien en blijven vooral de 3 en V/2 pet. stukken stijgen, hetgeen er op duidt, dat men een verdere koersstijging van beleggings waarden verwacht. Gemeenteleeningen en Pandbrieven trekken ook af en toe wat aan en als de regeering met haar financieele en eco nomische maatregelen niet al te ongelukkig is, daagt er ook voor de schatkist een betere toe komst. Of er dan geen schaduwzijden van den tegenwoordigen gang van zaken te noemen zijn? Ongetwijfeld. We hebben herhaaldelijk de roekelooze financieele politiek der Ameri kaansche regeering in het licht gesteld en hierop wordt thans ook in de Unie door voor aanstaande lieden gewezen. Men staat ginds nog voor groote tekorten op de staatsbegroo- ting. -die de staatsschuld doen stijgen en wel iswaar thans de betaalkracht der bevolking verhoogen, maar na verloop van tijd moeten worden ingehaald. Hetzelfde geldt van Enge land, waar men in een jaar tijds het aantal werkloozen met een millioen heeft verminderd, maar de staatsschuld tot een ongekende hoogte heeft doen opiöopen. De Nederlandsche regee ring heeft er steeds naar gestreefd ook de crisislasten zooveel mogelijk uit den gewonen dienst te bestrijden en wanneer inderdaad de wereldwelvaart mocht terugkeeren, zal ons land op dat punt een voorsprong hebben boven vele andere landen. Het loslaten van den zilveren standaard door China heeft geen groote schokken teweegge bracht. maar steekt aan de zilverpolitiek der V.S. een spaak in het wiel, die den President vermoedelijk wel van pas komt. Want nu be hoeft hij het zelf niet te doen. Intusschen mag worden gehoopt, dat de Chineesche regeering den koers van haar Dollar op den thans ge- fixeerden prijs kan handhaven. Anders zou den een nieuwe daling van den Japanschen Yenkcers. als concurrentiemiddel, en een dalende Pondenkoers het gevolg kunnen zijn en zou het wereldprijsniveau, dat nu eenig evenwicht begint te krijgen, opnieuw worden verstoord. Van belang voor de beurzen is voorts de af nemende populariteit van President Roosevelt in de V. S., blijkende uit de verkiezingen in den Staat New-York, en waaruit de republi keinen de hoop putten op een overwinning in 1936. En de beurs weet niet recht of dit een hausse-, dan wel een baisse-motief zou zijn. Ook de verkiezingen in Engeland, die tot dus ver de Conservatieven in het gevlij komen, zijn volgens beursopinie niet zonder beteeke nis, omdat een overwinning van Labour naar veler meening tot kapitaalvlucht zou leiden. Resumeerende mag men zich verheugen over de moedgevende verschijnselen welke zich op economisch gebied in de wereld voordoen, mits de bedachtzaamheid daarbij niet te loor. gaat. ALLIANCE FRAN5AISE. Voor de leden der afdeeling Haarlem van de Alliance Francaise zal Vrijdag 15 Novem ber a.s. in den Stadsschouwburg door de Com pagnie du Chariot, te Parijs, een voorstel ling worden gegeven van ..Les Précieuses Ri dicules" en „Le Malade Imaginaire" beide van Molière. VOORSCHOTTEN tegen effecten ondérpand verstrekt de Kruisweg 59 Haarlem tel 13843 (Adv. Ingez. Med.) Hetima WutlukU PHILIPS RADIOTOESTELLEN (Adv. ingez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 768 m.M. te Helsingfors. Laagste barometerstand 737.8 m.M. te Valentia. en voorspelt: Meest matigen tot krachtige Zuidoostelijken tot Zuidwestelijken wind. Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen. Waarschijnlijk regen buien. Aanvankelijk zachter. Uit het Buitenland Wind en regen verwacht. De hooge drukking nam in beteekenis af, maar bij IJsland nemen de luchtdrukverschil- len weer toe. De Britsche Eilanden hebben bij matigen tot zwakken wind op veel plaatsen regen. Alleen in het Zuidoosten is de wind krachtig. Ten Westen van Ierland waait een Noordwester storm. West-Frankrijk heeft ook regen. In het Oosten viel gisteren te Lyon 38 m.M. In Duitschland is bij matigen tot zwak ken wind de lucht grootendeels betrokken met weinig regen. In Noord-Scandinavië is de vorst bijna verdwenen. In Zuid-Scandinavië valt regen. In onze omgeving moet krachtige wind met af en toe regen worden verwacht. Thermometer Hoogste gisteren 51 F. Laagste heden nacht 41 F. Hoogste heden tot 10 uur 46 F. Barometer Stand van heden 751 m.M. Vorige stand 750 m.M. Neiging: Vooruit. CARÈL VAN HUIZEN, Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 ■WIJ HEBBEN OOK UW KEUS"| W. KU^_ZN. OPTICIENS, LH ZIJL 97, HAARLEM (Adv. Ingez. MedJ BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 9 November. Bevallen 6 November: E. J. RanVeltkamp, z.; 7 November: C. ZwartMijnders, d.; M. C. Bussingv. d. Velde, z.; T. H. M. van Hees Buijs, d.; W. BrinkmanSmit, d.; M. M. Stut Schrama, z.; 8 November: F. M. Grootenboer v. d. Meer, d.; J. Smitde Vink, z.; G. R. de Keulenaar—v. d. Watering, z.; J. Ames— Schotel, z.; M. v. d. LeijJongejaus, z. Overleden 7. November :H. E. R. van Wijk, 80 j„ Jansweg; I. VoeMan—Vring, 63 j., Ro- molenstraat; H. Sieberg—Helling, 40 j., Ken- nemerplein; 5 November: 3. H. Stoel, 63 j., Gasthuisvest; 6 November: W. Marzinkowski, 19 j„ Hazspaterslaan; J. Kooreman, 77 j., Prinsessekade. ZANDVOORT. Opgave van 16 November 1935. Geboren: Gerrit, zoon van J. Harteveld en P. Terol, Bilderdijkstraat 12. - Antje Johanna, dochter van D. Boon en M. C. de Hoo, Van Ostadestraat 1. Gehuwd: F. E. du Mee en E. du Mee, Haar lem, Rozenstraat 13. - D. Tiemeijer en E. A. de Wolff, Soest. Overleden: C. Jonker, weduwe van N. de Jong, oud 84 jaren. Over waardevast geld. Is devaluatie gewenscht? Lisse Zaterdag. In Hotel de Nachtegaal aan den Rijksstraat weg werd Vrijdagavond door de afdeeling Duinstreek der Nederlandsche Vereeniging voor Waardevast geld een openbare discussie avond gehouden, alwaar als spreker optrad Prof. Dr. C. A. Verrijn Stuart met het onder werp: „Wat beteekent devaluatie in het al gemeen voor ons land en in het bijzonder voor de concurrentie-positie van onze zoo zeer op het internationale handelsverkeer aangewezen duinstreek?" De groote zaal was geheel gevuld!; voor het overgroote deel met bloemisten, terwijl ook vele autoriteiten aanwezig waren. Na een kort woord van den voorzitter, Dr. G. C. A. van Dorp van Katwijk, was het woord aan den spreker. Het is zaak, zoo begon de inleider, waar alles omlaag gaat de lijn aan te geven om daarin verbetering te brengen. In de laatste 6 jayen is een catastrofale prijsdaling geschapen die leidt tot een wanverhouding tusschen geld, goederen en diensten. Men zegt dus dat het geld duur is geworden. Maar geld gebonden aan goud beteekent nu dat door die prijsdaling het goud enorm duur is geworden en noodwendig leidt deze verlaging dus tot economische ontwrichting, omdat vóór deze wanverhouding groote schulden zijn aange gaan, waardoor nu door het dure geld zware druk op het economische leven wordt gelegd. Deze wanverhouding is slechts op twee wij zen uit den weg te ruimen: 1. aanpassine van prijzen van goederen en diensten aan de waarde van het geld, de deflatie zooals deze door de regeering wordt toegepast en 2. corri geering van de fout door het geld aan te pas sen aan het prijspeil van diensten en goederen, devaluatie of zooals spr. het liever noemt muntcorrectie. Met de Fransche en Zwitsersche heeft de Nederlandsche regeering de deflatie-politiek gekozen met het gevolg dat het economische leven geplaatst is op een steeds dalende spi raal met steeds grooter moeilijkheden. In meer dan 30 landen echter wordt het Engelsche en Scandinavische voorbeeld van devaluatie gevolgd met het resultaat dat het economische leven zich in opwaartsche lijn beweegt. Uitvoerig gaat spr. in op de vraag of het beter ware geweest onmiddellijk Engelands voorbeeld te volgen en of het daartoe nu niet te laat is. Een nu gedwongen verlaten van den gouden standaard zou catastrofaal en fnui kend zijn op politiek en soc. terrein. Ondanks den gunstigen goudvoorraad der Ned. Bank is deze nog 300 millioen kleiner dan in Januari 1934 en haar tegenwoordige positie was alleen door te voeren via een aanzienlijke verhooging van het rentepeil Spr. is van meening dat de Bank bij een afdringen van den gouden stan daard in een veel zwakkere positie zou ko men dan bij een muntcorrectie, waarbij de goudvoorraad dan zou moeten dienen als egalisatiefonds om de correctie op peil te hou den en om de gestegen boekwaarde door schuldaflossing en daardoor de staatspositie te versterken. Muntcorrectie moet plaats hebben als sluitstuk van de deflatie-periode wanneer door internationaal samenwerken een inter nationale stabilisatie wordt bereikt. De kans op een conferentie op dit gebied is minimaal. Spr. betwistte dat er vrees voor een zweven de valuta hoeft te bestaan bij devaluatie: wanneer men de koersen bekijkt van het ster- ling-blok ziet men een geweldige gelijkmatig heid in de wisseikoex*sen en geen schommelin gen van beteekenis. Een krachtige regeering, gesteund door het. genoemde egalisatie-fonds zal deze politiek kunnen volgen. De bollenstreek die geheel op export is aan gewezen en niet gebonden is aan'import, zal van een muntcorrectie wel zeer duidelijk de voordcelen ondervinden. Een 25-tal schriftelijke vragen was inge komen. Mr. Nord Thomson uit Leiden stelde de vra gen of als gevolg der muntcorrectie de crisis instellingen met de daaraan verbonden dui zenden ambtenaren en heffingen zullen ver dwijnen en heeft België niet aangetoond dat devaluatie niet wenschelijk is. Hij lichtte deze vragen uitvoerig toe. Mr. Marcus, secretaris der Steenfabriek Ar- noud was van oordeel dat daar onze import veel grooter is dan onze export, prijsstijging van grondstoffen en levensmiddelen en daar door loonsverhoogingen onvermijdelijk zijn, ZONDAG 10 NOVEMBER 1935. HILVERSUM 1875 M. 8.30 NCRV. 9.30 KRO. 5.—NCRV. 7.45—11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding door Joh, de Heer. 9.30 Gramofoonm. 11.— Hoogmis. 12.15 Gramofoon muziek.. 12.30 Orkestconcert en lezingen. 2.30 Symphonieconcert en Gramofoonmuziek. 4.15 Ziekenlof. 5.Gewijde muziek. 5.50 Kerk dienst uit de Geref. Kerk van Oudshoorn. Hierna gewijde muziek. 7.45 Berichten. Lezing 8.15 Schlagermuziek. 8.45 Cello- en piano recital. 9.Gramofoonmuziek. 9.15 Orkest concert en gramofoonmuziek. 10.30 Berichten Gramofoon. 10.4011.00 Epiloog. HILVERSUM, 301 M. 8.55 VARA. 10.00 VPRO. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 8.00 AVRO. 8.55 Orgelspel J. Jong. 9.— Voetbalnieuws. Tuinbouwpraatje. 9.20 Vervolg orgelspel. 9.30 Prijsvraag. 9.45 Causerie A. Pleysier. 10.— Zon dagschool. 10.30 Kerkdienst u. d. Oude Rem. Kerk te Amsterdam. 12.Filmpraatje. 12.30 Orgelspel P. Palla. 1.— Jetty Canto's orkest 2.— Boekbespreking. 2.30 Concertgebouworkest o.l.v. Mengelberg, m.m.v. A. Tansman (piano) 4.10 Gramofoon. 4.20 Tiel's mannenkoor. 4.50 Sportnieuws. Gramofoonmuziek. 5.Orgel spel C. Steyn. 5.45 Sport. 6.G5 H. Wiggelaar (viool), D. Wins (piano). 6.30 Fragmenten „Walther Rathenau", spel van Gerversman. 7.De Flierefluiters, m. m. v. solisten. 8.— Berichten. 8.15 Avro-Aeolianorkest m.m.v.. sopraan en tenor. 9.Radio-journaal. 9.15 Omroeporkest m.m.v. E. Zimbalist (viool). 10.— Gramofoonmuziek. 10.30 Cello-kwartet 10.50 Schaakmatch Euwe—Aljechin. 11.00 Be richten. 11.1012.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 9.5010.25 Kerkdienst 12,50 Orgelconcert m.m.v. Bas. 1.50 E. Pini's tango-orkest, 2.20 Het B.B.C.-Northern-Ireland orkest m.m.v. bariton. 3.20 Het Fleet Street koor met orgel. 4.10 Pianorecital Eisa Karen. 4.25 Herdenking der Joodsche Oud-Strijders. 4.50 Kerkdienst voor kinderen. 5.20 Lezing. 5.40 Het Stratton- strijkkwartet m.m.v. sopraan. 7.05 Voordracht 7.25 J. Morel (bariton).-E. Heinitz (viola da gamba) en E. Lush (cembalo) 8.15 Kerkdienst 9 05 Liefdadigheidsoproep. Berichten. 9.20 Verdi-concert m.m.v. solisten, koor en orkest 10.20 Het bridgewater Harp-kwintet. 11.05 iEpiloog, RADIO PARIS, 1648 M. 7.20, 8.20 en 11.20 Gramofoonmuziek. 11.35 Orgelconcert. 12.25 Gramofoonpl. 12.35 Orkest concert. 2.35 Zang. 5.20 Assoc. des concert Pas- deloup m.m.v. sopraan. 7.20 Duoconcert 8.20 Zang. 9.05 „Mme SansGéne", radiotooneel. 11.0512.35 Pascal-concert. KALUNDBORG, 1261 M. 11.2012.20 Omroeporkest. 2.454.20 Sympho nieconcert o.l.v. Jensen. 7.20 Ged. „Un bailo in maschera", Verdi. 9.00 Radiotooneel. 9.15 Saxofoonsoli. 10.Viool- en cello-recital 10.2011.50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 5.20 Havenconcert. 7.50 Fassbender-trio, 10.10 Trioconcert. 10.50 Bach-cantate. 11.20 Orkest- kwintetconcert. 1.50 Kamermuziek. 3.20 Omroeporkest en solisten. ®5.40 Gevar. concert. 7.20 Omroep Omroepkleinorkest. 8.20 Het Frankforter Omroeporkest. 9.40 Repor tage. 10.0011.20 Dans- en schrammelmuziek BRUSSEL, 322 M. 10.20 Salonorkest 11.20 Gramofoonplaten. 12.20 Max Alexy's orkest. 1.30 Orgelconcert 2.002.20 Gramofoon. 5.20 Salonorkest. 6.20 Gramofoonmuziek. 6.35 Pianorecital. 7.20 Gra mofoonmuziek. 8.20 Symphonie-orkest 8.50 Radiotooneel. 9.50 Vervolg concert. 10.3012.20 J. Rutten's orkest. BRUSSEL, 484 M. 10.20 Gramofoonmuziek. 11.20 Salonorkest, en zang. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.30—2.20 M. Alexy's orkest. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Ka mermuziek. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Mili tair concert en radiotooneel. 10.2012.20 J. Rutten's orkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 6.50 Duitsche operamuziek o.l.v. Kirsten. 8,20 H. Zilcher dirigeeert eigen werk. 9.20 Be richten. Reportage. 10.2012.15 Dansmuziek. KONINGSTRAAT 27, TELEF. 14609 OFFICIEEL PHILIPS REPARATEUR (Adv. Ingez. Med.) MAANDAG 11 NOVEMBER 1935. HILVERSUM n, 301 M. Algemeen programma verzorgd door de VARA. 8.00 C. Steyn (orgel) en N. de Klijn (viool). 8 30 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie. 10.35 Orvïtropia. 11.00 Vervolg de clamatie. 11.20 Gram.pl. 11.30 Orvitropia. 12 00 De Notenkrakers. 12.45 E. Walis en zijn orkest. 1 30—1.45 Gram.pl. 2.00 Gram.pl. 2.15 G. Smit (viola), en R. Schoute (piano). 2.30 Voor de vrouw. 3.05 De Flierefluiters. 3.30 De Zonne kloppers. en zang. 4,00 Orvitropia. 4 30 Kinder uurtje. 5.00 Gram.pl. 5.30 Jack de Vries' Inter nationals, 6.30 Muzikale lezing, 7.10 Causerie. A. Feinland (viool), B. Feinland—Bos Janszen (cello) en G. Landré (piano). 8.00 Berichten. 8.IQ De Bohemians. 9.00 „De piano", spel van v. Duin. 9.15 A. de Quick (bariton). 9.45 Caril- lonspel J. Denijn en S. Mees. 10.00 Berichten. 10.05 Fantasia, en zang. 10.20 ,,'t Was maar een grapje", spel van Latzy. 10.35 Vervolg concert. 11.0012.00 Gram.pl., en pianospel J. Jong. HILVERSUM I. 1875 M. N. C. R. V.-uitzending. 8,00 Schriflezing. 8.159.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst. 11.00 Chr. Lectuur. 11.30—12.00 en 12.15 Gram.pl. 12.30 Orgelconcert J. Zwart. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Tuinbouwpraatje. '.30 Kniples. 4.00 Bijbellezing mmv. bariton en orgel. 5.00 Haagsch Pianokwintet en Gram.pl. 6.30 Vragenuur. 7.00 Berichten.7.15 Reportage. 7.30 Vragenuur. 8.00 Berichten. 8.05 Wapen stilstandsherdenking mmv. sprekers, NCRV- orkest en G. v. d. Burg (orgel). 10.00 Berich ten. 10.05 NCRV-orkest. 11.0012.00 Gram.nl. DROITWICH. 1500 M 10.50 Herdenkingsdienst b. d. Cenotaaf te Whitehall. 11.30 Lezing. 12.05 Schotsche Stu dio-orkest. 1.05 Gram.pl. 1.50 Orgelconcert. 2.20 Berichten. 2.25 Voor de scholen. 3 20 Gram.pl. 3.55 Voor de scholen. 4.20 P. Radmall (viool), en P. Grummitt (piano). 4.50 Orkestconcert mmv. E. Milward (zang). 5.35 BBC-Dansorkest. 6.20 Berichten. 6.50 Pianorecital. 7.10 Lezingen. 8.20 „Festival of Empire and Remembrance", militair programma. 9.30 Berichten. 10.00 11.00 Radiotooneel. RADIO-PARIS. 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 12.35 Orkestconcert. 1.20 Concert. 4.50 Nat. Orkest, koor en solis ten. 7.20 Literair-muzikaal programma. 9.05 Militair concert. 11.0512.35 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 11.20—1.20 Strijkorkest. 2.50—4.50 en 8.05 Omroeporkest. 8.55 Zang en piano. 9.50 Strijk kwartet. 10.30—11.50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Orkestconcert. 11.20 Kamerorkest. 1.35 Schrammelmuziek. 3.20 Pianorecital. 4.20 Or kestconcert. 6.20 Omroeporkest. 7.30 Vroolijk programma. 10.2011.20 Kwartetconcert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 10.20 Gram.pl. 11.20 Orkestconcert. 12.20 Gram.pl. 1.30—2.20 Omroeporkest. 5.20 J. Rutten's orkest. 6.20 Viool en piano. 7.35 Gram.pl. 8.20 Symphonieconcert en lezingen. 10.3012 20 Concert. 484 M.: 10.20 Salonorkest. 11.10 Wapenstil standsherdenking. 11.30 Gram.p:. 12.20 Om roeporkest. 1.30—2.20 Gram.pl. 5.20 Omroep orkest. 6.10 Reportage. 6.50 Salonorkest. 8.20 Symphonieconcert. 9.25 Koorzang. 9.55 Ver volg concert. 10.3012.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Radiotooneel (gr.pl.) 8.20 Concert en voordracht. 9.20 Berichten. 9.50 Concert. 10.05 Weerbericht. 10.2011.20 Concert en sport- reportage. Hij vroeg inlichtingen omtrent Polen met ge- coirigeerde deflatie. De vragen werden door vier sprekers be an twuoi'd. Dr. M.W. Holtrop uit LJmuiden als eerste spreker was van oordeel dat het juist is ge weest dat onmiddellijke devaluatie in 1931 niet heeft plaats gevonden. In 1925 was het pond te hoog gestabiliseerd tegenover de Romaan- sche landen; Nederland had daarvan geen last. Noch in Engeland of Amerika is een prijsstij ging gekomen van beteekenis. Hij toonde aan dat hot toen reeds min was met onzen gulden; innerlijk het pond constant is gebleven. Daar wij op den weg der aanpassing nog niet ver gevorderd zijn is het nog niet te laat om nu te devalueeren. Onze groothandelprijzen zijn nog 18 pet. hooger dan in Engeland. De kosten van levensonderhoud zijn hier niet noemenswaard gedaald. Gemiddeld zijn de loonen hier ge daald met 15 pet. hetgeen beteekent dat zij 45 pet. hooger zijn dan in Engeland, 56 pet. dan in Zweden en 44 pet. dan in Amerika. Beoordeeling van import en export is ver keerd omdat daarbij alleen de handelsbalans wordt bekeken, terwijl de betalingsbalans uit het oog wordt verloren. Deze laatste is met het buitenland altijd in evenwicht geweest. Juiste cijfers voor de stijging van het levens onderhoud zijn niet te geven. Prof Polak komt tot de conclusie van een bescheiden stijging. In België wijst de statistiek een gemiddelde stij ging van 6 pet. aan. De loonen in België zijn gestegen omdat de vakbonden de loonen heb ben vastgekoppeld aan het indexcijfer. Prof. Verrijn Stuart was van meening dat bij muntcorrectie de crisisinsiellingen zullen verdwijnen. De politiek van minister Colijn is voor hem onbegrijpelijk. Engeland heeft ook een passieve handelsbalans en daar in Enge land het levensonderhoud gelijk is gebleven is de conclusie dat nier de gulden zich niet heeft aangepast. De Finsche Mark is 16 pet. meer gedaald dan het pond en net levensonderhoud bleef ge lijk. Een Nederlandsche muntcorrectie geldt in nog veel sterker mate voor Indië. Als derde spreker gaf Dr. Dijk een uiteenzet ting van het probleem der vaste lasten. In het bloembollenbedrijf zijn in de goede jaren veel vaste lasten aangegaan die vHv boven het normale peil ligoen. Spr herinnerde aan koop prijzen van grond van 30.000 gulden per H.A. Alleen devaluatie zal dit weder in het goede spoor kunnen leiden. De grondprijzen zullen dan niet stijgen boven f 8000.tot f 10.000. per H.A. Spr.'s conclusie was dat devaluatie geen di- recten invloed zal uitoefenen op vergrooting van export, maar dezelfde hoeveelheid zal meer opbrengen. Op den duur kan groote uit breiding van export verwacht worden. Dr. G. C. A. van Dorp van Katwijk behan delde het onderwerp, of na een éénmalige muntcorrectie verdere correctie achterwege blijft. Hij concludeerde dat. wanneer men daarbij het goud in het oog houdt, men steeds verder moet corrigeeren, maar men zal bij correctie van de goederen niet in goud maar in gtederen moeten stabilise eren. Tenslotte hield de heer Algra als tegen stander van devaluatie een uitvoerig betoog dat door Dr. Dijk en Mr. L. G. van Dam werd beantwoord. HAARLEMMERMEER. De begrooting voor den Haar lemmermeerpolder voor 1936. Voor buitengewone werken geraamd op f 81.750. Wegverbetering en bruggenbouw. Aan de door Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmermeerpolder ontworpen be grooting van dit Waterschap, voor het dienst jaar 1936, kan het volgende worden ontleend. Opgemerkt werd zooals ook reeds het vorige jaar werd betoogd dat vele verbete ringen en vernieuwingen groote uitgaven vragen, welke indirecte voordeelen afwerpen. In 't bijzonder werd nog eens gewezen op verruiming en verdieping van vaarten en tochten, benevens verbetering van bemaling, welke werken, zooals reeds in het rapport der bemalingscommissie werd aangegeven, nood- wending groote uitgaven eischen. Doordat de eerste aflossing van onderscheiden leeningen niet in 1936, doch in 1937 zal plaats vinden, zal het mogelijk blijken de polderlasten voor het jaar 1936 tot 16 per hectare te beperken. Ook werd er op gewezen, dat de verbeterin gen der wegen en bruggen verlaging van uit gaven (met inbegrip van rente en aflossing der daartoe gesloten geldleeningen) veroor zaakten. Het Dagelijksch Bestuur stelt dan ook voor met deze verbeteringen voort te gaan en wel door de bruggen te vernieuwen, welke zich op het kruispunt van de Hoofdvaart en den Lisserweg bevinden, benevens die nabij Halfweg en Hilliegom resp. Leimuiden. Als buitengewoon onderhoud der wegen wordt geraamd voor herstratingen. aanaar dingen van wegbermen, aanbrengen van trot toirs op enkele gedeelten van den Jaagweg,- aanbrengen van kantlagen benevens het ega- liseeren van den IJweg benoorden den Spaarn- wouderweg, herstellen van den Jaagweg bij de Liede en van den oprit van den Spaarnwou- derweg en Tegelpad bij Beinsdorp, te zamen f 22.910. Voor buitengewone werken wordt geraamd: Verdieping Hoofdvaart 30.000; Bruggencom- plex over de Hoofdvaart en de aangrenzende tochten 30.000: één termijn voor vernieuwing en verruiming der beweegbare bruggen nabij Hillegom en Lemuiden (Prov. Wegenplan) 18.250; één termijn voor vernieuwing van de beweegbare brug nabij Halfweg (Aanv. Prov. Wegenplan 3.500. Totaal 81.750 Het kohier van den Omslag voor 1936 be draagt 17523 hektaren, 17 aren en 52 centiaren. Met het voorstel om den omslag te bepalen op 16 per H.A., wordt alzoo het totaal van de aanslagen uitgetrokken op 280.370.80. De begrooting wijst in ontvangst en uitgaaf een eindcijfer aan van 609.183.28. HERDENKINGSAVOND. In de zaal van hotel De Groot te Nieuw- vennep werd Vrijdagavond een door de plaat selijke afdeeling van de S.D.A.P. georgani seerde herdenkingsavond gehouden, in ver band met het feit dat de heer Jac. Griekspoor, die als raadslid is afgetreden, als zoodanig meer dan 15 jaren deze partij heeft vertegen woordigd. De zaal was flink bezet. Voor dezen goedgeslaagden avond werd een afwisselend programma afgewerkt, met medewerking van de Mandolineclub „Futura" en de A.J.C., bei den uit Aalsmeer. Een van groote waardeering en sympathie getuigende rede werd uitge sproken door den heer M. A. Reinalda uit Haarlem. Ook werd een tooneelstukje opge voerd. No. 80 van Heijermans. Er heerschte een prettige stemming en voor partij en vak beweging was het een goede gelegenheid om hun gevoelens te uiten jegens hun pionier den heer Griekspoor, die dank bracht voor de attentie hem bewezen en de tot hem gericht^ waardeerehde woorden.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2