Farago op weg naar het Danakil-gebied. Samenwerking. Hd Be&anoeukste ooe jaargang no. iouo9 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 11 November 193a HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post /3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADYERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclame» ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor. betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 1 1 November. De Waarde der Sancties. Ook in ons land blijkt nog heel wat mis verstand te heerschen over de waarde der economische sancties, tot welker toepassing ongeveer vijftig Volkenbonds-staten beslo ten hebben. En met ..de waarde" bedoel ik nu niet de te verwachten resultaten, waar over zeer uiteenloopende meeningen bestaan en die overigens beheerscht zullen worden door de gedragslijn van éen enkelen mensch Mussolini maar de moreele beteekenis van het genomen besluit. Velen laten zich daar minachtend en sceptisch over uit. Zij voeren daarbij aan: le. dat Engeland. Frankrijk. Nederland en nog meer staten in het verleden koloniale veroveringen hebben gemaakt op dezelfde wijze als Italië ze thans weer poogt te ma ken, en dat het verzet tegen Italië's optreden daarom ongemotiveerd en schijnheilig zou zijn. 2e. dat Engeland in de huidige kwestie zijn eigen koloniale belangen in Afrika dient, zoodat zijn optreden niets te maken heeft met het stelsel der collectieve veiligheid. Beide redeneeringen zijn goedkoop, zeer oppervlakkig en in strijd met de feiten, het geen bij rustig nadenken duidelijk genoeg blijkt. Dat verscheidene staten vroeger koloniale veroveringen volvoerd hebben heeft met Italië's huidigen strooptocht niets te maken. Er bestonden tijdens die vroegere koloniale veroveringen geen internationale verdragen, die ze beletten. Die internationale beletselen zijn in 1919 geschapen en opgenomen in het Volkenbondspact, dat mede door Italië is on derteekend. Toen Mussolini aan de regeering kwam bleef Italië lid van den Volkenbond. Het is datgebleven tot op' den huidigen dag. Het heeft door zijn aanval op Abessinië zijn woord gebroken en zijn verdragsverplichtingen ge schonden. Nu vinden de bovenbedoelde menschen dat blijkbaar niet erg. Zij achten het verdedigbaar, omdat Engeland, Frankrijk, Nederland enz. vroeger op dezelfde wijze koloniën veroverd hebben. Het historische precedent rechtvaar digt voor hun begrip alles. Men kan volgens hun redeneering de bakens nimmer verzetten. Men kan niet beproeven een internationale rechtsorde te scheppen, want die was er vroe ger ook niet. Als men dit soort redeneering volgt ziet de toekomst er wel zeer droevig uit. En wie zoo weinig waarde hecht aan de verplichtingen, door zijn land vrijwillig aanvaard, toont wei nig eerbied voor dat eigen land. Wie alleen een rechtsbegrip binnen eigen grenzen erkent, en internationaal geen recht, geen trouw en geen fatsoen noodig acht, is buitendien wel een zeer bekrompen mensch. Zacht gezegd: een bekrompen mensch. Het standpunt is nimmer houdbaar voor het volk en zichzelf respecteerende regeering van een moderne natie. Die voelt trouwens haar internationale taak zeker als een-zeer belang rijke. En terecht merkt prof. Huizinga op, dat het woord „internationaal" in zichzelf de er kenning van het begrip „natie" bevat. Nu de tweede redeneeering der minachters. Zij merken op dat Engeland's eigenbelang met zijn huidig optreden voor de collectieve veiligheid strookt. Ja, dat is waar.' Maar de conclusie, dat het Volkenbondsoptreden daar om geen moreele beteekenis zou hebben, is er glad naast! Eerstens zou ik de vraag willen stellen, of men de collectieve veiligheid dan soms niet moet steunen als het eigenbelang ermee gebaat is. Rare vraag, nietwaar? Maar een logische. Tweedens zou ik willen vragen waarop men de sanctie-besluiten van al die overige tientallen staten dan eigenlijk geba seerd acht. Meent men soms dat die allemaal maar als gewillige hondjes achter John Buil aanloopen? Kom nu! Welk direct belang hebben b.v. de Scandinavische landen, Zwitserland, Tsjecho- Slowakije. Roemenië en Spanje bij het nemen der economische sancties? Antwoord: geen enkel. Sterker: zij moeten er zich vrijwel alle directe opofferingen voor getroosten, sommi ge zelfs zeer groote, door het verlies van hun handel met Italië. Wij zullen die nadeelen straks ook ondervinden. Meent iemand in ernst, dat zij dat doen om der wille van de blauwe oogen en blonde haren der Britten? Dan zal hij die nonsens toch tegenover geen enkel verstandig mensch kunnen handhaven. Neen! De waarheid is dat al deze staten een direct nadeel aanvaarden om een indirect voordeel: de schepping van een stelsel van collectieve veiligheid op basis van Internatio naal Recht, te bemachtigen. Dit indirecte Voordeel is oneindig grooter dan het directe gadeel. De cost gaet voor de baet uyt. En er jullen nog .wel meer opofferingen vereischt worden, om dit enorme rechtsvoordeel voor goed te verwerven Die zullen wij, en anderen, ons eveneens moeten getroosten, willen wij niet in de naaste toekomst vernietigd worden door een nieuwe internationale misdaad onder de antieke be naming; oorlog. Om precies dezelfde redenen heeft ook de groote en machtige Fransche staat tot toepassing der economische sancties besloten. Dat deze besluiten niet genomen konden worden zonder dat er een geweldige stroo ming in de wereld bestond, die ze eischte is voor velen zeer moeilijk te begrijpen. Maar het is zoo. Zonder zulke stroomingen heeft de Historie nimmer nieuwe banen kunnen inslaan. Hoed u voor de aanvaarding van goed- koope redeneeringen. Ze zijn makkelijk, en men behoeft er niet bij te denken. Maar ze zijn oppervlakkig, cynisch en onwaar. R. P. Onze New-York Times medewerker Ladis- las Farago, die tot op heden in Noord-Abes- synië vertoefde, is momenteel zooals een bericht van de New York Times luidt op weg naar het zoo gevreesde Danakil gebied. Zooals bekend is, is de Danakil-woestijn het gevaarlijkste deel van Abessynië, waar de wild ste stammen wonen. Aan de grenzen van dit gebied zullen ook, naar men verwacht de eerste groote veldslagen tusschen het Ita liaansche- en Abessynische leger plaats vin den. Farago heeft voor deze gewaagde onder neming een kleine, doch buitengewoon sterke karavaan uitgerust,'die uit drie blanken, vier zwarten en negen kameelen bestaat. Zijn berichten over deze expeditie zullen ook in ons blad verschijnen. Drama voor de Iersche kust. Zeilboot met seizoenarbeiders omgeslagen: achttien slachtoffers. DONEGAL, 11 November (A. N. P.) Een zeilboot, op weg van Burton Port naar het eiland Aran is gisteravond in den mist op een rots geloopen en omgeslagen. Achttien personen ver dronken, onder wie de eigenaar van de boot met zijn zes kinderen. Nader wordt uit Londen gemeld: Negentien mannen en vrouwen, allen land bouwers, die als seizoenarbeiders naar Schot land waren geweest en naar het eiland Aran terugkeerden, bevonden zich in een open zeil boot, welke zij, om den weg te bekorten, door een gebied stuurden, dat rijk was aan klip pen. In den dikken mist stiet de boot op een rots en sloeg om. Zeventien personen verdron ken. De twee overlevenden klampten zich aan de boot vast, en werden aldus vijftien uur rondgedreven. Toen de boot op de kust werd geworpen, stierf een van de twee overlevenden van uitputting. De andere is er slecht aan toe. Onder de slachtoffers bevinden zich acht le den van eenzelfde familie. Een andere fami lie verloor drie leden bij het ongeval. Zondag avond waren negen lijken geborgen. Het on geval moet Zaterdagavond hebben plaats ge had. Sneltochten duren voort. Kannibalisme uit wraak. DIGOEL, 11 November (Aneta). In de Mlmika-streek is thans alles zeer rustig, dank zij het optreden van de veldpolitie en de con centratie van de bevolking tot een aantal van 900 Manoeërs uit de Mimika-streek. Doorloo pend komen nog berichten binnen over snel tochten. In de nabijheid van Ninati is een man opgegeten, daar hij weigerde betaling te doen voor de vrouw, welke hij had gehuwd, zooals dat onder die stam de gewoonte is. Over dit feit hebben drie Papoea's wraak genomen. De bestuurspolitie is naar deze kampong getrok ken en heeft de drie schuldigen gevangen ge nomen. Eén van de drie trachtte uit.te bre ken en is daarbij doodgeschoten. Hierdoor is onder de bevolking groote angst ontstaan, doch de toestand is, door het patrouilieeren der militairen, rustig. De heer Duymaer van Twist gehuldigd. De luit.-gen. tit L. F. Duymaer van Twist is Zaterdagmiddag op hartelijke wijze in de groote zaal van den Dierentuin te 's-Graven- hage gehuldigd. Tal van sprekers hebben het woord gevoerd, onder hen was ook de mi nister-president dr. H. Colijn, en geschenken aangeboden. De adjudant der Koningin, gene raal De Jonge van der Halen bracht den heer Duymaer van Twist als voorzitter der Natio nale Landstormcommissie de geiukwenschen der koningin over. Onder de autoriteiten, die de huldiging bij woonden, waren vele ministers en leden der Tweede Kamer. Een koninklijke onderscheiding. Bij K.B. is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau L. F. Duymaer van Twist, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, voorzitter van de nationale land- stormcomrnissie te Den Haag, Twee voetgangers aangereden op den Rijksstraatweg. Liepen bij het oversteken tegen een motorfiets op. Zondagavond laat, te ongeveer elf uur zijn twee personen door een motorfiets aange reden ter hoogte van den Vergierdeweg op den Rijksstraatweg. In de richting Santpoort reeds een perso nenauto; vijftien meter daarachter een mo torfiets. bestuurd door een 21-jarigen timmerman uit Heemskerk. Op den drie- hoekïgen vluchtheuvel, die aan het einde van den Vergierdeweg ligt stonden de 24-jarige heer A. E. J. Koning en de 23-jarige mejuf frouw Jacoba Eldik. Zij staken den weg over, wachtten even voor de auto op den keienrand die het asfalt begrenst en liepen daarna naar een autobus die aan de andere zijde van den weg voor een halte stond. Naar alle waarschijn lijkheid hebben zij daarbij onvoldoende acht geslagen op het overige verkeer op den weg. want vdlgens den motorrijder en getuigen staken beide voetgangers in versneld tempo den weg over. Daarbij liepen zij pardoes tegen de motor fiets op. die een snelheid had van dertig a veertig kilometer. Zoowel de voetgangers als de motorfietser vielen op straat. De laatste kwam er het beste af. Hij liep slechts eenige ontvellingen en schaafwonden op aan hoofd, linkerknie en onderbeen. Erger was het met de voetgangers. De heer Koning kreeg een gecompliceerde linker- onderbcenbreuk, mejuffrouw Eldik een ge compliceerde rechteronderbeenbreuk en bo vendien vermoedelijk een schedelbasisfrac tum-. Bij informatie hedenmorgen aan het Diaconessenhuis deelde de dokter ons mede dat er echter voor beiden geen direct levens gevaar bestaat. Twee doktoren hebben de slachtoffers ver bonden. Leden van den ongevallendienst heb ben daarbij geholpen, waarna de twee voet gangers per ziekenauto zijn weggebracht. De motorfiets werd niet erg beschadigd, doch kon toch nog niet gecontroleerd worden, door dat de ketting bij de aanrijding is gebroken. De motorrijder heeft verklaard nog geremd te hebben toen hij een ongeluk zag aankomen. Hoe de melding geschiedde. Naar aanleiding van dit ongeluk schrijft een bewoner van de Vogelbuurt dat de komst van de ziekenauto's zoo lang op zich heeft laten wachten. Naar zijn zeggen gebeurde het ongeluk om precies vijf minuten voor elf en kwamen de auto's voor het ziekenvervoer pas vijf en veertig en vijf en zestig minuten daarna. Wij hebben deze klacht onderzocht, waar bij het volgende bleek; Het ongeluk geschiedde even voor elf uur. Om elf uur is de dichtstbijzijnde dokter ge waarschuwd. Om tien minuten over elf was de dokter aanwezig. Om kwart over elf is de inspecteur van dienst, aan het politiebureau in de Smedestraat gewaarschuwd. Om zeven tien minuten over elf heeft deze den Onge vallendienst gemeld. Om twintig minuten over ei f wei den twee surveiileerende agenten bij den Rijksstraatweg door een burger van het ongeluk op de hoogte gesteld. Op dezen zelf den tijd werd het hoofdkantoor van Mathot in de Groote Houtstraat van het ongeluk in kennis gesteld. Om drie en twintig minuten over elf is de garage der ziekenauto's ge waarschuwd. Zeven minuten later was de eer ste auto ter plaatse. Tien minuten over half twaalf werd om een tweede auto gevraagd, die eveneens onmiddellijk is vertrokken. De chauffeur van de eerste auto is om vijf mi nuten voor twaalf bij het Diaconessenhuis aangekomen. De tweede wagen kwam onge veer vijf en twintig minuten daarna. Na de meldingen is alles dus zeer vlot verloopen. PERSONALIA. Benoemd tot leeraar in de Ned. Taal en Lett, aan de afd. B. der Kweekschool voor Onderwijzers te Leiden, de heer J. Allon, te Heemstede. (Na een eenigszins betoog en jaar vergadering, hebben de Nederland- sche en de Gooische Zijdeteelt vereeniging tot samensmelting in het ivederzijdsche belang besloten.) Toen 't congres pas was begonnen, Was de stemming zeer verdeeld, Menig grief werd uitgesponnen, Op 't gebied der zijdeteelt. Voor de vereenigingen beide. Bleek het niet zoo'n fraai gezicht. Toen de zijde van een zijde Van terzijde werd belicht. En al leek het eerst op ruzie, Al joeg men elkaar op stang De conclusie is een fusie In het weder,zijdsch" belang. Men behoeft dan voor elkander Nog niet steeds op zij te gaan, Maar de een behoort den ander, Zij aan zij ter zij te staan. Want met zijdelingsche grieven En met steken in de zij, Kan men toch geen mensch gerieven, Daar spint niemand zijde bij. Volkenbond en Vrede. Mr. J. C. D. Everwijn tot voorzitter gekozen. In het Jaarbeursgebouw te Utrecht is de jaaifijksche algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede. De algemeene voorzitter der vereeniging, prof. mr. C. H. Rutgers, uit Amsterdam, heeft de vergadering met een kort woord geopend. Na het openingswoord zijn de jaarverslagen ter goedkeuring in bespreking gegeven. In den loop van het jaar onderging het hoofdbestuur weinig verandering. In de plaats van mr. A. Neijtzell de Wilde (Den Haag) en mr. G. Jansen 'Hengelo) kwamen de heeren Th. Ligthart (Den Haag) en W. F. H. A. Rijp- pa (Hengelo). De tweede secretaris mr. A. A. Reepmaker nam ontslag. In zijn plaats werd benoemd mr. H. M. Al varez Correa, die korten tijd na zijn benoe ming ontslag vroeg en verkreeg. Het bestuur besloot in deze vacature voorloopig niet te voorzien. Aan den raad van advies ontviel de minister van staat, mr. P. W. A. Cort van eer Linden, die van de oprichting der vereeniging af deei van genoemden raad uitmaakte. De door de Jeugdonderwijscommissie samen gestelde subcommissie voor de kindervredes- lectuur deed met medewerking van mevrouw gravin Van Heerat tot Eversberg en mevrouw Romeyn regelmatig het blaadje Jeugd en We reldvrede verschijnen. Over de redactie van ait blaadje bereikten het dag. bestuur enkele klachten. De Grotiusmedaille voor het jaar 1935 werd door het hoofdbestuur toegekend aan baron Aloisi, vertegenwoordiger van Italië in den Raad van den Volkenbond, op grond van de diensten, die in het bijzonder bij de oplossing van het ingewikkeld Saarvraagstuk door de zen zijn bewezen. De rekening en verantwoording over 1934 sluit met een bedrag van 9042.08; het 3aldo bedraagt 2583.26. Na bespreking werden de jaarverslagen goedgekeurd. Iu plaats van den voorzitter, die niet her kiesbaar was, werd gekozen mr. J. C. A. Ever wijn. De scheidende voorzitter werd hartelijk toegesproken. De door het hoofdbestuur voorgestelde Sta tutenwijziging zal door een commissie worden bestudeerd, waarna in Februari a.s. hét rap port dezer commissie in een buitengewone al gemeene vergadering zal worden besproken. Nadat enkele voorstellen waren behandeld, besprak mr. J. Limburg de werkzaamheden van de politiek-juridische commissie, waar van deze voorzitter is. Tenslotte heeft mr. J. C. A. Everwijn een in leiding gehouden over: De Sancties en de Vol kenbond. I Het woord is aan. Ovidius Pas op dat gij de schuld van enkelen niet op allen iverpt. OGADEN. Geheel Ogaden is thans in handen der Italianen. Deze trekken nu op naar Djijiga. HAR AR. Binnen afzienbaren tijd wordt de bezetting van Harar verwfceht. EEN BONDGENOOTSCHAP. Tusschen Abessynië en Jemen zou een belangrijke overeenkomst zijn gesloten. Men gelooft, dat deze voor ziet in een militair bondgenootschap. De Abess.vniërs hopen, dat Ibn Saoed eveneens zal toetreden. Voor verdere berichten zie men pa gina Buitenland. De melkprijs. Geen verhooging te Haarlem. In ons blad van Zaterdag werd aangekon digd dat de melkprijs te Haarlem met ingang van heden met 1 cent per Liter verhoogd zou worden, zoodat die dus 13 cent zou zijn. Heden vernemen wij evenwel, dat alsnog door den melkhandel besloten is die prijsver- hooging niet in te voeren, omdat de Minister van Vlsscherij en Landbouw Zaterdagavond nog heeft medegedeeld, dat de verhocging van den inkoopprijs met 3/4 cent. In verband met de crisisheffing, slechts voor één week zou gelden. De Haarlemsche melkhandelaars heb ben in een vergadering besloten die 3 4 cent voor deze week niet op de consumenten te verhalen. Italiaansche patrouilles bij Dagahbur. Sasse-Baneh nog niet ingenomen? ROME. 11 Nov. (Reuter). Er is nog geen officieel bericht ontvangen inzake de inne ming van Sasse Baneh. doch een telegram uit Mogadiscio bericht, da: Italiaansche pa trouilles Dagahbur nabij Sasse Baneh be reikten. De Abessynische regeering ontkent, naar Reuter uit Addis Abeba verneemt, dat de Italianen Dagahbur hebben ingenomen. De geheclc Abessynische provincie Ogaden is thans in handen der Italiaansche troepen. pag. 4 Japan eischt een onafhankelijke regeering Nonrd-China; er heeft zich een nieuw inci dent voorgedaan. pag. 4 De Grieksche koning zal vermoedelijk Don derdag uit Londen vertrekken en zich via Parijs en Rome naar zijn land begeven. pag. 4 De toestand in de scheepvaart verbetert, ten- deele onder invloed van den oorlog. pag. 3 Een weg naar welvaartsherstel? pag. 3 Te Amsterdam zijn vier gevaarlijke inbrekers gearresteerd. pag. 3 Maakt Vogelenzang een goede kans voor de wereldjamboree 1937? pag. 11 De zeventiende partij tusschen- Euwe en Aljechin is remise geworden. Laatste Berichten. ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De waarde der sancties. pag. 8 pag. 2 pag. 1 Abessynië Lady Astor ondersteunt de candidatuur van haar zoon W. W. Astor, die Lagerhuiscandidaat is, door op verschillende vergaderingen voor hem het woord te voeren. Rechts W. W. Astor, Speciale correspondentie: Heeft een vastomlijnd definitief plan? pag. 4 Van onzen correspondent te Geneve: Naspel van belangrijke Volkcnbondsdagen. pag. 13 A. A. Matris: Studenten Studiën. pag. 3 W. SCH.: Mid woud heeft ccn mysterieuze begraafplaats. nag. 3 "r de Jong: Co»»-"»** n v 13 J. B Schuil over „1915 Verdun 1935....". pag. 13 Criticus over den wedstrijd ZandvoortKen* nemers.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1