moet U altijd Verheffing. Uit Abessynië. Hei Beêmpd^kMe pag- 4 53e Jaargang No. 16070 Verschijnt dagelijks, KeKalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 12 November 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72ï4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames 0.60 per regel Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk f 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-. Verlies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. „Na Abessynië terug naar Stresa". Mussolini heeft zijn volk brood beloofd, zegt Suvich. PARIJS, 12 Nov. (A.N.P.) Het Journal publiceert een verklaring van den Italiaan- schen staatssecretaris Suvich, waarin deze c a. schrijft: „Wanneer wij deze beproeving heb ben doorstaan, zal men naar Stresa terug keeren en trachten het Engelsch-Fransc'n- Italiaansch pact te herstellen. Aangezien wij veel geduld hebben, schijnt het, dat de sanc tiemaatregelen zonder gevolg zullen blijven. Deze veldtocht was noodzakelijk. Mussoloni heeft zijn volk brood beloofd. Zijn volk heeft vertrouwen. Men mag Italië niet verwijten, dat het. zich tot den Volkenbond had kunnen wenden". „Een vijandelijke daad' ROME. 12 Nov. (A.N.P.) De Italiaansche regeering heeft, zooals reeds gemeld werd, aar. de regeeringen der in den Volkenbond verte genwoordigde staten een nota gezonden, die in den loop van heden gepubliceerd zal wor den. Tegelijkertijd is de nota ter informatie toegezonden aan die staten, die niet in uen Volkenbond vertegenwoordigd zijn. Naar verluidt wordt in de nota in scherpe bewoordingen geprotesteerd tegen de economi sche sancties en wordt met ernstige tegen maatregelen gedreigd. Er worden Italiaan sche stappen van economischen en financies- len aard voorbereid. Italië heeft zich tot nog toe willen losmaken van den Volkenbond, af gezien van het feit dat het zich krachtig zal verzetten tegen de actie die ondernomen is om Italië te benadeelen. Het stopzetten van de ge- heele Italiaansche export is meer dan een economische maatregel. Het is een vijandelij ke daad. WASHINGTON, 12 November (Reuter) De Italiaansche nota van protest, waarvan de Italiaansche gezant alhier, Rossi, een afschrift heeft getoond aan minister Phillips, laat een zeer krachtig en volledig protest hooren tegen de ernstige onbillijkheid der tegen Italië aan vaarde procedure. De nota betwist de bevoegdheid van de coördinatie-commissie te Genève en betwij felt of het program der sancties tegen Italië werkelijk een collectieve maatregel van den Volkenbond is. De nota luidt: De Italiaansche regeering vraagt om uw mededeeling, hoe uw regeering, vrij en souverein oordeelend, zich voorstelt te handelen ten opzichte van de voorgestelde maatregelen tegen Italië. De nota waarschuwt de regeeringen, dat Italië tot represailles gedwongen zal worden en legt den nadruk op ernstige gevolgen, die kunnen ontstaan, niet slechts voor Italië, maar voor de geheele wereld. Sassahbaneh toch in handen der Italianen? Makalle door de bevolking geheel verlaten. Volgens een Reuterbericht uit Asmara, zou Sassahbaneh zich toch reeds in handen der Italianen bevinden. Bij de inneming van Gorahai en Sassah baneh werden, aldus dit bericht, enorme hoe veelheden levensmiddelen en dieren buitge maakt. Aangezien het landingsterrein van Makalle ongeschikt wordt geacht voor den aanleg van een vliegtuig-basis, zoekt men een andere plek in de omgeving. De stad is nog verlaten, daar de meerder heid der bevolking bij de aankomst der Ita liaansche troepen is gevlucht. De vlakte van Makalle is nog ontoegankelijk voor vracht auto's en er wordt thans druk gewerkt aan den aanleg van een weg. Het Italiaansche leger versterkt zijn stel lingen en deelt levensmiddelen uit aan de bewoners. Generaal de Bono heeft een pro- clamati euitgevaardigd, waarbij de slavernij in deze streek wordt afgeschaft. ADDIS ABEBA, 12 November (Reuter.) Bevoegde militaire waarnemers verklaren, verbaasd te zijn over den snellen opmarsch der Italianen aan het zuiderlijk front en zijn van meening. dat het Italiaansche leger zeer binnenkort Djijiga zal bereiken, zonder noe- menswaardigen tegenstand te ontmoeten. Het land. waardoor het leger in het zuiden thans optrekt is zeer moeilijk te verdedigen tegen gevechtswagens, geblindeerde auto's en vlieg tuigen. De inneming van Antalo wordt niet beves tigd. maar men erkent het belang van deze stelling, die het knooppunt is van karavaan wegen naar het Zuid-Westen, die aan het Tsanamar uitkomen. Geschil tussehen Ras Seyoen en Ras Kassa? Volgens onbevestigde geruchten heerscht oneenig'neid tussehen Ras Èeyoen enRasKass0 daar de een wil aanvallen en de ander er de voorkeur aan geeft terug te trekken. Abessynische troepenconcentraties cm Harar. ASMARA. 12 November. De oorlogsbe richtgever van het D.N.B. meldt, dat sterke Abessynische troepenafdeelingen. die te As mara geschat worden op 2C0.0C0 man. de hoogten in de omgeving van Harar hebben bezet, onder bevel van Ras Nassiboe. In de stad Harar zouden naar het hier in Italiaan sche kringen verluidt, pro-Italiaansche be toogingen zijn voorgekomen. Het college van B. en W. van Haarlem. Benoeming van een tijdelijk wethouder. Nu de ziekte van mr. J. Gerritsz van langen duur blijkt te zijn er momenteel nog geen volledig herstel in net zicht is, werden er sinds eenige dagen besprekingen gevoerd om te komen tot het benoemen van een tij- delijken wethouder. Het ligt thans in het voornemen van B. en W. om voor de raadszitting van 27 No vember met een voorstel te komen tot deze tijdelijke benoeming. Aitikel 96 der Gemeentewet bepaalt: „Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van een wethouder of indien een wethouder met de tijdelijke waarneming van het burge meesterschap belast is, wordt hij, zoodra noodig, vervangen door een ander lid van den raad. door dezen aangewezen. Hij, die in geval van ongesteldheid, afwe zigheid of ontstentenis van een wethouder of ingeval een wethouder met de tijdelijke waar neming van het burgemeesterschap belast is. gedurende meer dan een maand onafge broken met de waarneming van het wethou derschap is belast geweest, geniet voor dien tijd een vergoeding uit de gemeentekas tot het bedrag van de helft van de aan het ambt verbonden wedde. Er is door de Soc.-Dem. raadsfractie nog niet uitgemaakt wie zij voor deze tijdelijke benoeming candidaat zal stellen. Slechts 500.000 kantjes mogen aangevoerd worden. Van bevoegde zijde wordt meegedeeld, dat het contingent van 500.000 kantjes pekel- en steurharing, welke dit seizoen mogen worden aangevoerd, niet wordt verhoogd. De Gemeentelijke Ziekenhuis verzekering. De opneming van ongeneeslijken. De overeenkomst tussehen de gemeente Haarlem en de ziekenfondsen inzake de ver zekering tegen verhaalkosten bij ziekenhuis- vevpleging zou 1 Januari 1936 eindigen of, zoo geen der partijen drie maanden vóór dien datum de overeenkomst zou opzeggen, stil zwijgend verlengd worden. Zoowel van de zijde der gemeente als van de ziekenfondsen is die wensch kenbaar gemaakt, daar de prac- tijk leerde dat een der alinea's van de over eenkomst aanvulling behoefde, omdat door de thans geldende redactie ongewenschte en niet bedoelde toestanden konden ontstaan. De gevoerde onderhandelingen hebben ge heel tot overeenstemming geleid, waardoor artikel 2 der overeenkomst eenigszins gewij zigd zal worden. De woorden „en in gestich ten voor ongeneeslijken" zullen in lid a van enoemd artikel vervallen, terwijl een nieuw lid c er aan toegevoegd wordt. luidend: Op de leden, die in een inrichting voor on geneeslijken worden verpleegd, voor zoover de plaatsing in die inrichtingen is geschied door den directeur (en met uitzondering van hen. die wegens een geestesziekte worden op genomen) en op de onderhoudsplichtigen dier leden, wordt gedurende den tijd, door de gemeente te bepalen (in verband met het in komen, den leeftijd van den verpleegde en den vermoedelijken duur der verpleging) geen verhaal toegepast. De wijziging welke is aangebracht wil be reiken. dat de gemeente, die voorheen voor patiënten, opgenomen in gestichten voor on geneeslijken, in geen enkel geval verhaal kon toepassen, voortaan, de omstandigheden be- oordeelende, voor deze extra-kostbare verple ging in de daarvoor in aanmerking komende gevallen wel verhaal kan toepassen. een bril dragen? keip GROOTf MOUTSTR.1J7 NAAST (.UXOR (Adv. ingez. Med.) Geknoei op de groentemarkt te Haarlem. Drie personen verdacht. In de stad loopen geruchten over geknoei aan de Haarlemsche groentenma.rkt, waar bij bedragen genoemd worden van f 50.000 a f 60 000. Wij hebben een onderzoek ingesteld waarbij ons gebleken is, dat deze zaak schromelijk overdreven is. De politie had ook die geruchten vernemen waarna ambts halve een onderzoek werd ingesteld. Daarbij is gebleken, dat de grossiersfirma W. aan den Koudenhorn haar knecht J. L. P. ontslagen had wegens geknoei met bonnen voor ledige kisten en manden. Omdat de firma overtuigd was dat het slechts over een klein bedrag kon gaan. had zij den man ontslagen, meenende, dat hij daarmede voldoende gestraft was, zoo dat zij geen aangifte bij de politie deed. Uit het door de politie ingestelde onderzoek bleek, dat deze knecht belast was met het ge ven van bonnen aan groentehandelaars voor door hen ingeleverde gebruikte kisten en manden. Te voren was voor dit materiaal 30 cents statiegeld betaald. Als een groentehan delaar bijvoorbeeld voor 30 kisten 30 x 30 cents f 9,00statiegeld betaald had, gaf de knecht hem, als hij die weer inleverde, een bon voor 40 kisten. Aan de bank kon de groentehande laar dan 40 keer 30 cents (f 12,00) voor dezen bon ontvangen. De groentehandelaar inde dus onrechtmatig f 3,00 ten nadeele van de firma W„ van welk geld de knecht P. een gedeelte ontving. Het is komen vast te staan, dat P. knoeide met de groentehandelaars J. D. van V. en J. S. Dit drietal werd voorloopig aangehouden, maar zij zijn na hun bekentenis weer op vrije voeten gesteld. Het is niet met zekerheid na te gaan voor hoeveel de firma benadeeld is, omdat de uit betaalde bonnen, na de vergelijking met de bonboeken, vernietigd werden. Alleen de laat ste bonboeken waren nog aanwezig, zoodat die gecontroleerd konden worden. De politie heeft evenwel de overtuiging, dat de knoeierij hoogstens over eenige honderden guldens kan loopen. P. was nog slechts een jaar bij de firma in dienst en het is waarschijnlijk dat het geknoei pas van dan laatsten tijd dateert. De firma W. deelde ons mede, dat de schat ting van eenige honderden guldens vermoede lijk nog te hoog is. Tegen P. is proces-verbaal opgemaakt ver dacht van valschheid" in geschrifte, tegen de twee groentehandelaars verdacht van heling. ZAKKENROLLERS OP DE BOTERMARKT. Een machinist uit IJmuiden heeft Maandag middag bij de Haarlemsche politie kennis ge geven, dat hem op de Botermarkt een porte- monnaie met f 28 is ontrold SPORTVLIEGERS TE BATAVIA AANGEKOMEN BATAVIA, 12 Nov. lAnetai De heeren Khouw Khe Hien en Ter Luin zijn heden morgen om 11.15 uur met hun Walraven-toe stel onder groote belangstleling op het vlieg veld Tjililitan geland. De Sumatra vaart weer. Schip voldoet goed. SOERABAJA, 12 Nov. (Aneta). De kruiser Sumatra vaart thans weer en wel met vol ledige bemanning. De kruiser voldoet uitmun tend en de machineinstallatie vertoonde geen enkel mankement. Bij alle vaartsnelheden, welke beproefd werden, bleef het schip vrij van trillingen. Men maakte tochten tot een snelheid van ruim 26 mijl. Binnenkort zullen tochten gemaakt worden tot het vol vermogen, het geen ruim 30 mijl is. (De Amerikanen Stevens en An dersen zijn met een stratosfeer- ballon tot een hoogte van 22.600 Meter gestegen). Daar zijn twee Amerikanen Weer veel hooger opgestegen. Dan een mensch van 't dal der tranen. Eerder heeft gedaan gekregen. Strakjes zullen zij we! nuchter Van hun avontuur vertellen. Ik beken, dat ik slechts schuchter, Het me zelf durf voor te stellen. Tweeentwintig kilometer Boven d' aarde rond te drijven. Neen, dan kun je toch maar beter, Op den grond beneden blijven. Ook al zijn ook hier gevaren. Die je graag eens zoudt ontvluchten, Om in vrijheid rond te waren Door de reine ruime luchten. Velen kunnen vurig wenschen. Steeds maar hooger op te stijgen. Maar helaas, 't zijn dikwijls menschen, Die heel gauw de hoogte krijgen. Die zich dan den tijd niet gunnen, Om naar waarheid te beseffen, Dat zij 't diepste vallen kunnen, Die zich 't allerhoogst verheffen Want de kunst is voor degenen, Die zeer hoog zijn opgegaan, Om toch nog met beide beenen Stevig op den grond te staan. Turksch kustvaartuig gezonken. Negen en zeventig personen omgekomen? ISTANBOEL. 12 November. Uit Smyrna wordt gemeldt, dat het Turksche stoomschip „Inebolu" in den afgeloopen nacht bij het binnenloo- pen van de haven van Smyrna is ge zonken. Van de 190 opvarenden zouden slechts 111 man gered zijn. Negen en zeven tig personen zijn verdronken, worden althans op het oogenblik nog vermist. De „Inebolu" is een klein oud schip van ongeveer 1000 ton. dat langs de Turksche kust een vasten kustdienst onderhield. Het schip was eigendom van de Turksche staatsreederij. Volgens nog niet bevestigde berichten zou het ongeluk zijn geschied toen het schip bij zwaren zeegang probeerde den nauwen in gang van de haven binnen te varen. De haven dienst en in de haven liggende schepen ver leenden oogenblikkelijk hulp. De ramp ge schiedde echter met groote snelheid en bo vendien brak op het dicht bezette schip een paniek uit. De passagiers hadden zich reeds gereed gemaakt voor de aankomst te Smyrna en stonden dicht opeen gepakt met hun ba gage aan dek of in de gangen om gedebar- keerd te worden. Hedenmorgen ontbraken te Istanboel nog nadere bijzonderheden. Japan stelt eischen. Eskader zal de „noodige maatregelen" treffen. TOKIO, 12 Nov. (Reuter). De minister van buitenlandsche zaken, Hirota, telegrafeerde heden den ambassadeur Arjosji en den Ja- panschen consul-generaal te Sjanghai de Ja- pansche eischen aan de Centrale regeering van China en de stedelijke atuoriteiten van Sjanghai. Hierin wordt verlangd: 1. Arrestatie en bestraffing van de aan den overval medeplichtige personen. 2. Verontschuldiging en schadevergoeding. 3. Waarborgen voor de veiligheid en het leven der te Sjanghai gevestigde Japanners. Tegelijkertijd wordt aan het Japansche China-eskader opgedragen, de „voor de eer en veiligheid vereischte maatregelen der te Sjanghai woonachtige Japanners te treffen". Een beeld van de drukte in de haven van Massaoea (Eritrea), die feitelijk te klein is om de groote hoeveelheden oorlogsmateriaal, die daar vrijwel zonder pauze gelost worden en bestemd zijn voor de Italiaansche troepen aan het Noordelijke front, te kunnen verwerken. Ruim twee dagen op een rots eiland. Opvarenden van de „Silverhazel" nog niet in veiligheid. (Zie ook pag. 4.) MANILLA. 12 Nov. (Reuter). De pogingen om de schipbreukelingen van het aan de zuid kust van het eiland Luzon gestrande Britsche s.s. „Silverhazel" in veiligheid te brengen, heb ben tot dusver nog geen succes gehad. Door de hooge zee was het nog steeds on mogelijk de opvarenden, die zich op een klein rotseiland bevinden, af te halen. Naar het schijnt is het schip reeds 2>2 dag geleden gestrand, zoodat de schipbreukelingen zich reeds al dien tijd in deze weinig benijdens waardige positie bevinden. Het woord is aan.... Jean Paul: In den langsten vrede spreekt de mensch niet zoo veel onzin en onwaarheid als in den koristen oorlog. ITALIë PROTESTEERT. De Italiaansche regeering heeft Maandag een nota doen toekomen aan haar diplomatieke vertegen woordigers in alle staten, die deel nemen aan de sanctiemaatregelen. Hierin wordt zeer uitvoerig geprotes teerd tegen de sancties. BEZORGDHEID TE ADDIS ABEBA. Te Addis Abeba zou men ongerust zijn over de vorderingen, welke de Italiaansche opmarsch maakt. Voor verdere berichten zie men deze pagina en pagina Buitenland. Recordpoging Kaapstad Londen geslaagd. Mevr. Mollison's record gebroken. LONDEN, 11 Nov. (A.N.P. 1 De vlieger officier David Llewellyn en Mrs Jill Wyndham zijn vanmiddag op het vliegveld Hanworth aangekomen. Zij hebben het record voor den afstand Kaapstad—Londen, dat op naam stond van Mrs. Mollison. verbeterd en ge bracht op zes dagen, twaalf uur en zeventien minuten. Mrs. Mollison. die haar record in December 1932 vestigde, had 18 uur en 48 mi nuten langer over den afstand gedaan. Explorer II sprak met Londen. Op 9300 M. hoogte! NEW YORK, 12 November. Als nadere bijzonderheid omtrent de vlucht van de stra- tosfeerballon „Explorer II" werd hier heden nacht bekend, dat kapitein Stevens op een hoogte van 9300 m. een radiogesprek met Lon den heeft gehad Het gesprek heeft drie mi nuten geduurd, volgens een ander bericht een kwartier. Ook heeft de ballon verbinding ge had met het groote Sikorsky-vliegtuig „China Clipper", dat op dat oogenblik. op weg van Los Angeles naar San Francisco, op 950 m. hoogte boven Californië vloog. XTLIAANSCHE NOTA OOK AAN NEDERLAND OVERHANDIGD. DEN HAAG 12 November (A.N.P.) Zoo als is gemeld heeft de Italiaansche regeei'ing een nota doen toekomen aan haar diploma tieke vertegenwoordigers in de staten, die deelnemen aan de sacntiemaatregelen, in welke nota geprotesteerd wordt tegen toepas sing van sancties De Italiaansche legatie heeft deze nota gisteravond aan de Nedert andsche regeering overhandigd. Italië heeft bij alle betrokken landen tegen de Sanctiemaatregelen geprotesteerd. pag. 4 De Ameiikaansche stratosfecrballon Explorer II heeft een hoogterecord gevestigd. pag. 4 President Roosevelt waarschuwt tegen den oorlog. pag. 4 De te Barneveld gearresteerde inbrekers blij ven ontkennen. pag. 3 Bekentenissen te Oss komen weer los. pag. 3 De regeering heeft het verzoek van haring- reeders om langer te mogen blijven vis- schen afgewezen. pag. 3 Er worden besprekingen gevoerd voor de be noeming van een tijdelijk wethouder te Haarlem. pag. 1 pag. 7 Laatste Berichten. ARTIKELEN. ENZ. Speciale correspondentie: Abessynische troe pen wachten af. j Dag. 4 Speciale correspondentie: Bezorgdheid te Addis Abeba. De prestaties van den vlieger Kingsford Smith Pag. 2 K. de Jong over het tweede ledenconcert van de Mij. t. B. d. Toonkunst. J. B Schuil over „De Beul". pag. 2 C. J. van T.: Onze 39: P. J. M. van Tetering. pag. 5

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1