Hd Bdak$Mjk$èe Theecultuur. Uit Abessynië. 53e Jaargang No. 16072 Verschijnt dagelijks, behalve od Zon- en Feestdagen Donderdag 14 November 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post f3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.72^4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTïëN j 1—5 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. - Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 14 November. Een Nieuw Lagerhuis. Vandaag kiest Engeland zijn nieuwe Lager huis. De Nationale Regeering heeft in den laat- sten tijd den wind weer in de zeilen gekregen, en men verwacht dat haar conservatieve kern 90 pet van de regeeringsmeerderheid be staat uit conservatieven de meerderheid zal behouden. Wel wordt gerekend op een vrij belangrijke zetelwinst voor de Labour Party, maar van de oppositie-liberalen (groep muel) wordt evenmin iets verwacht als van de regeerings-liberalen (groep-Simon) en van Ramsay MacDonald's nationale partijtje. Zoo als men weet bezat de totale oppositie in een Huis van 615 leden nog geen honderd zetels, terwijl de regeeringspartijen met hun ruim 500 leden eigenlijk geheel steunden op ds Conservatieve Partij (457 zetels). Het verloop van de eenigszins verwarde verkiezingscam pagne die door onzen Londenschen corres pondent in een artikel in dit nummer scherp gecritiseerd wordt doet geen groote veran deringen verwachten. Overigens zijn die in Engeland vaak genoeg opgetreden. Men ls daar nooit verzakt in de treurige partijtjes-versplintering die ons land zooveel nadeel heeft bezorgd, men heeft er zich ook vastgehouden aan het ouderwetsche kiesstelsel (districten-1,kiesrecht, enkelvoudig, dus zonder herstemmingen) en het aantal partijen is nog steeds drie. De communisten komen practisch niet in het stuk voor; de reohts-extremistische groep van Mosley even min. De Engelsche verkiezingen sinds den oorlog Urertoonen het volgende beeld: In 1922 viel het coalitie-kabinet-Lloyd George, Dat was het oorlogskabinet, welks mandaat in 1918 nog eens voor vier jaar was verlengd. De conservatieven behaalden toen de volstrekte meerderheid, maar Labour boekte ook veel winst. Bonar Law werd pre mier. De sterkte-verhouding in het nieuwe Lagerhuis was: Cons. 347, Labour 142, Libe ralen 60, Nat. Liberalen 57, anderen 9. Bonar Law moest al in Mei van het vol gende jaar zijn ontslag nemen wegens ziekte (hij stierf drie maanden later aan kanker) en Baldwin volgde hem op. Die waagde het al in November 1923, het Huis te ontbinden op een protectie-program. De poging mis lukte; bij de verkiezingen verloren de con servatieven hun meerderheid. Het resultaat was: Conservatieven 258, Labour 191, Libe ralen 158, anderen 8. Baldwin bleef aan het bewind tot het nieuwe parlement in Januari 1924 bijeenkwam en hem liet vallen op een motie van wantrouwen. In een coalitie met de Liberalen had hij geen lust gehad, maar deze lieten zich vangen voor een steun aan Labour. De eerste Labour-regeering trad dus in het begin van 1924 op onder Mac Do nald's leiding. Van de samenwerking met de liberalen kwam niet veel terecht, het kabi net viel in het najaar en in October 1924 moesten alweer verkiezingen gehouden wor den. Dat was dus de derde Lagerhuis-verkiezing in drie jaar tijds. Ditmaal behaalden de Con servatieven een groote overwinning. Een totale „landslide" trad in. Niemand had zooiets ver wacht, ook bij de winnende partij niet. Resul taat: Conservatieven 413, Labour 151, Libe ralen 40, anderen 11. Baldwin regeerde toen tot in Mei 1929 zijn termijn om was. Hij verscheen bij de nieuwe verkiezingen met een vaag program, en zijn weinige steun aan den Volkenbond wekte hevig verzet. Voor het eerst behaalde Labour het grootste aantal zetels van de drie partijen, maar niet de volstrekte meerderheid. Uitslag: Labour 287, Conservatieven 261, Liberalen 59, anderen 8. De tweede Labour-regeering-MacDonald, die toen optrad, bezweek in de financieele crisis van 1931, die leidde tot de vijfde Lager huisverkiezing sinds den oorlog. De Conserva tieven behaalden toen weer een groote meer derheid, maar er werd een Nationale Regee ring gevormd onder MacDonald, die met Tho mas en anderen uit de Labour Party liep. Mac Donald bleef premier tot in den loop van dit jaar, toen Baldwin hem opvolgde. Mac Do nald bleef wel in de regeering, maar zijn in vloed was zeer getaand en het is zelfs de vraag of hij vandaag in het district Seaham herkozen zal worden. Men ziet uit dit korte stukje historie, dat groote wijzigingen en ook groote verrassingen zich bij de Engelsche verkiezingen vaak heb ben voorgedaan. Zoodat men ook nu de kans daarop toch niet geheel kan uitschakelen. Maar zij schijnt gering, vooral omdat Labour zijn voornaamste leiders Henderson en Lansbury onlangs heeft verloren. Vanavond komen de eerste uitslagen al. R. P H. J. Kuiper bedankt als lid van den Raad en van de Staten. Vertrekt naar Utrecht. De heer H. J. KUIPER. Wij vernemen dat de heer H. J. Kuiper zal bedanken als lid van den gemeenteraad, waar in hij deel uitmaakte van de fractie der R.-K. Staatspartij, en ook van de Provinciale Staten van Noord-Holland, omdat hij benoemd is tot hoofdbestuurslid van het R.-K. Werklieden verbond. De heer Kuiper zal zich te Utrecht vestigen. De datum van zijn vertrek is nog niet bepaald. De heer Kuiper werd 24 Augustus 1897 te Loosduinen geboren, kreeg lager- en herha- lingsonderwijs en bezocht tuinbouwcursussen. Verder heeft hij, aanvankelijk als gewoon tuinarbeider werkzaam, zich verder zelf moe ten ontwikkelen, wat hem gelukt is, waarvan de in zijn bezit zijnde diploma's voor Staats inrichting, Sociale Economie en Sociologie van het Centraal Bureau der Kath. Sociale Actie in Nederland het bewijs zijn. Op 7 Januari 1919 kwam de heer Kuiper in betrekking bij den R.-K. Landarbeidersbond te Haarlem en 1 Juni 1919 werd hij benoemd tot bezoldigd hoofdbestuurslid van den R.-K. Landarbeidersbond. Hij werd in 1932 raadslid als opvolger van den heer Loerakker. De heer Kuiper heeft verder zitting in ver schillende commissies en besturen; o.m. is hij lid van het college van Commissarissen en van de Centrale Landbouw Onderlinge en on der-voorzitter van het bestuur der Tuinbouw Onderlinge. Deze functies hebben hem de ge legenheid gegeven veel sociaal werk te doen in verband met de uitvoering van de ziekte wet en de ongevallenwet. 3Ir. SCHREURS. Opvolger op de lijst der R.K. Staatspartij is mr. dr. A. F. H. Schreurs, advocaat en procu reur, Stolbergstraat 2. Deze kon ons echter nog niet mededeelen, of hij een benoeming tot raadslid zal aanvaarden. Mr. Dr. A. F. H Schreurs werd geboren te Beek en Donk op 26 Januari 1898. Na zijn gym nasiale studiën te hebben voltooid aan het Bisschoppelijk College te Roermond, studeerde hij aan de Rijksuniversiteit te Leiden in de Rechten en behaalde den Mr.-titel aldaar in .1921. Na een onderbreking zijner studies van ruim een jaar voor de vervulling zijner mili taire plichten, zette hij zijn rechtsstudie voort door de bewerking van een dissertatie onder leiding van Prof. Mr. E. M. Meyers te Leiden en promoveerde in 1924 tot doctor in de rechtswetenschappen op een proefschrift ge titeld: ,,De autonomie van partijen in het in ternationaal privaatrecht". Na tijdens laatst- gemelde studies als junior reeds IV2 jaar werk zaam te zijn geweest op eenige groote advo catenkantoren te 's-Gravenhage, vestigde hij zich definitief als advocaat en procureur te Haarlem, waar hij thans sedert 1924 de rechts praktijk nog uitoefent. Mr. Schreurs is oa. voorzitter van een scheidsgerecht krachtens de Ziektewet, lid van de Commissie van Beroep voor de R.K. Scholen in het Dekenaat Haar lem en secretaris der St. Vincentius-Vereeni- ging alhier. Tweede opvolger op de lijst is de heer Th. S. J. Hcoij. Kleine Houtstraat 57. De heer G H. J. Konings te Volendam is op volger op de lijst van de R.K. Staatspartij voor de Prov. Staten; Doodstraf gewijzigd in levenslang. In Indische vergiftigingszaak. BATAVIA, 14 Nov. (Aneta). Het Hoog Gerechtshof wijzigde de vonnissen van den raad van justitie te Semarang. waarbij de vrouwen Van I. en L. (die haar resp. echt- genooten hebben vergiftigd, teneinde zich in het bezit te stellen van het pensioen) werden ter dood veroordeeld, in levenslange gevange nisstraf. Ernstig ongeluk bij de Amst. Poort. Jongetje beide dijbeenen gebroken. Een betreurenswaardig ongeluk heeft plaats gehad Woensdagmiddag half vier bij de Am- sterdamsche Poort. Een personenauto, bestuurd door een 71- jarigen heer uit Utrecht, reed met matige snelheid van de Oostvest in de richting van de Poort. Door het natte asphalt en de gladde tramrails slipte de wagen, die daardoor het trottoir van de brug opreed. Daar stond de tienjarige A. J. Spoor, wonende Amsterdam straat 3 H. tegen de brugleuning aan. Hij raak te bekneld tusschen de auto en de leuning. Zijn beide dijbeenen werden gebroken. Na door leden van den Ongevaliendienst voorloo- pig verbonden te zijn, werd hij per zieken auto naar het St. Elisabeth's Gasthuis ver voerd. De brugleuning werd licht beschadigd. Bij een door de politie ingesteld onderzoek is gebleken dat de remmen van de auto in orde waren De politie heeft van het gebeurde proces verbaal opgemaakt. Wie wordt griffier der Prov. Staten? De voordracht spoedig te verwachten. Wij vernamen, dat spoedig een beslissing is te verwachten inzake de door Ged. Staten op te maken voordracht voor den opvolger van Mr. S. H. Vening Meinesz als griffier der Sta ten van Noord-Holland. Naar wij vernemen komt o.m. voor deze functie in aanmerking Mr. Th. A. Wesstra, ge meentesecretaris van Haarlem. De rijwieldiefstallen te Haarlem. Jeugdige dieven en helers aangehouden. Het is aan de Haarlemsche politie gelukt, een aantal jeugdige jongens op te sporen, die zich gedurende den laatsten tijd schuldig maakten aan diefstal van rijwielen en aan het helen daarvan. Allereerst werd aangehouden een 16-jarige houtbewerker, die bekend heeft met een 14- jarigen vriend ongeveer twaalf fietsen in Haarlem gestolen te hebben. Hierop is ook die vriend aangehouden, die eveneens een beken tenis aflegde. Verschillende fietsen zijn in een pakhuis van den patroon van den houtbewerker en ten huize van den jongsten boosdoener in be slag genomen. De ouders en de patroon wisten hier niets van. Verder zijn door de politie eenige jeugdige personen gehoord als verdacht van heling van onderdeelen. die afkomstig waren van de gestolen rijwielen. Een 17-jarige timmerman was de ..hoofd-heler". Deze kocht met behulp van eenige jongere kornuiten de lampen, dy namo's en andere onderdeelen op, teneinde die later te verkoopen. Die misdrijven zijn uitgekomen, omdat de jongens onderdeelen van fietsen te koop had den aangeboden aan een rijwielhandelaar, die de politie waarschuwde De twee oudste jongens zijn in bewaring gehouden. De anderen werden na verhoor op vrije voeten gesteld. Barneveldsch kassier gearresteerd. Velen gedupeerd. BARNEVELD, 14 Nov. (A. N. P.). Tegen het kassierskantoor van den heer J. G. K., te Barneveld, is een klacht ingediend. Velen, die zaken met de firma deden, konden geen gelden meer bekomen. Nadat de kassier, de heer K., eenige dagen onder politiebewa king had gestaan, is hij thans te Utrecht, waarheen hij zich begeven had. gearresteerd. Alle boeken en bescheiden van het kantoor zijn in beslag genomen. De vrees bestaat, dat velen gedupeerd zijn. Velser pontwachter ook door het Hof veroordeeld. Twee maanden hechtenis. AMSTERDAM. 14 Nov. (A. N. P.). Het gerechtshof bevestigde vandaag het vonnis van de rechtbank te Haarlem, waarbij de gezagvoerder-pontwachter van de Velser- pont is veroordeeld tot een hechtenisstraf voor den tijd van twee maanden. Ook de procureur-generaal had bevestiging van het 'onnis gerequireerd. Op 10 Augustus van het vorige jaar had een ernstie ongeluk plaats, waarbij, zooals bekend twee personen het leven verloren. Een ge sloten personenauto stortte van de pont in het kanaal, doordat het vaartuig reeds vertrok vóór de klep was opgetrokken. Van de zes in zittenden wisten zich vier te redden. Een 20- jariee dochter van den bestuurder en e^n Duitsche dienstbode konden n'°t worden "e red. Volgens de dagvaarding had verdachte de pont in beweging gebracht zonder er op te letten of het vaartuig veilig kon wegvaren. (Volgens de statistiek worden in Nederland -per jaar vijfduizend mülioen koppen thee gedronken.) Hadt u dat ooit durven denken. Die vijfduizend millioen kop? Mij ging. toen ik 't had gelezen. Een verblindend theelicht op. En ik moet hier wat van zeggen, Want dit theema is niet mis, Het lijkt of ons menschlijk lichaam, Haast een soort van theezeef is. Met één klontje, met twee schepjes, Zonder suiker, met citroen. Geen melk. veel melk, graag een wolkje. En dan vijfduizend miliioen. Uit een aardewerken theepot, Of een zilvren samowaar. Of uit een gedeukte schaftkan. Vijf milliard kop in het jaar. Porcelein in damesvingers, Glazen in vereelte hand. Bekertjes in kinderknuistjes. Vijf milliard in 't kleine land. Slobberzwelgend, keurig nippend, Noord tot Zuid en West tot Oost, Eén excuus voor deftig t-eaen, Of een lavend bakje troost. 's Morgens vroeg bij het ontwaken, 's Middags, 's avonds na 't diner, Op de sociëteit der heeren, Ja, maar dat is andre thee. Ik vermoedde dat het veel was, Maar vijfduizend millioen kop. Ieder jaar zoo'n groote theemuts Had ik er toch niet van op. Plannen voor een tunnel te Rotterdam. Voordeelen boven een brug. De dienst van Gemeentewerken te Rotter dam heeft een plan uitgewerkt tot oplossing van het oeververbindingsvraagstuk door een tunnel. Zoowel uit het oogpunt van verkeers- accommodatie en'economisch verkeer acht men een tunnel een voorkeur te hebben boven een hooge brug. Dit wordt o.m. gemotiveerd met het volgende: de weg. welke het verkeer te land moet afleggen om den Waterweg te kruisen bij een hooge brugverbinding is steeds aanzienlijk langer dan bij een tunnel. Daardoor is de invloedssfeer van een tunnel aanzienlijk grooter dan die van een hooge brug. Wegens den omweg zijn voorts de ten laste van de gebruikers komende kosten voor ben zineverbruik, slijtage en loonen (onzichtbare exploitatiekosten' bij een brugverbinding hooger dan bij een tunnelverbinding, namelijk bij volgens de verwachting toenemend verkeer circa f 120.000 «eerste exploitatiejaar) oploo- pende tot f 1.200.000 per jaar (31e exploitatie jaar). De atmosferische invloeden spelen bij een hooggelegen brug een rol. Extra, echter niet geheel afdoende, voorzieningen zijn in verband daarmede niet te ontgaan. Bij de tunnelverbinding moet een ventilatie- inrichting aangebracht worden ten einde de afgewerkte auto-gassen af te voeren, hetgeen de exploitatiekosten verhoogt. De bouwkosten van beide soorten oeverver bindingen ontloopen elkaar slechts weinig. Bij het meetellen van de gekapitaliseerde en bij de brug onzichtbare exploitatiekosten is een tunnel op den duur zeer belangrijk goedkooper dan een brug. Bij de plannen van gemeentewerken is op een vierbanigen tunnel gerekend. Weer 39)4 jaar aan Ossenaren uitgedeeld. Verzekeringsagent vrijgesproken. DEN BOSCH. 14 November (A.N.P.) De Bossche rechtbank deed heden uitspraak in de Ossche strafzaken, die op de zitting van 31 October werden behandeld. Wegens den roofoverval te Uden in den nacht van 20 op 21 Februari 1934 werd de 23-jarige J P. C. veroordeeld tot acht jaar. de 23-jarige A. H. tot zeven jaar en de 23-jarige H. A. v. d. P. (de Rut) tot acht jaar gevangenisstraf. De eisch was tegen ieder tien jaar. P. de B. werd tot een jaar en zes maanden veroordeeld (eisch drie jaar). T. J. L. K. de verzekerings agent uit Tilburg, werd van uitlokking van den roofoverval te Uden vrijgesproken (eisch acht jaar). Van der P en H. werden terzake van den roofoverval te Oyen in Mei 1933, waarbij de gebroeders Verhoeven zoo werden mishandeld, dat één van hen overleed, ver oordeeld tot onderscheidenlijk vier en drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest «eisch vijf jaar» De rechtbank ver oordeelde C. wegens moord op den caféhouder J v. d. Pas tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest (eisch tien jaar). Engeland naar de stembus. LÓNDEN. 14 Nov. (Reuter.) De ochtendbladen staan heden in het teeken der verkiezingen. Van de 615 leden van het Lagerhuis zijn reeds 40 automatisch gekozen door het ont breken van een tegencandidaat. Van de ove rige 575 zetels worden 232 uitslagen in den loop van den avond of van den nacht ver wacht. De eerste resu'* "Pn worden omstreeks 2130 verwacht, terwijl de totale uitslag vermoede lijk niet voor de volgende week Maandag bekend zal zijn. Het woord is aan. Anna Dix: Den menschen leeren ster ven is veel; hen leeren leven is meer. EEN VELDSLAG. Volgens Abessynische berichten zou zich ten Westen van Makalle een slag ontwikkelen. Het leger van Ras Seyoera zou goede vorderingen ge maakt hebben. Vermoedelijk zal het ook tusschen Harar en Djidjiga tot een grooten slag komen. OVERLOOPERS. Een stamhoofd uit Eritrea is met 1457 manschappen allen gewapend en van 26 mitrailleurs voorzien, naar de Abessynische zijde overge- loopen. Voor verdere berichten zie men pa gina Buitenland. Jubileum H. J. van Tol. 25 jaar in gemeentedienst. Vandaag is de heer H. J. van Tol, adjunct commies op de afd. inspectie van het Gemeen telijk Gasbedrijf gehuldigd, ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum in dienst der ge meente Haarlem Om 11 uur werd de jubilaris door den bur gemeester persoonlijk op het stadhuis ont vangen en gecomplimenteerd. Om kwart voor twaalf werd de jubilaris, die van zijn echtgenoote vergezeld was, toegespro ken door den heer J. A. A. Ochtman, directeur van het gasbedrijf, en door den heer P. Hols- wilder, chef van de afdeeling distributie. Deze overhandigde namens het personeel van de afdeeling distributie en namens het admini stratief personeel van den Harmenjansweg een geschenk: een fraai schrijfbureau. Mevrouw v. Tol ontving een ruiker bloemen. Een afge vaardigde van de A. R. K. A.. de heer v. Em merik. sprak woorden van hulde namens de organisatie. Verder werd het woord gevoerd door den heer W. J. de Miek. gepensioneerd chef van de administratie en den heer D. Roozemeier, namens het personeel van den Harmenjans weg. Zeer veel collega's en vrienden maakten van de gelegenheid gebruik om den heer van Tol en zijn echtgenoote te feliciteeren. De Abessynische troepen schijnen thans in het Noorden vondcringen te maken. pag. 4 In eenige Egyptische steden is het tot ernstige botsingen gekomen: de Wafdpartij heeft be ëindiging van iedere samenwerking met Engeland geëischt. pag. 4 Jean Batten, de Nieuw-Zeelandsche vliegster, is in recordtijd den Zuidelijken Atlantischen Oceaan overgestoken. pag. 4 De algemeene beschouwingen over de lands- begrooting zijn geëindigd. pag. 3 De F 36 zal geen Kerstvlucht maken. pag. 3 Fokker klaagt over geringe medewerking. pag. 3 Het disconto is door de Nederlandsche Bank weer verlaagd. pag. 3 De regeering zou plannen koesteren de Kon. Holl. Lloyd-gepcnsionneerden te helpen. pag. 3 De uitslag van onze prijsvraag: de 100.000 van van meneer Jansen. pag. 6 Mijnders stelt zich niet meer voor het Ned. Elftal beschikbaar. pag. 9 Laatste Berichten. pag. 7 ARTIKELEN ENZ. R. P.: Een nieuw Lagerhuis. pag. 1 Speciale correspondentie: De strategische positie der Abessyniërs. pag. 4 Van onzen Londenschen correspondent: Heden Britschc verkiezingsdag. nag. 4 Jhr. dr. J. C. Mollerus: De handelsbetrekkingen ChinaN. O. 'nfl'» Dag 3 Voor de Vrouw. pag. 10 E.: ..Onder één dak". pag. 11 Damrubriek.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1