SITTERS 6% KAR KEELPIJN VICKS TEMPELIERSSTR. 32 V R IJ D A G 15 N V E M B E R' H A A R E E M'S D A G B E A D Soc.-dem. vrouwen over Plan van den Arbeid. Bijeenkomst ter gelegenheid van den Vrouwendag. Ter gelegenheid van den Vrouwendag hield Donderdagavond de sociaal-democratische vrouwenclub in Haarlem een bijeenkomst den schouwburg aan den Jansweg. De voorzitster van den avond. mej. Broersma zei in haar openingswoord verheugd te wezen over de goede opkomst en herinnerde aan die landen waar de sociaal democratie niet vrij is op een dag als deze haar meening vrij te uiten. In het kort kondigde zij de bespreking van het plan van den arbeid aan, waarover de spreek ster van den avond uitvoeriger zou zijn. Mevrouw Straalman Kremer schetste de ar beidstoestanden in de vorige eeuw. De arbei ders hadden niets anders dan hun arbeid ge durende den ganschén langen dag en na af loop van de dagtaak verlangden zij slechts r.aar rust en slaap. Voor andere dingen van geestelijken aard bij voorbeeld, was geen tijd en geen energie. De sociaal-democratie, die in het einde van de vorige eeuw ontstond, heeft een eind gemaakt aan de wantoestanden ei den arbeider zijn plaats in de samenleving ge geven, die hem toekwam. Totdatde oorlog kwam. De wereldbrand van 19141918 heeft aan veel schoons een eind gemaakt. Bovendien bracht hij de werkloos heid en een groot deel van de arbeiders leeft weer in zorgen. En alsof dat nog niet genoeg is komt nu weer een nieuwe oorlog de gemoe deren in onrust brengen. Onwillekeurig vraagt men zich dan af: „Is alle moeite nu vergeefs geweest?" In dezen tijd komt de sociaal democratie met het plan. het plan van den arbeid, dat nieuwe levenskracht moet geven aan de terneergesla- genen en welvaart moet brengen, daar waai de armoede is gekomen. Maar het plan moet nog meer. Het is geen sociaal democratisch plan alleen, het is een plan voor allen, iedereen moet er gelukkiger door worden. Want het moet mogelijk wezen arbeid aan iedereen te geven en orde te bren gen waar nu nog een chaos is. Natuurlijk wordt er veel critiek geleverd op het plan van den arbeid, maar de lange jaren van strijd hebben de sociaal democratie ge leerd dat niets van zelf gaatOok het plan van den arbeid zal strijd kosten, maar de S.D.AP. is bereid er voor te strijden. Er zal geld voor gevonden moeten worden, maar evenals het mogelijk is millioenen bijeen te brengen voor een oorlog, zoo moet het mo gelijk zijn voor arbeid geld te vinden Het plan van den arbeid wijst den weg, den weg naar een betere toekomst. Een toekomst die nabij is. waarin man en kinderen weer zullen arbeiden en een verder gelegen toe komst die de betere toestanden zal consolidee- ren. Wanneer het plan werkelijkheid wordt is de gelegenheid groot te komen tot een werke- lijken vrede. Leden van de vrouwenclub droegen daarna het tooneelstuk „Twee zusters" voor, waarin ook propaganda wordt gemaakt voor het plan van den arbeid. Ook de mandolineclub Apollo en het spreek koor kregen voor hun moeite menig applaus en ook zij hebben zeer zeker bijgedragen tot het welslagen van dezen avond. VEREENIGING „DE HAARLEMSCHE MANèGE". Zaterdagavond komt de heer Ad. Klebe uit Rotterdam in Hotel „Lion d'Or" een lezing met lichtbeelden houden voor leden van bo vengenoemde vereeniging met hun introducé's. Deze lezing zal o.a. de opleiding van ruiter en paard behandelen. Ruwe olie voor benzine motoren. Besparing aan brandstofkosten voor auto's. Eenigen tijd geleden is hier te lande het Syndicaat „Systeem de Ceuster" opgericht. Het doel is om te geraken tot de commercieele ex ploitatie van het Octrooi voor Nederland en Koloniën, nr. 35264, (het Prabo J. D. C. appa raat) betreffende de vergassing van ruwe olie om deze als brandstof voor benzine-motoren, dus ook automobielen, te bezigen. Het Syndicaat zal de apparaten laten fabri- ceeren bij de fabriek van metaalwerken, de firma P. G .Duchateau en Zn. te Schiedam. Intusschen zijn door deze fabriek reeds voor bereidingen getroffen, zoodat de apparaten in series gebouwd kunnen worden, voorloo- pig voor de merken Ford en Chevrolet, terwijl modellen voor de andere merken volgen. De vinding van den heer J. de Ceuster be rust op het systeem van de langzame vergassing van ruwe olie, in tegenstelling met de gebruikelijke methodes van plotselinge ver gassing. Wel werden gedurende de laatste ja ren van verschillende zijden pogingen in het werk gesteld om de kostbare benzine te ver vangen door een goedkoopere brandstof zooals houtskool, afval, petroleum en wat al niet, doch deels waren de vele nadeelen cr aan verbonden zoo groot, deels maakte het prijs verschil het gebruik van de nieuwe methode niet gemotiveerd, zoodat van een practische doorvoering geen sprake kon zijn. Vanwege haar lagen prijs en haar energie was de ruwe olie nog altijd een zeer aantrek kelijke brandstof, doch haar samenstelling was van zoodanigen aard. dat een volkomen vergassing onbereikbaar leek Tot ten slotte het den heer de Ceuster gelukte dit vraagstuk op te lossen. De vergasser, door hem gecon strueerd. verwerkt de olie op zoo afdoende wij ze, dat bij gebruik van ruwe-olie-gas voor een automotor, de koolaanslag in explosiekamer en op de zuigers zelfs minder is dan bij ge bruik van benzine, terwijl motor-slijtage niet optreedt. Deze resultaten werden verkregen bij verschillende motoren, die na 150.000 K.M. werden nagezien. De enorme geldelijke besparing speelt ech ter buiten de andere voordeelen de voor naamste rol. De motor loopt meer kilometers op 1 L ruwe olie dan op 1 L. benzine, terwijl d"e prijs van ruwe olie belangrijk lager is. n.l. 2 3 4 cent per L. De gebruikers van de vergas ser hebben een besparing van niet minder dan 75 pCt. geconstateerd. Deze besparing is in Indië natuurlijk nog grooter by een benzi neprijs van 24—26 cent per L. Het is een verheugend feit. dat de Neder- landsche industrie de fabricatie van de appa raten in eigen land door middel van het Syn dicaat kan behouden. Men meldt ons dat reeds een 2000-tal apparaten contractueel verkocht zijn en dat zeer spoedig begonnen zal worden met de inleidende verkooporganisatie, opdat de apparaten in breede kringen bekend wor den en overal verkrijgbaar zullen zijn. Het syndicaat heeft de inschrijving op be wijzen van deelname opengesteld. Van de 600 waren er reeds eerder 262 verkocht Twee maanden geëischt tegen autobestuurder. Dronken door Zandvoort gereden? Een inwoner van Nieuwendam stond voor de Haarlemsche rechtbank terecht omdat hij in Zandvoort: 1. in beschonken toestand een auto had be stuurd: 2. een bevel tot stoppen niet had opgevolgd. 3. over een trottoir had gereden, 4. geen signaal had gegeven bij het nemen van een bocht, 5. zich dronken op den openbaren weg had bevonden. De kantonrechter heeft dezen verdachte ver oordeeld tot f 200 boete, 14 dagen hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, zes maanden intrekking van het rijbe wijs, tien gulden boete, nog eens tien gulden boete en nog eens twee gulden boete. Voor het vijfde feit werd hij vrijgesproken. Het open baar ministerie was in hooger beroep gekomen. Een agent van politie was in den avond van 10 Juli gewaarschuwd dat een bestuurder van een auto eenigszins eigenaardig deed. Hij ging naar de Dr. Joh. Metzgerstraat en zag een man over het stuur hangen. De auto reed weg, de agent reed er achteraan, de auto reed over een trottoir ter linkerzijde van den weg, de chauffeur gaf weer geen gehoor aan het stopbevel, reed bij het station een bocht om zonder te toeteren, reed een gara ge binnen, waarbij hij volgens den agent een stoeltje omver reed, werd opgepakt en naar het bureau gebracht. Daar sloeg hij wartaal uit, rook sterk naar alcohol, waggelde op de beenen en viel na en kele minuten in zijn cel in slaap. Van te voren had hij nog gezegd: „Ja, ik ben dronken!" en den dag daarna had hij verzocht het proces verbaal niet zwaarder te maken dan noodig. Eenige agenten legden eensluidende verkla ringen af over de wijze waarop de verdachte zich had gedragen en waaruit viel op te ma ken dat hij volslagen dronken was geweest. De getuigen a décharge, personeel en aan wezigen in de garage, zeiden dat zij niets aan den verdachte hebben gemerkt. Een oude man zei, dat niet de auto van verdachte het stoel tje heeft omver geworpen, maar dat hij het had gedaan bij het wegzetten aan den ingang van de garage. Het eenige wat deze getuigen hebben ge hoord is dat de verdachte vroeg niet zoo open lijk opgebracht te worden voor het publiek. De verdachte zei den geheelen dag niets ge geten te hebben, pijn in den maag te hebben gehad en daarom drie kruidenbitters te heb ben gebruikt. De president wees den ver dachte erop hoe gevaarlijk het is alcohol te gebruiken wanneer men niets heeft gegeten. Reeds eerder is de verdachte wegens" een dergelijk feit veroordeeld door den Amster- damschen kantonrechter tot f 150 subs, dagen en drie maanden ontzegging. De officier zei dat de eenige verklaring voor de gedragingen van den verdachte deze is, dat aangenomen moet worden, dat hij dronken is geweest. Zijn verweer dat hij links van den weg heeft gereden omdat daar een fietser zich zou hebben bevonden, kan niet juist wezen, omdat dan de achtervolgende agent tegen dezen vermeenden fietser zou zijn op gereden. Waarschijnlijk is dat de fietser, die verdachte zegt gezien te hebben de agent was, voor wien hij niet heeft gestopt. De officier noemde het droevig dat verdachte na zijn ver oordeeling in Amsterdam weer een gelijk strafbaar feit heeft begaan. Omdat van deze overtredingen geen .straf register bestaat kan hij geen voorwaardelijke straf eischen. Controle erop is namelijk niet mogelijk. Dit za! pas het geval wezen wanneer de nieuwe wet in werking is getreden waardoor het dronken chauffeeren een misdaad is ge worden, ter beoordeeling van de rechtbanx. Dit zal nog wel geruimen tijd duren, zeker wel twee of drie jaar in welk tijdsverloop eerst nog een wijziging van het Motor- en Rijwiel reglement tegemoet gezien kan worden. Ten aanzien van de punten 2 tot en met 5 vereenigde hij zich met het vonnis van den kantonrechter. Voor het eerste feit eischte hij twee maanden hechtenis en twee jaar intrek king van het rijbewijs. De verdediger Mr. Dr. F. A. Bijvoet zei dat de kantonrechter verdachte terecht had vrij gesproken van punt vijf, omdat verd. zich im mers in de auto had bevonden. Voor 2, 3 en 4 vroeg hij ook vrijspraak, omdat verdachte links heeft gereden voor een fietser, geen agent heeft gezien en niet behoeft te toeteren voor eiken hoek. omdat te veel signaal geven immers eveneens strafbaar is. Ten aanzien van het eerste punt legde hij er den nadruk op dat de waarnemingen van de agenten later waren dan die van de getui gen a décharge weshalve hij een verklaring van een geneeskundige overlegde,, waarin deze de mogelijkheid bevestigt van het feit, dat iemand door een emotie den indruk wekt van een beschonkene en zich ook als zoodanig ge draagt. Deze emotie meent de verdediger ge vonden te hebben in de plotselinge aanhou ding door den agent in de garage. Verdachte is een maaglijder, waaruit zijn alcoholgebruik te verklaren is evenals zijn eigenaardige voorovergebogen houding in de auto. Voorts meent de verdediger dat de offi cier de kwestie der recidive niet te berde mag brengen, omdat niet op de terechtzitting is gebleken dat verd. reeds eerder een dergelijk feit beging, doch omdat het al eerder was be kend. Zulks ingevolge art. 312. In alle opzichten meent de verdediger dat een voorwaardelijke veroordeeling de voorkeur verdient, temeer daar de verdachte zich ook heeft gewend tot het Medisch Consultatie Bureau voor Alcoholisme te Amsterdam. Uitspraak op 28 November. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Handschoenen en ceinturen, autoband. Po litiebureau. Smedestraat; bril Rozenhart, Rollandstraat 46; broche. Schietzer. Buiten rustlaan 30: pasphoto's. Bijvoet, v. Bere- steynstraat 23; muntstuk. S'eck. Verspronck- weg 118: idem. v. d. Aar. L. Margarethastraat heerenhoed. Smit, Graaf van Wied- straat 19; katten. Kennel Fauna. Fr. Var- kensmarkt; alpinomuts, v. Zanten, le Hoo- ;erwoerddwarsstraat 26; portemonnaie, Tur- tenburg, Bastiaanstraat 48; pakje, inh, blauwe stof. Kion, Kampervest 7, portemon naie. Bakker, Bromostraat 8; rozenkrans in étui. Hoogervorst, le Hoogerwoerddwarsstr. 33: regenpijp, Baartse, Nachtzaamplein 2 Handschoenen en ceinturen: Politiebureau Smedestraat. Kinderarmband: Ten Have, Spionkopstraat 2. Actetasch met inhoud: Dr. Schaapmanstraat 122. Bankbiljet: Paap. J. v. Walrestraat 15. Fazant; v. d. Lugt, Corn. Schoonstr. 3. Gymn. schoen: Hoeren. H v. Alphenstraat 7. Hond: v. d. Ree. Koningstraat 36a rood. Handschoen: Hoogendoorn. Burgwal 44. Kaarten (Haarl. meisjesclubiMolenaar. Pres. Steijnstraat 38. Alpinomuts: Hoekei. Zaanenstraat 60. Muts: Westrik, v. Loostraat 18. Ontvangbew. der Ned. Spoorw.; Politie bureau Smedestraat. Portemonnaie: Porrer. Pijnboomstraat 18; v. d. Molen. Poortstraat 7: Meilink. Voorhoutstraat 12: Vogel. Spaarn- wouderstraat, 37. Rijwielplaatje: Staphorst, Goetzeestraat 28: Hesenes. Voorui'^an^-traat 99rd„ v. Rossum, de Clercqstraat 126. Rozen krans: Garetsen, Brouwersstraat 16. Schort: Politiebureau Smedestraat. Saxophoonrietje: SCHOTERWEG t TELEFOON 16659 (Adv. Ingez. Med.) Politiebureau Smedestraat. Shawl; v. Dijk, Gen. Bothastraat 22. Touw: Dijkkamp, Moluk- kenstraat 2. Tang: Brink, Slachthuisstraat 106. Damesvulpen: Visser, Reitszstraat 24. PING 1JONG. Zondag 17 November geeft het Ver. Rotter - damsch Hofstad-Tooneel, (directeur Cor van der Lugt Melsert) in den Schouwburg Jans weg de eerste voorstelling voor Haarlem van Ping Pong. De Weensche auteur en tooneelschrijver Hans Jaray steekt weer een vuurwerk van grappen af, met als middelpunt voor alles de liefde. Hij zelf vergelijkt zijn stuk met een bal spel. Zooals bij Ping Pong vliegen de kleine ballen heen en weer, nauwelijks opgevangen gaat de bal weer naar den partner terug, en blijft alle drie bedrijven lang in beweging. Een spel met woorden en gevoelens. Zooals bij ping pong de ballen wisselen, zoo wisselen de kansen van de spelers in deze aardige huwe- lijks-comedie. Jaray toont zich meester in de kunst, verwarringen en vergissingen te ver oorzaken en ze op een verrassende en geestige wijze op te lossen tot vreugde van het publiek. In dit blijspel treden op de dames en hee- ren: Vera Bondam. Joekie Broedelet. Dirk Verbeek. Piet Bron, Paul Steenbergen, Myra Ward. De regie is in handen van Bets Ranucci Beekman. spoedig verholpen door inwrijven met W VAPO RUB WERKT OP 2 MANIEREN TEGELIJK (Adv. Ingez. Med.) ZATERDAG 16 NOVEMBER 1935. HILVERSUM I, 1875 M. KRO-uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gram.pl. en Schlager- muziek. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Sportpraatje. 3.00 Kinderuur. 4.00 Gram.pl. en orkestcon cert. 5.30 Esperanto. 5.45 Vervolg concert. 6.20 Lezingen en Gram.pl. 8.00 Berichten. 8.05 Reportage. 8.20 Gram.pl. 8.45 Interview. 9.00 Schlagermuziek en Gram.pl. 9.45 Voordracht. 10 05 Schlagermuziek. 10.30 Berichten. 10.35 12.00 Gram.pl. HILVERSUM II. 301 M. VARA-uitzending. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor de Arb. i. d. continubedr Decla matie. Orvitropia, en radiotooneel. 12.00 Gra- mofoonpl. 12.15 Silova Lajos en zijn orkest en Gram.pl. 2.00 Gram.pl. 2.15 Lezing. 2.35 Gra- mofoonpl. 3.00 Causerie. 3.20 Gram.pl. 4.00 Ra diotooneel, VARA-strijkorkest, kinderkoor en lezing. 5.00 Gram.pl. 5.40 Literaire lezing. 6.00 Kramer fbas'. 6.30 Lezing. 6.45 VARA- orkest. 8.00 Berichten. 8.20 Gram.pl. 8.35 Toe spraak. 8.45 Dubbel-X, VARA-tooneel en so listen. 10.15 Berichten. 10.20 Gram.pl. 10.45 Vervolg concert. 11.20 S. Sipos tcymbaal) en Wins (piano). 11.30 Cabaretprogramma. 11.50—12.00 Gram.pl. DROITWICH. 1500 M. 10.3510.50 Morgenwijding. 11.20 Orkestcon cert. en zang. 12.35 Orkestconcert. 1.35 Grampl. .35 Coventy Hippodrome Orkest m.m.v. zang spel. 3.50 BBC-Militair orkest m.m.v. zang solist. 4.50 VARIO-trio. 5.20 Troise en zijn Mandoline-orkest. 5.50 Relais uit Amerika. 6.20 Berichten. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Welsch in termezzo. 7.20 Weekend-programma. 8.05 BBC- orkest, m.m.v. zangsolist. 8.50 Alfredo en zijn orkest. 9.50 Berichten. 10.20 BBC-Theater- orkest. en BBC-koor. 11.2012.20 Dansmuziek. RADIO PARIS. 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 12.35 Orkestconcert. .50 Gram.pl. 4.20 Pasealorkest. 5.50 en 6.50 Gram.pl. 8.20 Zang. 9.05 „Griselides", opera van Massenet M.m.v. solisten, koor en orkest 11.0512.35 Populair concert. KALUNDBORG. 1261 M. 1.201.20 Concert. 2.504.50 Orkestcon cert. 7.30 Vocale duetten. 8.0011.20 Oude dansmuziek. KEULEN, 456 M. 5.50 en 11.20 Orkestconcert. 12.35 Operette concert. 1.35 Gram.pl. 3.20 Gevar. progr. 6.20 Vroolijk programma. 7.30 Gevar. programma. ".5011.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Grampl. 1.30—2.20 Salonorkest. 4.20 Gram.pl. 6.30 Lezing. 7.20 Gram.pl. 8 20 Sym- phonieconcert, m.m.v. koor en orkest. 10.30 12.20 Populair concert. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Salonorkest. 1.30—2.20 en 4.35 Gram.pl. 20 Salonorkest. 5.20 Gram.pl. 6.50 Cello- recital. 7.20 Gram.pl. 8.20 Omroeporkest en radiotooneel. 10.30 Populair concert. 11.20— 12.20 Gram pl. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.3Qli„In Dur und Moll", gevar. programma. 20 Berichten. 9.50 Concert. 10.05 Weerbe- 'iebt. 10.2012.15 Dansmuziek. HANDELSBLAD GRATIS Zij, die zich thans abonneeren ont vangen het Handelsblad deze maand GRATIS. Abonnementen f 1.90 per maand en t 5.50 per kwartaal. Buiten Amsterdam verhoogd met 20 cent per maand voor verzending. Abonnementen op te geven bij het Bijkantoor Handelsblad (WENSING'S Alg. Adv.-Bureau) Telefoon 10209. (Adv. Inge& Med.) BLOEMEN DAAL RAADSVERGADERING. Salarisverlaging gemeenteper- soneel aangenomen. De Raad spreekt zicli ook uit voor verla ging der salarissen van burge meester, secretaris en ontvanger met 5 pet. Principe van op dracht aan particuliere archi tecten voor het bouwen van ge meentegebouwen aanvaard. Plannen voor Bloemendaal aan Zee. Vergadering van den Raad der gemeente op Donderdagmiddag, onder leiding van den burgemeester, Jhr. Mr. C. J. A. DeriTex. Aanwezig alle leden. Bijslag gesubsidieerde scholen M. O. en V.H.O. B. en W. willen bezuinigen op de bijslagen op het schoolgeld voor leerlingen van bij zondere scholen voor M. O. en V.H.O.zij meenen dat een garantie van f 275 per leer ling en per jaar voldoende is en bieden den Raad een geheel nieuwen tekst der bijslag verordening, met wijziging der desbetreffen de bepalingen met ingang van den loopen den cursus, ter vaststelling aan. De heer Enschedé (V.B.) vraagt of de f 275 voldoende zal zijn. Wethouder Hogenbirk (C.-H.) heeft den indruk dat f 275 wel voldoende zal zijn, althans voor dit jaar. De schoolbesturen zijn niet altijd geneigd, inlichtingen te geven. Het Kennemer Lyceum was zeer halstarrig. Jhr. Quarles (V.B.) meent, dat men de schoolbesturen zal kunnen dwingen door voor een volgend jaar een verlaging vast te stel len. Den heer Schulz (S.D.AP.) komt de houding van het Kennemer Lyceum niet sympathiek en royaal voor. maar daar staat tegenover dat ae zaak een principieelen kant heeft, waarop het Kennemer Lyceum met nadruk de aandacht vestigt. Spr. gelooft wel. dat men er met f 275 zal kunnen komen, bij zuinig beheer. De heer Posthumus Meyjes (V. B.) vreest, dat het resultaat van de regeling zal zijn, dat de schoolbesturen de contributie zullen verhoogen. De voorzitter zegt dat B. en W. er voor gevoeld hebben tot het Kennemer Ly ceum te zeggen: geeft gij geen inlichtingen, dan ontvangt gij ook geen subsidie. Tenslotte is dit nog niet gedaan. Het is goed, dat den weigerarchtigen schoolbesturen duidelijk wordt gemaakt, dat. wanneer zij bij hun houding volharden, andere maatregelen zul len worden genomen. De regeling wordt goedgekeurd. Salarissen gemeente-- personeel. Aan de orde komen de in ons blad vermel de voorstellen der commissie ad hoe betref fende de verlaging der salarissen van politie- en ander gemeentepersoneel. Den voorzitter doet het groote verschil tusschen de verlaging bij de politie en de salarisverlagingen der andere ambtenaren, zeer leed. Maar hiertoe noodzaakt de regee ring. Spr. vreest dat op deze wijze het ge halte van de politie zal achteruitgaan. Wij moeten niet terug naar den diender van vroeger. De heer Noorman (S.D.A.P.) vindt het zeer onaangenaam dat een gemeente als Bloemendaal zulk een verlaging moet toe passen. Maar het kan nu niet anders en sp£. zal de voorgestelde regeling aanvaarden. De heer Schulz IS.D.A.P.) vindt de sala risverlaging voor de politie wel buitenge woon zwaar. Misschien is or nog iets aan te doen. Een toelage voor diploma's zou spr.'s steun hebben. Salaris enquètrice. B. en W. stellen voor de voorstellen der Commissie ad hoe aan te vullen met een sa larisklasse van f 1800f 2200, met vier één- jaarlij ksche verhoogingen van f 100; om daarin op te nemen de functie van enquè trice. De voorzitter zet uiteen dat het hier geen tijdelijke betrekking meer geldt, zooals B. en W. oorspronkelijk meenden. Steun zal toch nog gedurende jaren moeten worden uitgekeerd en de enquètrice zit nu i n de za ken en heeft uitstekend werk verricht. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. De verordening op de salarissen van het gemeentepersoneel en van de politie wor den aangenomen. Salarissen burgemeester, secre taris en ontvanger. B. en W. stellen voor, aan Ged. Staten te berichten dat een verlaging met 5 pet. van bovengenoemde salarissen, nu die kort ge leden opnieuw zijn vastgesteld, naar de mee ning van den Raad gewenscht noch nood zakelijk is. De burgemeester geeft de leiding over aan wethouder Prinsenberg en verlaat met den secretaris de vergadering. De waarnemende voorzitter opent de dis cussie en deelt mede. dat de burgemeester zich geheel buiten de beraadslagingen over deze zaak gehouden heeft. Jhr. Quarles van Ufford (V.B.) meent dat iedereen salarisverlaging moet on dergaan. En van de hoogere salarissen kan beter wat af dan van de lagere., Maar de verhouding tusscl'en de salarissen van burge meester en secretaris vindt spr. verkeerd. Spr. zou dus afzonderlijk willen .stemmen over de verlaging der salarissen van den burgemeester en van de beide anderen. Een burgemeester toch is een representatief persoon, wat meer kosten meebrengt, de secretaris niet. Wethouder Prinsenberg zegt dat er eenmaal in de provincie een vaste verhouding bestaat tusschen de burgemeesters- en secre- tar issen-sal a r issen Het denkbeeld van Jhr. Quarles zal geen genade vinden bij Geo. Staten. De heer Bouvy (R.K.i stelt voor de ver laging van 5 pet. voor de drie betrokkenen toe te passen. Jhr. Quarles van Ufford (V.B.) handhaaft zijn voorstel. De Raad kan dan in ieder geval appreciatie toonen voor het werk van den burgemeester. Wethouder Prinsenberg (R.K.): Maar bij verwerping van uw voorstel zou dan juist het omgekeerde blijken! De heer Luden (C.H.) zegt dat een bur gemeester dikwijls representatieve onkosten heeft. Zou daarvoor niet een afzonderlijke som ter beschikking van den burgemeester kunnen worden gesteld? De heer Enschedé (V.B.) vindt dat bij salarisverlagingen de hoogere ambtenaren moeten vóórgaan. Wanneer de burgemeester zich niet buiten de discussies over dit onder werp had gehouden, zou hij hetzelfde ge zegd hebben. Spr. betreurt de voordracht van B. en W. Wethouder Prinsenberg (RK.) vraagt of de Raad accoord gaat met het denkbeeld van den heer Luden. als de Gemeentewet he) toelaat. De heer Enschedé (V.D.) zou gevoelen j voor een amtswoning. I Besloten wordt aan Ged. Staten kenbaar te maken, dat de Raad met algemeene stemmen is voor de 5 pet. verlaging voor de drie func tionarissen, zij het ongaarne. De heer Rohling (R.K.) toont aan, dat de Gemeentewet een toelage uit de gemeente kas niet toelaat. De ambtswoning van den bur gemeester van Amsterdam is door een inge zetenen aangeboden. De discussies worden gesloten. Burgemeester en secretaris komen weder ter vergadering. Publieke Werken of architect? Behandeld wordt het voorstel Posthumus Meyjes, den bouw van door de gemeente te betalen gebouwen op te dragen aan parti culiere architcten. De heer Posthumus Meyjes (V.B.) zegt, dat er aan het bureau van P. W. voort durend plannen worden gemaakt; al wordt er dan te Bloemendaal niet zooveel gebouwd. Ook in Haarlem worden tegenwoordig plan nen voor de gemeente opgedragen aan par ticuliere architecten. Publieke Werken moeten geen scheppenden arbeid verrichten. De heer Cramer (S.D.A.P.) zou werken, van groote architectonische waarde willen op dragen aan architecten. Maar komen zulke werken te Bloemendaal wel voor? Verge lijking met een stad als Haarlem gaat niet op. Men zou elk geval op zichzelf kunnen be schouwen. Eenvoudige gebouwen kan een directeur van P. W. zeer goed ontwerpen. Wethouder Prinsenberg (R.K.) wijst er op, dat de directeur van P. W. in 25 jaar heeft gebouwd 2 scholen en 10 arbeiders woningen. Spr. zou niet gaarne toegeven dat de overheid altijd duurder bouwt dan parti culieren. Ook particulieren bouwen wel eens te duur. De directeur van P.W. zorgt voor de belangen der gemeente, zooals een particulier architect het hem niet zou kunnen verbeteren. Spr. ziet in het voorstel van den heer Posthu mus Meyjes een aanval op P.W. Het voorstel van den heer Meyjes in stem ming gebracht, wordt aangenomen met 8 tegen 7 stemmen. Bloemendaal aan Zee. B. en W. stellen voor. het besluit van 21 Maart jJ. tot vaststelling van de partieele her ziening van het uitbreidingsplan voor de gronden aan het eindpunt van den Zeeweg, in te trekken en hen te machtigen, den heer K. C. van Nes, te Apeldoorn, uit te noodigen de hoofdlijnen voor een uitbreidingsplan voor Bloemendaal aan Zee uit te werken. De heer Rohling (R.K.) vraagt hoe het staat met het plan van den heer Komter. De heer Schulz (S.D.A.P.1 wil dezelfde vraag stellen. Spr. gelooft dat intrekking van het vroeger genomen besluit wel gewenscht is. Maar hoe komt men spoedig tot een ander plan? Is 't plan van den heer Komter finan cieel uitvoerbaar? De heer Komter meent van wel. Men zou dan een gereedliggend plan kunnen uitvoeren, wat niet het geval zal zijn als de heer Van Nes nog een plan zal moe ten ontwerpen. Daarmede alléén zullen wel eenige jaren heengaan. Is het de bedoeling den heer Van Nes ook eenige richtlijnen te geven Jhr. Quarles (V.B.) zegt, dat een on dernemer bereid is, het plan van den heer Komter te financieren. Hierover zijn toch onderhandelingen gaande. Spr. leest iets voor over hierop betrekking hebbende corres pondentie met B. en W.. De Voorzitter: Ik begrijp niet, hoe u aan deze correspondentie komt. Het blijkt dat verschillende leden ook déze correspondentie ontvangen hebben. De voorzitter zegt, dat de heer Van der Meer een vertrouwelijk onderhoud met B. en W. heeft gehad. B. en W. zijn toen gaan rekenen en hebben tegenover den Raad ge zwegen. omdat het niet gewenscht is, derge lijke dingen aan de groote klok te hangen. Maar spr. wist niet, dat intusschen verschil lende raadsleden van de correspondentie op de hoogte zijn gesteld. De zaak was nog niet in een stadium, om de zaak serieus in den Raad te brengen. De opdracht aan den heer Van Nes zou al leen betrekking hebben op de h o o f d 1 ij- n e n waarover de Raad zich eerst zal kunnen uitspreken. Van den heer Van der Meer is al leen bekend. dat hij de gérant is van „Astoria", te Amsterdam. De heer Posthumus Meyjes (V.B.), had toch gaarne gezien dat deze zaken in ge heime vergadering waren gebracht. In de ex ploitatiemogelijkheden moet ook de toekom stige exploitant worden gehoord, zonder dit heeft het maken van een uitbreidingsplan geen zin. Men trede direct in nauw contact met een eventueelen gegadigde, dan kan in overleg met hem en een deskundige een uit breidingsplan worden gemaakt. Laat hiervoor een kleine werkcommissie worden benoemd. De heer Crame r (S.D.A.P.) deelt dit standpunt niet, maar B. en W. hadden den Raad wel eenigszins kunnen inlichten. Dat er dadeiijk een gegadigden bij de zaak moet be trokken worden, ziet spr. niet in. De heer Noorman (S.D.A.P.) ziet groo te misère en moeilijkheden komen, als het denkbeeld van den heer Meyjes wordt ge volgd. Vast staat dat er een uitbreidingsplan zal moeten komen. Het is maar de quaestie: hoe! Volgens het voorstel van B. en W. kan het spoedig gebeuren. De Voorzitter ziet in het plan van den heer Van der Meer nog niet veel serieus. Het is niet zeker of er voldoende kapitaal achter zit. Voor een plaatselijke ..gewestelijke commissie" gevoelt spr. niets. B. en W. vragen alleen: mogen wij besprekingen met den heer Van Nes voeren? Blijkt, dat achter het plan van den heer Van der Meer financiers zitten, dan kunnen B. en W. daarmede bij den Raad komen. De Voorzitter stelt voor. het voorstel van B. en W. aan te nemen, met de bepaling dat de heer Van der Meer vóór 15 December gelegenheid krijgt, aan te toonen dat voldoen de kapitaal achter zijn plan zit. Is dit vóór 15 December niet geschied, dan zal de heer Van Nes worden uitgenoodigd. de richtlijnen aan te geven, die hij wenschelijk acht. Dit voorstel wordt aangenomen met de stem van den heer Posthumus Meyjes tegen. In beginsel wordt besloten tot den bouw van 16 arbeiderswoningen in Vogelenzang (door P. W. om verhooging van de huur te voorkomen). Kasgeldleening. Besloten wordt een tijdelijke kasgeldleening van hoogstens f 300.000 voor 1936 aan te gaan. Rondvraag. Bij de rondvraag vraagt jhr. Quarles, of het mogelijk is. een ambtswoning voor een functionaris aan te wijzen. De voorzitter zegt, dat dit altijd mogelijk BEHANDELING DER GEMEENTE- BEGROOTING. De Gemeenteraad za! Vrijdag 27 November een begin maken met de behandeling der ge- meentebegrooting.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10