HEEREN ONDERGOEDEREN hm- DE BILT Dames, een chique Japon cadeau!! VRIJDAG 15 NOVEMBER 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Lezing over „Verkoopkunde". Voor de vereeniging „Hermes". De Nederlandsche HandelsreizigersvereenL gmg „Hermes" heeft Donderdagavond een algemeene vergadering gehouden in café restaurant ,,'t Bolwerk". Na het openingswoord van den voorzitter den heer Zonneveld, die in het bijzonder den districtsafgevaardigde welkom heette, las de. secretaris de notulen voor en deed mede- deeling van de ingekomen stukken. Het voor naamste punt van de agenda was de behan deling van de plannen tot het houden van een Sint Nicolaasfeest voor de kinderen der leden. De datum, waarop dit feest zal plaats vinden, is bepaald op Zaterdag 7 December. De propaganda-commisise zal alles in het werk stellen om dit kinderfeest uitstekend te doen slagen. Vervolgens hield de secretaris van de af- deeling, de heer Stinis, een voordracht over het onderwerp „Verkoopkunde". Deze lezing was bedoeld als de eerste van een serie voor drachten over dit onderwerp, die bij gebleken belangstelling van de led-en, succesievelijk op de volgende vergaderingen zullen worden gehouden. De heer Stinis zette allereerst de positie van den handelsvertegenwoordiger uiteen in het ingewikkelde verkoopproces. De handels vertegenwoordiger is de representant van handel en industrie, d.w.z. hij is de plaats vervanger van zijn patroon. Vóór alles is noodzakelijk dat hij het artikel, dat hij moet verkoopen, door en door kent. evenals het artikel van zijn concurrent. In de tweede plaats komt het erop aan, dat hij een zekere mate van algemeene ontwikkeling bezit. Hij moet in staat zijn, een gesprek te voeren met zijn klanten. Spr. wekte al zijn collega's op zich zelf te ontwikkelen. Reeds in het begin van het verschijnen van den handelsreiziger in de maatschappij, be stonden er liedjes over zijn vroolijkheid en lustigheid. Spr. vertelde, hoe in een Fransch liedje de „commis-voyageur, een „vrai blagueur" wordt genoemd. En inderdaad is het noodig, dat de handelsreiziger steeds op gewekt bij zijn klanten verschijnt, hoewel hij zich moet hoeden voor overdrijving. Verkoopkunde is iets, dat men slechts in de practijk kan leeren. Daarom zou het zoo aanbevelenswaard zijn, dat de collega's meer met elkaar van gedachten wisselden over hun verkoopmethodes. Spr. vertelde daarom, hoe hij in zijn langdurige verkoopersloopbaan te werk was gegaan. De eenige goede verkoopmethode is, volgens spreker, met enthousiasme voor zijn artikel bij de klanten aan te komen. Op die manier wekt men bij den klant de ,.go"od-will" tot koopen. En bovendien, vooral in dezen tijd,, behoort de service uitstekend te zijn. De heer Stinis vertelde, op welke wijze hij een studie gemaakt heeft van de antwoorden, die men het best op eventueele tegenwer pingen van den klant kan geven. Ook de verschillende mentaliteit van de klanten moet men in het oog houden. Zoo bestaan er besluitelooze en vastberaden, voor zichtige en achterdochtige en nog veel andere soorten klanten, die allen op andere wijze be handeld moeten worden. Gedurende vele jaren heeft spr. aanteekening gehouden van de gevallen in zijn practijk. Deze methode van werken beval hij dringend aan. Na de lezing van den heer Stinis ontspon zich een levendige gedachtenwisseling. Heeft U zelf stof voor drie japonnen?? Ik maak ze naar volle tevredenheid tegen f 8.00 per japon. De vierde maak ik U GRATIS en lever U zelfs de stof GRATIS uit een Keur-Collectie stalen. De japonnen behoeven niet voor dezelfde dame te zijn! WIENER COUPEUSE FRIEDA KALS, EINDENHOUTSTRAAT 23. (Adv. ïv-gez. Med.) De jeugdige werkloozen. Het werken in jeugdkampen. Door den Minister van Sociale Zaken is aan Burgemeester en Wethouders van enkele ge meenten, o.a. van Haarlem, een schrijven gezonden waarin hij naar aanleiding van een van de Moderne Centrale voor Werkloozenzorg te Amsterdam ontvangen schrijven, mede deelt, dat wanneer werkloozen deelnemen aan jeugdkampen, er zijnerzijds geen bezwaar tegen is, dat de vergoeding ad 2 per week welke hiervoor aan de deelnemers wordt uit gekeerd, bij de vaststelling van het steun bedrag aan den kostwinner buiten beschou wing wordt gelaten. Voorts keurt de minister goed, dat de ge zinsledenbijslag voor deze deelnemers aan den kostwinner blijft doorbetaald. Wanneer ondersteunde kostgangers deel nemen aan werkkampen, mag de vergoeding, we'.ke zij ontvangen, buiten beschouwing wor den gelaten, wanneer zij verplicht zijn hun kamerhuur door te betalen. Is zulks niet het geval, dan moet bij het verleenen van de kostgangerssteun met de werkelijke behoefte worden rekening gehouden". BROEDERTWIST DOOR EEN VROUW. In een perceel gelegen aan het Noordeinde te Leiden, is twist ontstaan tusschen twee broeders, doordat de jongste zijn vroegere verloofde, die thans bij zijn broeder woonde, wilde bezoeken. Bij deze twist heeft de jong ste van de beide broeders den oudste met een zakmes een aantal steken toegebracht. Hoewel de toestand van het slachtoffer niet direct ernstig is te noemen, is zijn toestand toch van dien aard, dat opneming in het aca demisch ziekenhuis noodzakelijk werd geacht. De dader is later op straat aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. INTERLOCK TRICOT IEAGER GEBREID GEMOLTONNEERD FLANEL MOLTON PIQUé BAAI koopt men in de SPECIAALZAAK VAK KL E DINGMAGA2VN PA ARL AAR STEEG 1.TELI 12842 (Adv. Ingez. Med.) HET RUNDVLEESCH IN BLIK. De directeur van Maatschappelijk Hulpbe toon schrijft ons: Naar aanleiding van de klacht opgenomen in uw blad van 7 November 1935, omtrent het rundvleesch in blik ten behoeve van werkloozen en armlastigen, deel ik u mede, dat mij niets bekend is van een klacht over het in korten tijd ontvangen van vier bussen ondeugdelijk vleesch. De juistheid daarvan moet ik dan ook sterk in twijfel trekken. Dat het geval zeker zeer overdreven wordt voorgesteld is al zeer waarschijnlijk als u voor oogen houdt het feit, dat de laatste twee maanden aan het publiek zijn afge leverd ruim 23.000 bussen, terwijl in datzelfde tijdvak voor de consumptie zijn afgekeurd 17 bussen. Derhalve een geheel normaal aantal aangezien onder alle in blik verpakte etens waren wel eens een verkeerde bus door loopt. Ook de klacht, dat de slager niet bereid zou gevonden worden op Zaterdagavond een verkeerde bus voor een andere om te ruilen, komt mij hoogst onwaarschijnlijk voor, aan gezien de slagers zeer goed weten dat zij in een dergelijk geval de bus vergoed krijgen. Uit een en ander blijkt de groote wensche- lijkheid, dat alvorens dergelijke berichten worden opgenomen, eerst te bevoegder plaatse wordt geïnformeerd. Vooral in deze tijden is het van het hoogste belang, dat geen verkeerde voorstellingen worden gewekt. Ver. voor Evenredige vertegen woordiging Ned. Herv. Gem. Propaganda-avond. AGENDA Heden: VRIJDAG 15 NOVEMBER. Stadsschouwburg. Alliance Frangaise. Op voering van Les Précieuses Ridicules, 8 uur. Gebouw Haarl. Kegelbond: Tentoonstelling arbeidsproducten Provinciaal Ziekenhuis, 912, 2—6 en 7—11 uur. Frans Hals Theater: „De Kruistochten", 2.30, 7 en 9.30 uur. Cinema Palace: Evelyn Laye en Fritz Kortner in „Vergane glorie". Op het tooneel Mary Fred and Ree. parodïsten. 7 en 9.15 uur Luxor Theater: Norma Shearer, Fredric March en Charles Laughton in „De Barrets van Winpole Street". Doorloopende voorstel ling van 7 tot 11.30 uur. Rembrandt Theater: „Mijnheer zoekt zijn woning" met Hermann Thimig, Paul Hörbiger, Adèle Sandrock, Leo Slezak. Op het tooneel Paul Gordon, slack wire act. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Oeopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrtf. ZATERDAG 16 NOVEMBER. Gem. Concertgebouw: Buziau in Bouwmees ters Revue „Met vlag en wimpel", 8 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. De Vereeniging voor Evenredige vertegen woordiging in de Ned. Herv. Gemeente te Haarlem hield Donderdagavond een propa- ganda-vergadering in het gebouw „Rosehaghe" aan de Hoofmanstraat. De voorzitter, de heer Van Santen sprak een woord van welkom. Het doel van deze bij eenkomst is, aan het streven der vereeniging meer bekendheid te geven. In de Ned. Herv. Gemeente zijn vier stroomingen. De bedoeling is, dat elke stroom door predikanten verte genwoordigd zal worden, wat in Haarlem nog lang niet het geval is. Spreker ontkende, dat deze vereeniging een vrijzinnige zou zijn, zoo als wel eens beweerd wordt, ook al zijn het bijna allen vrijzinnigen die lid zijn. De Ger. Bonders zijn evengoed welkom. Hij wekte de aanwezigen op, zooveel mogelijk propaganda te maken voor het goed recht der evenredige vertegenwoordiging. Als spreker trad op Ds. H. J. Kastein. Deze herinnerde aan een bijeenkomst een half jaar geleden in- het gebouw van den Protestanten bond, toen een heel groot percentage der aan wezigen zich als lid van deze vereeniging op- Spreker bracht een woord van dank tot het bestuur, dat zoovele uren voor de vereeni ging disponibel stelt. Op 26 November zullen de stemgerechtigde leden der Ned. Herv. Kerk de gelegenheid krijgen, hun stem uit te bren gen, teneinde invloed te krijgen in het be stuur der Gemeente. Wat recht is en billijk, dat wil deze vereeniging. Al mogen de leden een verschillende levensbeschouwing hebben, in één ding zijn allen toch één van gedachten, namelijk dat recht en billijkheid moeten na gestreefd worden. Op 26 November moeten 29 leden van het kiescollege gekozen worden. Dit kiescollege benoemt ouderlingen en diakenen en beroept predikanten. Het kiescollege is dus te beschou wen als een schakel tusschen Kerkeraad en lidmaten. Het is derhalve van veel beteekenis, trouw ter slembus te komen en geestverwanten op te wekken, hun plicht te betrachten. Doordat vele ouders nooit met liefde over de kerk spreken, wordt de opvoeding der kinde ren vaak in verkeerde richting geleid. Dan is het niet te verwonderen als bijv. een jongen van 18 jaar uit volle overtuiging tot een pre dikant zegt: „voor de kerk voel ik niets". Het is dus zaak, er voor te zorgen dat de jonge ren niet van de kerk vervreemden. De eenheid in het Protestantsche volk dreigt op die ma nier verloren te gaan. Handhaving en ver sterking van de kerk moet worden betracht. De lauwen moeten worden aangespoord, hun plicht te doen. Christendom is: met elkander den vrede bewaren. Aan alle belangrijke groe pen moet gelegenheid worden gegeven, zich te uiten. Evenredige vertegenwoordiging wil recht voor allen. Dat de vrijzinnigen niet voldoende verte genwoordigd zijn in de Ned. Herv. Kerk. komt omdat, zij het vereischte aantal stemmen nog niet bereikt hebben. Alleen de verkiezingsstrijd is het middel om recht te verkrijgen. Evenredige vertegen woordiging wil, dat elke strooming elkanders meening respecteert. De bijeenkomst werd opgeluisterd door viool spel van den heer F. Althuizen (op de piano begeleid door mevrouw M. Ch. van den Barg Van Duyn) en door declamatie van mej Cla- sina M. Wygers. Zij hadden een dankbaar ap plaus in ontvangst te nemen. Aan de dames werden bloemen aangeboden. meldt: Hoogste barometerstand 772.8 m.M. te Riga. Laagste barometerstand 739.8 m.M. te Vestmanoer. en voorspelt: Meest matigen Oostelijken tot Zuidelijken wind. Licht tot half bewolkt. Waarschijnlijk droog weer. Koude nacht. Overdag zelfde tem peratuur. Uit het Buitenland Helder en droog weer met kouden nacht. Het gebied van hoogen luchtdruk in het Oosten wint veld en breidde zich in hoofd zaak over Scandinavië uit. De depressie bij IJsland bleef stationnair. De secundairen geven regen in het gebied van de Noordpunt van Spanje tot Schotland. Over Zweden ver oorzaakte een overtrekkende secundaire veel neerslag. Tengevolge van het stijgen van den luchtdruk in het Noordoosten en dalingen over Frankrijk zijn de winden over het vasteland gekrompen en is de luchtbeweging geheel con tinentaal geworden. Terwijl de grondtempera- turen in de heldere nachten daalden heerscht in de bovenlucht een warme droge föhntoe stand. Op het vasteland nam het aantal kleine vorstgebieden toe. Het is te verwachten dat het heldere droge weer zal aanhouden met koude nachten en op windstille plaatsen nog vorst. Barometer 758 m.M. 760 m.M. Stand van heden Vorige stand Neiging: Achteruit. Opgave van: CAREL VAN HUIZEN. Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 Thermometer 15 November: Hoogste gisteren 49 F. Laagste heden nacht 35 F. Hoogste heden tot 12 uur 45 F. VOORKOM DE GEVOLGEN VAN RUGPIJN. Nieraandoeningen veroorzaken veel onge- makken. Als voorbehoedmiddel Is het in ruime mate drinken van melk en water uitstekend, doch als duizeligheid, rugpijn, rheumatische pijnen en andere kenteekenen erop wijzen, dat de werking der bloed- fil;reer-org3nen traag ls. is het gebruik van een diuretisch middel noodzakelijk. Foster's Rugpijn Nieren Pillen worden reeds 50 jaren voor dit speciale doel met succes toegepast. Gu kunt niet beter, doen dan naar de on dervinding vragen van hen, die ze gebruikt hebben, 1.—, i 1.75 en 3.— per doos. (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 15 November. Ondertrouwd 14 November: H. Schrama en A. Touwslager. Getrouwd 14 November: E. v. d. Klugt en A. Dirken; L. H. van Scheppingen en W. Offi cier; J. C. Adam en J. W. Donselaar Bevallen 12 November: J. G. Pannekoek— Jager, d.; K. KanTerol, d.; 13 November: M. M. G. TimmerBalm, d.; 14 November: M. A. van Roonvan Amersfoord, d. Overleden 12 November: Jhr. A. A. van Doorn v. Koudekerke, 81 j.. Westerhoutpark: 13 November: C. F. H. den BaasDissen, 69 j., Ternatestraat; J. Brands, 39 j., Cheribon- straat. HEEMSTEDE. Ondertrouwd: A. Weijers en M. P. v. d. Berg; C. Tol en G. J. v. d. Bunt; P. A. Bader en M. A. v. d. Heuvel; S. IJpeij en B. H. Hulshoff. Getrouwd: J. W. Vogel en C. A. G. v. d Veldt: L. J. Kleijn en S. J. van Wijk; J. J. Gelderblom en T. H. Heuff; W. H. Verkes en M. H. Houben; G. K. K. Müller en E. E. Finke; G. J. N. Lammens en J. J. Schornagei. Bevallen K A. F. J. Pliester—van Eek, d.; W. J. L. BlokGeese, z. Overleden: J. C. Reedijk, 61 j. Bloemendaal's recherche vindt autodief in België. Nederlander, die van auto's stelen zijn beroep maakte. De Bloemendaalsche recherche heeft een autodief aangehouden, die niet alleen in Bloemendaal een auto heeft gestolen doch ook in andere plaatsen van ons land. De man maakte er zijn beroep van auto's weg te nemen om deze in België te ver koopen. Daartoe veranderde hij nummer platen en triptieken van de gestolen wagens en in België gingen de auto's dan van de hand. Daarvoor zal hij ongetwijfeld wel zijn adressen hebben geweten. Op 20 Augustus is een auto gestolen op Elswouthoek in de gemeente Bloemendaal. Deze auto is den dief noodlottig geworden, want de Bloemendaalsche recherche kreeg het vermoeden dat auto en dief in Parijs za ten. Een reis naar Parijs bevestigde dit ver moeden ten deele: de auto had er al een niéuwen eigenaar gevonden maar de dief was weer naar België vertrokken. In Antwerpen werd hij echter aangehou den en aldaar in bewaring gesteld. Ter zijner tijd zal zijn overbrenging naar Nederland wel geschieden en zijn veroordee ling bovendien.De Bloemendaalsche recherche verdient wel lof voor het knappe speurders- werk. „Meer werk voor Haarlem en Omstreken!" Comité van Actie wordt gevormd. Donderdagavond heeft ln een der zalen van café-restaurant Brinkmann, de midden stands Centrale een vergadering belegd, ten- eind, een bespreking te houden met de afge vaardigden van de patroonsvakbonden van Haarlem en omstreken om tot het oprichten van een „Meer Werk"-comité te komen. Het meerendeel der organisaties had aan dezen oproep gehoor gegeven. De voorzittear der Centrale, de heer Th. S. J. Hoo, opende de vergadering en wees er op. dat degenen, die nog geld hebben en bang zijn dit uit te geven, met het oog op de i twijfel achtige toekomst, moeten bedenken dat zij door onttrekking van dat geeld aan de cir culatie de werkloosheid nog vergrooten. Men moet zijn geld investeeren in werk. Geconstateerd, werd dat het hoogst nood zakelijk is, dat ook de inwoners van Haarlem en omgeving moeten gaan beseffen, dat het juist nu noodig is, werkzaamheden te laten verrichten. In dezen tijd van laagconjunctuur kan men tegen den laagsten prijs laten wer ken en koopen. De vertegenwoordigers der organisaties stemden met de oprichting van een comité volkomen in en oordeelden het eenstemmig noodzakelijk de bewoners van Haarlem er omliggende gemeenten van het feit te over tuigen, dat des te mee,r werk men laat ver richten. des te meer dit ook aan de geheele Haarlemsche bevolking ten goede komt. Hoe meer werk er komt. hoe meer menschen in het productie-apparaat worden betrokken.. De Haarlemsche vakorganisaties zijn ge ïnspireerd door het Groningsche ..Welvaart comité". Dit camité werk sedert begin Oc tober en heeft reeds mooie successen ge boekt. Men moet zich door een groote reclame campagne tot de ingezetenen wenden. Deze moet men van het feit doordringen, dat het hier niet gaat om een groepsbelang, doch om een volksbelang. Ook de afgevaardigden van werknemers organisaties moeten worden uitgenoodigd tot- besprekingen. Het comité zal op zoo breed mogelijke basis dienen te worden gevormd. Het te vormen comié dient er voor te waken da geen „beunhazen" met het resultaat dei- campagne schoot gaan. Men moet zooveel mogelijk laten werken door georganiseerde vakpatroons. Het is funest door niet-vak- patroons werk te laten verrichten. De voorzitter constateerde tot zijn groot ge noegen dat alle aanwezigen voor het plan zijn en op aller medewerkin wordt dus gerekend. Het dagelijksch bestuur der Middenstands centrale kreeg de opdracht stappen te doen om zoo spoedige mogelijk tot het- vormen van een dergelijk comité over te gaan. PERSONALIA. Onze stadgenoote mejuffrouw C. J. Schor nagel is benoemd tot onderwijzeres aan een school voor bijzonder onderwijs te Zwolle. Dr. J. W. van Dieren, t In den nacht van 13 op 14 November is te Bloemendaal overleden Dr. J. W. van Dieren, leeraar aan het Kennemer Lyceum. De over ledene was in Juni van dit jaar uit een groot aantal sollicitanten benoemd, op grond van zijn groote wetenschappelijke beteekenis en van zijn verdiensten als jong docent. Zoon van den bekenden medicus Dr. E. van Dieren, had de jonge Van Dieren gestudeerd aan de Amsterdamsche Universiteit, waar hij in 1934 cum laude gepromoveerd was op een proef schrift „Die organogene Diinenbildung", een werk van wetenschappelijke waarde. In bio logische kringen gold Van Dieren als een der meest belovende jonge geleerden. Veel materiaal voor zijn dissertatie had hij van het eiland Terschelling, waar hij heel veel gestudeerd heeft en waarover hij groote col lecties verzameld had. Een van zijn mooie plannen in zijn nieuwe leeraarsfunctïe was het organiseeren van tentoonstellingen als b.v. die over de geschiedenis en de folklore van zijn eiland Terschelling, waar hij ook begraven zal worden. Behalve zijn prachtige dissertatie publiceerde Van Dieren artikelen in het Tijd schrift van het Aardrijkskundig Genootschap: hij had ook deel in de uiterst belangwekkende serie voordrachten over „Het Nederlandsche Landschap", welke in den afgeloopen winter in de Hortus te Amsterdam gehouden werden. Wijlen Dr. Van Dieren was ook de initiatief nemer voor de huldiging van Dr. Jac. P. Thijsse in den afgeloopen zomer, een huldi ging. die haar hoogtepunt vond in het Jubi leumnummer van „De Levende Natuur", dat onder de goede zorgen van Dr. Van Dieren en Dr. Scheygrond gepubliceerd werd. Dr. Van Dieren is slechts enkele weken in functie geweest aan het Kennemer Lyceum, waar hij in dien korten tijd reeds ten volle de sympathie van de leerlingen en van zijn collega's had weten te verwerven. Hij zat vol groote plannen ten opzichte van zijn nieuwe werk, dat hem zoo zeer lief was; de eerste vrije dagen, die hij in den drukken afgeloopen zomer tot zijn beschikking had, besteedde hij aan het Schoolhuis van het Lyceum in de Belgische Ardennen, waar hij werk der lyce- isten systematisch wilde opzetten. De over ledene zal in ruimen kring, maar ook bij zijn leerlingen, die hem slechts zoo kort hebben leeren kennen, in dankbare herinnering blij ven. De biologische wetenschap verliest in den 33-jarigen leeraar een harer beste jonge krachten. PERSOONSVERWARRING. De heer A. Albers, timmerman alhier, wo nende Prinsen Bolwerk 68 rood, verzocht ons mede te deelen dat hij niet A. A. is, die ver dacht wordt- van den eenige weken geleden bij de firma Vroom en Dreesmann gepleegden diefstal. K. L. M. zal zich niet in de pers verdedigen. Keuze van materiaal een te technische kwestie. De K. L. M. schrijft ons: De veie berichten, welke den laatsten tijd van bepaalde zijde in de pers gelanceerd zijn betreffende de keuze van het luchtvaartma- terieel voor de Nederlandsche luchtlijnen, kunnen door de K.L.M. niet besproken wor den, daar bedoeld onderwerp zoovele kanten op economisoh, technisch en verkeerstech nisch gebied heeft, dat het zich niet voor be handeling in de pers leent. Het onderstaande wil geenszins zeggen dat de K.L.M. de vele dikwijls onjuiste be schouwingen onderschrijft; het tegendeel is waar. ZAND VOORT ZWEMCLUB „ZANDVOORT". Op de algemeene vergadering van de Zwem- club Zandvoort, gehouden in Muluru, werd na de opening door den voorzitter, het huis houdelijk reglement aan de goedkeuring der vergadering onderworpen. Na bespreking der verschillende artikelen werd het goedgekeurd. Mej. Verhage en de heeren Thierie en Keur werden benoemd tot leden van de pers- en propaganda-commissie. De benoeming der leden van de Technische commissie werd aangehouden tot de volgende vergadering. Nog werd medegedeeld, dat aansluiting bij den Ned. Zwembond was verzocht. Op dit verzoek was nog geen antwoord ontvangen. Z.K.C. „ZANDVOORT". De jonge korfbalclub Zandvoort, die zich in een steeds groolere belangstelling mag ver heugen, houdt zich vooral wat het eerste twaalftal betreft, kranig. Op het ranglijstje neemt dit 12-tal de 2e plaats in onder Aurora, die 1 punt meer heeft. Indien het gelukt Aurora*, die Zondag te Zandvoort op bezoek komt, te verslaan, zal „Zandvoort" met een punt voorsprong bovenaan op de ranglijst komen. BALLONWEDSTRIJD. Het Mica-comité heeft na ingewonnen in lichtingen en veel meten en passen de on derstaande kinderen als prijswinnaars in den ballonnenwedstrijd aangewezen. De ballonnen van deze kindegren kwamen allen in Noord- Frankrijk en Engeland terecht. Ie prijs Martina Vossen, Spoorstraat 12, 2e prijs Hendmkus Genzenbroek, Paradijsweg 22, 3e prijs Zusje Keur, Spoorstraat 11. 4e prijs Fred. Klepper, Kostverlorenstraat 66a, 5e prijs Henk Pielage, Kerkstraat 18, 6e prijs Jan Vennik, B. Beekmanpl. 3, 7e prijs Mina van Deursen, Hobbemastraat 20. 8e prijs Lousje Casander. Dorpspl. 6, 9e prijs Delphina Leffers, B. Engelbertsstraat 16. De prijzen zullen Woensdag a.s. in Lunch room Rinkel door het comité worden uitge reikt LETTEREN EN KUNST MUZIEK. HAARL GEMENGD KOOR. DIE JAHRESZEITEN. De uitvoering van Haydn's „Die Jahreszei- ten" door het. onder leiding van den heer Jan Booda staande H.G.K. met de solisten Ankie van Wickevoort Crommelin, Mr. Harm Sme- des en Willem Ravellï en het orkest der H.O.V. heeft nagenoeg uitsluitend aangena me indrukken nagelaten, Het koor was als gewoonlijk goed voorbe- heid en steeds paraat; onvolkomenheden, als to.v. de te klein genomen terts eg door Tie sopranen bij „erwecke" in no. 2, kwamen slechts bij uitzondering voor. Meerdere koor nummers waren door den dirigent aanmer kelijk ingekort; één, nl. no. 23, „So lohnet die Natur*den Fleisz" viel geheel weg. Ten aan zien van dit nummer kan men de amputatie moeilijk betreuren, want Haydn zelf schijnt voor het componeeren van die lofrede op de vlijt niet veel gevoeld te hebben en het re sultaat van zijn hieraan bestede vlijt is dan ook een stuk geweest, waarin alle inspira tie ontbreekt. De ouderwetsche' breedspra kigheid kon ook de bekorting van de nos. 9, 19, 31 en 44 gemotiveerd doen schijnen: toch is het jammer dat het in contrapuntisch op zicht meest kunstige gedeelte van het slot koor daardoor verviel en ook dat natuurlijk de taak van het koor over het geheel be perkt werd. Het kan zijn dat verplichting om binnen de door de radio-uitzending gestelde tijdgrenzen te blijven van invloed geweest is. De omstandigheid, dat de tenor Louis van Tulder door ziekte onverhoopt verhinderd was zijn toegezegde medewerking te verlee nen, had gelukkig geen onevenwichtigheid in de bezetting der solopartijen ten gevolge. We kunnen met groot genoegen vermelden dat Harm Smedes. die Van Tulder verving en dien we hier voor het eerst op het podium zagen, in elk opzicht voldaan heeft. Zijn stem moge nog niet in alle liggingen den glans en de kracht van die van zijn leer meester hebben: hij voelt datgene wat hij zingt volkomen aan en bezit de noodige technische ontwikkeling om het tot uitdruk king te brengen. Ook zijn adembeheersching is uitstekend, zooals b.v. in no. 36 (..Hier steht der Wandrer nun") overtuigend bleek. In no. 8 („O wie lieblich") had zijn voor dracht rnisschien iets naiever gehouden kun nen zijn. Maar over 't algemeen wist hij zeer goed de stemming te treffen en de ver eischte sfeer te scheppen. Zijn duet met de sopraan „ïhr Schonen aus der Stadt" (no. 25) werd tot een der vocale hoogtepunten van den avond. Het zingen van Ankie van Wickevoort Crommelin was weer de verklanking van stralende jeugd en weldadige frischhëid. Bij haar eersten inzet „Seht- wie von Süden her, durch laue Winde san ft gelockt, der Früh- lingsbote streicht was het of de adem der lente door de zaal ging. Over haar vocale techniek behoeven we niet meer uit te wei den; het zij voldoende nog eens te consta- teeren dat zij ook als oratorium-zangeres een allereerste plaats verdient De pracht en de warmte van dat geluid wordt schaars ge ëvenaard: haar stijlgevoel wijst haar steeds den juisten weg. Ook Willem Ravel'i was uitstekend èn als verteller (in no. 4) èn als moralist (no, 42), bovendien als derde in de terzetten. Zijn so noor basgeluid en zijn goede dictie waren zonder voorbehoud te prijzen. Het was prettig onze H.O.V. weer eens met de orkestpartij in een oratorium belast te zien; nog prettiger te bemerken dat zij in de volbrenging van haar taak voor geen buitensteedsch orkest onderdeed. Het werk der violen in no. 2. de gelijkheid der pizzi- cati in no. 18 waren momenten, die men niet beter zou kunnen verlangen. De hoorns wa ren in den aanvang van het jachtkoor min der gelukkig, maar later beter op dreef. De dirigent leidde de koren met vaste hand; het orkest scheen hij niet steeds zóó in de hand te hebben, zoodat bij de inter rupties in het verhaal van Hanne (no 40) er wel eens ongelijkheid tusschen koor en orkest waar te nemen was. Echter kwamen zulke ongelijkheden slechts sporadisch voor. Resumeerende kunnen we dus van een uit muntend geslaagde uitvoering spreken. Havdn's „Schopfung" en „Jahreszeiten", beide werken van een bijkans 70-jarige, en beide pLm. 135 jaren oud, binnen de vier we ken in Haarlem uitgevoerd! Dat was een frissche jeugd, een geroene ouderdom, die van den grijzen Haydn! Dat heeft het talriike auditorium ook ge voeld. en het heeft zijn erkenteliikheid aan de uitvoerenden van harte getoond. K. DE JONG.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2