Begrooting van Binnenlandsche Zaken goedgekeurd. Scherpe spreektijdrantsoeneering in de Tweede Kamer. ZATERDAG 16 NOVEMBER 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 16 November: Door den heer Maju, van Amsterdam, bekend door zijn voorstellingen op na tuurkundig gebied, zal op 23 Nov. a.s. in den schouwburg alhier, een voorstelling worden gegeven, waarbij de nieuwste vindingen zullen voorkomen, en wel le. De nieuwste vindingen op microscopisch gebied, 40 millioen malen in oppervlakte vergroot en no. 2, de heer Maju noemt het de wonderbaarlijke, prachtige na tuurverschijnselen van het licht (pola risatie door projectiel, de ontbinding van het licht in al zijn schitterende kleurenpracht. Het zijn op deze schaal zeker ongekende en zeer schoone proeven, N. S. B.-penetratie in de A. V. R. O. Een waarschuwing van den heer Vogt. In de Radiobode van deze week schrijft de heer W. Vogt over N.S.B.-penetratie in de A. V. R O. Énkele bladen hadden n.l. melding gemaakt van pogingen om N. S. B.-candidaten bij de komende provinciale verkiezingen in het bestuur te brengen. De schrijver zegt o m.: ..Wij kennen de staatkundige gezindheid van de meeste candidaten niet met zekerheid en het ligt niet op onzen weg die te openbaren omdat wij ons dan met iets zouden gaan be moeien. dat in een vereeniging als de A.V.R.O. geen publieke zaak mag zijn. Wel is het voor ons komen vast te staan, dat onder de candidaten voor iedere provincie waarin straks gekozen moet worden, zich in derdaad personen bevinden, die behooren tot de N. S. B. Er is voorts weinig scherpzinnigheid voor noodig. om uit het feit. dat in alle provincies N. S. B.-candidaten zijn gesteld, te besluiten tot de gevolgtrekking dat hier van een geor ganiseerd optreden sprake is. Er bestaat dus inderdaad de kans, dat er straks 18 N. S. B.'ers tot A. V. R. O.-bestuur ders worden gekozen. Wij komen nu aan de beantwoording van de veel delicater vraag, of in deze mogelijkheid een A.V.R.O.-belang of een A.V.R.O.-gevaar ligt". De heer Vogt is van oordeel, dat het op ge organiseerde wijze pogen te vermeesteren van de bestuursfuncties in de vereeniging, niet in het belang van de A. V. R. O. is, want, zoo schrijft hij: „Wanneer deze opzet zou slagen, zou de A. V. R. O. eerlang ophouden te zijn, wat zij altijd geweest is en wat voorwaarde is voor een bloeiend, gezond harmonisch ontwikkeld en geleid leven: de algemeene omroep, waarbin-» nen duizenden met uiteenloopende overtui ging over den zin van leven en dood, over het aangezicht der maatschappij en over de hand van het gezegd, geestelijk ongewapend, te za- men kunnen leven en arbeiden aan den op bouw en de instandhouding van een der gaaf ste cultureele monumenten, die de Nederland- sche maatschappij zich heeft weten te schep pen". Naar zijn oordeel zal het nu aan ieder A. V. R. O lid in de provincies, waar straks gekozen moet worden, duidelijk zijn, dat van hen ver wacht wordt, dat hij zich uitspreekt. MR. L. A. RIES VOLGT MR. VAN DOORNINCK OP. Bij Kon. Besluit is benoemd tot thesaurier- generaal bij het departement van Financiën mr. L. A. Ries als opvolger van mr. dr. A. van Doorninck, van wien mr. Ries tot dusver plaatsvervanger was. Minister Van Scha ik over politieke actie. In de Memorie van Antwoord over de Justitiebegrooting. Minister Van Schaik zegt in de Memorie van Antwoord op de Justitiebegrooting. dat de re geering bezwaarlijk kan toegeven, dat er reden is om te spreken van een zwakke houding der regeering tegenover de actie der N.S.B. Ver schijnselen als „machtsvorming" zijn van den besrinne af nauwlettend gadegeslagen. Een strafvervolging tegen de „Tribune" is ingesteld, hoewel de behandeling ter terecht zitting tot dusverre niet heeft plaats gehad. De regeering veroordeelt ten sterkste de critiek die in geschriften en in vergaderingen van extremistische partijen wordt gevoerd en die allengs is gezonken tot een dusdanig peil, dat zij ook door den meest weiwillenden beoordeelaar alleen kan worden verklaard als Papoea's vermoord en beroofd. I Negen slachtoffers. een voortgezet streven om door het verbreiden van halve waarheden, leugens en laster en door het geven van een tendentieuze voorstel ling van zaken het bestaand gezag in de oogen van de massa aan te randen, zulks ten bate MERAUKE. 15 Nov. (Aneta) Te Tanah Merah is bericht binnen gekomen dat leden van de Mendobo-stam negen Papoea's ver moord hebben, die na in Tanah Merah werk zaam te zijn geweest, naar hun haardsteden terugkeerden. Het doel van den overval was berooving van de Papoea's van verschillende artikelen, welke zij t-e Tanah Merah hadden verdiend. Daar de militairen thans elders pa trouilleeren is op het oogenblik geen patrouil le beschikbaar om een onderzoek in te stellen. De laatste vonnissen in de Ossche zaken. Officier teekent hooger beroep aan. 's-HERTOGENBOSCH. 15 November. De officier van justitie bij de rechtbank te 's-Her- togenbosch is in hooger beroep gegaan van de vonnissen in de Ossche strafzaken van 14 No vember, waarbij de verzekeringsagent Th. K. uit Tilburg werd vrijgesproken van uitlokking van den roofoverval te Uden en van heling: H. A. van der P. („De Rut") en A. J. H. („De Jonge Toon de Soep") wegens den roofoverval en den roofmoord te Oyen resp. tot 12 en 10 jaar gevangenisstraf werden veroordeeld; P. de B. terzake van den roofoverval tot één jaar en zes maanden en J. P. C. voor den roofover val en moord op J. van der Pas tot zestien jaar srevangenissti-af werd veroordeeld. TWEEDE KAMER Zeer sceptisch tegenover kolonisatie in Suriname. Oordeel van Dr. Colijn. Circulaire misleidend genoemd. Treinontsporing bij Gouda. Zestal goederenwagens uit de rails. Geen persoonlijke ongelukken. Mijne Heeren, ik hoop, dat deze hulpmiddelen om de viotte afdoening van de veie werkzaamheden mogelijk te maken, niet noodig zullen zijn. van een eng begrepen partijbelang. Dat de regeering tegenover het hier bedoel de verschijnsel niet werkeloos staat, is uit talrijke strafvervolgingen reeds gebleken en kon nog dezer dagen blijken uit de strafver volging ter zake van een aantal uitlatingen in 't weekblad „Volk en Vaderland" van 26 Octo ber j.l., door den officier van justite te Utrecht ingeleid. Men kan zich verzekerd houden, dat de regeering zich zal inspannen, het gesig naleerde kwaad zoo krachtig mogelijk t« onderdrukken. Tegen de ongewenschte verschijnselen, welke zich bij colportage voordoen, zal met kracht worden opgetreden. Waar en zoolang colportage geoorloofd is, behoort zij ook af doende door de politie te worden beschermd. De regeering ontveinst zich de verre strekking van een herziening van enkele grondwettelijke bepalingen niet. Zij hoopt echter hierdoor '1>e- palingen, welke de vrijheid nog meer inperken te kunnen voorkomen. Het zou, gezien ons volkskarakter en onze nationale traditie, zeer te betreuren zijn indien de vrijheid van meenings- uiting. tegelijk een der beste waar borgen voor een goed openbaar be stuur, hier te lande ernstig zou moeten worden aangerand. De pensioenen van het spoorwegpersoneel. DEN HAAG Vrijdag. De regeling van "werkzaamheden leverde geen aangename surprises op, ook al kwam Sinterklaas er even bij te pas. Dit alleen om vast te stellen, dat dien avond de Kamer ten minste niet zal vergaderen (doch wel den avond te voren), terwijl er overigens tot Kerst mis toe elke week Dinsdags en Donderdags weer after-dinner-bijeenkomsten zullen plaats hebben. Nadat dit was komen vast te staan, kon Mi nister de Wilde zijn rede voortzetten, om bij de verdediging van zijn begrooting zich tevens vrij te pleiten dit probeerde hij tenminste van het hem van tal van kan ten gemaakte verwijt dat hij, vooral door zijn dwingende bemoeiing met de aanpassing dei- sa larissen en loonen van provinciaal- en ge- meenie-personeel Vrouwe Autonomie zou be lagen. Zijne Exc. heeft voor deze dame juist den grootsten eerbied. Zijn heele leven lang heeft hij als een ridder tot dusverre voor haar gestreden. Maar wil er gezonde gemeentelijke autonomie zijn, en deze gehandhaafd kunnen blijven, dan is het noodig zekere eischen te stellen in zake het behoud van een gezonden financieelen toestand. Zonder krachtige maat regelen om te komen tot een sluitend budget kan de gemeentelijke autonomie niet blijven bestaan. Financieele onafhankelijkheid Is voor waarde voor autonomie. Verleent de Regee ring hiertoe geldelijken steun, dan is het oefe nen van controle harerzijds onvermijdelijk en logisch. Dank zij het optreden van den Haag, is de budgetaire toestand der gemeenten over het algemeen sinds 1932, toen het aantal ge meenten met een nadeelig saldo 770 bedroeg, bepaald verbeterd: thans is dit cijfer (in 1934) tot 472 gedaald. Na de autonomie kwam het krankzinnigen wezen op de proppen, dat Mevrouw de Vries— Bruins (s.d.) nog altijd overgebracht wil zien naar de afdeeling Volksgezondheid van So ciale Zaken. Bij „Armwezen" drongen Mevr. Mr. Bakker— Nort (v.d.) en de heer v. d. Zaal (a.r.) aan op verbetering der steunverleening van de be hoeftige Nederlanders in den vreemde, met name in Duitschland. Het hier te lande door Duitschers verrichte werk zou huns inziens veel beter kunnen worden opengesteld door behoeftige Nederlanders van over de grenzen; naar verhouding zouden er hier 2500 Duit schers mogen werken, doch het zijn er liefst dertig maal zooveel! De heeren Duymaer v. Twist (a.r.), de Visser (comm.), Krijger (c.h.) en Drop (s.d.) kwamen voor de behoeftige schippers op, terwijl laatst genoemde afgevaardigde evenals Mr. Boon (lib.) er op aandrong de natuurlijk alleen bona fide spaarzegelkassen aan de bepalin gen der geldschieterswet te onttrekken. Als de een dezer dagen verschijnende wij ziging dier wet aan de orde komt zal men daarover kunnen discussieeren. doch aan vankelijk scheen de Minister voor het door de zooeven genoemde heeren aanbevolen denkbeeld met veel te voelen. Over de be hoeftige schippers zal hij met Minister Slin- genberg spreken en met zijn collega de Graeff zal hij nog eens nagaan wat er voor de behoeftige landgenooten in Duitschland te doen valt. Zonder hoofdelijke' stemming alleen de communisten en Sneevliet de revol.-socialist lieten aanteekenen dat ze tegen waren ging Binnenlandsche Zaken er door. waarna de wijziging der Pensioenwet voor de Spoor wegambtenaren aan de orde kwam. Aanvan- kelijk had het ont- mêÊ au werp de Kroon wil- •- ien machtigen om de kJBr* ™i§| wijzigingen der wet bij Koninklijk besluit door te voeren. Bij de I Memorie van Ant woord onderging het pk JfelÉ voorstel 'echter een §tg Jpf gedaantewisseling. TfÉr Thans vroeg het de ÏHBk. Li.jfjji- korting op de reeds loopende pensioenen tot maximaal 15 pet. j. a dc wilde (a.r.) te beperken; in af wachting eener na dere berekening zou dan een korting van 10 pet. worden toegepast en dit in elk geval het eerste jaar, ook al zou inmiddels blijken dat de korting, die dan bij Koninklijk besluit zou worden bepaald, toch hopger zou moeten wezen. De heer v. Braambeek (s.-d.) wilde van meer beperking dan hoogstens 10 pet. niet weten, wenschte de weduwen- en weezen- pensioenen buiten de korting te doen vallen en de machtiging voor de Kroon tot wijzi ging der pensioenen te schrappen. Een an dere amendeeringspoging ondernam de heer Amelink (a.-r.), die de korting niet wil laten toepassen op de pensioenen tot f 500 en op de hoogere pensioenen niet zooveel gekort wenscht te zien, dat ze beneden dat bedrag zouden dalen. Maar zelfs indien het ontwerp in den zin van den heer v. Braambeek ge wijzigd mocht worden zou hij toch tegen stemmen, want verlaging der toegekende pensioenen acht hij onaanvaardbaar als een aantasting van verkregen rechten. Zijn amendement kreeg den steun van den heer Hermans (R.-K.) Deze afgevaardigde ver klaarde o.m. het te betreuren, dat niet eerst de wijziging der Pensioenwet 1922 (voor het Overheidspersoneel) werd behandeld, aange zien die gewijzigde wet dan gemakkelijk richtsnoer zou kunnen blijven voor de spoor wegpensioenen. Nagenoeg dezelfde gedachte hing mevrouw Bakker-Nort aan. Ook zij vond de voorgestelde korting te hoog. omdat hier door de verhouding tusschen loonen en pen sioenen op onredelijke wijze verstoord zou worden. Minister van Lidth de Jeude vertelde van daag echter reeds volgende week voort zetting dat de Regeering zeer ernstige fi nancieele bezwaren heeft tegen verdere te gemoetkoming. E. v. R In antwoord op de vragen van het Tweede- Kamerlid dr. A. A. L. Rutgers, in verband met een namens den raad van bestuur van de stichting Nieuw Holland aan de colleges van burgemeester en wethouders in Nederland ge zonden circulaire, waarin financieele steun wordt gevraagd voor de door de stichting voor genomen kolonisatie in Suriname, heeft de minister van Koloniën medegedeeld, dat in derdaad dergelijke steun ad 25 per gemeente is gevraagd. Dat de minister adhaesie aan het plan zou hebben betuigd, zooals de cir culaire vermeldt, ontkent hij. De mi nister heeft dan ook, zoodra hem een exemplaar van de bewuste circulaire in handen was gekomen, aanleiding ge vonden zijn ambtgenoot van Binnen landsche Zaken te verzoeken, de aan dacht van de gemeentebesturen op de misleidende mededeelingen daarin te willen doen vestigen. Aan de heeren Hartsinck en Van Straaten is van de zijde van den minister reeds meer malen te kennen gegeven, dat de regeering zich niet met hun kolonisatieplan kan inlaten en dat daaraan geen verder gevolg behoort te worden gegeven, voor en aleer een ter plaatse ingesteld grondig onderzoek mocht hebben aangetoond, dat de uitvoerbaarheid van het plan ten aanzien waarvan minister Colijn overigens bijzonder .sceptisch gestemd is - niet uitgesloten moet worden geacht. GOUDA. 15 November. Hedenmorgen te ongeveer 5 uur is door het ontijdig omtrekken van een wissel trein 5600 een goederentrein welke op weg was naar Rotterdam gedeel telijk ontspoord. Een zestal wagons is uit de rails geloopen. Persoonlijke ongevallen zouden niet hebben plaats gehad. De vertraging, welke ten gevolge van dit ongeval in het treinver keer ontstond, was in den loop van den mor gen in zooverre hersteld, dat het verkeer over een ander spoor werd geleid. Het noodige per soneel is met materiaal ter plaatse, teneinde het versperde spoor zoo spoedig mogelijk vrij te maken. Ook clearing met Italië stop gezet. Als gevolg van de sancties. Door de toepassing van de financieele en economische sancties tegen Italië door ons land wordt ook het clearingverdrag uitge schakeld. Na 18 November zal, omdat Immers opdien datum de import van Italiaansche goederen wordt stopgezet, storting op de Nederlandsche clearingrekening nog slechts kunnen plaats vir.den voor goederen, die vóór dien datum verladen zijn, zulks in overeenstemming met de uitzonderingsbepaling in art. 4 sub 1 van het invoerverbod-besluit. Stortingen op de Italiaansche clearingrekening voor betaling van Nederlandschen export naar Italië wor den echter na 18 November niet meer aan vaard, en daarop bestaat geen uitzondering. door Piet van der Hem.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5