Nadenken en oplossen. FINANCIEELE KRONIEK. ZATERDAG 16 NOVEMBER 193." HA" ARE EM'S DAGBEAD 5 Onze wekelijksche puzzle-rubriek. De oplossing van puzzle no. 7. Iedereen leest „Haarlem's Dagblad, zoo luidt de oplossing van de Vijfletterspuzzle van jl. Zaterdag. Heel veel moeilijkheden heeft deze opgave niet opgeleverd; ik kon dat lezen in het vele commentaar, dat men er aan de oplossingen toevoegde. Hier ziet men de verschillende woorden, welke gevormd werden' I prior; 2 vrede; 3 zadel; 4 stère; 5 garen; 6 ineen; 7 Greta; 8 banen; 9 belet; 10 Breda. II reede; 12 Assen; 13 batig; 14 Lehar; 15 stage: 16 hiaat; 17 marge; 18 halen: 19 trede. 20 kamer: 21 kaste; 22 dadel; 23 brave. 24 dagen; 25 Babel; 26 zalig; 27 stage; 28 raden. DE PRIJSWINNAARS. Onze hoofdprijs Vijf Gulden valt dit maal ten deel aan HENDRIK HOFER. Zui derstraat 33, Haarlem. De tweede prijs Twee Gulden: C. CAR- LIER. Weeresteinstraat 58, Hillegom. De vijf troostprijzen, elk een bedrag van één Gulden Mevr. B. PRINSEN GEERLINGS-WEDDE- LINK. Stuyvesantstraat 108, Haarlem. Mej. Zr. A. J. STOTS, Prov. Ziekenhuis, nabij Santpoort. J. M. KROON, Spaamhovenstraat 14, Haar lem (N.) Mej. T. VAN STEEN, Brandtstraat 30, Haarlem (N.) J. J. POOTJES, IJweg 12, Zwanenburg (Post Halfweg). BIJZONDERE „MR. NADENKER"-PRIJS. A.s. Zaterdag is er bij de prijzen een zeer bijzondere „Mr. Nadenker"-prijs, waarop ik thans reeds uw aandacht wil vestigen. Men vergete dus niet de rubriek van 23 dezer on der handen te nemen! MR. NADENKER. Onze nieuwe puzzle no. 8. De vele liefhebbers van een Cross zullen weer hun puzzle-hart kunnen ophalen. Voor de puzzle, welke men hier ziet, gelden de volgende omschrijvingen: HORIZONTAAL. 1 galerij aan een voorhal of huis 5 oud vestingstadje in Noord-Holland. 10 boezemwater in Zuid-Holland 11 naam der onheilaanbrengende godin. .12 winkeltent 14 kleine herberg 16 meisjesnaam (afk.) 18 slangvormige, eenstralige visch 20 soort, aard 22 een soort van mijt 23 niet-rijken 24 na den gewonen of bepaalden tijd 25 gemeente in Gelderland 27 ratelpopulier 29 meisjesnaam (afk.) 30 dichte menigte 33 wezen, natuur 35 dag, waarop in de laatste jaren de aan dacht der jeugd in verschillende landen meer en meer gevestigd wordt. 37 licht vervoerbaar bruggendek. 38 hevige 41 tijdmaat 43 als hor. 25 45 meisjesnaam (afk.) 47 behoort met omliggende eilanden tot de Res. Tapanoeli. 48 eivormig. 49 insectenetend zoogdiertje 50 bladgroente 52 badplaats in Hessen-Nassau 54 ligt om een boerenwoning 55 voortreffelijkheid, luister 58 stad in het Rijnland 61 als hor. 11 62 mag men nimmer schenden! 63 toeziener, tijdelijk bewindvoerder. 64 beschroomd. VERTICAAL. 1 glasraam 2 bloeiwijze 3 middenstuk van een wiel 4 spoedig 6 als vert. 2 7 ringvormig koraaleiland 8 gereed, klaar 9 kwasten of knoesten hebbende 12 wat den mensch tot kleeding dient. 13 gerucht 14 deksel 15 deel van den cirkelomtrek 17 als hor. 62 19 stad in Nederland 21 priem, els 26 gramschap 28 gemeente in Utrecht 31 lichaamsdeel (letterkeer) 32 gehakt varkensvleesch 33 groet 34 de 18e, 7e en 7e letter van het ABC 36 stad in Westfalen (Ned. schrijfwijze) 37 onbebouwd' gedurende zekeren tijd 39 heviger 40 gemeente in Limburg. 42 zoo dom als een 43 door twee deelbaar 44 Oosten (Eng.) 46 bewoner van een deel van Groot- Brittannië 51 schriftelijke aanwijzing 53 gezang van een vogel 56 als vert. 2, maar dan omgekeerd 57 aardsoort 59 buitenhaven 60 als hor. 43 Iedere abonné kan slechts één oplossing D inzenden. Het hierbij afgedrukte „identiteits plaatje P 3 Puzzle no. 8), moet aan de oplossing worden ge hecht of er op geplakt worden. Niet op de en- velop van inzending, maar op de oplossing zelf. Als hoofdprijs stellen wij wederom beschik baar een bedrag van vijf gulden, benevens een tweede prijs twee gulden, vijf troostprijzen van één gulden, welke bij loting onder de goede op lossers toegewezen worden en zoo snel moge lijk per postcheque aan de prijswinnaars worden toegezonden. De oplossing van deze opgave moet in ons bezit zijn uiterlijk aanstaanden Woensdasmid- dag om vier uur, aan onze Bureaux te Haar lem. Men zende deze oplossing aan: Mr. Naden- ker van Haarlem's Dagblad te Haarlem. Met het oog op de vele andere correspon dentie voor ons blad bestemd gebruike men a.u.b. géén andere adresaanduiding. Oplossing en uitslag dezer puzzle worden geplaatst in ons blad van a.s. Zaterdag. Zendt men deze oplossing per post. dan kan dit niet als drukwerk geschieden. Briefwisseling over de puzzle-rubriek kan alleen gevoerd worden als postzegel voor antwoord ingesloten is. Mr. NADENKER. Het Comité Kunst in Nood. Dit Comité exposeert tot 27 November in de kunstzaal Reeker schilderijen en beeldhouw werken, van Nederlandsche kunstenaars voor de verloting aangekocht. Een rondwandeling door Reeker's parterrezaal, waar een veertig tal dezer kunstwerken zijn uitgestald, kan onze lezers doen kennismaken met in Haarlem nog vrijwel onbekende schilders van diverse pluimage. Men kan deze schilderijen van het Kunst-in-Nood-comité koopen, waarna dat bedrag weer besteed wordt voor den aankoop van een ander werk van een schilder of beeld houwer, die zich bij het comité heeft aange meld. In Den Haag, Amsterdam (in het Ko ninklijk Paleis) en andere steden zijn reeds exposities door dit Comité ingericht geweest, maar door de geschetste mogelijkheid ter rouleering zullen ook zij die in Amsterdam, bij voorbeeld, reeds geweest zijn, nieuwe ont dekkingen kunnen doen. Voor deze exposities plegen wij niet de puntigste pijlen der kritiek uit den koker te halen en te volstaan met een enkele opmerking om voor het Comité „De Kunst in Nood" en zijn werk belangstelling te vragen. Dit Comité beschikt thans over plm. 1000 schilderijen en beeldhouwwerken die van de kunstenaars zijn aangekocht en nu ver loot gaan worden. De expositie bij Reeker om vat dus slechts een kleine keuze uit het voor- handene en maakt den indruk met zorg uit speciaal het werk der meer modern aangelegde artisten te zijn saamgesteld. Colnot, Croïn, Jan van Harwijnen zijn schilders die men kent en die een kring van waardeering om zich heen getrokken wisten. Zoo ook de Dordtenaar Ma- rinus Adamse. Quiryn van Tiel en Wim Bosma zijn van een jongere generatie wier renommé nog pas kort aan 't groeien was. Een minder uit bundig tegenhanger van hen is Stiphout, die op merkwaardige wijze zijn kleur cultiveert. Een jongere als Van Alff (zie hier zijn groote aquarel met daken eener stad), zal altijd au sérieux te nemen zijn wat ook geldt voor den beeldhouwer Altorf die zelfs" hij ook al geen plaatsing voor zijn prachtig verzorgd werk schijnt te kunnen vinden. Wie zijn beeldje op zijn lotje trekt, krijgt een kaartje met p.f. Zal ik nu nog wat namen noemen die allicht uw nieuwsgierigheid opwekken en een bezoek en daarna 't koopen van een lot tot gerechtvaar digd gevolg hebben. Ge kunt er vroolijk zijn op de kermis van Van Kruiningen. treuren bij het naakte lijk van Wagner (niet Richard reizen met Frans Boers naar Marseille, met Kees Verhoeven naar Zierikzee, gaan uitrus ten op den stoel van Chris Snijders en u rauw kost laten presenteeren door Gerrits en Jongma. Daarna, gesterkt zijnde, kunt u bij Reeker naar de bovenzaal klimmen waar een collectie oud-chineesche schilderkunst uit het Haagsche Huis Kleijkamp, alle gedachte aan den nood der tijden voor een oogenblik verjaagt. Het is best mogelijk, ja zelfs waar schijnlijk dat de heer Ch'ien Lung, die van 1736'95 leefde, ook beroerdigheid gekend heeft, maar zijn werk draagt er de sporen niet van. Wat moet het prettig geweest zijn in de Ming- of Tang-periode kunstverslaggever te zijn. Allicht ook opwekkender dan in de S.O.S.-dynastie waaronder wij leven. Alleen wij l?ven nog en Ming en Tang zijn al lang ad patres. De eenige, schoone, schrale troost. J. H. DE BOIS. Voor Haarlem's Politierechter. Roovers. Er waren roovers op de vlakte, wel niet van de soort, waarvan men leest, dat ze, al dan niet gemaskerd, den argeloozen reiziger het pistool op de borst zetten. Die zijn uit den tijd der romantiek. Evenmin waren het lieden, die ultramodern in bankgebouwen werken met automatische pistolen en mi trailleurs. Neen, de roovers waren van een ongevaar lijk soort, waarvan er een voor den rechter zelfs tranen stortte, wat nu eigenlijk met het begrip roover in strijd is, maar toch, het wa ren roovers, want zij stroopten het land af en het water, medenemende wat van hun gading was en wat aan anderen toebehoorde, of zoo dit laatste niet het geval was, wat zij dan toch niet mochten wegnemen. De roovers dan hadden geroofd. Twee hun ner hadden aardappelen van het land en ko nijnen benevens kippen uit de hokken ge haald, een nachtelijk bedrijf, dat toch aan het daglicht was gekomen. Weer anderen hadden een palingzegen door de Nauerna- sche vaart gehaald en zich de paling, die binnen de mazen terecht was gekomen, toe geëigend, welk recht alleen toekwam aan een visscher, die dat water had gepacht, terwijl nog weer anderen het gemakkelijker hadden gevonden, te wachten tot de rechthebbende op het water daaruit, karpers had gehaald en in zijn kaar geborgen, om hem dan de moeite te besparen de karpers er uit te halen. Dat waren een paar Amsterdamsche henge laars. Men weet, dat Amsterdammers een passie hebben voor hengelen, maar zooals het meer gaat, bracht die passie niet veel op. De moeder van den eenen Amsterdammer toch vertelde, dat haar zoon. die trouwens al niet van de slimsten was. er wel altijd met zijn hengel op uit trok. maar dat hij ook al leen met zijn hengel terug kwam. Zij moet zich er dan, zouden we zeggen, ten zeerste over verbaasd hebben, toen haar zoon op een keer met een paar bovenmaatsche karpers thuis kwam en het lijkt onwaarschijnlijk, dat zij. toen dit zich herhaalde, niet eens belang stellend had geïnformeerd, waar het visch- rijk water was en boe haar niet te snuggere zoon zoo opeens de vaardigheid had ver kregen om die mooie karpers waarop een ge routineerd hengelaar zijn leven lang zou ge stoft hebben, te bemachtigen. Ze had dat niet gevraagd, zei ze; er zijn Amsterdammers, die zich nergens over ver bazen. De oude juffrouw was een kind van haar tijd; ze verwonderde zich niet. maar maakte de karpers schoon en kookte ze. om ze met haar genialen zoon te verorberen. Dat waren nu allemaal wel geen ernstige misdrijven, maar bij de beoordeeling vraagt de rechter zich ook af: ..Wat zijn dat overi gens voor menschen?" Hij kijkt de strafre gisters na en vraagt een rapoort aan de po litie en de reclasseering. Blijkt dan. dat die rooverij niet op zichzelf staat, maar dat de knapen al eerder wat hebben uitgehaald of dat hun gedrag niet tot tevredenheid stemt, dan wordt daarmee bij de uitspraak rekening gehouden en de „onbezonnenheid", waaroo een der karperdieven zich beriep, van de hand gewezen. En zoo kan het ook gebeuren, dat als twee hetzelfde doen, ze niet dezelfde straf krij gen, want als de een reeds eenige malen is veroordeeld en de ander nog nooit, ligt het wel wat voor de hand, dat van den eerste een verkeerde invloed op den ander is uitgegaan. Zoodoende kreeg de eene konijnen- kip pen- en aardappelendief drie maanden ge vangenisstraf onvoorwaardelijk en de ander één maand met nog twee maanden voor waardelijk. De eene karpervisscher, die het adres aan de hand had gedaan, kreeg 14 dagen, de minder slimme jongen 7 dagen gevangenis straf. De aalvisscher kwam er met 10 gul den boete af. In de Eendrachtstraat. Men zou zoo denken, dat in de Eendracht straat te Zaandam alles pais en vree was., maar evenals een prachtig sigarenbandje soms een onrookbare sigaar omsluit, zoo was het naambordje in genoemde straat ook geen aanwijzing voor de vredelievendheid der be woners. Natuurlijk zullen er ook heel vrede lievende menschen wonen, maar de twee juf frouwen, die nu voorkwamen, de een als be klaagde. de ander als getuige (wat feitelijk een speling van het Lot is. want 't had net zoo goed andersom kunnen wezen) deden den naam der straat geen eer aan. De een had de ander uitgescholden voor wat. der gelijke vrouwen elkaar het eerst uitschelden. Ze ontkende dat nu wel. maar het draaide tijdens het verhoor toch al aardig bij. dus willen we aannemen, dat ze het wel gezegd had. We mogen dat doen, want de rechter deed het ook en gaf f 5 boete, waarop de juffrouw al terstond verklaarde de heeren van het gerechtshof te Amsterdam met haar komst te zullen verblijden. Waarover de dames kwestie hadden gehad? De kinderen van verdachte waren voor de deur aan het spelen geweest en toen hadden de kinderen van klaagster ze bespogen en het oudste zijnde vier jaar uitgeschol den voor „Landru". De verdachte zou haar kinderen in huis hebben gehaald, zonder meer, maar klaagster beweerde, dat verdach te met een steen had gegooid, waarop zij naar deze toe was gegaan om heel beleefd te vragen of dat zoo was. Verdachte zei, dat die beleefde manier hierin bestond, dat de ander haar als smeerpoes en nog veel meer had aangesproken en toen had ze dan een enkel woord teruggezegd. Met een steen had ze niet gegooid; of Landru het gedaan had, wist ze niet. Nu, de rechter begreep er alles van. De overwinning der deflatiepoli- tick. De Nederlandsche buiten- landsche handel in October geste gen. Terug naar een prijseven- wicht op de wereldmarkt. De opbloei in de V. S. houdt aan. De geldverruiming op de Amster damsche beurs. Nieuwe discon toverlaging. In den aanval. In de critiek op het regeeringsbeleid en de valuta-politiek, aan welke critiek de ont wrichting van onze geldmarkt tijdens de zo mermaanden goeddeels te wijten was, heeft men niet in de laatste plaats gewezen op het feit, dat in verschillende landen met gede- precieerde valuta een economisch herstel kon worden geconstateerd, terwijl ten on zent de depressie aanhield. En waar dit niet viel te ontkennen, was er inderdaad „grim mige volharding" noodig om dwars door goed en kwaad gerucht heen, op den weg der deflatie voort te gaan. Daarom verdient het bijzondere aandacht, dat zich thans ook in de „goudlanden" symp tomen van een conjunctuurkentering voor doen en die ook in ons land zijn aan te wij zen. Reeds eerder kon trouwens den deva- luïsten worden tegengevoerd. dat ook in een land als Polen, dat den gouden standaard handhaaft en in ons Indië de economische toestand zich weer in opgaande lijn ontwik kelde, waaruit bleek, dat niet de devaluatie in de eerste plaats de hefboom is voor in- dustrieele opleving en uitbreiding van den handel. Allengs echter worden de bewijzen daar van krachtiger en nemen zij in aantal toe. Eén er van vindt men in de cijfers van den Nederlandschen buitenlandschen handel over de maand October. Voordien liep zoo wel de uitvoer als de invoer terug en scheen het eenige voordeel daarbij, dat het invoer- saldo van maand tot maand daalde. October heeft echter, zoowel voor den invoer als voor den uitvoer een aanzienlijken vooruit gang gebracht, zooals uit de volgende cijfers blijkt: 1935 1934 Invoer in tons 1.967 703 1.924.661 Invoer in guldens f 94.426.000 f 87.289.000 Uitvoer in tons 1.241.146 1.170.651 Uitvoer in guldens f 69.906 000 f 61.753.000 Hierbij kan worden opgemerkt, dat de toeneming bij den uitvoer, zoowel wat het gewicht als wat de geldswaarde betreft grooter is dan bij den invoer. En neemt men beide samen, dan is de omvang van onzen buiten landschen handel in vergelijking met dezelfde maand van 1934 van 3.095.312 ton tot 3.208.854 ton en van f 149.042.000 tot f 164.382.000 ge stegen. Allicht zullen hier enkele toevallige oorzaken in het spel zijn, maar uit de spe cificatie valt toch na te gaan, dat de voor uitgang ook op fabrikaten betrekking heeft, waaruit, zij het met voorzichtigheid, mag worden geconcludeerd, dat de Nederlandsche „konkurrenzfahigkeit" grooter wordt. We hebben in een vorig overzicht er reeds op gewezen dat dit verband houdt met het feit, dat de prijzen in het buitenland in sneller tempo stijgen dan ten onzent. En we vinden dit thans bevestigd in de index cijfers van enkele landen over de maand September, welke we hier laten volgen TELEF. 11972 TELEF. 12953 GARAGE „BLUE STAR" Gebr. van Gilse, Wagenweg 132 Official Peugeot Dealers Luxe verhuur met en zonder chauffeur (Adv. Ingez. Med.) Jan. 1935 Sept. 1935. 68 81 103 109 137 140 109 115 53 54 342 339 78 75 Engeland België Amerika Japan Zweden Polen Frankrijk Nederland De cijfers over October zijn nog niet alle be kend. maar wel mag worden aangenomen, dat ze met name voor Amerika. België en Engeland op een verdere belangrijke stijgin: wijzen, zoodat ook in de Engelsche vakpers het verschijnsel wordt gesignaleerd dat het verschil in prijsniveau tusschen de landen met gedeprecieerde valuta en de goudlanden kleiner wordt. Dit is van het allerhoogste belang, omdat het den weg opent voor den terugkeer van normale handelsverhoudingen tenminste, als elders niet opnieuw tot muntverzwakking wordt overgegaan. De vrees hiervoor kan niet geheel worden uitgebannen, omdat Japan, dat zijn prijzen ook ziet stijgen, door de devalua tie van den Chineeschen dollar wordt gedupeerd en op middelen zint, zich daarop te wreken. Overigens is men het in Europa en in Amerika er wel over eens, dat nieuwe valuta-mani pulaties groote gevaren met zich brengen. Van die zijde is er dan ook niets te vreezen Voorts is het te hopen, dat de Fransche re geering door de nieuwe actie der devaluïsten niet van haar voetstuk wordt gestooten en Laval de saneeringsmaatregelen, door hem noodzakelijk geacht, ten uitvoer zal kunnen brengen. Er blijven dus zeer zeker aan den politieken en economischen hemel donkere wolken drei gen. Men denke slechts aan het conflict tus schen China en Japan, den oorlog in Oost- Afrika, de rivaliteit tusschen Engeland en Italië, de vrees voor een te groote crediet- uitzetting in de Vereenigde Staten etc. Echter des Lebens ungemische Freude ward keinem Irdischen zu teilEn de beurzen blijven zich daarom in de aanwijzin gen voor een economisch herstel verheu gen. Vooral de New-Yorksche beurs behoudt haar levendig aspect. Na een lichte reactie zijn de koersen in het midden der week weer krachtig gestegen, nu niet slechts de In- dustrieele aandeelen. maar ook die der Spoor wegen, welke laatste langzamerhand van het grootere vervoer beginnen te profiteeren en weer in staat worden gesteld den achterstand in de vernieuwing en de verbetering van weg en werken en materieel in te halen. Tal van bestellingen zijn deswege reeds ontvangen, waarbij o.m. een Mpij. als de American Car Foundry gebaat is. Het is gelukkig, dat men op de Amsterdam sche beurs tot dusver maat weet te houden. Zoolang trouwens de prijzen van onze tropi sche producten, rubber, suiker., thee, palmolie tabak etc. niet verder aantrekken, zou een opgaande koersbeweging in groote stijl ook niet gemotiveerd zijn. Het feit, dat voor de ef fectenspeculatie sinds den oorlogstijd zwaar dere voorwaarden zijn gesteld, komt hier aan de gezonde positie van de beurs ten goede. Eminente beteekenis voor de mogelijkheid van verder herstel in ons land heeft de ver ruimde geldmarkt, bewijs van het groeiend vertrouwen in de financieele leiding der re geering. waartoe ook de jongste Kamerdebat ten. met name de onwrikbare houding van den minister-president hebben bijgedragen. De poging van de Vereeniging voor Waarde vast Geld om de quaestie der devaluatie op nieuw in het geding te brengen, is ten eenen- male mislukt. En zij, die in de Kamer de munt.polit.iek weer ter sprake brachten, zijn met een minimum van woorden weer op hun plaats gezet. Alleen op deze wijze kan de Ne derlandsche bevolking en met name de beleg ger in de regeering weer het volle vertrou wen stellen. En dat zij dit doet blijkt wel uit de voortdurende vraag naar Staatsobligaties en andere goede guldensleeningen, zoomede van het beschikbaar stellen van grootere bedra gen op de geldmarkt. Zoo heeft dan nu ook de Nederlandsche Bank voor de vierde maal sinds half September het disconto verlaagd, van 6 tot 5, van 5 tot 4V2, van 4 1/2 tot 4 en van 4 tot 3 1/2 pet., een natuurlijk middel tot verlaging van vaste lasten, dat allicht nog niet uitgeput is. Het is er nog verre vandaan dat de crisis gevolgen in ons land zouden zijn overwon nen. Maar de indruk bestaat en wordt ver sterkt. dat de terugtrekkende beweging is tot staan gekomen en we weer in den aanval ;5jn. Geeft acht! Doelmatige personeelkeuze. Voordracht van Dr. Luning Prak. Voor de leden van het Departement Haar lem der Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, hield Vrijdagavond in de muziekzaal van café-restaurant Brinkmann. Groote Markt, Dr. J. Luning Prak, te 's Gravenhage, psychologisch adviseur der N.V. Philips Gloei lampenfabrieken, een voordracht met licht beelden over het onderwerp: „Doelmatige per soneelkeuze". Spr. begon met de aandacht te vestigen op het economisch belang van een goede perso neelkeuze. Vaak wordt hieraan te weinig aan dacht besteed. Personeel wordt nog maar al te vaak „lukraak" gekozen. Verschillende on aangenaamheden, herhaalde wisseling van personeel, zijn daarvan het gevolg. Mutaties, vooral van de halfgeschoolden, gaat met groote kosten gepaard. In de laatste 15 jaren wordt de zaak in quaestie wetenschappelijk behandeld en wor den verschillende tests toegepast, waardoor de personeelwisseling tot de helft kan worden teruggebracht, de „uitval" van personeel ver minderde en capabele krachten spoediger pro motie konden maken. Spr. vervolgde nu zijn voordracht naar aan leiding van lichtbeelden. Hoe goed een onder zoek vóór het aanstellen van personeel werkt, blijkt bij voorbeeld op het gebied der kleuren blindheid, die voor piloten, stuurlieden, tram personeel enz. noodlottig kan zijn. De practijk selecteert ook wel. maar op veel pijnlijker wijze dan een kort onderzoek en een aan wijzing voor het kiezen van een ander beroep. Bij het testen van intelligentie doen zich heel wat meer problemen voor. Men neemt proeven met bijv. eenvoudige „sommetjes" (het is merkwaardig, hoeveel onderzochten zelfs de allereenvoudigste berekeningen niet kunnen maken, niet alleen in ons land. maar ook overal elders), met het vlug zeggen uit hoeveel blikken een meer of minder samen gesteld „bouwsel" bestaat, met handigheids werkjes en een eenvoudig montagebord. Trampersoneel dat niet vóór de aanstelling getest is, veroorzaakt in het algemeen meer ongelukken dan geteste bestuurders. Spr. kwam nu van de ongeschoolden op de jongelui, die een vak willen leeren. Zoo vaak wordt een verkeerd vak gekozen, wat op groote teleurstellingen kan uitloopen. Van deze jongelui wordt de kijk op lijnen en figuren onderzocht, zij worden ook onderwor pen aan 'n onderzoek van practisch-pycho- logischen aard: zij moeten opzettelijk gemaak- fouten uit teekeningen halen. enz. Vervolgens kwam de keuring van boek houders. handelsreizigers, bedrijfsleiders, dus in 't algemeen van hooger personeel, aan de orde. Slag om met menschen om te gaan en veelzijdige belangstelling kan op dit terrein van veel meer belang zijn dan groote knap heid. Op het gebied der beroepskeuze is het be roepsadvies van veel belang, al komt het voor, dat personen, wien een bepaald beroep afgeraden is, toch daarin slagen. Ook van het omgekeerde bestaan trouwens voorbeelden. Concludeerende, zeide spr., dat de toege paste psychologie bij het kiezen van personeel wel niet het paradijs op aarde brengt, maar toch de aarde heel wat bewoonbaarder maakt. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan eenigen der aan wezigen gebruik maakten. Bij zijn beantwoording van de vragen vond spr. gelegenheid, o.m. op te merken dat hij aan graphologie geen waarde hecht en het trekken van de horoscoop als kwakzalverij beschouwt en dat de onderzoekingsmethoden, toegepast bij de doelmatige personeelkeuze, slechts dienen ter aanvulling van de gewone wijze, waarop een werkgever zijn personeel pleegt te kiezen. Voorts wees Dr. Luning Prak er op, dat nog geen pogingen zijn gedaan om bij een algemeen onderzoek, karakter of temperament te testen: wel kan natuurlijk individueel eer. onderzoek van eenige uren van den candidaat plaats hebben, zoo ongeveer op de wijze als waarop een psy chiater dit doet bij een patiënt. KWARTETCONCOIRS BEVERWIJK. De heer Giacomo Aletrino behaalde op het kwartetconcours te Beverwijk met het dub- belmannenkwartet ..Smetana" den eersten prijs in de eerste afdeeling dubbelkwartetten en in de afdeeling solomannenkwartetten den eersten prijs met het hoogst aantalpun ten met het solokwartet ..Amsterdam-Oost", Op het kwartettenconcours te Beverwijk behaalde het gemengd dubbelkwartet „J. S. Bach" directeur P. M. Germes, te Haarlem in de le afdeeling een le prijs met 350 pun ten. Het uit de heerenstemmen uit dit kwartet gevormde solo-mannenkwartet „Con Amore" (zelfde dirigent) behaalde eveneens een lea prijs met 321 punten.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 9