ljaaDI 1 /^d| ah n s\Ê\rx LI -M 5 UA iU O LAU - KM 'c ha Italië en Engeland na 18 November. Naderend feest. UITVOERING DER FREISCHÜTZ Hei BdtutftijltsU 53e Jaargang No. 16075 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 18 November 1935 Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week f 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels 11.75, elke regel meer f 0.35. Reclames 0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.- Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400- Verlies D<>.-n f 75.- Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voor waai den DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 18 November. Het Comité „Meer Werk" De Middenstandscentrale voor Haarlem en Omstreken heeft een gezond initiatief geno men met de vorming van een Comité „Meer Werk" te ondernemen. Zij heeft, zooals men in een communiqué in ons nummer van Vrijdag heeft kunnen lezen, de vertegenwoordigers van de patroonsvakbonden daartoe bijeengeroepen, en allen waren het er over eens dat men een georganiseerde propaganda bij de bevolking van dit district moest ondernemen, om haar te overtuigen van het algemeene belang der zaak. Dat is zeker geen phrase. Als iemand het schilderwerk, de diverse kleine reparaties, de noodige verbeteringen in huis en tuin ver waarloost breekt hem dat op den langen duur op. Dit is de veelbesproken zuinigheid, die de wijsheid bedriegt. Maar als zooiets epidemisch wordt, zooals het dat in tijden als de huidige dreigt te worden, doet men bovendien door zijn uitstel afbreuk aan de algemeene wélvaart. Vele leveranciers, die van orders verstoken blijven, raken in moeilijkheden. Zij moeten personeel ontslaan. Gevolg: nieuw beroep op Maatschappelijk Hulpbetoon. Verder gevolg nieuw verhaal op den belastingbetaler, die zijn „bezuiniging" ziet gewroken op zijn belasting biljet. Het schijnt voor velen uitermate moeilijk te zijn het bestaan van dezen kringloop-der- dingen te beseffen, en anderen denken er blijkbaar maar liever niet over na. Het is goed dat de Middenstandscentrale het initia tief neemt om er hen per georganiseerde re clame aan te herinneren, niet alleen ten bate van timmerman, loodgieter, stucadoor, schilder, behanger, tuinman e.a., maar ook in hun eigen belang. Kortweg: in dat van de bevolking in het algemeen. In de gemeente Groningen, die niet veel minder inwoners telt dan de onze en er dus al stedelijk organisatie-terrein goed mee vergelijkbaar is, heeft men een dergelijke in stelling onder den naam „Welvaarts-Comité" al een maand geleden gevormd, en de resul taten blijken heel goed te zijn. Dit moge de altijd aanwezige „Watgeeftdatnou'ers", ver want aan de bekende groep der „Ziejenou- wellers" meteen tot zwijgen brengen, want zij zullen toch niet willen beweren dat een Haarlemmer minder vatbaar voor zulke actie zou zijn dan een Groninger. Er is geen enkele reden om dat aan te nemen. Het Haarlemsche comité verkeert thans in staat-van-wording. Het zal op korten termijn aan den slag gaan. en ik wensch het van harte succes. Eigenlijk hoop en verwacht ik, dat dit korte artikel het al succes zal bezor gen. Want velen onder u zullen tijdens het lezen van het bovenstaande al bij zichzelf ge dacht hebben: in hoeverre slaat dat op mijn huis en tuin?en er zullen al een aantal herstellingen door hun gedachten gevlogen zijn. die eigenlijk allang uitgevoerd hadden moeten worden. Ook zal er de erkenning bij gekomen zijn, dat verwaarloozing van huis en erf al is die dan niet algemeen en be perkt die zich in zoovele gevallen tot enkele kleinigheden, zich op den duur wreekt in hoogere uitgaven. Terwijl geen rechtgeaarde Nederlandsche huisvrouw de voldoening zal loochenen, teweeggebracht door een omge ving die heelemaal keurig en netjes is. Het gebroken ruitje, of het vervelooze kozijn, of het verschoten behang of de lekkende goot pijp is haar een dagelij ksche ergernis Welnu, neem die meteen weg. U behoeft niet te wachten tot het comité gevormd en zijn actie begonnen is. Het zal met des te meer zelfvertrouwen aan het werk gaan als het merkt, dat zijn initiatief al verbetering in de situatie heeft gebracht. Let u eens even op de rubriek „Het Woord is aanop deze pagina. Zij bevat vandaag een der kortste, krachtigste en daarbij wijste kern spreuken die ooit in deze wereld opgang heb ben gemaakt en hun schepper onsterfelijk hebben gemaakt. Weinigen uwer zullen Emerson's verzamelde werken kennen. Maar u kent allen zijn spreuk-van-drie-woorden. Tenslotte nog twee opmerkingen: le. Het werk wordt thans goedkoop ver richt. De tijd is er dus rijp voor. Uitstel tot duurder tijden kost u onnoodig-uitgegeven geld. 2e. De propaganda van het comité zal zich baseeren op den vakkundigen arbeid van ge organiseerde patroons, en dus niet op het werk van prutsers dat later weer hersteld moet worden 3e. U dient het algemeen en uw eigen be lang door nu te handelen. R. P. STORK HIJSCH EN WERF CONRAD. Weer een groote nieuwe bestelling COUDBACCERMOLEN VOOR SUMATRA. Nu de werkzaamheden bij de Werf Conrad te Haarlem aan den grooten tinbaggermolen voor de Billiton Maatschappij te Den Haag. vrij ver gevorderd zijn, is het zeer verblijdend melding te kunnen maken van een groote be stelling, die deze werf heeft bemachtigd op een goudbaggermolen. De opdrachtgeefster is de N.V. Exploratie- Maatschappij Bengkalis, Den Haag, die, nadat haar directeur een studiereis naar de voor naamste mijnbouwcentra had gemaakt, de be stelling bij de Werf Conrad heeft geplaatst De goudmolen zal ca. 2 millioen kubieke meter grond per jaar kunnen verwerken en zal in bedrijf worden gesteld op de goudcon cessies van de Exploratie Mij. Bengkalis in Su matra. Een belangrijk punt is, dat de Werf Conrad de bestelling heeft gekregen na hevige con currentie met Engeland en Amerika. De molen zal worden gebouwd in de gecom bineerde bedrijven van Werf Conrad en Stork Hijsch te Haarlem. Naar wij vernemen zal deze nieuwe molen tegen het einde van het volgend jaar gereed zijn en een groot deel van de nu aan het werk zijnde arbeiders tot eind 1936 werkgelegenheid geven. Een welkome voortzetting! OPDRACHT. Het maken van een cokesbluschkamer met schoorsteen van gewapend beton voor het gas en electr. bedrijf te Heemstede is opge dragen aan v. d. Velde's Betonbouw te Haar lem. De Italiaansche plannen na de vervanging van De Bono. (Van onzen specialen correspondent). ROME, 17 November. Morgen zullen de sancties in werking treden. Dat beteekent, dat vanaf 18 November de wegen van Italië en Engeland uiteen zullen gaan, in ieder geval voor zoo ver Italië betreft. Dit feit kan niet worden ontkend. Samenwerking, en misschien zelfs vriendschap zullen wellicht kunnen wor den hersteld, misschien zelfs eerder dan wij denken, maar vertrouwen en goede gezindheid zijn voor deze generatie verloren en misschien zelfs wel voor goed. Dit zijn sterke woorden en ik schrijf ze niet dan na langdurige over denking van de situatie en de stemming hier in Rome neer. De Volkenbond speelt geen rol in de algemeene opinie der Italianen. De mogelijkheid van hernieuwe samenwerking en vriendschap, die tot aan den dag van morgen nog steeds leek te bestaan, wordt na den acht tienden November zeer veel kleiner. Diploma tieke onderhandelingen zullen van dien dag af door de sancties nog extra bemoeilijkt wor den. De Groote Fascistische Raad heeft in zijn zitting van hedennacht, zooals kon worden verwacht, het besluit van de Italiaansche re geering en bevolking bevestigd en zich uit gesproken voor hardnekkigen weerstand tegen de sancties. Onder de aanwezigen in deze nachtzitting bevonden zich generaal Balbo, Marconi, Grandi en tal van andere op den voorgrond tredende en bekende Italiaansche figuren. Omtrent het verloop van de be sprekingen van den Raad wordt nog bekend, dat nadat Mussolini een overzicht gegeven had van den toestand des lands, er discussies volg den, waaraan o.m. werd deelgenomen door den minister van financiën; gelijk reeds gemeld werd daarna een resolutie aangenomen, waar in het land tot weerstand tegen de sancties wordt opgeroepen. De Italiaansche vrouwen hebben reeds ge toond bereid te zijn al het mogelijke bij te dragen voor de nationale bezuiniging. Niet alleen hebben zij alle huishoudelijke uitgaven tot het uiterste beperkt, maar verscheidene vrouwen hebben zelfs haar juweelen en trouw ringen ter beschikking gesteld van 's lands kas. Er is zelfs een beweging ontstaan om den gouden trouwring te doen vervangen door een ijzeren ring, als een bewijs van de opofferings gezindheid en vastbeslotenheid der Itali aansche vrouwen in deze crisis. Wat betreft de vervanging van generaal de Bono door maarschalk Badoglio en de plan nen, die in Oost-Afrika vermoedelijk nage streefd zullen worden, wordt hier het volgende vernomen. Het is vermoedelijk juist, dat alle acties aan het Italiaansche front thans zoo ver zijn ge vorderd, dat men kan overgaan tot een actie van samenwerking met hoop op succes. Italië's oorlogsplan is thans in het stadium van een definitieve actie voor de verovering van Abessynië gekomen. Dit blijkt uit de gestadige samentrekking van de troepen in Tigre. Aoessa en Ogaden, die gepaard gaat met een snel toenemende politieke actie onder de Abessynische stammen. In het laatste stadium der Italiaansche actie, dat snel kan aan breken, zal het politieke werk op den voor grond treden, met het doel een volkomen vreedzame bezetting van deze provincies te verzekeren; indien mogelijk zal zulks moeten geschieden met de toestemming van den Negus,, naar wiens aftreden overigens ge streefd wordt. Hij zal dan worden opgevolgd door Ras Koeksa, die zal worden aangesteld tot heerscher over het centrale plateau onder toezicht van den Volkenbond en met sterken invloed van Italië. Het slagen van een der gelijk plan hangt uiteraard af van wat ex- op het gebied der sancties zal plaats vinden. (Auteursrecht Morningpost—A.N.P.) KROON-BEHANCSELS.... SMAAKVOLLE BEHANGSELS! Alléén GR. HOUTSTR. 179 Tel. 14209 (Adv. ingezMed.) Nieuwe reeks uitspraken in Ossche zaken. Doodslag, brandstichting, overval, inbraak.. DEN BOSCH. 18 Nov. iAN.P.) De Bossche rechtbank deed heden uitspraak in de Ossche strafzaken, die op 4 November werden behcn deld. De zaak tegen den 35-jarigen arbeider J. J. van B. 'Koosje), die terecht had gestaan wegens doodslag op G van Galerr te Oss op 11 December 1929 gepleegd, werd naar de rechter-commissai'is teruggewezen om een on derzoek in te stellen naar het mes, waarmede de doodslag is gepleegd en naar het aandeel, dat M. de R. en Francisca de B. bij de gebeur tenis hebben gehad. Het O. M. had tien jaar gevangenisstraf geëischt. Wegens brandstichting op 10 Augustus 1926 in een woning te Oss, waardoor een vrouw en drie kinderen het leven verloren, werden de 32-jarige arbeider G. J. van G. en T. J. van B (Dotjei veroordeeld tot acht jaar gevangenis straf, de laatste wegens medeplichtigheid. De eisch was 12 jaar. De zaak tegen den 58-jari- gen landbouwer L. van E. en den 47-jarigen arbeider N. J. van G.. die terecht hebben ge staan wegens het uitlokken van brandstich ting werd wegens onvolledigheid van het on derzoek opnieuw verwezen naar de zitting van 16 December a.s. Het O. M. had onderschei denlijk acht en vijf jaar geëischt. De recht bank veroordeelde den 36-jarigen J. J. van G. wegens een roofoverval te Lith in den nacht van 30 op 31 Mei 1932 tot zes jaar gevangenis straf. De eisch was negen jaar. De 32-jarige J. A. van den A. werd wegens medeplichtigheid tot drie jaar veroordeeld. De eisch was zes jaar. Wegens inbraak in den nacht van 15 op 16 October 1933 in de woning van W. Timmer mans te Oss werd de 32-jarige T. J. van B. (Dotje) overeenkomstig den eisch tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld, de 33-jarige P. J. van G. tot drie jaar en de 38-jarige P. J. van G„ tegen wien zes jaar was geëischt. even eens tot drie jaar. Bij alle opgelegde straffen wordt het voorai-rest in .mindering gebracht. Verkiezingsexcessen in Argentinië. Politiecommissaris en acht agenten gedood. BUENOS AIRES, 18 Nov. (Reuter). Te Plaza Mercedes in de provincie Cordoba, waar Zondag verkiezingen werden gehouden, werd een politie-patrouille door een groep op gewonden Radicalen aangevallen. Tijdens het gevecht werden een commissaris en acht agen ten gedood. Wij zien ze weer aan alle kanten, De voorboden van het festijn, In etalages en in kranten, 't Zal spoedig Sinterklaasfeest zijn. En moeder vraagt het zacht aan vader, Als 't kroost naar bed toe is gegaan: Sint Nicolaas komt al erg nader. Wat doen wij er dit jaar nu aan? En vader kijkt op van het lezen En zegt: ja moeder, dat 's de vraag. Het moesten andre tijden wezen. Dan vi-oeg je me dat niet vandaag. Zegt moeder: Voor het schoentjes zetten. Zijn ze nu al vol ongeduld. Ik kan 't ze niet meer lang beletten. Maar schoentjes moeten ook gevuld. Zij zijn druk aan 't verlanglijst maken En denken nu al grapjes uit. Ik weet wel man, 't gaat slecht in zaken Maar 'k weet toch ook. wat je besluit. Ja moeder Sintei-klaas moet komen. Dat 's altijd zoo bij ons geweest. Als ons al weelde is ontnomen, Wij vieren vijf December feest. Ga jij maar kinderschoentjes vullen. Zooals je z'ieder jaar wat gaf. Laat jij de kleuters maar eens smullen, Dat moet en kan er dus van af. Ik zal me wper aan 't rijmen zetten, Surprises zijn speciaal jouw lijn. Je moet eens op mijn woorden letten, Dit zal een Sinterklaasfeest zijn. Jij moet ook een vei-Ianglijst schrijven, En ik geef er ook een aan jou. Ik zal het heusch niet overdi-ijven, Maar 'k weet wel iets dat 'k hebben wou. Al valt het zwaar, ons te verweren In een steeds harder levensstrijd, Het Sinterklaasfeest blijft in eere, Ook ja, v o o r a 1 in dezen tijd. P. GASUS. Engeland's regeering na de verkiezingen. Prognose van de Times. INLANDSCHE VROUW DOOR EUROPEANEN VERDRONKEN? MALANG. 18 Nov. (Aneta). De politie heeft alhier twee Europeanen aan gehouden, die er van verdacht worden een oude Inlandsche vrouw in een put te hebben verdronken. LONDEN 18 November Naar aanleiding van de verschillende geruchten over wijzigin gen in de Britsche regeering schrijft de ..Ti mes", dat het onwaax-schijnlijk is. dit Bald win aan de samenwerking tusschen minister I-Ioare en Eden in het foreign Office op het oogenblik een einde zal maken. Deze samen werking was een der grootste overwinnings factoren van Baldwin bij de verkiezingen en elke wijziging zou in het buitenland ver keerd uitgelegd worden wat te betreuren zou ziin. Daarnaast bestaan er redenen elke wijziging in de leiding van het ministerie van marine en het ministerie voor de luchtvaart te vermijden. Een verandering in het mi nisterie van oorlog acht het blad echter ze ker. aangezien de minister van ooi-log. Lord Halifax voornemens is af te treden. Ten slotte spreekt de ..Times" de hoop uit. dat het spoedig mogelijk zal zijn de beide MacDo- nalds weer in het kabinet op te nemen. Het woord is aart.... Emerson FASCISTISCHE RAAD. Zondag is de groote Fascistische Raad bijeengekomen, waarin rap porten over den toestand werden uit gebracht. Tenslotte werd een reso lutie aangenomen. Hierin wordt o.m. 18 November 1935 als een datum van smaad en onrechtvaardigheid ge noemd. Voorts wordt een beroep op het volk gedaan tot mobilisatie van alle moreele krachten tegen de sanc ties. DE BONO VERVANGEN. Generaal de Bono is vervangen door maarschalk Badoglio. De Bono is ook tot maarschalk benoemd. Voor verdere berichten zie men deze pagina en pagina Buitenland. Venizelos wil de monarchie steunen. Beroep op zijn volgelingen. ATHENE. 18 Ncwember~7A.N.P.Venizelos, die den terugkeer van koning George hard nekkig heeft bestreden, verklaarde gisteren, dat zijn volgelingen „met het oog op het na deren van een Europeeschen oorlog" goed deden de eenheid des volks te bewaren en de monarchie te steunen In ruil voor dezen steun verzorgt hij aan de regeering, dat zij amnestie zou verleenen aan de revolution- nairen van Maart j.l. FRANSCH INVOERRECHT OP STROO VERHOOGD. DEN HAAG, 18 Nov. iA.N.P.) De directie van den landbouw deelt merie. dat blijkens telefonisch bericht van den rijkslandbouwcon- sulent te Parijs het Invoerrecht op stroo in Frankrijk is verhoogd van 1.30 franc tot 5 franc per 100 KG De Italiaansche fascistische raad deed een beroep op „alle moreele krachten van het volk" ter afweer van de sancties. pag. 4 De opperbevelhebber van de Italiaansche troepen in Oost-Afrika. generaal de Bono, is door maarschalk Badaglio vervangen; men verwacht een gewijzigde tactiek. pag. 4 Vijf Chineeschc provinciën zouden zich bin nenkort van Nanking afscheiden. pag. 4 Emile franqui, oud-minister van financiën in België, is overleden. pag. 4 Zaterdag zijn te Amsterdam dnie doodelijke verkeersongelukken gebeurd. pag. 3 De Indische ontvangsten over 1935 zijn weder om teruggcloopen, pag. 3 Belangrijke bestelling van een zandbagger- molen voor Sumatra bij Stork Hijsch en Werf Conrad te Haarlem. pag. 1 Dr. Luwe weet zijn achterstand op Aljechin te verkleinen tot écu punt. pag. 7 Het Haarlemsch elftal heeft met 60 van Brussel gewonnen. pag. 6 Het Bondselftal wint van het Rottei-damsche elftal. pag. 6 pag. 11 Laatste Berichten. ARTIKELENENZ. R. P.: Het comité „Meer werk". pag. 1 Speciale correspondentie uit Abessynië: Vlieg tuigen over Dabdo. pag. 4 Speciale correspondentie: Italië en Engeland na 18 November. Dc solisten, die bij de uitvoering van*.Der Freischutz" meewerken: van links naar rechts Leo Straus (declamatie en verbindende tekst), Paul Perlot (bariton), Jaap Stroomenbergh (bariton), Marcus Plooijer (tenor), Heléne Ludolph (sopraani. Herman Hülsmann (bas), Corry Bijster (sopraan). H. H. Luijken (organisator). Aan den vleugel Willem Rettich (dirigent). Inzet Otto Couperus (bariton). Hedenochtend is aan onze Tijdingzaal. Groote Houtstraat 93 de verkoop aangevangen van toegangsbewijzen voor de uitvoering van Der Freischütz op 26 November aanstaande in de Gemeentelijke Concert zaal. waarover wij in ons nummer van Zater dag j.l. reeds de bijzonderheden vermeldden. De belangstelling bleek, overeenkomstig onze verwachting, groot te zijn. Wij raden dus allen aan, die zich nog niet van plaatsbewijzen voorzien hebben (a 50 cent, vermeerderd met 10 cent belasting) niet met het afhalen te wachten, aangezien anders de mededeeling „uitverkocht" hun weieens een minder aan genomen verrassing zou kunnen bezorgen. Thans zijn er nog kaarten te krijgen, morgen middag misschien niet meer. Wij geven hierbij nog een foto van de so listen. die aan deze uitvoering hun mede werking zullen verleenen. A. A. Matris: Studenten-studiën. K. de Jong: Concert der H.O.V. pag. 1 pag. 3 G. J. Kalt: Heemsteedsch fanfarecorps ^Excel sior". J. B. Schuil over: „Pjng-Pong". J. B. Schuil over: „Graaf X". E.: Revue „Met vlag en wimpel". pag. 13 pag. 13 pag. 13 Mp 13 J. II. de Bois: S.O.S.-Tentoonstelling in het Frans Halsmuseum. m 13 J. H .de Bois: Litteraire kantteekeningen. pag. 13 A. D. de Groot: Het schaakduel. pag. 7 Criticus over den wedstrijd E.D.O.Bloemen- daal.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1