~wmmm DE BILT TEGEN VERSTOFPING EEN KWAJONGEN ALS HUWELIJKSMAKELAAR. Ai A A i\ uAG 18 NOVEMBER 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 2 EFFECTEN - COUPONS REKENING-COURANT VREEMD GELD SAFE-LOKETTEN meldt: Hoogste barometerstand 770.5 m.M. te Reval. Laagste barometerstand 740.1 m.M. te Shields. (Adv. Ingez. Med.) Zoo omstreeks half October komen meestal de eerste bonte kraaien naar ons landje af zakken. Dat kan wel eens een week of wat schelen, maar veel is het toch nooit. En na hen komen dan de groote scharen der an dere trekvogels. Het is. aisof zij verkenners zijn. al is er natuurlijk van een dergelijke verstandelijke organisatie bij de vogels nim mer sprake. Dit jaar hebben ze wel heel lang op zich laten wachten. Het merkwaardige is daarbij echter, dat de eerste waarnemingsdata uit de verschillende plaatsen van ons land, het Oos ten zoowel als het Westen, vrijwel samenval len. Den eenen dag zijn ze nog in geen vel den of wegen te bespeuren, terwijl ze den vol genden dag overal rondscharrelen. Langs het strand en in het duin, op de akkers en op de vuilnisbelten der groote steden treffen we hen aan. En ze treden er op r«et een brutaliteit en zelfverzekerdheid, alsof zij nooit wegge weest waren. Het zijn echte alleseters en het moet al. heel raar loopen, wil een bonte kraai niets van zijn gading vinden. Aan het strand zijn he;, vooral schelpdieren e.d., en verder aller lei cadavers van bruinvisschen, zeehonden, stookolieslachtoffers. Dat zij daarbij wel eens niet wachten, dat het betrokken dier gestor ven is doch met evenveel plezier aan het nog zie'toogende slachtoffer beginnen, maakt op ons natuurlijk een minder aangenamen in druk. Op den akker loopen zij met de meeuwen achter den ploegenden landman aan. en ver delgen zoo tallooze schadelijke insecten, die door het kouter naar boven worden ge bracht.. Zien we hen dus als opruimers en verdelgers van schadelijke gedierte nuttig werk verrichten, aan den anderen kant wor den er van hen ook wel minder prettige din gen verteld. In den broedtijd, als de kale, foeileelijke jongen den ganschen dag om voedsel schreeu wen. vallen tientallen jongen van zangvogel tjes, weidevogels en kleine zoogdieren ten prooi aan de slimme roovers. Maar daar heb ben we in ons land gelukkig geen last van. Want zoodra hier de broedtijd aanvangt, ver huizen de kraaien weer naar het Oosten. Ten Westen van de Elbe broedt de bonte kraai niet of slechts bij hooge uitzondering. Slechts en kele malen'is ook in ons land het broeden waargenomen. Daarbij deed zich dan soms het merkwaardige geval voor. dat de bonte kraai gepaard was met de bij ons algemeen broedende zwarte kraai. Deze moet weer niet verward worden met de roeken, die meestal in groote troepen bijeen huizen, en waarvan we ook in onze stad, aan de Nieuwe" Gracht en den Kloppersingel nederzettingen hebben. Wat door de omwonenden nogal met gemeng de gevoelens gadegeslagen wordt. De jongen nu. uit zoo'r. gemengd broedsel, zijn meestal kenbaar aan het meerdere zwart In het "veerénkleed, terwijl het heel waar schijnlijk is, dat zij zichzelf niet kunnen voortplanten. Dit gemengd broeden komt ook wel bij enkele andere naverwante vogelsoorten zooals de zilvermeeuw en de kleine mantel - meeuw e.a. voor. Maar het blijft toch steeds hooge uitzondering. Het aantal bonte kraaien, dat in ons land met zijn wisselvallig, doch vrij gematigde klimaat overwintert, moet ontzaglyijk groot zijn Wij kunnen dit constateeren. als we tegen den avond de groote vluchten gade slaan die van uit het polderland, naar de dui nen trekken. De hemel is nog licht, in het Westen gaat de zon bloedrood onder en in het Oosten ver schijnen de eerste bleeke sterren. Nu zien we de zwarte vogels scherp afstekend tégen den avondhemel, naar het westen trekken. Met kalmen vleugelslag roeien zij over de stad en hun schor gekras klinkt ver door den stillen avond. In het duin strijken zij neer in de duin doorns, of ook wel op den grond, om na een poosje, in groote vluchten vereenigd, weer op te stijgen en naar de eigenlijke:- slaap plaatsen te trekken. Deze liggen meestal in een berkenbosch je c-n kenmerken zich over- Naasf de alom bekende z.o Genever. thans een nieuw type (extra drooa)^^^"^f dag door de kalkwitte uitwerpselen, die den grond bedekken. Als gevolg daarvan zijn deze boschjes 's zomers ondoordringbaar door de dichte, kniehooge brandnetelvegetatie. Ook vinden we in die boschjes 's winters tallooze elastiekjes, zooals die gebruikt worden als pakringen voor jampotjes en weckflesschen en ook wel voor de gewone pakjes. De kraaien schijnen verzot te zijn op deze voorwerpen en slikken er zooveel zij krijgen kunnen, van door. Met de uitwerpselen verlaten zij het lichaam weer, en zoo vinden we den grond onder de slaapboomen vaak bezaaid met deze voorwerpen. Het schijnt dat de kraaien op weg naar hun slaapplaatsen, bepaalde scherp afgeteekende luchtwegen volgen, die dan meestal enkele markante terreinpunten volgen. Zoo loop? één dier trekwegen over denslaperdijk te Sant poort, en dan precies over de korenmolen Westwaarts. Zetten we ons op een dergelijk punt neer, dan krijgen we een klein idee van de grootte dezer vogelverplaatsingen. Zoo tel den we vaak in nog geen half uur tijd. drie duizend vogels, die hun weg over de molen te Santpoort kozen. Wat dus ongeveer honderd per minuut is. Bedenken we nu, dat dit slechts één van de vele trekwegen is, dan begrijpen we, dat hun aantal in de tiendui zenden moet loopen. K. ZWEERES. DE REDE VAN MINISTER OUD. De Kieskringfederatie Haarlem van den Vrijzinnig-Democratischen Bond had Zater dagmiddag in het Concertgebouw te Haar lem een vergadering belegd voor leden en introducés, in welke vergadering de Minis ter van Financiën, Mr. P, J. Oud, een rede heeft gehouden. De -minister verdedigde de door de regee ring gevoerde politiek en lichtte deze op verschillende punten toe, zoo b.v. ten aanzien van het vraagstuk der salarissen en pensioe nen, van het onderwijs en van de belastin gen Na afloop van de rede. die veel instemming vond bij het talrijk gehoor, had een leven dige geaachtenwisseling plaats. en voorspelt: Meest matigen Zuidelijken tot, Zuid weste lijken later weer krimpenden wind. Half tot zwaar bewolkt. Later weer toenemende be wolking. Weinig of geen regen. Weinig ver andering in temperatuur. Uit het Buitenland Herhaling van het weer van Zondag. Uit de secundaire depressie, die Zaterdag' als een gebied van lagen barometerstand tus- schen de Azoren en de kust van Portugal lag. ontwikkelde zich een klein stormcentrum dat over het Kanaal en het Oosten van Engeland trok en thans bezig is op te vullen. De hooge druk in het Noordoosten houdt stand. De scheepsberichten van het Oostelijk deel van den Oceaan maken melding van lage baro meterstanden en groote luchtdrukdalingen waardoor een herhaling van het weer van gisteren in het volgende etmaal waarschijnlijk is. In de temperatuurverdeeling doen zich geen groote veranderingen voor. Ver in het Oosten ligt een gebied van koude. De zware regens langs de baan der depressie liepen ons land juist vrij. In de Alpen viel veel sneeuw bij zeer lage temperaturen (Jung- fraujoch 15 graden). STORMWAARSCHÜWINGSDIENST. Geseind te 9.05 uur van De Bil^ aan alle posten: Stormsein neerhalen. Blijft op uw NIEUWE STEMMING VOOR DEN ZETEL VAN MINISTER ELLIOTT? LONDEN, 18 Nov. (Reuter). De Labourparty heeft besloten in Glasgow een tweede verkiezing te verzoeken. Zooals men weet is hier de minister van Landbouw, Walter Elliott, gekozen, die bij eerste telling een meerderheid had van 2 bo ven zijn Labour tegencandïdaat en bij de tweede telling een meerderheid krege van 149. BEMIDDELING IN DE KARTONINDUSTRIE AANVAARD OUDE PEKELA, 18 Nov. (A.N.P.) De werk nemers in de kartonindustrie hebben gisteren te Oude Pekela vergaderd en besloten het be middelingsvoorstel van den rijksbemiddelaar Bloemers. dat inhoudt verlenging van de be staande contracten tot 1 Mei 1936 en nadere bespreking van het nieuwe contract in Fe bruari a.s. te aanvaarden. Ook de werkgevers hebben het voorstel aanvaard. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, ivordt de kopij den inzender niet teruggegeven Barometer 749 mM. 752 m.M. REDE OVER DEN ZENDINGSARBEID. Ds. L. Netelenbos van Hilversum, die van 19041931 in de zending heeft gearbeid, eerst in het bergland van Wonosobo. later te Poer- woredjo, zal op Donderdagavond 21 Novem ber in het kerkgebuw aan de Koediefslaan te Heemstede een rede houden over den zen- dingsarbei-d op Midden-Java. Verleden jaar heeft, deze oud-zendingsar beider nogmaals een reis naar Ned.-Indië ge maakt en bij die gelegenheid niet alleen de zendingsterreinen op Java. maar ook die op Sumatra bezocht. PERSONALIA. Voor het derde deel van het, notarieel exa men is geslaagd de heer C. Hogervorst, te Haarlem. WILLEM STUVé HEEFT EF-N TWEEDE ZAAK GEOPEND. Sinterklaas is op komst en daarmee zoetig heid en feestvreugde. Daarom heeft de firma Willem Stuvé een tweede zaak in Haarlem ge opend en eigenlijk is dit feit op zichzelf reeds een aanbeveling. Iedereen kent Willem Stuvé's fijne nougat en vooralde nougatletters. een bijzonderheid die niemand anders in Ne derland maakt, dan juist Willem Stuvé. In de Groote Houtstraat is de eerste zaak van Willem Stuvé. in de Barte'.jorisstraat 5 is de tweede. Sinterklaas en Piet staan zelf in de etalage en noodigen iedereen uit binnen te komen om de heerlijke nougat te proeven. Sinterklaas weet wat goed is. En als Sinter klaas Willem Stuvé's nougat koopt en weg geeft, kunt u het zeker doen. BRUTALE INBRAAK. Hedenmorgen kwam de heer J. Hulsbos, wonende aan den Aalsmeerderdijk tot de ontdekking, dat er in den afgeloopen nacht in zijn woning was ingebroken. De dief of dieven hebben zich door verbreking van een luik en opschuiving van een raam toegang tot de kamers verschaft en alles overhoop gebaald. Uit, een kistje werd een bedrag van pl.m. f 40 vermist, terwijl de ongewenschte bezoe kers zich ook van een gouden horloge met ketting en eenig los geld wisten meester te maken. De politie stelt een onderzoek in. (Adv. Ingez. Med.) GEZANT VAN SIAM OP HET LOO DEN HAAG. 18 Nov. (A.N.P.) De koningin heeft hedenmiddag omstreeks 12 uur ten pa- leize Het Loo in gehoor ontvangen Phya Riem Vierajaphakaya ter overhandiging van zijn geloofsbrief als buitengewoon gezant en ge- volmacht minister van Siam bij H.M.'s hof. Stand van heden Vorige stand Neiging: Achteruit. Opgave van: CAREL VAN HUIZEN. Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 Thermometer Hoogste gisteren 49 F. Laagste heden nacht 43 F. Hoogste heden tot 12 uur 47 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 18 November. Bevallen 15 November: G. de Maarv. Her werden, d. 14 November: A. MusscheDuinkerken, 67 j„ Weverstraat; B. BaasLingerak, 79 j., M. v. Heemskerkstraat: 15 November: A. de JongMaarsen, 57 j., Tulpenstraat. N'c'IVVSTF HOLUNDSCHF FÜ M Naar aen bejcenaen roman van Henri van Wermeskerken (Adv. Ingez. Med.) AGENDA MAANDAG 18 NOVEMBER. Gem. Concertgebouw: Buziau in Bouwmees ter's Revue „Met vlag en wimpel", 8 uur. Stadsschouwburg. Wilsonsplein: „Drie dagen onder de levenden". 8.15 uur. Groote Kerk: Nationale avond Bond van Chr. Oranjevereenigingen in Nederland. 8 uur. Café-Restaurant Brinkmann, Groote Markt: Jaarvergadering IJsclub voor Haarlem en Omstreken, 9 uur. Frans Hals Theater: „De Kruistochten", 2.30, 7 en 9.30 uur. Cinema Palace: Evelyn Laye en Fritz Kortner in „Vergane glorie". Op het tooneel Mary Fred and Ree, parodisten. 7 en 9.15 uur Luxor Theater: Norma Shearer, Fredric March en Charles Laughton in „De Barrets van Wimpole Street". Doorloopende voorstel ling van 7 tot 11.30 uur. Rembrandt Theater: „Mijnheer zoekt zijn woning" met Hermann Thimig, Paul Hörbiger. Adèle Sandrock, Leo Slezak. Op het tooneel Paul Gordon, slack wire act. 2.30, 7 en 9.15 uur- Frans Hals Museum: Tentoonstelling S.O.S. 104 uur. DINSDAG 19 NOVEMBER. Gem. Concertgebouw: Buziaa in Bouwmees- ter's Revue „Met vlag en wimpel", 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Frans Hals Museum: Tentoonstelling S.O.S. 104 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Hypotheekverzekering. In één der nummers van Haarlem's Dagblad van begin Nov. werd door U 'n schema oog- nomen om te komen tot een beteren finan- cieelen toestand van 's Rijks kas, door middel van Uitbreiding der Staatsloterij onder motto „Door allen, Voor allen", wat zeer is toe te juichen. Ook op een ander punt n.l. dat der Volks huisvesting was onder hetzelfde motto ook een zeer goede uitkomst te verwachten. Het gaat hier om het door verschillende menschen (in hoofdzaak kapitaalkrachtigen) zoozeer gewraakte systeem van Hypotheek verzekering. Genoemde Hypotheekverzekeringen ver strekken onopzegbare, rentelooze le hypothe ken op onroerend goed (fabrieken e. d. uit gesloten). Het bedrag van de leening is gelijk aan het bedrag van de hypotheekverzekering met dien verstande, dat elke leening ten hoog ste 100 proc. van de taxatie mag bedragen. Het tarief is ongeveer als volgt, bij f 1000 ver zekering onkosten omslag, ineens of in 5 maanden te voldoen f 25. De maandelijksche premie, voor het eerst te voldoen, nadat de onkosten omslag is vol daan f 3. Het maandelijksche aflossingsbedrag, nadat de leening is verstrekt f 5. De leeningen worden verstrekt na een wacht (spaartijd) van pl.m. 2 jaar, zulks naar ge lang geld in kas is en worden verhoogd met 25 pet. voor storting in 't Risicofonds plus f 100 voor opmaken der hypo thee kacte. Het bezwaar der particuliere verzekeringen is echter dat het gespaarde kapitaal in han den is van verschillende heeren, directeuren, zonder eenigen waarborg der spaarders dat het geld goed is en dan nog wel renteloos. Een leening van f 5000 zou er dus als volgt uitzien. Kapitaal f 5000 Risicofonds f 1250 Onkosten en omslag f 125 Hypotheekacte f 100 f 6475 f 360 Gespaard f 6115 Gespaard 2 jaar 24x5xf3 f360. Af te lossen 5 x f 5 per maand 244 maan den ruim 20 jaar. Doch wanneer deze gelegenheid om tot een eigen woning te geraken eens door het Rijk werd aangepakt zou 't geld der spaarders safe zijn; zou altijd 'n zeker zeer groot bedrag in 's Rijks kas renteloos voorhanden zijn; zou de woningtoestand (vooral in buitengemeenten) veel worden verbeterd; zou de totaalopbrengst der Rijksinkomsten belasting aanmerkelijk worden verhoogd (de leening is renteloos dus geen aftrek voor genoemde belasting). Idem der personeele belasting (opruiming van krotwoningen, dus hoogere getaxeerde huurwaarde. Het Rijk zou voor zijn bemoeingen van het; gespaarde kapitaal (dus geen leeningen zoo als bij de Landarbeiderswet) pl.m. ïy2 proc. rente genieten. Het op deze manier vrijkomende kapitaal zou, om rendeerend te worden, op andere wijze moeten worden aangewend (industrialisatie, dus vermindering der werkloosheid); bevor dering der volkswelvaart; lagere huren, dus vermeerdering der koopkracht. Het nadeel n.l. dat de hypotheekgevers minder inkomen genieten door hun eventueel vrijkomend kapitaal, dus minder belasting, wordt door vermeerdering van inkomen dei- nieuwe eigenaren weer goed gemaakt (netto opbrengst der perceelen of gronden). EEN ARBEIDER. De Roode Kruis-collecte. Het zou veel tijd en ruimte vergen, op alles wat de heeren Berkhout en Galjaard in Haarlem's Dagblad van 9 Nov. 1935 schreven, in te gaan. Allereerst moeten wij protesteeren tegen het woord „sabotage" door den heer J. J. Gal jaard gebruikt. Zooals deze inzender weten kan, doet een saboteur alsof hij het met een bepaald werk eens is en neemt er zóó aan deel, dat het benadeeld wordt. De verspreiders van het gelaakte biljet namen echter niet onder valsche voorspiegelingen aan de Roode Kruis- collecte deel. maar gingen openlijk tegen het streven van deze instelling in. Wat is het streven van het Roode Kruis? Niet het lijden te verzachten van de oorlogs slachtoffers. Als dat zoo was, zouden de voor standers ervan meehelpen den oorlog tp voor komen. althans zij die de leiding hebben. Terecht zegt men dan ook Het Roode Kruis is een onderdeel van de oorlogsmachinerie. Het is wat al te goedkoop van de inzenders om het over het leed van de gewonde soldaten te hebben. Dit leed schreeuwt harder tegen den oorlog, dan voor het Roode Kruis. Laten wij even wijzen op art. 4 van de sta tuten van deze vereeniging. Dit artikel spreekt van het vervullen van de „oorlogstaak" en de voorbereiding in vredestijd. Deze voorbereiding bestaat niet alleen uit het houden van de oefeningen, maar in het aanwenden van de middelen, die de belangstelling van het volk weten op te wekken en levendig te houden. Wij zijn zoo vrij er op te wijzen, dat daarom het „Parkherstellingsoord" aan het Roode Kruis moet worden gekoppeld. (Welke instel ling meer baten zou ontvangen zonder dit samengaan) en dat de sympathie van de Ne derlanders voor de Abessyniërs gebruikt moet worden om vriendschap voor het Roode Kruis te winnen. Men leze toch het aan duidelijk heid niets te wenschen overlatende artikel 4; het zal dan duidelijk zijn, dat alles wat „Het Roode Kruis" in vredestijd doet, ondergeschikt is aan en in dienst is van de oorlogstaak. De ex-verpleegster Liesbeth Valckenier Siringar zegt ervan De verpleging op het slagveld geschiedt met een geheel ander doel dan de verpleging in de b u r gersamenle ving. Ginds worden de lichtgewonden het eerst geholpen en opgelapt, om direct weer in den strijd te gaan, terwijl de ernstig gewonden kunnen verhongeren of verdorsten op het ont ruimde slagveld. Hier geldt het als vanzelfsprekend, dat de ernstige zieken het eerst recht op hulp heb ben en daarna pas de lichtgewonden. Ginds worden besmettelijke patiënten ge- isoleerd om een afgrijselijken dood te sterven. En Dr. J. Schoenmaker, directeur van het Ziekenhuis te Den Haag, zeide in een voor dracht „Zooals een oorlogschirurg mij zeide, was zijn opvatting Ik moet in den kortst mogelij ken tijd een zoo groot mogelijk aantal men schen weer naar het front brengen: gaat er een enkele dood, wat hindert dat, er gaan er nu zoo velen dood." De oorlogschirurg maakte na de zuivering de wond weer dicht, want dan was de kans op spoedige genezing en de moge lijkheid om den patiënt weer gauw naar het front te sturen, des te grooter." Tot zoover Dr .Schoenmaker. Waarom zouden wij helpen het leger en het militarisme hun leelijken naam bij het heele volk te ontnemen, door een sympathie wekkende instelling te steunen? En nogmaals Wie het leed van het slag veld niet wil, en de andere oorlogsellende, kieze den rechten weg. Hij bestrijde in „vredes tijd" den oorlog. Namens de afd. Haarlem van de I. A. M. V. J. A. V. d. EIJNDE. Het Roode Kruis en de collecte In Haarlem's Dagblad van Zaterdag 10 Nov. ko men een tweetal protesten voor van lezers, die niets begrijpen van het tegen de Roode Kruis- collecte gerichte pamflet der I. A. M. V. Op den voorgrond diene gesteld dat het hier geenszins gaat om een actie uitsluitend van de I. A. M. V., toevallig is zij ditmaal het eerst, maar in wezen verschilt deze propa ganda niets van de actie die sinds jaren door tal van vredesorganisaties, met name ook de Jongeren Vredes Actie, gevoerd wordt. De inzenders vragen o.a. wat de I. A. M. V. er toch tegen kan hebben dat de Abessynische gewonden worden geholpen. Maar laat men zich de vraag eens voorleggen wat er gebeurt met de gewonden die door het Roode Kruis, een onderdeel van den medischen geneeskun digen dienst, dit vergete men niet! zijn gehol pen. De ervaring uit vorige oorlogen leert toch duidelijk, dat het aan het front niet de taak is van medici en verpleegsters om de gewonden te helpen, maar uitsluitend om hen weer klaar te maken voor het gevecht! Het Roode Kruis is niets anders dan een onderdeel van de oorlogsmachinerie, vandaar dat de anti-militaristen en radikale pacifis ten zich genoodzaakt zien het te bestrijden. In ons land wordt nu de sympathie met het Abessynische volk gebruikt om het Roode Kruis te steunen, evenals men pleegt de sym pathie voor allerlei op zich zelf nuttige dingen, als bloed-transfusiedienst, hulpverleening bij rampen e.d., te gebruiken om het publiek ver trouwd te maken met het Roode Kruis, als onderdeel van de oorlogsvoorbereiding. Zoo men over deze dingen iets meer wil weten, men leze de brochure van Dirk Boer „De waarheid over het Roode Kruis", uitgave van de Jon geren Vredes Actie, en het uitstekende boek ,Gij Vrouwen" van Helen Z. Smith. W. JOCHEMS. zijn Leopillen een mild en prompt werkend laxeer middel, dat uit zuiver plantaardige bestanddeelen is samengesteld. Leopillen hebben, zelfs in chronische gevallen, sedert 20 jaar tot uitstekende resultaten geleid. T Bil I Bij alle apoth. en drog. (Adv. Ingez. Med.) FEUILLETON Naar het Engelsch JEFFERY FARNOL. 7) Mr. Selwyn ging nu over in de beschou wing van de punt van zijn rijlaars en een tijdje heerschte er stilte, zulk een diepe stil te, dat een nieuwsgierig konijntje naar ons toe sloop en met veel belangstelling naar ons ging zitten kijken, totdat het zich blijkbaar plotseling een dringende afspraak herinner de en met een wuiven van zijn witten staart verdween. „Van konijnen gesproken", zeide ik, „die moeten in Australië een plaag zijn; zij wor den er bij duizenden uitgeroeid. Ik heb me dikwijls afgevraagd of er geen syndicaat ge vormd zou kunnen worden voor de huiden. Dit denkbeeld is voor zoover ik weet. oor spronkelijk, maar als u soms lust mocht hebben Mr. Selwvn stond plotseling op. „Ik heb in mijn jeugd een konijn gehad", ging ik voort, „een konijn met hangooren, dat zich doodgevreten heeft. Ik heb gepro beerd het te villen, maar „Sir", zeide Mr. Selwyn, „ik wou u mede- aeelen, dat ik geen belang stel in konijnen, met hangende of andere ooren; ik ben ook niet van plan er belang in te gaan stellen; bovendien Maar op dat oogenblik. juist toen hij weg gaan wilde, fladderde iets kleins en wits uit de takken. De volgende seconde had Selwyn zich gebukt en een kanten zakdoekje opge raapt. Dan, terwijl hij daarnaar en ik naar hem staarde klonk een schaterlach, en keek Lisbeth door de bladeren op ons neer. „Mijn zakdoek dank u", zeide zij, terwijl Selwyn door haar plotselinge verschijning eenigszins uit het veld geslagen scheen. „De boomen hier in den omtrek dragen merkwaardige, om niet te zeggen verrukke lijke vruchten", zeide hij. „Zooals u zich herinneren zult, ben ik al tijd dol geweest op appelboomen", merkte ik op. „Mr. Selwyn", glimlachte Lisbeth, „mag ik u Mr. Brent voorstellen?" „Sir", zeide ik, „het is mij bijzonder aan genaam kennis met u te maken; ik heb de hertogin van Chelsea reeds meermalen over u hoóren spreken. en niet waar „uw vrien den zijn mijn vrienden" Mr. Selwyn's buiging was erg uit de hoogte „Ik heb reeds het genoegen gehad dezen -t- dezen zeer origineelen heer te ontmoeten en wel in zeer bijzondere omstandigheden, Miss Elisabeth", zeide hij, waarna hij onmid dellijk een groot rapport gaf over de „hin derlagen", terwijl Lisbeth, op haar hoogen troon gezeten, met steeds grootere verbazing naar ons keek. „Wat beteekent dat allemaal?" vroeg zij, toen Mr. Selwyn klaar was met zijn verhaal. „Je moet weten", legde ik uit. terwijl ik op mijn stok leunde, „de Imp had het in zijn hoofd gekregen om Robin Hood te worden; ik was Little John en Mr. Selwyn hier was wel zoo vriendelijk de rol van den Sheriff van Nottingham te willen vervullen". „Pardon", riep Mr. Selwyn verontwaardigd uit, terwijl hij woest naar mij keek „Iedereen herinnert zich de onsterfelijke heldendaden van Robin en zijn mannen", ging ik voort, „en jij zult je natuurlijk her inneren, dat zij de gewoonte hadden den Sheriff- gevangen te nemen en hem aan boo men op te knoopen. Natuurlijk is de Imp niet tot dat uiterste overgegaan. Hij heeft er zich tevreden mede gesteld den hoed van den Sheriff te vangen. Ik vermoed, dat u zult willen toestemmen, dat die „hinderlagen" als een toovermiddel werkten, is het niet, Mr. Selwyn?" „Miss Elisabeth", zeide hij, zonder zich een antwoord te verwaardigen, „ik weet, dat u veel van uw neef houdt: ik hoop. dat u maatregelen nemen zult om hem in het ver volg zulke grappen zulke zeer ongeoaste en schandelijke grappen te beletten. Ik voor mij zou u een verandering van gezel schap" (bij die woorden keek hij naar mij) „als de meest heilzame methode aanbevelen. Goedenmiddag, Miss Elisabeth", Mr. Selwyn nam zijn hoed af, boog stijf tegen mij, keer de zich verontwaardigd om en schreed weg. „Prachtig!" riep Lisbeth uit met een blik van echte bezorgdheid. „Zeker prachtig!" stemde ik toe. „Einde lijk zijn we alleen!" „O. Dick, wat heb je hem beleedigd!" „Een zeer achtenswaardig jongmensch", zeide ik, „maar jammerlijk ontbloot van het gevoel voor humor, dat „Tante Agatha schijnt een hoogen dunk van hem te hebben". „Dat heb ik ook gehoord", stemde ik toe. „Vanmorgen nog heb ik een brief van haar gekregen waarin zij er onder andere op wees wat een uitstekende partij hij zou zijn". „En hoe denk jij er over?" „O, ik ben het natuurlijk volkomen met haar eens; zijn familie bestond al eeuwen vóór Willem den Veroveraar en behalve Sel wyn heeft hij nog drie landgoederen, ook een in Schotland". „Zeg. Lisbeth, dat doet me denken aan een ander huis heelemaal niet groot of schit terend. maar heel oud; een huis, dat niet ver van het dorpje Down in Kent staat; een huis, dat. omdat er geen meesteres is, dreigt te vervallen. Soms, als de nacht aansluipen komt, denk ik. dat het moet droomen van de lichte voeten en de zachte handen, die het zoo lang geleden gekend, heeft, en dat het dan zijn eenzaamheid meer dan ooit voelt". „Arm oud huis!" zeide Lisbeth zacht. „Ja, een huis is Iets zeer menschelijks, Lis beth, speciaal een oud huis, en het voelt de behoefte aan die liefderijke zorg, welke een vrouw slechts geven kan". „Lief oud huis!" zeide Lisbeth nog zach ter dan daarvoor. „Hoeveel langer moet het nog wachten wanneer wil je er voor komen zorgen, Lis beth?" Zij schrok en ik meende te zien, dat haar wangen iets blozender waren dan gewoon lijk, toen haar oogen in de mijne keken. „Dick", zeide zij ernstig, „ik wou, dat je den ladder ging halen; het is vreeselijk on gemakkelijk zoo'n uur of drie in een boom te zitten" „In de allereerste plaats, Lisbeth zal je toch den Imp vergiffenis schenken?" „Hij gaat zonder thee naar bed". „Dat zou je reinste wreedheid zijn. Lisbeth, bedenk, dat hij een jongen in den groei is". „En ik heb hier den heelen middag tus- schen hemel en aarde gezeten" „Waarom kom je dan niet naar beneden?" vroeg ik. „Als jij den ladder maar wilt halen „Als jij je rechtervoet maar in mijn „Dat wil ik niet!" (Wordt vervolgd);.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2