Dies ater voor het verkeer te Amsterdam. Studenten-studiën. VICKS HOESTBONBOHS MAANDAG 18 NOVEMBER 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Drie dooden. Het is Zaterdag voor Amsterdam op verkeersgebied een zwarte dag ge weest, Niet minder dan drie ongeluk ken met dood el ijken afloop hadden in de middaguren plaats, waarbij twee vrouwen en een man het leven verlo ren. Op de Stadhouderskade bij de Eerste van der Helststraat is de 31-jarige wielrijdster mej. M. B. C. D., wonende Eerste van der Helststraat door een auto overreden. Zij werd zoo zwaar, gewond dat zij kort na aankomst in het Tesselschade-Ziekenhuis is overleden. Mej. D. kwam uit de Van der Helststraat en wilde naar de Ferdinand Bolstraat rijden. De auto kwam van de richting Van Woudstraat en wide ook de Ferdinand Bolstraat inrijden. Mej. D. gaf geen voorrang, zoodat een botsing onvermijdelijk was. De bestuurder schrok zoo dat hij uit zijn auto sprong en wegvluchtte. De Geneeskundige Dienst vervoerde het slachtoffer naar het Tesselschade-Zieken huis. Wielrijder door tram overreden. Omstreeks kwart voor vier had op den Overtoom, hoek Stadhouderskade een tweede ongeluk plaats met doodelijken afloop. Een 47-jarige wielrijder kwam van de Nassaukaae af en wilde het Leidsche Boschje oprijden. Juist op dat oogenblik kwam een motorwagen van lijn 6 het Leidsche Boschje afrijden in de richting van den Overtoom. De wielrijder kwam met vrij groote snelheid met de tram in botsing. Hij werd tegen de straat geslingerd en kwam met het hoofd op de tramrails te recht. Zeer ernstig gewond is hij naar het Wilhelminagasthuis overgebracht, waar hij enkele oogenblikkken later is overleden. Geen teeken gegeven. Tg zes uur is op de Nassaukade bij het Van Oldenbarneveldtplein de 27-jarige mej. J. T. uit Amsterdam door een auto overreden. Zij werd zoo ernstig gewond, dat zij spoedig daarop overleed. Het meisje fietste op de Nassaukade en ging plotseling, zonder een teeken te geven naar links, midden op den rijweg. Vlak achter haar reed een auto, die niet meer kon stoppen. Het slachtoffer is naar het Wilhelmina- Gasthuis vervoerd. Drie ernstig gewonden te Heerlen. Op den Schaesbergerweg is ter hoogte van Klooster Koolhez nabij Heerlen, een auto we gens een defect aan de stuurinrichting tegen een boom gereden en geheel vernield. De in zittenden, de heer P. uit Waubach, met vrouw en dochter liepen ernstige verwondin gen op en zijn, nadat de eerste hulp was verleend, naar een ziekenhuis vervoerd. Ontslagenen van den K. H. L. niet geholpen? Naar wij dezer dagen berichtten zal de re geering vermoedelijk wat voor de gepension- neerden van den Kon. Holl. Lloyd kunnen doen. Ten aanzien van de ontslagen leden van het personeel van den Lloyd verneemt de Tel dat minister Gelissen er niet in geslaagd is zoodanige maatregelen te treffen, dat ook voor deze categorie iets zou kunnen worden ge daan. Ambulance naar Abessynië vertrekt begin December. Met de Kota Radja. Het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis schrijft: Het is thans beslote.n dat de door het Neder landsche Roode Kruis uitgeruste Nederland sche Ambulance voor Abessynië met het m.s. Kota Radja van de Rotterdamsche Lloyd, welk schip de Rotterdamsche haven op 3 December a.s. zal verlaten, naar Abessynie zal vertrek ken. Daar genoemd schip eerst een drietal da gen in Antwerpen zal verblijven, vertrekt de Ambulance-uitrusting uit Rotterdam en zal het Ambulance-personeel, bestaande uit zes doktoren, een administrateur en twee helpers, te Antwerpen aan boord gaan. De ontscheping zal, na ongeveer 14 dagen, te Djiboeti plaats vinden, welke havenplaats door de Kota Radja extra zal worden aange daan. Het ambulance-personeel zal waar schijnlijk het Kerstfeest te Addis Abeba her denken en vandaar de aangewezen plaats be trekken. Met dit korte bericht zoude kunnen worden volstaan en zal het elk dergenen, die hun (haar) bijdrage heeft geofferd, dankbaar stemmen ertoe te hebben medegewerkt, dat Nederland, zijn roeping getrouw, hulp gaat verleenen aan de slachtoffers van deze ramp. Dankbaar is het Roode Kruis tegenover hen, die de zoo moeilijke en zware taak op zich nemen het ambulance-werk uit te voeren. Nu de uitzending een feit is. mag nog wel een terugblik worden geworpen op de vele beslommeringen die de voorbereiding heeft ge vraagd. Het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis heeft begrepen, dat het de taak op zich had te nemen om een ambulance uit te zenden, toen de vijandelijkheden dreigden. Het mocht echter geen stappen doen om gel den te verzamelen, alvorens de vijandelijkhe den werkelijkheid waren geworden. Onmiddel lijk heeft het toen een oproep om steun ge plaatst, hoewel het begreep, dat in deze tij den van financieele moeilijkheden de midde len niet zoo ruim en snel zouden toevloeien. Het heeft echter in het volste vertrouwen ge leefd tot een uitzending te zullen kunnen over gaan. Het Hoofdbestuur hoopt dat nog velen, zeer velen, hun belangstelling zullen willen of blijven betoonen. Tenslotte wenscht het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis er op te wij zen, dat het Ambulance-personeel voor zoo ver tijd en gelegenheid hiervoor bestaat be hoefte heeft aan goede lectuur. Indien men daarvoor boeken zou willen afstaan, dan wor den deze in de komende week dankbaar aan vaard aan zijn adres. Prinsessegracht 27 te 's-Gravenhage. onder het motto „Lectuur Am bulance-Personeel" Teeltregeling voor het volgend jaar. Alleen wijziging voor fabrieksaardappelen. Het ligt in de bedoeling ook voor het oogst jaar 1936 de beperking van de tarweteelt tot één derde van het bouwland te handhaven. De teelt van de andere akkerbouwgewassen, welke het vorige jaar onbeperkt was, zal niet worden beperkt: alleen zal worden nagegaan, hoe de afzet van erwten verloopt, waarna eventueel een beperking hiervoor zal worden vastgesteld. Voor consumptieaardappelen zal het maxi mum uit te poten oppervlak bepaald blijven op 100.000 H.A., terwijl ook in de opper vlakten, welke voor de teelt van vlas, cichorei en suikerbieten zijn toegestaan, geen wijzi ging zal worden gebracht Een steunregeling voor de teelt van spina zie- en radijszaad is in voorbereiding. Het oppervlak te steunen fabrieksaardappe len zal, wegens de groote voorraden aardap pelmeel, moeten werden verminderd tot 20.000 H.A., tenzij zeer bijzondere omstandigheden mochten optreden, tengevolge waarvan deze inkrimping in mindere mate noodzakelijk wordt Indische ontvangsten dalen weer. Tekort op de begrooting ver moedelijk f 46 millioen. 1934 gaf een licht accres te zien. De Indische begrooting voor 1936 is bij de Tweede Kamer ingediend. Volgens minister Colijn vereischt de financieele toestand van Indië nog steeds de uiterste zorg. Na een lichte vleug van verbetering, die 1934 te zien gaf met een accres van f 7 millioen het eerste na vele jaren hebben de middelen hun dalende beweging, zij het in langzamer tempo, hervat. Ondanks de invoering van de nieuwe loonbelasting zullen de ontvangsten in 1935 vermoedelijk f 6.5 millioen bij de opbrengst over 1934 achterblijven. De voortgaande daling der uitgaven wordt daardoor gedeeltelijk van haai' effect beroofd, terwijl anderzijds de bezuiniging sterk ge remd wordt door een onvermijdelijke stijging van den post pensioenen en wachtgelden (voor 1936 f4 millioen hooger geraamd) en door de gevolgen van den leeningdienst van den zeer hoogen rentevoet. Indien geen verbetering in den algemeenen toestand intreedt, zal het daarom groote in spanning vergen, om den eersten mijlpaal op den weg naar een sluitende begrooting voor 1936 te bereiken en niet minder om zich dan te handhaven. Volgens voorloopige globale schatting zal 1935 een tekort opleveren van f 40.153.000.- op den geheelen dienst, zijnde het verschil tusschen een tekort op den gewonen dienst van f 53.266.000.en een overschot en den buitengewonen dienst van f 13.113.000.—. De ontwerpbegrooting-1936 vertoonde ten tijde van de indiening bij den Volksraad op den geheelen dienst een tekort van f46.563.843.—, waarvan f 46.373.647.op den gewonen dienst. Tensclotte is dit gebracht op f 46.634.085.— 46.438.889.—). JACHT NAAR KEN „VERDWENEN SCHAT". Zeer velen zijn bezig geweest te trachten om een blikken sigarenkistje met 800 dat te Bodegraven tegelijk met den eigenaar in den Ouden Rijn is gevallen, weer boven water te brengen. De eigenaar weigerde aanvankelijk uit. het water gehaald te worden als het kistje niet tegelijk met hem op den kant werd ge bracht. Er ontstond een ware jacht naar de verdwe nen schat, waaraan vooral door een aantal werkloozen werd deelgenomen. Aanvankelijk werd getracht met een zware magneet het kistje machtig te worden, maar nadat men op deze wijze uren had gedregd, was het eeni- ge resultaat, dat de geheele walkant vol lag met ijzeren voorwerpen, zonder dat men de schat had weten te bemachtigen. Eenige werkloozen probeerden het daarna eens met haken en stokken en eindelijk was werkelijk een hunner zoo gelukkig met een haak door het deksel van het kistje te prik ken, zoodat het geheele bedrag kon worden op- gevischt en aan den rechtmatigen eigenaar, die vooraan wel niet meer met zijn geheele be zit uit wandelen zal gaan, kon worden terug gegeven. Hardnekkig overtreder. Frauduleus margarine bereid. Voor het Kantongerecht te Alphen aan den Rijn heeft voor de zooveelste maal terecht ge staan de winkelier B. uit Ter Aar, die eenige maanden geleden wegens het frauduleus be reiden van margarine, hetgeen onder de meest onhygiënische omstandigheden geschiedde, reeds tot een hooge geldboete is veroordeeld. Bij een inval te zijnen huize werd toen een volledige inrichting voor het bereiden van margarine ontdekt op een. niet meer in ge bruik zijnd toilet, waar ratten en ander onge dierte hoogtij vierden. B. heeft zich van deze veroordeeling niet veel aangetrokken. Reeds herhaaldelijk na dien is proces-verbaal tegen hem opgemaakt omdat hii in het bezit bleek te zijn van langs frauduleuzen weg vervaardigde margarine van zeer inferieure kwaliteit, welke een hoog per centage zetmeel bevatte en het gevolg daar van is weer geweest geldboetes van f 150, f 200 en 250. De laatste maal had een rijksveldwacht bij B.. die streng wordt gecontroleerd, een hoe veelheid margarine aangetroffen in een be schuitbus en ook deze bleek weer van dezelfde samenstelling te zijn als de reeds vroeger in beslag genomen kwanta, zoodat het vermoeden voor de hand liet. dat B 'tos steeds met de frauduleuze bereiding bliift voortgaan De Kantonrechter veroordeelde verdachte thans tot twee geldboetes, elk van 5iH) subs, tweemaal een maand hechtenis. Ervaringen van een Eerstejaars in Amsterdam. Natuurlijk is het weer aan tusschen Daan en Zus. En als dank voor mijn bemoeienissen zou ik nog haast ruzie gekregen hebben. Want toen ik van mijn delicate zending terugkwam en nauwkeurig verslag had uitgebracht hoe zn hospita had gekeken en wat ze zei en of ik ze zelf op zijn kamer had gezet en hoe ze ston den en of ik dacht dat hij zou begrijpen dat ze van haar waren en wat ik dacht dat hij zou denken als hij ze zag na dat alles zei Zus opeens heel fel: En nu moet je me eens vertellen, waar om jij Daan een pedante kwal vindt. Nu de situatie zoo veranderd was. werd het antwoord op die vraag ietwat pijnlijk. Dus zei ik listig: Je hebt toch wel begrepen, dat ik dat alleen maar gezegd heb om je te troosten? 'n Rare troost, vond Zus. Bovendien: jij trouwt met hem en ik niet. Tegen dat argument was betrekkelijk wei nig in te brengen. Dus zei Zus: Als we nu eens ergens gingen zitten? Zitten? Hoe? Nou, gewoon. Gezellig. Bij een strijkje of zoo. Maar ik rook lont en zei: En wat wou je dan verder? Verder? Gut, niks. Wat 'n gekke vraag. Dan wou jij natuurlijk straks z'n huis opbellen. Ik denk er niet over, zei Zus. 't K<"-t. ge woon niet bij me op. Maar als jij nou t- itief wilt opbellen, dat moet jij weten. Als jc ,r mij maar buiten laat. Ik wist wat me te doen stond. Voor zulke dingen ben je broer. Ik liet dus het onder werp varen en zei: Ken je Ognibeni? Nee. Is dat een filmheld? 'n Italiaansch wijnhuis. Ik ben tegen de Italianen, zei Zus. En den Negus vind ik een schat. Maar hij moest geen baard hebben. Er is telefoon, zei ik. Laten we er maar eens heengaan. Er was een speciale reden, waarom ik Ogni beni had uitgekozen, 's Middags zitten daar nogal wat oudere-jaars een glas vermouth te drinken. En Zus ziet er geweldig leuk uit. We schoven de deur binnen. Zus keek of ze in een roovershol was verzeild geraakt, maar even later zaten we gezellig op een bank aan een tonnetje met twee groote glazen voor ons. Ik zag met innige vreugde dat er twee oude Catsianen naar ons zaten te kijken. Nou moet je ook een beetje aardig tegen me doen. zei ik. Ajakkes, zei Zus. Anders bel ik straks niet op hoor! Zus kneep me in mijn arm en keek me aan of ze me wou opeten. Zoo goed? vroeg ze. Prachtig, 't Is of we jaren verloofd zijn. Maar nou moet jij ook lief zijn en bellen. Ik nam de hoorn en vroeg naar Daan. Hij kwam. Ben jij daar? vroeg hij. Ja, zei ik. Och lieve kleine schat van me, ik was toen zoo ontzettend blij. Je bent mijn eigen heerlijke meisje hoor. Ik ben schandelijk ge meen tegen je geweest, 't Was natuurlijk hee- lemaal mijn schuld, lieveling. Heeft je broer ze gebracht? Ja. zei ik. Nou, dan is die kleine idioot tenminste er gens goed voor. Ik kan anders niet zeggen. Wat hij niet kon zeggen weet ik niet. want er viel net een groote flesch in diggelen vlak naast me en dat gaf nogal wat verwarring. Hij kletste maar door over kleine dot en snoes van me. Eindelijk zei ik: Ja. 't Is goed hoor. Eigenlijk ben ik het niet. Ik hoorde hem tandenknarsen langs de lijn. Kom maar bij Ognibeni, daar is ze. En ik hing de hoorn op. Tien minuten later kwam hij aansnorren in een taxi. Tegen mij zei hij alleen: jij kan stikken en verder moest ik het aanzien hoe ze zich gingen zitten verzoenen voor mijn neus. De twee Catsianen grijnsden demonisch. A. A. MATRIS bevatten medici nale ingrediënten van Vicks VapoRub (Adv. mgez. Meet.) Werk voor ledigheids- misdadigers noodig. De jaarvergadering van Pro Juventute. In het Jaarbeursrestaurant te Utrecht heeft het Nederlandsche Verbond der Vereenigingen ..Pro Juventute" zijn jaarvergadering ge houden. Mr. G. T. J. de Jongh, oud-kinderrechter te Amsterdam, gaf een uiteenzetting van de plannen voor de werkkampen voor veroordeel de jeugdige werkloozen. De ledigheid is des duivels oorkussen: aldus de oud-kinderrechter, de een suft en dommelt er bij in, de ander zoekt een uitweg voor zijn ongebruikte energie door baldadigheden en misdrijven te plegen. Naast de gewoonte- en gelegenheidsmisdadigers ontstaat een nieuwe groep van „ledigheidsmisdadigers". De oor zaak en grond van hun misdadigheid ligt in de vreeselijke ledigheid en werkeloosheid. Het middel om die oorzaak te bestrijden moet in die \fde richting worden gezocht. Zij moeten aan werk worden geholpen. Dit is een groep van personen, die nog min der geregelde arbeid kunnen ontberen, dan een ander Bij deze groep van misdadige werkeloo- zen missen wij bovendien 'n straf tot strafmid del, dat in normale omstandigheden stellig zou worden toegepast. Men tracht nu een inrichting in het leven te roepen voor jonge lieden, van ongeveer 16 tot 23 jaar. In deze inrichting zullen zij te werk worden gesteld met het sloopen van oud spoor we gm a te ria al Mr. M. Ch. de Jong, pleitte voor de moge lijkheid van boete betaling in termijnen. Medegedeeld werd, dat mevr. Annie Van Ees het verbond met een gift van f 500 heeft verblijd. Zjj werd bij acclamatie tot eerelid be noemd. De aan de beurt van aftreden zijnde 6 le den van het centraal bestuur, t w de verte genwoordigers van de afd. Deventer. Haar- •m, Hilversum, Groningen, den Bosch en den Haag werden herkozen Tot penningmeester werd mr. de Jong uit Arnhem aangewezen. Laatste afscheid van Dr. Van Dieren. Een ontroerende plechtigheid in de aula der Heemsteedsche begraafplaats. Zaterdagmiddag bewezen vele vrienden en kennissen, collega's, leeraren en leerlingen, dr. J. W. van Dieren, die in het midden der vorige week overleed, de laatste eer in de aula van de algemeene begraafplaats te Heemstede Een groot aantal menschen was hier bijeenge komen om den algemeen beminden jongen leeraar uitgeleide te doen. Onder de talrijke belangstellenden merkten we o.a. ook op den bioloog Jan P. Strijbos en vertegenwoordigers van de Utrechtsche Hoogere Burgerschool. Toen de met bloemen overdekte baar was opgesteld, sprak eerst dr. Jac. P. Thijsse na mens het curatorium van het Kennemer Ly ceum. Thans beseffen we, wat voor groote plaats hij bij ons heeft ingenomen. Hij heeft tijdens de drie weken, dat hij aan het lyceum heeft les gegeven enkele van de moeilijkste oogenblikken in het leven doorstaan, waarop menigeen gestrand is. Hij heeft niet alleen het hart van zijn leerlingen gestolen, doch ook dat van zijn collega's en van den rector. Dat verkrijgt men niet alleen door den naam een groot geleerde te zijn, men verkrijgt het grootendeels door een rijk bezit aan mensche- lijkheid. Ik persoonlijk heb hem niet alleen als opvoger voor mijn leeraarsambt begeerd, doch ook als opvolger voor mijn heele leven. Wat hij getoond heeft, geeft mij de sterkte dit groote verlies te dragen". Als oud-leermeester van den overledene sprak vervolgens prof. dr. Th. J. Stomps, rector mag nificus van de Amsterdamsche universiteit. „Ik heb den overledene slechts gekend na zijn aankomen op de unitversiteit". zoo zeide hij. „Doch toen stond reeds vast, dat hij een van de allerbesten was, die ik heb zien aankomen. Dat kwam ook door zijn nobele persoonlijke eigenschappen. Nadat hij in Januari 1931 zijn doctoraal examen had afgelegd en in Juli 1934 tot doctor in de biologie promoveerde, heeft hij met groote liefde en toewijding zijn leeraarsambt in Utrecht vervuld". Prof. Stomps wees op het grootsche werk dat dr. Van Dieren verrichtte op plantkundig gebied en voor zijn geboorte-eiland Terschel ling. Hij eindigde met de woorden: „Eén troost rest ons, dat is dat hij niet vergeefs geleefd heeft. Zeer lang nog zullen we ons spiegelen aan wat hij heeft gedaan. Wij danken hem voor zijn krachtige vriendschap". Hierna sprak dr. Joh. H. van Burkom na mens de Nederlandsche Natuurhistorische Vereeniging. Van Dieren was immer de spil van het leiderskamp op Terschelling. Hij had als docent de gave in korte woorden weer te geven wat jarenlange studie had geëischt". Spr. eindigde met den wensch dat de nabe staanden steun in berusting zouden vinden. Namens de vrienden van Dr. Van Dieren in de Zuiderzeecommissie sprak de heer W. Jan sen, die wees op het verlies dat de commissie lijdt nu zij niet meer kan samenwerken met den overledene. Dr. Scheygrond uit Gouda sprak daarna namens de Sociologische Werkgroep van Vier. waarvan dr. Van Dieren lid was. „Hij gaf steun en nam initiatief en hij heeft ons ge leerd opvattingen van anderen te eerbiedigen", zei dr. Scheygrond. Hij besloot met de aan dacht te vestigen op den grootschen arbeid van den overledene voor de oprichting van de commissie voor sociologie en botanie, waar boven uit nog rijst de waardeering voor de vriendschap van den trouwen kameraad, die dr. Van Dieren was. Namens de botanische vereeniging der Am sterdamsche studenten „Congo" sprak nog de heer De Wit en namens de familie van de echtgenoote van dr. Van Dieren een oom. de heer C. Musly. Hierop voerde het woord dr. A. de Vletter, rector van het Kennemer Lyceum, die zeide na de woorden als vriend, door dr. Thijsse gesproken, zelf nog een ambtelijk woord te willen spreken. Het was hem gebleken dat dr. Van Dieren in de paar weken dat hij les had kunnen geven het hart van zijn leerlingen had gestolen, dat zij van hem waren gaan houden. „Hij heeft een brandende fakkel ge plaatst in de kleine schoolgemeenschap van de wetenschap. Hij heeft daar iets heel moois tot stand gebracht. Wij danken hem daar har telijk voor". Nadat nog ds. Vossers. oud-predikant van Terschelling, enkele woorden had gesproken, dankte een broer van den overledene in ge roerde bewoordingen allen, die hem, die naar het eiland waaruit hij zijn levenskracht putte zal terugkeeren om er begraven te worden, de laatste eer hadden bewezen. Hedenmiddag zou het stoffelijk overschot op het kerkhof van Midsland op Terschelling worden begraven. KERKDIEVEN GEARRESTEERD Te Breda zijn drie jongemannen gearres teerd, die met drie jongens in een zeer groot aantal kerken in Westelijk Brabant de offer blokken hebben gelicht. Tevens is te Lage Zwaluwe de hand gelegd op een Hagenaar, die soortgelijke diefstallen in vele kerken heeft gepleegd. Mr. P. van Tienhoven te Oisterwijk gehuldigd. Rustbank onthuld. Zaterdag heeft te Oisterwijk een huldiging plaats gehad van Mr. P. van Tienhoven, voor zitter der Vereeniging tot Behoud van Natuur monumenten. ter gelegenheid van diens 60sten verjaardag. Werd reeds vele jaren geleden den naam van Tienhoven aan een der schoon ste Oisterwijksche dreven verbonden. Zater dag werd een nieuw bewijs van erkentelijk heid gegeven in den vorm van een monumen tale bank die denzelfden naam draagt en ge legen is aan den oever van het van Esscheven. Het woord werd gevoerd door Mr. Dr. A. van Ryckevorsel. Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Brabant en den Burgemees ter van Oisterwijk J. Verwiel. De heer van Tienhoven dankte voor de groote belangstelling. Ook den heer B Vriens, gemeentearchitect te Oisterwijl bracht spreker dank voor het ontwerp van het kunststuk. Hierna begaven zich de gasten der gemeen te naar Hotel „Bosch en Ven", waar door de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer de thee werd aangeboden. Namens de bevolking van Oisterwijk sprak daar de voorzitter van VV.O. de heer O. P. v. d. Klei. waardeerende woorden voor het werk door den heer Van Tienhoven verricht en bood hem de eere penning der vereeniging aan. Ondertusschen had de Oisterwijksche muziek en zangvereeniging zich opgemaakt om den heer van Tienhoven op echt Brabantsche wijze te huldigen door hem een serenade te bren gen. die op het terras door de genoodigden werd in ontvangst genomen. Aan het einde der plechtigheden wendde de heer van Tienhoven zich tot de aanwezigen om hun zijn grootste dank te behuigen voor al de hulde hem hier gebracht. I Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 18 November: In den laatsten tijd rijdt een nieuw stoomrijtuig met een snelheid van der tig kilometer per uur, in Parijs rond. Het geheele voertuig weegt met in begrip der vier passagiers, den koetsier en voorraad steenkolen en water, slechts achttienhonderd kilogram. De voorste as van het. door de heeren graaf Dion. Bouton en Trépardoux ver vaardigde rijtuig, is beweegbaar en het kan straalkrommingen van een meter maken; het rust op gewone rijtuig- veeren. Het verbruik van steenkool moet slechts een kilogram per anderhalf kilometer bedragen. Tegen kolonisatieplan gewaarschuwd. „Misleidende circulaire". Minister De Wilde heeft thans een rond schrijven aan de gemeentebesturen gezonden, waarin deze worden gewaarschuwd tegen een propaganda-circulaire, uitgegaan van de stich ting Nieuw Holland. De stichting wekt hierin op tot deelneming aan haar kolonisatieplan voor Suriname. Minister De Wilde deelt in zijn rondschrijven mede, dat de circulaire zoovele aperte onjuist heden bevat, dat de kwalificatie misleidend daarop zonder eenigen twijfel van toepassing te achten is. Het behoeft geen betoog, aldus de minister, dat onder deze omstandigheden het geen aan beveling verdient, te voldoen aan het in de circulaire tot de gemeentebesturen gerichte verzoek, aan de kolonisatieplannen adhaesie te betuigen door storting van een bedrag van f 25. Oegi Wawa 1 Oeqi dee 1 Ookie tonkie tikkietee? Menscb.hoe bleek j.j toch je goed Cjistcr nog zoo zwart als roet Wat gebruik je daar toch voor -Nou. natuurlijk Sneeuwwit gloor 1 (Adv. Ingez. Med.) Huurverlaging van primair belang. Bij Kon. Besluit is met vernietiging van het desbetreffende besluit van Ged. Staten van Utrecht alsnog goedkeuring verleend aan het besluit van den raad der gemeente Utrecht tot waarborgen van de geldleening van f 455.800 door de bouwvereeniging ,Het Nieuwe Woonhuis" aan te gaan met de Algemeene Friesche Levensverzekeringmaatschappij te Leeuwarden. De raad van Utrecht was van oordeel, dat hij door medewerking te verlee nen aan dit voorstel het streven van de regee ring tot verlaging der woninghuren zou steu nen. Tegen het advies van den Raad van State in heeft minister Slingenberg het argument van huurverlaging het zwaarst laten wegen. De Raad van State was van oordeel, dat de lasten der leening te zeer naar de toekomst werden verschoven, hetgeen niet strookt met een voorzichtig financieel woningbeleid. Verkeersregels moeten strenger gehandhaafd. Aansporing aan de gemeenten. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft op verzoek van den minister van Water staat zich via de commissarissen der Ko ningin in de verschillende provinciën met een schrijven tot de burgemeesters gewend, waarbij verzocht wordt te bevorderen, dat door de plaatselijke politie in het algemeen meer aandacht wordt besteed aan het handhaven der verkeersregels. Door de burgemeesters ware te overwegen, of een aansporing tot strengere handhaving op haar plaats zou zijn en of, bij gebleken be hoefte, een tekort aan instructie op verkeers gebied zou kunnen worden aangevuld. De bloembollenuitvoer October. Groote stijging vergeleken bij October 1934. Betreffende den bloembollenuitvoer in Oc tober van dit jaar worden de volgende offi- cieele cijfers gepubliceerd. In October 1935 werden uitgevoerd: 6 519.670 K.G. (waarde f 3.293.812) tegen 2 992 164 KG. (waarde f 1.517.016) in October 1934. In het tijdperk JanuariOctober 1935 be droeg de uitvoer 41 256 016 K.G. 'waarde f 20 369 171. tegen 41 953 581 K.G 'waarde f 21 007 008) in Januari—October 1934. Voor de maand October viel dus een be langrijke stijging te constateeren.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5