Het Goudsche-kaashuis van Laantje komt!! Waar komt het Goudsche-kaashuis van Laantje?? DE BILT 21 BRENGT GELUK Baby's Kou VICKS DINSDAG 19 NOVEMBER 1935 H A A R L E M'S DAGBLAD Provinciale begrooting 1936. De Memorie van Antwoord van Ged. Staten. In de Memorie van Antwoord op het Alge meen Verslag der af deelingen van Prov. Sta ten van Noord-Holland merken Ged. Staien o.m. het volgende op: Wegenfonds. Aan de wegen Ls tot 1 October j.l. een bedrag van f 23.250.000 ten koste gelegd. Aangezien de practijk leert, dat geen vrees behoeft te be staan, dat de in 1930 gemaakte raming van f 36.250.000 zal worden overschreden, zullen de totale kosten van het nog niet afgewerkte ge deelte f 13.000.000 bedragen. De totale lengte der verbeterde wegen kan op ongeveer 125 K.M. worden gesteld. Dat het aantal wegen, waarvan de toestand geheel onbevredigend is te noemen nog groot zou zijn, ontkennen Ged. Staten: zij zijn van oordeel, dat de toestand over het algemeen gunstig mag worden genoemd. Het onderhoud van de tertiaire wegen komt naar het oordeel van Ged. Staten niet in aan merking om in werkverschaffing te worden uitgevoerd. Met aanleg en verbetering Ls het een ander geval. De provinciale bedrijven. De bijna 8% der bevolking van de provin cie, die nog geen aansluiting op de Prov. Waterleiding heeft, bestaat in hoofdzaak uit bewoners van woningen, die zeer verspreid liggen. De voorziening daarvan zou vele mil- lioenen kosten. Ged. Staten voldoen aan het verzoek om een overzicht van de ontvangsten en uit gaven van het provinciaal duingebied en van de kosten der recreatieoorden: de lasten be dragen f 192.701,69. de baten: f 135.693,10. Het invoeren van het vol-automatisch metersysteem bij het electriciteitsbedrijf is steeds afgestuit op de aan het gebruik van deze meters verbonden hooge exploitatie kosten. Van de vol-automatische meters, ge schikt voor het vastrechttarief, is de aan schaffingsprijs nJ. belangrijk hooger dan die van de gewone meters, die bij het bedrijf gebruikt worden. Ook vragen vol-automati sche meters meer controle en meer onder houd. Ten opzichte van het denkbeeld van een der leden, de meterhuur af te schaffen of althans te verlagen en de huur te calculeeren in den K.W.U.-prijs, zij opgemerkt, dat de voor klein-verbruikers geldende vergoeding voor den eenphasemeter van f 0.35 per maand zeer normaal te noemen is. Ged. Sta ten zien geen aanleiding tot verlaging der huurbedragen. Een tariefswijziging is in studie. Ged. Staten zien geen mogelijkheid om verlaging van den prijs der gloeilampen te bevorderen. De begrooting 1936. Naar aanleiding van een verzoek om een gespecificeerde opgave van den invloed, welken de salarisverlaging heeft gehad, zoo wel op de provinciale begrooting als zooda nig, als op elk der provinciale diensten en bedrijven afzonderlijk, geven Ged. Staten de volgende globale cijfers. Bij de beooi'deeling daarvan moet bedacht worden, dat zij de be dragen weergeven, waarmede de verschillen de begrootingen' voor 1936 zwaarder zouden zijn belast, indien met 1 Maart 1935 geen sa larisverlaging ware tot stand gekomen. De cijfers hebben- voorts uitsluitend betrekking op personeel met een vaste of tijdelijke aan stelling; personeel op arbeidscontract is dus uitgezonderd. Griffie f 7.500 Waterstaat 5.350 Prov. Ziekenhuis nabij Santpoort 48 052 idem Duinenbosch te Bakkum 27.000 idem te Medemblik 8.100 Prov. Electriciteitsbedrijf 37.000 Prov. Waterleidingbedrijf 10.681 Prov. Wegenfonds 2.445 Ged. Staten zouden er zeer verheugd over zijn, wanneer tot verlaging der opcenten kon worden overgegaan. Het verlangen daarnaar mag echter de voorzichtigheid niet uit het oog doen verliezen. Overschotten worden niet opzettelijk gekweekt. Intusschen moet met vroeger ontstane overschotten zuinig worden omgegaan. Tegenover de leden, die de maatregelen tot bestrijding der werkloosheid in de provin cie nog onvoldoende achten merkten Ged. Staten op. dat uit het feit, dat zij onder de huidige omstandigheden hebben voorgesteld, het tot nu toe jaarlijks voor werkverschaf fingsdoeleinden beschikbaar gestelde bedrag van f 200.000 met f 250.000 te verhoogen. wel blijkt, hoezeer de bestrijding van de werkloos heid hun ter harte gaa-t. Deze provincie is nog steeds de eenige in ons land, die eigen midde len voor werkverschaffing en -verruiming be schikbaar stelt. De economisch-technologische dienst zal over enkele maanden, b.v. met Januari, zijn werkzaamheden kunnen beginnen. De vraag of een meevallende belasting opbrengst tot verlaging van de opcenten zal kunnen leiden, zullen Ged. Staten toetsen aan hun opvattingen omtrent een voorzichtige belastingpolitiek. Ged. Staten zullen krachtige medewerking verleenen aan het plan, dat de Rijkscommissie van Advies heeft ontworpen voor de bestrijding der jeugdwerkloosheid. De nooden in het land- en tuinbouwbedrijf hebben voortdurend de aandacht van Ged. Staten. De bemoeiingen der Regeering in dezen laten echter thans nauwelijks ruimte voor uitbreiding van de bemoeienis der provincie op dit gebied. Provinciale Ziekenhuizen. Het in het leven roepen van een gezamen lijk directorium voor drie ziekenhuizen ach ten Ged. Staten nooh noodzakelijk, noch ge- wenscht. Bij de laatste algemeene salarisherziening van het provinciaal personeel werden ook de bedargen, die van het salaris der inwonenden in de Ziekenhuizen worden afgehouden voor kost, inwoning en geneeskundige hulp aan een herzieining onderworpen en in de meeste gevallen verlaagd. Bovendien werden die be dragen gedeeltelijk bepaald op een zeker percentage van het nominale salaris, waar mede het verband tusschen de salariskorting en de grootte dier bedragen is verklaard. Emolumenten worden door het personeel der Ziekenhuizen sedert jaren niet meer ge noten. A Beoordeeld naar het aantal patiënten, waar mede op het oogenblik rekening moet worden gehouden, zou de aanvaarding van het voor stel van de leden L. Heijermans c.s. van de provincie een offer vergen van f 16.000. Aan neming van dit voorstel moet ten sterkste worden ontraden, ook omdat het een verdere verlaging van het gemeentelijk aandeel in de kosten van de verpleging van de armlastige krankzinnigen zou tegenhouden. Teraardebestelling van Dr. W. van Dieren. Naar wij meldden, werd Zaterdagmiddag in de aula van de Heemsteedsche begraafplaats aan het stoffelijk overschot van dr. W. van Dieren uitgeleide gedaan. Nadat het Zondag met een speciale boot in Terschelling was aan gekomen, had Maandagmiddag de begrafenis te Misland plaats. Wij lezen hierover in het Algemeen Handelsblad het volgende: Het was de uitdrukkelijke wensch van den ontslapene om een oud-Terschellinger begra fenis te hebben. Om ongeveer half 2 werd 't stoffelijk overschot uitgedragen en op een boerenwagen ge plaatst; een tweede boerenwagen was haast te klein om alle bloemstukken te bevatten. De stoet, die ongeveer uit een 500 personen bestond, zette zich langzaam in beweging; de dragers volgens oud gebruik de buren van den overledene ter weerszijden van den wagen. Op het vredige kerkhof van Midsland. dat cirke'.vorming om de kerk in de kom van het dorp ligt. werd niet gesproken. Echter werd er na afloop van de begrafenis ..doodenkerk" gehouden. De dienst werd geleid door ds. Van der Ley. hervormd predikant te Groningen, die ten tijde van v.Dieren's jeugd predikant te Midsland was. Spr, zeide dat er Zaterdag aan den wal te Overveen veel over dr. Van Dieren was ge zegd. Hij wilde het thans over Wouter van Dieren hebben, die Terschelling kende als geen ander, waaraan Terschelling en de Ter- sche'.linge.ers zeer veel te danken hebben. He laas hij is te vroeg ontslapen, maar hij heeft niet voor niets geleefd. Hij was ook een man van traditie. Dit heelt hij bewezen, door het goede van de Terschellinger aard naar voren te halen en hoog te houden. De zeemanskunst bijvoorbeeld lag hem zeer na aan het hart, en het is zijn werk dat Terschelling thans een Klaas Knopfonds voor Zeemanskunst bezit. Na ds. Van der Ley, hield ds. Van Swichum van West-Terschelling nog een korte rede. om namens eenige vereenigingen den thans over ledene te danken voor zijn buitengewoon be langrijk werk voor die vereeniging verricht. Hierna bedankte de vader van den ontslape ne diep ontroerd. EEN MOOI STUK HUISVLIJT. De heer P. M. van Weren, te Haarlem, heeft een model van de Kathedrale Kerk te Haar lem vervaardigd, dat thans is tentoongesteld in de kunstafdeeling der firma Vroom en Dreesmann. Het kunstwerk, dat een opper vlakte heeft van circa 50 bij 25 c.M. en een dakhoogte van pl.m. 30 c.M., met er naast de 2 torens, is geheel vervaardigd van tin en lood. Tot in de kleinste bijzonderheden is dit kunstwerk een nabootsing van het monumen tale bouwwerk aan de Leidschevaart. Zelfs de ramen van kathedraalglas ont breken niet. Voor den hoofdingang staat de lantaarn, die voorzien is van een klein lampje. Voor de dak- en torenbedekking zijn in totaal 1170 stuks leien gebruikt. Het geheel is omgeven door een hekwerk waarvan de spijltjes stuk voor stuk zijn aan gebracht. Naar men ons mededeelde, heeft de ver vaardiger er 3 jaar aan gewerkt, en al zijn vrijen tijd er in die jaren aan besteed. Des avbnds is het stuk huisvlijt verlicht, ook van binnen. OFFICIER IN DE OSSCHE ZAKEN WEER IN HOOGER BEROEP. DEN BOSCH, 19 November (A. N. P.) De officier van justitie bij de rechtbank in Den Bosch is in hooger beroep gegaan van de gisteren gewezen vonnissen, waarbij G. J. van G. en T. J. van B. wegens brandstichting werden veroordeeld tot acht jaar gevange nisstraf, P. J. van G. en P. van G. wegens in braak tot drie jaar en T. J. van B. tot twee jaar, J. van G. wegens roofoverval te Lith tot zes jaar en J.^an den A. tot drie jaar ge vangenisstraf. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek, stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. De kaartverkoop voor de Buziau-revue. Geachte redactie. Zaterdag deed Buzlau met zijn revue zijn intrede in Haarlem. De voorstelling was zoo als wij dat gewoon zijn. Een schril contrast daarmede vormde de wijze waarop de kaartverkoop voor deze voor stelling had plaats gehad. Toen ondergetee- kende in de zaal kwam. was zijn plaats reeds bezet. Het bleek n.b. dat de plaats twee maal verkocht was. Toen ik mij ging beklagen op het bureau bleken meer bezoekers het slacht offer van een dergelijken dubbelen verkoop t>e zijn geworden! Het ergste was echter de wijze waarop de bureaulist en later de directeur meende tegen de gedupeerden te moeten op treden. In plaats van behoorlijk excuses te maken voor deze belachelijke fouten, tracht ten deze heeren de slachtoffers met een kluit je in het riet te sturen door. zooals ik onder vond. andere plaatsen te geven, die later ble ken ook reeds verkocht te zijn. Nadat ik met veel moeite den directeur van het onjuiste van zijn houding en handelwijze had overtuigd, zocht de bureaulist voor mij een plaats, ver van mijn gezelschap en ver beneden den rang waarvoor ik had betaald Inmiddels was de voorstelling pl.m. een kwar tier aan den gang. Het resultaat: een bedorven avond. Is het wonder, dat onder een dergelijke leiding, de theaters in onze stad permanent noodlijdend zijn en dat Haarlem het op dit gebied nooit verder dan een tweede-rangs pro vinciestad heeft kunnen brengen? Met dank voor de plaatsing. Mr. J. H. VAN GELDEREN Wij brachten ook dit stuk onder de aan dacht van den directeur van het concertge bouw. die ofschoon natuurlijk vergissingen betreurende er niet verder op wilde ingaan en ons nogmaals verzekerde, dat hij ernstig overweegt, voor den volgenden keer bij de revue-Bouwmeester, den voorverkoop af te schaffen en menschen die plaatsen willen besprfken. in de rij te doen staan meldt: Hoogste barometerstand 776.9 m.M. te Helsingfors. Laagste barometerstand 741.1 m.M. te Valentia. en voorspelt: Matigen tot krachtlgen tijdelijk wellicht verder toenemenden Zuidelijken tot Zuid oostelijken wind. Zwaarb ewolkt tot betrokken met regenbuien. Weinig verandering in tem peratuur. Uit het Buitenland Toenemende wind en regen. De hooge drukking in het N.O. blijft toenemen. In het W. en Z.W. verscheen een belang rijke depressie, die zich Oostwaarts uitbreidt, zoodat in de Golf van Biscaje een storm uit het Zuiden waait, op den Oceaan uit het Noordwesten. In het hooge drukgebied blijft de vorst van weinig beteekenis. Midden- en Oost-Frankrijk hebben zwakke winden met eenige opklaring in het Oosten. Duitschland heeft grootendeels betrokken of nevelig weer. Aanvankelijk zal de wind weer sterk toe nemen en tijdelijk van regen vergezeld zijn. Barometer 756 m.M. 749 m.M. Stand van heden Vorige stand Neiging: Vooruit. Opgave van: CAREL VAN HUIZEN. Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 Thermometer Hoogste gisteren 48 F. Laagste heden nacht 44 F. Hoogste heden tot 12 uur 47 F. (Adv. mgez. Med.) BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 19 November. Getrouwd 19 November: F. van Rossum en A. Pet; J. L. Koningsveld en H. Peters. Bevallen 16 November: A. J. Derogeede Bruin, d.; E. Roest—Nijssen, d.; C. J. v. d. Polv. Dam, d.; J. v. d. LeiOderkerk, z.; 17 November: S. JansenBerg, d.; C. H. Huis in 't VeldOliedam, d.; A. E. MilatzMiezen- beek, z.; A. M. C. Eldering—Thijssen, d.; T. Scheltens—Molenaar, z.; T. C. Kemper—Wolfs, d.; H. de Vries—'Venema, z18 November: K. NjeuwlandKwast, d. 16 November: H. M. SchoorlHulsebosch, z.; P. J. W. de RuigWeber, d.; 17 November: H. Brake!van Alphen, z.; 18 November: N. Spil- jardDortmundt, z.; G. ScheelingsViege, z.; J. ZwiersenMolenaar, z.; 19 November: A. J. TappeeVeer, d. Overleden 16 November: W. G. J. Roosen, 62 j., Houtvaart. 17 November: M. E. de WittMeine. 61 j., Brouwersplein; K. W. Elhorst. 69 j., Kinder huissingel; K. Lameris, 29 j., Timorstraat; 18 November: M. Slagboomv. Os, 72 j.. Gen. Joubertstraat; C. M. Poel, 76 j.. Weverstraat; C. F. Moorer, 52 j., Plein; J. Trijsburg, 67 j., Begijnesteeg. Koopt vooral DEZE WEEK en bij voorkeur op DONDERDAG de 21ste Bij VAN HALE M'S HOEFIJZERKANTOOR Schoterwee 3, Tel. 13370, «peelt U veel gelukkiger (Adv. Ingez. Med.) KIESCOLLEGE NED. HERV. GEMEENTE. De Vereeniging voor Evenredige Vertegen woordiging in de Ned. Herv. Gemeente voor de verkiezing van 29 gemachtigden in het Kiescollege, te houden op Dinsdag 26 Novem ber, zijn de volgende candidaten alphabetisch gesteld: Mr. A. R. Andringa, mevr. T. P. AnemaHuisinga, H. H. van Asch, mej. J. Baron D. de Boer, mevr. S. J. M. Boon Snellebrand. B. Buis, J. van Dijk, W. Eggink, mej. C. P. Ferwerda, H. Franken Jr., mevr. M. G. D. Hagen v. d. Kolff, mej. J. A. A. Hellema, J. C. Heyblom, mr. L. V. Hoog, Th. M. Hoog, J. Jongbloed, J. J. Klimbie, D. Koel, O. Lofvers, J. N. Mazee. J. Molenaar. A. Meyer, mej. M. J. Poldermans, J. W. van Santé, dr. J. F. Steenhuis, D. Swartsenburg, G. H. Veen- hoven en J. van Wijngaarden. PERSONALIA. Naar wij vernemen zal de chef van het Haarlemsche personenstation, tevens chef van het goederenstation, met ingang van 16 De cember naar Rotterdam vertrekken. Zijn overplaatsing wordt door het Haarlemsche personeel unaniem betreurd. INFORMATIEKOERSEN (Medegedeeld door de Rott. Bank Ver.» Londen 7.24—7.24 >2 Berlijn 59.21—59.27 Parijs 9.709.70Yz Brussel 24.85—24.89 Zurich 47 85—47.89 Rome 11.95 New York 1.47 3/161.47 3 8 Werkloozenzorg te Haarlem. Een adres van de vier plaatselijke vakcentrales. Door de vier plaatselijke vakcentrales, de Haarlemsche Bestuurders Bond, de R.K Volk* bond. de Christelijke Besturenbond en de Bestuurdersbond .Haarlem" van de Nederl Vakcentrale, is een adres aan de Raad der gemeente Haarlem gezonden waarin o.a. ge zegd wordt: Door de groote en langdurige werkloosheid moet door de penningmeesters van diverse vakorganisaties zeer veel extra, werk worden verricht ten behoeve van de aangesloten werk- looze leden. Tal van Crisismaatregelen zijn oorzaak, dat meer administratief werk dan voorheen moet worden gedaan, wat tot ge volg heeft, dat betaalde hulpkrachten moes ten worden aangesteld. Daarbij komt dan nog de huur van lokalen voor controle en uitbe taling, porti, etc. De aandacht moge er op gevestigd worden dat in verschillende gemeenten een vergoe ding wordt gegeven voor de hier bedoeldp extra kosten, terwijl deze in Haarlem nog steeds geheel ten laste der vakorganisaties zelve komen. Door de gevolgen van de crisis, zijn de in komsten der vakorganisaties belangrijk ge daald, wat tot gevolg heeft, dat bedoelde uit gaven des te zwaarder drukken. Hoewel de besturen der adresseerende vak centrales niet uit het oog verliezen, welke be teekenis het ook voor de organisaties zelve heeft, wanneer arbeid ten behoeve hunner werklooze leden op het kantoor dier organi saties wordt verricht, en hoewel zij dan ook steeds bereid zijn daartoe hun volle mede werking te verleenen achten zij toch een tegemoetkoming der gemeente in meer ge noemde kosten alleszins gerechtvaardigd. Het is om deze redenen dat zij den Raad verzoeken een besluit te willen nemen tot het geven van eenige vergoeding LEZING DS. B. E. J. BIK. Op Donderdagavond 21 November zal Ds. B. E. J. Bik, Ev. Luthersch predikant te Enk huizen, een lezing houden in de kerk der Broeder gemeente. Parklaan 34, hiertoe uit- genoodigd door het Comité voor opwekkings samenkomsten. Het onderwerp is: „Een na jaarsprofetie der vergankelijkheid". IR. P. J. VAN VOORST VADER. Thans is officieel bij Kon. Besl. met ingang van 1 December benoemd de Hoofdingenieur- Directeur-titulair bij den Rijks Waterstaat Ir. P. J. van Voorst Vader te Haarlem tot Hoofd ingenieur-Directeur in vasten dienst bij den Rijks Waterstaat te Arnhem. Wij meldden dit reeds, maar toen stond de benoeming nog niet officieel vast. R.K. ZEEMANSHUIS TE ROTTERDAM DOOR MINISTER GELISSEN GEOPEND. In tegenwoordigheid van den burgemeester, mr. P. Droogleever Fortuyn, en andere auto riteiten en tal van vooraanstaande personen uit het scheepvaartbedrijf heeft Maandag middag prof. dr. ir. H. C. J. H Gelissen, mi nister van handel, nijverheid en scheepvaart het nieuwe R.K. Zeemanshuis, huize Maria Sterre der Zee, op het Willemsplein te Rotter dam officieel geopend. Het best behandeld zonder"in- nemen alleen inwrijven met VARO RUS WERKT OP 2 MANIEREN TEGELIJK (Adv. Ingez. Med.) LETTEREN EN KUNST MUZIEK. KUNSTKRING HEEMSTEDE. Het Bestuur van den Heemsteedschen Kunstkring heeft aan zijn leden en verdere belangstellenden weer een zeer bijzonderen avond verschaft door het concert dat Joh. Feit kamp en Piet Ketting 18 Nov. in het gebouw van den Ned. Protestantenbond gaven. Mis schien heeft de aanblik van het programma, dat uit vijf nummers voor fluit en piano be stond, bij sommigen vrees voor gebrek aan verscheidenheid gewekt. De opkomst was al thans minder talrijk dan anders. Doch die vrees Ls ongegrond gebleken, want er was ge noeg verscheidenheid van stijl en karakter en bovendien is Joh. Feitkamp een fluitist, die zeer buitengewone hoedanigheden bezit. Daar toe behoeven we nog niet eens zijn sönoren warmen toon en zijn vlekkelooze techniek te rekenen, maar wel de expressieve kracht van zijn spel en vooral zijn haast ongeloofelijke beheersching van de dynamLsche nuanceerin gen. Een pianissimo als Feitkamp uit zijn prachtig instrument weet te tooveren, zonder dat de toon ook maar één oogenblik aan sta biliteit of schoonheid verliest, zou men voor onmogelijk houden als men 't niet zelf ge hoord heeft. Zulke kwaliteiten verdienen hooge waardee ring. Toch vraagt de hoorder zich nu en dan af, of de fluitist niet bijwijlen den rijkdom der nuances exploiteert ter wille van de uiterlijke werking, m.a.w, of zij door het karakter van het vertolkte gemotiveerd zijn. In de b min. - Sonate van Bach scheen dat niet altijd het geval. De vertolking dezer Sonate bevredigde ook in andere opzichten niet geheel: alle tempi werden relatief zeer langzaam genomen, zoo dat het Andante schier eindeloos scheen en trots de veelheid der canonlsche imitaties niet meer interesseerde; fluit en plano stemden noch in diapason, noch in dynamiek overeen. Veel meer voldeed de voordracht van Felt- karop's bewerking der Sonate van Locatelli, die in het Andante een overvloed van trillers, in het Adagio uiterst verfijnde pianissimo's, in het Presto prachtig uitgevoerde staccato's te hooren gaf. Wel was het geopende vleugeltje trots zijn kleine gestalte vaak te luid 't had beter met gesloten klep gebruikt kunnen wor den en begon de toonshoogte der fluit toen al te rijzen Dit laatste was natuurlijk zoomin in het voor fluit alleen geschreven „Syrinx" als in de vier „Joueurs de flüte" betitelde stukken voor fluit en piano van Alb. Roussel hinderlijk. „Syrinx" is een oud-Grieksch woord voor een fluit of holpijp; het stuk was aan ook als een impro visatie zonder meer, vol verrassende wendin gen. Van de vier stukken van Roussel her innert „Pan" soms even aan Debussy's ..Pré lude a l'Aprèsmidi d' un Faune"; .Krishna" beweegt zich in langzamen rythmus; „Mon sieur de la Péjaudie" en „Tityre" bevatten veie rythmische pikanterieën. Tot slot van den avond werd een in 1930 geschreven Sonate van den pianist Piet Ket ting gespeeld. Deze compositie maakt den in druk. geheel volgens Pijperiaansclie principes te zijn geconstrueerd. Er waren hoorders die ze mooi vonden; anderen, en dat waren de meest talrijken, stonden tegenover deze mu ziek geheel afwijzend. Zij is een der verschijn selen van dezen tijd, die echter meer verschijn selen biedt die lang niet algemeen gewaar deerd of goedgekeurd worden. We zullen dus maar moeten afwachten in hoeverre sommige geestelijke- en kunstrichtingen zich weten te handhaven. De vertolking der moeilijke Sonate was van beide spelers zeer virtuoos. K. DE JONG. HET TOONEEL DE JUBILEUM-AVOND VAN BUZIAU. Eigenlijk heerscht er heel de week een ju bileum-stemming in ons Gemeentelijk Con certgebouw. Zoodra Buziau op het tooneel verschijnt, klatert het applaus in de zaal los en zwelt het aan tot een ovatie en telkens weer herhalen zich die spontane huldebetuigingen voor onzen grooten komiek, zóó warm en geest driftig, dat zij geen twijfel laten aan de stem ming van het publiek. En hoe kan het ook anders? Het is niet alleen de jubilaris, dien men wil huldigen, het is ook blijdschap die ia dit applaus doorklinkt en dankbaarheid Buus weer op de planken te zien nadat wij een oogenblik bevreesd zijn geweest den grooten komiek niet meer te zullen zien optreden. Want ons kleine land met zijn 30 politieke partijen moge in veel verdeeld zijn, hierover zijn wij het toch wel allen roerend eens, dat wij maar één Buziau bezitten en hem niet kunnen missen. Maar al bejubelt Haarlem dan ook eiken avond den gevierden komiek, gisteren was het dan toch de feestavond met 2 kruisjes, Com missieleden zaten in smoking op de voorste rijen in de zaal en tusschen hen in hadden ook de eere-voorzitter, onze burgemeester en mevrouw Maarschalk plaats genomen. Dat ons gemeentelijk concertgebouw gisteren tot de laatste plaats bezet was, behoef ik eigenlijk niet eens te vermelden. Dat is immers deze week eiken avond het geval. Van het begin af, was de zaal in feestelijke stemming en zoodra kwam Buus niet op of een roffel var. applaus weerklonk en het duur de eenige minuten, voordat professor Buus ons kon vertellen, wat wel de oorzaak was. dat zijn regenjas er zoo wonderlijk geteekend uitzag. Buziau is mïjiT collega E. schreef het gis teren reeds in zijn enthousiast verslag in deze revue op zijn best. Hij is bijna aldoor op liet tooneel en toont ons alle kanten van zijn uitzonderlijk rijk talent. Maar het meest dan toch in die door hem prachtig gespeelde sketch van Rinus, den portier, waarin wij hem niet alleen zien als korpiek maar ook als groot acteur. Buziau had met dit „nummer" het mooiste, dat hij ooit op het tooneel gaf zijn huldiging zelf meesterlijk voorbereid. Deze huldiging kwam voor de pauze. In officieel feestkleedij in rok met het lintje van de Oranje Nassau kwam hij op en het duurde heel lang, voordat de voorzitter van de feestcommissie, Dr. Tjebbo Franken aan het woord kon komen. „Het heeft niet de minste moeite gekost, een commissie voor uw feest te Haarlem samen te stellen", zei de heer Franken. Er was on middellijk groote animo voor en de burge^ meester had zonder dralen het eere-voorzit- terschap aanvaard De heer Franken achtte het een voorrecht den heer Buziau te mogen toespreken, omdat hij nu eens als mensch tot mensch zijn groote bewondering voor Buus' groote kunst kon uiten. De heer Franken ver telde, hoe Haarlem indirect de oorzaak was ge weest, vdn Buziau's medewerking aan de revue. Toen de oorlog in 1914 uitbrak, kon de kermis niet doorgaan er> werd het- revuegezelschap van Ter Hall, dat hier zou spelen, tijdelijk ont bonden. De artisten verspreidden zich, en toen gebeurde het, dat Ter Hall Buziau ergens in een variété zag optreden en zoo opgetogen was over zijn kunst, dat hij hem dadelijk voorstel de in zijn revue de plaats van eerste komiek te vervullen. Buus ging er op in en van dat oogenblik af is hij bij de revue gekomen en is hij haar tot vreugde van heel Nederland altijd trouw gebleven. In de revue is Buziau hoe langer hoe meer gegroeid en groot ge worden. Uitvoerig belichtte daarna de heer Franken •1e kunst van den revueartist in het algemeen en die van Buziau in het bijzonder. Buziau is niet alleen de artist, die in hooge mate humo ristisch is, maar hij kan wij hadden het nog pas gezien ook tragisch zijn, zoo, dat de traan de lach verdringt. De spreker vergeleek Buziau met Crock en de gebroeders Fratellini en zeide, dat hij hem boven deze komieken met wereldnaam stelde. Kunst, zooals Buziau gaf, is als medicijn en Dr. Franken sprak als zijn wensch uit, dat hij dit heilbrengend medicijn nog lang aan zijn landgenooten zou mogen schenken. Daarna bood hij hem namens de commissie een groote bloemenmand aan en de heer Deinum voegde hier nog een cadeau aan toe, waarop opnieuw het publiek de hul diging overnam met een frenetiek applaus. En toen was het woord aan Buziau zelf. maar nu was het niet de komiek, maar de mensch, die sprak. „Hoe moet ik u bedanken?" zei Buus, Hij dankte het publiek, de Commissie, den burgemeester, de pers en de collega's, die hem op dezen jubileumavond bijstonden met hun werk. „Ik dank u voor uw spontane hul de, waaruit mij blijkt, dat mijn werk zoo ge apprecieerd wordt. Ik dank u allen zeer!" Als één man rees nu de zaal op en het was een verheugend gezicht van het tooneel af deze jubelende menigte, die niet ophield Buus toe te juichen, te zien. Zoo heeft ook Haarlem al is het door de omstandigheden wat laat geworden met Vlag en Wimpel Buziau ingehaald en gehul digd Moge hij nog heel dikwijls in ons midden komen. Ook zonder jubileum zullen wij hem steeds huldigen als den grootsten komiek, dien wij kennen. J. B. SCHUIL.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2