1 DINSDAG 19 NOVEMBER 1935 HAARLE M'S DAGBLAD 5 STADSNIEUWS IJsclub voor Haarlem en Omstreken. De 'IJsclub voor Haarlem en Omstreken hield Maandagavond in Café-Restaurant Brink- mann haar jaarlijksche algemeene ledenver gadering. De voorzitter, Jhr. P. J. Boogaert. sprak een welkomstwoord tot de weinige aanwezigen. Hij kan het begrijpen, dat de belangstelling niet zoo groot is, omdat de weergoden het vorig seizoen niet met de club zijn geweest. Spreker hoopt, dat het in het a.s. seizoen beter zal gaan. De banen verkeeren in een prima condi tie. Er zijn vele verbeteringen aangebracht. O.a. komt er een mooie baan voor ij shoe key- wedstrijden en de wensch van den heer J. H. Sauveur zal wel worden vervuld, want er komt ook een baan voor hardrijden. Het bestuur hoopt in het a.s. seizoen ook in de gelegen- he id te zijn, een demonstratie in kunstrijden te laten geven. Spreker heeft op de Kunstijs-1 baan Weeners op de schaats prachtig zien dansen. Hij zou gaarne willen, dat men er ook op de banen van de IJsclub eens van kan ge nieten. Maatregelen er voor zijn reeds geno men. Als het nu ook maar vriezen wil. Hij herinnert ook aan den ijshockey wedstrijd Ne derlandBelgië om een door deze IJsclub be schikbaar gestelden beker, die op 5 Januari te Amsterdam gespeeld is. Jammer vond de voor zitter het, dat zoo weinig leden van de gelegen heid gebruik hebben gemaakt om er naar te kijken. Hij brengt vervolgens warme hulde aan den heer H. Francken, den afgetreden penningmeester, die veel jaren de penningen der club zoo uitstekend beheerd heeft. Geluk kig heeft de heer Francken zich voor een an dere bestuursfunctie beschikbaar gesteld, zoo dat hij voor het bestuur behouden is gebleven, Het bestuur zat toen voor de moeilijkheid, een nieuwen candidaat voor het penningmeester schap te zoeken. Het heeft het genoegen gehad, het trouwe bestuurslid den heer Th. Beccari daartoe bereid te vinden. (Applaus). De secretaris, Dr. M. H. P, M. Eysvogel, brengt het jaarverslag uit. Het blijkt dat nie mand voor het lidmaatschap bedankt heeft. Ook de secretaris herinnert aan den ijshockey wedstrijd NederlandBelgië, die door de Bel gen gewonnen is, zoodat zij den beker voor een jaar in bezit hebben genomen. Hulde wordt gebracht aan de heeren J. H. Sauveur en H. J. Eldering, die nu al 25 jaren op zulk -een schitterende wijze een bestuursfunctie hebben vervuld (applaus). De IJsclub kan zulke ijve rige bestuursleden niet missen. Met den wensch, dat het de IJsclub goed mag blijven gaan, eindigt de secretaris zijn jaarverslag. De voorzitter dankt hem voor dit flinke stuk werk (applaus). De heer H. Francken brengt voor de laatste maal het financieel verslag uit. Er blijkt een batig saldo van f3114,54 te zijn. Hij dankt de leden voor het vertrouwen, dat zij zooveel ja ren in hem gesteld hebben. Namens de kascommissie deelt Mr. C. Blan kevoort mede, dat alle bescheiden van den penningmeester in volmaakte orde zijn bevon den, zoodat de commissie kan advisceren, aan den heer Francken décharge te verleenen. Hiertoe besluit de vergadering met alge meene stemmen. De kascommissie wordt weer in dezelfde sa menstelling benoemd. Tot nieuwe bestuursleden worden bij accla matie gekozen de heeren R. Oudes en Jhr. G. Elias. De vooi-zitter is verheugd, dat het bestuur weer voltallig is. Hij spreekt het vertrouwen uit, dat ook de nieuwe bestuursleden een goe de steun voor de IJsclub zullen zijn. Bij de rondvraag worden eenige huishoude lijke aangelegenheden besproken. Een der le den vraagt of de leden weer reductie .op den toegangsprijs voor de ijshockeywedstrijden op de Kunstijsbaan te Amsterdam kunnen krijgen. De voorzitter zal daartoe pogingen in het werk stellen. Met een opwekkend woord sluit hij de vergadering. OOST EN WEST ALGEMEEN NEDER- LANDSCH VERBOND. Voor deze Vereenigingen zal op Woensdag 27 November a.s. in den schouwburg a. d. Jansweg Prof. Dr. F. A. Vening Meinesz een lezing houden over zijn reis met de K XVIII naar Nederl. Indië. Deze lezing zal van de reiservaringen betreffen, het bezoek aan ver schillende landen enz., terwijl het weten schappelijk doel van de reis in het kort op zoo populair mogelijke wijze zal worden uit een gezet. Herdenking Domela Nieuwenhuis. De Vrije Socialistische Vereeniging had Maandagavond in gebouw ..Caeciüa" een openbare vergadering belegd ter herdenking van den sterfdag van den bekenden socia- listischen leider F. Domela Nieuwenhuis. De voorzitter, de heer B. Scheffers, opende de vergadering en gaf het woord aan den heer G. Rijnders uit Zandvoort voor het uitspreken van de herdenkingsrede. Spr. schetste den levensloop van Domela Nieuwenhuis. Onder gunstige materieele omstandighe den opgegroeid, kreeg hij bo.endien een be trekking als predikant. Maar Nieuwenhuis begon na te denken en hij zag in dat de we reld verkeerd was ingericht. Daar hij over tuigd was dat hierin verbetering kon worden gebracht, begon hij allereerst voor die verbe tering te werken in zijn ambt als predikant, Dit liep echter op een mislukking uit, want Domela Nieuwenhuis kwam langzamerhand sceptisch te staan tegenover den godsdienst en brak tenslotte met zijn geloof. Hij treedt dan af als predikant en werpt zich in de volksbeweging. Zijn streven was. den arbeider te doordringen van zijn groote beteekenis in de maatschappij. Door zijn werk kwam hij in botsing met de rechterlijke macht. Hij werd veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Men weet hem na zijn invrijheidstelling te bewegen een Candida tuur voor de Tweede Kamer te aanvaarden. Hij wordt gekozen en heeft vier jaar zitting in het parlement. Maar hij ziet in, dat de parlementaire so ciaal-democratie geen heil kan brengen en hij wendt zich af van de parlementaire rich ting. Door deze overtuiging verliest hij zijn aanhangers en zijn vrienden. Nieuwenhuis zocht het dus niet in het par lement. Maar waarvan hij wel succes ver wachtte, was van de actie der arbeiders in de bedrijven. Daarvoor heeft hij dan ook met hart en ziel en met opoffering van zijn ge- heele vermogen gestreden. Rijk is Domela Nieuwenhuis in de arbeidersbeweging geko men. straatarm is hij gestorven. Spr. wekte aUe arbeiders op. om naar het voorbeeld van den grooten lei-Ier te strijden voor een be tere maatschappij. Het zangkoor ..Zang veredelt", onder leiding van den heer P. de Bosch, verleende aan dezen avond zijn medewerking. lm.„ r (Adv. Ingez. Med.) Luitenant der Burgerwacht J. Witkamp gehuldigd. Het eereteeken der Itaüaansche Kroonorde uitgereikt. Maandagavond had op de binnenplaats van de infanteriekazerne aan den Koudenhorn de uitreiking plaats van de eereteekenen van Rid der der Orde van de Kroon van Italië aan den tweeden luitenant der bereden afdeeling dei- Vrijwillige Burgerwacht J. Witkamp, die in 1933 op 1 Juli een lid van de bemanning van een der vliegtuigen van het eskader Balbo bij Schellingwoude het leven redde. Nadat de opgestelde gelederen van de Bur gerwacht waren geïnspecteerd, werd de ban geopend en de koninklijke toestemming tot het aannemen van de onderscheiding voorgelezen, waarna de ban werd gesloten en het Ita- liaansche en het Nederlandsche volkslied ge speeld. Hierop speldde de commandant van de Burgerwacht C, L. Becking het eereteeken op de borst van luitenant Witkamp, waarna de inspecteur der Burgerwachten, generaal- majoor b. d. G J. D. Bauduin er in een kor te toespraak aan herinnerde, dat door het moedige gedrag van dezen redder voorkomen is, dat een menschenleven verloren ging. Hij wenschte luitenant Witkamp geluk met de onderscheiding en stelde hem tot voorbeeld aan de anderen. Hierna sprak de Itaüaansche consul-generaal te Amsterdam, de heer Ar- duini hem toe en feliciteerde hem eveneens, waarop generaal Bauduin den Italiaanschen regeeringsvertegenwoordiger dankte voor zijn aanwezigheid. Tot slot defileerden de Burgerwachters, zoo wel de mannelijke afdeelingen als de vrouwe lijke afdeeling voor den generaal en den heer Arduini. Daarna werd luitenant Witkamp door alle aanwezigen gefeliciteerd en was de officieele huldiging, waarbij o.a. de commissaris van po litie, de heer E. H. Tenckinck aanwezig was. af- geloopen. Voor Haarlem's Politierechter. Diefjes en diefjesmaat We hadden als kinderen een stuk speelgoed, dat bestond uit een doosje waarin een leelijk mannetje. Het mannetje was niet te zien, zoo lang het haakje op het deksel zat, maar als je het losmaakte, sprong het kereltje naar boven, begeerig zijn armen uitstrekkende met een grijns op zijn baardig gezicht. Duvel in het doosje, noemden we dat. Het schijnt dat vele menschen zoo'n on schuldig uitziend doosje gelijken, waar een leelijk kereltje uit springt als het haakje los gaat. Vanzelf gaat het eigenlijk liet los; 't is veelal een ander, die er aan peutert. Heden was het een juffrouw al eenigszins op jaren, die bij eenige verkoopstertjes van een winkel het leelijke mannetje te voorschijn had doen springen, door aan het haakje van plichtsgevoel te tornen, waardoor tot dusverre het kereltje in bedwang was gehouden, of an ders gezegd, die oudere jufrouw had de meisjes bewogen haar zonder betaling artike len uit den winkel te geven: een overhemd, knotten wol, flesschen met advocaat en ande re lekkernij. Het is niet gebleken of dit meermalen ge beurd is. Wel bleek dat op 31 Augustus arti kelen gratis in het bezi' van de oudere juf frouw, moeder van een der verkoopsters, wa ren overgegaan en behalve dat de meisjes daarmee haar betrekking hadden verloren, moesten zij zich voor den politierechter ver antwoorden, evenals de oude juffrouw. De officier en de politierechter beiden von den het noodig, dat voor de meisjes een extra haakje op het doosje werd geplaatst in den vorm van een maand gevangenisstraf voor waardelijk; de officier wou zelfs het deksel nog met tien gulden boete bezwaren, maar de juffrouw die de haakjes had losgepeuterd, kon niet zooveel genade vinden, tegen haar luidde de eisch: drie weken onvoorwaardelijke ge vangenisstraf. De politierechter verzwaarde dit tot zes weken. Het spreekt, dat de politierechter heel nieuwsgierig was om te weten, wat toch eigen lijk de oorzaak was van het geringe weer standsvermogen en toen kwam er een ver haal, hierop neerkomende, dat de zaak eigen lijk niet altijd even correct was tegenover het publiek door dit soms meer te laten betalen dan dé door de directie vastgestelde prijzen, zulks om de schade, teweeggebracht door dief stal van publiek en personeel eenigszins te dekken. Een dergelijke vrije opvatting van de be drijfsleiders had niet nagelaten op de ver koopsters in te werken, zoodat zij misschien eerder voor de smeekbeden van de oude juf frouw bezweken dan anders het geval geweest zou zijn. De" bedrijfsleider kwam vertellen, dat hij het systeem als minder deugdelijk, had af geschaft. Een driftige vrijer Op een Zondagmiddag zette zich een jong paartje ergens in Aerdenhout op het walletje langs den weg en het meisje vond daarin aan leiding tot liefkoozing. Een heer, die den tijd der jeugd lang was gepasseerd, wandelde daar met twee kinderen en hij vond, dat het min- nekoozen ter plaatse niet te pas kwam. Was dat nu maar bij denken gebleven, zoo zou dit verhaal nooit geschreven zijn, maar hij keek met boosaardige blikken, keek zelfs een eind verder nog om en zei iets van „chambre sé- parée". De jongeman liet het meisje en daarmee de liefkoozingen op het dijkje en stapte naar den heer. Verder kunnen we eigenlijk niet vertellen dan dat de twee mannen slaags raakten, waarbij de bril van den ouderen heer werd verbrijzeld, terwijl de oudere heer op zijn beurt zijn wandelstok op het hoofd van den tegen stander in drie stukken sloeg. Wie begonnen was mogen we alleen verkla ren op gezag van een 12-jarigen jongen: die van uit zijn tuin den strijd had aanschouwd en zei. dat de jongeman begonnen was. Nu, 't was dan ook heel niet noodig geweest dat hij naar den heer was gestapt en de officier vroeg 14 dagen gevangenisstraf; de rechter gaf 25 boete. Prof. Dr. D. Nauta. Opvolger van Prof. Dr. H. H. Kuyper. Tot Hoogleeraar aan de Vrije Universiteit is benoemd, als opvolger van Prof. Dr. H. H. Kuyper (te Bloemendaal)Dr. D. Nauta, pre dikant bij de Ger. Kerk van Woubrugge. Dr. Nauta werd 11 April 1898 geboren, stu deerde aan de Vrije Universiteit en werd in 1922 candidaat. Van 1922 tot 1926 was hij hulpprediker te Alphen en sinds 1927 is hij predikant te Wou brugge. Op 5 Juli van dit jaar promoveerde hij cum laude onder zijn voorganger. Prof. H. H. Kuyper, tot doctor in de theologie aan de Vrije Universiteit op een lijvig proefschrift over den Frieschen gereformeerden theoloog „Samuel Maresius". Prof. Nauta stond in 1932 op het tweetal voor Hoogleeraar aan de Theologische School te Kampen. STADSSCHOUWBURG. Drie dagen onder de levenden. Voor een gezelllg-vollen schouwburg ('t was een abonnementsvoorstelling) voerde het Centraal Tooneel Maandagavond Alberto Casella's „Drie dagen onder de levenden" (Death takes a Holiday) op. Over de opvoering te Amsterdam van dit stuk, waarin de schaduwen des doods rond waren en waarin de dood-zelf een hoofdrol vervult, schreef or.ze medewerker voor too neel. de heer Schuil, reeds uitvoerig. Spel en stuk werden ook te Haarlem ten zeerste gewaardeerd, zooals bleek uit het krachtig applaus, vooral na het derde bedrijf. Cees Laseur hield de moeilijke rol van dén dood, die drie dagen als gewoon sterveling 'dat is te zeggen: toch altijd nog als een geheimzinnige „prins uit een ver land") op de aarde leeft (alweer: in zeer beperkten en selecten kring) en die gedacht heeft dat. hij zich ook als sterveling boven het leven en het aardsche zou kunnen verheffen, wat hem niet gelukt, voortreffelijk vol. Of Mary Dres- selhuys de rol van het droom-meisje Grazia wel geheel ligt, wij wagen het, dit te betwij felen, toch maakten haar verschijning en haar spel wel indruk. Herman Schwab bracht als de levenswijze baron Ce^-ea wel eens heel even den lach in de zaal. hetgeen in dit stuk vol spanning en zooals sommige zullen zeggen: vol „grie zeligheid" geen kwaad kon. Joan Remmelts was door ongesteldheid ver hinderd de rol van majoor Whitread op zich te nemen. Hij werd op zeer verdienstelijke wijze vervangen door Henri Tiemeyer. De voorsteüine mae zeer geslaagd genoemd worden en het Centraal Tooneel zal zeker met voldoening op dezen ..avond in Haar lem". waarbij het dit wakker gezelschap waarlijk niet aan belangstelling ontbrak, te rugzien. In zekeren zin was dit stuk ook een mode show: de dames droegen „droomen" van toiletten. E. Jecovitol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a f 0.75 per flacon. (Adv. ingez. Med.) AGENDA DINSDAG 19 NOVEMBER. Stadsschouwburg: Ledenconcert H.O.V. So listen Berthe Seroen, zang en Charles van Isterdael, violoncel. 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: Buziau in Bouwmees- ter's Revue „Met vlag en wimpel", 8 uur. Frans Hals Theater: „De Kruistochten", 2.30, 7 en 9.30 uur. Cinema Palace: Evelyn Laye en Fritz Kortner in „Vergane glorie". Op het tooneel Mary Fred and Ree, parodisten. 7 en 9.15 uur Luxor Theater: Norma Shearer, Fredric March en Charles Laughton in „De Barrets van Wimpole Street". Doorloopende voorstel ling van 7 tot 11.30 uur. Rembrandt Theater: ..Mijnheer zoekt zijn woning" met Hermann Thimig. Paul Hörbiger. Adèle Sandrock, Leo Slezak. Op het tooneel Paul Gordon, slack wire act. 2.30, 7 en 9.15 Frans Hals Museum: Tentoonstelling S.O.S. 104 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. WOENSDAG 20 NOVEMBER. Stadsschouwburg: Liederenavond door Jo Vincent, begeleid door Emmy van Eden, 8.30 uur. Gem. Concertgebouw: Buziaj in Bouwmees- ter's Revue „Met vlag en wimpel", 8 uur. Gebouw Protestantenbond, Jacobstraat: Dr Ph. C. Visser over de Vierde Karakorum- expeditie (Volksuniversiteit) 8 uur. In de kleine zaal: Cursus ds. A. R. de Jong, 8.15 uur. Lange Veerstraat 16: Lezing voor de Soefi beweging. 8.15 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling S.O.S 104 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Nationale Oranjeavond in de Groote-Kerk. Sprekers: Ds. R. Dijkstra en Mr. H. Bijleveld. De bond van Christelijke Oranjeverenigin gen in Nederland hield Maandagavond in ae Groote Kerk een nationalen avond, die met gebed geopend werd door den bondsvoorzitter. Ds. J. Voorsteegh uit Den Haag, nadat het Wilhelmus was gezongen. Ds. Voorsteegh herinnerde aan den tijd der Fransche revolutie, toen men ook in Nederland de leuze „vrijheid, gelijkheid, broederschap" wilde invoeren. Ook in dien tijd kende men bittere armoede: in 1830 waren in Haarlem van de 17,400 inwoners 10.000 armlastig! Hij her innerde aan den trouw van Bilderdijk, den Haarlemschen dichter, die in de Groote Kerk is begraven en die Oranje trouw bleef, ook tijdens de Fransche revolutie. Totdat weer een Oranje te Scheveningen aan land kwam en Nederland weer onder Oranje kwam. Na gezang, viool-, orgel- en bazuinenspel sprak Ds. R. Dijkstra over: „Oranje week, 't werd slavernij!" Uitvoerig besprak hij de verdrijving van Oranje door den Franschen invloed. In 1795 geschiedde dit en doordat het zoo'n strenge winter was kon men den vijand in den op- marsch niet stuiten door het land te laten onderloopen. Alles werd onmiddellijk tot ijs. Ware de winter niet zoo streng geweest misschien zou onze geschiedenis dan wel ge heel anders zijn verloopen. De Prins zei bere:d te zijn het land te ver laten om zoo den vrede te bewaren. De Fran schen hadden zijn vertrek als eisch gesteld. En het volk begreep den smaad Willem V aange daan niet ten volle. Op een Zondagmorgen reeds om 7 uur. ver trokken de Koninklijke personen. Niet naar de kerk zooals gewoonlijk op Zondag het geval was. Korten tijd daarna voeren zij in een klein vaartuigje af Het oogenblik van scheiden was vreeseüjker dan het gemis van macht en aanzien. Aldus beschreef Wilhelmina van Pruisen deze af tocht naar Engeland. Geheel Scheveningen heeft de vorsten zien vertrekken. Met oranje getooid waren de Sche- veningers den stoet tegemoet geloopen en terwijl de kerkklokken somber luidden, kozen eenige eenvoudige visschersbooten zee, voor een sombere tocht met vele ontberingen. Maar ondanks alles was.... de oranjevlag in top en met eere werden de vorsten in Engeland ontvangen. De stadhouder zelf had nog op vrede ge hoopt. Hij was nog gebleven, doch dit was slechts van korten duur. Ook hij moest spoedig vertrekken en gaat terwijl de princevlag halfstok hing. tegen middernacht als vluchteling naar Engeland. De republiek der Vereenigde Nederlanden was ineen gezakt! Het verval kwam aan alle zijden en was overal merkbaar. „Het was God, die toornde over Nederland", zei de stadhouder over alle ongelukken. Ook nu zien we stroomingen die zich voor doen als nieuw en toch niets anders zijn dan oude ketterij. En ook versjes bestonden er wel schotschriftjes en schandalige pamfletten' Dat alles is niets nieuws. De spreker hoopte dat ook nu iedereen Oranje trouw zal blijven, ook wanneer het niet zoo gemakkelijk zal wezen als op 't oogenblik gelukkig nog het geval is. Zeventien jaren na het vertrek van den stad houder leefde Nederland toen in slavernij onder de Fransche heerschappij. Mr. H. Bijleveld sprak, nadat eerst gemeen schappelijk gezongen was over „Oranje keer de. 't land werd vrij'!' „Nederland heeft zijn vrijheidsroes duur moeten koopen", zei deze spreker, waarmee hij den tijd der Fransche overheersching ken schetste. Op 18 November 1813 brak echter de zon weer door ae wolken en brak voor Nederland een betere tijd aan. Frankrijk leed nederlagen in Rusland en te Leipzig en ook wij hadden daarvan de gunstige gevolgen. Alles in Nederland scheen zich als 't ware op den grooten dag van den terugkeer van Oranje voor te bereiden. De revolutie die zioh in Nederland voltrek ken zou. was echter een echt Nederlandsche. 't Was niet radicaal en typisch Hollandsch nuchter. Anders was het met Gijsbert Karei van Hogendorp, die openlijk onderhandelde met hen, die de macht der Oranjes zouden her stellen. Met zijn liulp trok de vriend weer binnen en door hem trok de vijand het land uit. Al les herleefde weer en de vreugde kwam allengs alom in aller harten. Vooral Den Haag scheen in het bijzonder te herleven. De oude staten van 1795 weifelden den Prins terug te roepen. Zij hielden zich liever buiten de zaak. Ook de Prins aarzelde, toen hij léter door een missie werd opgezocht. Doch deze aarzeling was niet van langen duur en weer was het Scheveningen waar de groote dingen gebeurden. Dit keer echter een heugelijke gebeurtenis: de aankomst van den Prins van Oranje, gevolgd door een zegetocht naar Den Haag. Welk een tegenstelling met bijna twintig jaar vroeger! Als souverein vorst heeft hij toen weer ge regeerd over een vrij volk dat van ganscher harte zijn vorst de souvereiniteit aanbiedt. Als Koning heeft hij het volk weer kracht gegeven en de p/rtij-verschillen overvleugeld. En onder God's leiding werd het 't Koningshuis bij uitnemendheid. Nadat wederom gezongen en gemusiceerd was, sprak Ds. P. W. Foeken, voorzitter van de Chr. Oranjevereeniging „Prins Willem I" te Haarlem het slotwoord iut. DE NOODTOESTAND IN HET KAPPERS- BEDRIJF. De secretaris der afd. Haarlem van den Ned. Kappersbond schrijft ons: Op 28 October j.l. hield bovengenoemde bond een vergadering, waar de heer J. Carnax. Bonrtssecretaris, het onderwerp behandelde „Welke middelen staan den kappers ten dien ste om voor het heden en de toekomst betere voorwaarden te verkrijgen?" De vergadering nam een motie aan. die aan den minister is gezonden waarvan de inhoud overeenkwam met het urgentie-program 1933 van den Nederiandschen Kappersbond. Het is zeer verheugend te mogen constatee- ren, dat deze aangelegenheid de aandacht van den minister heeft, zooals gemeld werd in een brief van 14 November j.l. van het Ministerie van Handel, Nijverheid en Scheepvaart aan den afdeelingssecretaris hier ter stede. Er is een noodtoestand ontstaan door den ongebreidelden aanwas van het aantal nieuwe zaken en het daardoor kleiner wordende aan tal klanten per zaak. MEVROUW MR. E. A. J. SCHELTEMA— CONRADI. Mevrouw Scheltema neemt in den raad een eenigszins eigenaardig positie in. Het is te verklaren dat een groote partij één. of zefs meer zetels voor vrouwen beschikbaar stelt, maar het behoort toch tot de uitzonderingen in de vergaderingen der kiesverenigingen waar de candiaatenlijsten worden opgemaakt is ook meestal het mannelijk element over wegend dat een partij haar twee zetels eer lijk verdeelt tusschen het zwakke en het sterke geslacht. Mevrouw Scheltema is daartoe door den Vrijheidsbond waardig bevonden. Maar zij voelt zich (en bewijst het ook te zijn) een volledig raadslid, dat wil zeggen, dat zij haar belangstelling wijdt aan het geheele ter rein der gemeentepolitiek. Daarin onderscheidt zij zich van haar meeste vrouwelijke collega's in de openbare bestuurslichamen, die zich in het bijzonder interesseeren voor onderwerpen die voor haar sekse van belang zijn; overbodig is het op te merken dat deze dames daarbij veelal haajr belangstelling natuurlijk ook uitstrekken tot kinderen en nun verzorging, hier spreekt het moederhart. De nieuwe raad telt slechts drie vrouwen fin den ouden raad waren er vijf' Mevrouw Maarschall—Komin typeerde ik enkele weken geleden in deze rubriek als Moeder. Hoe het optreden van het tweede vrouwelijke raadslid der S.D.A.P.. mej. Broersma, zal zijn, weten wij nog niet, want die hebben wij in de paar zittingen die zij heeft bijgewoond nog niet anders hooren zeggen dan „voor'en „tegen", maar bij de as. begrootlngsdebatten zal zij ongetwijfeld wel van wal steken. De omstandigheden hebben ook aanleiding gegeven tot de alzijdigheid van mevrouw Scheltema. Toen zij in 1931 op het Prinsenhof kwam, was Dr. Adrian leider van de fractie van den Vrijheidsbond. Maar hij had als medicus in het bijzonder belangstelling voor de vraagstukken van de Volksgezondheid. Dit leidde er toe, dat een deel van de algemeene vraagstukken die aan de orde kwamen aan mevrouw Scheltema kwam. Toen dr. Adrian kwam te vallen (en opgevolgd werd door me vrouw Venema) viel het haar niet vreemd het terrein harer bemoeiingen nog wat uit te breiden. Ook nadat het derde Vrijheidsbond lid de heer Van Santé in den ouden raad was opgevolgd door Mr. Blankevoort, bleef de toe stand vrijwel onveranderd, hoewel deze laatste af en toe aan het algemeene debat deelnam. Toen de Vrijheidsbond mevrouw Scheltema bij de verkiezingen ln 1935 als nummer 1 op de candidatenlijst, plaatste, was het allereerst te doen om een goede woordvoerster, die ln den raad de beginselen van de partij met bekwaamheid kon verdedigen. Dit was. zoo meende de bond. aan mevrouw Scheltema volkomen toevertrouwd. Natuurlijk wijdt mevrouw Scheltema tevens haar belangstelling aan de vrouwelijke onder werpen. Daarvoor telt zij in den raad als het maar niet op stemmen aankomt voor twee! Mevrouw Scheltema is een goed spreekster. Boeiend en meesleepend is zij niet, vermoe delijk omdat zij zelf blijkbaar weinig hecht aan gevoelsargumenten maar haar kracht meer zoekt in een opsomming van nuchtere feiten. Zij is de rechtsgeleerde die documen teert. Het is te begrijpen daar de beginselen van den Vrijheidsbond veel tegenstellingen vormen met die van andere partijen dat zij herhaaldelijk in het brandpunt van het debat staat. In dezen kamp voelt zij zich sterk. Zij schuwt het debat nietAls iemand iets zegt wat haar niet aanstaat, krijgt hij een slechte aanteekening op haar trouwe bloc-note en als het dan haar beurt is, gaat zij pas weer zitten als al die aan- teekeningen in tegen-aanvallen of verdedi gingen zijn omgezet. Haar verdienste is daarbij kort te zijn. Kort en zakelijk. Mevrouw Scheltema kent onze stad zeer goed. Wel is zij Schoonhovensche van geboorte, maar reeds als leerlinge van de Middelbare Meisjesschool maakte zij met Haarlem kennis. Daarna studeerde zij aan de universiteit te Amsterdam. Na haar meestertitel daar ln 1926 behaald te hebben vestigde zij zich in 1927 te Haarlem als advocaat en procureur, in welke qualiteit zij samenwerkt met Mr. P. Tideman. C. J. van T. BIJ VOETBALLEN EEN BEEN GEBROKEN. In den wedstrijd H.B.C.—D.E.M.. die gespeeld werd voor de 1ste klasse der R.K. Federatie, kwam de H.B.C.-speler G. Vinke in botsing met een D.E.M.-speler. met het gevolg dat de H.B. C.-speler zijn rechter kuit- en scheenbeen brak. Een lid der Eerste hulp bij ongelukken, die op het terrein aanwezig was, verleende de eerste hulp. Op advies van Dr. Van Walsum werd de jongeman per autobrancard naar de Maria- Stichting te Haarlem overgebracht. „DOOR ZANG VRIENDSCHAP". Het Geref. Gem. Koor „Door Zang Vriend schap", dir. de heer F. Pijlman geeft Woensdag 20 November een uitvoering van gewijde mu ziek In de Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht. Op het programma komen voor werken van Haydn, Handel, Mozart, Schubert, enz. Medewerking wordt verleend door het Sym- phonie-orkest „Euterpe", dir. de heer J. A. Meng. Het orkest zal onder meer uitvoeren „An dante" uit de Symphonie (D dur) van Jos. Haydn. SCHUIT MET ZAND GEZONKEN. BU het bouwwerk voor de nieuwe brug over het Z.B. Spaarne is een met zand geladen bak van de D.E.M. gezonken. Een gedeelte van het zand was reeds gestort ter ophooging van den wal bij de nieuwe brug. maar waar schijnlijk is 's nachts lekkage ontstaan, waardoor de bak gezonken is. Daar de sche pen bij het bouwwerk slechts door een ope ning kunnen varen, heeft de scheepvaart geen hinder ondervonden. Maandag werd met behulp van een drij- vencen bok begonnen met lichten van den zandbak.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7