DONDERDAG 21" NOVEMBER "1935 HHSREE M'S D" A SBB 'A D 8 Drankbestrijding in dezen tijd. Lezing dr. W. Kat uit Amsterdam. Het Centraal Comité van drankbestry- 'dende vereenigingen, heeft Woensdagavond in het gebouw „Zang en Vriendschap" in de Jansstraat een buitengewone samenkomst van zijn leden gehouden. Op deze samen komst werd het wcord gevoerd door dr. W. Kat, zenuwarts te Amsterdam en medisch leider van het consultatiebureau voor drank bestrijding. Mevrouw Tine Versluys-Lerou uit Rotterdam verleende met declamatie haar medewerking. De voorzitter van het Centraal Comité te Haarlem, de heer Heynbergen, heette de aanwezigen welkom. Spr. hoopte dat allen de noodige leering zullen trekken uit de lezing van ar. Kat. Mevrouw VersluysLerou zette den avond in met de declamatie van eenige gedichten van Chr. de Graaff, Anton van Duinkerken en Jef Last en van het bekende Falklandje „Donkere Kamer". Dr. Kat kreeg hierna het woord voor zijn lezing over het onderwerp „Is drankbestrij ding heden ten dage nog noodig?" Vroeger was de strijd tegen het drankge bruik heel wat heftiger dan nu, aldus be toogde spr. Thans is men veel kalmer en lauwer. Echter, de drankbestrijding is nog wel de gelijk noodig. Dat zij verzwakt is ligt voor een deel aan de vele andere, brandende pro blemen van dezen tijd, maar ook voor een deel aan de fouten van de drankbestrijders zelf, die te oude statistieken en te grof ma teriaal bij hun propaganda gebruikten en misschien ook onvoldoende aandacht besteed hebben aan de jeugdbeweging. De drankbestrijding heeft veel bereikt in de laatste jaren. Het drankgebruik in de ver schillende landen is afgenomen. Maar er zijn nog redenen genoeg om het alcoholisme te be strijden. Er is nog wel degelijk drankellen de, al komt die minder aan het licht dan vroeger. Het drinken van alcohol, ook bij matigheid, is een gevaar voor de maatschap pij. Spr. ging den invloed na van de alcohol op de criminaliteit naar aanleiding van een desbetreffende statistiek. Ook de invloed van het alcoholgebruik op de erfelijkheid is niet te onderschatten. De kinderen van alcoholis ten komen met minder capaciteiten ter we reld dan de kinderen van geheelonthouders. Een ander noodlottig gevolg van het alco holgebruik is het veroorzaken van verkeers ongelukken. De meeste ongelukken gebeuren blijkens de statistiek op Maandag nawer king van het drankgebruik op Zondag en op Zaterdag. De alcohol oefent eveneens een ongunstige werking uit op het sterftecijfer. Nog altijd komen er gevallen voor van de lirium tremens. Ook de aanvallen van de z.g. pathologische roes zijn talrijk. Maar het allerbelangrijkste, wat men in het oog moet houden, is het feit, dat het drankgebruik weer toeneemt. De drankbe strijders moeten dus ook al door de krachtige propaganda van de handelaren in sterken drank, op hun qui vive zijn. Na dé pauze vergastte mevrouw Tine Ver sluysLerou de aanwezigen nog op haar mooie declamatiekunst. Een afdeeling Vliegtuigbouw- kunde aan de M. T. S.? Uitvoering „De Kleine Stem". De afdeeling Haarlem van het Kinderkoor „De Kleine Stem", gaf Woensdagavond in de groote zaal van het gebouw ,,St. Bavo" aan de Smedestraat een uitvoering onder leiding van den directeur, den heer J. Post. De voorzitter, de heer H. Kollmeier, sprak een kort openingswoord, waarin hij de tal rijke aanwezigen opwekte om als lid of dona teur toe te treden. .Hij deelde mede, dat het in 't voornemen van het bestuur ligt, in den as. zomer ook eens een dagje met de ouders en donatrices en donateurs naar buiten te gaan. Dit plannetje kan reeds doorgaan, wan neer zich minstens 38 gegadigden daarvoor aanmelden. Tenslotte deelde de voorzitter mede, dat de te zingen liederen niet in ht programma waren afgedrukt. Daarvoor in de plaats zou af en toe een versje gedecla meerd worden Dit bleek heel goed gezien te zijn, want deze nieuwigheid sloeg geweldig in. Het ge sproken woord werd met even warm applaus beloond als de zang. Het kinderkoor, cat 170 leden telt, kon ter nauwernood in zijn geheel op het podium plaats vinden. Met genoegen hernieuwden we de kennis making met dit koor, dat in den afgeloopen zomer zulk een mooi tuinconcert in het Tehuis voor ouden van dagen aan den Schotersingel had gegeven. Eerst zong het volledige koor vijf liederen, n.l. „Zingend marcheeren wij", van Andries Hartsuiker; „Wie zingt er mee?", van Dina Appeldoorn: „Echo", van Hendrik C. van Oort; ,,'t Looze molenarinnetje" van Herman Nieland en „Van een Zeeuwschen jongen", van Bernard Zweers De laatste twee liederen werden te voren keurig door een jongedame gedecla meerd. Toen kwam koor C aan de beurt. Eigenlijk mag dit wel een dameskoor genoemd worden. Heel beschaafd zong dit een viertal liederen, waarvan vooral het bekende Wiegelied van F. Schubert en „Sluimer m'n Prinsje" van W. A. Mozart een groot succes hadden. De zange res, die zich in het laatste telkens even alleen liet hooren, kreeg heel terecht een extra ap plaus. Veel schik hadden de aanwezigen in de prestaties van Koor A, bestaande uit de kleinste meisjes. Het bleek dat ze uitstekend gerepeteerd hadden, want alles werd vlot en zuiver gezongen. De declamatie van een paar kleine meisjes was alleraardigst, vooral die van de twee kinderen, die van „het stoute kippetje" en „Haring als zalm" voordroegen. Niet minder dan acht nummers werden door deze kleintjes achter elkaar gezongen. De laatste twee „Kleine Annetje" van Kor Kuiler en „De bloeiende jaargetijden" van Jac. Dal- crose hadden zooveel succes, dat het applaus het karakter van een ovatie aannam. Voor het volledige koor stonden na de pauze r.og vier nummers op het programma, namelijk „Het lied van de jeugd" en Het lied van den wind", van Lieven Duvosel; „Sproeiliedje" van H. van Tussenbroek en „Ruim baan" van Cath. van Rennes. Het was een uitstekend geslaagde uitvoering waarmee we den heer Post gelukwenschen. Een woord van lof tenslotte aan mevrouw G. Grootv.d. Haak. die voor alle liederen (en dat waren er heel wat) de pianobegeleiding op zich ha^ genomen. Zij deed dit onvermoeid en hoogst muzikaal. Een adres van het bestuur der M. T. S. aan den Raad. Het bestuur van de Middelbare Technische School te Haarlem heeft zich tot den Ge meenteraad van Haarlem gewend met een adres inzake de instelling van een afdeeling Vliegtuigbouwkunde aan de M.T.S. alhier. Medegedeeld wordt, dat het bestuur van de Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs te Haarlem (waaronder de M.T.S. ressorteert) in zijn vergadering van 21 October j.l. eenstem mig besloten heeft, over te gaan tot uitbrei ding van de M.T.S., door toevoeging van en kele vakken tot opleiding in de vliegtuigbouw kunde. Het bestuur meent hiermede in een bestaan de en blijvende behoefte te voorzien, overeen komstig het in de Statuten vastgelegde doel der Vereeniging en acht deze uitbreiding van het leerplan zeer noodzakelijk, om aan de eischen van de techniek in haar huidige ont wikkeling en toekomstigen voortgang blijvend te voldoen. Het bestuur verzoekt daarom den Raad. overeenkomstig het 2e en 6e lid van art. 25 der Nijverheidsonderwijswet, te willen verklaren, dat de Gemeenteraad van Haarlem deze toe voeging van nieuwe vakken voor het onderwijs in de Vliegtuigbouwkunde noodig acht. De toelichting. Aan de bij het adres gevoegde memorie van toelichting is het volgende ontleend. De behoefte aan uitbreiding van het leer plan der M.T.S. met het vak Vliegtuigbouw kunde openbaarde zich in de eerste plaats door de sterke vraag naar een opleiding tot vliegtuigbouwkundige bij de inschrijving van nieuwe leerlingen. Daarom werd reeds het vorig jaar een avondcursus ingesteld, waar voor zich dadelijk 44 deelnemers aanmeldden. Dit jaar is het aantal deelnemers 61. Het is een tweejarige cursus, waar in het eerste jaar alleen het vak aërodynamica wordt onder wezen en in het tweede jaar iets wordt gedaan aan het construeeren van vliegtuigen. De cur sus heeft bewezen, dat de belangstelling voor meer theoretisch onderricht in de vliegtuig bouwkunde groot is, doch tevens is gebleken dat meer uitbreiding van het onderwijs nood zakelijk is, omdat in een avondcursus, ook al zou men dien willen uitbreiden, de thans ver- eischte opleiding niet kan worden gegeven, aangezien veel meer verlangd wordt dan een oppervlakkige kennis in slechts enkele vakken op een gebied, dat zooveel omvat als de vlieg tuigbouwkunde. Hoewel de buitengewone belangstelling van de jongere generatie in het luchtvaartbedrijf voor een deel als „mode" kan worden be schouwd, is toch de ernst, daarbij getoond, vol doende groot om er uit een blijvende behoefte en een gezond geloof in de toekomst van de vliegtuigtechniek uit af te leiden. Reeds nu, terwijl de luchtvaart in ons land eigenlijk nog in de kinderschoenen staat, is jebleken, dat de opleiding tot vliegtuigbouw- technicus, zooals zij thans gegeven wordt, in hoofdzaak in de bedrijven zelf, tot groote moeilijkheden aanleiding geeft. De K.L.M. is dus bedrijf en school tegelijk. Het onderwijs moet worden gegeven door haar eigen perso neel. Dit is een toestand, die reeds nu niet goed te aanvaarden is, omdat de opleiding van middelbare technici, behalve later in de practijk, behoort te blijven bij de daarvoor aangewezen Midd. Techn. Scholen. Ook de directeur van het Militair Lucht vaartbedrijf in Soesterberg schrijft, dat op het oogenbiik voor vliegtuigmakers menschen uit de'practijk worden genomen, meestal zon der theoretische vooropleiding en dat het in het belang van den dienst zou zijn, wanneer het peil van de betrokkenen kon worden op gevoerd. Het ligt bij dit belangrijke luchtvaart bedrijf in de bedoeling, voor toekomstige op zichters bepaalde theoretische kennis te eischen, overeenkomend met die van een eind diploma M.T.S. Generaal Snijders' meening is, dat het voor toekomstige levensvatbaarheid van de Neder- landsche vliegtuigindustrie een onafwijsbare eisch is, dat zij ter voorziening in leidende en voortstuwende krachten niet langer op vreemde technici zijn aangewezen. De fabriek van Fokker moet. naar adressan ten vernemen, nog voor een groot gedeelte met buitenlandsche technici werken. Er is dus zonder eenigen twijfel een tekort aan wetenschappelijk gevormde en theore tisch voorbereide Nederlandsche technische krachten en onderwijs in ae vliegtuigbouw kunde is dus noodzakelijk Naar de meening van het bestuur komt de M.T.S. te Haarlem hiervoor misschien in de eerste plaats in aan merking, omdat die school een vooraanstaande plaats in de technische wereld inneemt en gunstig gelegen is ten opzichte van Schiphol. Het is de bedoeling, te beginnen met het in richten van een eenjarigen cursus, uitsluitend als vervolgcursus voor afgestudeerde M.T.S.- ers, voor Scheepsbouwkunde of Werktuig bouwkunde van alle M. T. Scholen in Neder land, daar aan de zoo opgeleiden de meeste behoefte zal bestaan en voor hen zeker een afzetgebied te vinden is. Immers de K.L.M. kan de verzekering geven, minstens 15 van die jongelui na afloop van den cursus voor ver dere practische opleiding in haar dienst te kunnen nemen, terwijl ook in andere richtin gen verwachting voor plaatsing bestaat. In den tusschentijd kan worden nagegaan of later een volledige cursus, van het eerste jaar af, zal worden ingesteld. De kosten voor den eenjarigen vervolgcursus waarmede, zoo eenigszins mogelijk, 1 Sep tember 1936 moet worden begonnen, zullen niet meer bedragen dan f 6000. Er behoeven niet meer dan 40 leerlingen méér te komen, om de kosten volkomen te dekken. Het risico van verhooging van het subsidie is voor de gemeente en voor het Rijk dus uiterst gering. Bij de toelichting zijn gevoegd afschriften van verklaringen van verschillende autoritei ten op luchtvaartgebied, die allen van het wenschelijke van een cursus, als door het be stuur van de MT.S. alhier bedoeld, overtuigd zijn. Naar wij vernemen zullen B. en W. voor stellen medewerking te verleenen om uitvoe ring der plannen mogelijk te maken. Dit voorstel zal in de raadszitting van a.s. Woens- behandeld worden. Keef w/ IBIS SHAG Is geen droge tabak, zooals de gewone Hollandsche pijptabak. Daarom moet de pijp met IBIS SHAG vooral zéér luchtig gestopt worden. Neemt een plukje IBIS SHAG uit het pakje, haalt de tabak goed uit elkaar en stopt er de pijp losjes mee. Drukt ze vooral niet met den duim vast, anders gaat de tabak „koeken", de pijp gaat moeilijk trekken en daardoor brandt de rook op de tong. Stopt dus Uw pijpje IBIS SHAG luchtig en U zult proeven, hoe heerlijk koel deze tabak rookt. IBIS SHAG is geurig, smaakt zeer lekker, waait niet uit de pijp en U doet met een pijp IBIS SHAG veel en veel langer dan met een pijp gewone Hollandsche rooktabak. Daarom is IBIS SHAG zoo voordeelig. Dobbelmann lefcker...imcm! (Adv. Ingez. Med.) Gas van de Hoogovens voor Haarlem-Noord. Goedkooper voor Haarlem dan zelf fabriceeren. Als gevolg van verschillende omstandig heden heeft de N.V. Koninklijke Nederland sche Hoogovens en Staalfabrieken, gevestigd te iJmuiden, cokesovengas beschikbaar. In verband daarmede is door deze vennootschap verzocht te overwegen, of de mogelijkheid be staat, dat Haarlem tijdelijk van haar een hoeveelheid gas betrekt. Om technische redenen dient een gasleve ring van de zijde van genoemde vennootschap aan Haarlem, zich te beperken tot het distri butie-gebied van de voormalige gemeente Schoten. De in dit gebied jaarlijks benoodigde hoeveelheid gas schatten B. en W. op 4 a 5 millioen M3. e Bij oppervlakkige beschouwing zou men geneigd kunnen zijn aan te nemen, dat er momenteel voor Haarlem geen aanleiding bestaat om gas van de Hoogovens te be- trekk< Immers hei productie-vermogen van het gemeente-gasbedrijf is door het sterk af genomen gasverbruik, thans ruim voldoende om in de bestaande behoefte te voorzien. Gebleken is evenwel, dat de mogelijkheid tot afneming van gas voor de gemeente van belang is indi n de prijs voldoende laag is, namelijk lager, dan de onmiddellijk op de produccie trukkende z.g. variabele onkosten Blijkens de voor de raadsleden ter inzage ge legde stukken is dit inderdaad het geval. Op grond daarvan komt het B. en W. gewenscht voor dat met meergenoemde vennootschap een overeenkomst wordt aangegaan. Zooals uit artikel 1 van de ontwerp-overeen- komst blijkt, zal de duur van de levering onbepaald zijn, met dien verstande, dat beide partijen het recht hebben de overeenkomst met inachtneming van een termijn .van drie maanden op te zeggen. De Haarlemsche gaslevering aan Zandvoort. Een verlaging der perskosten. PROTEST TEGEN VERMINDERING VAN VAST PERSONEEL BIJ P. T. T. Het hoofdbestuur van den centralen bond van Nederlandsch post-, telegraaf- en tele foonpersoneel heeft een adres gezonden aan den raad van ministers naar aanleiding van het voornemen in de steden, het aantai vastaangestelde brieven- en telegrambestellers in te krimpen en in de naaste toekomst op het platteland in het geheel geen vast per soneel meer met de bestelling te belasten. Het hoofdbestuur deelt den ministerraad mede dat een landelijke bijeenkomst, bezocht door 1500 bestellers en hulpbestellers van meening was, dat onverhoopte uitvoering van dit voor nemen de tegenstelling tusschen stad en plat teland zal verscherpen. In het adres wordt als voornaamste bezwaar aangevoerd, dat men van oordeel is dat deze voorstellen zeer positief in strijd zijn met art. 2 van bet arbeidsovereenkomstenbesluit. Men acht de door het hoofdbestuur van P.T.T. gegeven in terpretatie van art. 2 fout. Het gemeentebestuur van Zandvoort heeft ter kennis van B. en W. van Haarlem ge bracht, dat het met zorg is vervuld ten aan zien van de bedrijfsresultaten van het gas bedrijf dier gemeente. Door de ongunstige tijdsomstandigheden on dervindt het gas een scherpe concurrentie van de petroleum. Ondanks het feit, dat vanwege genoemd be drijf voor het verbruik van gas een krachtige propaganda wordt gevoerd, is het gasverbruik aanmerkelijk verminderd. De exploitatie rekening wijst dientengevolge een belangrijk nadeelig saldo aan. Voor een rendabele exploi tatie acht het gemeentebestuur van Zandvoort het noodzakelijk, dat de verkoopsprijs van het door Zandvoort te distribueeren gas wordt verlaagd, opdat tegen vorenbedoelde concur rentie kan worden opgetreden. In verband daarmede heeft het Haarlem verzocht een vermindering van den inkoops prijs van het gas te bevorderen. B. en W. van Haarlem achten het gewenscht de gemeente Zandvoort in de gasprys-bereke- ning eenigszins tegemoet te komen, omdat deze anders in plaats van verlaging tot verhooging van den verkoopsprijs van het gas zou moeten overgaan, hetgeen weder een ver laging van het gasdebiet van Haarlem zou medebrengen. Met het oog daarop zouden B. en W. de perskosten van het aan Zandvoort te leveren gas als volgt willen bepalen: 1 cent per M3. voor de eerste 500.000 M3, gas; Y2 cent per M3. voor de volgende M3. gas. Dit beteekent voor Haarlem een offer van f 5.000. Aan vorenbedoelde verlaging van perskosten dient de voorwaarde te worden verbonden, dat deze van kracht blijft, zoolang de gemeente Zandvoort de thans bestaande tarieven, als j maximum-tarieven handhaaft. J De Vierde Karakorum- Expeditie. Lezing van Dr. Philip C. Visser. Voor leden der Volksuniversiteit voor Haar lem en omstreken en introduce(e)s hield Woensdagavond in het gebouw van den Pro testantenbond Dr. Philip C. Visser een le zing met lichtbeelden over zijn viex-de Kara- korum Expeditie. Deze expeditie had een tweeledig doel: uit breiding en aanvulling van wetenschappelij ke nasporingen, reeds bij vroegere gelegen heden gedaan en het exploreeren en in kaart brengen van onbewoond terrein, ten Noor den van het Karakorumgebergte. Het doel werd geheim gehouden om poli tieke redenen; het staat nl. niet vast, of het door Visser en zijn kartografen thans in kaart gebracht teiTein behoort tot Britsch-In- disch grondgebied of tot Chineesch Tur kestan. Mevr. Visser-Hooft maakte ook deze vierde expeditie mede als plantkundige. Voorts na men er o.a. aan deel: Dr. Peter, een zende ling, die de taal van het volk sprak, als lei der der karavaan en zoöloog, Dr. Wyss, een Zwitsersch geoloog, die tevens een uitstekend berggids was en een kartograaf en zijn hel per. door de Britsch-Indische regeering mee gegeven. De Visser deed zelf meteorologische waarnemingen. En vergeten wij „Gesser", den trouwen hond. niet. den opvolger van den beroemden „Patiala". die gestorven is. Spr. bracht nog dankbare hulde aan de nagedachtenis van den Zwitserschen gids, Franz Lochmatter, die de drie vroegere ex pedities heeft medegemaakt. Op deze expeditie waren speciale moeilijk heden te overwinnen: terrein- en transport moeilijkheden Over een afstand van 900 K.M. moest door een woest hooggebergte worden getrokken, zonder een dorp of een levend wezen te zien. ook geen gras. Altijd die drukkende een zaamheid. die op den duur de veerkracht en den moed verlamt. En later ging de tocht over een sneeuwveld van 100 K.M. lengte! (ongeveer de afstand HaarlemArnhem). Dan was het moeilijk, altijd te zorgen voor de proviaxxd, die noodig was. De expeditie nam bijvoorbeeld 21.000 pond meel mee en 1200 pond boter! Voor het eerste deel der expeditie werd gebruik gemaakt van 150 ponies en 150 dra gers. Het eigenlijke plan was: exploratie van het Shyokdal met de zijdalen. Het Shyokdal is een vlak dal. breed en met soms loodrechte rotswanden; gedurende den tocht moesten telkens ijskoude bergrivieren doorwaad wor den. Of het tengevolge hiervan is geweest, is niet uitgemaakt (de heer Visser zelf spi'ak van een insectenbeet) maar Dr. Visser is op den terugtocht vrij ernstig ziek geweest, zóó dat men hem eenige dagen heeft moeten dragen. Weken aan één stuk bracht de expeditie door op een hoogte van boven 5000 M. Op deze hoogte heeft men geen honger en geen slaap en de energie vermindert. Gedurende vijf maanden liepen de deelnemers aan de expeditie voortdurend op grind, hetgeen bui tengewoon vermoeiend is. Op hun tocht vonden de deelnemers aan de expeditie een onbekenden gletscher van reusachtige afmetingen (200 M. hoog), waar zij tenslotte overheen moesten om hun doel te bereiken. Geweldig waren de moeilijkhe den. die hierbij overwonnen moesten worden. De tocht was ook buitengewoon gevaarlijk, door vallende ijsblokken Voor den terugtocht werd een andere weg genomen. Maar het strekt de expeditie tot eer. dat haar gelukt is. wat een Engelschman. Prof. Mason, niet is mogen gelukken: het overtrekken van zulk een enormen gletscher. De geweldige gletschers sluiten wel een ri vierloop volkomen af; zoo ontstaat een meer. dat steeds stijgt en grooter wordt, tot het water eindelijk onder door den gletscher zich een uitweg baant! Geweldig groote ijstorens zijn dan de overblijfsels van den door het water vernielden gletscher. De schoonheid van zulk een gletschermonster is buitenge woon imponeerend. Zeer interessant waren de mooie, groote lichtbeelden die Dr Visser, met een nu en dan humoristische getinte toelichting, on het witte doek liet projecteeren en die een denk beeld gaven niet alleen van de ongerepte, woeste schoonheid der streken, waar de ex peditie is door getrokken, maar ook van de bijna onoverkomelijke moeilijkheden, die met grooten moed, stalen energie, en veel beleid zijn overwonnen. Zij nog vermeld dat bij het begin van den avond de secretaris der Volksuniversiteit voor Haarlem en omstreken, Dr. J. S. Bart- stra, de aanwezigen (de zaal was stampvol) welkom geheeten en met waardeerende woorden Dr. Visser had ingeleid. SUBSIDIES. B. en W. hebben een lijst aan den gemeen teraad overgelegd van de subsidies die op de begrooting voor 1936 zijn uitgetrokken. Zij stellen voor af te wijzen de subsidie aanvragen van de Vereeniging tot bevordering van het onderwijs in kinderverzorging en op voeding, de Gewestelijke Landstormcommissie „Kennemerland" en de vereeniging „Pro Juventute". CURATOREN GYMNASIUM. Door het college van curatoren van het Gymnasium is ter voorziening in de vacature in hun college ontstaan door periodieke af treding van Mr. A. Bruch, de volgende aan beveling aan den raad gezonden: 1 Mr. C. Briët rechter te Amstei-dam, wonende te Haarlem en 2 Mr. P. Fuhri Snethlage, direc teur der Nutsspaarbank te Haarlem. PERSONALIA. Ter voorziening in de vacatux-e van tijdelijk leeraar voor den cursus 19351936 aan de Gem. Ambachtschool bevelen B. en W. van Haarlem aan: 1. W. B. Groeneveld te Haar lem en J. Spruyt te IJmuiden VERKOOP VAN BOUWTERREIN. B. en W. van Haarlem stellen aan den raad voor aan de N.V. Koninklijke Pharmaceuti- sche Fabrieken v.h. Brocades-Stheeman en Pharmacia, gevestigd te Meppel, tegen den prijs van f 17.per M2. in koop af te staan, grond, gelegen aan de zuidzijde van de Gon- netstraat. groot pl.m. 1300 M2., zulks met de bestemming om op dien grond te bouwen een kantoor- en magazijngebouw, garage met woning en annexen; de woning bestemd ter bewoning door niet meer dan één gezin. De gemeente stelt zich niet aansprakelijk voor wat zich eventueel nog in den grond bevindt, behoudens de nog aanwezige beton- fundeeringen, die, voor zoover ze de uitvoe ring van het werk belemmeren, door en op kosten van de gemeente zullen worden ver wijderd. Verder stellen B. en W. voor aan de N.V. Bataafsche Import Mij. Verkoopkantoor van „Koninklijke Shell" producten, te 's-Graven- hage, tegen den prijs van f 20.per M2. in koop af te staan, grond, gelegen aan den Spaarndamscheweg, groot pl.m. 420 M2., zulks met de bestemming om op dien grond te bouwen een benzinedepot. WELDADIGHEIDSFONDS. Op de jaarvergadei'Ing van de Vereeniging van Makelaars in Haarlem en omstreken werd voor het Weldadigheidsfonds „Het Schemerlampje" een'collecte gehouden, de opbrengst was f 45.65. SYNAGOGEDIENSTEN. Nederl. Israël. Gemeente. Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den Ingang van Sabbath te 4 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 4.49 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Avonddiensten te 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12 uur. Werkdagen te 7.15 uur. Zondag te 7 uur. De diensten op Sabbath worden verricht ter Synagoge, Lange Begijnestraat 11. Alle overige diensten viixden plaats in het Gemeentegebouw, Lange Wijngaardstraat 14. Noasf de alom bekende z.o.Genever. thans een nieuw type (extra droog) (Adv. Ingez. Med.) AGENDA DONDERDAG 21 NOVEMBER. Café-restaurant Brinkmann, Groote Markt, Alg. vergad. Haarl. Bachvereeniging, 4.30 uur. Broederkerk, Parklaan 34. Lezing Ds. B. E. J. Bik, 8 uur. Gebouw Theosophia, Nassauplein. College verbr. v. spiritist, beginselen. Lezing mevr. J. K. AlblasRutèl, 8 uur. Gebouw De Nijverheid. Ned. Vereen, van Spirit. „Harmonia": Psychometrische avond. 8.15 uur. Frans Hals Theater: „De Kruistochten", 2.30, 7 en 9.30 uur. Cinema Palace: Evelyn Laye en Fritz Kortner in „Vergane glorie". Op het tooneel Mary Fred and Ree, parodisten. 7 en 9.15 uur Luxor Theater: Norma Shearer, Fredric March en Charles Laugh ton in „De Barrets van Wimpole Street". Doorloopende voorstel ling van 7 tot 11.30 uur. Rembrandt Theater: „Mijnheer zoekt zijn woning" met Hermann Thimig, Paul Hörbiger, Adèle Sandrock, Leo Slezak. Op het tooneel Paul Gordon, slack wire act. 2.30, 7 en 9.15 uur Frans Hals Museum: Tentoonstelling S.O.S. 104 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. VRIJDAG 22 NOVEMBER. Gem. Concertgebouw: N.S.B.-vergadering. Spreker de heer Nije. 8 uur Bioscopen nieuw programma.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10