Buitenlandsche Zaken en P. T. T. goedgekeurd. E' v R' Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT Haagsche menschen en hun woningen. DONDERDAG 21 NOVEMBER 1935 HAARDE M'S DAGBEAD 3 TWEEDE KAMER Cumulatie-ontwerp zonder hoofdelijke stemming aangenomen. DEN HAAG Woensdag. Met de communisten stemde alleen de rev. soc Sneevliet tegen de begrooting van Buiten landsche Zaken. De heer Wijnkoop c.s. omdat zij ontevreden zijn over de motieven der Re geering over niet-erkenning van het Sovjet bewind (dezelfde redenen zouden evenzeer t.o.v. Nazi-Duitschland moeten gelden), de heer Sneevliet aangezien deze ontevreden is over Nederland's deelneming aan de sancties tegen Italië. Bij het voortgezet debat over de P.T.T.- begrooting wenschte de heer de Visser (com- mun.) den Minister niets kwaads toe. Maar hij zou hem toch wel eens gaarne twee jaar als brievenbesteller wil len zien optreden! Van wege een z.i. te langen arbeidstijd en te lage loo nen. Zoowel de motie-de Visser om den arbeids tijd van het P.T.T -per soneel weer op 48 uur per week te brengen als die. welke geen ver dere uitbreiding van het aantal arbeidscon tractanten verlangt, kregen voldoende onder steuning om een onderwerp van debat uit te maken Mr. Arts (R.K.D.) zal evenals de revol. soc. Sneevliet voorstemmen. Het Kamerlid-journalist Schaepman (R.K.) protesteerde er tegen, dat de posterijen mede werken aan kwakzalversreclame terwijl die zelfde reclame uit dagbladen en periodieken wordt gekeerd. Over de radio kan thans, aldus Mr. Teulings (R.K.) vol dankbaarheid, rustig en vredig wor den gesproken. Minister de Wilde begon met zich aan te sluiten bij de hulde aan den Directeur-Gene raal van het P.T.T. bedrijf, dat zoo goed moge lijk het publiek moet bedienen. Deugdelijke organisatie, aanpassing aan het moderne leven zijn belangrijke vereischten en natuurlijk een goede behandeling van het personeel. Er is nu een winst van 5'2 millioen gulden gemaakt, doch er is betrekkelijk maar een kleinigheid vo noodig om de winst in verlies te doen omslaan. Het is de taak van de Staten-Generaal om aan de P.T.T. niet al te zeer de rol van het, eenige, rijke familielid op te dringen. Wat nu de 51-urige arbeidsweek betreft van bestellers enz., hun arbeid is niet intensief'en ook behoeven ze niet zooveel uren achtereen te werken. Zou men dien arbeidstijd inperken, dan ware het geldelijk resultaat van het be drijf heel wat geringer en kwam dus aan de schatkist, en daarmee aan de belastingbetalers, minder verlichting van financieele lasten ten goede. Overigens wil Mr. de Wilde nog eens ernstig nagaan of er op 't punt van de werk tijden iets te doen zou zijn. Vroeger is wel eens 't verwijt geuit, dat als men eenmaal klerk was en geen moord beging, men het vanzelf wel tot referendaris bracht. Dit •aan het adres van hen, die nu zoo voor betere promotie-kansen ijveren. De Minister wees er op. dat er in 't P.T.T.- bedrijf beroepen zijn. waarvoor speciaal vrouwelijke krachten bijzonder geschikt zijn. zoo b.v. voor dat van telefoniste. En dus moeten hiervoor als regel vrouwen worden uitverkoren boven mannen. Van de dochteren Eva's kwam de Minister bij de plattelandsche bevolking terecht, die z.i heusch niet stiefmoederlijk behandeld wordt als de heer Weitkamp wel betoogt. Gaf men toe aan de wenschen van den heer Weitkamp. dan zou 't bedrijf eenvoudig eco nomisch vermoord worden. Kwakzalvers, dat had de Minister nog eens ln zijn advocatenpraktijk ervaren, kunnen soms heel wat grooter diensten aan de volks gezondheid bewijzen dan medische professo ren. De staat kan dus moeilijk uitmaken of en wanneer bepaalde aanbevelingen van kwakzalversmiddelen niet geëxpedieerd moe ten worden. Toch zal de Minister, naar aan leiding van 's heeren Schaepman's opmer kingen, dit punt nog eens onder de oogen zien. De Regeering is van plan om de Radio- controleconAnissie (wier uitstekend werk de Minister prees) iets uit te breiden. Dit met het oog op de toenemende werkzaamheden en ook om de verschillende geestelijke stroo mingen ook in haar midden beter tot haar recht te laten komen. Nu de heer Dróp (s.d verklaard had op het oogenblik geen reden te hebben tegen de regeling der hoog tijdagen op te komen en Mr-. Boon (lib.) het daar van harte mee eens bleek te zijn. kan de Minister aldus deze. onder vroolijkheid van zijn gehoor toch zeker tevreden zijn. Tusschen Radio en Pers zijn onderhande lingen gaande en ook met de kwestie van eventueele vergoeding door de radio-distri- butievereenigingen aan de omroep-organisa- ties is de Minister binnenskamers bezig. Mondje dicht hierover, leek hem thans 't beste beleid; alleen kondigde hij nog aan te hopen, dat laatstgenoemd punt- met 1 Januari a.s. reeds voor elkaar zal zijn. De heer IJsselmuiden (R.-K.) deed met een negental fractiegenooten den communisten concurrentie aan. door ook een motie i.z. verkorting van den arbeidstijd voor te stel len. Maar deze motie hield met de finan cieele zijde van 't vraagstuk rekening en dus had de Minister er geen bezwaar tegen. Al leen communisten en .socialisten stemden met den rev.-soc. Sneevliet voor de beide mo ties-de Visser, waarna het voorstel-IJssel- muiden en vervolgens de heele begrooting er zonder hoofdelijke stemming doorging. Hierna kwam het tegen de restanten van cumulatie ge richte wetsontwerp aan de orde. De heer Zandt (Staatk. Ger.) dwaalde herhaalde lijk zoover van het agenda-punt af. dat hij bij het heirleger der werkloozen te recht kwam Z.i. zijn er ook te veel gehuwde vrouwen in openbaren dienst, met wier man dat ook het geval is. Voorts wees spr. er op. dat jarenlang door sommige Kamerleden non-activiteitstrakte ment is genoten uit vroeger door hen be- kleede functies, waarin zij nooit meer zou den terugkeeren, Eén vierde zelfs z'n zilveren jubileum ais cumu'eerend non-activist. Intusschen kon deze spreker uit den aard der zaak niet veel belangrijks meer te berde brengen. Immers er is al sinds een tiental P- Zandt (St.Qer P i jaren aan samenloop van verschillende Ne derlandsche pensioenen in belangrijke mate paal en perk gesteld. En het aanhangige wetsontwerp gaat in menig opzicht nog een goed stapje verder. Zoo maakt het een eind aan de non-acti- viteitstractementen van Kamerleden, die nog door de overgangsbepalingen van 1923 waren toegekend. Gemeenten en provincies krijgen de mogelijkheid om toegekende pen sioenen aan oud-wethouders en oud-Gede puteerden in verband met de tijdsmstandig- heden te wijzigen. Verder wil het voorstel in de toekomst de gemeenten en provincies noodzaken aan oud-wethouders en oud-Ge deputeerden slechts een in drie jaar afloo pend wachtgeld toe te kennen, al of niet verbonden met ouderdomspensioen, ingaan de op 65-jarlgen leeftijd. Van beteekenls is voorts, dat ook t.a.v. pensioenen uit een po litieke functie zal gelden, dat men maximaal f 4000 aan alle (Nederlandsche) pensioenen te zamen kan genieten, welk bedrag voor een oud-Minister, die vijf jaar de portefeuille getorst heeft, hoogstens f 6000 mag zijn. Na den heer Zandt, kwamen ook de Herv. Ger. heer Lingbeek, de plattelander Mr. Ver voorn, de Christen-democraat v. Houten, Mr Westerman (Nat. Herst.) en de rev.-soc. Sneevliet betoogen, dat het ontwerp nog ver der moest gaan. Ir. Albarda daarentegen zou het met zijn fractiegenooten veel te bar gevonden heb ben als de verkregen rechten zonder meer waren aangetast. Dat zou z.i. een reeks van onrechtvaardigheden en onbillijkheden be- teekend hebben. De poging van den heer de Visser om de beraadslaging over het wetsontwerp te schor sen ten einde den Minister een verder gaand voorstel te doen indienen, mislukte. Slechts 7 afgevaardigden deden aan deze demonstra tie mee. waarop na uiterst korte verdediging van Minister De Wilde, het ontwerp er zon der hoofdelijke stemming door ging. Arbeid door vreemdelingen. Aanvragen om verlenging van vergunning. De directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling maakt bekend, dat aanvragen om verlenging van vergunning, ingevolge de wet van 16 Mei 1934 (Staatsblad no. 227), tot het doen ver richten van arbeid door vreemdelingen, tijdig, d.w.z. uiterlijk op 10 December a.s. bij hem moeten worden ingediend. De verlenging kan per brief worden aangevraagd onder vermel ding van het nummer der vergunning en den naam van den vreemdeling. Voor tijdige af doening van aanvragen, welke na 10 December worden ingezonden, kan niet worden inge staan. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-W. TELEF. 1 0 7 2 6 _ioos trekken inbegr BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van 9—12 en 14 uur. Zater. 912 uur. Avondspreekuren Dinsd., Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv. Ingez. Med.) Hakenkruisvlag van Duitsch schip gehaald. Vier personen gearresteerd. In den loop van den Woensdagmiddag heb ben enkele Communisten uit Amsterdam- Noord van een Duitsche kolenboot, de „Adèle Trabar", de hakenkruisvlag afgerukt. Op het schip, gelegen in het zeekanaal I bij de Centrale Noord, bevond zich slechts een jongen, die op een gegeven oogenblik aan de achterzijde van het schip lawaai hoorde. Over de verschansing zag hij een grijze roei boot, waarin vier personen zaten, die bezig waren de vlag naar beneden te halen. On middellijk waarschuwde de jongen de politie, die op zoek ging naar de roeiboot, die er in middels vandoor was gegaan. Spoedig ontdekte de havenpolitie het bootje in de Oostzanerhout, nabij een woonschuit, waarin vier mannen werden ontdekt. Onder leiding van inspecteur De Liefde togen enkele agenten naar het woonschip. Echter werd hen de toegang voorloopig geweigerd. De politie nam toen de roeiboot in beslag en om singelde vervolgens de woonschuit. Zoodoende waren de mannen gedwongen zich aan de politie over te geven. Zij werden gearresteerd en naar het bureau Adelaarsweg overgebracht. (A.N.P.) Wijziging in de Omzetbelasting Aanzienlijke vereenvoudiging in de uitvoering is in voorbereiding. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de begrooting van financiën voor 1936, wordt het volgende ont leend. Als gevolg van het streven om de uitvoe ring van belastingwetten zoo eenvoudig moge lijk te doen zijn, is een wijziging van de om- zetbelastingwet, welke een aanzienlijke ver eenvoudiging in de uitvoering der werkzaam heden zal medebrengen, in gevorderden staat van voorbereiding. Concrete voornemens in zake het treffen van maatregelen tegen belastingontduiking bestaan er op dit oogenblik bij den minister niet. Wel is bij hem in overweging de vraag, of eenige wijziging der Successiewet met betrekking tot de belasting van nalatenschappen van hen, die het Rijk metterwoon hebben verlaten, ge- wenscht moet worden geacht. De expeditie van „Rubber" teruggekeerd. Een onderhoud met Johan de Meester en Gerard Rutten. Zbven passagiers van de „Johan van Olden- barnevelt", tezamen vormend de expeditie, welke op Sumatra's Oostkust de buitenopna men heeft gemaakt voor de Tobis-film „Rub ber" naar de gelijknamige roman van mevr. Szekely Lulofs zijn Woensdag met den boottrein uit Genua in de hoofdstad terugge keerd. Het zijn Johan de Meester en Gerard Rutten, de mannen van het draaiboek en van de artistieke leiding; mevrouw Rutten, die haar echtgenoot trouw terzijde hééft, ge staan: Jules Verstraete en Frits van Dongen de iwee mannelijke hoofdrolvertolkers; Lico Krstsjek, Indisch adviseur en de cameraman Schaffer. Na de hartelijke wederzijdsche begroetin gen. die wij overigens stilzwijgend voorbij kunnen gaan. vinden wij de heeren de Mees ter en Rutten bereid, het een en ander over de ervaringen der expeditie mede te deelen; oen onderhoud, dat zich in passend décor onder een palm in de stationsrestauratie en met op het tafeltje een rubber kleedje vol trekt. Twee en een halve maand zijn we weg ge weest. zegt de Meester. Een prachtige tijd! We hebben 8000 meter film gemaakt, de heele zaak in bussen gesoldeerd en meegebracht. Natuurlijk hebben we geregeld een proefstrook zelf ontwikkeld, om er zeker van te zijn dat het materiaal in orde was. En nu gaan we bij te Cinetone binnenopnamen maken. Eind Januari moet de film klaar zijn! Hebben de inlanders nog meegewerkt? En of! Als we ze duidelijk gemaakt hadden wat we verlangen, was er in hun actie en gebaren geen verschil meer tusschen verbeel ding en werkelijkheid, 't Ging trouwens ook om reëele dingen! Alle opnamen zijn op Su matra's Oostkust, in het schier onbegrensde rubberland. op den geboortegrond van het beek. eemaakt. In Kisaran hadden we ons hoofdkwartier. Geweldige afstanden hebben we afgelegd om het leven der planters tegen den achtergrond van de rubbercultuur ..vast ie leggen". We waren vaak op verschillende ondernemingen en zaten zóó in de atmosfeer van het Indische leven, dat we heele hoofd stukken van het boek zelf beleefden, 't Was een merkwaardige wisselwerking tusschen fantasie en werklijkheid! De expeditie had de beschikking over drie auto's en daar zijn enorme afstanden mee afgelegd. Was er veel belangstelling van de plan ters voor de verrichtingen van de expeditie? In het begin allesbehalve! antwoordt op zijn beurt Gerard Rutten. Men was bang dat het leven daar zoo'n beetje feestvierend zou worden voorgesteld, vol van bacchana len. Er zijn passages in het boek. waartegen men in de kringen der rubbermenschen ern stige bezwaren heeft. Toen het echter duide lijk was. dat het hier ging om een ernstige film, was alle tegenstand ook gebroken en hebben zelf enkele planters in de figuratie meegewerkt. Waarom waren er geen actrices bij de expeditie? Eenvoudig omdat we ze bij de buiten opnamen niet noodig hadden, antwoordt de Meester. De geheele geschiedenis draait om de twee mannelijke hoofdrolvertolkers. De nieuwe tijd en de nieuwe leefgewoonten. Het woningvraagstuk is in iedere stad aan de orde. En overal is het als bij ons in den Haag, waar de binnenstad langzaam leegloopt naar de buitenwijken en naar de gemeenten rondom; Wassenaar voor de rijkaards. Voor burg en Rijswijk voor de menschen met mid delmatige inkomens. Ik wil hier geen economische of sociale ver handeling gaan schrijven. Maar wèl zou ik graag met u, mijn lezers, een kijkje gaan nemen in sommige wijken en gedeelten van onze zéér uitgebreide residen tie, zóó uitgebreid dat wel eens gezegd wordt dat zij in oppervlakte zoo groot is als Parijs. In ieder geval: wanneer ge van het eind van den Bezuidenhoutsche Weg naar de Sijzen- laan of de Sterappelstraat moet en ge behoeft niet al te lang op uw tram of uw bus te wach ten. dan hebt ge daarvoor weinig minder tijd noodig (en als ge het niet treft met uw aan sluitingen zeker méér) dan voor een trein reis den HaagAmsterdam. En een Haarlem mer uit de omgeving van de Groote Markt, die een vriend in den Haag moet opzoeken, die bij het Stationsplein woont, is daar vlugger dan een Hagenaar van het eind van de Laan van Meerdervoort bij zijn bridge-vrienden in de Laan van Nieuw-Oost-Indië. Zooals overal raken de groote, patricische huizen in onbruik voor particuliere doelein den. Er zijn er nog enkele die nauwelijks particulier genoemd mogen worden, omdat er gezantschappen met hun kanselarijen, ontvang- en eetzalen in gevestigd zijn. Het prachtige, ook van binnen merkwaardige huis van de Duitsche legatie aan den Vij verberg is daar een van de kenmerkendste van. En ook het leelijke, zij het ongetwijfeld wel deftige van het Fransche gezantschap aan het Korte Voorhout. Doch de meeste van die groote huizen die van geslacht opge slacht door bekende families bewoond zijn, soms eeuwen lang, hebben een andere be stemming gekregen. Er zijn nü restaurants in gevestigd, of crisis-bureaux, of departe menten en de families bewonen comfortabele flatwoningen, of gezellige villa's, of wat óók en steeds meer voorkomt bescheiden étages of kleine middenstandswoningen. Vroeger was de Lange Voorhout die wel eens de mooiste straat van Europa geheeten wordt een dubbele rij van groote. kost bare privé-woningen, bekroond door het pa leis van de Koningin-Moeder. Dat Paleis staat nu met gesloten vensters aan het eind van het breede, boomen-omzoomde schelpen pad. En die woningen In het eene, waar vroeger de Groeninx van Zoelens woonden, is de r k. openbare leeszaal gevestigd, in het andere een feest gelegenheid van Hotel de Wittebrug; hier de Haagsche Club. een selecte sociëteit; daar een kassierskantoor; ginds een dure dames kapper; eenige huizen verder de Meelcen trale. Eén groot huis is nog onaangetast ge bleven door den geest des tijds; een deftig breed en koel huis met een bordes en een peristyle: de woning man zou ook kunnen zeggen; het paleisje van de groot- mèesteresse van het Hof, gravin van Lijnden van Sandenberg, douairière van wijlen den vice-president van den Raad van State. En overal, aan alle rustige breede en oude straten van de binnenstad, langs het eenige mooie echt-Hollandse he grachtje dat wij bezitten, het Smidswater; aan het blanke, rustige Plein 1813. overal het zelfde beeld: groote huizen die leeg staan, met een bordje: te huur of te koop. of die betrokken zijn door een of ander lichaam: een bank. een legatie, een restaurant en ook wel eens een pension. Hoezeer komt de wijziging in de sociale en economische verhouding tot uiting, wanneer ge ziet dat in een huis. waarin één familie woonde, nü zes moderne flatwonin gen. van alle moderne gemakken voorzien, te huur staan; of dat ge boven de gebeeld houwde deur van zulk een ander huis, het goed-Haagsche bordje: „appartementen beschikbaar" ziet prijken. Maar eigenlijk behoeft om die wijzigingen niemand te treuren, behalve de een of andere oude dame, die gaarne had willen sterven in de groote kamer, waar vele harer voorvade ren den laatsten adem hebben uitgeblazen. Want eerlijk is eerlijk die mooie flats, met hun groote openslaande vensters, met hun balcons en binnen-tuinen, hun parket vloeren, liften, centrale verwarming, mo derne badkamer- en keukeninstallaties, met hun vele licht en veel heerlijke zon, die zijn indien men historie, traditie en gewoonte buiten beschouwing laat toch in ieder opzicht wel prettiger bewoonbaar dan die diepe, koele en donkere huizen van weleer. Er zijn flats en flats Flats van vierduizend gulden per jaar en van veertig gulden in de maand. Flats met tien groote kamers en twee bad kamers. keuken, bijkeuken en vertrekken voor het personeel en flatjes van een zit-, een slaap- en een badkamer, met een keu ken-eetkamer. berekend op kleine perso neel-looze gezinnen. Flats met groote en niet-goedkoope re- staux-ants in het sous-terrain en met gega lonneerde portiers en ook moderne woon kazernes. waar ge alles zelf verzorgt en met driehonderd anderen uw kleine, eenvoudige leven onder het zelfde dak leeft. Dat is het nieuwe, comfortabele, luchtige en lichte wonen, dat zich wel uitbreidt, maar dat toch nooit overwégend zal worden, zelfs niet in den Haag, dat anders graag buiten landsche zeden en gewoonten overneemt of tracht na te bootsen; want daarvoor is en blijft den Haag te Hollandsch en de eigen woning is een te oer-Hollandsch ideaal, dan dat dit zich spoedig zou laten overstemmen door de mode. al zou die nóg zoo aanvaard baar en verkieselijk zijn. En dus betrekken wij ook de gezellige huisjes van de boexmen-, bloemen-. Vogel en vruchtenbuurten. Daar zijn er ook weer groote en kleine, maar ••de kleine hebben de overhand en wij Hagenaars wonen daar graag. Die geven het gevoel van „My home is my castle", al heeft dat Castle dan ook maar één „groote" kamer (van 4'2 bij 5 meteri en verder kabinetjes en kleine ver trekken en een kolenhok in den tuin omdat er geen kelder op de bouwsom kon over schieten. In den Haag kunt ge goedkooper wonen dan in de provincie. Woningen van f 45 tot f 60 in de maand, van alle moderne gemakken voorzien, vindt ge hier te kust en te keur en er worden steeds maar straten en blokken bijgebouwd. Vooral in de buurt van de IJsbaan, heele- maal aan het einde van den Bezuidenhout- schen Weg, vlak bij het Huis ten Bosch, het fraaie parkje Marlet en het Haagsche Bosch worden mooie projecten uitgevoerd. De blok ken vliegen daar den grond uit en dikwijls zijn die woningen nog niet eens gereed of het plakkaat „verhuurd" prijkt reeds op de vensters. Men moet erkennen dat daar aan de Carel Reinierszkade en aan het eind van de Theresiastraat ook waar voor de huurpen ningen gegeven wordt. Mooie ruime huizen, met vijf of zes vertrekken, ingebouwd bad, parketvloeren en centrale verwarming, de benedenhuizen met een aardigen tuin en de bovenhuizen met groote platte daken, geheel ingericht om er 's zomers heerlijk te zitten en dat voor prijzen die van vijftig tot zestig gulden in de maand loopen, is waarlijk niet veel. En met allerlei practische dingetjes worden de bewoners gediend. Zoo hebben de bovenbewoners allen de beschikking over een eigen fietsen-box gelijkvloers; keurig afge sloten hokjes met veiligheidssloten en elec- trisch licht, waarin voor twee rijwielen ge makkelijk plaats is. Is het wonder dat. met dit moderne geheel op 't gemak en matigen prijs berekende bouwen, de binnenstad langzamerhand ontvolkt raakt? Is het wonder dat vele huisvrouwen het een opluchting en verlichting vinden, wanneer zij goedkooper gaan wonen, in minder be werkelijke huizen, en dat velen die „van huis uit" twee dienstboden gewend waren, het nu op hun gemak met een dagmeisje afkunnen, of heelemaal alleen? Het sociale aspect van het moderne wonen is geheel en al gewijzigd en het brengt andere sociale aspecten met zich mede. die niet on interessant zijn bij de beschouwingen van het hedendaagsche groote-stads-beeld. Want óók het op-kamers-wonen neemt toe. Men krijgt al een zéér behoorlijk pension voor f 2 per dag. En een goede kamer zonder pen sioen voor f 25 in de maand tal zijn er natuur lijk ook waar ge respectievelijk f 150 en f 75 moet betalen). Onlangs sprak is nog een echtpaar, men schen die het, wat men noemt, voor het geld niet behoeven te laten. Wat zouden wij ons al die soesah van een eigen huishouding aan halen?" zei het vrouwtje „wij bewonen een aardige étage voor f 40 in de maand en wij eten buitenshuis dan eens in een resautrant en dan weer eens in de Cafetaria, waar je voor twaalf-en-een-halve cent immers een portie erwtensoep met kluif krijgt, die de maag ge zond en goed vult". Zoo gaat dat. Voor de gewone middenstandsbeurzen, voor menschen met inkomens van f 3000 tot f 5000 is deze nieuwe tijd gemakkelijker en goedkoo per dan er ooit een tijd geweest is. Al verlies ik, met dit te constateeren. geens zins uit het oog dat er ontelbaar velen zijn voor wie zulk een inkomen steeds meer een onbereikbaar ideaal wordt. En dat er anderszins velen zijn, die zich met zulk een inkomen arm voelen en die niet de innerlijke kracht hebben zich aan te passen, die zich in zoo'n aardig klein huisje diep on gelukkig zouden voelen en die het niet van zich zelf zouden kunnen verkrijgen „aan den toonbank" een portie stamppot voor 22'2 cent te gaan verorberen. Die blijven in hun groote huizen wonen en die lijden armoede. En ik waag het niet over hen den staf te breken: want zij sleepen een zware last van traditie en verouderd begrip met zich mede waarvan het allerminst gemakkelijk is zich te ontdoen. Mr. E. ELLAS. I Een halve eeuw geleden Uil Haarlem's Dagblad van 1885. 21 November: Naar men uit Utrecht meldt organi seert de wielrijdersclub „Seniores" al daar een wedstrijd in het zaalrijden. Een zestal van de voornaamste wielrijders- vereenigingen uit ons land, welke ieder hoogstens acht rijders mogen afvaardi gen, zijn tot deelneming toegelaten. Voor de overwinnaars worden door de club „Seniores" driemalen acht medailles uit geloofd. De wedstrijd, welke waarschijnlijk in de maand Januari a.s. zal plaats hebben, is de eerste van dien aard. welke in ons land gehouden wordt. De Olympische gedachte. Actie tegen deelneming aan de Olympische Spelen te Berlijn. In het Concertgebouw te Amsterdam heeft Woensdagavond het uit verschillende organi saties samengestelde Comité ter Bescherming van de Olympische Gedachte een openbare vergadering gehouden om te protesteeren tegen het rassenonderscheid in de Duitsche sportwereld en het onder deze omstandigheden deelnemen van Nederland aan de Xlde Olym piade, die in 1936 te Berlijn zal worden ge houden. Bij de opening verklaarde de voorzitter, de heer B. van Dam. het te betreuren, dat de leden van het Nederlandsch Olympisch Comité aan de uitnoodiging om aanwezig te zijn geen gevolg hadden gegeven. Spr. gaf verschillende voorbeelden van de uitsluiting van niet-Ariërs uit het Duitsche sportleven en bepleitte, dat de Nederlandsche sportwereld zich zou onthouden van deelne ming aan de Olympische spelen in een land, waar de Olympische geest verkracht wordt- Nadat de secretaris, dr. J. C. Bruyn. enkele sympathiebetuigingen had voorgelezen, was het woord aan dr. C. P. Gunning, rector van het Amsterdamsch Lyceum, die sprak over de lichamelijke opvoeding en de Olympische Ge- dadhte. Het N.O.C. aldus spr.. deed vooral een beroep op de jeugd en daarom was het belang rijk. te weten waarheen men de jeugd leidde en hoe men daar met de Olympische gedachte omsprong Uitvoerig schetste hij de opvoeden de en moreele waarde van waarachtige spor tiviteit in Olympischen zin. De Olympische ge dachte voedde op tot eerbied: eerbied voor het lichaam, eerbied voor den geest, eerbied voor anderen, voor alles wat goed en schoon en rechtvaardig is. De heer Henri Putter, voorzitter van den Amsterdamschen R.K. Voetbalbond, herinner de aan de onmogelijkheid voor katholieke sportorganisaties om in het Duitschland van heden te kunnen werken. Mr. C. G. A. Oskam, voorzitter van den Rot- terdamschen Schaakbond, schetste de gelijk schakeling van de Duitsche schaakwereld in den Grossdeutschen Schachbund, die de Ariër-paragraaf invoerde en daardoor werd uitgeschakeld uit de Fédération Internatio nale des Echecs en daarna uit het. internatio nale schaakleven. De heer Henri Landheer, actief athleet en deelnemer aan de Olympische Spelen 1928, verklaarde, dat er in sportkringen een groote afkeer bestaat tegen wat er in Duitschland gebeurt: maar hij waarscnuwde tegen de sug gestieve kracht der propaganda, die er van de Olympische Spelen uitgaat. Verder werd nog het woord gevoerd door den heer Paul F. Sanders, componist en kunst criticus, door den heer J. Sanders, oud-voor- zitter van den Nederlandschen Biljartbond en tenslotte door dr. P. H. Ritter. die eveneens wees op den cultureelen terugval van het Duit sche Rijk. Aan het slot der vergadering verklaarde de voorzitter, dat deze bijeenkomst nog slechts een begin van de actie, die het Comité thans intei et zou gaan beginnen en waarin het alle Nederlandsche sportorganisaties hoop te te betrekken, tegen de deelneming aan de Olympische Spelen in Duitschland. waar de Olympische gedachte met voeten wordt ge treden. Automobilist schonk geen aandacht aan tramtrein. Op onbewaakten overweg levensgevaarlijk gewond. Woensdag heeft op den onbewaakten over weg in den Veldweg te Soest, een ernstig on geluk plaats gehad. De 48-jarige heer H. Hofman, wonende te Soest, kwam met zijn auto den Veldweg oprijden. Hij schijnt geen aandacht te hebben geschonken "aan den na derenden tramtrein, die uit de richting Utrecht aan den linkerkant van den heer Hofman naderde, hoewel de tramtrein door loopend een belsignaal laat hooren. De auto werd door de locomotief gegrepen en ongeveer vijftig meter medegesleurd. De heer Hofman, die alleen in den wagen zat werd ernstig gewond. Hij bekwam o.m. een zeer diepe hoofdwonde, terwijl vermoedelijk beide polsen gebroken zijn. Na verbonden te zijn is de heer Hofman per ziekenauto naar de Rijksklinieken te Utrecht vervoerd. Zijn toestand is zeer ernstig De auto werd zwaar beschadigd, terwijl de locomotief eveneens eenige schade bekwam. Rijkspostspaarbank benadeeld Tegen adj.-commies en medeplichtige resp. twee en één jaar geëischt. In Juli van dit jaar kwamen beambten van de Rijks Postspaarbank tot de qnaangename ontdekking, dat de spaarbank voor een bedrag van f 2000 was benadeeld, omdat dit bedrag op een spaarbankboekje was uitbetaald, zon der dat dit ooit was gestort. De zaak werd in handen gesteld van de hoofdstedelijke recherche; het mocht haar na ijverig speuren en een uitvoerig onderzoek ge lukken het juiste spoor te vinden, zoodat Woensdag twee personen, een werkster en haar zwager, een adjunct-commies bij de P.T.T. terecht hebben gestaan voor de recht bank te Amsterdam. Tegen het meisje requireerde het O.M. een gevangenisstraf van een jaar. tegen den ambtenaar een gevangenisstraf van tv .aar.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5