Volkscritiek in het Derde Rijk. Strijd bij de Tembien-hoogvlakte.. Een jeugdig friscn uiterlijk 'crème. Geheimen van Nieuw Guinea onthuld. THIJS IJS EN DE KABOUTER PIRIMUS Radio-Procramma DONDERDAG 21 NOVEMBER 1935 HAARLEM'S DAGBLAD De strijd in Abessynië. Opmarsch der Italianen belemmerd. De vliegtocht van den Negus. Het A. N. P. meldt uit Addis Abeba 22 No vember: Volgens de in de Abessynische hoofdstad ontvangen bericht nemen de ge vechten in de provincie Gheralta in Tembien steeds grooteren omvang aan, waardoor de opmarsch der Italiaansche troepen belem merd wordt. Uit betrouwbare bron verluidt, dat ongeveer 10.000 fhatn in afzonderlijke af- deelingen deelnemen aan de guerrilla in deze streken. Een Italiaansche poging om aan de Webbe Sjebeli op te rukken is naar verluidt afgesla gen. Ten Zuiden van Makalle zyn Dinsdag en Woensdag groote Italiaansche eskaders bom menwerpers verschenen, die trachtten door het werpen van bommen den nog niet vol tooiden opmarsch der Abessynische troepen te belemmeren. De Keizer, die Dinsdag per vliegtuig naar het front is vertrokken zou vermoedelijk weer spoedig naar Addis Abeba terugkeeren. Het doel van zijn reis is onbekend. Er verluidt, dat hij zich naar het Noordelijk front, naar Dessie begeven zou hebben om den strategi- schen toestand te bestudeeren. Andere geruch ten maken evenwel melding van een ontmoe ting van den keizer met generaal Nassiboe in Djidjiga. De strijd tegen de troepen van Ras Seyoem. ADDIS ABEBA (Reuter-A. N. P.) Terwijl ln de Abessynische hoofdstad een ieder in het onzekere verkeert omtrent het doel van den vliegtocht van den Negus, gaan de Italiaansche troepen in Tigre nu hun linkerflank stevig aangeleund staat tengevolge van het afval len van den sultan van Biroe voort met hun operaties ten Westen van Makalle tegen de krijgslieden van Ras Seyoem op de hoog vlakte van Tembien. waarvan zij zich zullen moeten meester maken voordat zij zonder groot gevaar voor hun verbindingswegen hun opmarsch naar Amba Aladi kunnen vervofeen. De Italianen hopen deze operaties tot 'n goed einde te kunnen brengen nog voor Badoglio zal zijn gearriveerd, ondanks de uitermate groote moeilijkheden, die het bergachtig ge bied van Tembien biedt met zijn vrijwel on toegankelijke bergtoppen en diepe ravijnen, die bijzonder gunstige omstandigheden vor men voor hinderlagen. Een Abessynische formatie heeft vanaf den Zuidelijken oever van de rivier Takezze ver scheidene malen vruchteloos getracht den stroom over te steken, doch zag zich ten slotte gedwongen met verliezen terug te trekken. Voorbereiding van nieuwen opmarsch in het Zuiden. In Ogaden krijgen de vooruitgeschoven Italiaansche colonnes thans versterkingen en worden voorbereidingen getroffen voor nieuwe sprongen voorwaarts, terwijl de Abessyniërs van hun kant eveneens versterkingen naar het front zenden -en schikkingen treffen voor een energieke verdediging van den Djidjiga- Harar-Diredaoea. De reis van den Negus. In de hoofdstad heeft" men den indruk, dat de Abessynische regeering ter beveiliging van de persoon van den Keizer met elkaar in strijd zijnde berichten over zijn bewegingen heeft verspreid. Vandaag aldus de correspon dent van Reuter-A. N. P. heb ik op besliste wijze inlichtingen gekregen over den vlieg tocht, die Haile Selassie gisteren heeft ge maakt. Hij is toen met zijn toestel naar het Zuiden vertrokken en zou vandaag weer in Addis Abeba terugkeeren. Even tevoren was mij medegedeeld, dat de Negus zich reeds weer in de hoofdstad bevond.In beide gevallen was de berichtgever een hoog regeeringsambtenaar. Toen ik tegen dergelijke met elkaar in strijd zijnde berichten protesteerde, verklaarde men mij, dat voorzorgsmaatregelen van buitenge woon dringend belang waren, want wanneer de vijand zou weten, dat de Keizer met een- vliegtuig reisde, zou hij van het geheele front eskaders vliegtuigen doen opstijgen om het en kele toestel van den Keizer op te sporen, in handen van wien zich het lot van Abessynië bevindt. Berichten van het Noordelijk front. Te Addis Abeba is uit Erythreesche bron be richt ontvangen, dat op 18 November een lucht raid ten Zuiden van Makalle is uitgevoerd en dat daarbij 5000 dooden en gewonden zijn ge vallen, De regeering heeft onmiddellijk een dringend telegram aan Ras Seyoem gezonden, waarin zij hem inlichtingen vraagt. Tegenover den correspondent van Reuter-A. N. P. ver- blaarde men, dat er geen enkel bericht van het Noordelijk front was ontvangen, met uit zondering van een telegram, waarin gemeld wordt, dat op 19 November 10 personen zijn gedood en 30 gewond door bommen van een vliegtuig, dat tusschen Makalle en Antalo een verkenningsvlucht uitvoerde. (copyright Reuter-A. N. P.) Het is nog niet bekend, welk standpunt het Kwantoengleger ten aanzien van deze wen ding zal1 aannemen. In welingelichte Chinee- sche kringen wordt verklaard, dat de Nanking- regeering, vóór zij den Noordchineeschen auto riteiten opdracht gaf de onderhandelingen met Doihara af te breken, door informaties bij de bevoegde Japansche instanties had vastgesteld, dat Doihara geen officieele opdracht had en dat de Japansche regeering niet voornemens is, de binnenlandsch-politieke ontwikkeling in Noord-China te beïnvloeden door militaire pressie. Frankrijk. China. Afkondiging der autonomie uitgebleven. Het A.N.P. meldt uit Peiping, 20 Nov.: De afkondiging der autonomie voor de vijf Noordchineesche provinciën, die vanmiddag zou geschieden, heeft niet plaats gehad. Aanwijzingen, die op het laatste oogenblik uit Nanking waren binnengekomen, zijn voor de autoritei ten hier aanleiding geweest den ver trouwensman van het Kwantoeng leger, generaal Doihara, mede te dee- len, dat geen verdere onderhandelin gen met hem kunnen worden gevoerd. Over alle kwesties, die zoowel Japan als China betreffen, worden officieele besprekingen gehouden tusschen de Nanking-regeering en den bij haar ge- accrediteerden Japanschen ambassa deur. De gouveimeurs van Hopei en Sjantoeng, die door Doihara waren uitgenoodigd voor een conferentie te Peiping, hebben deze uitnoo- diging afgewezen. Verscheidene divisiecom mandanten van het 29ste Chineesche leger, dat onder bevel van Soeng-tsje-yoean staat, heb ben, zooals te voorzien was, verklaard, dat zij hun bevelhebber niet kunnen volgen. Soeng- tsje-yoean heeft daarop reeds Dinsdagavond Peiping verlaten en is naar Tientsin vertrok ken. Doihara is vanmorgen uit Peiping ver trokken. Rapport van Laval voor den ministerraad. Gistermiddag heeft onder voorzitterschap van den president der Republiek een minister raad plaats gehad Minister-president Laval heeft den raad een rapport ovegelegd omtrent den buitenlandschen toestand. Vervolgens gaf de minister van financiën een overzicht over den begrootingsarbeid van de financieele Ka mercommissie Op voorstel van den minister van binnenlandsche zaken besloot de minister raad, dat de Kamer op 28 November weer bijeen zou komen. De minister van justitie ten slotte deed mededeelingen over de voorvallen te Limoges, waarnaar een onderzoek zal wor den ingesteld. Admiraal Jellicoe overleden. Bevelhebber der Brilsche vloot in den slag bij Jutland. Admiraal Jellicoe, die de Britsche vloot com mandeerde in den slag bij Jutland, is naar het A.N.P. uit Londen meldt op bijna 76-jarigen leeftijd overleden. John Rushworth Jellicoe werd op 5 Dec. 1859 geboren als zoon van een koopvaardij-officier. Op 13-jarigen leeftijd trad hij als cadet in dienst bij de Britsche marine en reeds spoedig bracht hij het tot officier. In 1897 werd hij tot kapitein benoemd. Als zoodanig nam hij deel aan de expeditie naar China, toen in 1900 de Boxer-opstand was uitgebroken, en werd ern stig gewond. In 1907 werd Jellicoe benoemd tot :.rear- admiral", welke rang overeenkomt met die van schout-bij-nacht. Spoedig volgde de pro motie tot vice-admiraal. In 1915 volgde hij ad miraal Callagham op en op 31 Mei van het jaar 1916 commandeerde hij de Britsche vloot, die bij de kust van Jutland slag leverde tegen de Duitsche vloot onder admiraal Scheer. Er is heel wat te doen geweest over het beleid van Jellicoe, dat hij de Duitsche vloot of althans een belangrijk deel der Duitsche vloot heeft laten ontsnappen op het oogenblik, dat hij haar kon vernietigen. Het was o.a. Winston Churchill, die schreef, dat Jellicoe in 1916 een einde aan den oorlog had kunnen maken in dien hij het advies van zijn vice-admiraal Beatty had opgevolgd. Maar later heeft men de zeer moeilijke omstandigheden, waaronder de slag werd geleverd, naar de juiste beteeke- nis weten te schatten en admiraal Jellicoe kon zich als volkomen gerehabiliteerd beschouwen. Jellicoe werd in 1919 tot Admiraal der Vloot benoemd en het volgende jaar werd hij gou verneur van Nieuw-Zeeland. Hij was intus- schen in den adelstand verheven en voerde den titel Viscount Jellicoe of Scapa. In 1925 werd hij tot Earl verheven. KONING GEORGE VAN GRIEKENLAND TE ROME. Koning George van Griekenland is gister middag met den koninklijken trein in de Italiaansche hoofdstad aangekomen. Aan het station werd hij begroet door een vertegen woordiger van Victor Emmanel, door de voor zitters van senaat en kamers, door verschei dene leden der regeering en andere autori teiten. De eerbewijzen werden gebracht door een compagnie carabinieri, terwijl het Griek- sche volkslied werd gespeeld. Koning Gtorge zal vandaag door den koning en door Musso lini worden ontvangen, waarna hij in den avond uit Rome vertrekt (A.N.P.). Bezuiniging kan 1 Januari 1936 ingaan. Als het ontwerp door de Eerste Kamer wordt aangenomen. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag nopens het wets ontwerp tot verlaging van de openbare uit gaven. De regeering vangt haar beschouwingen aan met uiteen te zetten, dat, wanneer het wets ontwerp tot verlaging van de openbare uit gaven thans binnenkort door de Eerste Kamer zal worden aangenomen, het alsnog met in gang van 1 Januari 1936 slechts met uit zondering van de besparingen op het onder wijs en den keuringsdienst van waren zijn werking zal beginnen. De regeering ontkent voorts, dat het te be zuinigen bedrag ten hoogste 12 millioen beloopt en verwezenlijking van de overige voorstellen slechts een verschuiving van uit gaven of besparing in ver verschiet beteekent. In dit verband herinnert de regeering er aan, dat reeds aanstonds een beparing van 15.6 millioen in de begrooting Is verwerkt. Bij aan neming van dit wetsontwerp en de mede aan hangig zijnde, wetsontwerpen wordt voor 1936 voorts nog gerekend op een direct ingaande verlaging van plm. 43.8 millioen. Naar aanleiding van de opmerking betref fende de wijzigingen die in het oorspronkelijke ontwerp zijn aangebracht, meent de regee ring, dat harerzijds het parlementaire overleg niet tot onvruchtbaarheid mag worden ge doemd door elke gevraagde wijziging af te wijzen of onaannemelijk te verklaren. Voorts betoogt de regeering dat maatregelen op het terrein van volkshuishouding en staats huishouding hand in hand dienen te gaan Dat de door haar genomen maatreselen tot een vermindering van koopkracht hebben ge leid, is een misvatting. Verhinderd is, dat de door de omstandigheden reeds verminderde koopkracht zich te veel naar een groep ver schoof bezitjiei kind van nature, de Moeder door (Adv. Ingez. Med.) Australiër vertelt van zijn ervaringen. (Van onzen correspondent.) LONDEN, 18 November. Het zuidelijk deel van Nieuw Guinea, dat wel als Papoea wordt aangeduid, wordt den laatsten tijd druk door moedige ontdekkings reizigers bezocht. Een Engëlsch bestuurs ambtenaar in Nieuw Guinea. J. G. Hides, heeft een jaar geleden een expeditie ondernomen, die toen zeer belangrijke gegevens heeft ver zameld over het bestaan van een tot nu toe geheel onbekend ras op een hoogland. Het hoogland werd voorgesteld als een aardsch paradijs. De bewoners waren voortreffelijke landbouwers. Hun woonoord was zeer vrucht baar en hun leven vreedzaam. Het was een rooskleurig beeld dat Mr. Hides schilderde, niet het minst omdat hij ook vertelde, dat de menschen hun hoofdhaar met madelieven tooiden. Zij ontvingen de reizigers echter niet vriendelijk en zagen hen liever verhongeren dan hun toe te staan wat aardappelen te rooien in hun rijke velden. De reizigers moes ten zich in enkele gevallen met vuurwapenen tegen de bevolking verdedigen. Opnieuw is thans in Londen een Papoea reiziger, M. J. Leahy, aangekomen, die weer andere verhalen heeft te vertellen van zijn er varingen in dat zoo weinig bekende land. Leahy is een Australiër en hij heeft Papoea bereisd met zijn drie broeders. Een zeer be trouwbare en gezaghebbende instelling in En geland, de Royal Geographical Society, heeft hem laten overkomen. Leahy heeft verschei dene geschriften en een groote verzameling foto's van zijn reis ter beschikking van deze Society gesteld. Het is bewijsstof voor hetgeen hij over Papoea te vertellen heeft. En wat hij te vertellen heeft wijkt nogal wat af van de verhalen van Hides. Leahy en zijn broers von den een tot heden onbekend ras van krijgers, die in zeer hoog gelegen land in hutten van gras en riet wonen, die met pijl en boog. speer en bijl vechten en die verder zeer bekwame landbouwers zijn. Hij schat hun aantal op on geveer 250.000 en een kwart er van zijn men- scheneters. Zij schijnen altijd onder elkaar oorlog te voeren en Leahy en zijn broers waren zelf vaak getuige van veldslagen waar bij vele dorpen in rook opgingen. Het is een volk van normale grootte, bruin van kleur maar met trekken die eerder doen denken aan het Joodsche ras dan aan negers. Hun land bouwgronden en tuinen zien er buitengewoon goed verzorgd uit. Aardappelen, boonen. groen ten in groote verscheidenheid en bananen groeien er in overvloed. Hun denkbeelden over boschteelt en afwatering' zijn zeer modern. Zij zijn bijna naakt en dragen vreemde sieraden, kieine slangen in de'ooren, schelpen (die ook als munt dienstdoen) en vogelvleugels rond den nek. Leahy had vrouwen gezien die hals snoeren droegen samengesteld uit de kaak beenderen van haar gestorven echtgenooten.. Zij hebben heilige huisjes in de bergen waar zij de schedels van hun vrienden en verwanten bewaren. Voordat de reizigers dit volk leerden kennen liepen zij voortdurend gevaar door groote troepen overvallen te worden. Zij moesten voortdurend op hun hoede zijn en om beurten de wacht houden om een overval te voorkomen. Leahy en een van zijn broers werden gewond in een botsing met deze inboorlingen. In dezen strijd moesten zij 13 aanvallers neerschieten voordat de anderen de vlucht namen. Later schenen de menschen te beseffen, dat de rei zigers geen booze bedoelingen hadden en wer den zij bijna vriendschappelijk. De expeditie onderhield voortdurend verbin ding met een vliegtoestel. Het contact werd bewaard door middel van rooksignalen. De ex peditie ruimde terrein om het geschikt te ma ken voor de landing van het vliegtuig dat ook voor proviandeering zorgde. Naarmate de ex peditie verder het land introk maakte ze meer terrein geschikt voor de landing van het vlieg tuig. Leahy gaf een der oude inboorlingen een pleiziervlucht en de man vond het verrukkelijk. De reizigers brachten ook een inboorling naar hun kamp aan de kust en lieten hem in hun motorlorrie meerijden. Ook dat was een on vergetelijke ervaring voor den man maar hij verwachtte elk oogenblik dat de wagen naar het voorbeeld van het vliegtuig dat hij had gezien de lucht in zou gaan. A. K. VAN R. Hasiebu", de nieuwe Duitsche groet.... BERLIJN, 18 November 1935 Het is de taak van den buitenlandschen correspondent, zijn landgenooten een zoo juist mogelijk beeld te geven van leven, toestanden en stemmingen in het land buiten de vader- landsche grenzen, vanwaar hij zijn indrukken en waarnemingen heeft mee te deelen. Schrij vend over een politiek systeem, geeft hij zijn meening daarover te kennen of die van voor- en tegenstanders in het betreffende land. Schrijft hij echter over allerlei uitwerkingen van dat systeem in het openbaar en privaat leven, dan bericht hij. als eerlijk journalist over nuchtere feiten die door geen rhetorica zijn weg te praten. Wij hebben het Duitsch- land der laatste drie jaren al eens geschil derd als een land, dat uit een boozen droom scheen ontwaakt tot een blijden levensdag, die begon met rozengeur en zonneschijn en aller hande feesten en gejubel. Met een renteloos voorschotje van de nieuwe regeering traden jonge paartjes bij honderdtallen tegelijk en in optocht in het huwelijk. Arbeiders van het land en uit de fabrieken gingen als gasten van een zeer jovialen hoogen oome uit de par tij in de Noorsche wateren en rond smaragd groene eilanden in het zonnige zuiden uit spe levaren. Het leven in stad en land werd opge wekt en ordelijk. Struik- en straatroovers ver dwenen van de vlakte. Aan de bloedige straat gevechten, die aan de orde van den dag wa ren, kwam plotseling een einde. De baldadig heid eener naar alle kanten revolteerende jeugd hield opbeter gezegd: werd geor ganiseerd en in bepaalde banen geleid. Het leger der werkloozen kromp ineen als sneeuw voor de zon. Een grootsch opgezet landwegen- net over heel het Rijk is in aanleg. Aan de grenzen der steden rijzen bekoorlijke landhui zen op en de grooten van partij en staat bou wen hun paleizen, forsch en monumentaal, grooter véél grooter dan eenig land in Europa in gulden dagen voor zijn bestuur en voor kunst, weténschap of vermaak ooit liet verrijzen. Berlijn wijdt de volgende week om te beginnen een feesthal in, waarin 250(>0 menschen kunnen plaats nemen. München krijgt, volgens mededeeling van den rijkscommissaris voor Beieren ,.het groot ste en schoonste operagebouw der wereld". Wat het oude Athene was voor het klassieke Grie kenland is München officieel genoemd ,.de hoofdstad der beweging" voor Hitier. De ambities van den energieken Pruisischen Mi nisterpresident, generaal der luchtmacht Goe- ring, gaan meer uit naar de verfraaiing van de Pruisische en Rijksduitsche hoofdstad Ber lijn. De geweldige weermacht heeft het oude Duitsche zelfbewustzijn weer doen opleven. En bij de parades roepen allen hoera en die van heinde" en ver worden aangevoerd naar de schoone stad of het heerlijke gebergte, dat sprookjesland voor hen was, om er deel te ne men aan de imposante demonstraties, vervul len de lucht met hun jubel en lofprijzingen tot ver over de grenzen. Het zijn feiten en niets dan feiten, zooals ook, dat 't net wel lijkt, als of hier alles botertje tot den bodem is en de Berlijner niettemin uit volle borst zingt: Es brausst ein Ruf wie Donnerhall, In Deutschland ist die Butter all'. Hasiebu ist der Deutsche Gruss, Bei uns da gibts nur Pflaumenmuss, „Alle" beteekent „op". „Hasiebu" is een sa menstel afkortingen van „haben Sie Butter?" Drie, vier uren lang staan de menschen weer in lange rijen, om een kwart pondje boter Voor het bonnetjes-systeem is de regeering teruggeschrikt, ze deelde mede dat ze daar niet aan denkt. In de voorsteden van Berlijn geeft de winkelier zijn vaste klanten een stukje papier met zijn firmastempel. Op vertoon van dit kostbare stuk kan de klant tweemaal per week op vastgestelde dagen een kwart of acht ste pond boter of margarine krijgen. Het quantum wordt telkens zorgvuldig op het pa piertje genoteerd „om het- brutale hamsteren van boter en andere vetten" onmogelijk te maken. Alsof hamsteren, waar voor een eer zaam mensch niets te hamsteren is, mogelijk zou zijn. Wij hebben ook al eens in de rij gestaan, niet om een half ons boter, maar om wat op te vangen van het onderhoud dezer geduldige boter-, vet- en spekjagers. De meesten spre ken over de hooge politiek van geld uitgeven. Zij vinden die groote gebouwen, groote feesten en andere groote poespas wel heel mooi, maar zagen in hun domheid en griesgrammigheid zou Nasi Meijer zeggen het geld liever besteed, bij toch al zooveel narigheid, aan dingen, die broodnoodig zijn. Anderen, meest al oudere dames van zekere distinctie, manen tot berusting en offervaardigheid, tot heil van volk en vaderland. „Hasiebu" grijnst een af vallige met opgestoken hand. Een regeering kan niet beoordeeld worden naar uitlatingen van menschen, die niet krijgen kunnen wat ze voor den kost noodig hebben. Als het een re geering niet direct gelukt een algemeene ma laise te temperen of op te heffen, wordt zij in ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING. Nog een oogenblikje zweeft Thijs in zijn zonderling vliegtuig door de lucht. Dan komt het rustig op den grond neer. Thijs is weer thuis! Nauwelijks staat Thijs weer op z'n beide berenbeenen. of het stoeltje stijgt al weer van den grond op om de terugreis te aanvaarden. „Doe Pirimus de groeten," roept Thijs het wonderbaarlijke meubel nog toe, want, dacht Thijs, misschien kon het wel praten ook, je kunt van die tooverij alles verwachten! Heel spoedig is het stoeltje aan den horizon verdwenen. Thijs stapt tevreden zijn huisje binnen en is vastbesloten zich voor loopig niet meer te laten storen. Hij wil wat uitrusten, maarik denk dat daar niet veel van komt! een vrij land van vele zijden overladen met hoon, totdat zij plaats maakt voor een andere regeering met'andere experimenten en gelij ke waardeering van vele andere zijden. Hier staat de regeering vast „als een rots in de branding", het andere is in den grond der zaak net als bij ons. Hier smeult lang, wat bij vrije volken direct oplaait. Evenwel, al hoort men in het openbaar nog niet zoo veel van bitteren hoon, goedmoedige, maar rake spot vol humor komt overal tot uiting. Toch kan zulke spot ternij schrijnender zijn dan hartstochtelijk ge schimp, omdat er zooveel van die goedige ge ringschatting in ligt van den armen sukkel. Tot wat voor oneerbiedige grapjes onder alle klassen der bevolking gaf al niet de rede eener hooge persoonlijkheid aanleiding, die woorde lijk zei: „Jullie kunnen er verzekerd van zijn, mijn volksgenootendaar boven zitten mannen, die voor u zorgen en hun best doen en die ver standig zijn. Jullie moeten voelen, die daar uw lot leiden, die de eer en het geluk hebben en ook het verantwoordingsgevoel, zij zijn vol zorg en doen hun best, zij zijn vlijtig en doen alles wat zij kunnen. Wij sparen ons niet neen! Wij zitten daar niet in zachte clubstoelen en rooken dikke si garen, dat doen wij niet! Neen! wij vliegen en rijden het land door en spreken vroeg en laat en overal waar het moet. En daartusschen door bewerken we onzen acten-rommel en dat is voor ons het aller ergste. Ik ben van niemand afhankelijk, Ik ben alleen afhankelijk van Adolf Hitler, van onzen leider, en die is van geen mensch af hankelijk' Dit is de volkomen getrouwe vertaling van een van Dr. Ley's redevoeringen, zooals hij die houdt van 's-morgens vroeg tot 's-avonds laat. het heele land door. H. L. Naar algemeene mijnwerkers staking in Engeland? Groot percentage der mijnwerkers bereid tot staking. LONDEN, 20 Nov. De executieve commissie van den mijnwerkersbond heeft in haar zit ting van heden het resultaat bekend gemaakt van de stemming over de vraag, of de Britsche mijnwerkers bereid zijn tot een algemeene sta king met het doel. de gestelde looneischen te doen inwilligen. Het blijkt, dat zich 409.351 mijnwerkers vóór, 29.215 tegen staking hebben uitgesproken. De secretaris van den mijnwerkersbond, Edwards, heeft vèrklaard, dat de geschiedenis van de Britsche mijnindustrie een zoo groote meerderheid (93%) voor een staking tot dus verre niet heeft gekend. Minister-president Baldwin is onmiddellijk van het resultaat in kennis gesteld en zal wor den uitgenoodigd tot een spoedige samen komst met de executieve commissie. De bond is gemachtigd op een later tijdstip een zitting van gedelegeerden bijeen te roepen, die zal beraadslagen over het resultaat van eventueele onderhandelingen met de regeering of die zoo noodig het stakingsbesluit zal doen uityoeren. (A.N.P.) VRIJDAG 22 NOVEMBER. HILVERSUM I, 1875 M. Algemeen programma verzoitgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gram.pl. 10.30 Morgenwijding. 11.0012.00 Orgelconcert. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Ensemble v. d. Horst. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.30—3.00 Chr. Lectuur 3.15 Cello en piano. 4.00 Zang en piano. 5.00 Gramofoonmuziek en declamatie. 6.30 Tuin- bouwpraatje. 7.00 Berichten. 7.15 PTT-kwar- tiertje. 7.30 Causerie. 8.00 Berichten. 8.05 NCRV orkest mmv. hobo. 9.00 Causerie. 9.30 Vervolg concert. Om 10.00 Berichten. 10.30—11.30 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 301 M. 8.00 VARA. 12.00 AVRO 4.00 VARA. 8.00VPRO. 11.00 VARA. a 8.00 De Bohemians en gramofoonpl. 9.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 De clamatie en „Fantasia". 12.00 Gramofoonpl, 12.30 Kovacs Lajos, causerie en gramofoon muziek. 2.10 Causerie 2.30 Kamermuziek. 3.10 De AVRO-Decibels. 4.00 Orvitropia. 5.00 Kin- drruurtje. 5.30 De Zonnekloppers. 6.20 De Flierefluiters mmv. zang. 7.00 Lezing. Decla matie. 7.50 Berichten. 8.05 Lezing. 8.30 Piano recital. 9.00 Lezing'. 9.30 Gramofoonpl. 10.00 Lezing. 10.45 Berichten. 11.00 Declamatie. 11.1212.00 Gramofoonpl. DROITWICH, 1500 M. 11.20—11.50 Orgelconcert. 12.10 Populair concert. 12.50 Het BBC-dansorkest. 1.35—2.25 Solistenconcert. 4.20 Gramofoonmuziek 5.35 Het BBC-Dansorkest. 6.20 Berichten. 6.50 Pianorecital 7.10—8.20 Lezingen. 8.20 Geva rieerd concert. 9.20 Viool en piano. 9.50 Be richten. 10.20 Lezing. 10.40 Orgelconcert. 10.55 Het BBC-Orkest. 11.3512.20 Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gramofoonpl. 12.35 Orkestcon cert. 2.50 Gramofoonpl. 3.20 Zang en Orgel. 4.20 en 5.50 Kamermuziek. 6.50 dito. 8.20 Zang en cembalorecital. 9.05 Gevarieerd concert. 11.05 12.35 Gramofoonmuziek. KALUNDBORG. 1261 M. 11.201.20 Strijkorkest 2.204.20 Populair Concert. 7.30 Pianorecital. 7.50 Voordracht. 8.20 Philh. orkest, koor en solisten. 10.1011,50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Orkestconcert. 6.30 Viool, piano en cello. 11.20 Populair concert. Schrammelkwartet. I,35 Gramofoonmuziek. 3.30 Zang en piano. 4.20 Omroepkleinorkest en vliegerorkest. 6,20 Trioconcert. 7.30 Gevarieerd programma. 8.20 Weragkamedorkest. 10.2011.20 Orkestconcert. BRUSSEL, 322 M. 12.20 en 1.302.20 Het Constantin orkest. 5.20 Zang en piano 5.55 Gramofoonpl. 6.25 Kamermuziek. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 „L'Arlesienne", Bizet. 10.3011.20 Dansmuziek. BPT SSEL, 484 M. 12.20 Grafofoonpl. 12.50 Omroeporkest. 1.40 Zang. 1.502.20: 5.20 en 6.10 Gramofoonpl. 6.50 Pianorecital. 7.35 Trioconcert. 8.20 Voor Oud- strijders. 9.40 Orkestconcert en zang. 10.30 II.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Dansmuziek. 9.20 Berichten. 9.50 Con cert. 10.05 Weerbericht. 10.2011.20 Concert.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 6