De a. s. match Iersche V rijstaat-Nederland EEN VOORTREFFELIJK JONGENSBOEK Nieuwe Uitgaven DONDERDAG 21 NOVEMBER 1935 HA ARLE M'S DAGEEAD ir VOETBAL Bizonderheden over het elftal van de Ieren. Mick McCarthy, de doelverdediger van het Iersche elftal, hetwelk in 1932 te Amsterdam Holland met 20 versloeg, deelt in een schrijven aan onzen medewerker Criticus de volgende bijzonderheden mede over de sa menstelling van de Vrijstaat-ploeg. die op 8 December e.k. te Dublin zal trachten revan che te nemen voor de 52 nederlaag van het vorige jaar. „Alvorens het team definitief aan te wij zen, volgt de keuze-commissie de hier nog nimmer gebruikte methode om een „panel" te vormen, d.w.z. voorloopig zijn een twin tigtal spelers gekozen, welke onder leiding van Billy Lacey een speciale training door maken. Lacey speelde vele malen als links buiten voor het Iersche elftal (hetgeen iets anders is dan de Free State) en kwam vele jaren voor Liverpool en later Everton uit. Hij was tevens verzorger van de ploeg, die het vorige jaar in Amsterdam speelde. In de eerstvolgende dagen zullen er nog meer spelers voor deze speciale training worden uitgenoodigd en wanneer deze voor bereiding geheel Is voltooid, volgen er on derlinge oefenmatches, waarbij het publiek geen toegang heeft, waarna het team defini tief wordt samengesteld. De namen van de 20 reeds aangewezen spe lers zijn in Nederland reeds bekend; van hen speelden Moore en O'Reilly in beide matches tegen Nederland, terwijl de linksbinnen Hor lacher in den eersten wedstrijd uitkwam en in de tweede reserve was. Horlacher. McGuire, Westby, O'Kane. Ellis en Jordan zijn ama teurs. behalve Westby (Sligo Rovers) komen zij allen uit Bohemians F. C. De keuze-commissie zal voor dezen wed strijd geen spelers opstellen, die voor Engel - sche clubs uitkomen, hetgeen vroeger wel het geval was. De bekende achterspeler Gaskins (Sham rock Rovers), die het vorige jaar te Amster dam als aanvoerder zoo goed speelde, zou automatisch gekozen zijn, indien hij niet reeds geruimen tijd ziek was en eerst weder in Februari in het veld kan komen. Naar mijn meening, aldus McCarthy, zal zijn clubgenoot Paddy Moore, die van Aber deen naar Dublin terugkeerde, rechtsbinnen spelen met Rigby (St. James Gate) midden voor. Rigby is een felle doorzetter en of schoon niet zoo handig als Moore. toch een zeer bruikbare kracht. Moore had ook in Schotland een zeer goede reputatie, hetgeen in Nederland begrepen zal worden, daar hij in beide matches aldaar uitstekend speelde. Ik zelf kwam het vorige seizoen voor Shef field United uit en speelde tien achtereen volgende matches met het eerste elftal, al vorens tegen Southampton een dermate zware beenverwonding op te loopen, dat ik geruimen tijd werd uitgeschakeld. Dat ge beurde veertien dagen voor den internatio nalen wedstrijd IerlandSchotland, waar door ik een bijna zekere plaats als doelverde diger van het Iersche elftal misliep. Het zag er langen tijd naar uit, of ik nooit meer zou kunnen spelen, maar door een speciale be handeling gedurende een maand in Dublin ben ik thans weer fit en kom langzamer hand weer in mijn ouden vorm. Mijn collega Foley, die de laatste maal te Amsterdam keepte, is thans bij Glasgow Cel tic in Schotland, doch komt zelden voor het eerste elftal uit, daar de Schotsche interna tionale doelman Kenneway natuurlijk de voorkeur heeft. In de Free State bestaat reeds thans groote belangstelling voor de match tegen Neder land: wij vonden, dat het Hollandsche spel op hoog peil stond. De St. James Gate Club, waaruit tot nu toe vier spelers zijn gekozen, is gevormd door employes van de bekende Guinness-brou- werij. McCarthy is van meening, dat de re clame-spreuk „Guinness is good for you" ook wel in Nederland bekend zal zijn. Het Nederlanasche elftal treft het met den datum van het bezoek aan Dublin bijzonder, want op den dag vóór den wedstrijd spelen de beroemde Nieuw-Zeelandsche „All Blacks" een internationale rugbymatch tegen Ier land. Tenslotte wil ik trachten schrijft Mc - Carthy het Vrijstaat-elftal te vermelden, zooals wij insiders denken, dat het wordt sa mengesteld Doel: Flynn (Drumcondra) Achter: Westby (Sligo Rovers), Doyle (Dolphin). Midden: O'Reilly (Brideville)Lennon St. James Gate), Simpson (St. James Gate). Vóór: Ellis (Bohemians), Moore (Sham rock Rovers), Rigby (St. James Gate). Hor- lacher (Bohemians), Monaghan (Sligo Ro vers). Het is mogelijk, dat O'Reilly en Simnson van plaats verwisselen, doch de moeilijkste positie is die van den linksbuiten. Waar schijnlijk zal Monaghan. die tot heden nog niet voor de speciale training werd opgeroe pen. worden opgesteld. Binnenkort hoop ik op een en ander nog nader terug te komen." z z z Tot zoover McCarthy. Intusschen zijn nog de volgende spelers aangewezen: O'Neill en Godwin (beiden Dundalk), Rogers (Drum condra). Harrington (Cork). Cummins, Ward en Kinselia (Shamrock Rovers). Het blijkt wel. dat men in den Vrijstaat grondige voorbereidingen treft, om zoo goed mogelijk voor den dag te komen en men kan er van verzekerd zijn, dat het Nederlamd- sche elftal een harde, misschien te harde noot te kraken zal krijgen. Want zulk een fortuinlijk kwartiertje als destijds te Am sterdam- krijgt men niet in eiken wedstrijd. BLAUW WIT—STORMVOGELS. Stormvogels komt als volgt uit: Hollenberg, Haak Sr., Haak Jr., Tol, Fijen, Wey, Van der Steen, Effern, Van der Lugt, Prins, v. d. Laan. STORMVOGELS 2HAARLEM 2. Met invallers voor Van Dongen, Nijssen en Schippers komt Stormvogels als volgt uit: De Vries. Jongsma, Bravenboer, Wilderom, Spruyt, Van der Velde, Beneker, Van Pel, Van Dijk, Spruyt, v.d. Steen. HOOFDKLASSE COMPETITIE NEDERL. DAMBOND. Het bestuur van den Nederl. Dambond heeft het door de Haarlemsche Damclub ingediende protest inzake het ontijdig eindigen van den wedstrijd Haarlemsche Damclub—„Van Emb- den" afgewezen. Volgens mededeeling van het bondsbestuur heeft een ingesteld onderzoek inderdaad uitgewezen dat de wedstrijdleider door een vergissing zijnerzijds den wedstrijd ontijdig heeft doen eindigen. Aangezien echter het protest te laat werd ingediend werd dit niet ontvankelijk verklaard. Deze laatste motiveering komt ons onjuist voor, aangezien in het wedstrijdreglement geen termijn van inzending van protesten wordt bepaald. Daar het afwijzen van dit protest geen In vloed uitoefent op den eindstand dezer com petitie, zal de Haarlemsche Damclub zich bij deze beslissing neerleggen. HET NOORDEN'. In het clublokaal der damclub ..Het Noor den", Frans Halsstraat 6. hadden de volgen de onderlinge wedstrijden plaats om het clubkampioenschap 19351936. Klas-se A: HooghwinkelDienske Jr. afgebroken. DienskeErb 20 KroonBosman afgebroken. Klasse B: RoversOlffers 02 •v. KleefMeijers 11 v. d. MeeHeyselaar 20 SmitReinhardt 11 Besamuscav. d. Fange 2—0 Boekeide Groot 2—0 Het secretariaat is van heden af gevestigd bij H. C. Bosman, Kloosterstraat 18. DAMMEN. SIMULTAANSéANCE J. W. VAN DARTELEN TE RIJNSBURG. Op Vrijdagavond 22 November zal door on zen damredacteur een simultaanséance wor den gegeven voor leden en genoodigden der onlangs opgerichte Rijnsburgsche Damclub te Rijnsburg. De schaakmatch Euwe Aljechin. Het voorgevallene te Ermelo. Naar aanleiding van berichten in de pers over incidenten, die zich hebben voorgedaan vóór en tijdens de 21ste partij om het wereld kampioenschap schaken, had het Euwe- Aljechin Comité gisteravond te Amsterdam een persconferentie belegd. Op deze bijeenkomst heeft de voorzitter van het Comité, mr. Max Levenbach, een uit eenzetting gegeven van het voorgevallene en het standpunt van het Comité ten opzichte van eventueele herhalingen bekend gemaakt. Spreker zeide, dat dr. Aljechin volgens af spraak Dinsdagmiddag om half twee van het Carltonhotel zou worden afgehaald om per auto naar Ermelo te worden gebracht. Door omstandigheden verscheen de auto, die uit Ermelo kwam, drie kwartier te laat. Toen men zich bij den schaakmeester vervoegde, weiger de deze mee te gaan, omdat hij, naar zijn op vatting, door het vertraagde vertrek tekort aan rust zou komen. Het Comité zegde hem toe het aanvangsuur te zullen verschuiven. Me vrouw Aljechin wilde echter niet per auto ver trekken en zeide met den trein te willen rei zen. Daarop is de secondant van den wereld kampioen, de heer Landau, om half vier naar het Carltonhotel gegaan om dr. Aljechin, die onder den invloed van sterken drank verkeer de, af te halen. Deze was bereid mee te gaan, doch mevrouw Aljechin verzette zich ertegen, zoodat de trein van 3.53 gemist werd. Vervol gens is het Comité gewaarschuwd, dat zich naar het hotel begaf en tenslotte met den wereldkampioen en diens echtgenoote met den trein van 5.12 uur vertrokken is. Toen het Comité dr. Aljechin óp het onbehoorlijke 'van zijn optreden wees,, antwoordde hij, dat deze dingen tot zijn prlvé-aangelegenheden be hoorden. Mr. Levenbach had hem daarop duidelijk gemaakt, dat het hier geen persoonlijke kwestie, maar het aanzien van de geheele schaakwereld betrof. Aljechin verklaarde bij zijn aankomst te Ermelo. dat hij de partij onder protest zou spelen. Het Comité heeft daarmede echter geen genoegen genomen, het protest afgewezen en hem voor de keuze gesteld; Spelen of niet spelen. Later trok Aljechin zijn protest in. De geheele geschiedenis had echter haar invloed doen gelden op de zenuwen van Dr Euwe, die bij den vijftienden zet de zaal van den Christelijken Volksbond gedurende tien minuten verliet om buiten wat op verhaal te komen. Men vreesde eerst, dat dr. Euwe als gevolg van zijn nerveuze stemming de partij zou verliezen, maar dit bleek onjuist. Dr. Euwe behandelde haar integendeel buiten gewoon sterk. Mr. Levenbach legde er den nadruk op, dat dr. Euwe niet gewonnen heeft doordat hij een niet geheel normalen tegen stander tegenover zich had. De practijk heeft bewezen, dat dr Aljechin onder deze omstandigheden juist zijn grootste presta ties verricht. De aanwezige grootmeesters waren van oordeel, dat Aljechm's 21e partij, ondanks de nederlaag, tot het beste behoort van wat hij totnogtoe heeft laten zien. Zoo is het dus onjuist om aan Euwe's winstpunt mindere waarde toe te kennen. Het Comité heeft den wedstrijd niet willen uitstellen, omdat het de daaraan verbonden onaange naamheden wilde voorkomen en uit schaak- technisch oogpunt meende de match te kun nen laten doorgaan. Een der andere Comité leden deelde nog mede, dat de organisatoren vooruit gewaarschuwd waren tegen een be paalde tactiek van dr. Aljechin. Hij zou, zoo zeide men. bij een eventueelen achterstand ongetwijfeld gaan chinaceeren en pogen zich op deze wijze aan den kamp te onttrekken. De secretaris-penningmeester van het comité deed mededeeling van een briefje, dat hij van dr. Euwe had ontvangen. Daarin zegt onze kampioen te weten, dat dr. Aljechin onder den invloed van drank zeer sterk speelt. Daarmede denkt dr. Aljechin ook te bereiken, dat hij door zijn tegenstander onderschat zal worden. De publieke opinie zai naar dr. Euwe's mee ning op deze wijze ten ongunste van zijn Euwe's prestaties beïnvloed worden en onder deze omstandigheden is voor hem het plezier er af. Het woord werd o.a. nog gevoerd door den heer Kmoch, scheidsrechter bij den strijd om het wereldkampioenschap, die zeide. dat de 21ste partij volgens alle bepalingen gespeeld was. Aljechin was in deze match veel sterker, dan in de partijen, die hij gewonnen heeft. Naar zijn oordeel had Aljechin zich gedurende den wedstrijd zeer kalm gedragen. Het Comité deelde hierna mede. dat maat regelen zijn genomen om een herhaling van het gebeurde te voorkomen. Wanneer dr. Alje chin in denzelfden toestand als te Ermelo nog maals op een wedstrijd verschijnt, zal de partij niet gespeeld worden. Het Comité zal zich overigens niet van de wijs laten brengen en den kamp tot het einde laten uitspelen. Wedstrijd te Zandvoort uitgesteld. Tenslotte maakte het Comité bekend, dat dr. Aljechin op advies van zijn dokter eenige dagen rust moet nemen, omdat zijn hart aan gedaan is. De partij, die hedenavond in Mono- pole te Zandvoort gespeeld zou worden, gaat dientengevolge niet door. Zij wordt op een nader te bepalen dag vastgesteld. Een interview met dr. Euwe De Telegraaf had gisteravond nog een kort onderhoud met dr. Euwe over het Ermelosche incident. Het speet dr. Euwe zeer dat juist op dit oogenblik, nadat hij twee partijen gewon nen had, die hij als de beste beschouwde uit zijn geheele schaakloopbaan, men over iets ge vallen is, dat men reeds ettelijke malen had kunnen constateeren, toen zijn tegenstander door werkelijk zwak spel verloor. Ik acht het incident wel wat opgeblazen, en 'stellig had men zich daarbij niet zoo om mij behoeven te bekommeren. Ik speel n.l. nooit tegen een persoon, maar uitsluitend te gen het bord. Ik zie dus den persoon niet, te gen wien ik speel. Daartoe speel ik op het oogenblik te geconcentreerd, en ware het niet dat mijn tegenstander door praten me even gehinderd had. zoodat ik me even meende te moeten verwijderen, om me weer volkomen te concentreeren, dan geloof ik niet dat de zaak een dergelijken vorm had aangenomen. Gelooft u dat uw tegenstander simuleert of opzettelijk zich in een toestand verplaatst, die uw waakzaamheid zou kunnen doen ver slappen? Geenszins zou ik een dergelijke zware be schuldiging voor mijn rekening durven ne men. U moet u even in den toestand van mijn tegenstander verplaatsen die al jarenlang sti- muleerende middelen gebruikt. In de 20ste partij verliest hij in een variant, die van alle kanten bekeken is, maakt geen zichtbare fouten kaa ze ook niet vinden na zorgvuldige analysen en windt zich op met de gevolgen van dien. Het verstandigste zou nu voor hem zijn.een nieuwe opening, nieuwe varianten te beproeven. Maar zijn trots weer houdt hem. Hij zal en moet door mijn kracht spelen, m.a.w. hij wil mij de baas worden op een terrein, dat niet het zijne is. En de teleur stellingen op dat terrein brachten hem uit zijn psychisch evenwicht. En daaruit slechts valt te verklaren de toestand, die nu zooveel stof doet opwaaien. Echter is het voor mij, besloot onze kam pioen, een dubbel onaangename geschiedenis, omdat ik mij op het oogenblik in mijn besten vorm bevind, terwijl anderzijds, al zullen mijn volgende partijen dit bevestigen, het publiek mijn succes aan nevenomstandigheden zal willen toeschrijven. JAARVERGADERING H. S. G. In het clubgebouw aan de Jansstraat 49 had de jaarvergadering van het Haarlemsch Schaakgezelschap plaats. De secretaris bracht een goedverzorgd jaarverslag uit. De penningmeester kwam niet alleen met een keurig jaarverslag, doch tevens met een slui tende begrooting voor het komende jaar. De bestuursverkiezing bracht geen wijziging in de samenstelling. Bij de rondvraag kwamen o.a. de Kerst wedstrijd en het 40-jarig jubi leum ter sprake. Het bestuur kon mededee- len, dat ook dit jaar de Kerstwedstrijd op tweeden Kerstdag zal worden gespeeld. Voor het jubileum worden voorstellen ingewacht. De vergadering had een vlot en aangenaam verloop. Na afloop had een zeer geanimeerde gongwedstrijd plaats, waarvoor aardige prijs jes beschikbaar waren gesteld Het eerste tiental van Z. S. C. speelde Woensdag tegen het eerste tiental van de Bloemendaalsche Schaakclub. De uitslagen luidden als volgt: Z. S. C. BI. SCH. C L. PrinsN. Babeliowsky 01 L. Blok—H. W. v. Dort 1—0 P. VerdonckJ. Vreeken 01 J. SpijerJ. Vermeer 10 D. de LangeP. A. C. v. d. Bronk VzYs C. P. LeegwaterA. Hinlopen 01 A. BurgerhoutJ. H. v. Broekhoven 10 C. L. Bolwidt Jr.H. Hogenbirk 1—0 J. Th. HoltmanC. Boltenhoek 01 P. G. DijkstraJ. H. Barens VzYs 5—5 WIELRIJDEN. HOMETRAINER WEDSTRIJD ACHILLES. Achilles organiseert Zondagmorgen 24 No vember een grooten hometrainer wedstrijd in het gebouw „Olympia". Evenals in het winterseizoen 1933 wilde Achilles aan boven- genoemden wedstrijd den titel van kampioen van Noord-Holland verbinden. Doch daar door de N. W. U. de nieuwe bepaling is ge maakt, dat aan hometrainer wedstrijden geen titels meer verbonden mogen worden, was dit niet mogelijk. Daarom werd besloten een open hometrainerwedstrijd te organiseeren en de inschrijving voor het geheele land open te stellen. Dat dit besluit in den smaak viel, bleek wel uit de inschrijvingen, die van alle kanten binnen kwamen. Er schreven pl.m. 50 renners in, waaronder de beste onafhankelij- ken, amateurs en nieuwelingen, van het land. De onafhankelijken en amateurs rijden in een catagorie en de nieuwelingen apart. Beide groepen rijden 2x1 en 1x3 K.M. Voor den korten zoowel als voor den langen afstand zijn prijzen beschikbaar gesteld. Dat de ritten spannend zullen worden laat zic-h begrijpen, daar dit de eerste groote wedstrijd van dit seizoen is. HANDBAL Ned. Handbalbond opgericht. Men verzoekt ons te willen mededeelen, dat in de Zaterdag j.l. gehouden vergadering van de leiding der K.N.A.U.. met instemming van het N.O.C.-bestuur besloten is, mede te werken aan de zoo snel mogelijke oprichting van een Nederlandschen Handbalbond. Dezez oprichting heeft Woensdag te Amsterdam plaats gehad. Als voorloopig bestuur van den N.H.B. zzijn op deze oprichtingsvergadering benoemd de heeren G. A. Burger, voorzitter: G. L. Wal pot bekend als de bewerker van het Neder- landsch handbalreglement, tweede voorzitter; drs. R. Hoogeveen. bestuurslid van „De Trek vogels" (Den Haag)een vereeniging die deel neemt aan de handbalcompetitie van het K. N.G.V.. secretaris en J. Stolte, lid van Niloc (Amsterdam) een der spelers van het Neder- landsch handbalelftal, penningmeester. Onmiddellijk na de oprichting van den Ned. Handbalbond heeft het voorloopig bestuur namens de K.N.A.U. de verzekering ontvangen dat de Athletiek Unie bereid is haar nationale en internationale bevoegdheden op handbal- gebied over te dragen aan den Ned. Handbal bond. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Voor Zondag a.s. zijn vastgesteld: DAMES. Rapoditas—Aalsmeer (11 uur van Oosten de Bruynstraat) HEEREN. RapiditasAalsmeer (11 uur van Oosten Bruinstraat. AalsmeerConcordia (H.) (2 uur te Aals meer). TAFELTENNIS. WEDSTRIJDEN IN HET ZANDERINSTITUÜT. Heden, Donderdag wordt in het Zander-In stituut aan den Kleine Houtweg de tafel- ■•mnïscompet.'tïe-wedstrijd voor de 2e klasse B gespeeld: HT.T.C.—Oen O. Aanvang. 8 uur. Tevens spelen het 2e en het 3e team der H.T.T.C. KEGELEN. HAARLEMSCHE KEGELBOND. De uitslag van den wedstrijd om het Per soonlijk Kampioenschap H.K.B. 1935 op Zater dag 16 en Zondag 17 November 1935 luidt als volgt; Kampioen II. Frantzen Haarlem met 349 h. Ie prijs C. J. Landman Haarlem met 348 h. 2e prijs H. van Duynen Haarlem met 338 h. 3e prijs G. A. Renting Haarlem met 335 h. 4e prijs H. van Rigteren Haai'lem met 334 h. 5e prijs H. C. Louw Heemstede m. 332 (49) h. 6e prijs H. Loerakker Haarlem m. 332 (45) h. 7e prijs J. Sargentini Bl'daal met 331 houten 8e prijs J. v. d. Eisen Haarlem met 326 h. 9e prijs R. v. d Berg Haarlem met 324 h. 10e prijs G. Sneiders Heemstede met 318 h. 11e prijs W. Kuyk Haarlem met 317 houten. 12e prijs H. P. Spoor Haarlem met 315 h 13e prijs W. F. de Dood Haarlem met 314 h. 14e pr. L. J. van Leeuwen Haarlem m. 313 h 15e pr. J. C. W. de Paus Haarlem m. 311 >48» Vrije-baan-wedstrijden: Baan F. Gewone telling: le prijs N. P. Visser 44 2e prijs L. Dost 43, 3e prijs G. A. Renting 42. 4e prijs H. Frantzen 41, 5e prijs G. Sneiders 40-38, 6e prijs A. v. d. Bogaard 40-34. 7e prijs J. C. de Paus 39-38, 8e prijs H. P. Spoor 39-2x35. Baan G. Hamburger telling: le prijs L. Dost 106, 2e prijs N. P. Visser 2x104-100, 3e prijs H. C. Louw 2x104-95, 4e prijs H. Frantzen 101-100. 5e prijs J. C. W. de Paus 101-87, 6e prijs W. Kuyk 100. 7e prijs G. A. Renting 89. 8e prijs G. Sneiders 92-91. De datum van de prijsuitreiking zal nader worden bekend gemaakt. LETTEREN EN KUNST van Dick Laan. De Berg M. (Uitg. Van Holkema en Warendorf, Amsterdam.) Een voortreffelijk jongensboek De Berg „Af" van Dick Laan. een boek, dat om zijn mi'.den geest en zijn internationale gedachte verdient ook ja vooral door jongens buiten Neder land gelezen te worden en dat ik daarom in vele talen vertaald zou wenschen te zien. Tot nu toe heb ik het werk van Dick Laan altijd gewaardeerd om den vlotten, onopge- schroefden verteltrant, de fantasie, den goe den. natuurlijken dia-oog en den juisten, zui veren toon. waarin deze jongensboeken ge schreven waren. Maar zij gingen toch niet be paald boven het gemiddelde peil der jeugd boeken. die zoo jaarlijks in ons land verschij nen, uit. Met zijn Berg M echter heeft Dick Laan zich in de rij der beste schrijvers van jongensboeken geplaatst. De goede eigenschap pen, waardoor zijn vorig boek zich onder scheidde, vinden wij ook in zijn jongste boek terug maar De Berg M stijgt er ver boven uit. niet alleen, omdat het uit een andere, hcogeren geest ontsproten is, maar ook door het sterk paedagogisch element, dat aan dit boek zijn groote waarde geeft. Niet, dat Dick Laan zijn jeugdige lezers wijze, schoolmeester achtige lessen mee geeft:. Geenszins doet hij dat, geenszins. Als hij dat trouwens had ge daan, zou hij als schrijver voor de jeugd ge faald hebben, omdat jonge lezers wars zijn in hun boeken beschoolmeesterd te worden. De tendens die van internationale verbroede ring is zonder eenige opzettelijkheid, op zeer sympathieke, het jongenshart onmiddellijk pakkende wijze in het verhaal verwerkt en zal daarom juist te meer indruk maken op zijn jonge lezers. Als ik een bedenking heb tegen dit nieuwe boek, dan is het tegen den titel, die de jeugd weinig zal zeggen en niet bepaald ..pakkend" kan worden genoemd. Dick Laan laat zijn verhaal spelen op een internationale kostschool in- Zwitserland, waar jongens van verschillende nationaliteit ie zamen opgroeien. Een der eerste grond slagen. waarop het opvoedkundig systeem op deze kostschool is gebouwd, is die van alge meen en onderling vertrouwen. De jongens mogen hun eigen voorgangers kiezen en deze hebben ook door hun voorbeeld een groote macht op hun medescholieren. En een sterk verantwoordelijkheidsgevoel. Rid derlijkheid. goede sportieve geest, eerlijkheid, oprechtheid en onderling vertrouwen, zijn de deugden die op deze kostschool zooveel mo- geliik worden aangekweekt Men denke vooral niet. dat het daar op die school brave Hendriken zijn. Allerminst! Het zijn allen gewone jongens, maar het voor treffelijke in dit boek is. dat daar op die school een zoo voorbeeldige geest van goede, faire kameraadschap heerscht. Dick Laan voelt jongens zeer zuiver aan en geeft daar van in dit boek het verblijdende bewijs. Li de eerste hoofdstukken, die nog in Hol land spelen, twijfelde ik nog even. Dat vond ik verreweg het minst gelukte deel van het boek. Maar zoodra komt hij in Zwitserland en het is, of de frissche, gezonde en reini gende bergwind ook verder door dat verhaal waait. Een prachtige figuur in dat boek is de mismaakte Heini. een Duitsche jongen, en ik ken niet vee! jeusdboeken, waarin een jongensvriendschap in haar groei en ont wikkeling zoo zuiver, diep en gevoelig is be schreven als die tusschen Heini en Ben. En <ie dood van Heini. die sterft, doordat hij zich bij een bergtocht opoffert voor zijn vriend, is wel een der mooiste gedeelten van het boek. ontroerend ook door den eer.voud. en den gevoeligen toon waarin Dick Laan het beschrijft. Geen jongen zal daar niet door gegrepen worden. Het is deze Heini. die Ben de ..volkenbonds gedachte''. de idee van a)gemeene verbroe dering en steun bij brengt en in de wijze, waarop hij dit doet. toont Dick Laan zich zelfs een superieur schrijver voor jonge men- schen. Geen gepreek, geen groote woorden, geen gezwets, het is alles heel eenvoudig, natuur lijk en gewoon en daarom voor jongens zoo pakkend. Deze mismaakte Heini wordt in dit boek niet alleen een karakter, maar ook een held in den besten en mooisten zin van het woord. En dat hebben wij in een jöngènsböek noodig. Een uitstekend gedeelte is ook de. wedstrijd der jongens van verschillende nationaliteit om het eerst hun eigen vlag op den berg te plaatsen, die er mee eindigt, dat de jongens de 4 vlaggen gezamenlijk naast elkaar plaatsen, wanneer zij tijdens den wedstrijd tot de overtuiging zijn gekomen, dat zij el kander noodig hebben en groote moeilijkhe den niet afzonderlijk als „naties", maar ge zamenlijk en broederlijk moeten overwinnen. Hoe aardig en treffend heeft hiï hierin de volkenbondsgedachte verwerkt. Het laatste hoofdstuk, waarin deze jongens allen minis ter van buitenlandsche zaken van hun lan den zijn geworden en deze volkenbonds gedachten in de praktijk verder uitwerken, zal door den schrijver wel „symbolisch" zijn bedoeld, maar het geeft van het goede wat te veel. Liever ware het mij geweest, als Laan zijn boek had geëindigd met het voor laatste hoofdstuk. Het is bekend, dat de volkenbond een scenario zoekt. dat. de volkenbondsgedach te onder de jeugd zal verspreiden. Weir»u. ir dit boek van Dick Laan ligt dit scenario als het ware zoo voor het grijpen. En aoordat De Berg M. in Zwitserland speelt, geeft het ook volop gelegenheid tot boeiende opnemin gen van winter- en bergsport, welke ook In dit boek een zoo groote plaats inneemt. Waarlijk, dit zou een voortreffelijke film van groote paedagogische waarde kunnen worden. Zou de zoo bekwame cineast van jeugdfilms er niet wat voor voelen om zijn Berg M. voor de film te bewerken? De- stof ligt er in zijn boek voor opgehoopt en hij zou er een uitste kend werk mee verrichten. J. B. SCHUIL. Gereformeerd Gemengd Koor „Door Zang Vriendschap" KERKCONCERT Van het Woensdagavond in de Wilhelmlna- kerk gegeven kerkconcert heb ik slechts het eerste gedeelte, dat de eerste groep koor nummers omvatte, kunnen bijwonen. Na de opening der bijeenkomst door den eere-voorzitter van het Gereformeerd Ge mengd Koor, Ds. A. M. Boeyinga. die o.a. mededeelde dat geldelijke omstandigheden aanleiding waren dat de uitvoering van „Door Zang Vriendschap" ditmaal in de kerk en niet in de Concertzaal plaats vond en die voorging in het gemeenschappelijk ge bed, en na het zingen van twee verzen van Ps. 118 door alle aanwezigen met begeleiding van het orgel schaarden de leden van het zangkoor zich in de ruimte vóór den kansel, waar door de firma Goldschmeding een piano was geplaatst, om hun directeur F. Pijlman. Er werd eerst a capella gezongen. De on begeleide zang klonk lang niet onverdienste lijk maar hij ondervond in hevige mate de werking der zwaartekracht: het toonpeil zakte in alle uitgevoerde nummers. Bij een tweetal was de daling zelfs aanzienlijk, nl. anderhalve toon. Het Koraal van Bach be gon in c kl. t. en eindigde in a kl t., „Ave verum" van Mozart begon in Es en eindigde in C. Hier werd reeds in het begin de op- waartsche schrede bes-es te klein genomen. In de beide werkjes van Mendelssohn be droeg de daling slechts den afstand van on geveer een halven toon. We mogen den heer Pijlman wel der. raad geven de zangers en zangeressen er met klem op te wijzen, en den leden var. het koor den raad hun best te doen de aanwijzingen van den leider vol ledig op te volgen. Hun zang zal dan des te beter den toets der kritiek kunnen door staan. In de vertolking van „Gebed", dat door het koor op de muziek van het beroemde Largo van Handel gezongen werd was ook de neiging tot zakken aanwezig, maar die werd hier door de begeleidende piano telkens weer .opgeheven. Dit instrument was echter zwak van toon en kon dus partieele dalingen niet doen vermijden. Stijgende secondenschreden werden vaak te klein genomen, zoodat men bij de opvolging e-e-fis-g te laag uitkwam en de fermale op g was ook te laag. In de ..Hymne an den Unendlichen" van Schubert veroorzaakten de chromatisch stijgende mid denstemmen even onzuiverheid. Dit werk is echter over 't geheel zeer moeilijk en heb koor zal er nog geducht op moeten, studeeren eer het dit stuk in al zijn grootschheid kan weergeven. In elk geval toont de keuze ervan een streven, dat aanmoediging verdient. De medewerking van het Symphonie-or- kest Euterpe" vereischte tijdroovende toe bereidselen, zoodat ik er van heb moeten afzien om nog de uitvoering van één of meer nummers door dit ensemble bij te wonen. K. DE JONG. LIEDEREN-AVOND JO VINCENT. De liederen-avond van mevrouw Jo Vin cent mag om meerdere redenen als een be langrijke muzikale gebeurtenis beschouwd worden, en het speet me dat ik niet van het begin af daarbij aanwezig kon zijn. Overi gens konden we ohs slechts verheugen onze gevierde sopraanzangeres weer in 't volle be zit van haav eminente vocale en artistieke eigenschappen op ons concertpodium te zien en van haar kunst te genieten. Van het vóór de pauze gezongene hoorde ik de laatste beide liederen van Brahms: liefdesklanken, ironisch en naief. Het volgen van den tekst was niet noodig om de stem ming aan te voelen. Hoe gaarne had ik ook „Die Mainacht" gehoord! Debussy volgde als eerste na de pauze: twee zangen op poëzie van Paul Verlaine. „II pleure dans mon coeur" werd zeer gevoelig en mooi voorgedragen; „Paysages beiges" had misschien nog wat meer snelheid en lichtheid kunnen verdragen. Verlaine inspireerde ook onzen landgenoot Diepenbrock door zijn gedicht „Clair de lune" en de muziek toont eenige verwantschap met die van Debussy. Van Diepenbrock's „Ber ceuse" kan men dat niet zeggen. Toch blijft hij ook daar Fransch georiënteerd. Vier liederen van Hugo Wolf besloten het programma. Van c'ie vier was „An die Gc- liebte" wel het hoogtepunt wat de voordracht betreft. De tekst van Möricke was in het tekstboek erg vervormd, zoodat de sonnet vorm pas na omschikking van de deelen van verschillende regels zichtbaar werd: boven dien waren er vele drukfouten in. De toejuichingen hielden niet op voordat twee toegiften waren geschonken: het Wie- gelled van Brahms en een lied van Schubert. Emmy van Eden begeleidde alles op de subtiele, volgzame wijze en met de verzorgde techniek die we van haar kennen en reeds zoo vaak vol waardeering genoemd hebben. Mevr. Vincent heeft haar auditorium weer ten volle van haar vocaal meesterschap doen genieten. Toch hooren we haar het liefst in het oratorium of op kerkconcerten. Daar is haar kunst moeilijk te overtreffen. Tal van bloemstukken werden den beiden kunstenaressen aangeboden. K. DE JONG. De Wereldbibliotheek gaf uit: „Eiland van Geluk" van Edgar Tydgat, 2e druk, „Hout" (timmer) van Albert Viksten, ver taald door N. Boeleh-Rar.neft. „Uit het land der duizend meren", (een bundel schetsen). „De nieuwe middeleeuwen", beschouwingen over het lot van Rusland en Europa" ,van Nikolaas Berdjajew. „Avonden op Dlkanjka" van Nicolaas Go- gel. Een weg tot vrede door Arthur Henderson. De Wereldbibliotheek N.V. in Amsterdam u"°ft uitgegeven de Nederlandsche vertaling Een weg tot vrede", van Arthur Henderson's werk .Labour's way tot peace". De vertaling is van Ada Geyl.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7