SitUHUotaas Het Snelle Ding. Hondenneuzen. Het Betauyeijkste boe Jaargang INo. IbUöÜ Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 23 November Iy35 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. VV. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames 0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag es aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-. Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden f600.-, Verlies van Hand. Voet of Oog ƒ400-. Verlies Duim f 75.- Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. De Rijks-Geologische Dienst. Geen totale opheffing. Naar ons ter oore komt zou de in het bezui nigingsplan beraamde opheffing van den Rijks Geologischen Dienst (tot dusver te Haarlem gevestigd) niet zoover gaan dat er niets van zal overblijven. Men schijnt in Den Haag van zins te wezen toch, zij het ook op een andere wijze, een deel van het werk in de toekomst te laten verrichten. Zeer binnenkort zal de Memorie van Ant woord op hoofdstuk IX van de Staatsbegroo- ting (departement van Waterstaat) verschij nen, waarin een en ander wordt toegelicht. De verandering van Rozenstraat. de Groot garagegebouw voor Van Gend Loos. De directie van de N.V. Expeditie-onderne ming Van Gend en Loos heeft aan den aanne mer E. J. Lubbers, Mr. Cornelisstraat 18, de vereerende opdracht gegeven, acht oude per- ceelen aan de Rozenstraat Noordzijde te sloopen en op den vrij gekomen grond tot een oppervlakte van ongeveer 2000 M2. voor ge noemde onderneming vlak bij den spoordijk een gToote garage te bouwen. Het wordt een fraai gebouw, dat van roode baksteen wordt opgetrokken en dat een gevelbreedte van-75 M. krijgt. In die garage zullen pl.m. veertig wagens kunnen worden geborgen. Verdej- komt er een stal met plaats voor 20 paarden. Boven de garage komen twee dienstwoningen. Alles wordt voorzien van centrale verwarming en brandbluschmiddelen. Het geheel staat onder toezicht van het spoorwegbouwbedrijf te Utrecht. Het werk moet 1 Juni 1936 worden opgele verd. INSTALLATIE BURGEMEESTER KLEIN Naar wij vernemen is Mr. A. Kleijn, wonen de te Haarlem, die benoemd werd tot burge meester van de gemeente Zweelo 'Dr.) reeds door den heer Commissaris der Koningin in Assen beëedigd. Zijn installatie zal plaats heb ben op 5 December. Vrijdag nam de heer Kleijn afscheid op de secretarie van de gemeente Haarlemmermeer, alwaar hij op verschillende afdeelingen als volontair is werkzaam geweest. VERGOEDING BIJZOND Ff. L. O. B. en W. stellen den Raad voor, over te gaan tot toekenning van vergoeding over 1934, ingevolge art. 100 der Lager-onderwijs- wet 1920 (boventallige onderwijzers), aan bij zondere lagere scholen alhier. Inkrimping van gemeente- personeel. Bijslag op pensioen van 60-jarigen. B. en W. schrijven o.m. aan den Raad: „Het ligt in ons voornemen de personeels bezetting aan de onderscheidene diensten en bedrijven wederom aan een nauwgezette be schouwing te onderwerpen, ter beantwoording van de vraag, of die bezetting bij een sterk doorgevoerd efficient beheer ongewijzigd kan worden gehandhaafd. De resultaten van een voorloopig ingesteld onderzoek wettigen de verwachting, dat zon der de belangen van den dienst of van het pu bliek te schaden, bij onderscheidene takken van dienst een zoodanige wijziging in de werkzaamheden mogelijk is, dat inkrimping van personeel daarvan het gevolg kan zijn. Een belangrijk vraagpunt is evenwel, op wel ke wijze de eventueele afvloeiing van perso neel zal moeten geschieden. De volgorde, welke wij in 1924 reeds voor oogen hadden en waar mede wij Uw Raad in kennis stelden, zou naar onze meening ook nu nog grootendeels als richtsnoer kunnen gelden. In verband met den huidigen maatschappe- lijken toestand komt het ons noodzakelijk voor dat ontslag van ambtenaren, die vrijwel aan het begin van hun ambtelijke loopbaan staan, wordt voorkomen, zij het ook dat belangheb benden gedurende eenigen tijd in het genot van wachtgeld kunnen worden gesteld. Wij hebben daarom overwogen de wenschelijkheid van een regeling, welke hen, die den 60-jarigen leeftijd hebben bereikt en (of) veertig voor pensioen geldige dienstjaren hebben, aan spoort te hunnen aanzien een geneeskundig onderzoek, als bedoeld in artikel 74 der Pen sioenwet 1922 te doen uitlokken. Naar onze meening zou het beoogde doel voor een groot deel bereikt kunnen worden in dien de voor belanghebbenden onverwachte financieele teruggang werd verzacht door bo ven het toe te kennen pensioen een zoodanig bedrag uit te keeren als noodig is om 80 pCt. van de bezoldiging, welke zou zijn genoten in dien het dienstverband niet was beëindigd, te garandeeren. Deze garantie zou moeten voortduren totdat de 65-jarige leeftijd is bereikt. Voorloopig zou zoodanige regeling kunnen betreffen de amb tenaren op jaar- en weekloon, die onder beide of een der genoemde categorieën kunnen wor den gerangschikt, voor zoover zij bereid zijn vóór 1 Januari 1937 langs den weg van afkeu ring den gemeentedienst te verlaten". B. en W. bieden den Raad een hiertoe Strekkend besluit ter vaststelling aan, terwijl zij er uitdrukkelijk op wijzen, dat, indien de bijzondere dienstbelangen zich verzetten te gen het ontslag van een of meer der onder bo ven omschreven categorieën vallende personen belanghebbenden uiteraard zullen blijven ge handhaafd. EEN JEUKENDE AANGEDANE HUID? Een middel tegen JEUK ook van H.H. BAKKERS is HYGIEA - zalf, wett. ge deponeerd. HYGIEA-zalf neemt direct de JEUK weg en is AFDOENDE bij lichte HUIDAANDOENINGEN. HYGIEA is ZUIVER WIT, VETLOOS, EEN KOELZALF, DROOGT DIRECT IN, TAST GEEN KLEEREN AAN. HYGIEA IS AANBEVOLEN en VOORGESCHREVEN door H.H. DOCTOREN Bij H.H. Apothekers en Drogisten a f 1.05 en f 1.65 verkrijgbaar. PHARM. EN CHEM. FABRIEK HYGIEA. Zuider Builen Spaarne 96 Haarlem. (Adv. IngezMeel.) Gas en electriciteit. Het voorstel-Kuiper om lagere tarieven te stellen voor min-vermogenden. B. en W. ontraden dit Tijdens de behandeling van de begrooting van het jaar 1935 heeft de heer H. J. Kuiper voorgesteld: a. het enkel-tarief voor electrischen stroom (hetwelk inmiddels bij Uw besluit van 21 December 1934, no. 10, overeenkomstig het toenmaals door ons gedaan voorstel is bepaald op 21 cent per K.W.U. voor levering aan muntmeter-installaties) voor gezinnen met een belastbaar inkomen van f 1000 of daar beneden, te verlagen tot 15 cent per K.W.U. ivoor muntmeter-installaties tot 17 cent per K.W.U.) en alsdan voor alle andere verbrui kers een tarief the handhaven van 22 ct. per K.W.U. (voor muntmeter-installaties 24 cent per K.W.U.); b. voor gezinnen met een belastbaar inko men van f 1000 of daar beneden, het tarief voor gas (vastgesteld bij raadsbesluit van 10 October 1934 no. 29) te stellen op 6 cent per M3., en het tarief voor alle andere verbruikers alsdan te stellen op 10 cent per M3. In verband met dit voorstel zijn door B. en W. becijferingen gemaakt van de finan cieele gevolgen, welke aan de vaststelling van deze tarieven zouden zijn verbonden. Uit de bescheiden blijkt, dat voor de ge meente een financieel nadeel zou ontstaan van ruim f 270.000 per jaar. In dit bedrag is niet begrepen het bedrag, hetwelk de ge meente jaarlijks zal hebben uit te geven aan meer salaris. Immers de uit het bovenbedoeld voorstel voortvloeiende extra werkzaamheden zullen aanstelling noodig maken van 8 a 10 ambtenaren. Met de sub-commissie van bijstand in het beheer der gemeente-lichtfabrieken zijn B. er. W. van oordeel, dat meerbedoeld voorstel met het oog op de administratieve bezwaren en financieele gevolgen, niet door Uw Raad dient te worden aangenomen. De werkloozen. De tewerkstelling in de werkverschaffing. Door den minister van Soc. Zaken is meerma len aangedrongen om 'n vluggere rouleering tot stand te brengen bij de tewerkstelling in de werkverschaffingen, opdat meer werkloo zen bij de werkverschaffing geplaatst kunnen worden. Deze maatregel wordt nu in het bij zonder vereischt nu de werkloosheid in het land en ook hier ter stede in stijgende lijn is. Als gevolg van den aandrang van den mi nister is voor de gemeente Haarlem voor de winter 1935-1936 een regeling voor de tewerk stelling van gesteunde arbeiders bij de van Rijkswege gesubsidieerde werkverschaffingen vastgestedd welke regeling er als volgt uit ziet: Tewerkstelling gedurende Bij een steun van: achtereenvolgende f 16,en hooger 12 weken f 14f 16 16 weken f 12f 14 8 weken f 10—f 12, 6 weken beneden f 10 en kostgangers 4 weken Als regel komt een gesteunde eerst voor plaatsing in aanmerking wanneer hij tenmin ste 52 weken in ondersteuning is geweest, hij kan in geen geval voor eventueele herplaat sing in aanmerking komen dan nadat hij ten minste weer 52 weken steun heeft ontvan gen. Zooals hierboven werd medegedeeld is dit de regeltóg voor den winter 1935-1936. In het voorjaar 1936 zal nader door den minis ter van Sociale Zaken worden beslist of de regeling in dezen vorm kan worden voortge zet. Fransch marinevliegtuig in zee gestort. Twee vliegers omgekomen. CHERBOURG. 23 Nov. (A.N.P.) Een oefen toestel van de Fransche marine kwam giste ren bij het landen terecht tegen een kabel van een ballon en stortte in zee. Twee vliegers kwamen daarbij om het leven en twee anderen werden gewoed. Een Autografie. In dit nummer beginnen wij alweer met een nieuwe rubriek, die evenals de onlangs be ëindigde serie „Een Hondenleven" geregeld op Zaterdag, Dinsdag en Donderdag verschijnen zal op pagina 3. De serie „Het Snelle Ding" is, zooals de on dertitel verder verduidelijkt gewijd aan de auto. Een autorijder schildert er zijn ervarin gen in van het oogenblik af, dat hij bezweek voor den aandrang om te leeren rijden. Leer tijd, examen, aankoop van Het Snelle Ding (H.S.D.) en de vele ervaringen des autorijders zulen elkaar opvolgen in deze reeks, waarin weer de opgewektheid en de lach, dien wij in dezen tijd zoo gaarne zoeken, leidmotief zijn. Wij bevelen de nieuwe rubriek in de aan dacht en belangstelling van onze lezers aan. WONINGBOUW RAMPLAAN - ELSWOUTLAAN m.|z. cenlr. verw,, vanaf f 4600.- RINKEMA - ROOSDORP Inl. o. h. werk, ook Stuyvesantplein 4 (Adv. Ingez. Med.) Tokio beraadslaagt over Noord-China. „Japan moet met streven naar zelfbestuur rekening houden." TOKIO, 23 Nov. (Reuter). De ministeries van buitenlandsche zaken, oorlog, marine en financiën hebben onderling met elkaar van gedachten gewisseld over de politiek ten aan zien van China. In den kabinetsraad bracht Hirota over dezelfde kwestie rapport uit. waar op aan den Japanschen ambassadeur te Nan king nieuwe instructies gezonden zijn. Vol gens berichten van het agentschap Rengo ko men deze instructies hierop neer, dat de re geering te Nanking rekening moet houden met het streven naar zelfbestuur in Noord-China, de bijzondere positie van Japan in Noord- China en in het nabij gelegen Mandsjoekwo moet erkennen en practische maatregelen te gen het communistische gevaar voorstellen. Nanking zal geen onafhankelijk heid dulden. NANKING, 23 Nov. (Reuter). Op ver zoek om inlichtingen van de diplomatieke ver tegenwoordigers in het buitenland zou het Chineesche ministerie van buitenlandsche za ken geantwoord hebben dat iedere z g. onaf hankelijkheidsbeweging in Noord-China dooi de Chineesche regeering zeker niet geduld zal worden. De regeering is gereed om aan den toestand het hoofd te bieden. MGR. JANSEN WEER IETS BETER. UTRECHT, 23 Nov. (A.N.P.) Naar wij hedenmorgen vernamen is in den toestand van mgr. Jansen, die in de afgeloopen week sterk was achteruitgegaan wederom een lichte verbetering ingetreden. is niet olie-en de yeoole vrie*td van uwe Uindeeen, maac hij Itan Uzelf- een ooyenbliU vilden ztoq van allen daq. bevrijden. I Het woord is aan. (In Argentinië is een wetsvoorstel ingediend om van alle honden neusafdrukken te nemen ten dien ste van de opsporing van verloren o/ gestolen honden). Alle Argentjjnsche honden Vallen in den naam der wet, Zeer waarschijnlijk in de toekomst Met hun hondenneus in 't vet; Om een afdruk te verkrijgen Die hen identificeert, Waarop ze verzameld worden En precies geregistreerd. Het wordt een collectie neuzen Van elk ras. van elk fatsoen. Waaruit dan de mensch, die baas is, Weer neuswijsheid op kan doen. En zoo groeien de archieven Van het menschdom steeds maar aan, Tot wij in de statistieken Rekenend ten onder gaan. Steeds meer worden wij gevangen In papierenslavernij. En het zwartste hondenleven Toont daar straks nog prachtig bij. Of men ginds in Argentinië Nu een neuzentelling houdt. Laat gezonden hondenneuzen Toch per slot volkomen koud Eenige spanning tusschen Parijs en Londen? Dreigementen van Italië. PARIJS, 23 November (A. N. P.) De Oeuvre meent een nieuwe nerveuze spanning in de Engelsch-Fransche betrekkingen te kunnen constateren. Het blad meldt, dat zich onlangs de Italiaansche markies Theodoli te Parijs heeft opgehouden, waar hij in verbin ding heeft gestaan met vele invloedrijke per sonen. Hij heeft hun de vraag voorgelegd of de Fransche vloot en het Fransclie leger in den zin van de op 26 October aangegane verplich ting een oproep van Engeland zouden volgen, indien de Italianen een Britsch oorlogsschip tot zinken zouden brengen. Van de antwoor den heeft Theodoli Mussolini op de hoogte ge steld en in verband hiermede heeft de Ita liaansche regeering er te Londen op kunnen wijzen, dat er tusschen Engeland en Frankrijk nog tal van moeilijkheden bestonden. Dit had ten doel Engeland en Frankrijk van elkaar te scheiden met het gevolg dat een zekere nervositeit tusschen Londen en Parijs is ont staan. Sedert eenige dagen vragen de Engel- schen zich af. of de overeenkomst tusschen de federale staten op grond van de nota van 26 October inderdaad op de aangenomen ma nier tot stand zal komen. De diplomatieke me dewerkster van de Oeuvre schrijft, dat de Italiaansche ambassadeur in een onderhoud met Laval zou hebben verklaard dat, wanneer men den uitvoer van petroleum naar Italië zou verbieden dit oorlog zou beteekenen. Daar uit concludeert zij. dat Italië zijn intimidatie- politiek voortzet. Ook de gewoonlijk goed in gelichte Petit Parisien schrijft in verband met het gesprek, dat Cerutti gisteren met Laval had over de kwestie der petroleum: In bepaal de hoofdsteden wordt er meer en meer over gesproken ook olie en benzine op de lijst van de voor Italië verboden goederen te zetten. Dit heeft te Rome ongerustheid gewekt. Oudste zoon van den negus in ongenade? Sommige berichten melden den dood van den prins. ROME, 23 Nov. (Reuter). Volgens berich ten van de correspondenten van Italiaansche bladen zou de oudste zoon van den negus. Ras Tafari, in ongenade zijn geraakt. Hij slaagde er twee maanden geleden in per vliegtuig te ontkomen, doch werd bij een noodlanding ernstig gewond en zou door de Abessyniërs weder gevangen zijn genomen en naar Sjoea overgebracht Volgens andere berichten zou de prins overleden zijn. Internationale scheepvaart- conferentie te Genève. lil, Italië blijft weg. GENèVE, 23 Nov. (Reuter). Maandag be gint hier de internationale scheepvaartconfe rentie, waarop in het bijzonder het vraagstuk van de werktijden bij de koopvaardij zal wor den behandeld. De Italiaansche regeering heeft thans officieel medegedeeld, dat zij niet aan de conferentie zal deelnemen. Als reden voor dat besluit wordt opgegeven dat de her vormingen. die op de agenda der conferentie staan, reeds in de fascistische wetgeving zijn neergelegd. Volgens Havas echter gelooft men in internationale kringen te Genève. dat deze door Italië opgegeven reden voor zijn wegblij ven een indirecte critiek bevat aan het adres vah Engeland, waar de wetgeving op dit punt nogr.l achterlijk is. Volgens een andere mee ning zou Italië zich verwijderd houden van Geneefsche vergaderingen, zoolang de sanc ties worden toegepast. Dit besluit zou door den grooten fascistischen raad zijn genomen op zijn laatste bijeenkomst. Dit besluit is loen nog niet gepubliceerd, doch zou een tegen maatregel beteekenen tegen d-2 sancties. Schiller Alleen hij is gelukkig, die zijn geluk niet aan het geluk te danken heeft. Verbetering van het aanzien van plantsoenen In werkverschaffing. B. en W.. van oordeel dat het uiterlijk aan zien der stad voor zoover betreft parken, plantsoenen, straaübeplaniingen, begraaf plaatsen enz. enz. den laatsten tijd te wen- schen overlaat, 'er zijn geen voldoende mid delen beschikbaar, om de daaraan verbonden kosten te betalen) hebben zich gewend tot den minister van Sociale Zaken, voor het ver krijgen van het Rijkssubsidie in de uitvoe ringskosten in werkverschaffing van: le. verwijderen van dood hout. blad. enz. uit Hertenkamp., plantsoenen, gazons en van paden; 2e. in orde maken van terrein Paviljoen aan de Dreef, van wegen, voetpaden, hekken en plantsoen-afzettingen; 2, spitten tusschen de jonge bosschen in den Hout. op de bolwerken, bij de Nieuwe Algemeene Begraafplaats aan den Vergierde- weg. enz. 4e. maaien van trottoirs en taluds, graswie- den en omzetten van bladhoopen; 5e. schoonmaken van boomgaten, beekjes, slooten en en vijvers, enz. 6e. handlangerswerk bij het verplanten, boomen snoeien en rooien en in orde maken van braak liggende terreinen. De kosten van een en ander zijn door B. en W. geraamd op plm. f 23.380.— Blijkens zijn brief van 18 November j.1is de Minister be reid goed te keuren, dat, de uitvoering in werk verschaffing geschiedt en dat het eventueel subsidie zal berekend worden over een loonbe drag van ten hoogste f 20.500, Voorts deelen B en W. mede. dat het inmet selen in de muren van het Frans Halsmuseum van verschillende gevelsteenen. beelden, enz. in werkverschaffing zou kunnen plaats heb ben. waarvoor een subsidie in het totale bedrag van ten hoogste f 1 000.is toegezeeri welk bedrag bijna geheel aan loon kan worden uit betaald. B. en W. stellen aan den Raad voor de be dragen van f 23.380.en f 1.000.betaalbaar te stellen op den post „werkverschaffing aan werkloozen". Amerika neemt dwangmaatregelen ter hand having van het embargo. Dag 4 Engeland en Frankrijk hebben op de Italiaan sche nota geantwoord. pag. 4 De wijziging van het Britsche kabinet heeft thans plaats gehad. pag. 4 De Tweede Kamer over de begrooting van Sociale Zaken. pag. 3 De Rijksgeologische dienst wordt niet totaal opgeheven. pag. 1 B. en W. van Haarlem zijn tegen de verlaging van de salarissen van burgemeester, secre taris en ontvanger. pag. 5 Bioscopen. pag. 9 Laatste Berichten. pag. 11 ARTIKELEN, ENZ. Het snelle ding. pag. 3 Van onzen Parijschen correspondent. De koningsmoord in Marseille. pag. 4 Van onzen Londensehen correspondent: Hyde Park. pag. 8 Financieele Kroniek: Economische „hoera- stemming" in de V.S. oag 13 Dr. W. G. N. van der Sleen: Met de ééndaag- sche over Java. pag. 7 Willy van der Tak: De eenige vrouw, die den Karakorum beklom. Dag. 7 Jules Kaïnmeijer: Blijft fit pag. 7 Van den Abeelen: Insulinde en het luchtver keer. pag. 8 Van onzen Geneefschen correspondent: Intel- lectueelen in nood. pag. 8 K. de Jong: Kamermuziekavond. pag. 9 K. de Jong: Radiomuziek der week. pag. 9 J. B. Schuil: Bij het zilveren jubileum van Aaf Bouber. pag. 9 P. v. d. Hem: De minister dreigt met ont erving. pag. 3 Puzzlerabriek. pag. 5 H D. Vertelling: Wilhelmina Baltinester: Een voorjaarsreisje. pag. ft

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1