BERT Nadenken en oplossen. 9. ZATERDAG 23 NOVEMBER 193* HAARLEM'S DAGBLAD Onze wekelijksche puzzle-rubriek. Mef prijzen van 5, 2 en vijf van 1 gulden De oplossing van Puzzle no. 8. Allereerst dit: de oogst op de kruiswoord- puzzle van Zaterdag j.i. is niet tegengevallen. Hoe zou 't eigenlijk ook anders kunnen, niet waar? Wel gaf men te verstaan dat de opgave nu niet direct zoo bizonder gemakkelijk was, maar men heeft er toch niet groot genoegen z*n krachten op geprobeerd. Ik wil U eens laten zien, wat enkele puzze laars mij schreven: „Met hartelijken dank voor uw prettig kruis woordraadsel, laat ik hieronder de oplossing volgen." Uit een begeleidend schrijven van een puzzelaarster uit Heemstede: „Deze puzzle vond ik wat moeilijker dan de vorige, maar dat is niet zoo erg, dan besteden we er een uurtje meer aan, we hebben nu toch lange avonden. Met belangstelling zie ik de volgende puzzle tegemoet." Tot slot nog een puzzelaar uit Haarlem: „Geachte Mr. Nadenker. Dit was een zeer moeilijke kruiswoordpuzzle, waaraan ik heb zitten puzzelen tot laat in den avond, gewapend met vele boeken.... maar ik heb het geheel in orde gekregen!" Enfin, nu kunt U zelf oordeelen! Ik wil nog opmerken, dat in de oplossing voor vert. 28 gelezen kan worden „Baarn" en „Maarn"; beide woorden werden goed ge rekend. De verschillende omschrijvingen voor de laatste Kruiswoordpuzzle luiden als volgt; Horizontaal: 1 veranda, 5 Naarden, 10 Aar. 11 Ate 12 kraam, 14 kroeg, 16 Sel. 18 aal. 20 ras, 22 teek, 23 armen, 24 laat, 25 Ede. 27 esp, 29 Ali, 30 drom. 33 aard, 35 moederdag, 37 Bart, 38 erge, 41 uur, 43 Ede, 45 Rie, 47 Nias, 48 ovaal, 49 egel. 50 sla, 52 Ems, 54 erf, 55 kroon, 58 Trier, 61 Ate, 62 eed, 63 ruwaard, 64 bedeesd. Verticaal: 1 venster, 2 aar, 3 naaf, 4 dra, 6 aar, 7 atol, 8 ree, 9 noestig, 12 kleed, 13 mare, 14 klep. 15 graad, 17 eed, 19 Amsterdam, 21 aal, 26 toorn, 28 Baarn, 31 r.m.a. (arm), 32 met, 33 ade, 34 r.g.g., 36 Munster, 37 braak, 39 erger, 40 Bel- feld, 42 uil, 43 even, 44 east, 46 Ier, 51 nota. 53 lied, 56 raa, 57 oer, 59 ree, 60 Ede. DE PRIJSWINNAARS. Ziehier thans de lijst van onze „gelukkigen" bij de toekenning der prijzen. Onze hoofdprijs, vijf gulden: Mej. M. Ruyg- rok. Aerdenhoutsduinweg 9A, Aerdenhout. De tweede prijs, twee gulden: J. J. van Westerhoven, Potgieterstraat 39. Haarlem. De vijf troostprijzen, elk een bedrag van een gulden: G. van Meurs, Sparenbergstraat 19, Haarlem. H. D. van Leuven, Leidschestraat 44, Haarlem Mej. Kruseman, Koninginneweg 67, Haarlem. C. F. Kruijff, Utrechtschestraatweg 262, Oos terbeek. B. Koppen Anslijnstraat 1, Haarlem. En nu werpen we ons allemaal op de nieuwe puzzle, al was het alleen maar om den bijzon- deren extra prijs. Wilt U er allen eens om denken, dat eerst dan Uw puzzle „af" is, als U haar aan mij zendt, en niet eerder. Ik weet, dat velen de opgaven onderhanden nemen, maar niet geregeld inzenden. Dat is absoluut onjuist. En waarom mij dat werk niet laten zien met de kans op een prijs? Daarom dringend: geregelde inzending, en niet de oplossing bij houden. MR. NADENKER. MR. NADENKER-PRIJS. Zooals ik de vorige week reeds met een en kel voord aankondigde, is er deze week een zeer bijzondere „Mr. Nadenker"-prijs. Iedereen heeft kunnen lezen over „Boefje", dat wordt opgevoerd door het gezelschap Van der Lugt MelsertVan Ees. Welnu, de „Mr. Nadenker"-prijs is het boek „Boefje". Tot mijn groot genoegen kan ik hierbij melden, dat mevrouw Van der Lugt Melsert (Annie van Ees) op mijn verzoek, zoo vriendelijk was in dit boek een opdracht te schrijven voor de(n) gelukkige (n) wr.n- naar(es). Heigeen de waarde van dezen prijs onge twijfeld zéér aanmerkelijk verhoogt! 0 nze nieuwe Pu zzle no. Ziehier t'hans het „vervolg" van de vorige week: weer een kruiswoordpuzzle. Voor deze puzzle luiden de omschrijvingen als volgt: HORIZONTAAL. 1. een soort venster. 7 vergenoegd, voldaan. 14 vuii, smerig (dialect), 15 bekend zoogdier. 17 maand. 18 tijdrekening. 19 jongensnaam (afk.) 20 bergplaats van geld. 21 breede, hooge vaas. 23 onderdeel van een auto. 25 muzieknoot. 26 guur. 27 golven. 29 bepaalde hoeveelheid of gewicht. 31 spijsverteringskanaal. 33 te paard. 34 eter. 36 smart. 33 voorwendsel. 39 menscheneter (Fr.) ogre). 41 koninkrijk in West-Azië. 43 een gedeelte van een door electrolyse ge splitste molecule. 44 rijp (Duitsch). 46 zoo beginnen vele sprookjes. 48 zoen (dialect). 50 aanzienlijk persoon (letterkeer). 51 staatsspoor (afk.) 52 dwaas. 53 lichaamsdeel. 54 tijdperk van een tamelijk groot aantal jaren. 55 schoenmakersgereedschap. 56 voorzetsel. 57 cautie, waarborgsom. 59 teug. 61 twee klinkers. 62 niet lang. 63 lang. smal stuk hout. 65 uil (Duitsch) Eule). 67 plaats, plek. 68 sterk riekend sap (muskus). 70 groet van heel kleine kindertjes. 72 een kleur. 73 afgepaalde plaats voor wedrennen. 74 kruik, urn. 76 Europeaan. 78 graan. 79 zeurig manspersoon. 80 groet van een klein kind.. 82 drinkschaal. 84 ontkenning (Eng.) not) 85 onaangename verblijfplaats. 86 lengtemaat. 87 profeet. 89 op de wijze van 'Fr.) 91 melkleverancierster. 92 mag men nimmer schenden! 93 aanhanger, volgeling. 94 woeste streek. VERTICAAL. 1 touw. 2 loot. 3 de 18e en 20e letter van het ABC. 4 vreemd. 5 lokspijs. 6 Amsterdamsch peil (afk.) 8 titel (afk.) 9 niet dichtbij. 10 grassoort op moerasgrond groeiende. 11 lidwoord. 12 grond behoorende bij en gelegen om een huis. 13 het dichtst bij. 16 stralenkrans. 20 vertrekken. 21 onder, tusschen (Fr.) parmi). 22 gewrichten. 24 collectieve naam voor een aantal voe- dingspraeparaten (vermeerderd met een ,.e"). 26 breiwerk (gew.) 27 oude vrouw. 28 landtong. 30 engerling. 32 reeds. 35 muzieknoot (omgekeerd). 37 wordt gebruikt bij verschillende spelen. 39 maagdelijk woud. 40 het voortdurend morren. 42 jongensnaam. 44 bekend Nederiandsch tooneelspeler Reule). 45 stad in Drente. fELEF. 11972 TELEF. 12953 GARAGE „BLUE STAR" Gebr. van Gilse, Wagenweg 132 Official Peugeot Dealers Luxe verhuur met en zonder chauffeur (Adv. ingez. Med.) 47 het eerste teeken in den Dierenriem. 49 wig. 50 boerenkiel. 51 groente. 57 eetgerei (meerv.). 58 N.-Amerikaansche heester (wasgagel) (le letter ,.w"; laatste .,m")) 60 vlinderbloemige plant, waarvan tal van soorten voorkomen. 62 doorgebrand stuk hout of turf. 63 fijn. wit licht en los weefsel van linnen. 64 lekkernij, gebak. 66 gemeente in de provincie Noord-Holland. 67 twee gelijke klinkers. 68 snavel. 69 mensch. 71 twee gelijke klinkers. 72 houten klepper. 75 bezoldiging van soldaten. 77 wat gesproken wordt. 79 een spijs van gekookte vruchten. 81 soort bier. 83 vouw (Fr.) (letterkeer van „lip"). 85 middagmaal (4 letters, waarvan de laat ste vervalt). 86 bepaald hoofdtelwoord. 88 twee klinkers. 90 meisjesnaam (afk.) 91 jongensnaam (afk.). 92 water in de provincie Friesland. Iedere abonné kan slechts één oplossing m- zenden. Het hierbij afge drukte „identiteitsplaat je" P 9 Puzzle no. 9), moet aan de oplossing worden gehecht, of er op geplakt worden. Niet op 9 de envelop van inzen ding, maar op de oplos sing zelf. Als hoofdprijs stellen wij wederom beschik- baar een bedrag van vijf gulden, benevens een tweeden prijs van twee gulden en vijf troost prijzen van één gulden, welke onder de goede oplossers bij loting toegewezen worden en zoo snel mogelijk aan de prijswinnaars wor den toegezonden. De oplossingen moeten in ons bezit zijn uiterlijk a.s. Woensdagmiddag om vier uur, aan onze Bureaux te Haarlem. Oplossing en uitslag dezer puzzle worden geplaatst, in ons blad van a.s. Zaterdag. Zendt men deze oplossing per post, dan kan dit niet als drukwerk geschieden. Briefwisseling over de puzzle-rubriek kan alleen gevoerd worden, als postzegel voor ant woord ingesloten is. MR. NADENKER. De omgeving der Ramplaan. Voor behoud van meer natuurschoon. Ten einde meer natuurschoon in de omge ving van de Ramplaan te kunnen behouden, komt het B. en W. gewenscht voor. om de in het uitbreidingsplan „Zuid-West" ontworpen bebouwing voor de gronden gelegen onmid dellijk ten oosten van de Élswoutslaan te doen vervallen en te vervangen door een .groenstrook". Deze wijziging in het plan is te beschouwen als een aanmerkeliike verbe tering van het uitbreidingsplan. Bovendien is de aan de zuid-oostzijde van het „tuin dorp" geprojecteerde bebouwing ingekrom pen. Ter compensatie van de door het voren staande ontstane mindere onuervlakte aan bouwterrein, is bet noodzakeliik gebleken om aan de zuid-westzijde van het „tuindorp" eenige bebouwing te projecteeren. Overeenkomstig het bepaalde bij art. 37 der Woningwet heeft het ontwerp van het wijzigingsplan gedurende 30 dagen ter ge meente-secretarie voor een ieder ter inzage gelegen. Bezwaren daartegen zijn niet ingekomen. B. en W. stellen den raad mitsdien voor het vorenbedoeld ontwerp-plan vast te stel len OVERPLAATSING. B. en W. stellen voor te besluiten tot over- nlaatsing van Mevr. C. de ZomerKokke1- koren. ais onderwijzeres van School no. 3S (Pol) naar School no. 7 (Leidscheplein i De werken bij de Julianalaan. Over een erfdienstbaarheid. Naar aanleiding van een adres van J N. J. Bos en P. H Bos te Haarlem, zoo voor zich als voor de firma Jan Barth Bos. te Haar lem, deelen B. en W. het volgende mede- Adressanten beroeoen zich on de akte van boedelscheiding, op 28 Maari 1872 verleden voor Notaris J. L ter Hofstede te Bloemen - daal. bij welke akte ten behoeve van hunne nerceelen en ten laste van het huidig eigen dom der gemeente Haarlem zou ziin geves tigd de erfdienstbaarheid van vriie vaart. Uit genoemde akte blhkt. dat. geme'de ei-f- dienstbaarbeid rust op de nerceelen ka dastraal bekend gemeen t" Bloemendaal. sectie A nrs 586 587 en 588 Znoals de akte nok aangeeft betreft de erfdienstbaarheid alleen de sloot liggende on de werkeliike grens van gemeld*1 pcreeeien 586 en 587 en dom- het DOlderwater (en nrtor maar voor de helft.) begrepen onder no 588 Deze halve sloot, thans kadastraal bekend gemeente Haarlem n. sectie T nos. 744 en 753. is geen eigendom der gemeente. Vóór dat met de uitvoering der werkzaam heden werd begonnen is door den Directeur van Doenbare Werken bü Rnniand" geïn formeerd of er rechten van vaart oo het te demoen water rustten De gestelde vraag werd ontkennend beantwoord. Daarom meenen B. en W. dat aan de rech ten van adressanten niet is te kort gedaan. De salarissen van burgemeester, secretaris en ontvanger. B. en W. tegen een verlaging. Gedeputeerde Staten van Noordholland vragen het oordeel van den raad omtrent een verlaging met 5 pet. van de jaarwedden van den burgemeester, den secretaris en den ont vanger dezer gemeente, welke verlaging ware toe te passen met ingang van 1 Januari 1936. Blijkens bovenbedoelden brief houdt deze verlaging min of meer verband met de per 1 Januari 1936 aan het Rijkspersoneel op te leggen salarisverlaging, welke den Minister van Binnenlandsche Zaken ook aanleiding heeft gegeven tot het verzoek, om de bezol diging van het gemeentepersoneel een gelijke verlaging te doen ondergaan. Voor wat betreft hun oordeel omtrent de salarisverlaging voor den burgemeester, den secretaris en den ontvanger, waarnaar Ge deputeerde Staten ook hebben gevraagd, zijn B. en W. voornemens aan dat College mede te deelen. dat er naar hun meening geen enkele reden bestaat, tot verlaging dezer sa larissen over te gaan. zulks op grond van de omstandigheid dat sedert de jongste salaris herziening de levensstandaard in de gemeente niet is gedaald en de financieele toestand der gemeente niet tot belastingverzwaring heeft geleid. B. en W. geven den raad in overweging aan Gedeputeerde Staten te berichten in dien zin. De verbreeding der Rustenburgerlaan. Aankoop van een perceel In de 30 October j.l. gehouden vergadering, is voorloopig goedgekeurd, het plan tot ont eigening ten name van de gemeente Haarlem van de perceelen aan de Esschild er straat, ka dastraal bekend gemeente Haarlem. Sectie nrs. 649 en 650. Inmiddels is van de eigenares van het ka dastraal perceel K no. 649 een schriftelijke verklaring ontvangen, waarbij te kennen wordt gegeven, dat zij bereid is dit perceel aan de gemeente in eigendom af te staan tegen den prijs van f 6.700. Het komt B. en W. gewenscht voor op deze aanbieding in te gaan. HUURVERLAGING. Krachtens raadsbesluit d-d. 16 December 1931, is aan de N.V. Houthandel .Het Nieuwe Fortuin" v.h. W. F. Bremer en Zonen, tot 31 Maart 1938 grond in huur afgestaan van het Phoenixterrein, tegen een vergoeding be rekend naar f 1 per M2. per jaar. Genoemde naamlooze vennootschap heeft zich thans tot B. en W. gewend met het ver zoek om, met het oog op de zeer ongunstige financieele resultaten van het bedrijf, te reke nen met ingang van 1 April 1935, de voor het gebruik van den grond verschuldigde vergoe ding te verminderen met 30 pet. Naar aanleiding van het door B. en W ingestelde boekenonderzoek achten zij termen aanwezig om de gevraagde huurverminderine toe te staan. ONTSLAG VAN EEN ONDERWIJZERES. Het gemiddeld aantal leerlingen over het jaar 1935 is aan de School voor gewoon lager onderwijs no. 3 (Tuchthuisstraat) van dien aard. dat met ingang van 1 Januari 1936 aan spraak op ryksvergoeriing za! ontstaan voor het hoofd en vier leerkrachten. Behalve het hoofd in de met 1 September j.l. ontstane vacature behoort nog te worden voorzien zijn thans aan de School verbonden vijf onderwijzers (essen), zoodat op laatstge noemden datum één hunner boven de wette lijk vereischte sterkte zal komen. Ten einde dit te voorkomen wenschen B. en W. het aantal leerkrachten aan deze school te verminderen met één, en wegens opheffing van haar betrekking voor eervol ontslag in aanmerking te brengen Mej. W. E. Huiskes, die van het ongehuwde personeel de minste dienst jaren heeft. Belanghebbende verkrijgt aanspraak op toe kenning van wachtgeld ten laste van het Rijk. ZONDAGMIDDAG-CONCERT DER H. O. V. Soliste: Mevrouw StotijnMolenaar. Marinus Adam heeft voor het a.s. Zondag middagconcert een zeer aantrekkelijk pro gramma samengesteld, waarbij de medewer king is verkregen van de bekende Haagsche sopraan mevrouw Trui StotijnMolenaar Deze zangeres stad reeds meerdere malen als soliste op met het Residentie-Orkest waarbij haar vertolkingen van de Bach Cantaten zeer de aandacht hebben getrokken. Voor dit concert is haar keuze gevallen op de door het publiek zeer gewaardeerde Scène und Arie Ah. Perfido" van L. van Beethoven dat met diens 1ste Symphonie het eerste ge deelte van het programma vormt. Na de pauze zal ter inleiding van de „Air de Lia" uit 1' Enfant Prodigue (de verloren zoon) van Cl. Debussy het orkest de Cortège uit deze Opera spelen. Acht Russische Volks- weisen van A. Liadow vormen het slot van dit middagconcert dat ongetwijfeld velen naar den Stadsschouwburg zal trekken. MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. Door leerlingen der Toonkunst-Muziekschool alhier za! Woensdag 27 November 1935 in de Aula van het Kennemer Lyceum te Overveen, een uitvoering gegeven worden ten bate van het studiefonds van bovengenoemde school. GROENTEMARKT HAARLEM. 21 Nov. 1935. Lof 1018 cent per K.G. Tomaten 812 cent per K.G. Knakpeen 6—8 cent per K.G. Snijboonen 18—32 cent per K G. Spruiten f 1.10—f 1.85 per zak. Sia 3080 cent per kist. Boerenkool 3055 cent per kist. Groenekool 4050 cent per kist. Gelekeo! 4070 cent per kist. Andijvie 3045 cent per kist. Spinazie 4070 cent per kist Roodekool 514 cent per stuk. Bloemkool 8—13 cent per stuk. Knolselaene 25 cent per stuk. Wortelen 69 cent per bos. Prei 3—13 cent per bos. Pieterselie 2—10 cent per bos. Selderie 310 cent per bos. [er moeder s parapluie loopt Zus als een groote meid I Stevige schoen» tjes, warm ingepakl - haar deert geen regen Geen vrees voor kou vatten Moeder gaf haar 'n Wybert tabletje. 50 - 35 - 20 ct. (Adv. Ingez. Med.) De nieuwe R.-K. kerk in Haarlem-Noord. Voor een uurwerk. Het Kerkbestuur „St. Bavo", Oud-Schoten heeft zich tot de gemeente gewend met het verzoek om voor de plaatsing van een uur werk in den toren van de in aanbouw zijnde kerk aan den Rijksstraatweg te Haarlem-N. een subsidie uit de gemeentekas te verleenen. Naar de meening van B. en W. wordt door het aanbrengen van het bedoelde uurwerk een algemeen belang gediend. In die omgeving is n.l. geen openbaar uurwerk aanwezig. In verband hiermede stellen B. en W. voor, evenals zulks bij vroegere gelegenheid is ge schied. voor het beoogde doel uit de gemeente kas een bijdrage te verleenen van f 250. PERSONALIA. B. en W. stelt voor aan het Gymnasium te benoemen tot tijdelijk leeraar in het teeke nen den heer J. A. v. d. Boom te Haarlem; in het Hebreeuwsch den heer A. de Vries t.e Haarlem en in de lichamelijke opvoeding den heer D. Ph. Immer te Haarlem. HUUR VOOR EEN TERREIN. Nadat bericht was ontvangen van Gedepu teerde Staten van Noordholland, dat was goedgekeurd het raadsbesluit van 13 Maart 1935. in zake verhuring aan de Naamlooze Vennootschap Technisch Bureau voorheen Nierstrasz, te Amsterdam, van gedeelten grond met een gebouwtje, nabij den Harmenjans- weg. voor totaal f3.242,80 per jaar, is door B. en W. aan genoemde vennootschap een con cept-overeenkomst- ter beoordeeling toege zonden. Nadien is gebleken, dat de vennoot schap bezwaar had tegen betaling van den zooevengenoemden huurprijs. De vennootschap is van oordeel, dat de gronden, welke zij thans in huur verkrijgt, haar bedrijf geen meerder gerief bieden. Daar om wenscht zij geen hoogere huursom te be talen, dan die, genoemd in de met haar op 19 April 1932 gesloten huurovereenkomst, alzoo niet meer dan f2.800,per jaar, verhoogd evenwel met de huursom ad f150,per jaar, voor het in bovengenoemd besluit bedoeld gebouwtje. De met de vennootschap gevoerde correspon dentie en mondelinge onderhandelingen, mochten niet tot een gewenscht resultaat leiden. Ten einde de verhuring van de gronden ten slotte tot een oplossing te brengen, meenen B. en W„ dat thans niet langer moet worden vastgehouden aan den aanvankelijk bepaal den totaal-prijs van f3.242.80 per jaar. In ver band daarmede stellen zij voor den huurprijs van f 28150 te aanvaarden. „KUNST AAN HET VOLK". Woensdag 27 November treden in den Stadsschouwburg voor „Kunst aan het Volk" op: Zoltan Székely (viool) en Geza Frid (piano). Bij voldoende deelneming zullen nog drie extra lezingen worden gehouden in Januari, Februari en Maart. Dr. Ir. J. H. Plantenga, directeur der Aca demie van Beeldende Knutsen te 's-Graven- hage stelt zich voor, een voordracht te hou den over een onderwerp uit de Kunst van de Barok; Mr. J. Sjollerna, muurschilder, zal komen spreken over het moderne Fransche Affice en de heer A. van der Boom, te Haar lem, zal het onderwerp :„Over verschillende vormen van Monumentale Kunst" behande len. Zooals bekend zijn de volgende avonden reeds vastgesteld: W*oensdag 22 Januari het Boris Kroyt-Kwartet (Stadsschouwburg) Woensdag 26 Februari: de pianist Alex. Bo- rowsky en in Maart: voordrachtavond. PERSONALIA. Mej. J. P. van den Berg, wachtgeldster is benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school te Roodeschool. STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare leeszaal en bibliotheek.) Nederl. en i.h. Nederl. vertaalde romans. Buck. De moeder. Coenraads. Eiland van geluk. Doolaard, den. De witte stilte. Fernandez Florez. De zeven pijlers. Marai. Vreemdelingen. Fransche romans. Ai-del. Seule. Boylesve. Mademoiselle Cloque. Caro. L'homme traqué. Chadourne. L'inquiete adolescense. Cremieux. Le premier de la classe. Godsdienst. Aalders. De nood des tijds. Diemer. Het scheppingsverbond met Adam (het verbond der werken) bij de theologen der 16, 17 en l&e eeuw in Zwitserland. Duitschland en Nederland. Thijsen. Wat is Katholieke actie? Technische wetenschappen. Muelen. van der. Het vliegtuig. 2 deelen. Kramer. Zweefvliegtuigen en zweefvliegen. Geschiedenis. Bauer. Leopold der Ungeliebte, Köng^ der Belgier und des Geldes. Breedveltvan Veen. Louis de Geer, 1587 1652. Leendertse (red.) De hechte band tusschen vorstenhuis en vaderland. Simon Thomas. Onze IJslandvaarders in de 17e en 18e eeuw. Zischka. Abessinien, „das letzte ungelöste. Problem Afrikas"

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 9