DE FAAM" Behandeling der begrooting. DE BILT KLEEDINGMAGAZIJN „DE FAAM", ANEGANG 39. Vxuda IVessdy. in „fyisGde*~\ DINSDAG 26 NOVEMBER 1935 HAARDE M'S DAGBLAD SOMMIGE KINDEREN HE8.EN VEEL MINDER WEERSTANDSVERMOGEN DAN VOLWASSENEN Koude kan hen hevig aangrijpen. Een extra stevige Wintermantel ot Winterjas is voor zulke kinderen een weldaad, die wellicht beslissend zai zijn voor hunne gezondheid in de toekomst. 'DE FAAM" etaleert Meisjes-Wintermantels en Jongens-Winterjassen en Jekkers voor Jongens en Meisjes, die U zullen bekoren door kwaliteit en keurige atwerking EN door lage prijzen. 33 PROVINCIALE STATEN. De algemeene beschouwingen begonnen. De N. S. B.'ers verlaten de zitting. Hedenmorgen half elf kwamen de Provin ciale Staten in openbare vergadering bijeen ter behandeling van de provinciale begrooting en van de begrootingen der bedrijven voor 1936. De heer V1 e k k e (N.S.B. legt dezelfde ver klaring af, als die door deze partij in de Sta ten van Zuid-Holland afgelegd over het niet toelaten van den heer Graaf De Marchant et d'Ansembourg als lid der Eerste Kamer. Uit protest daartegen -zullen de leden der N.S.B. deze Statenzitting niet bijwonen. Alle leden der N.S.B. staan van hun zetel op en verlaten de vergadering. Algemeene beschouwingen De heer Reinalda (S.D.A.P.) opent de algemeene beschouwingen over de begrooting. Hij wees op de gelijkmatigheid van den belas tingdruk voor de ingezetenen dezer provincie. Door deze voorzichtige belastingpolitiek is het mogelijk, dat er voldoende geld is om aan vele sociale lasten te voldoen. Toch wordt de toe stand der bevolking steeds ongunstiger. De chaos van het ongebreidelde kapitalistische stelsel is oorzaak, dat vele groepen der bevol king, ook in deze provincie, tot wanhoop wor den gebracht en velen uit hun bestaansmoge lijkheid worden gerukt. De sociaal-democra tische Statenfractie is van oordeel, dat alle middelen moeten worden aangewend om de volkskracht te versterken. Het volk moet heb ben arbeid en brood. Spreker zegt, dat de S. D. A. P. het „Plan van den Arbeid" ook bij de behandeling van de Provinciale begrooting ter sprake zal brengen. Dit is een eerlijke po ging van de S. D. A. P. om het groote euvel der werkloosheid, dat onze bevolking zoo ont zettend teistert, te bestrijden. Zij wil daartoe alle middelen aangrijpen, die in het welbe grepen belang van de bevolking zijn. De heer Reinalda critiseert hen. die dit Plan van den Arbeid met een medelijdenden glimlach heb ben begroet. Ook bestrijdt hij de N. S. B„ een import, die een gevaar is voor de geheele Ne- derlandsche bevolking. De afgevaardigden van de N. S. B. in deze Staten hebben nu om een zeer gezochte reden deze zitting verlaten. Zij onttrekken zich hiermee aan een debat, waarbij het onwaarachtige van hun beweging duidelijk zou zijn gebleken. Spreker beschouwt dit ook als een bewijs van hun onmacht. Zij gebruiken liever middelen, die verfoeilijk zijn, wat herhaaldelijk blijkt uit uitlatingen in hun orgaan „Volk en Vaderland". Dictatuur betee- kent terreur, pe sociaal-democratische Staten fractie wil gaarne" samenwerken, op dén grondslag der democratie, met hen, die stre ven naar het dienen van de belangen van alle Ingezetenen. In de eerste plaats moet de gee- sel der werkloosheid worden bestreden. Daar om begroet spreker met blijdschap het voor stel van Ged. Staten, om uit het reservefonds der provincie een kwart millioen te nemen voor hulp op het terrein der werkloosheids bestrijding; hulp rechtstreeks en hulp door tusschenkomst der gemeenten. Hierdoor kun nen vele werkobjecten worden aangegrepen. Spreker hoopt, dat men met het werk voort zal gaan, zooals voor het kanalisatieplan, de bebossching der duinen en van de heigronden. Hiermee kan veel werkloosheid worden be streden. Spreker waardeert, dat de Voorzitter de leden der N. S. B. rustig uit deze vergade ring heeft laten vertrekken, maar hij blijft het Innig betreuren, dat hij ze in deze zitting niet tegenover zich kan vinden, vooral omdat de verkiezingsstrijd voor de Provinciale Staten zoo uiterst moeilijk is geweest. Met een beroep op de belangstelling en steun voor het Plan van den arbeid, waardoor veel in het belang van de provincie verricht kan worden, eindigt spreker. De heer Lamboov (R.-K.) noemt de pro vincie ook een gelukskind, vergeleken bij den financieelen toestand van Rijk en gemeenten. De toestand van de provincie is gelukkig goed. Ook hem verheugt het, dat de provincie mee wil helpen aan de werkverruiming. Toch blijft hij op zuinigheid en versobering bij de uit gaven aandringen. Hij vraagt met aandrang aan Ged. Staten, alles te vermijden, wat den financieelen last der gemeenten zou kunnen verhoogen. Hij brengt een woord van hulde aan Ged. Staten voor hun beleid. Het sluitend maken van de provinciale begrooting moge een reden tot blijdschap zijn, het is ook een vingerwijzing, om bij het doen van uitgaven uiterst waakzaam te zijn. Het is toe te juichen dat men het reservefonds heeft aangesproken, AGENDA Heden: DINSDAG 26 NOVEMBER. Gem. Concertgeb.: Tentoonstelling radio televisie van Telefunken Service Station 1418 en 20—22 uur. Ged. Oude Gracht 104: Lezing ds. G. J. Waardenburg 8.15 uur. Groote Kerk: Verkiezing gemachtigden voor kascollege 10—21 uur Frans Hals Museum: Tentoonstelling S.O.S. 104 uur. Luxor Sound Theater: „De moord op het schip". Doorloopende voorstelling van zeven uur tot half twaalf. Frans Hals Theater: „Suikerfreule". 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Verliefd, maar op wie?" Op het tooneel: Orlando Waldemar Troupe. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Een hart van goud". Op het tooneel: Gigi and Olga. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spa- S. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrii. WOENSDAG 27 NOVEMBER. Stadsschouwburg. Concert van Zoltan Szêkely en Geza Frld voor „Kunst aan het Volk', 8.15 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling S.O.S. 10—4 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Prinsenhof. Raadsvergadering 1.30 uur. want dat is indertijd gesticht om nood te le nigen, als dit noodig is. Die tijd is nu gekomen. Spreker vindt het aangenaam dat de regee ring in dezen wil medewerken. Ook spreker noemt eenige werkobjecten, die aangevat moeten worden, zooals wegenaanleg en plant soen werken. Hierbij mogen de belangen van de andere werkloozen niet verwaarloosd worden. Ook de heer Lambooy keurt het scherp af dat de leden van de N. S. B., die van oordeel zijn, dat de huidige besturen op den rand van den afgrond staan, deze zitting hebben verla ten. inplaats van deze eerste gelegenheid aan te grijpen, om te bewijzen dat het hun ernst is. om op te bouwen; om concrete denk beelden aan de hand te doen, die ons volk uit het moeras zouden kunnen helpen. Om een re den. waarmee de Provinciale Staten van Noord-Holland niets te maken hebben ,zijn ze uit de zitting vertrokken, waardoor men met hen de degens niet kan kruisen. Zij kunnen nu niet met hun denkbeelden komen, die zou den kunnen dienen om onze natie voort te helpen. Wat het Plan van den Arbeid der S.D.A.P. betreft, is sDreker van meening, dat elk voorstel, van welke richting dit ook komt. en dat verbetering van den noodtoestand be oogt, met een open oog en groote objectiviteit moet worden bekeken." De R.-K. Statenfractie zal met veel belangstelling de verdediging van dit Plan aanhooren en overwegen, of zij er medewerking aan kan verleenen. De heer Sneevliet rev. soc.) vestigt de aandacht oo de radeloosheid in de gezinnen van de werkloozen. Er is een toenemende druk op deze gezinnen te constateeren. De armoede dreigt oorzaak te worden van ver scheuring dezer gezinnen. Ook vestigt hij de aandacht op den grooten nood van de werk- looze jeugd en op het platteland. Spreker zou willen, dat er van de provincie iets meer initiatief uitgaat, om in dezen nood te voor zien. dan tot heden het geval is. Het is te ge makkelijk om zich af te maken met de bewe ring. zooals van de regeering. dat de tegen woordige nood het gevolg is van omstandig heden. die de regeering niet in de hand heeft Hoe meer Den Haag ingrijpt, hoe meer nadeelen men er van op het platteland ondervindt.. Men raakt nog verder van huis, dan dat men iets positiefs bereikt. Ook de heer Sneevliet critiseert de leden der N.S B.. die „met groot verlof" zijn gegaan op een oogenblik, dat ze nu eens in de gelegenheid zijn om middelen aan te wijzen, die leniging kunnen brengen in de gezinnen, die dit be hoeven. en waarover zij zoo dikwiils zoo aan doenlijk schrijven in „VoTk en Vaderland". Spreker noemt deze houding van de N.S.B. een ongemotiveerd ontwijken van de debat ten; die daarover 'gevoerd zouden ziln'. Sbrè- ker noemt het karakter van de N.S B. beden kelijk en voos. Haar socialisme is zwendel en haar nationaal karakter is dubieus De heer Wijnkoop (comm.): „Landver raad!" De heer Sneevliet: „Daar maak ik me nu juist niet zoo bezorgd over!" (gelach). Spreker oefent ook critiek óp het Plan van den Arbeid der S.D.A.P. Hoe moet zij den fi nancieelen kant daarvan tot klaarheid bren gen? De massa heeft daar volgens hem niets van te verwachter Zij moeten andere mid delen aangrijpen, buiten-parlementaire,' om uit de ellende te komen. De heer Klaas de Vries V.D.) is van oordeel, dat de leden der N.S.B. hun verplich ting: hebben verzaakt, door demonstratief de zitting te verlaten. Zij hebben den eed of de belofte afgelegd, dat ze de belangen der pro vincie zouden behartigen. Door zich aan de debatten te onttrekken, verzaken ze hun plicht. De heer De Vries bespreekt eveneens de werkloosheid. Hij noemt het uitvoren van normale werken in werkverschaffing het paard achter den wagen spannen. De heer Van Engelen (R.K. Volkspartij) wijst op het schrille contrast tusschen de groe pen der bevolking. Aan den eenen kant over vloed: aan de andere zijde toenemende werk loosheid met al de gevolgen daarvan. Deze provinciale begrooting beschouwt hij als een voortzetting van de landspolitiek der regee ring. Er is weinig arbeid en veel werkloosheid: land- en tuinbouw gaan ten gronde. Dat is het gevolg van het verkeerd toepassen van de aanpassingspolitiek der regeering. Er moet ordening komen op elk terrein, waarbij het particulier initiatief kan worden uitgescha keld. Er moet ook komen progressie in de ta rieven van water en electriciteit. De zitting wordt te één uur geschorts tot kwart voor twee. Wan, Mozes' Tafelen bewaard worden. Een Europeaan in Aksoem's Heilige der Heiligen. ASMARA, 26 November (Reuter.) 'Per koerier uit Aksoem). De Tafelen met de Tien Geboden, door God aan Mozes ge geven, worden nog in Aksoem bewaard. Zij zijn echter niet van steen, maar van hout, al dus seint de Reuter-correspondent en hij vervolgt: Ik heb de kerk van de H. Maria te Aksoem bezichtigd, alwaar de legende loopt, dat de Tafelen zich bevinden on de Arke des Ver- bonds. waar zij ingelegd zijn door de ko ningin van Sheba, die ze ontvangen heeft van koning Salomo's afgezanten. Ik kreeg toestemming om het Heilige der Heilige te betreden en een gordijn werd weg geschoven van dubbele deuren, waarachter de Tafelen zich bevinden. De deuren worden slechts geopend voor den priester, die de Tafelen bewaart. In antwoord op gestelde vragen antwoordde de priesters „De Tafelen der wet. door God aan de menschep gegeven, bevinden zich daarin. Er zijn er vijf of zes. geschreven in het Geëz. Niemand kan ze zien, behalve zeer Hei lige mannen, die nooit een vrouw hebben aan geraakt. Zelfs de priesters, die het Heiligdom bewaken, zien ze nooit." |VANAF VRIJDAG A.S- IN „REMBRANDT (Adv. Ingez. Med.) meldt Hoogste barometerstand 767.8 m.M. te Muenchen. Laagste barometerstand 720.3 m.M. te Akureyri. en voorspelt: Matigen tot krachtigen later afnemenden Zuidwestelijken tot Westelijken wind. Tijde lijk opklarend. Aanvankelijk nog kans op regen. Zachter. Uit het Buitenland Weinig verandering in temperatuur. De diepe depressie bij IJsland begint af te nemen. Zij breidde zich verder over Scandi navië uit. Het hooge drukgebied heeft zich naar Midden-Europa verplaatst, in het Zuid westen stijgt de barometer weer. Aan onze kust waait een krachtige Zuidwestenwind. Op IJsland en in Noord-Scandinavië valt sneeuw, Ierland en de Far-Oer hadden zwaren regen. In Frankrijk is bij windstilte en mist de tem peratuur nog vrij sterk onder het vriespunt gedaald. Bij ruimenden en afnemenden wind is een minder koude nacht met overdag weinig ver- andere temperatuur te wachten. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind hedenmorgen te 9.45 uur aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Holland: Weest op uw hoede. Barometer 760 m.M. 763 m.M. Stand van heden Vorige stand Neiging: Achteruit. Opgave van: CAREL VAN HUIZEN. Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 Thermometer 26 November. Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 48 F. 38 F. 41 F. Hotel-Restaurant FUNCKLER ZALEN en SALONS voor DéJEUNERS en DINERS PENSION WIJNHANDEL (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 26 November. Ondertrouwd 26 November: H. Roeland en A. Reus. Bevallen 22 November: A. G. Heinsbergen— Willems, z.; M. G. DortlandCrijns, d.; 23 November: K. M. BaudewynsGrootjes, d.; A. C. van BalenKeijsper, z.; 25 November: A. H. de GraafHoos, d.; A. T. DijtWigchert. d.; H. KoekRoth, d.; 26 November A. M. RoosEggeraat, z. Overleden 24 November: C. P. Putman- Dolk, 59 j„ Gasthuisstraat; 25 November: L. A. Hazen, 22 j., Reigerstraat; H. M. J. Schrep- pers, 40 j.. Pegasusstraat; G. J. Plasmeijer, 71 j., Kruistochtstraat; O. J. M. RobijnCle ments, 48 j., Kamperlaan; C. C. Verweij 'Apfeld, 80 j., Kamperlaan. Diocesane Land- en Tuinbouw- bond. Algemeene vergadering te Haarlem. Nanking poogt de autonome beweging te onderdrukken. Yin Joe Keng stelt zijn richtlijnen op. NANKING, 26 Nov. (A.N.P.) De natio nale executieve raad van de Nanking-regee- ring; heeft heden besloten scherpe maatre gelen te nemen tegen de Noord-Chineesche zelfstandigheidsbeweging. De militaire raad van Peking is ontbonden en de minister van oorlog is benoemd tot hoogste bestuurscom- missaris van Peking, De leider der zelfstan- digheidsbeweging, de administratieve chef van de gedemilitariseerde zóne van Oost-Ho- pei wordt uit zijn functie ontslagen, terwijl een proces tegen hem zal worden begonnen. De garnizienscommandant van Peking en Tientsin is benoemd tot „pacific.atie-commissa ris" en belast met de onderdrukking der zelf standigheids beweging in Tsjahar en Hopei. waartoe hij alle middelen mag aanwenden TOKIO. 26 November (A.N.P.) Volgens berichten uit Peking heeft Yin Joe Keng. hoofd van de door hem zelf ingestelde auto nome regeering van Oost-Hopei. de volgende richtlijnen vastgesteld, die zijn politiek voor- loopig zullen beheerschen: 1. Afscheiding van Nanking. 2. De voorzitter van de anti-communistische autonome commissie is verantwoordelijk voor de militaire en buitenlandsche aangelegen heden van Oost-Hopei. 3. Volledige bescherming van leven en bezit tirgen van buitenlanders - 4. Tien millioen yoean der belasting-op brengst zal bestemd worden voor het opbouw werk. 5. De opbrengst der zoutbelasting zal niet verminderd worden door douane-bemoeiin gen. 6. Een corps van vijftienduizend man vei ligheidspolitie zal worden ingesteld om de rust en orde te handhaven. 7. De wapenstilstar.1s-overeenkomst van Tangkoe zal streng geëerbiedigd worden. 8. De Britsche mijnondernemingen zullen ten volle beschermd worden. Zoltan Szekely, die Woensdagavond op treedt voor Kunst aan het Volk, met bege leiding van Geza Frid. Griekenland viert den terug keer van den koning. De hoofdstad in feestroes. Over den initocht van koning George in Athene, meldt het A. N. P. nog 't volgende: De primaat aartsbisschop van Athene mgr. Grisostomos, heeft de plechtige hoogmis gecele breerd in de Metropolis Kathedraal, waarvan het interieur een prachtig schouwspel bood van oud-byzantijnsche pracht. De metropoliet, die in een prachtig gewaad was gekleed, sprak een gebed uit, waarin hij God dankte, dat hij den koning op den troon heeft teruggebracht en waarin hij smeekte, dat deze terugkeer het begin zou mogen betee- kenen van een nieuw leven, van nieuwen vooruitgang en voorspoed en dat het bewind voor het volk vreedzaam zou zijn. Na de kerkelijke plechtigheid, reed de koning naar het graf van den onbekenden soldaat, waar hij, in gezelschap van den kroonprins een krans legde. Aan deze plechtigheid werd deelgenomen door de ministers van oorlog, marine en lucht vaart; de leden van de generaliteit en voorts door tal van hooge officieren, alsmede delega ties van alle wapens en vertegenwoordigers der vereenigingen van oudstrijders en oorlogs invaliden. Nadat de koning de krans had gelegd namen de aanwezigen een minuut stilte in acht ter eere van de nagedachtenis der gesneuvelden. Overal waar de koning verscheen werd hij luide toegejuicht door de enthousiaste menigte, welke alle balcons had bezet. Op de groote pleinen waar de stoet passeer de, stonden de menschen schouder aan schouder. Des avonds heeft de hoofdstad, badende in het licht van duizenden gloeilampen, den te rugkeer van den koning gevierd. De Akropolis en alle andere antieke bouwwerken waren door schijnwerpers met een zee van helder licht overstraald. In de straten waren van buis naar huis guirlandes met gloeilampen aangebracht. Overal verdrong zich een ontzaglijke men- schenmenigte. Alle café's en restaurants wa ren volkomen vol. Ondanks de uitgebreide voorzorgsmaatregelen der politie zijn ongeveer 60 kleine ongevallen voorgekomen. De feeste lijkheden werden besloten met een grooten mi litairen fakkeloptocht, waarbij de geestdrif tige menigte zich in lange compacte rijen aan sloot. Het kabinet-Kondylis afgetreden. Zooals aangekondigd was, heeft de regee- ring-Kondylis den koning haar ontslag aan geboden. Putsch-geruchten in Frankrijk. Onthullingen over de Crolx de Feu en het Roode Volksfront. PARIJS. 26 November. De „Oeuvre" maakt, zij het ook met het voorbehoud van een vraagteeken, melding van een staats greep, die de fascistische Croix de Feu Don derdag bij gelegenheid van het bijeenkomen van de Kamer, zou willen uitvoeren. De lei der der vuurkruisers-beweging. overste De la Rocque. die dikwijls genoeg op het aan staande uur van de beslissing heeft gewe zen, zou volgens het blad ditmaal den aan drang van zijn aanhangers, in het bijzonder van een deel van zijn onder-commandanten, niet meer kunnen tegenhouden. Het aanvals plan zou aldus zijn samengesteldBestor ming van het parlement, de bestuurscentra, de ministeries en de gebouwen van de groote republikeinsche linksche dagbladen. "Reeds in het eerste uur zouden talrijke terecht stellingen uitgevoerd moeten worden en tal van namen worden reeds genoemd. Zoo zou den b.v. alle voormalige radicaal-socialisti sche ministers op de zwarte lijst staan, even als een aantal hooge ambtenaren van de verschillende ministeries en van de politie. In tegenstelling tot dit sensationeele be richt staan de onthullingen van de rechts georienteerde „Jour", die beweert, dat in alle rondom Parijs liggende voorsteden en ge meenten, dus in den z.g. „rooden gordel" on der het voorwendsel van verdediging der de mocratische 'vrijheden overal gewapende weerafdeelingen van het roode Volksfront zijn gevormd, die in de raadhuizen of ge meentegebouwen gereed zouden liggen Ook de z.g. roode brandweer is persoonlijk opge roepen en staat ter beschikking van de bur gemeesters. Overal is men voorbereid op de sirene-sig nalen en de kanonschoten, die de „verdedi gers van de republiek" bijeen zullen roepen. Maandag heeft de R.K. Diocesane Land- en Tuinbouwbond zijn algemeene vergadering te Haarlem gehouden onder voorzitterschap van den heer G. W. Kampschöer. Deze zeide, dat zoolang er geen verbetering komt in den druk van de hypotheken, er geen resultaat van de crisisregeiingen te verwachten zal zijn. Zooals het nu is. moet de boer als hij iets heeft ont vangen. dit onmiddellijk aan zijn hypotheek gever afdragen om erger te voorkomen. Zijn positie verzwakt daardoor met den dag. Aan het bedrijf kan steeds minder zorg worden besteed en het loon kan niet dan met de groot ste moeite worden uitbetaald. Derhalve moet men de regeering erkentelijk zijn, dat zij de loon bijslagregeling heeft inge steld. Niettemin is wat deze regeering tot nu toe heeft gedaan tot verlaging der vaste lasten veel te weinig te noemen. Prof. A. Cleophas, geestelijk adviseur, deel de mede, dat de jonge boeren en tuinders in dit bisdom worden ondergebracht in de Kath. Jonge Mannen Vereeniging; een afzonderlijke organisatie zou tot een groote versnippering leiden. Aan deze vereeniging zal een geestelijk adviseur van den L.T.B. worden toegevoegd. De aftredende hoofdbestuursleden de heeren J. D. de Kok te Loosduinen, H. G. Mathot te Boskoop en J. v. d. Zwaan te Bovenkerk, wer den herkozen. Nadat de heeren A. J. Verkley en J. Groen een nadere toelichting hadden gegeven op de prae-adviezen van het hoofdbestuur, sprak ir. A. Roebroek, dir.-gen. van den landbouw de vergadering toe. Deze was van oordeel, dat het oog gericht moet blijven op de rationalisatie der bedrijven. Niettemin zie ik, zoo zeide hij. wanneer ik naar het buitenland kijk, de moeilijkheden voor ons in de toekomst nog grooter worden. De technische rationalisatie zal meer dan ooit primair zijn en wat wij, als geroepenen om voorlichting daarbij te geven, kunnen doen, zal gedaan worden. De land- en tuinbouw- bevolking zal krachtig terzij'de worden ge staan. Na deze rede besprak rector L. Beune de jon gerenbeweging in d i organisatie. Hierna kwamen de voorstellen en de prae- adviezen van het H.B. daarop in behandeling. Met het aanwezige Kamerlid v. d. Weyden was de meerderheid der vergadering van mee ning, dat slechts devaluatie verbetering zou brengen. Spr. meende te weten, dat er dezer dagen hieromtrent een uitspraak zal worden gedaan in den R.K. Ned. Boeren- en Tuinders- bond. De voorzitter, de heer Kampschöer, was met het H.B. van meening, dat devaluatie van den gulden niet opheft den druk van de vaste lasten. De hoofdsom van de hypotheek wordt er niet door verminderd. Indien er toch de valuatie mocht komen, dan is spr. er van over tuigd, dat op de volgende jaarvergadering het vraagstuk van de vaste lasten even dringend ter sprake zal worden gebracht. Waar men dus op moet blijven aandringen is niet de deva-« luatie, maar de verlaging der vaste lasten. GETUIGEN GEVRAAGD NA EEN AAN RIJDING OP HET VERWULFT. Op Maandag 18 November, 's morgens kwart voor twaalf werd een 27-jarige heer uit Wijk aan Zee en Duin op het Verwuft door een auto aangereden. De heer kneusde zijn enkel en kreeg een hoofdwonde. De politie vraagt wie deze aanrijding heeft gezien. Vandaal van den weg. Na aanrijding niet gestopt. De 20-jarige G. Kuit is te 't Buurtje op den Schagerweg, nabij Schagerbrug, terwijl hij op zijn rijwiel zat, aangereden door een hem achterop komende auto. De auto reed na de aanrijding, zonder gestopt te hebben, door. De jongeman, die tegen den grond werd gesmakt, bleek ernstig aan den rug gewond te zijn. Hij is per auto naar zijn woning vervoerd. Zijn toestand is levensgevaarlijk. De politie heeft de zaak in onderzoek UITBREIDING SCHIPHOL. Reeds meldden we dat door het toenemen van het passagiersverkeer en van het bezoek van belangstellenden de ruimte in het sta tionsgebouw „Schiphol" aanzienlijk uitgebreid zal worden, w.o. vallen de wachtkamer, dak- retsaurant en enkele kantoorlokalen; de eerste voor passagiers en de tweede uitsluitend voor belangstellenden. De kosten voor dit groote werk zijn thans geraamd op f 103.500. De K. L. M. betaalt thans als huur voor deze gebouwen een bedrag van f4800 en verklaart zich bereid jaarlijks 8 pet. van de som voor bebouwing van de wachtkamer n.l. f 62.000 te betalen of f 4960. Voor het dakrestaurant wil ze gedurende 5 jaar een bedrag van f 7100 betalen, indien goed gevonden wordt, dat als de exploitatie hier van wordt prijsgegeven, geen huur meer ver schuldigd zal zijn. Na afloop der 5 jaren zal een nieuwe huurprijs worden opgemaakt, wel ke dan zal bestaan uit vergoeding van exploi tatie, onderhoud, verzekering en belasting. Voorbeurs te Amsterdam. RUSTIGE OCHTENDBEURS. De beurs heeft hedenochtend een buitenge woon rustig voorkomen gehad. De publieke belangstelling was klein en de affaire was van zeer geringe proporties. Zelfs in Amerikaan- sche fondsen ging weinig om, daar men de ontwikkeling in Wallstreet wil afwachten. Voorts oefent de situatie in Frankrijk een rem- menden invloed op de ondernemingslust uit. De Banque de France heeft gisteren haar dis conto verhoogd, zonder dat dit de goudstroom uit dat land heeft geremd. Onder de rust op de wisselmarkt schuilt een ondergrond van spanning. Uit alles blijkt dus wel dat de be slissing zal moeten vallen op a.s. Donderdag, als de Fransche kamer bijeen komt. Van een bepaalde stemming kon vanochtend moeilijk worden gesproken. De inkrimping der affaire had in hoofdzaak een vermindering van de vraag tengevolge, waardoor het ge ringen aanbod hier en daar 'n klein verlies ver oorzaakte. Een uitzondering onder de ïocaie waarden vormden H.V.A., die opnieuw wat hooger waren. Amerikaansche fondsen waren wat sterker gedrukt. Op de wisselmarkt bleef het zeer kalm en gaven de koersen vrijwel geen wijziging te zien. De nivelleeringsfondsen zijn bijna steeds in de markt.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2