Het Snelle Ding Zandvoort dekt een tekort van 1 1 5.000. Tandheelkundig I nstituut GEHEEL GEBIT Regeering wil defensiefonds vormen. DINSDAG 26 NOVEMBER" '1935 H A" A R L' E M'S DARBCAD 3 ten AuUfycaQie. Le s n e m e n. '3 Een van de eigenaardigheden van de studie in het auto-besturen is, dat het besturen hee- lemaal geen studie vereischt. Dat leer je van zelf, en vlot. De rechte lijn levert al heel gauw even weinig moeilijkheden op als de bocht, als zelfs de scherpste bocht, mits met matige snel heid genomen. Maar de leerling rijdt om den dood niet hard. Hij vindt 20 K.M. al veel. Hij wantrouwt het gaspedaal en vertrouwt alleen de voetrem. Hij heeft immers het gevoel dat de wagen er ieder oogenblik met hem vandoor kan gaan. en het besef dat de voetrem dit beletten zal is zijn eenig soelaas. De auto zelf schijnt hem een enorm ding toe, dat zelfs op een 6 meter-weg zoowat twee derde van de wegbreedte beslaat. Links is het ding smal. Rechts is het onafzienbaar-breed. Waar het ophoudt kan men slechts vagelijk vermoeden. Voor de zekerheid blijft men der halve meters van het trottoir rechts. Overigens is het sturen gemakkelijk. Als een auto alleen maar gestuurd hoefde te worden, als hij gehoorzaam vanzelf weg reed als de baas instapte, en even gehoorzaam stopte als de baas .Staan" zei, zou iedere be ginner zijn examen binnen twee dagen kun nen doen. Dit is helaas niet zoo, en de ergste moei lijkheden zijn belichaamd in den versnellings hefboom en de clutch. Ik zal er niet over uit weiden. Ik ben geen technicus, zooals ampel in déze autografie zal blijken. Maar met zekerheid durf ik verklaren dat er meestal drie versnellingen zijn. Heeft de leerling pech, dan zijn er vier. Een „Ameri kaan" heeft er als regel drie, en dat is al erg genoeg. Als ik startte, op de eerste dus, .begon de ouwe Chevrolet te hoesten en bewoog zich sprongsgewijze voorwaarts. Ik gaf meer gas, en de motor brulde als een Abessynische leeuw. Ga op twee, zei mijn mentor. Ik greep den hefboom en volbracht een wrikkend manuaal. Van één op twee maakt men een wrikkend manuaal. Dit bleek zeer moeilijk. Soms schakelde ik niet over, maar uit. Soms lukte het, maar liet ik „te snel op komen" en gedroegen wij ons net als het Ford je van Louis Davids' olieman: „een onecht kind van Ford, vol builen, deuken en hiaten, dat zich met korte sprongen voor waarts repte langs de straten". Mijn mentor lachte. Ik transpireerde. Stop maar, zei hij. En begin opnieuw! Van hoeveel rauw geknars, gekrijsch en mo- torgebrul-des-gepijnigden-Chevrolets heb ik de serene lentesfeer van het schoone Naalden- velds wel niet vervuld in mijn oefeningen op de eerste en de tweede? Voorts was er nog de derde. U weet wel: die ze „prise directe" noemen. Ik schakelde daar op over, en het gebrul hield op. De motor zoemde tevreden. Als-ie maar niet zoo hard trok! Hij smeerde 'm! En daar kwam een an dere auto aan De andere auto nam de passage met ontzag en meters tusschenruimte. Die begreep wat er aan de hand was en borg het veege lijf. Ik herademde. Een spelend kind deed mij het bloed in d'aad'ren stollen. Ik herleefde w-eer: het had mij niet gezien en was op het trottoir gebleven. Dan ineens was er een hond die overstakDe voetrem redde. Ik stopte op 10 meter vóór den hond, en mijn motor sloeg af. Hij is uit, zei ik. Debrayeeren, gromde mijn mentor. Waarom debrayeer je niet? Ik hou zoo van motoren die stilstaan. Als antwoord trapte hij het ding weer aan, en beval: Nou 'es achteruit om dat bloem perk heen! Mijn herinnering bevat geen enkele vrien delijke gedachte jegens „de achteruit". Op ae achteruit gaf ik of te veel gas, of te weinig. Mijn verbeelding riep onzichtbare kinderen en honden op, die vlak achter de auto zouden kunnen dartelen als ik begon. Mijn lichaam weigerde, zich bij het achterom zien in de juiste kurketrekker-houding te wringen. Ik nam mijn achterwaarsche bochten te wijd of te kort. Ik huppelde over trottoirbanden en plofte er op 't onverwachtst weer af. Bij het inrijden van hekken nam de ouwe Chevrolet den ingang hardnekkig onder een hoek van vijfenveertig graden, en bleef dan steken Hij is te oud, zei ik Nonsens. Dan ben ik te oud. Klets. Je leert goed aan. Het bej'aarde spatbord kraakte daarop en bukkelde. en nam wat verf van het hek mee. Het wonderlijke is. dat iedereen het tenslotte nog vrij vlug leert. Dat wil zeggen: hij leert de exameneischen. De heele stad weet. op welke bruggetjes en nauwe straatjes en bloemperkjes de examinators verzot zijn. Als ze wat nieuws verzinnen, lekt het den volgenden dag uit, via die groote nieuwscentra des Motorlevens: de garages. En alle leermeesters trainen natuur lijk hun leerlingen op die examenvragen. Zoo is er een bruggetje over een smal grachtje. Examinandi moeten daar met een achter- waartsche bocht afrijden. Een dankbaar na geslacht zal het eenmaal de Van Swietenbrug noemen. En er is een vreemd gevormd bloem perk in het grillig-uitgepleinde Heemstede, dat door ditzelfde nageslacht Van der Plaat-plant soen gedoopt zal worden Ja, de beelden dezer beide examinatoren zul len wellicht nog eens op de borstwering langs den lactogen oprit van den Stadsschouwburg verrijzen, ter vereeuwiging van tallooze ach- terwaartsche bergbeklimmingen Auto rijdt door afsluitboomen heen. DELFT. 25 November (A.N.P.) Maandag middag is onder Pijnakker een personenauto door de afsluitboomen van den spoorweg ge reden. De atuo, die door een dame. de eenige inzittende, werd bestuurd, werd gegrepen door den electrischen trein, komende uit de richting Rotterdam. De dame, een 22-jarig reizigster in ijzerwaren uit Amsterdam, is in zorgwekkenden toestand naar het gasthuis te Delft overgebracht, waar zij later is over leden. De auto werd volkomen vernield. Voor hen. die het ongeluk zagen gebeuren was het onbegrijpelijk, dat de bestuurster de gesloten overwegboomen niet heeft opge merkt. Arbeidstijd van chauffeurs wordt geregeld. Ontwerp van wet ingediend. Maximum van tien uur per dag. Bij de Tweede Kamer is door de Re- geering ingediend een ontwerp rijtij- denwet, waarin bepalingen zijn op genomen, beoogende het tegengaan van oververmoeidheid van bestuur ders van motorrijtuigen. Krachtens deze wet zullen door de Kroon op voordracht van de ministers van Sociale Zaken en Waterstaat bij algemeenen maat regel van bestuur regelen gesteld worden omtrent de tijden, waarop en gedurende welke alle of bepaalde groepen van perso nen geen motorrijtuigen mogen besturen, en voorts de werk- en rusttijden van alle of be paalde groepen var. personen, die in dienst betrekking als bestuurder van een motorrij tuig werkzaam zijn, hetzij uitsluitend als zoodanig, hetzij tevens op andere wijze. De werktijden voor chauffeurs in dienst betrekking mogen behoudens in de gevallen in den algemeenen maatregel van bestuur aangegeven op niet langer dan tien uren per dag en 55 uren per week worden vastgesteld. Bij algemeenen maatregel van bestuur kunnen tevens voorschriften betreffende het houden van een bepaalde administratie voor personen bij wie bestuurders van motorrij tuigen in dienstbetrekking zijn, worden voor geschreven en kunnen voorts bepalingen worden gegeven omtrent het verleen en en intrekken van vergunningen of ontheffingen en dergelijke. Voor autobestuurders die als zoodanig niet bij anderen in dienst zijn. kunnen alleen, ge lijk gezegd, omtrent de tijden waarop en ge durende welke zij motorrijtuigen mogen be sturen, voorschriften worden gegeven. Ook hier zal tien uren per dag en 55 uren per week richtsnoer zijn. Ten aanzien van hun overige werkzaamheden zullen zij volkomen vrijheid van beweging behouden. Voor de groep autobestuurders, die veelal worden aangeduid als ..heerrijders", ligt het voorshands niet in de bedoeling regelen in zake rijtijden vast te stellen, behoudens wel licht een verbod om langer dan een bepaald aantal uren zonder onderbreking een auto te besturen. Art. 3 regelt de aansprakelijkheid bij over treding van de bepalingen der af te kondi gen algemeene maatregelen van bestuur. Meermalen eischt. de billijkheid, dat niet degene, die in feite de overtreding begaat, daarvoor aansprakelijk wordt gesteld. Zoo legt de Arbeidswet aan het hoofd of den be stuurder der onderneming de verplichting op te zorgen, dat in zijn onderneming geen ar beid wordt verricht in strijd met het bij of krachtens die wet bepaalde. Geschiedt dat nochtans, dan is niet de arbeider, doch het hoofd of de bestuurder strafbaar. Weer een nieuwe politieke organisatie. Van Hervormde Anti-Revolutionnaircn. Zooals men zich zal herinneren Is verle den jaar te Utrecht een organisatie in het leven geroepen, welke zich ten doel stelde alle Hervormd Gereformeerden in den lande te vereenigen. Ongeveer tegelijkertijd ont stond te Zeist een beweging van Hervormde Anti-revolutionnairen. Beide organisaties hebben thans te Utrecht een gezamenlijke vergadering gehouden, waarop is besloten een nieuwe politieke partij op te richten. Er werd een commissie benoemd, die tot taak heeft vóór 15 Januari a.s. een program van beginselen op te stellen en de verhou ding tot andere politieke organisaties te on derzoeken Voorzitter dezer commissie is het Tweede-Kamerlid prof. ar. H. Visscher. Prof. Visscher zeide, dat de A.-R. partij al het mogelijke deed de stemmen der Hervorm den te krijgen, doch nooit met de wenschen van die zijde heeft rekening gehouden. KASTELEIN SCHIET MET EEN REVOLVER. De Haagsche politie heeft een caféhouder aangehouden, die op drie personen welke zijn lokaliteit niet wilden verlaten, en het meubi lair vernielden, met een revolver heeft ge schoten. Geen der mannen is gewond. Geen belastingverhooging. Voor de pers. belasting in de vierde klasse? De gemeente is nog lang niet noodlijdend! ZANDVOORT Dinsdag. B. en W. hebben den raad de ontwerp-ge- meentebegrooting voor den dienst 1936. als mede de concept-begrootingen voor de bedrij ven aangeboden. Het was noodzakelijk rekening te houden met het feit, dat een vijftal ontvangstposten beiangrijk lager moest worden geraamd dan in de begrooting voor 1935 het geval was, na melijk: 1. uitkeering uit het gemeentefonds in 1935 geraamd f 135130.14 in 1936 f 122556.81 is f 12573,33 lager. 2. Opbrengst van de strandexploitatie in 1935 geraamd f 54770, in 1936 f 40533, dus f 14137 lager. 3. Batig saldo van het gasbedrijf in 1935 ge raamd f 8239,31 in 1936 f 2363,47, dus f 5875,84 lager. 4. idem van het waterleidingbedrijf in 1935 geraamd f 35425,38, in 1936 f 19409,43, f 16015,95 lager. 5. Idem van het ..Zuiderbad" in 1935 ge raamd f 6000, in 1936 f 1300, f 4700 lager. Totaal minder inkomsten f 53302,12. Drie uitgaafposten werden belangrijk hooger geraamd 1. Nadeelig slot van den gewonen dienst vol gens de laatst vastgestelde rekening 1934 f 61648,47, de begrooting voor 1935 werd belast met het nadeelige slot van den dienst 1933 ad f 24138 derhalve ten laste van 1936 meer f 37510,47. Aanvankelijk was bij het college van B. en W. de vraag gerezen of het mogelijk zou zijn dit nadeelig saldo te verdeelen over meer dienstjaren om daardoor de moeilijkheden bij de samenstelling van deze begrooting te ver minderen; een ingesteld onderzoek naar de vermoedelijke resultaten van den dienst 1935 wees uit, dat het loopende dienstjaar met een nadeelig saldo van ongeveer f 60.000 zal slui ten: dit saldo zal moeten worden verwerkt in de begrooting voor 1937. Met zekerheid kan derhalve worden ver wacht, dat de moeilijkheden bij de samen stelling van die begrooting niet minder groot zullen zijn. Men moest dan ook afzien van het voornemen, een deel van het nadeelig slot van 1934 ten laste van 1937 te brengen. 2. Onderhoud van straten en pleinen in 1935 geraamd f 5800, in 1936 f 17434 dus hooger f 11634. 3. Onderhoud van wegen en voetpaden in 1935 geraamd f 5430, in 1936 f 13940 dus hooger f 8510. Terwijl als nieuwe uitgaaf op de begrooting worden gebracht: de annuïteit, te betalen ten behoeve van de electrificatie van den spoorweg HaarlemZandvoort ad f 2526,17 en kosten van verstrekking van warme maal tijden aan kinderen ad f 1500. Totaal hoogere uitgaven f 61680,64. hetgeen met de vermindering van de vijf hierboven ge noemde inkomsten in totaal van f 53302,12, maakt een totaal bedrag aan tegenvallers f 114982,76 terwijl niet gerekend kon worden op een of anderen meevaller Het college zag zich derhalve gesteld voor de taak een begroo- tingstekort van ongeveer f 115.000 weg te wer ken. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N TELEF 16 7 2 6 _loos trekken inbegr BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van 912 en 14 uur. Zater. 912 uur Avondspreekuren Dinsd., Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv. Ingez. Med.) Belangrijke bezuinigingen waren niet moge lijk, omdat de gemeentehuishouding tenge volge van de financleele moeilijkheden der laatste jaren, reeds sterk is versoberd. Verlaging van uitgaafposten. Verminderd werden onder meer de volgende uitgaafposten: onderhoud van straten en plei nen f 5000. onderhoud van wegen en voetpaden f 4000, jaarwedden en pensioensbijdragen voor onderwijzers f 2400, verschillende kleinere be zuinigingen f 1780,50 tot een totaal bedrag aan bezuinigingen van f 21086. In het vertrouwen, dat het ingevolge het raadsbesluit van 11 November 1935 tot H.M. de Koningin gericht verzoek om het commissa riaat van politie op te heffen, althans in be staande vacature gedurende een drietal jaren niet. te voorzien, een gunstig resultaat zal op leveren. meende men den post „jaarwedde van den commissaris van politie" pro-memorie te kunnen ramen, waardoor beschikbaar kwam een bedrag van f 4550. Totale vermindering van uitgaven f 25386. Verhooging van inlcomstposten. Onder de inkomsten zijn vervolgens de vol gende posten opgenomen: Nog te ontvangen subsidie van het rijk in de kosten van steunverleening aan werkloozen in 1934 f 4000. Uitkeering van een gedeelte der in het voormalig grondbedrijf gestorte bedragen, waarmede de boekwaarde de taxatiewaarde der gronden overschreed f 20000. Bijdrage van hoofdstuk VI van den kapitaaldienst in de kosten van de verbetering van de Zandvoort- schelaan f 5000. Totale vermeerdering inkom sten werd zoo f 29000. Het begrootingstekort ad f 114982,76 werd derhalve verminderd met f 25386 plus f 29000 tot f 60596,76. De belastingen zijn reeds zoover opgevoerd, dat aanstonds vaststond, dat dit belangrijk bedrag niet uit belastingverhooging zou kun nen worden gevonden, zoodat niet te ont komen zou zijn aan de noodzakelijkheid om een extra-bijdrage uit het werkloosheidssub- sidiefonds te vragen, in welk geval de begroo ting moet voldoen aan de voorwaarden, welke door de Ministers van Financiën, van Binnen- landsche Zaken en van Sociale Zaken, na over leg met Gedeputeerde Staten, worden gesteld. Wij hebben nagegaan welke gevolgen daar aan voor de belastingpolitiek van de gemeente zullen zijn verbonden. In het algemeen wordt voor het verkrijgen van een extra-bijdrage als eisch gesteld, dat de opcenten op de gemeentefonds-, de vermo gens- en de grondbelasting t.ot het wettelijk maxima worden geheven en dat de gemeente voor de heffing van de gemeentefondsbelas ting in de derde klasse is gerangschikt. Aan deze eischen wordt reeds voldaan. Personeele Belasting. Voorts wordt verlangd, dat op de hoofdsom van de personeele belasting worden geheven 200 opcenten. Het blijkt, dat voor het belastingjaar 1936 de progressieve opcentenheffing van 100 tot 175 opcenten op de personeele belasting zal moeten worden vervangen door een uniforme heffing van 200 opcenten op alle aanslagen. Voor de laagste aanslagen beteekent dit een aanmerkelijke verzwaring van den belasting druk. waardoor de minder juiste classificatie van deze gemeente zich in nog sterkere mate zal doen gevoelen. Aan dit bezwaar kan alleen worden tege moet gekomen indien de gemeente van de 6e klasse naar de 4e klasse wordt overgebracht. Immers in dat geval zullen de huurwaarden van f 125 tot f 175 van personeele belasting worden vrijgesteld, terwijl de belastbare huur waarde van de overige perceelen voor de be rekening van de belasting met f 50 zal worden verminderd. B. en W. zullen den raad afzonderlijk voor stellen doen tot rangschikking van de gemeen te Zandvoort voor de personeele belasting in de vierde klasse, en tot het heffen van 200 opcenten op alle aanslagen. De inspecteur der directe belastingen raamt de opbrengst van de personeele belasting voor 1936 bij rangschikking in de 4e klasse op totaal f 118200. De opbrengst van de personeele be lasting bij rangschikking in de 6e klasse met 100175 opcenten wordt voor 1936 geraamd op Tot versterking van de weermacht. Voorloopig een bedrag van 53.400.000. De Ministers van Defensie en Fi nanciën hebben een wetsontwerp in- diend tot instelling van een defensie fonds, dat zal dienen tot verbete ring van de materieele uitrusting van de landmacht en de zeemacht, voor zoover het de kustdefensie van Nederland betreft. Op de achtereenvolgende begroo tingen van het fonds wordt voor de uitgaven tot verbetering van de de- fensiemiddeleri een bedrag van f 53.4 millioen beschikbaar gesteld, gedu rende vier jaar te verwerken, begin nende met het jaar 1936. In de memorie van toelichting wordt er op gewezen, dat in verband met den gewijzigden internationalen toestand dringend bijzondere voorzieningen zullen moeten worden getrof fen ter versterking van de weermacht. De Nederlandsche regeering. die niet heeft nagelaten elk plan om tot internationale be perking van de bewapening te geraken, krachtdadig te steunen is van oordeel, dat- zij in haar plicht zal tekort schieten, indien zij de oogen sloot voor realiteit. De conse quenties van de gewijzigde internationale verhoudingen bestaan hierin, dat de mate rieele uitrusting van het in 1922 aanvaarde legerstelsel thans met meer spoed zal móeten worden voltooid. Tot wijziging in de legersterkte zelf wenscht de regeering niet over te gaan. Wel zou er veel voor zijn te zeggen de sterkte der jaarlijksche lichting te vergrooten. waar door in geval van mobilisatie de vereischte legersterkte zou kunnen worden verkregen door minder diep in de lichtingen in te grij pen, zoodat meer jongere en minder oudere dienstplichtigen zouden behoeven te worden opgeroepen. De toestand der financiën verzet zich voor alsnog tegen de invoering van dit uit den aard der zaak veel kostbaarder systeem. Achterstand uitrusting. Sneller inhalen van den achterstand op het stuk der materieele uitrusting is mede geboden omdat minder dan eenige jaren ge leden het geval was mag worden vertrouwd op hulp van andere leden van den Volken bond terwijl eveneens in mindere mate valt te rekenen op de mogelijkheid dat ons een tijdperk van voorbereiding zal worden gela ten waarin ontbrekende voorraden zouden kunnen worden aangevuld. Aanvangende met het jaar 1936 wordt, ten zij bijzondere omstandigheden tot grooteren spoed mochten nopen, gedurende vier jaren uit het fonds een bedrag van totaal f 53.4 millioen verwerkt, welk bedrag wordt ver kregen door voorschotten uit 's rijks schat kist. welke tegen vier procent aan het fonds worden geleend. Ter aflossing in ongeveer twintig jaren van deze schuld wordt aange vangen met 1936 een jaarlijksche annuïteit van rond f 3.570 000 op de begrooting van defensie gebracht. De regeerïng acht thans het volgende ur gent. le. Aanschaffing van luchtdoelbestrijdings middelen in verband met de steeds toene mende sterkte van het luchtwapen in de om ringende landen. 2n. Aanschaffing van vliegtuigen ter in haling-van een aanmerkelijken achterstand en moderniseering van onze luchtstrijdkrach ten. 3e. Aanschaffing van infanteriegeschut. De voortschrijdende mechanisatie der legers maakt het onmisbaar de infanterie uit te rusten met een licht infanteriekanon ge schikt voor vechtwagenbestrijding. 4e. Aanvulling van munitie en verdere uit rusting. 5e. Versterking van het artllleristisch ver mogen. Vergeleken met andere legere van on geveer dezelfde doelstelling als b.v. België is onze artilleristische bewapening eensdeels veel te zwak en anderdeels niet naar den eisch georganiseerd. 6e. Inrichting van kleine versterkingen bij de overgangen der groote rivieren en op en kele andere voor de verdediging van het land van bijzonder belang zijnde punten (kazematten). Geheel terzijde latende de organisatie van de marine nadat een beslissing zal zijn geno men over de vraag welk materieel voor de verdediging van Nederlandsch-Indië het meest doelmatig wordt geacht, is bij dit punt op twee uitzonderingen na voorshands alleen rekening gehouden met wat voor een zuiver defensieve kustverdediging hier te lande on vermijdelijk moet worden geacht, d.w.z. mij nen, mijnenleggers en mijnenvegers. Ook ander materieel, o.a. ter bescherming van de mijnenvelden, zal binnen dat kader noodig zijn. waartoe de regeering tegelijk met de voorzieningen voor de Indische de fensie in den loop van 1936 de noodige voor stellen hoopt in te dienen. Naast deze maatregelen voor de zuiver de fensieve kustverdediging is alleen nog reke ning gehouden met den bouw van een alge meen oefenschip, tevens artillerie-instructie schip. dat zoo ongericht zal worden, dat het ook kan dienen ter vervanging van het in West-Indië aanwezige flottieljevaartuig. De tweede uitzondering betreft den bouw van twee onderzeebooten (K 19 en K 20) be nevens den afbouw van den flottilje leider 1931 waarvan de afbouwkosten niet verder ten laste van de aefensiebegrooting kunnen worden gebracht in verband met den toe stand van 's lands financiën. De uit het fonds le bestrijden uitgaven be dragen voor de landmacht f 31 millioen en voor de zeemacht f 22.4 millioen. I Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 26 November: Dezer dagen heeft zich een commissie uit de Haagsche schilders vervoegd bij den Minister, met het doel hun zienswijze over hun bedenkingen tegen de inrich ting en versiering van het Rijksmuseum te Amsterdam kenbaar te maken. Tengevolge van dit onderhoud worden maatregelen genomen, om de bezwaren van velen weg te nemen. Zoo is de ..Nachtwacht" reeds gezakt en de „Schut tersmaaltijd" verhangen. Ook spreekt men er van. dat de kleuren in het ge- heele gebouw een zachtere tint zullen krijgen. f 105000, zoodat de meerdere opbrengst zou zijn f 13200. Extra bijdrage in de kosten van werkloozenzorg. Ten slotte bleef nog te dekken een tekort van rond f 47000. Dit bedrag is gevonden door behalve de geraamde gewone bijdrage van 67.4% te ramen een extra bijdrage uit het werkloosheidssubsidiefonds van 316% van de kosten van werkloozenzorg ad f 148500, der halve een bedrag van f 46926. Daardoor zullen de werkloosheidslasten voor 99% komen ten laste van het werkloosheidssubsidiefonds. Uit het feit, dat de gemeente Zand voort een extra-bijdrage uit het werk loosheidssubsidiefonds zal moeten vra gen, mag men echter niet de conclusie trekken dat Zandvoort nu „noodlij dend" is geworden. Als noodlijdend worden beschouwd die gemeenten, die hun begrooting niet sluitend kunnen krijgen, hoewel daarin alle bijdragen van het rijk zijn geraamd, welke krachtens eenige wets bepaling zouden worden verleend. Zoo ver is het met Zandvoort niet gekomen Immers, behalve de hierboven vermelde extra-bijdrage in de kosten van werkloozen zorg kan de gemeente Zandvoort krachtens art. 8 van de werkloosheidssubsidiewet nog een zoogenaamde belastingbijdrage ramen tot maximaal de som der belastingopbrengsten welke van de gemeente naar het werkloos heidssubsidiefonds zijn overgebracht Het betreft hier de opbrengst van: 25 op centen op de gemeentefondsbelasting; 10 op centen op de hoofdsom der vermogensbelas ting, 40% van de hoofdsom der grondbelasting en 80% van de hoofdsom der personeele belas ting naar de eerste drie grondslagen. De som van deze opbrengsten wordt door ons voor 1936 rekening houdende met de herclassificatie voor de personeele belasting becijferd op rond f 83350. Op de begrooting voor 1936 is geen ontvangst geraamd wegens hoogere belasting bijdrage. Het begrootingstekort zou dus meer dan f 83350 grooter moeten zijn om Zandvoort noodlijdend te doen worden. Tarieven van de bedrijven. Door de commissie van bijstand voor de be drijven is voorgesteld de waterprijzen voor alle contracten met 3 cent per M3. te verlagen. De kosten van deze verlaging werden op f 4000 geschat, waartegenover staat, dat de directeur van de bedrijven in dat geval op een toename van het waterverbruik rekent, waardoor f 2000 meer zal worden ontvangen en de mindere op brengst voor het bedrijf f 2000 zal bedragen. Bovendien stelt de commissie voor. op de contracten voor industrieele doeleinden een verlaging van 4 cent per M3 toe te passen, waarmede een bedrag van f 2000 gemoeid zou zijn Deze prijsverlagingen zouden het winst cijfer van het bedrijf derhalve met f 4000 doen dalen, welk bedrag zal gevonden moeten wor den door de van de regeering te vragen extra- biidrage te verhoogen. De begrooting is thans sluitend zonder dat een belastingbij drage behoefde te worden ge raamd, een resultaat, dat in verschillende ge meenten niet kon worden bereikt. B. en W. stellen voor, geen wijziging te bren gen in de tarieven van de gemeentebedrijven. Tot de behandeling van de gemeente-begroo ting voor 1936 zijn aangehouden de volgende, tot den raad gerichte adressen: Ingekomen stukken. 1. van de afdeeling Haarlem van den Ned. Bond van werkgevers in hotel-restaurant-, café- en aanverwante bedrijven („Horecaf") houdende het verzoek met ingang van 1 Januari 1936, perceelen, dienende tot uitoefe ning van een restaurant- of koffiehuisbedrijf, ten aanzien van de personeele belasting gelijk te stellen met winkels; 2. van de vereeniging tot behartiging van de belangen van café- en restaurantbedrijven in Nederland inzake muziekaangelegenheden. ge vestigd te Utrecht houdende het verzoek over te gaan tot afschaffing, althans aanzienlijke verlaging der belasting op vermakelijkheden; 3. van de Hotel- en Pensionhoudersvereeni- ging te Zandvoort. houdende het verzoek de straatbelasting in het bijzonder voor groote perceelen te verlagen. B. en W. stellen voor afwijzend te beschik ken omdat de financieele toestand van de ge meente, verlaging van belastingen niet toe laat. Voorts is door de Hotel- en Pensionhouders- vereeniging te Zandvoort een adres gericht, houdende het verzoek de huurwaarde van de gebouwen voor de personeele belasting op nieuw te schatten. De schatting voor de personeele belasting van de huurwaarde van de daarvoor in aan merking komende perceelen geschiedt door de inspectie der directe belastingen. Het gemeen tebestuur heeft op dit schatting geenerlei in vloed. B. en W. stellen voor, dit adres voor kennisgeving aan te nemen. BIJ HET SCHOONMAKEN VAN ZIJN GEWEER GEDOOD. Maandagmiddag is de 57-jarige V te Vaals, bij het schoonmaken van zijn geweer door een kogel in de borst getroffen en op slag ge dood. V., die lid is van het schuttersgilde aldaar, zou op een terrein gaan oefenen. Hij wilde daartoe eerst zijn geweer schoonmaken, dat naar hij meende, ongeladen was. Evenwel ging het plotseling af, met bovenvermeld gevolg. ECHTPAAR DOOR KOLENDAMP VERGIFTIGD. In de Otterstraat te Utrecht is een bejaard echtpaar door kolendamp vergiftigd. De man is overleden, de vrouw hoopt men in 1^-en te kunnen houden.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5