Behandeling der begrooting. SITTERS 6v/DKAR Technische wonderen in de Papierfabriek. Rubriek voor Vragen. WOENSDAG 27 NOVEMBER 193S H 'A A' REE M'S D A G B E 'A D 3 PROVINCIALE STATEN. Algemeene beschouwingen. Dinsdagmiddag kwart voor twee werden door de Provinciale Staten van Noord-Holland de algemeene beschouwingen over de Provin ciale begrootingen voortgezet. De heer De Jong Schouwenburg (Chr.-Hist.) begint met een beschouwing over den financieelen toestand en maakt daarbij een vergelijking met vorige jaren. Het college van Ged. Staten in zijn nieuwe formatie is geluk te wenschen met het gunstig resultaat van deze begrooting. Speciaal richt spreker zijn felicitatie tot het lid van Ged. Staten, den heer Polak-, die met het beheer van de financiën belast is. Spreker brengt een woord van lof aan de heeren Ger hard en Verschure, de afgetreden leden van Ged. Staten, voor hun gedegen adviezen en krachtigen arbeid. Ze zijn vervangen door mannen, die dit gelukkig ongetwijfeld verdie nen. Spreker uit een woord van welkom tot het jongste lid van Ged. Staten, den heer Wit- teman. Ook wenscht hij den heer Kooiman ge luk met zijn herbenoeming, die bekend is om zijn onmiskenbare talenten, ijver en gaven. Toch is spreker van meenmg, dat de verkie zing van een vrijzinnig-democraat tot lid van Ged. Staten oorzaak is, dat de grief van den Vrijheidsbond, die zoo loyaal indertijd tot de verkiezing van Mr. Slingenberg heeft mede gewerkt, blijft bestaan. De Staten hebben echter nu eenmaal den vrijzinnig-democraat weer gekozen en zich blijkbaar laten leiden door de persoonlijke kwaliteiten van den heer Kooiman. Men zal er zich dus bij moeten neer leggen. Spreker merkt op, dat een lid van Ged, Staten verantwoording schuldig is niet alleen voor zijn eigen partij, maar voor de geheele Staten-vergadering. De heer De Jong Schou wenburg brengt ook hulde aan den Commissa ris der Koningin voor zijn voortreffelijke lei ding. Weer komende tot de begrooting laat hij ook een waarschuwend woord hooren. Welis waar is het crediet van de provincie boven allen twijfel verheven, maar crediet is toch een teer plantje, dat met veel voorzichtigheid behandeld moet worden. Met den heer Lam- booy is spreker er verheugd over, dat er voor dit jaar uit de gewone middelen een bedrag van f 250.000 is gevoteerd voor het Wegenfonds. Wat het voorstel van de heeren Heilker c.s. betreft, om een commissie te benoemen voor het instellen van een onderzoek naar het wa ter-onttrekken door het P.W.N. van het duin gebied, acht hij de taak van de regeering. Aan neming van dit voorstel moet hij dus ontra den. En de motie-Van de Walle c.s., om Ged. Staten uit te noodigen voorstellen te doen, ten einde te komen tot oprichting van een Provinciale Industriebank, acht hij ontijdig. De heer S e e g e r s (comm.) zegt, dat er door Ged. Staten geen bijzondere maatregelen zijn genomen om te voorzien in de schrikbarende nooden onder de arbeidersbevolking in Noord- Holland. Het lijkt wel of Ged. Staten zich niets van die nooden aantrekken. Door de werkloosheid groeit het fascisme in ons land. Wil men de kracht van het fascisme vernieti gen, aan hun terreur-systeem een einde ma ken, dan is het noodzakelijk, den welstand onder de arbeidersbevolking te verbeteren. Ook deze soreker laakt het vertrekken van de leden der N.S.B. uit deze vergadering. Hij acht het noodzakelijk, dat een zoo breed mogelijk een heidsfront wordt opgericht; een eenheidsfront tegen het fascisme. Eerst dan komt er weer wat welvaart onder de arbeiders. In het Plan van den Arbeid der S.D.A.P. heeft hij niet het minste vertrouwen. Er staan wel goede dingen in. maar hoe moet men aan die zeshonderd millioen gulden komen? Er bestaat geen demo cratischer systeem, dan dat van Sovjet-Rus land. Hij noemt het een grenzenlooze opper vlakkigheid van den heer Reinalda, als deze spreekt van: dictatuur is dictatuur. In Frank rijk vormen de sociaal-democi'aten en commu nisten wél een eenheid tegen het fascisme. De hereeniging van de proletarische krachten is alleen in staat om het fascisme te doen ver dwijnen. Wat de heer Reinalda wil, is het leg gen van belemmering in het vormen van een eenheidsfront. Spreker komt ook op tegen het systeem van werkverschaffing, die hij loons verlaging noemt. De heer Seegers dient een voorstel in. om te besluiten, aan alle door de crisis getroffen landbouwers, tuinders, veehou ders en kweekers, wier inkomen minder dan f 20 per week bedraagt, een aanvulling te geven, totdat dit bedrag is bereikt. De heer Boissevain V.B.) bespreekt ook het vertrek der N.S.B.-leden uit deze vergade ring. Men heeft het aan sommige sprekers kwalijk genomen, dat ze zich onvriendelijk hebben uitgelaten over deze houding. De heer Boissevain spreekt de hoop uit, dat spoedig de tijd zal komen, dat men van de N.S.B. zal kunnen zeggen: „over de dooden niets dan goeds!" Spreker bedoelt hiermede niets per soonlijks. Wat het Plan van den Arbeid der S.D.A.P. betreft, is spreker van oordeel, dat dit in de Staten-Generaal thuis behoort. Er zijn vele normale werken, die wegens gebrek aan geld niet normaal kunnen worden uitge voerd. Men zal ze dus in werkverschaffing moe ten uitvoeren. Het voorstel-Van der Walle c.s. acht hij prae-matuur en aan het voorstel- Seegers kan spreker zijn stem niet geven. De heer Braakman (R.-K.) vraagt maat regelen tegen de wateronttrekking aan den bodem in land- en tuinbouwstreken. Hij ves tigt de aandacht op den slechten toestand in het land- en tuinbouwbedrijf, die hij niet al leen een gevolg noemde van de crisis, maar ook van de weersomstandigheden. De heer C1 ij s c h (R.-K.) dringt aan op een goede behandeling van hen, die bij de werkver schaffing werkzaam zijn gesteld. De heer Van de Walle (S.D.A.P.) vraagt, wie er togen zou zijn, jonge werkloozen in be drijven on te nemen, tenzij ze onder onaan vaardbare voorwaarden zouden moeten wer ken. Er'zijn werkgevers, die nog wel werk hebben, maar die de loonen niet kunnen be talen. Dit acht spreker mogelijk, maar het gaat toch niet aan, dit werk door jeugdige werkloozen te doen verrichten tegen een loon van f 5 per week. Men begeeft zich daarmee oo een gevaarlijk terrein. Wat men ten aan zien van de jongere werkloozen wil doen, eischt de noodige voorzichtigheid. De jeugdwerkloos heid moet worden gezien als een onderdeel van de algemeene werkloosheid. De heer Van der Walle verdedigt dan het door hem en eenige fractiegenooten ingediende voorstel in zake de oprichting van een Provinciale In dustriebank. De regeering juicht zulk een op richting niet alleen toe, maar acht die zelfs dringend gewenscht. De regeering vraagt er zelfs om. Spreker acht den tijd nu gekomen, cm tot de oprichting van een industriebank in de provincie over te gaan. Ged. Staten hebben zelf indertijd beweerd, dat die tijd wel eens spoedig zou kunnen komen. Hij hoopt dus. dat de Staten dit voorstel zullen aannemen. De heer Kuiper (R.-K.) zegt. dat de moei lijkheden in het land- en tuinbouwbedrijf ver oorzaakt worden, doordat er geen afzetgebied renoecf is. Er zijn te veel exportmoeilijkheden. Aan de land- en tuinbouwbevolking moet ver lichting van lasten worden gegeven. Er moet komen een goede regeling van de pacht. Daax zullen die menschen zeer dankbaar voor zijn. Er zijn arbeiders onder de land- en tuinbouw bevolking, wier nood zóó hoog gestegen is, dat zij zich aanbieden voor een loon, ver beneden het menschwaardig minimum. Er moeten zekere minimum-normen vastgesteld worden. Het Rijk moet de prijsregeling sociaal maken; dat is geen werk voor de provincie. De nij vere en ijvere werkers in den land- en tuinbouw moeten ook een menschwaardig bestaan heb ben. Een sterke beperking van de teeltregeling is eveneens noodzakelijk, maar ook dit. behoort tot de taak van het Rijk. Spreker verklaart zich vóór werkverschaffing, want arbeid is beter dan steun, maar hij wil geen werkverschaffing tegen elk loon. Schorsingsgevallen bij de werk verschaffing moeten spreker vraagt het met aandrang aan Ged. Staten zorgvuldig onderzocht worden. Wie uit de werkverschaf fing wordt gestooten. wordt aan de armoede prijsgegeven. Dit moet men wel bedenken. Hij vraagt ook aan Ged. Staten, hun invloed in Den Haag te willen aanwenden, dat aan de tewerkgestelden, die daarvoor in aanmerking komen, een kinderbijslag wordt gegeven, waardoor het ook aan de vaders van groote gezinnen mogelijk gemaakt wordt, eenigszins het hoofd boven water te houden. De heer Stapel (V.B) verklaart er zich eveneens verheugd over, dat een bedrag van f 250.000 gevoteerd is voor het Wegenfonds. De heer Van de Va 11 (S.D.A.P.) zegt, dat menniet telkens naar Den Haag moet verwijzen. Men moet zelf wat doen. Ook de heer Van de Vall schildert den nood der tuin ders. Weliswaar is die ook onder de andere ar beidersgroepen groot, maar het allergrootst zijn toch de moeilijkheden in de districten, waar 15.000 tuinders met ondergang worden bedreigd. Met kracht moet worden ingegre pen. Te half zes wordt de vergadering geschorst tot heden Woensdagmorgen half tien. FAILLISSEMENTEN. Faillissementen uitgesproken door de Arron- dissements-Rechtbank te Haarlem op 26 No vember 1935. 1. K. Jonk, schoenmaker, wonende te Zand- voort, Paradijsweg 16; Curator: Mr. A. C. F. Hendrikse te Haarlem. 2. D. van Wijngaarden en diens echtgenoote J. H. L. P. Bossard, gehandeld hebbende onder clen naam „Baby Wolhuis Freddo" te Haarlem, Kloosterstraat 9, thans wonende te Haarlem, Stuyvesantstraat 85. Curator Mr. H. J. Hoppe te Haarlem. 3. E. W.' Fijnheer, winkelier, wonende te Haarlem, Vosmaerstraat 1. Curator: Mr. H. J. Pot te Haarlem. 4. H. M. Kragt, rijwielhandelaar etc., wo nende te Bennebroek; Curator: Mr. H. A. M. Smits te Haarlem. Rechter-Commissaris in deze faillissementen is: Mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon te Haarlem. Opgeheven zijn dea navolgende faillisse menten wegens gebrek aan actief: 1. P. Oudejans, wonende te Purmerend. Curator: Mr. A. Beets te Haarlem. 2. Tn. J. Berkhout, timmerman, wonende te Zandvoort, Nassauplein la: Curator: Mr. O. H. van Wijk te Heemstede. 3. G. Wigghert, tuinder, wonende te Haar lem. Rijksstraatweg 267; Curator: Mr. -J. Deenik te Haarlem 4. De firma Helmus en Co. bloembollen- handel, gevestigd te Hillegom er. haar eenig lid mej. C. Bravmann te Hillegom. Curator: Mr. L. G. van Dam, te Haarlem. Geëindigd zijn de navolgende faillissementen wegens het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst van: 1. W. de Wit, voorheen aannemer, wonen de te Koog aan de Zaan; Curator: Mi'. F. van der Goot te Haarlem. 2. Bruin Sul, in leven manufacturier, ge woond hebbende te Volendam. Curator: Mr. P. Tideman te Haarlem. 3. P. 't Hart, zeilmaker, wonende te Haar lem, Kokstraat 9rood; Curatrice: meyr. Mr. E. A. J. Scheltema Conradi te Haarlem. Gehomologeerd werd het accoord van: W. A. Bemelman. automoblelhaadelaar, vroe ger wonende te Heemskerk, thans te Amster dam. Curator: Mr. W. de Rijke, te Haarlem. SCHOTERWEG 1 TELEFOON 1é659 (Adv. Ingez. Med.) Kunstgeschiedenis en de jeugd. Lezing van mej. N. Posthumus Meijjes. In de aula van Teyler's Museum aan het Spaarne heeft Dinsdagmiddag mejuffrouw N. Posthumus Meyjes voor de afdeeling Haarlem van de Ned. Ver van huisvrouwen een lezing gehouden over het onderwerp „Kunstgeschie denis als vormend element voor de rijpere jeugd". De presidente van de afdeeling, mevrouw C. J. Cohen TervaertKoch, leidde de spreek ster met een kort woord in. Mej. Posthumus Meyjes verklaarde met na druk dat voor alle onderwijs en speciaal voor het onderricht in de kunsthistorie, het „zien" hoofdzaak is. Dat „zien" is meer dan kijken: het is het aanschouwde door middel van het verstand vast leggen. Daartoe is een volkomen concentratie noodig. De docent moet zijn leerlingen goed leeren „zien". Voorts is het absoluut noodig, dat de docent liefde bezit voor zijn vak. Vooral de tegenwoordige jeugd vraagt waarheid en echt heid en deze lean de leermeester alleen geven, wanneer hij zijn vak liefheeft. Inderdaad is het een groote moeilijkheid, dat in dezen tijd de belangstelling van veel jon geren uitsluitend uitgaat naar de sport, maar het moet mogelijk zijn, aldus spr., ook deze jonge menschen tot het besef van de groote waarde van de kunst te brengen. Een niet te onderschatten moeilijkheid schuilt voorts in het conflict tusschen de op vattingen van de oudere en de jongere gene ratie. Mej. Posthumus Meyjes bracht in herin nering, hoe in de middeleeuwen de kunst na tuurlijk was en beminnelijk „eenzijdig". Met de renaissance komt daarin een groote veran dering: het streven komt op om zooveel mo gelijk van alle onderwerpen te weten. Met Petrarca zet de „algemeene beschaving" in. Maar nog tot diep in de 18de eeuw blijft de kunst natuurlijk. Totdat, met de enorme ont wikkeling van de techniek, kunst en samen leving gescheiden worden, Heel goed is de stijlloosheid van deze periode te zien in de bouwkunst. De techniek schept bovendien de mogelijkheid kunstproducten „en masse" te vervaardigen, hetgeen sterk smaakbedervend werkt. Gelukkig is er op dit oogenblik reeds veel bereikt in de goede richting. Mèt de techniek komt men langzamerhand tot een nieuwen vorm, een nieuwe schoonheid. Spr. noemde in dit verband de filosofieën, die Berlage hier voor geschreven heeft en den stijl der „nieuwe zakelijkheid" in de bouwkunst. Het feit nu, dat de jeugd de moderne kunst uitingen aanvoelt, de oudere generatie niet, leidt vaak tot een niet-begrijpen. Dit hangt echter in veel opzichten af van de opvoeders. Spr. was van meening. dat men niet alles van de school moet verwachten, ook in het huisgezin kan men het inzicht in de kunst aankweeken door vooral de kinderen te leeren „zien". Een belangrijk middel hiertoe is het bezoeken van musea. Hierbij moet men in het oog houden, dat beperking een eerste eisch is. Men hoede zich voor een oppervlakkige be vrediging van het aesthetisch gevoel. Men kan op deze wijze bij de jeugd een intensieve belangstelling wekken voor de rijke wereld van diep innerlijk leven, die de kunst biedt en men kweekt eerbied aan voor het kunstwerk, hetgeen van groote waarde is voor de cultureele ontwikkeling van den jongen mensch. Mevr. Cohen TervaertKoch dankte hierna de spreekster voor haar boeiende voordracht. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen maakten tenslotte nog eenige dames gebruik. VELSEN. Machinedie 5000 „bierviltjes" per uur fabriceert en een papiermachine met een capaciteit van 120.000 K.G. per etmaal. NAAR DAUDEy KL.HOUTSTR.. 66 TÊUU09 (Adv. Ingez. Med.) In het groote gebouwencomplex aan den 1 Noordelijken oever van het Noordzeekanaal tusschen spoorbrug en stoomponlveer, draaien haast zonder ophouden de eenige tientallen meters lange machines, waarin men het won der ziet gebeuren, dat een grauwe vloeistof, die zich uitstort op een baan van kopergaas, over gaat in een vaste massa, een breede baan pa pier, die na over groote rollen te zijn gedroogd, ten slotte op enorme cylinders wordt opgerold. Op de gewenschte maat gesneden, al of niet gesatineerd, zijn de grooterollen gereed om te worden gezonden naar alle landen der aar de, waar de persen ze opwachten om ze te be drukken met de geesteskinderen van journa listen, romanschrijvers enz. Dan gaat de reis opnieuw verder, steeds maar verder, niet al leen naar de steden en de dorpen in de be schaafde wereld, maar ook naar de diepste binnenlanden van alle werelddeelen. Cylinders wentelen zich met razende snel heid om hunne assen, cylinders in de papier machine, cylinders in de satineermachine. cy linders in de rotatiepers en al draaiende maakt men van den boom het papier en van het papier de krant of het boek, beide onmis bare voorwerpen in het leven van den moder nen mensch. Haast onbelemmerd rolden de cylinders pa pier uit de fabriek, rolden ze verder naar de persen in Nederland, Frankrijk, Engeland, België enz Totdat de crisis kwam; totdat het buiten land den invoer van papier bemoeilijkte, om eigen fabrikaat te steunen. En steeds grooter werd de belemmering, die de rollen papier in den weg werden gelegd op hun reis naar vreemde landen. Vanzelfsprekend daalde als gevolg hiervan de productie van de papierfabrieken in ons land. Ook van die der fa. Van Gelder Zonen in Velsen. En met de daling van de productie kwam bij de directie de drang naar boven, om te zoeken naar andere middelen, die zouden kun nen dienen om het bedrijf op peil te houden. Millioenen bierviltjes Millioenen bierviltjes worden in ons land gebruikt; men vindt ze op de tafeltjes in de café's, in de salons op de mailbooten, men vindt ze reeds in het huishouden onder bloem vazen enz. Maar in ons land werden ze niet vervaardigd; alles kwam uit het buitenland. „Kwam", want sedert eenigen tijd heeft het buitenland zijn monopolie verloren en wel sinds de papierfabriek te Velsen de fabricage van bierviltjes ter hand heeft genomen als een kleine reeompensatie voor de verminderde papierproductie. Wat de heer J. Smit ons vertelde. We hadden de directie der fabriek verzocht om eenig nieuws over deze nieuwe industrie. De directie was hiertoe gaarne bereid en zoo kwamen we bij den procuratiehouder, den heer J. Smit. die ons op zijn kantoor ontving. De grondstof, waarvan de bierviltjes ver vaardigd worden, is gegoten houtstof. De be kende paaltjes worden tegen een steen gesle pen. De grove vezel, die bij de sorteering ach terblijft, wordt gebruikt voor het vervaardi gen van bierviltjes. Wat er van de gegoten houtstof na de verwijdering van het water overblijft is het vilt. Inderdaad is de fabricage van bierviltjes een voor ons land geheel nieuwe industrie. En wat de capaciteit van onze machine betreft, deze is zoo groot, dat zij vermoedelijk wel in staat is, de geheele behoefte van ons land te dek ken. Het is een zeer ingenieuse machine, zeide de heer Smit ons. „Gaat u maar eens mee, dan kunt u zelf eens zien hoe ze werkt". Graag natuurlijk. En zoo wandelden we dooi de enorme fabriek, kwamen in een lift „niet zoo mooi als in de Bijenkorf, maar we kunnen het er best mee doen", aldus onze gids en zoo in het gedeelte waar de machine en wat er bij hoort, staat opgesteld. Inderdaad, een ingenieus werktuig, een wonder der techniek. Aan den eenen kant gaat de grondstof er in, aan den anderen kant rol len de keurige schijfjes kant en klaar in een groote bak, zonder dat ook maar één hand ze heeft aangeroerd. Als de schijfjes, keurig op gelijke dikte geperst, uit de cylinders komen, DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten ivorden geadresseerd aan de Redactie. Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, weiker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. RECEPTEN VRAAG: Hoe maakt men roomsoezen met banketbakkef sroom? ANTWOORDBenoodlgd- voor Soezen (15 a IS stuks): 75 gram bloem: 1/2 ons boter; 1 dL. melk: Iets zout; 2 grooto of 3 kl. eieren en wat grove suiker. Breng de melk met de boter en wat zout aan de kook en laat ze even opkomen. Strooi er roe rende het gezeefde meel in en blijf roeren tot het deeg als een bal van de pan loslaat. Roer er daarna, van het vuur een voor een de eieren door Vorm clan van het deeg, met behulp van twee lepels langwerpige bolletjes, die gij op een zui nig met boter besmeerd bakblik, ver uit elkander zet. Bak ze in ongeveer 25 minuten in een weinig warmen oven licht gekleurd en gaar. Neem ze, zoodra ze stevig aanvoelen, van het bakblik en laat ze bekoelen. Snij een zijkant open en vul ze met room. Zet ze naast elkaar op een schoon vel papier en bestrooi ze met poedersuiker. Ook kunt gij zo vóór het bakken met grove suiker be strooien. Benoodlgd voor Banketbakkersroom: 2}/z aL. melk: 3 eierdooiers; 50 gram tarwemeel. 50 gram suiker en 1/4 stokje vanille. Roer de eierdooiers me t de suiker en het tarwemeel tot een gelijke massa zonder klontjes. Breng de melk met de vanille langzaam aan de kook: voeg ze. flink roerende, bij de dooiers: giet alles terug in de pan en laat, flink roerende gaar koken (onge veer 10 minuten). Neem er het vanillestokje uit en roer onider het afkoelen af en toe om te voor komen dat zich een vlies vormt. VRAAG: Hoe bakt men melkbrood? ANTWOORD: Benoodlgd: 350 gram tarwe meel: 15 gram gist, T\2 gram zout en ongeveer 2y2 dL. melk. Doe het meel in een diepe kom: maak in het midden een kuiltje; brokkel daarin de gist en meng deze met ongeveer de helft der lauwe melk aan. Roer er dan zooveel van het omringende meel door, totdat een dik deeg gevormd is (het z.g. zetsel). Laat dit, dichtgedekt, op een lauw warme plaats ongeveer een half uur rijzen; voeg er dan de overige melk en het zout bij en kneed dit deeg zoolang tot het van de handen loslaat. Sla of gooi het daarna nog 5 minuten op een met meel bestrooide plaat of tafel heen en weer en laat het, dichtgedekt, op een lauwwarme plaats nog een uur rijzen. Doe het dan in een met bo ter ingewreven broodvorm, die voor 2/3 gevuM mag zijn. Laat het hierin nog 1/2 uur rijzen on der een vochtigen doek en bak het dan in een heeten oven met onderwarmte bruin en gaar (ongeveer 1 uur). Bestrijk den bovenkant, zoo dra deze bruin begint te worden, af en toe met water, om een glimmende korst te krijgen. Pro beer door het insteken van een breinaald, of het brood gaar is. De naald moet er dan droog uit komen. VRAAG: Hoe verwijdert men vlekken van zoete Voorburg uit een lichtblauwe zijden japon? ANTWOORD: De vlek luchtig betten en af wrijven met een propje watten en warm water. Tusschen handdoeken zoo droog mogelijk klop pen en clan de vochtige plek bedekken met een laagje magnesia. Laten liggen, tot de plek weer goed droog is en dan afschuieren. VRAAG: Op een zijden rever van mijn smoking is kaarsvet gevallen en er ten deele ingedrukt (stearine). Hoe is dit te verwijderen? ANTWOORD: De vlek eerst tusschen de na gels der duimen breken en vervolgens goed af borstelen met perchlooraethyleen. Met een zach- ten doek afwrijven. VRAAG: Hoe maakt men banket. ANTWOORD: Benoodizd voor het deeg: 75 gram harde boter; 75 gram Hongaarsch meel; wat water en wat zout. Voor het vulsel: 125 gram zoete amandelen, vermengd met 4 bittere; 125 gram suiker; 1 el en wat geraspte citroenschil of uitgeschrapte vanille. Bereid op de volgende wijze feuilletée en rol het den laatsten keer uit ter dik te van 1/4 cM. en ter breedte van 12 c.M. Pel de geweekte amandelen en maal ze tweemaal met de suiker, het ei en het smaakje door den aman delmolen. Vorm van dit amandclpers op een, met een weinig moei bestoven plaat rolletjes ter dik te van 2i/2 oM.; leg deze midden op het feuille tée; sla dit er om en plak het met wat water of eiwit dicht; ook de uiteinden. Leg het 'dan, met den diclitgeplakten kant naar onder op het bak blik en geef er den gewenschten vorm aan. Be strijk den bovenkant met eierdooier niet een wei nig water geklopt en bak het banket in heeten oven met onderwarmte lichtbruin en gaar (on geveer 2 0 minuten). Neem ze pas van het bak blik als ze bekoeld zijn. Amandelpers wordt geu riger als het eenige dagen te voren is klaar ge maakt. DIEREN VRAAG: Hoe kan ik mijn schildpad het beste laten overwinteren? ANTWOORD: Vervang een gedeelte van den grond door turfstrooisel, zoo dik, dat de schild pad er door kan kruipen. Plaats daarop een om gekeerd kistje, eveneens gevuld met turfstrooisel. In den korten zijwand van het kistje moet een opening zijn, waar de schldpad in het voorjaar uit kan kruipen. Het dier graaft zichzelf wel in. Als hij zich ingegraven heeft kunt gij er nog wat blad over doen. BELASTING ZAKEN VRAAG: Kan men gedurende de wintermaan den, waarin een tweewielig motorrijtuig niet ge bruikt wordt, ook ontheffing van de pers. bel. daarvoor krijgen? ANTWOORD: Neen, in dat geval wordt geen ontheffing verleend, wel bij afschaffing. PLANTEN VRAAG: Hoe kan men kamerplanten in een huis met centrale verwarming het beste goed houden? ANTWOORD: In den regel is de atmospheer in huizen met centrale verwarming voor planten te droog, dus bakjes met water op de buizen zetten en af en toe de planten bespuiten en. als zij er te gen kunnen, in bakjes met water zetten. worden ze opgevangen, verschillende grepen, als menschelijke handgrepen, voeren ze naai de droogkamer, waarin ze nog een langen weg moeten afleggen, alvorens ze door eenige jongens uit den bak worden gehaald. Dan komen ze in de stempelmachine, waar ze van het „opschrift" van de afnemers voor zien worden. Vijfduizend viltjes kan de machine per uur produeeeren; de stempelmachine heeft een ca paciteit van 6000 per uur en kan dus de fabri cage bijhouden. Hoe staat het met de nieuwe papiermachine? „Hoe staat het met de nieuwe papiermachi ne?" vroegen we den heer Smit, nadat we de bierviltjes-machine bezichtigd hadden. „Er wordt hard gewerkt aan het in orde brengen van het terrein", vernamen we. Reeds zijn zestig arbeiders aangenomen voor het klaar maken van den bouwput en binnenkort zal de aanbesteding plaats vinden van de fun datie van het gebouw, waarin de machine wordt opgesteld. De machine heeft een capa citeit van 120.000 K.G. per etmaal. „Is het noodig, dat voor deze machine een apart gebouw wordt opgericht?" vroegen we nog. En op deze vraag glimlachte de heer Smit Hadden we een domme vraag gedaan? „Een gebouw van 120 x 25 M. met een hoogte van 20 M. is noodig om de nieuwe machine onderdak te geven". Zooiets hadden we niet verwacht. Denk eens aan: een gebouw met een oppervlakte van 3000 M2. En 20 M. hoog, dus als een behoor lijke kerktoren! Zoo zal dus het enorme gebouwencomplex weer met een geweldig gebouw worden uitge breid. En waar nu reeds zestig menschen aan het werk zijn gesteld voor de voorbereiding van den bouw. zal men wel kunnen begrijpen dat, wanneer met der bouw begonnen wordt, tal van arbeiders aan „iet werk gesteld kunnen worden. De heer Smit vertelde ons nog, dat de rol van de nieuwe machine een breedte heeft van 5.40 M. Dankbaar over hetgeen we gezien en ge hoord hadden namen we afscheid van den heer Smit. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Handschoenen en ceinturen: leesboek, arm bandhorloge (dames-)militaire jas, stam kaart van N.Z.H. tram; rijwielplaatje, Poli tiebureau. Smedestraat; reserve autowiel, idem; bril in étui, Hasselmeijer, Amsterdam- straat 5: idem, Eichhorn, Spaarnhovenstraat 105; kerkboek (R.-K). Bestebreur, Meidoorn plein 37; gewicht. Rodenburg, v. Rechteren- straat- 5; hond, Kennel Haarlem, Amster- damsche vaart 320; idem, v. Nunen, Tette rodestraat 44 zwjumper, Bannarius, Soen- daplein 34; stormlantaarn. Meester, Timor- straat 71; alpinomuts, v. Lunenburg. Korte Zijlstraat 6; idem, v. Heetum, Houtplein 52; oorknop, Willems, Thomsonlaan 86; oorbel, Hekkert, N. Kerkplein 8; portemonnaie met inhoud, v. d. IJssel, Weteringstraat 45; idem, Takes, Ridderstraat 16 rd„ idem, v. d. Horst, Kerklaan 133, Heemstede; idem, Veldmeijer, 2e Hoogerwoerddwarsstraat 8; parapluie, Smeeman, Fabriciusstraat 46; regenpijpen (1 paar), de Lange, Vergierdeweg 135; rij wielplaatje, Kraak. Fabriciusstraat 20; idem, Bakker, Pegasusstraat 11; rijwiel (Simplex), Nachtveiligheidsdienst, Raaks; shawl, Tromp Centaurusstraat 21; schroevendraaier. Dijk stra, Prof. v. d. Waalsstraat 43; snelbinder v. bagagedrager, Boelbijl, Spaansche Vaart straat 53; sokken (1 paar), Smits, Alb. Thijm straat 24; kinderschoentje, Kulman, Duven- voordestraat 69 rd.; damestasch, Hammers, Hofdijkplein 21; vulpen, de Wildt, Heerenweg 106; dekzeil, Hakkenbroek. Bilderdijkstraat 29 rd., zakje waschgoed, Metz, Spaarnhoven straat 92; autowieldop, Selhorst, Rollandstr. 33; kip, Bos, Hazenbroekstraat 8; katten, Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt; porte monnaie, Buis. Boterstraat 9; pakje inh. waschgoed, Meubelhuis, Koningstr. 36; pas ser, Valk. Luzacstraat 3; rekeningen. Witjes Zuid Polderstraat 61; hulpstukken van stof zuiger, Kosse. Nijlstraat 34; tasch. v. Mierlo, Gierstraat 28; pakje zegels, Betjes, Papen- torenvest 14 rd. CHRISTELIJKE SCHILDERSPATROONS. Te Haarlem is opgericht een afd. van den Nederlandschen Bond van Christelijke Schil ders-Patroons. Voorzitter is de heer J. H. van Rossumdu Chattel. Secr.: de heer R. Ree te Heemstede. TOONEELGROEP „HET MASKER". Zaterdag 30 November geeft de Tooneel- groep Het Masker, (dir. Ko Arnold!) in den Stadsschouwburg een voorstelling van „Toe komst", tooneelspel in vijf bedrijven van Henri Bernstein, met Else Mauhs, Ank van der Moer, Georgette Reyewsky, Ko Arnoldi, Dick van Veen, Emile van Stuwe in de hoofdrollen. Regie: Ko Arnoldi, décor-ontwerp van Paul Bromberg. AGENDA Heden: WOENSDAG 27 NOVEMBER. Stadsschouwburg: „De geborduurde bal", 2 uur. Stadsschouwburg. Concert van Zoltan Szêkely en Geza Frid voor „Kunst aan het Volk', 8.15 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling S.O.S. 104 uur. Luxor Sound Theater: „De moord op het schip", 2.30 en verder doorloopende voorstel ling van zeven uur tot half twaalf. Frans Hals Theater: „Suikerfreule". 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Verliefd, maar op wie?" Op het tooneel: Orlando Waldemar Troupe. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Een hart van goud". Op het tooneel: Gigi and Olga, 2.30 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spy Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DONDERDAG 28 NOVEMBER. Protestantenbond. 8 uur. Bestuurdersbond „Haarlem". De heer D. de Jager over „Werk loozen steun en prijsstijging". Bioscoopvoorstellingen. Bloem.sndaal; Raadsvergadering 8 uuzj

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10