Sint Nicolaas etal ages Maatregelen tegen overbevissching. om te worden leeggekocht. Een Heldenjubileum. Uit Abessynië. 53e Jaargang No. 16083 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 27 November 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. A" "ERTENTIëN15 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Ome Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. - Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250 - Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— - Levenslange ongeschiktheid 2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400 -, Verlies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. Bij de regeering in voorbereiding. Eischen ten aanzien van de wijdte der mazen. Minister Deckers deelt omtrent de voornemens der regeering tot het tegengaan van noodlottige prijsda ling en het bevorderen van den af zet van visch mede, dat het in de be doeling ligt voorshands voort te gaan met het nemen van daartoe strek kende maatregelen door de Neder- landsche Visscherijcentrale. Ten op zichte van de verbetering van het productie-apparaat zijn onderzoekin gen loopende. De bevordering van het vischge- bruik is naar de meening van den minister een zaak, die in de eerste plaats ligt op den weg der belang hebbenden zelf, waarbij het Rijk de helpende hand kan bieden. Een voorstel tot het nemen van maatregelen tegen overbevissching van de Noordzee in den zin van het sparen der kleine visch, verkeert in een vergevorderd stadium van voor bereiding. De oplossing wordt gezocht in het stellen van eischen aan de wijdte der mazen. De maatregelen zijn ontwor pen na herhaaldelijk gepleegd over leg met de belanghebbenden. Kantonrechter te Haarlem. De voordracht. Door de Arrondissements-rechtbank te Haarlem is ter vervulling van de vacature van kantonrechter alhier opgemaakt de navolgen de alphabetische lijst van aanbeveling: Mr. J. F. Hijmans, advocaat en procureur, Venhage; Mr. H. W. Nienhuis, griffier bij het kanton gerecht te Arnhem; Mr. Th. F. Raedt, rechter in de arrondisse ments-rechtbank te Heerlen. Mr. J. J. A. F. Greebe, griffier bij het kan- tongeercht te Zaandam is met het lot afge vallen tegen een der bovennoemde candi dates Werk te Haarlem. Aanbesteding van verschillende werken door de gemeente. De directeur van Openbare Werken te Haarlem zal Maandag 9 December de volgen de aanbestedingen houden: le. Het graven van een vijver, het ophoogen van terreinen bestemd voor plantsoenen, speelweide en speelvelden in Haarlem-Noord. 2e het ophoogen van een wegbaan langs de Delft. 3e Het ophoogen van een wegbaan in het verlengde van de Van Nesstraat. 4e Het normaliseeren van een gedeelte van de Delft. Standplaatsaftrek voor provinciaal personeel. Een ultimatum van de regeering? In den standplaatsaftrek van provin ciaal personeel is, naar wij vernemen, tegen de vergadering der Staten van 17 December a.s., weder een voordracht van Ged. Staten te wachten. De Minister van Binnenl. Zaken zou n.l. een „ultimatum" aan de Staten hebben ge steld, waarbij aan de Staten nog de gelegen heid wordt gegeven den standplaatsaftrek in te voeren (wat zij, zooals bekend, geweigerd hebben). Maken de Staten van deze gelegen heid geen gebruik, dan zou de Regeering den standplaatsaftrek opleggen. Toonkamer electriciteits- bedrijf. Vragen over de opheffing. Door het raadslid D. J. A. Westerveld zijn eenige vragen aan B. en W. gesteld over de mededeeling dat het in de bedoeling ligt. de toonkamer van het Electriciteitsbedrijf, ge vestigd in de Groote Houtstraat, op te heffen. Door den heer Westerveld wordt gevraagd om ce adviesen van directeur en van de Com- r issie van Bijstand te willen overleggen aan cien Raad over de al of niet wenschelijkheid van de opheffing. Wandelend langs de Haagsche Sinterklaas-etalages. Van malaise-verschijnselen, concurrentie en goeden moed. Met deze vroeg-win tersche dagen, nu het heerlijk avondje in het zicht komt en iedereen van den rijken man van Mira tracht te halen, wat er van zoo'n fabelachtigen vriend-der- menschen man te halen is, wordt het zoowaar gezellig in de binnenstad van den Haag en wanneer de volgende week de winkels tot tien uur open mogen blijven, zullen wij het zelfs nog beleven dat er 's avonds nog menschen door de Spuistraat en de Lange Poten wan delen De winkeliers doen wel hun best. Zij maken hun etalages zoo licht en gezellig mogelijk en het is, óók voor een heer der schepping, een genoegen, eens een kijkje te nemen in de schouwvensters van onzen nij veren midden stand. De eerste gevolgtrekking die ge, al wande lend maken kunt, is dat de algemeene verso bering ook in onze rijk-gewaande residentie haar scepter zwaait. Het is, alsof de winkeliers wedijveren in het etaleeren van aardige, goedkoope geschenken. Zelfs die onder hen, die van huis uit op „de rijkdom" aange wezen zijn. Dat trof mij zoo, toen ik de juwe liers-étalages bekeek en zag, dat zelfs de aller eerste zaken in die branche sieraden étalee- ren, die zij vroeger verre beneden hun stan ding zouden hebben geacht. Er mogen dan al weelderige parelsnoeren in mat-witte ingeto genheid gebed liggen op fraai-geplooiden flu- weelen ondergrond; al glinsteren in het felle licht der étalages ringen, sierspelden, arm banden en broches, wier bescheiden prijs kaartje nèt groot genoeg is voor de vier cijfers, waarmede hun onbereikbaarheid discretelijk wordt aangeduid, zelfs de oudste en deftigste firma's op dit gebied, ontzien zich niet Chi- neesche waar van bladgoud en groote groene en paarse gesneden steenen, in hun toonkas- ten te leggen. Ringen en andere, overigens in het geheel niet leelijke, sieraden, die ge ook in de groote modemagazijnen als Gerzon en de Bijenkorf kunt koopen, voor twee, dne en vijf gulden. Wél zijn de tijden veranderd! En me nige „Joaillier fournisseur du Cour!" zal nim mer vermoed hebben, dat hij in zijn Sinter- klaasétalages de parelsnoeren, de diademen en de gouden cigarettenkokers 'n beetje achteraf zou moeten houden, om den voorrang en het leeuwendeel zijner étalages ruimte te geven aan allerlei geschenkjes van zeer matigen prijs en weinig origineele uitvoering, die hij vroe ger niet eens in huis had. Al vertelde mij on langs nog wel een juwelier, dat hij op een voor hem zéér goeden morgen, zoo maar even tjes over de toonbank heen, een parelsnoer verkocht had voor een bedrag boven de tien duizend gulden. Contant betaald. Door een van de buibenlandsche diplomaten.... Ik heb nu maar de juweliers als voorbeeld genomen. Maar mijn leeken-oogen in winke liersaangelegenheden zien overal het zelfde verschijnsel. In de fijne en fijnste parfumerie zaken is het óók duidelij k te zien. De Haagsche kappers vieren een verheten strijd met de wei nig florissante tijdsomstandigheden en: met hun collega's. De prijzen van de permanent en de shingle, van knippen en scheren, gaan in ongetemde concurrentiezucht beneden alle re delijke grenzen. Er zijn al héél behoorlijke heerenkappers die voor een dubbeltje scheren en voor vijf tie in cent knippen en de collega's in de binnenstad met hun zeer hooge vaste lasten kunnen daar niet tegen op tornen. Van daar dat in een tijdsbestek van precies drie maanden dertig Haagsche kappers-affaires over den kop zijn gegaan. En toch stond ik gisteren nog voor een kappers-étalage kwistig gevuld met de kostelijkste en kostbaarste reuk wateren, lotions en zeepen. En tóch waren daar ten minste tweehonderd weelderig-geslepen en kunstzinnig-gevormde en -gepakte flacons geëtaleerd met prijzen die van tien tot zestig gulden liepen. Wanneer ge dan eens de moeit* neemt te informeeren, wie men hiervoor als koopers verwacht, dan is het steêvaste ant woord: de buitenlanders. En wat al wandelend langs de Sinter- klaas-étalages wel het meest opvalt, dat is ste^s weer. en in iedere winkelbranche, de geweldige concurrentie. Eigenlijk is er hier in Den Haag geen enkele zaak meer te vinden, die een eigen cachet bewaard heeft. Vroeger was onze residentie beroemd om haar dure en kostelijke banketbakkersza ken. Maar waar een jaar geleden nog Mon- chen was een oude. dure zaak is nu een goedkoope en banale bar gevestigd; Spre- cher, beroemd om zijn caramels en borst plaat. heeft zelfs al een automaat met cho colade-reepen voor zijn deur staan; Krul, de befaamde, heeft zich handig aangepast aan tijd en prijs en wanneer ge in de courant ziet aangekondigd: .Marrons glacés, nou velle récolte", dan doet dat ouderwetsch en, eerlijk gezegd, ook wel een beetje belachelijk aan. Is er eigenlijk nog wel iemand te vin den, die er zich iets van aantrekt dat hij (of zij) de nieuwe gecandeerde kastanjes kan krijgen? Hoe al die banketbakkers en al die lek kerswinkel nog kunnen bestaan tegen de concurrentie, de malaise en het steeds meer toenemend streven naar de slanke.lijn in; hoe die honderden en honderden winkels van schoenen, stoffen, goedkoope byouterieën. sigaren en snuisterijen nog het hoofd boven water kunnen houden0 Ik weet het niet. Ik weet wél dat er ir. de binnenstad, over een afstand van misschien duizend meter, meer dan vijf en twintig schoenenwinkels zijn en dat huursommen van f 400 in de week niet zeldzaam zijn. En in die zelfde kleine bin nenstad, in een vierkantje van vier straten liggen dan óók nog de warenhuizen en win kel-grootbedrijven: Bijenkorf. Hema, Ger zon. en A., Vroom en Dreesmann, Peek en Cloppenburg. Het Warenhuis, Het paagsche Modehuis, alle op eenige tientallen meters van elkaar verwijderdDeze geheele uit gebreide stad, mét zijn „voorsteden": Leiden en Delft, met zijn groote randgemeenten Voorburg, Rijswijk, Wassenaar, winkelt in dit vierkantje. In de buitenwijken zijn, betrek kelijk gesproken,' de winkelstraten schaarsch en echte Centra zooals in Parijs, in Lon den of Berlijn vindt ge hier niet. Eerlijk gezegd is het gezelligste winkelen, wat mij betreft, in de Boekhorststr*.at. Daar is „de kleine man" in ziin element, daar kan hij te kust en te keur gaan voor zijn confectiepakkie en zijn jaegertje, daar zijn die oergezellige, oer-leelijke. van iedere moderne étaleerkunst gespeende uitstallingen van bergen goedkoope bonbons, van wagonladin gen galanterieën, van kasten vol lampen, on derjurken, fietsen, borstplaat of cigaretten. De Boekhorststraat gaat eerstdaags jubilee- ren en de mannen van de MOOR.DPRUZEN; DE CONCURRENTIE HANGT ZICH OP; HIER IS JAAP; HOE BESTAAT HET0; WIJ KNOEIEN MET DE PRIJZEN, hebben een drachtig de nijvere handen ineen geslagen om hTin straat prachtig Ie versieren. Het Alhambra-theater, een échte volkstempel van vei'maak doet méé Of het De Gebochel de, de Voddenraper, of de nieuwste knal-revue van het gezelschap Mie en Ko zijn zal. kan ik u nog niet vertellen maar dat het ..knal" zal zijn, durf ik u op voorhand wel te ver zekeren En zoo wandelt ge door de binnenstad van Den Haag in Sinterklaasstemming. En zijt blij, nu eindelijk weer eens be bemerken dat ge in een groote stad woont. En koestert u in licht en luister En hoopt dat al deze werk kracht en moeite hun vruchten zullen mo gen dragen en dat de goede Sint gul en vrij gevig moge zijn. HET GELD MOET ROLLEN staat in bloedroode letters op een pinkster blom-blauw bord boven de deur van een win kelier in de Boekhorststraat. En die eenvou dige man geeft ons daarmede den sleutel in handen van de deur waarvoor de malaise halt houdt. MR. E. ELLAS. Vermiste Deensche vliegboot gevonden. Inzittenden vrijwel zeker om het leven gekomen. Het A. N. P. meldt uit Kopenhagen 26 November: De sedert Maandag middag vermiste vliegboot der Deen sche marine is thans gevonden. Het is vrijwel zeker, dat de beide inzittenden om het leven zijn gekomen. mogen gezien worden, maar zij zijn gemaakt (De vermaarde Nederlandsche ■wielrenner Jan Pijnenburg viert zijn koperen jubileum aks zoo danig.) Ik moet vandaag het heuglijk feit Van 't koopren jubilé vermelden, Eens heros van den nieuwen tijd, Den grootsten oijzer wielerhelden. De „Pijn" zit op het stalen ros Te paard sinds twaalf en een half jaren, Ik zelf fiets al veel langer los, Maar ik kan hem niet evenaren. Hoe trotsch ik op mezelf ook ben, Het past mij, eerlijk te erkennen, Zijn haan kraait koning in de ren. Want tegen hem kan ik niet rennen. Als raddraaier is hij uniek. Die eer zijn wij hem wel verschuldigd, Hij worde dus in het publiek. Bij 't jubileumfeest gehuldigd Zoek je je „loop"baan op de fiets, Dan kun je sneller roem bereiken, Dat is wel een natuurlijk iets. Maar daarvoor komt toch heel wat kijken. O Pijn. je roem is wijd verbreid, Moog dit besef je kracht nog sterken, En d' onverbiddelijke tijd Niet al te gauw „pijn"stillend werken. Geef nog maar menig rondje weg Voor dankbare tribuneklantjes. Draai jij je wieltje lang nog rond, Wij klappen wel in onze handjes- P. GASUS. Ogaden weer geheel voor de Italianen verloren? Abessyniërs maken tanks en vrachtauto's buit. De instructies voor maarschalk Badoglio. ADDIS ABEBA, 27 November (Reuter) De regeering meldt: De Italianen zijn aan het front van Ogaden volkomen op de vlucht ge dreven. Uit Gorrahei wordt bericht, dat na het voorval te Anale, waar de Italianen vier tanks en zes vrachtauto's verloren, waarvan er twee met mitrailleurs waren uitgerust, de Italiaan- sche Somali's zich in wanorde hebben terug getrokken, met achterlating van tal van dooden. Er ontstond een paniek onder de garnizoe nen van Gorrahei en Gerlogoebi, die hun posten verlieten en naar Wal-Wal en Wardair vluchtten, welke plaatsen zij weigeren te ver laten. De Abessyniërs maken zich gereed om Gorrahei en Gerlogoebi weder te bezetten. Het resultaat van een campagne van 55 dagen aan het zuidelijke front in Ogaden is dus voor de Italianen verloren gegaan. ADDIS ABEBA, 27 November (Reuter) In welingelichte kringen schrijft men den terug tocht der Italianen toe aan de komst der troepen van Ras Desta, die de woestijn in de richting Dolo is doorgetrokken en den Itali- aanschen linkervleugel ernstig bedreigt. Volgens onbevestigde geruchten zou ten noorden van Dolo een hevig hebben plaats gehad. Vrijdag zou men daar hevig geschut vuur hebben gehoord. Aan beide zijden zouden de verliezen groot zijn. De Abessynische regeering heeft in Enge land belangrijke wapenorders geplaatst. Leerlingen van de door Zweden geleide mi litaire school zijn naar het front vertrokken. Duizend nieuwe leerlingen hebben hun plaats ingenomen. De Zweedsche missie, die moest vertrekken, zal thans blijven. De Abessynische regeer ing betaalt de verblijfkosten der officieren die trouwens de Abessynische uniform dragen. LONDEN. 27 November. De ..Daily Tele graph" schrijft, dat de nieuwe Italiaansche opperbevelhebber in Abessynië. maarschalk Badoglio. definitieve instructies uit Rome heeft ontvangen om een nieuw offensief te beginnen, dat van den uitersten westhoek van Eritrea langs de grens van den Soedan zou leiden en welks doel zou zijn de bezetting van het gebied rond het Tsana-meer. Tot nu toe is Rome vermoedelijk niet ge neigd geweest een dergelijk offensief te be ginnen, omdat het einddoel ervan in de Brit- sche belangenzone ligt. Deze laatste overweging schijnt thans echter op den achtergrond te zijn gedrongen door de andere overweging, dat in Abessynië snelle resultaten dienen te worden bereikt, voordat de druk der sancties te overweldigend zou worden. Ook Makalle door de Italianen verlaten? LONDEN, 27 November (A.N.P.) Uit Addis Abeba wordt vernomen dat offi cieel wordt medegedeeld, dat het garnizoen Makalle heeft verlaten en zich op Adigrat terugrtrekt. Nog geen bericht van Ellsworth Er is nog steeds geen bericht ontvangen over Lincoln Ellsworth en Herbert Hollick—Kenyon. Dit is thans de derde dag. dat de koene Zuid- poolvliegers vermist worden (A. N. P.) Het woord is aan.... Buckle De grootste opmerker en diepste denker is altijd de zachtmoedigste rechter. OGADEN VERLOREN? De terugtocht der Italianen in het Zuiden duurt voort. Volgens berich ten uit Addis Abeba zou dit zelfs op snelle wijze geschieden en zou alle Italiaansche werk van 55 dagen ver loren zijn gegaan. Ten aanzien van de loopende geruchten is zekere re serve echter wel noodig. Voor verdre berichten zie men deze pagina en pagina Buitenland. Een val voor wolhandkrabben. Zullen zij „er in loopen"? Wij hebben eenige malen berichten ge plaatst over de wolhandkrab. die steeds meer schade aan de binnenvisscherij toebrengt. De heer W. A. van Keulen, alhier, de uitvin der van een instrument voor het redden van drenkelingen aan het strand en van een drie- deelig reddingbootje, heeft nu een instrument vervaardigd, waarmede, naar hij meent, de wolhandbrakben kunnen gevangen worden. Het is, in het kort gezegd, een stellage (waarvan de heer van Keulen ons een ver kleind model toonde) van 8 M. lang, dat dwars in een vaart wordt geplaatst en aan één kant aan den wal wordt bevestigd, echter zoodanig, dat de wolhandkrabben gelegenheid krijgen, aan dien walkant „er in te loopen". wal zij des te eerder zullen doen, omdat het instru ment hoofdzakelijk uit rasterwerk bestaat, dat, de dieren uitlokt tot zich al „krabbelend" voortbewegen. Aan het. eind van hun weg komen zij dan aan een gladden rand, waarvan zij afvallen en terechtkomen in een ton, die het eind van het geheel vormt. De ton is van buiten met een lap stof omwonden, zoodat de dieren ook van buiten er tegen op kunnen krabbelen, om er dan in te vallen. De ton kan natuurlijk telkens geleegd worden. Donderdagavond a.s. vergadert de Haarlem- sche Hengelaarsbond. Op deze vergadering zullen de leden gelegenheid krijgen, kennis te maken met deze uitvinding van den heer van Keulen. DE AVIATRICE LOUISE HOFFMANN OVERLEDEN. WEENEN, 27 November. Louise Hoffmann de Duitsche pilote, die op 2 November j.l. op de thuisvlucht uit de Balkan bij Starein in de buurt van Horn bij Weenen tijdens den mist slecht was was gedaald en daarbij ernstige brandwonden had opgeloopen, is in den nacht op Woensdag in het ziekenhuis te Horn aan haar wonden bezweken. Volgens Abessynische berichten zouden de Italiaansche troepen zich aan het zuidelijk front terugtrekken. pag. 4 Laval heeft gisteren in een radiorede over de binnenlandsche en buitenlandsche kwesties gesproken. pag. 4 Japansche troepen zijn gisteren de gedemili tariseerde zóne in Noord-China binnenge trokken. pag. 4 De Tweede Kamer over sociale zaken en finan ciën. pag. 3 Voorloopig zal geen nieuwe minister van defensie worden benoemd. pag. 3 De goudvoorraad bij de Ned. Bank is weder toegenomen. pag. 3 Algemeene beschouwingen over de provinciale begrooting. pag. 6 De 23ste partij tusschen Euwe en Aljechin is na 40 zetten afgebroken; Euwe staat een pion voor. pag. 9 Laatste Berichten. pag. 7 ARTIKELEN. ENZ. Mr. E. Elias: Wandelend langs de Haagsche Sinterklaas-etalages. o - Pag. 1 Speciale correspondentie uit Abessynië: De Abessynische p'annen in het zuiden. nae 4 van onzen Londenschen correspondent. De ministerieele veranderingen in Engeland. nag 4 J. H. de Bois over Haarlem's Kunstschatten. pag. 3 K. de Jong over de concertuitvoering van „Der Freischütz". J. B. Schuil over „Als ik wilde..» pag. 9 pag. 5

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1