DE BILT Behandeling der begrootingen. U&uta Wessefy Ut „tymade Hernia kfuiUtUU ECHTE WALES-ANTHRACIET WOENSDAG 27 NOVEMBER 1935 HAARLEM'S DAGBLAD Kamer van Koophandel. Geen postbussen aan trams en autobussen. Dinsdagavond vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken, alhier, onder leiding van haar voorzitter, den heer G. J Droste Jr. Eenige Ingekomen stukken werden voor ken nisgeving aangenomen. Jaarbeurs Tel-Aviv. De voorzitter deelde mede. dat het Comité ter Bevordering van den Handel tusschen Nederland en Palestina de aandacht vestigt op het voornemen, op de in Mei 1936 te houden Jaarburs te Tei-Aviv een collectieve inzending van Nederlandsche fabrikaten en producten te organiseeren. Het comité heeft daartoe een circulaire ontworpen, waarvan voor belanghebbenden exemplaren op het secretariaat der Kamer verkrijgbaar zijn. Postbussen aan trams en autobussen. In dei laatstgehouden vergadering der Kamer werd door den -heer J. v. d. Burg aan het Bureau verzocht, een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van het doen aanbrengen van postbussen aan trams en autobussen. Het Bureau heeft aan dit ver zoek gevolg gegeven en de voorzitter deelde hieromtrent o.m. het volgende mede: In de eerste plaats moet daarbij gedacht worden aan de beide electrische tramver bindingen. Behalve deze tramverbindingen bestaan er nog een aantal busverbindingen, die andere stadsgedeelten en gedeelten van de omrin gende gemeenten met het station Haarlem in rechtstreeksche verbinding brengen. Aanvankelijk meende het Bureau, dat in een en ander voldoende aanleiding kon wor den gevonden om den Directeur-Generaal van P.T.T. te 's Gravenhage in overweging te geven een proef te nemen met het aanbren gen van postbussen aan een of meer der ge noemde verbindingen. Onderhandelingen zijn gevoerd met enkele autoriteiten, welke geacht kenden worden over deze aangelegenheid advies te kunnen uitbrengen Daarbij is ge bleken, dat het wei als uitgesloten beschouwd moest worden, dat deze postbussen aange bracht kunnen worden aan de interlocale ver voermiddelen. Voorts is nagegaan of wellicht een proef kon worden genomen met het aanbrengen van deze bussen aan de locale lijnen. Uit daarover gevoerde besprekingen is gebleken, dat op een officieel verzoek waarschijnlijk geer. gunstig advies zou kunnen worden uitge bracht, omdat de omvang van de stad Haar lem nog niet van dien aard is. dat het aan brengen van postbussen aan locale vervoer middelen oirbaar geacht kan worden. Daarbij werd gewezen op den omvang van steden als 's Gravenhage en Rotterdam, waar ook deze postbussen nog niet zijn ingevoerd. Tevens is gebleken, dat de kosten, verbonden aan deze nieuwe wijze van postverzending, zeer aan zienlijk zijn. In verband met het bovenstaan de meende het Bureau der Kamer zich niet tot den Directeur-Generaal der P.T.T. te j moeten wenden en gaf het de Kamer in over weging op dit oogenblik geen verdere stappen ter zake te doen. Aldus besloten. Garantiefonds Internationale Bloemententoonstelling „Flora" te Heemstede. In verband met de mededeelingen. gedaan ln de laatstgehouden vergadering der Kamer met betrekking tot de mogelijkheid, dat de Kamer zou worden aangesproken voor een gedeelte van het bedrag, waarvoor zij garant is gebleven ten behoeve van de Internationale Bloemententoonstelling „Flora" te Heemstede, deelde de voorzitter mede, dat bij schrijven van 5 November j.l. van het Hoofdbestuur van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur een mededeeling is ontvangen, waaruit blijkt, dat in afwachting van het vaststellen der rekening van de Internationale Bloemen tentoonstelling „Flora" te Heemstede door de in December te houden algemeene vergadering der Vereeniging. thans reeds kan worden medegedeeld, dat deze rekening, tot groote teleurstelling van het Hoofdbestuur van meergenoemde vereeniging, met een nadeelig saldo sluit, zoodat het waarborgfonds voor een gedeelte zal moeten worden aangespro ken, Dit gedeelte zal, aldus het schrijven, ten hoogste 1/4 bedragen der gezamenlijke in schrijvingen dus hoogstens f 625 Goedgekeurd werden de brieven door het Bureau verzonden o.m. aan: den directeur van het Postkantoor te Haarlem inzake ver meerdering van het aantal postbestellingen in Haarlem-Noord, den directeur der N. Z. H. T.M. betreffende het doortrekken der tram verbinding in Haarlem-Noord (de voorzitter deelde mede dat het Bureau het voornemen heeft. ,aan B. en W. voor te stellen die door trekking te doen geschieden) en aan den Minister van Landbouw en Visscherij betref fende den toestand van het visscherijbedrijf te IJmuiden. Goedgekeurd werd de aanstelling van den heer A. van Meeteren tot ambtenaar in dienst der Kamer, voor den tijd van één jaar. Hierna ging de Kamer in besloten zitting. flVANAF VRIJDAG A.S IN „REMBRANDT", (Adv. Ingez. Med.) Emigratie naar Zuid-Afrika. Vele hinderpalen te overwinnen. FILMAVOND WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Evenals het vorig seizoen, zal ook thans weer de Vereeniging Weldadigheid naar Ver mogen een filmavond geven ter versterking van haar kasmiddelen teneinde in den komen den winter beter haar taak, den steun van behoeftige stadgenooten, te kunnen vervul len. Op 11 December a.s. zal in het Gemeentelijk Concertgebouw worden vertoond de film: „Naar den hoogsten top der aarde". Deze grootsche natuurfilm beschrijft de lotgevallen van de vierde expeditie, die getracht heeft den voet te zetten op den hoogsten top der aarde. Naast indrukwekkende natuurtafereelen tirengt deze film interessante opnamen van zeden en gewoonten in Tibet. Het comité, dat deze filmavonden organi seert, hoopt en vertrouwt, dat op 11 December a.s. de groote zaal van het Concertgebouw uitverkocht zal zijn als bewijs van waar deering voor het werk, dat Weldadigheid naar Vermogen al zooveel jaren in onze stad ver richt. AMATEUR-FOTOGRAFENVEREENIGING. In de serie lezingen, welke de Haarlemsche Amateurfotografen Vereeniging dezen winter organiseert, zal die van Donderdag 28 Novem ber een belangrijke plaats innemen. Dien avond zal de heer K. H Idema. schei kundige te Amsterdam en oud-voorzitter der N.A.F.V., in het gebouw der vereeniging Ged. Oude Gracht spreken over: „Een en ander uit mijn practijk der microfotografie" /.met projectie.). Dat talloos velen die tengevolge van de eco nomische crisis werkloos zijn geworden en vrij wel geen vooruitzichten op nieuwe werkge legenheid hebben, zonder dralen zouden han delen, indien hun elders gelegenheid werd geboden, den arbeid te vinden, welke het eigen land hun niet meer verschaffen kan, be hoeft nauwelijks betoog. Het is practisch ech ter alleen Zuid-Afrika, dat tengevolge van bijzondere omstandigheden zijn grenzen nog niet voor vreemde werkkrachten gesloten heeft en zoo heeft ten onzent in breede krin gen de meening postgevat, dat mits men ge zond en sterk is. en de beschikking heeft over vakbekwaamheid of intellectueele waarden, emigratie naar Zuid-Afrika tot de mogelijk heden behoort, welke zonder al te veel hin derpalen verwezenlijkt kunnen worden. Een verslaggever van het Algemeen Neder- landsch Persbureau heeft, teneinde omtrent deze uiterst belangrijke aangelegenheid de juiste gegevens te kunnen mededeelen, zich in verbinding gesteld met de reeds meer dan 50 jaren bestaande NederlandschZuid-Af ri- kaansche Vereeniging te Amsterdam, welker secretaris. Jhr. Dr. P. J. van Winter, hem met :roote bereidwilligheid een langdurig onder houd heeft toegestaan. Een bedrijvigheid in emigratie-aangelegen heden, als zich den laatsten tijd heeft geopen baard, is in de geschiedenis der Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Vereeniging niet bekend. Het aantal Nederlanders, dat na den wereld oorlog naar Zuid-Afrika is geëmigreerd, staat in geen verhouding tot dat van het oogenblik. Ook in ons land ontstond na 1918 een „boom", als gevolg waarvan zich een drang tot emi gratie in veel geringer mate deed gevoelen als thans het geval is met zoovele duizenden, die zich in ons land vrijwel iedere bestaansmoge lijkheid ontnomen zien. Het is daarom in deze tijden wel zeer gemakkelijk menschen te vin den. die gaarne willen emigreeren; moeilijk is het echter om op oordeelkundige wijze te schiften en te remmen, aangezien de arbeids markt in Zuid-Afrika allerminst werkkrachten in onbegrensde hoeveelheid kan opnemen, vooral ook omdat Zuid-Afrika het eenige land is, waar werkelijk van een „boom" sprake is en in dit verband menschen uit alle streken der wereld zich opmaken om zich in dit land een bestaan te verschaffen. Jhr. van Winter vestigde er de aandacht op, dat de „boom" in Zuid-Afrika ten nauwste samenhangt met de goudpremie Door de da ling van het pond sterling toch, is het goud, dat in Zuid Afrika gewonnen wordt, in pon den uitgedrukt, meer waard; welk voordeel niet door de kosten van de goudwinning wordt gecompenseerd. Als gevolg hiervan worden thans goudlagen ontgonnen, welke vroeger niet rendabel konden worden geëxploiteerd. De be drijvigheid op dit gebied brengt met zich mede, dat er installaties aangelegd, bestellin gen gedaan en werkkrachten aangesteld moe ten worden. Het onderdak brengen van deze menschen geeft dan weer aanleiding tot nieuwe bedrijvigheid, welke in een groeiende gemeenschap noodig is. De zegsman legde den nadruk op dezen ,,boom", aangezien dë werkelijke voorspoed van Zuid-Afrika op het goud gebaseerd is. De plattelandsbevolking heeft het. voor zoover niet arbeidend voor de levensmiddelenvoorzie- ning van de groote steden niet goed. Over het algemeen is het alleen langs bij zondere kanalen, dat Nederlandsche ingenieurs in Zuid-Afrika werkgelegenheid kunnen vin den. Er zijn twee omstandigheden, die zulks, ook voor de particuliere bedrijven, begrijpelijk maken. In de eerste plaats is er in Zuid-Afrika zeer weinig Nederlandsch ondernemers-kapi taal en dit feit werkt de vraag naar speciale Nederlandsche technici niet in de hand. In de tweede plaats is er de omstandigheid, dat iemand met een hoogere opleiding, wanneer er niet in het bijzonder vraag is naar Nederlan ders, in den vreemde pas langzamerhand tot een leidende positie zou kunnen geraken. De weg hiertoe begint meestal met de gewone practische uitoefening van den vakarbeid. In vele gevallen is het maar al te waar zoo zeide Jbr. van Winter dat Nederlandsche ingenieurs en Nederlanders met diploma M.T.S. in zeer sterke mate theoretisch ontwikkeld zijn, doch voor de practijk, zeker voor de prac tijk van het handwerk, geen behoorlijke op leiding hebben ontvangen. Wat voorts de Nederlandsche arts betreft, deze kan in Zuid-Afrika geen practijk uitoefe nen, maar moet zijn studie overdoen en krijgt slechts uiterst weinig vrijstellingen op grond van zijn bekwaamheid en voor-opleiding. Dan is, om een ander voorbeeld te noemen, ook de architecten-titel in Zuid Afrika zeer sterk beschermd. Men mag zich in Afrika al leen architect noemen wanneer men zekere examens heeft gedaan en men opgenomen wordt in de EngeLsche architectenorganisatie. Om nog even bij de hoogere beroepen te blijven aldus Jhr. van Winter is het van belang nog te wijzen op de omstandigheid dat men in Zuid-Afrika in verschillend opzicht niet zoo gespecialiseerd is als hier te lande en alleen menschen kan gebruiken, die meer van alle markten thuis zijn. Zoo is mij bekend, dat men in de machinebranche niet alleen een goed vakman moet zijn, doch ook zelfstandig moet kunnen optreden. De eisch wordt gesteld, dat men met het personeel in hoofdzaak kafferpersoneel goed moet kunnen omgaan. Een electricien zal in Zuid-Afrika permissie kunnen krijgen om er te werken als hij 25 jaar cud is, en 5 jaren practijk heeft. Maar mén zal van hem dan meteen vergen, dat hij zelfstan dig met electrische machines zal kunnen om gaan, ze zal kunnen monteeren en repareeren. Wanneer iemand zijn diensten aanbiedt bij een der mijnbouwmaatschappijen, wordt hij alleen aangenomen na een zeer streng genees kundig onderzoek. Moeilijkheden ondervinden over het alge meen ook de chemici, aangezien de werkzaam heden in de Unie nog niet zóó zijn, dat er door chemici belangrijke functies vervuld kunnen worden, uitgezonderd in de gouvernements- laboratoria, waarvoor zij echter niet in aan merking komen. Op het vervolg van het onderhoud, waarin Jhr. van Winter o.m. besprak de kansen van kweekers, de emigratie uit de lagere beroepen, de financieele voorwaarden, waaraan degenen, die willen emigreeren, moeten voldoen en nog enkele punten van meer algemeenen aard, komen wij morgen terug. DOOVE MAN DOOR AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD. Dinsdag is de 69-jarige weduwnaar J. Dillen uit het Liefdehuis te Veldhoven, bij het over steken van den Provincialen Weg onder Meer- veldhoven. door een personenauto, bestuurd door den heer A. van D. uit Veldhoven, gegre pen. De man werd op slag gedood. Het slacht offer heeft vermoedelijk, doordat hij doof is. de signalen van den automobilist niet gehoord. JOHNSON OLIEBRANDERS (Adv. Ingez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 769.5 m.M. te La Coruna. Laagste barometerstand 733.8 m.M. te Jan Mayen. en voorspelt: Matigen later weer toenemenden Westelij ken tot Zuidwestelijken wind. Tijdelijk op klarend. hater weer kans op regen. Weinig verandering in temperatuur. Uit het Buitenland Toenemende wind en regen. De depressie in het Noorden neemt af, maar na een sterke stijging is de barometer op IJs land weer dalende wegens nadering van de volgende depressie. De hooge drukking ver plaatste haar centrum naar de Noordkust van Spanje. In Duitschland en Frankrijk nam de lichte vorst af. De Britsche Eilanden hebben tijdelijke opklaring bij iets gedaalde tempera tuur. Op den Oceaan vertoont zich echter een warme luchtstroom. Frankrijk heeft nog veel windstilte en mist. In Duitschland valt in het Zuiden nog regen. De algemeene toestand doet na tijdelijke opklaring opnieuw windverheffing verwach ten met kans op regen Barometer 759 m.M. 760 m.M. Stand van heden Vorige stand Neigin: Stilstand. Opgave van: CAREL VAN HUIZEN. Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 Thermometer 27 November: Hoogste gisteren 44 F. Laagste heden nacht 41 F. Hoogste heden tot 12 uur 48 F. W. KUIPERS Zn., Opticiens ZIJLSTRAAT 97 HAARLEM. Leveranciers van ALLE ZIEKENFONDSEN (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 27 November. Ondertrouwd 27 November: D. A. van Weert en A. Wijnands; H. J. van Bakkum en M. J. Dersk; M. A. van der Linden en G. Kruithof; C. K. Hello en E. Poelman; G. Corver en P. de Vries. Getrouwd 27 September: J. J. Loerakker en A. M". Roest; W. van der Schriek en L. G. van Roodselaar; A. C. Franssen en Chr. Ram: C. H. de Jong en C. van der Vlist: F. A. Timp en G. H. HerdenH. F. Schultheiss en I. K. Friedmann; D. Bakker en P. M. van Haard: C. G. Duineveld en J. M. E. Strijbosch; H. G Oderkerk en Th. F. G. Luyben: P. W. Michel en F. M. G. Heerschop: K. J. W. Koster en A. M. Koelemeijer; G. Berk en A. E. Cornelissens; J. Duister en M. Chr. van den Eykhoff: D. J. Romijn en A. M. Witteveen; J. C. Nopper en W. Hartog; W. J. Teepe en M. P. de Nijs; R. F. J. Krol en G. de Leeuw; E. Verhoeve en H. Koster; L. J. Schüller en B. J. G. Dingier; B. Hill en M. Paap. Bevallen 24 November: A. M. v. d. Coolwijk— Springintveld, z.; 25 November: M. P. Piek— v. Bek, d.; 26 November: J. M. Stuurman Stuifbergen, d. Overleden 26 November: C. van Zij verden, 20 j., Kamperlaan; M. Koenev. Klooster, 23 j„ Leeuwerikstraat. o.a. a f 2.25 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEG 67A. TELEFOON 16100 PERSONALLY. Onze stadgenoot, de heer J. Baard, is met ingang van 1 December a.s., benoemd tot agent van politie te Maassluis. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN „Janskamer" Jansstraat 38 rood. Als u weet hoevelen lijden Door hun zorgen en verdriet. Hopen wij dat tusschenbeiden Voor ons werk wat overschiet. Postgiro 212793, telefoon 13235 of 15445. 470e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) le klasse, 3c lijst Trekking van Woensdag 27 Nov. 1935 Hooge prijzen 2000— 19705 400.— 15074 200.— 14909 100— 17274 Prijzen van f 20. 72 561 666 790 915 1087 1164 1581 1913 2133 2576 2661 2967 3397 4226 4269 4708 4802 4828 5470 5820 6285 6373 G525 6613 6738 6976 7582 8091 8431 8898 8984 9056 9108 9266 9804 9822 9883 9904 9906 0197 11136 11174 11181 11246 11251 11376 11557 2288 12343 12392 12435 12645 12920 12958 13610 J753 13888 13974 14213 14475 14525 14996 15C7 ;222 1559L 15815 15827 16215 1623! 17065 1727 .7355 17729 17868 17962 18089 18311 18895 19039 19087 19211 19345 19531 19567 19620 19678 19722 19731 20065 20180 20279 20565 20629 20676 20933 Provinciale Staten. Algemeene beschouwingen. (Men zie voor verslag der Dinsdagmiddagzit ting pagina 6.) Hedenmorgen half tien werden de alge meene beschouwingen over de Provinciale begrootingen voortgezet. Ingekomen zijn de volgende voorstellen: Van de heeren Seegers c.s. (comm.), om Ged. Staten uit te noodigen een uniform ta riefstelsel te ontwerpen voor de levering van electriciteit direct aan den verbruiker en een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van invoering van automatische vastrecht muntmeters. Van dezelfde leden, om te besluiten, aan alle o'oor de crisis lijdende landbouwers, tuin ders, kweekers en veehouders, wier inkomen beneden de f 20 per week bedraagt, een on der steuning te verstrekken gelijk aan het be drag, waarmede het inkomen beneden de f 20 per week bedraagt. Van de heeren Lambooy c.s., om, letten de op de groote lasten, welke op de gemeente rusten, lasten, welke in hoofdzaak worden veroorzaakt door het vervullen van haar so ciale taak, aan Ged. Staten te verzoeken, voorloopig de overname, tegen den wil van de gemeentebesturen, van gemeentelijke dis tributiebedrijven door het Provinciaal elec- trisch bedrijf stop te zetten. De heer Keulemans (A.-R.) zou er prijs op stellen, dat de leden der Staten, die dicht bij Haarlem wonen, minder vergoe ding voor reis- en verblijfkosten zouden ontvangen. De heer De Vries (comm.) wijst op de funeste gevolgen van de Landbouwcrisiswet voor de bevolking in dit bedrijf, vooral voor de minstbedeelden, daarom hebben spreker en zijn vrienden het voorstel ingediend om een toeslag te verleenen aan de door de crisis lijdende landbouwers, tuinders, kweekers en veehouders, totdat hun inkomen f 20 per week bedraagt. De heer Sc hu re r (Chr.-Dem.) uit een woord van waardeering voor wat Ged. Staten ten behoeve van de werkloosheidsbestrijding hebben gedaan. Formeel sluit de begrooting wel, maar wanneer men let op de, toenemen de ellende onder de bevolking, dan zou men eigenlijk niet van een sluitende begreoting mogen spreken. Als onderwijzer aan een volkschool ln Amsterdam, heeft spreker in de laatste vijf jaar ervaren, dat de gezond heidstoestand en de intellectueele capaciteiten van de kinderen der ondersteunden ziender- oogen achteruit gaat. Het leed wordt door de ondervoeding steeds grooter. Spreker vraagt of Ged. Staten het initiatief willen nemen voor een enquête door deskundigen naar den omvang van het kwaad. Laat men nu niet meer zeggen: „armoede is geen schande", want armoede is tegenwoordig wèl schande voor de samenleving. God wil niet dat er ar moede is en dat kinderen ondervoed worden. Ook het vernietigen van voedsel, vooral in dezen tijd. is een schande. Dat is spreker met den heer Sneevliet eens. Deze economische abortus mag niet langer voortduren; dit voed sel moet terecht komen in de magen van on dervoede menschen en kinderen. Minister Slotemaker de Bruine heeft het puntje op de i gezet (Een stem: „Twee puntjes op de 1!"). De heer Sschurer voortgaande, zegt dat alle menschen recht op werk en brood heb ben. Hij oefent critiek op de regeering. die weer 54 millioen voor versterking van land en zeemacht heeft aangevraagd. Hij twijfelt er niet aan. of dit geld zal er komen. Maar laat men dan ook er voor zorgen, dat kinderen niet ondervoed worden. Hij vereenigt zich met het denkbeeld van den heer Keule mans ten aanzien van de reis- en verblijfkos ten van de dicht bij Haarlem wonende Sta tenleden. Het Plan van den Arbeid der S. D. A. P. noemt hij een ernstige, doordachte en eerlijke poging om iets van den nood onder de arbeiders te lenigen. Hij begroet dit Plan met volle instemming. Gerechtigheid verhoogt een volk in den waren zin des woords. De heer Pothuis (S.D.A.P.) vraagt pro gressieve heffing van opcenten. Ged. Staten aan het woord De heer Po Uk (Ged. Staten) (S.D.A.P.) zegt, dat Ged. Staten zich in een moeilijke po sitie bevinden. Zij kunnen zich niet in den strijd werpen, omdat dit college uit mannen bestaat met verschillende politieke inzichten. Ten aanzien van de werkloosheidsbestrijding zegt spreker, dat het in het voornemen van Ged. Staten ligt, krachtig te handelen en daartoe nauwe samenwerking met de Prov. Staten te zoeken. Spreker vleit er zich mee, dat deze begrooting daar reeds een getuige nis van aflegt. De heer Polak dankt de leden, speciaal de heeren Reinalda, De Jong Schou wenburg en Boissevain, die hem bij zijn op treden als lid van Ged. Staten vriendelijk, ja zelfs bemoedigend hebben toegesproken. Hij verdedigt zijn financieel beleid. Hij is van mee ning dat men in 1933 niet te vroeg tot belas tingverhooging is overgegaan. De Staten moe ten zich gelukkig prijzen, dat men een batig slot heeft kunnen behouden. We hebben nu nog een reserve van een millioen, la^ men daar dus voorzichtig mee zijn. Anders dreigt het gevaar van nieuwe belastingverhooging of inkrimping der provinciale bemoeiingen. Die keus zou heel moeilijk zijn. De provincie kan ten aanzien van de werkloosheidsbestrijding slechts aanvullend optreden. Deze provincie doet wat ze kan en slaat een goed figuur, vergeleken bij andere provincies. De mogelijk heid tot verlaging der opcenten in het volgend jaar is niet groot. De provincie heeft het ge luk, dat men dit jaar niet met een voorstel tot belastingverhooging behoefde te komen. Men kan zich met de tegenwoordige opcenten behelpen. Laat men daar blij om zijn. We le ven nog en we kunnen nog wat ondernemen, Laat men trachten in dien toestand te blij-' ven. Wil men, dat de provincie in de toekomst haar belangrijke taak goed zal blijven ver vullen, dan moet men genoegen nemen met de nu voorgestelde uitgaven en niet méér eischen. Men moet niet te veel hooi op de vork nemen. Tegen den heer Keulemans zegt spre ker, dat de reis- en verblijfkosten voor de dicht bij Haarlem wonende Statenleden niet te hoog genoemd kunnen worden. Over een eventueele vermindering daarvan kunnen Ged. Staten zich niet uitlaten. Dat moeten die ieden maar voor zichzelf uitmaken. In ieder geval zyn die kosten voor de provinciale financiën van geen beteekenis. Tot den heer Pothuis zegt spreker, dat progressieve heffing van opcen ten een moeilijke zaak is. De heer Polak had het beter geacht, als deze vraag in het voor loopig verslag was gesteld. Het heeft Ged. Staten nu aan tijd ontbroken om er zich over te beraden. De heer Kooiman (Ged. Staten) (VJ3.) dankt den heer De Jong Schouwenburg voor zijn vriendelijke woerden. Spreker heeft eer bied voor de menschen in het land- en .tuin bouwbedrijf, die nog altijd hoop op betere ty- den hebben. Het is de taak van de provincie, er voor te zorgen, dat de vruchtbaarheid van. den bodem niet minder wordt. De heer Kooi man zegt toe. dat Ged. Staten zich tot Den Haag zullen wenden ten aanzien van de ge uite wenschen. die alleen door de regeering kunnen vervuld worden. De heer Sneevliet had weliswaar by voorbaat opgemerkt, dat men in Den Haag toch nul op het request krijgt, maar in zyn binnenste is de heer Snee vliet blijkbaar toch zoo pessimistisch niet, anders zou hy immers niet gevraagd hebben, te bevorderen, dat de steun aan land- en tuinbouw meer ten goede zal komen van de kleinen en niet in de zakken van hen, die dit niet noodig hebben. Ged. Staten zijn in de laatste jaren altijd ontvankelyk geweest voor steun aan land- en tuinbouwonderwijs. Alleen wat door de organisaties in het land- en tuinbouwbedrijf gevraagd wordt, zullen Ged. Staten met den meesten ernst overwegen. Spreker brengt een eerbiedig woord van hul de aan de nagedachtenis van den heer Zee man, die zoo dikwyls in het belang van land en tuinbouw op zulk een sympathieke wijze heeft gesproken. Hij had er zijn heele hart aan verpand. Het voorstel Seegers wordt door spre ker onaannemelyk geacht De kosten daarvan zouden in de tonnen loopen. De kwestie van het vernietigen van voedsel behoort tot het terrein van de regeering. Daar kan de pro vincie niets tegen doen. De heer Mie hels (Ged. Staten) (S. D. A. P.) verdedigt de voorgestelde subsidies. De sub sidies, die door de provincie worden gegeven, houden altyd verband met wat andere licha men geven. De kosten voor den schooltandart sendienst mogen niet alleen van de provincie verwacht worden, ^ie moeten door de ge meente gedragen worden. De provincie kan slechts aanvullend en steunend optreden. De heer B o m a n s (Ged. Staten) (R.K.) zegt dat het karakter van het hei- en duin gebied gehandhaafd moet blijven. Bebossching op groote schaal kan niet plaats hebben. Als het economisch-technologisch instituut gaat werken, zal het in de eerste plaats zyn aan dacht wijden aan den toestand in het Vissche rijbedrijf te IJmuiden. Versnelling van het tempo van wegenaan leg kan niet plaats hebben. Dit tempo is door de Prov. Staten zelf in een 15-jarig plan vastgesteld. De Provinciale Overheid doet voor de werkloosheidsbestrijding wat zy kan. In Noord-Holland wordt op dit gebied veel meer gedaan, en zelfs exceptioneel, dan in de andere provincies. Spreker hoopt, dat het economisch-technologisch instituut met zijn werk zal slagen. Het is een instrument om de werkverruiming te vergrooten. Als voorzit ter van de werkverschaffingscommissie is spreker bereid, om met hulp van de regee ring te trachten een instituut in het leven te roepen, waartoe een arbeider in de werk verschaffing zich kan wenden, als hij meent dat hem onrecht wordt aangedaan. De kwestie jeugdwerkloosheid is biutengewoon moeilijk, omdat de belangen van de volwas sen werkloozen niet geschaad mogen worden. Het euvel heeft zijn volle aandacht. Over het voorstel-Van der Walle tot oprichting van een provinciale industriebank zullen Ged. Staten prae-advies uitbrengen. Bij de replieken uit de heer Reinalda een aanklacht tegen de onwaarachtigheid van de nationaal-soeialistische beweging, zooals hij ook in eerste instantie heeft ge daan. Spreker meent, dat de Staten op een waardige wyze de houding van de N.S.B. ge gispt hebben. De nationaal-soeialistische be weging past niet in den politieken strijd van het Nederlandsche volk. De heer Sneevliet (Rev. Soc.) dient een voorstel in, om geen korting van tien pro cent toe te passen op subsidies aan instellin gen van sociaal-hygiënischen aard. Dit voorstel wordt voldoende ondersteund. Te kwart over één wordt de zitting ge schorst tot twee uur. Qssche politie en marechaussee onderscheiden. In tegenwoordigheid van vele rechterlyke en politioneels autoriteiten heeft de Procu reur-Generaal bij het Gerechtshof te 's-Her- togenbosch Dinsdagmiddag in de zittingszaal van het Hof koninkiyke onderscheidingen uit gereikt aan leden van de Brigade der Ko ninklijke Marechaussee te Oss en van de Ossche gemeente-politie. Beide corpsen ston den in groot tenue voltallig opgesteld. Uitgereikt werden de Eeremedaille, verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau: in goud aan: P. H. van Kempen, Inspecteur van Po litie, tevens onbezoldigd Rijksveldwachter te Oss; in goud met de zwaarden aan; A. van der Weerd, wachtmeester-titulair by het Wapen der Koninklijke Marechaussee te Oss: in zilver aan: J. Leemhuis, agent van politie, tevens onbezoldigd rijksveldwachter te Oss, en aan H. A. J. ten Westenend, agent van politie, te vens onbezoldigd ryksveldwachter te Oss; in brons, met de zwaarden aan: J. W. van den Berg, marechaussee te Oss. EX-KEIZER EERT DE NAGEDACHTENIS VAN ADMIRAAL JELLICOE. Uit Londen: Tot de vele kransen en bloem stukken, welke het graf van admiraal Jellicoe in de St. Paul's Cathedraal bedekken, behoort een krans, welke prins Frederik van Pruisen, de vierde zoon van den vroegeren kroon prins van Duitschland namens zyn groot vader, den ex-keizer en prinses Hermine heeft gelegd Hauptmanri doet een heroep op dr. Condon. TRENTON, 27 November (A.N.P.) Bruno Hauptmann. die wegens moord op het zoon tje van Lindbergh is veroordeeld, heeft gisteren ln een open brief een beroep ge daan op dr. John Condon, een bekende fi guur in deze zaak. om een volledige beken tenis af te leggen, niet alleen in mijn belang, maar ook in het belang van het recht, daar gij den sleutel van deze zaak bezit en tegeiyk den sleutel van myn cel".

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2