PUROL Sociale Zaken en Financiën aan de orde. Haarlem's Kunstschatten. WOENSDAG 27 NOVEMBER 1935 HAAREEM'S DA GEE A Ei 3 TWEEDE KAMER Mr. Oud wil grondbelasting niet afschaffen. DEN HAAG Dinsdag. De schorsing der beraadslagingen over de militaire pensioenwetten, waartoe de vorige week zoo onverwachts werd overgegaan, bleek vandaag volkomen overbodig te zijn geweest. Want de heer Schaepman (R.K.) trok zijn amendementen i.z. verlies van pensioenrecht na ontslag in. gezien de tegemoetkomende houding van Minister Colijn. Deze verklaarde aan de commissie, die tot opdracht heeft een leesbare pensioenwet te ontwerpen, ook dit punt in overweging te zullen geven. Zonder hoofdelijke stemming gingen de wetsontwer pen er vervolgens door. wat eveneens met een aantal andere voorstellen gebeurde. Waarop we weer aan den arbeid, juister nog aan arbeidersverzekering, als onderdeel van Sociale Zaken toekwamen. De heer Loerakker (R.K.) bepleitte eenige verbeteringen t.a.v. de toepassing der sociale wetten, Mevr. de Vries- Bruins (s.d.) besprak o.m. het voorkomen van tuberculose als be roepsziekte van ver plegend personeel, de beer v. Houten (C.D.U.) diende een motie in. die de Regeering moest bewegen allen 65- Vit.X.'K jarigen met een toko- men beneden f 1200 en die geen ouder.sdomsrente hebben, een uit- keering van f 3 per week (f5 voor een echt paar) te v schaffen. Wie zal dat betalen 15 miliioen zullen de kosten bedragen vroeg de heer Smeenk (a.r.) zich af, die verder niet bleek te voelen voor het zgn. omslagstel sel voor de invaliditeits- wel voor de ongeval lenverzekering. Evenals deze spreker critiseerde ook de heer Krol (c.h.) het verzet van den heer Kersten tegen sociale verzekering: de Staatk. Ger. af gevaardigde acht nl. de zorg voor nooddrufti- gen geen staats, doch particuliere taak. Dr. Vos (lib.) wil een commissie van onderzoek naar het voorkomen van t.b.c. als beroepsziekte en noemde voorts reorganisatie onzer sociale ver zekering in de richting van meer unificatie urgent. Wees voorzichtig met unificatie, zoo luidde het advies van den heer Drop (s.d.), waarna de revol. soc. Sneevliet over reactio naire symptomen bij de uitvoering der sociale wetten klaagde. Mr. Joekes (v.d.) ondernam een poging den heer Kersten duidelijk te maken, dat de sociale verzekeringen een groot maatschappelijk be lang dienen en ook de communist de Visser keerde zich tegen den Staatk. Geref. afge vaardigde. Minister Slingenberg bepaalde er zich toe er op te wijzen hoe zelfs de heer Sneevliet waardeering voor de sociale verzekering bleek te koesteren, en hoe de verwijzing met toe standen uit de 16e eeuw in dezen tijd van mo derne -industrialisatie niet opgaat. Wat de vraag van eventueele unificatie onzer sociale verzeke ringswetgeving betreft, kan Mr. Slingenberg mededeelen. dat hij aan zijn Departement op dracht heeft gegeven de industrieele onge vallenverzekering voor te bereiden op den voet der ziekteverzekering. Den tijd voor een be slissing i.z. het omslag stelsel, ter vervanging van het premiestelsel acht de Minister nog niet gekomen. Tenslotte verklaarde hij zich tegen de onvoldoende voor bereide en veel te kostbare motie-v. Houten, die alleen de stemmen van den voorsteller, de s.d. fractie, de communisten en den revol. soc. Sneevliet haalde en zoodoende met 1845 ver worpen werd. Bij de afdeeling volksgezondheid, waar onder ook de volkshuisvesting valt, drong de heer Steinmetz (R.K.) op krachtiger maatrege len ten behoeve van huurverlaging aan. Deze wilde ook instelling' van woningcommissies met het oog op de noodzakelijke krotopruiming. Dit laatste is o.a. een prachtig object voor werkverruiming. Mej. Mi'. Frida Katz (c.h.) acht thans eveneens krotopruiming meer dan ooit geboden. Na haar spraken er nog ver schillende andere afgevaardigden zonder dat 't .sprekerslijstje uitgeput scheen. Morgen voortzetting. AVONDVERGADERING. Financiën (VII B). Vanavond weer een v.d. bewindsman achter de Ministerstafel. Thans Mr. Oud, die den heer v. d. Weyden (R.K.) een pleidooi voor afschaffing van den z.i. onbillijken druk met zich medebrengende grondbelasting en ver vanging door 100 opcenten op de vermogens belasting hoorde pleiten. De Minister had hier tegen twee bezwaren Hij kan momenteel de opbrengst van de grondbelasting niet missen en bovendien zou een dergelijke regeling op een niet ge rechtvaardigd douceurtje voor de grondeigena ren neerkomen. Terwijl de heeren Schilthuis (v. d.) en Mr. Kortenhorst (R.K.) den Minister trachten te bewegen toch nog tot verlaging van de accijns op bier en gedistilleerd over te gaan, moet de heer Jan ter Laan (s.d.) hier van niets hebben. Hoe minder de menschen alcohol te natuurlijk - drinken, hoe beter meen de deze afgevaardigde. Hij wilde voorts 't aan tal klassen van de personeele belasting van 9 op 6 terugbrengen, aangezien b.v. het verschil in grondslag voor de huur tusschen klasse 9 en 1 veel te groot is. De kleintjes moeten hier z.i. 't gelag betalen. Waar de gemeenten in dezen te weinig doen, wenschte hij nu een uniforme regeling betreffende vermindering der personeele belasting voor koffiehuizen enz. De grondslag motor-rijtuigen aldus nog een der ter Laansche wenschen moet uit de per soneele belasting verdwijnen en vervangen worden door een verhooging op de motorrij tuigbelasting. Dit allemaal zou de gemeente lijke autonomie, anaders een bekende oogappel van de partijgenooten van den he°r ter Laan, te veel aantasten, wat ook zou gelden voor de door Mr. Kortenhc-rst aanbevolen afschaffing der zakelijke bedrijfsbelasting. En daarom was de Minister er tegen. De gevraagde verlaging van de accijns op bier en gedistilleerd, waardoor de schatkist nog eens 7 miliioen per jaar kwijt zou raken, kan Mr. Oud nu niet- geven, maar met Sint.... neen. niet. met Sinterklaas, doch met Sint- Juttemuis, zal hij 't misschien wel doen Of zooveel eerder als de toestand verbetering toont) Bleek de heer v. d. Heuvel (a.r.) erg blij te zijn over de geringe opbrengst der belasting op de doode hand. ook omdat ze dan zeker in 1937 (tijdstip waarop de betreffende wet ein digt) zal verdwijnen. Mr. Oud toonde zich over 't resultaat, dat hij nooit zoo heel noog had aangeslagen niet erg bedroefd. Intusschen had hij geen lust zie hop het door den heer Lou- wes (lib.) aanbevolen hellend vlak te bege ven: vrijstelling van de belasting op de doode hand voor maatschappijen tot reddmg van schipbreukelingen. De heer v. d. Heuvel voel de voor vervanging der omzetbelasting door hoogere accijnzen en invoerrechten. Maar de Minister zou niet gaarne aldus in ons belas tingstelsel veranderingen gaan aanbrengen. Wel echter zal hij bij een wijziging der om zetbelasting en die is in den maak al lerlei heden geuite wenschen nog eens de revue laten passeeren. Zij, die bezwaar hadden ge maakt tegen het feit, dat er artikelen zijn die zoowel onder de omzetbelasting als onder de accijnzen vallen wat op dit oogenblik b.v. met tabak het geval is kregen een bepaald tegemoetkomend antwoord. De communist de Visser diende een motie in (waarover Woens dag gestemd wordt) om coöperatieve ver- bruiksvereenigingen van dividend- en tan tieme belasting vrij te stellen. De Minister ver klaarde, er zich tegen hij zag in een dergelijke bepaling 'n ongewenschte bevoorrechting van de coöperatieve boven aandere bedrijfsvormen. Nauwelijks kwam de belasting-dienst aan de orde of de pleidooien voor personeelsbe langen waren niet van de lucht. Wat er verder nog aan belangrijks voorviel, kunnen we mor gen nog altijd releveeren. E. v. R. Nederlandsch kunsthandelaar in Berlijn vrijgesproken. ..Rebecca aan den bron" voor een Rembrandt verkocht. Dinsdagavond heeft de Berlijnsche recht bank in hoogste instantie uitspraak gedaan in het geruchtmakende proces betreffende het schilderij ..Rebecca aan de bron", dat door den Nederlandsehen kunsthandelaar Lamber- tus de Vries als een Rembrandt aan een Ber- lijnschen advocaat was verkocht, terwijl he* vroeger voor een Barent Fabritius gold. De heer de Vries en zijn Duitsche compagnon Reinemer werden vrijgesproken De openbare aanklager had tegen onzen landgenoot twee en tegen Reinemer negen maanden gevangenisstraf geëischt. Paleiszaak in hooger beroep. Naar wij vernemen heeft de Officier v~ Justitie, mr. C. J. van Arkel, hooger beroer aangeteekend in de strafzaak tegen den ex- directeur M. en den oud-commissaris PI. va- het Paleis voor Volksvlijt, die door de Recht bank op Zaterdag 16 November j.l. zijn veroor deeld resp. tot 2\'2 jaar en 1 jaar en negc maanden gevangenisstraf wegens gepleeg:" malversaties, waardoor het Paleis voor ong- veer 120.000 gulden is benadeeld Van de zijde van de verdachten die ver dedigd werden door mr. Th. Muller en mr. dr. Benno J. Stokvis, is tot heden nog geen be roep aangeteekend. De \uiite ïuasch en ook gekleAixde stoffen als rwuwr! Nadat U de witte wasch hebt be- j handeld, de stijf- (f| sel met koud ^^^11 waterverdunnen 1 en daarin de gekleurde stoffen behandelen. U staat versteld van het resultaat. FABRIKAAT N.V. .ONDER ONS". DE KRIM (O Crackfree.'fj'L DEPÓT VOOR DEN HANDEL „VOMIPHARMA" Heerengracht 91, Amsterdam-C. Telefoon 45235, (Adv. Ingez. MecL) Weer goudaanwas bij de Ned. Bank. Ook de jongste, per 25 Novemlber afgesloten, weekstaat der Ned. Bank toont een verderen aanwas van den goudvoorraad. Thans is deze met een bedrag van 5.7 miliioen gulden toegenomen. De totale goudvoorraad bedraagt nu 627.9 miliioen gulden. Door stijging der direct opeischbare verplichtingen is het dekkingsper centage iets gedaald, nl, tot 75.3 pro cent. Voorloopig geen nieuwe Defensieminister Dr. Colijn zou aan tulee departementen blijven. Zoo noodig een nieuwe functionaris voor Koloniën. Naar ..De Standaard" verneemt, is te ver wachten, dat dr. H. Colijn voorshands zoowel het departement van Koloniën als dat van Defensie zal blijven beheeren. Het voornaam ste motief zou liggen in de noodzakelijkheid om het marine-vraagstuk, zoowel wat het materiaal als wat de personeelsbezetting be treft, tot een goede oplossing te brengen. Ge zien het nauwe verband inzake het maritieme vraagstuk tusschen Nederland en Indië wordt in bevoegde kringen aangenomen, dat enkel een minister*, die hoofd van beide departemen ten is, in staat zal zijn het vraagstuk tot een bevredigend einde te brengen. Ook moet het niet onwaarschijnlijk worden geacht, aldus „De Standaard", dat dr. Colijn. indien deze dubbele taak hem te zwaar zou worden, als minister van Defensie zal optre den en een nieuwe functionaris van Koloniën zal worden benoemd. Berechting Ossche misdrijven wordt voortgezet. Donderdag zullen dertien verdachten terecht staan. Na een pauze van enkele weken zal de Ar- rondissements-Rechtbank te 's Hertogenbosch Donderdag a.s. de berechting van de misdrij ven der Ossche bende en haar aanhang, voort zetten. Dertien verdachten zullen zich dien dag te verantwoorden hebben. Den 47-jarigen gedetineerden koopman Gerraraus T. te Heesch is oplichting en het doen van valsche aangifte ten laste gelegd. Volgens de dagvaarding heeft Lambertus V (Bijs de Sijp), na dit tevoren met verdachte te hebben afgesproken, in den nacht van 22 op 23 April 1931 in verdachte's woning te Heesch ingebroken en een aantal goederen zijn tijdelijk weggevoerd, waarna verdachte de N.V. ..Arnhemsche Verzekeringsmaat schappij tegen brandschade te Arnhem heeft bewogen tot afgifte van een geldsbedrag van f 375. door mede te deelen, dat bij hem was ingebroken en hij krachtens zijn polis recht op schadevergoeding had. Van een andere gefingeerde diefstal heeft hij aangifte bij de politie gedaan. De 32-jarige Ossche arbeider Johannes Wilhelmus L., die te Den Bosch is gedetineerd zal terecht staan voor den in den avond van 15 Januari 1929 te Geffen, tezamen en in vereeniging met een of meer anderen ge- pleegden diefstal met geweldpleging in de woning van Lambertus Smulders. De diefstal een bedrag van twintig gulden hebben de daders doen voorafgaan door geweld tegen Smulders en zijn echtgenoote. Voorts zal behandeld worden de in den nacht van 23 op 29 April 1930 te Nistelrode in de woning van Johannes van Grinsven gepleegde inbraak, waar de buit bestond uit een geldsbedrag van f 15, een horloge met ketting, spek en eieren. De daders hebben zich tot de woning toegang verschaft door een gat in den muur uit te breken en daardoor, binnen te klimmen, waarna zij tegen Grins ven geweld hebben gepleegd door hem kracht dadig vast te grijpen, op den grond te werpen en hem een kleed over het hoofd te wer pen. Ervan beschuldigd, dit misdrijf tezamen en in vereeniging met eer. of meer anderen te hebben gepleegd, zullen terechtstaan de 37- jarige Ossche arbeider Marinus Johannes de R.. de 31-jarige Ossche arbeider Adrïanus Wil helmus van Bbeiden gedetineerd te Den Bosch, en de 48-jarige landbouwer Willem Hendrik T., uit anderen hoofde te Arnhem ge detineerd. Terzake van opzettelijke uitlokking tot brandstichting, met het oogmerk om zich ten nadeele van den verzekerden wederrechte lijk te bevoordeelen, zal terecht staan de 36- jarige detineerde Ossche arbeider Johannes van de V. Eenzelfde misdrijf is ten laste gelegd aam den 29-jarigen gedetineerden Osschen arbei der Johannes Josephus van V., in wiens wo ning ingevolge een afspraak tegen een belooning van f 50 op 16 Januari 1932 brand is gesticht. Terzake van diefstal met geweldpleging, in den nacht van 24 op 25 December gepleegd in de te Heesch gelegen woning van den thans 45-jarigen landbouwer H W. Christiaans die door de daders vastgegrepen, geslagen en op den grond geworpen is zullen gezamen lijk terecht staan.de drie gedetineerde Ossche arbeiders Johannes Marinus den B.. Hendricus Cornelus van G. en Michael van R., hesp. 36, 25 en 48 jaar oud. Tenslotte zullen zich voor drie feiten van diefstal door inklimming. resp. verbreking van een glasruit te verantwoorden hebben de 20-jarige te Amsterdam wonende Cornelis Joseph van B. en de te Den Bosch gedetineer de Ossche inwoners Heinrich van L. en Cor nells Lambertus U., resp. 28 en 29 jaar oud. I Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 27 November: De heer Oscar Carré bevindt zich te Amsterdam om maatregelen te nemen voor den bouw van een nieuwen circus aan den Amstel. Het gebouw zal met 1 November 1886 gereed moeten zijn. DE WEISSENBRUCHS in Teyler's Museum. Een der eerste moderne schilderijen, waar mede deze kleine kunstbeschouwingen werden geopend, was het klare Elshout van Jan Weis- senbruch, den neef van den later veel be- faamder Jan Hendrik, over wien wij het dit maal zullen hebben. Doordat) Teyler twee belangrijke werken van dezen Jan Hendrik bezit, die toevallig juist een schoon begin en een donderende finale van Jan Hendrik niet alleen, maar van een gansche kunstperiode demonstreeren, is het interessant die beide doeken eens vergelijken derwijs te beschouwen. Een groei, een bloei en een eindrekening zijn daaruit af te lezen. Er is tusschen beide doeken een leeftijdsver schil van vijftig jaar, niet gering voorwaar en alleen mogelijk bij een kunstenaar als deze Weissenbruch die bijna tachtig jaar oud werd (1824—19031. „Dekkersduin" schilderde hij op zijn vijf en twin tig jarigen leeftijd, den hierbij afgebeelden „Molen" tegen het eind van zijn carrière, vier jaar voor zijn dood. Daartusschen ligt „de Haagsche School" bron van eer en gewin der Hollandsche kunst, van waar eens een internationale reputatie der Hollandsche schilders; en in Dekkersduin kunt ge daar het begin en in Molen het' slot van vinden. Wanneer ge ..Dekkersduin" met de schilderij Elshout van neef Jan vergelijkt, dan staan die twee schilders niet zoo ver van elkaar. Bij beiden die klaarheid van visie bij een nuchter zakelijke waarneming van details, die toch niet zonder poëzie is omdat er een groote ge negenheid voor oogenschijnlijk onbelangrijke dingen uit spreekt. Men heeft dan ook. inder daad de vroege werken van Jan Hendrik wel eens voor arbeid van Jan versleten, wat tot ge vaarlijke vergissingen kon leiden ten opzichte van de geldswaarde dier dingen. Want Jan stierf betrekkelijk jong en heeft nimmer deel gehad aan de evoluties die Jan Hendrik door maakte, noch aan de hausse in marktwaarde, die in de jaren tachtig tot negentig voor de Hagenaars ontstond. Jan Hendrik evolueerde met zijn tijdgenoo- t.en van een aandachtige détailschildering naar dien breeden greep naar een machtige impres sie die een complex van wolkenlucht en land schap op den gevoeligen schilder plots maken kan. Zoo verklaart zich Weissenbruchs beken de. en bij elke gelegenheid graag herhaalde uitspraak, die hij met rollende oogen en veel rollende r's ten beste placht te geven: „Je moet gaan werken als de natuur je een opdon- derrr heeft gegeven". Van dien opdonder be speurt de leek in „Dekkersduin" nog weinig: het verkeer van den schilder met de natuur is daar nog niet van zoo hevigen aard, de artist staat er meer als dociel bewonderaar, dan als zich sterk voelend herschepper. Maar wie nu in Teyler hot origineel van den Molen be schouwt zal licht eerder de grootheid en den groei van zoo'n schilder begrijpen die er lang zamerhand toe kwam het essentieels in de na tuur saam te vatten en de bijkomstigheden huisjes, schuur, vrouwtje) aan den totaal indruk ondergeschikt te maken. Maar hier was in het zoogenaamd realis tisch impressionisme ook tevens een gevaar lijke grens bereikt. Gevaarlijk om velerlei reden. De omstandigheden hadden er toe mee gewerkt dat voor de werken der Hagenaars een buitenlandsche belangstelling en marktwaarde ontstaan waren, die het schilder zijn tot een lucratief en aanzien-gevend beroep hadden gemaakt. In hoeverre dat nu het werk van den binnen- en buitenlandschen kunsthandel ge weest is, kunnen wij voor het oogenblik ter zijde laten. Daar zijn veel meer factoren ook het toeval, het geluk die aan die repu tatie hebben meegewerkt. Afgunstige buren hebben wel veel over die activiteit geroddeld, maar daarmee is de zaak niet aan alle kanten bekeken. Het venijnigst, hoewel niet ongeestig, was wel de Fransche schilder Le Fauconnier die eens. in gezelschap, poneerde dat de groot meesters der Haagsche School niet Mauve, Mans en Weissenbruch. doch Tersteeg, Preyer en Slagmulder (bekende kunstkoopers uit dien tijd) heetten. Neen, het gevaar waarop ik boven doelde, en dat een gevaar voor de kunst was. lag elders. Door winst en aanzien aange trokken, ontstond een generatie van schilders, die daar begonnen waar een Molen van Weis senbruch een eindpunt beduidde en die wat aan zoo'n Molen voorafgegaan was nooit te voren, noch in de vingers, nóch in het hart, bezeten hadden. Een uitgebreide schare van epigonen ontstond, door het leekenpubliek niet zoo direct van de machtige vaders der be weging onderscheiden en met graagte geac cepteerd. De periode van schijnbloei. die men in het economisch leven vlak na den oorlog beleefde was in de kunst feitelijk reeds twintig jaar vroeger tot uiting gekomen. Maar men gaf zich daar geen rekenschap van, even wei nig als men zich vijftien jaar geleden beangst maakte over de voortduring van een toestand die de vetpotten van Egypte in herinnering bracht. Kunst en kunstenaars van vandaag zitten nu goeddeels met de gebakken peren. En er valt niets te voorspellen óf en hoe zij ze kwijt zullen raken. Heel serieuse bezinning voor ieder persoonlijk en een strenge selectie onder elkaar kan den chaos wat overzichtelijker maken, maar hoe het verder gaan zal kan nie mand zeggen. Maar in ieder geval zal men voor die gesmade Ha genaars en hun werk sfeer weer een beetje meer respect gaan krij gen, nu men gezien heeft, dat het nog niet zoo glad zit, ze door iets van gelijke kracht en beteekenis te ver vangen. Jan Hendrik Weissen bruch was wel een dei- laatste krachtfiguren uit zijn periode. Harts tochtelijke natuurmin naar, kon hij weken lang zwerven op de plassen bij Noorden en Nieuwkoop visschend met zijn vriend Roer- meester, schilderend als hij zijn „opdonder" beet had. Weis. de vroolijke Weis, en Roer, beter dan wie niemand visch kon klaarmaken en bakken, heeft om streeks 1900 nog al eens in Haarlem gelo geerd. Bij zijn vriend Slagmulder die toen gedurende een paar jaar een villa aan 't Spaarne. aan het eind van de Zuiderhoutlaan bewoonde. Hij vond de Meer „verduveld" mooi, maar of hij op zijn ouden dag nog ..op donders" kreeg, weet ik niet. J. H. DE BOIS. Landbouwcrisisfonds heeft twee miliioen tekort. Begrooting voor 1936 sluitend. Minister Deckers deelt in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de be grooting van het departement van Land bouw en Visscherij mede. dat de begrooting van het landbouwcrisisfonds voor 1936. die zeer binnenkort zal worden ingediend, slui tend zal zijn. Het tekort op de begrooting van het loopende jaar zal ongeveer 2 mil iioen gulden bedragen. Omtrent de groote lijnen, die minister Deckers bij de landbouw- crisispolitiek denkt te volgen, zegt hij zich nog niet te kunnen uitlaten, omdat hij zich eerst wil doen voorlichten door de onlangs ingestelde centrale commissie van advies. Van brandstoflooze naar gestolen auto. Uitvinder in arrest. De bekende Wardenier, die destijds de vroe gere plaats van zijn inwoning, Wolvega, en osk overig Nederland in opschudding heeft gebracht met zijn z.g. brandstoflooze motor, een uitvinding, welke, naar later bleek, alleen in de fantasie van den jongeman bleek te be staan. bevindt zich thans in arrest in het po litiebureau te Zwolle wegens diefstal van twee auto's, thuisbehoorende in die gemeente. Tegenover den commissaris van politie heeft W. een bekentenis afgelegd. Hij blijft in arrest en zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. oudt Uw handen zacht met Purolï Harde, ruwe of gesprongen handen worden in één nacht, gaaf en zacht met t Beste voor de handen Doos 30 en 60 ct. Tube 80 ct. Bij Apothekers en Drogisten. (Adv. Ingez. Med.) Zoldering in pakhuis ingestort. Arbeider op slag gedood. Dinsdagnamiddag omstreeks kwart voor vijf is in perceel Waterlooplein 53 te Amsterdam een ernstig ongeluk gebeurd, dat het leven kostte aan den 50-jarigen gehuwden arbeider L. Waterman. Hij werd bedolven onder een instortende zoldering. In het gelijkvloersche gedeelte van genoemd perceel is een pakhuis gevestigd, waar karren, stellages en planken van de marktstallen, koopwaar etc. liggen opgestapeld. Daar het naastgelegen pakhuis, waar even eens stallen liggen opgeslagen, wordt verbouwd, was de inventaris hiervan tijdelijk onderge bracht in perceel 53- Om ruimte te krijgen was in het achtergedeelte over de geheele breeds te. ongeveer 8 meter, en tot een diepte van ruim 6 meter, een tusschenzolder gemaakt, die op zware balken rustte. Op deze geïmproviseer de zolder was een groot aantal marktstallen opgeslagen. Op het fatale oogenblik, kwart voor vijf, was Waterman, die 's avonds als stalbaas dienst doet, in het achtergedeelte werkzaam en be vond zich dus onder het hulpzoldertje. Plotseling braken twee zware steunbalken. Met donderend gekraak kwam het houtwerk naar beneden, waaronder Waterman werd be dolven. Onmiddellijk werden brandweer. Genees kundige Dienst, en politie gewaarschuwd en re^ds enkele minuten later was de brandweer van de hoofdwacht Ruyterkade druk bezig met het opruimingswerk. Er was nog hoop Water man levend aan te treffen. Inmiddels was ook de Geneeskundige Dienst ter plaatse. Weldra kon het lichaam onder het houtwerk vandaan worden gehaald. Waterman bleek een balk op het hoofd te hebben gekregen en moet op slag dood zijn geweest. Bij het onderzoek naar de mogelijke oorzaak bleek, dat in een der beide bezweken balken op de plaats van de breuk een zware knoest zat. Het onderzoek wordt voortgezet. Gepoogd een ambtenaar om te koopen? Voor het Gerechtshof te Amsterdam had zich in hooger beroep een groentenhandelaar te verantwoorden, die een ambtenaar, werk zaam aan het Provinciaal Ziekenhuis te Sant poort, zou getracht hebben om te koopen. Hij was een half jaar uitgesloten geweest van de levering van groenten en fruit; toen hij weer leverde, stuurde hij den betrokken ambtenaar 50.—: deze echter retourneerde het bedrag en deed aangifte van de poging tot omkooping. De verdachte was door de rechtbank te Haar lem vrijgesproken, doch het O. M. had hooger beroep aangeteekend. De fru:thandelaaV z 'e niet de bedoeling tot omkooping te hebben 2- had. „Ik ben lang in Canada geweest en daar is het usance". De procureur-generaal bleek van deze usance niet gediend te zijn; hij re- quireerde een voorwaardelijke gevangenis straf van twee maanden met een proeftijd van twee jaar. aangezien verdachte, die werkloos is, een zware boete Kiet kan betalen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5