Deltalianen in hetzuidenopden terugtocht? Radio-Programma De ministerieele veranderingen in Engeland. Geniet van Ferik oval - FinaS round - 25 ets. THIJS IJS EN DE BOOZE BUURMAN [WOENSDAG 27 NOVEMBER 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 4 De strijd in Abessynië. Gorrahei zou reeds ontruimd zijn. Italië meldt een overwinning aan het Somalifront. Terwijl aan het noordelijke front de Ita liaansche legers tijdelijk tot stilstand zijn ge komen in verband met de noodzakelijkheid het achterland te zuiveren en de verbinding tusschen hun legercorpsen tot stand te bren gen, teekent. volgens Abessynische berichten, in het zuiden de aanval op de troepen van ge neraal Graziani zich nu duidelijk af. Generaal Graziani zou op het oogenblik over slechts twee divisies beschikken en op versterkingen wach ten, waarvan een gedeelte eerst aan het einde van de vorige week uit Italië is vertrokken- De Abessynische regeering verklaart, volgens den correspondent van Reuter-A.N.P. te Addis Abeba, dat de Italianen in Ogaden terug trek ken en dat zij Gerlogoebi en Gorrahei reeds hebben ontruimd en nu terugtrekken op Wal Wal. Te Addis Abeba gelooft men, dat aan het zuidelijke front binnen enkele dagen een groote slag zal worden geleverd. Groote con- vooien vrachtauto's, geladen met troepen, zijn gisteren uit Harrar met bestemming naar Gerlogoebi vertrokken, waar zich geen enkele Italiaan meer zou bevinden. Het is niet moge lijk uit een onafhankelijke bron bevestiging te krijgen van het bericht, dat de Abessiniërs Gorrahei zouden hebben heroverd. In ieder geval zijn de Abessynische troepen bewegingen naar het Zuiden de laatste dagen aanzienlijk intensiever geworden. De oorlogscorrespondent van het D.N.B. meldt, dat maarschalk de Bono gisteren ver trokken is naar Massaoea. vanwaar hij. na zijn opvolger, maarschalk Badoglio begroet te hebben, scheep zal gaan naar Italië. Badoglio wordt vandaag te Massoea ver wacht. Hij zal zich onmiddellijk naar Asmara begeven, waar hem een feestelijke ontvangst wordt bereid. Daarna zal hij onverwijld de lei ding der militaire operaties op zich nemen. In sommige kringen van het Italiaansche hoofdkwartier gelooft men, dat Badoglio reeds aanwijzing heeft gegeven voor een reorgani satie der militaire leiding aan het noordelijke front. Men verwacht, dat de politieke bewer king der inheemsche bevolking krachtig zal worden voortgezet. Bij wijze van belooning is Dinsdag Dsjedsjak Asbaha Abraha, die zich einde October heeft onderworpen, benoemd tot stadhouder van het gebied van Sjire. Het 55ste Italiaansche legerbericht heeft den volgenden inhoud: „Een colonne Dankali's heeft de actie tot zuivering van den Oostelijken rand van de hoogvlakte hervat. Vele honderden krijgers uit Dankalië, die zich onlangs onderworpen hebben, nemen aan deze actie deel. Aan het front van het Eritreesche leger corps is de actie tegen Tembien hervat, terwijl bataljons zwarthemden de streek van Gheralta tot aan den pas van Abaro hebben georgani seerd. Aan het front van het tweede legercorps heeft Barambara-Tedla Fanta. die zich reeds eerder aan ons onderworpen had, met zijn krijgslieden krachtige afdeelingen Aoessyniërs bevochten en ze over de Weri, een ziistroom van de Takkaze geworpen en verscheidene ge vangenen gemaakt. Aan het front in Somaliland in den sartor van Joeba heeft generaal Graziani, nadat hij kennis had gekregen van het samentrekken van Abessynische strijdkrachten bij Lamma Sciiindi aan de Webi Gestro, 100 K M. ten Noorden van Dolo, snel een mobiele colonne uitgezonden, die Vrijdag bij verrassing het Abessynische kamp heeft aangevallen- Na een verwoed gevecht, dat vijf uur geduurd heeft, werd de vijand totaal verslagen. Men vond in de om liggende kreupelboschjes ongeveer 100 dooden o.m. twee grasmatsjen. Wij maakten 50 geweren, verscheidene revolvers en een munitiedepot buit. De Italiaansche verliezen bedroegen vier gesneuvelden, vijf gewonden en twee vermis ten, alle doebats (inlandsche krijgslieden). De luchtmacht heeft in het Noorden weer verkenningsvluchten over Tigré gemaakt. Een escadrille van de luchtmacht in Somali land. heeft de Abessynische versterkingen bij Dagaboer gebombardeerd. Italiaansche vliegtuigen hebben over Har rar gevlogen, doch zich van elke vijandelijke handelingen onthouden". Frankrijk. opvatting heeft, moet het dat duidelijk zeg gen. Het is ontoelaatbaar, dat zij, die m woord en geschrift de devaluatie afwijzen, deze door hun wijze van stemmen onvermijde lijk maken. Wat de binnenlandsche politiek betreft legde Laval er den nadruk op, dat zij, die ver antwoordelijk zijn voor de orde en de veilig heid, ook het waarborgen van de repubiikein- sche instellingen op zich nemen. Geen partij heeft het recht haar gezag te stellen in de plaats van het gezag van aën Staat. Spr. nep alle Franschen op en verzocht hun de wereld niet het schouwspel van verscheurdheid te bieden. Het feit. dat op 11 November twee optochten naar het Graf van den Onbekenden Soldaat getrokken zijn. vormt een teeken van een diepingrijpend conflict. Slechts in de nationale verzoening ligt het heil. Als minister van buitenlandsche zaken heeft spr. slechts één doel: Voor het Franscne va derland den vrede te behouden. Zijn taak zal gemakkelijker te vervullen zijn, wanneer Frankrijk sterk blijft, wanneer zijn financiën gezond en zijn stemming goed zijn. De inter nationale toestand waarschuwt tot voorzich tigheid. Naast de vriendschappelijke samen werking met Groot-Brittannië heeft Frank rijk de vriendschap met Italië moeten behoe den, welke hij zelf op 7 Januari jl. in Rome be zegeld heeft. Zoo heeft Frankrijk alle mili taire sancties afgewezen evenals alle maat regelen tegen Italië, die kunnen leiden tot een blokkade ter zee. Voortgaande uitte Laval zich optimistisch ten opzichte van de mogelijkheid het Itali- aansch-Abessynisch geschil bij te leggen. Spr. zeide te hopen, dat men op het gegeven oogenblik niet tevergeefs een beroep zou doen op den verzoeningsgezinden geest van Musso lini. Men zal natuurlijk 'n rechtvaardige en eervolle oplossing moeten vinden, welke de principes van het Volkenbondhandvest in overeenstem ming brengt met de belangen van Italië. Frankrijk is trouw gebleven aan het prin cipe van de collectieve veiligheid. Het heeft dat bij al zijn diplomatieke ondernemingen bewezen. Zoo is met name het Fransch-Rus- sische pact tegen geen enkel land gericht. Deze verzekering heeft de Fransche ambassa deur te Berlijn kortelings den Duitschen rijks kanselier gegeven. Bij het streven naar het vestigen van den Europeeschen vrede wil het de medewerking van allen en het wenscht oprecht, goede nabuurschappelijke betrekkin gen bij wederzijdsche achting met Duitschland tot stand te brengen en te bevorderen. Tenslotte verklaarde Laval, dat hij, toen hij de regeering op zich genomen had, wist, een zware verantwoordelijkheid op zich te laden. Spreker is bereid deze verantwoordelijkheid verder te blijven dragen, maar de regeering moet haar gezag behouden. China. Lavai's radiorede over den binnen- en buitenlandschen toestand. In een door alle Fransche zenders uitgezonden radiorede, die ongeveer 20 minuten duurde, heeft minister-presi dent Laval Dinsdagavond den binnen- en buitenlandschen politieken toe stand besproken. Bij deze gelegenheid sprak hfj de hoop uit, dat tusschen Duitschland en Frankrijk goede na buurschappelijke betrekkingen bij wederzijdsche achting tot stand zou den komen. Het eerste deel van zijn rede was gewijd aan het afleggen van rekenschap over ae werkzaamheid van zijn kabinet binnen het kader van den opdracht van 7 Juni 1935, cüe ten doel stelde den franc te verdedigen en de speculatie te onderdrukken Met 324 tegen 160 stemmen, aldus zette Laval uiteen, heeft de Kamer het kabinet-Laval de machtigings wet gegeven. Vervolgens beschreef Laval de effecten van zijn talrijke decreten. Hij keerde zich tegen het verwijt, sommige klassen harder te hebben aangepakt dan andere. Het principe van de gelijkheid der offers van alle Franschen is bij de decreten toegepast. Een nieuwe devaluatie van den franc moet afgewezen worden. De regeering zal ook niet toelaten, dat door verzwakking van het re- geeringsgezag via 'n sluipende crisis hetzelfde resultaat bereikt wordt. Het instandhouden van de bezuinigingsmaatregelen verhoedt ae devaluatie. Wanneer het parlement een andere DIOPHA, 0.60, void. v. 1 rand. in alle apoth. en drog. Nederl .fabrikaat Lusteloosheid is in vele gevallen het symptoom van nade rend onheil.... Verhoog dus Uw weer standsvermogen met DIOPHA het ideale versterkingsmiddel. Diopha N.V., IJmuiden. (Adv. Ingez. Med.) hadden gevoerd, werd begonnen met de be- eediiging der afgevaardigden. Attlee leider der Labourfractie. De Labourfractie in het Lagerhuis heeft majoor Attlee herkozen als fractieleider. Zijn tegencandidaten waren Greenwood en Mor rison (A. N. P.) Japansche troepen in de gedemilitariseerde zone. Van verschillende plaatsen aan den Grooten Muur komen berichten over het opmarcheeren van Japansche troepen in de geaemilitariseerde zóne, melat het A.N.P. In Peking zijn gister middag 500 Japansche soldaten met volledige ooriogsuitrusting en voorzien van machinegeweren aangekomen. Ook het garnizoen van Tientsin is versterkt. Officieel wordt van Japan sche zijde medegedeeld, dat men manoeuvres wil houden. De toestand is zeer gespannen. Gisteravond ver schenen Chineesche pantserwagens' en motorpatrouilles in de straten van Peking. Het hoofdkwartier van het z.g. „dooden- corps" der autonomistische beweging te Tientsin is gisteren door een volksmenigte be stormd en in een ruïne herschapen. De leden van het corps konden ongedeerd ontkomen mei achterlating van wapens en uniformstuk ken. Om te voorkomen, dat onbevoegden een politie-uniform zouden aantrekken en zich zoo op straat zouden begeven, heeft de politie de laatste dagen haar zomeruniform gedragen hoewel het te Tientsin koud is. Terwijl generaal Soeng-Tsje Yoean zich een definitief standpunt ten aanzien der van Nan king ontvangen opdrachten heeft voorbehou den. schijni het. dat generaal Doihara bij de autoriteiten te Peiplng de deur gesloten heeft gevonden. In Chineesche kringen wordt ver' klaar cl, dat men zijn aanwezigheid te Peiplng moeilijk kan verklaren, nu de Japansche mili taire attaché Takahasji Dinsdag opnieuw heeft verklaard, dat Doihara geen officieele lastgeving heeft. Engeland. Het parlement in zijn nieuwe samenstelling bijeen. Het Britsche parlement is Dinsdag voor het eerst na de verkiezingen bijeengekomen. Deze eerste zitting was gewijd aan de verkiezing van een speaker en de beëediging der afgevaar digden. De liberale oppositie had vóór de zitting Sir Archibald Sinclair tot fractieleider gekozen. Ook Lloyd George en zijn groep hadden aan deze bijeenkomst deelgenomen. Vol gens berichten in de bladen zou men hem de leiding der partij hebben aan geboden, doch Lloyd George zou ge weigerd hebben. Volgens de traditie werden de afgevaardig' den door den vertegenwoordiger des konings uitgenoodigd naar het Hoogerhuis te komen, waar een verklaring van den koning werd voorgelezen. Na den terugkeer in het Lagerhuis werd captain Fitzroy met algemeene stemmen tot speaker herkozen. Fitzroy vervult deze functie reeds 7 jaar. Na de verkiezing verhief zich Baldwin van zijn zetel om een korte toespraak te houden. Hij wenschte den speaker geluk en verklaarde dat het Engelsche parlement, waarop de oogen van heel de wereld gericht zijn, een bol werk van democratie en vrijheid is. Nadat ook de andere partijleiders het woord DONDERDAG 28 NOVEMBER 1935. HILVERSUM I 1875 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—11.30 NCRV. 8.009.15 en 10.Gram.pl. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Gram.pl. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gram.pl. en orkestconcert. 2.— Handwerkcursus. 3.15 Gram.pl. 4.00 Bijbel lezing. 5.Voor de jeugd. 5.30 Amsterd. Kamermuziekkwartet. 6.30 Friesche causerie. 7.— Berichten, Reportage, 7.30 Causerie. 8.00 Berichten. 8.05 Orgelconcert. 9.00 Causerie. 9.30 Chr. Radio-koor. (Om 10.berichten) 10.30—11.30 Gram.pl. HILVERSUM II, 301 M .AVRO-uitzending. 5.30 VPRO. Gram.pl. 9.Kookpraatje. 9.05 Popu lair concert. 10.Morgenwijding. Gewijde muziek. 10.30 Vervolg van 9.05. 11.— Orgel- viool-recïtal. 12.Het Omroeporkest. Causerie en Gram.pl. 2.15 Voor de vrouw. 2.45 Gram.pl. 4.Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gram.pl. 4.45 Voor de kinderen. 5.30 Causerie 6.Omroeporkest. 6.30 Sportpraatje. 7.Voor de kinderen. 7.05 Piano-recital. 7.30 Engelsche les. 8.Berichten. Gram.pl. 8.15 Concertge bouw-orkest m.m.v. zangsolisten. (In de pauzes: Hoorspel). 10.40 Gram.pl. (Om 10.45 verslag schaakmatch). 11.berichten. 11.10 Kovacs Lajos' orkest. DROITWICH. 1500 M. 11.2511.50 Orgelspel. 12.10 Populair con cert. 1.202.20 Gram.pl. 3.20 Vesper, 4.10 Lezing. 4.30 Gram.pl. 5.05 Orgelconcert. 5.35 Dansmuziek. 6.20 Berichten, 6.50 Zangvoor dracht. 7.15 Spaansche les. 7.50 Lezing. 8.20 Viola-recital. 8.50 Koor- en orkestconcert. 9.50 Berichten. 10.20 Kerkdienst. 10.40 B.B.C .-orkest- 11.35—12.20 Dansmuziek. RADIO-PARIS 1648 M. 7.20 en 8 20 Gram.p'. 12.35 Omroeporkest, i Hoorspel. 8,2-0 Zang. 9.05 Hoorspel. 10.0512.35 Svrnphoniecoreert. KEULEN, 456 M. 5.50 Concert. 11.20 Orkestconcert. 1.35 Gram platen. 3.20 Piano-recital. 4.20 Omroepklein- orkest en solisten. 7.30 Omroeporkest. 10- WeragKamer-orkest. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gram.pl. 12.50 Salon-orkest. 1.502.2C Gram.pl. 5.20 Zang. 6.50 en 7.35 Gram.pl 8.20 Symphonieconcert. 10.3011.20 Gramo- foonmuziek. BRUSSEL. 484 M. 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroeporkest. 1.502.2C Gram.pl. 5.20 Salon-orkest. 6.50 en 7.35 Gram. platen. 8.20 Omroeporkest en Cabaret. 10.30 Gram.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Sibeliusconcert m.m.v. zangsoliste. 9.20 Berichten. 9.40 Lezing. 10.05 Weerbericht. 10.20 Zie Keulen. Baldwin neemt geen notitie van de Cooper. Het lot van Londonderry. „diehards". Duff Londen, 25 October. (Van onzen correspondent.) De veranderingen, welke Baldwin heeft ge bracht in zijn kabinet zijn klein maar be langrijk. Ze moeten goed zijn voor de ge moedsrust van de natie in haar geheel zoo ze grievende teleurstelling en wellicht toorn zullen wekken in het kamp der Conservatieve Diehards, die eenvoudig van den premier geen consideratie hebben gekregen. De Diehards zijn dat slag onbeduidende minderheid, wel ke haar gebrek aan aanhang poogt te vergoe den door veel gerucht. Baldwin weet het en heeft het groepje veronachtzaamd door aan de vermeende aanspraken van Churchill op een kabinetspost geen aandacht te schen ken. Hij heeft in den uitslag der verkiezin gen geen overtuigende partij-overwinning willen zien, maar opnieuw een openbaring van de volkssympathie voor een landsbestuur, dat rust op breeden nationalen grondslag. Hij heeft in die overeenstemming met die sym pathie gehandeld op de eenige wijze welke hem openstond. Vader en zoon Mac-Donald wil de premier niet prijsgeven. Thomas moet lid blijven van het kabinet. Hij heeft den zoo liberaal voelenden Lord Halifax bewogen zijn diensten te blijven geven aan het landsbe stuur. Lord Londenderry is zonder veel vorm van proces prijsgeven. Deze Lord en Churchill zouden in het kabinet dragers zijn geweest van beginselen, die niet te best strooken met het karakter van de buitenlandsche politiek welke naar herhaaldelijk ondubbelzinnig is verklaard streeft naar gemeenschappelijke veiligheid in de wereld met de middelen, welke het Covenant van den Volkenbond aan geeft. Churchill is geen vriend van den Vol kenbond en blijft de onverbeterlijke advocaat van machtspolitiek en de daarvan onafschei delijke bewapening, welke zeer zwaar zou moeten zijn. Door hem voorbij te gaan heeft Baldwin duidelijk doen weten dat zulk een poliüek niet wordt overwogen. Door Churchill voorbij te gaan heeft de premier tevens de millioenen loontrekkers van het land, die Churchill als hun bijzon deren vijand beschouwen, aan zich verplicht. De arbeiderspers kan daarom niets kwaads zeg gen van de persoonswisselingen in het kabi net en de liberale pers voelt „slechts dank baarheid" om de woorden van The Star te gebruiken. Die pers blijft het onbegrijpelijk vinden, dat de jonge MacDonald de Domi nions krijgt, hoe verheugd ze ook is, dat Thomas uit dat departement is verdwenen. De jor.ge MacDonald is één streepje hooger gegaan in kabinetsrang en Thomas dienten gevolge een streepje lager. Liberale en con servatieve bladen blijven betoogen, dat Mal colm MacDonald te jong en te onervaren is hoe zeer men zijn bekwaamheden erkent. voor zulk een belangrijk ambt in het kabi net .Maar Baldwin kon niet anders doen, in dien hij een sterk nationaal-Labour element in hei kabinet wilde handhaven. Duff Cooper is de man, die indertijd door de Daily Mail (toen de Empire Cruisader Tndië moesten redden uit de klauwen van het Indisch Congres en toen Gandhi Westmin ster in het oog hield, waar Duff Cooper toen csncidaat was tegenover 'n rijkskruisvaarder) een softy" is genoemd. Een .,softy" is een zwak en lafhartig persoon. De kenschetsing van Lord Rothermere's or gaan was een zaak van bedriegenden schijn. Duff Cooper heeft geen indrukwekkend uiterlijk. Maar hij is de zuivere tegenstelling van een softy" en een man van zeldzame onverschrokkenheid en moreelen moed. Men heeft hem lang Baldwin's beschermeling ge noemd, maar dat was ook een verkeerde aan duiding, daar Duff Cooper niet beschermd wil worden. Wel kan men zeggen, dat Baldwin altijd veel in hem heeft gezien en veel van hem verwacht. De tooneellievende wereld kent den nieuwen minister van Oorlog als echtgenoot van Diana Duff-Cooper, die toen zij wat jonger was. door ging voor het meest (Adv. Ingez. Med.) ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. Het duurt niet lang, of Thijs heeft al een mooi plannetje uitgedacht. Hij wacht tot de duisternis in ingevallen en trekt er dan in alle stilte op uit. En wat heeft hij daar allemaal bij zich? Een lantarentje, een pot met verf enja, je hebt het heusch goed gezien, een oude hooge hoed! Met die drie dingen gewapend heeft Thijs zich op weg begeven naar het huis van Sim. In zijn onuitputtelijken berenkop heeft hij een plan uitgebroed, waarmee hij den kwaden buurman z'n stre ken zal betaald zetten. Let maar goed op. wat er gaat gebeuren! luisterrijke voorbeeld van Engelsche vrouwe lijke schoonheid en die indertijd triomfen heeft gevierd als de non in Het Mirakel, in een door Max Reinhardt verzorgde opvoering. Lord Londonderry, die Lord Privy Seal was gebleven in het kabinet nadat hij het mi nisterie voor Luchtvaart vaarwel had gezegd, is dus opgeofferd. Lord Londonderry is er ten zeerste door in zijn wiek geschoten. Hij be hoort tot dat geleidelijk wegkwijnende deel der Britsche aristocratie, dat in zijn stijve onaandoenlijkheid en gebrek aan constructie ve verbeelding een gezonde ontwikkeling van het leven van den staat belemmert.. De lei ders der linker partij-en hebben aan hem de mislukking toegeschreven van het plan, in Genève voorgesteld, bet gebruik van bombar deervliegtuigen in een oorlog te verbieden en in de jongste verkiezingscampagne heeft de tegenpartij druk gebruik gemaakt van een uitspraak van Londonderry. dat hij de grootste moeite had gehad in Genève zulk een verbod tegen te gaan. Op de billijkheid van de voorstelling zal wel wat ziin af te din gen. De verantwoordelijkheid in dit geval kan niet op een enkelen minister rusten, ook al is hij minister voor Luchtvaart. Maar Baldwin heeft blijkbaar graag de gelegenheid aange grepen om een man, wiens naam verbonden was aan zulk een ongelukkige uitspraak af- te danken. De conservatieve pers heeft aan Lord Lon donderry een minimum van sympathie gege ven. De Lord was ook de Conservatieve lei der in het Hoogerhuis; en ook was hij bij traditie het hoofd van de familie, welke voor de Conservatieve Partij de schitterende re ceptie hield aan den vooravond van de ope ning van het Parlement. De vermaarde recep tie in Londenderry House zal ditmaal niet plaats hebben. Of dit ligt aan gebrek aan grootmoedigheid bij den Lord of aan een beschikking van Baldwin is niet uit te maken. A. K. VAN R. De Abessynische plannen in het zuiden. Luchtafweerdienst thans beter georganiseerd. (Van onzen specialen correspondent W. F. Deedes.) Dedzjazmatsj Nasiboe, de Abessynische opper bevelhebber aan het Ogadenfront. HARRAR, Dinsdagavond, 26 November. De uitgebreide activiteit aan het Zuidelijke front is het gevolg, van ingrijpende verwisse lingen en veranderingen van posities aan beide zij-den, zonder dat er zwaar gevochten wordt. Als men de feiten tegen elkander afweegt, blijkt, dat de Abessyniërs belangrijke, maar tot nu toe niet beslissende overwinningen hebben behaald. De Abessynische voorhoede trekt op in de richting van Gorrahei, ten Noord-Oosten van de Webbe Sjebeli. De troepen van Dedjas- matsj Nassiboe zijn thans in tweeën ge splitst en de berichten melden algemeen, dat zijn tweede troepencolonne naar Wal Wal optrekt De Abessynische beweringen, dat Wal Wal reeds zou zijn veroverd, moeten ech ter met eenige reserve worden opgenomen. Ik neb geen bevestiging van eenig bericht van die strekking ontvangen. Het is ondenkbaar, dat Wal Wal door de in de richting van Gorrahei optrekkende colonne bedreigd wordt. Gerlogoebi zou dan eerst moeten vallen. De Abessyniërs willen een poging doen om de Italianen, die thans hoofdzakelijk in de vallei van de Webbe Sjebeli zijn geconcen treerd, in te sluiten tusschen hun, ongeveer met de grens van Britsch Somaliland even wijdig loopende frontlinie en de troepen van Ras Desta, die zich noordwaarts in de buurt van Dolo bevinden. Zooals ik in een vorigen brief reeds aan duidde, verzamelen de Italianen zich langs de Webbe Sjebeli, om vandaar een nieuwen aan val voor te bereiden, vermoedelijk in de rich ting van de provincie Bale. Wanneer deze aanval wordt uitgevoerd, zul len de Italianen aan drie zijden worden be dreigd. De troepen van Ras Desta immers lrekken eveneens in Noordelijke richting op. Het bericht dat vijf Italiaansche vliegtui gen 'n stad 30 mijl ten zuiren van Djidjiga hadden gebombardeerd en in noordelijke richting naar Harrar vlogen, flitste vandaag om 8 uur 30 per telefoon van Daggahboer naar Djidjiga en vandaar naar Harrar. Zoo- dra deze waarschuwing Harar bereikte ont ruimde een 350 man sterke politiemacht de straten en het plein in het centrum van de stad. en beval iedereen in huis te blijven. De militaire posten in den omtrek kregen bevel zich voor hulp gereed te houden en binnen een kwartier was de stad doodstil en verlaten De troepen kregen bevel niet te vuren voor de eerste bom was geworpen. Om ongeveer 10 uur waren de vliegtuigen op eenigen afstand zichtbaar, maar daar zwenkten zii en keerden terug. Tien minuten later ging het leven ln ^arar w»>r zijn gewonen gang Het is dui- delük dat ateop^al He TtaUaansrhe infante rie is teruggeslagen de luchtmacht voortgaat, terrein van haar vluchten uit te breiden. Auteursrecht Mom in gpost- ANP.)]

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 6