MeeiwatUeet! Sfuit's jCuxe Bahketiiek Hei BeftoiQtijkste BOTER- SPECULAASPOPPEN BOTERLETTERS Ouderdomslessen. Auto in haven bij Weert gereden. Uit Abessynië. 53e Jaargang No. 16087 VerscHijnt dagelijks, beKalve op Zon- en Feestdagen Maandag 2 December 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post /3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38818 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTEXTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames /0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: levenslange Alles indier geschiktheid f 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim 250 - Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk f 30— ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-. Verlies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger /75-, Verlies andere vinger ƒ30.-. het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 2 December. Een Milde Koning, De Grieksche koning George II, na jaren van ballingschap op zijn troon teruggekeerd, be gint zijn tweede bewind in milden stijl, met een algemeene amnestie voor politieke misdrij ven. Dit beteekent dat hij niet minder dan 750 man gedeeltelijk uit de gevangenissen ont slaat, gedeeltelijk uit hun verbanning terug laat keeren. Er zijn er 200 die in laatstge noemd geval verkeeren, waaronder de ex- premier Venizelos en de ex-dictator generaal Piastiras. Onder het gezelschap bevinden zich natuurlijk een menigte vijanden van Z.M.'s bewind, en hij toont niet geringen moed door hen los te laten. Anderzijds verplicht hij hen aan zich maar hoevelen zullen dat besef fen? Het geval van de Grieksche amnestie, uit gevaardigd door een koning die tegelijk heeft aangekondigd dat hij tegenover alle rich tingen strikt onpartijdig staat, doet in deze tijden bijna onwezenlijk aan. Dit soort van verwisseling-van-régime waren wij bijna ver geten. Wij waren gewend geraakt aan verwis selingen niet alleen dictatoriale waarbij het tegendeel van een amnestie geschiedde. Het begon zoo langzamerhand de gebruikelijk ste zaak van de wereld te worden, dat een nieuw régime, eenmaal de macht veroverd hebbende, begon met zich te wreken op de leiders en aanhangers van het vorige bewind. Op andere wijze schijnt een burgerlijke re- geeringsmacht zich niet veilig te kunnen voe len. En degenen wier ingeboren begrippen van recht zich niet lieten verloochenen moeten zich wel in vele gevallen met verbazing afge vraagd hebben hoe men ooit iemand in rechte kon straffen voor daden, begaan onder een vorig régime, als die daden onder de wetge ving van dat régime toelaatbaar waren. Deze verbazing is zeker gerechtvaardigd. De Grieksche koning houdt zich met der gelijke goedkoope wraaknemingen niet op, en laat ons erkennen dat hij met zijn amnestie verricht, hetgeen alleen des konings kan zijn. Wie dit even overdenkt beseft weer eens de onloochenbare waarde van het koninklijk prerogatief, dat in een achter ons liggende periode door velen zoo vaak onderschat is. Inderdaad belichaamt het een hoogheid die aan elke burgerlijke machtsuitoefening in deze wereld tot dusver altijd vreemd is ge bleven. De algemeene amnestie, het staan boven de partijen zooals dat ook in ons eigen ko ningschap zoo treffend belichaamd is, zijn uitsluitend-koninklijke prerogatieven. Er zijn er meer, minder-gemakkelijk-definieer- bare ook. maar deze twee teekenen de be langrijkheid der constitutioneele monarchie wel zeer scherp. In een republiek kan men zich een president denken, wiens karakter eigenschappen hem tot dezelfde hooge on partijdigheid zouden geschikt maken. Maar in de practijk wordt hij zelden of nooit zoo door zijn volk beschouwd. Hij mist de traditie niet alleen, die de ko ninklijke dynastie sterkt, maar hij is altijd een man met een partij-politiek verleden, afkom stig uit een bepaalden kring der bevolking. Dén koning alleen kan men niet vereenzelvi gen met een beperkte bevolkingsgroep, tenzij hij door verkeerde opvatting van zijn taak daartoe aanleiding heeft gegeven. George II's afzetting na zijn eerste enkele jaar bewind is niet aan een dergelijke fout te wijten geweest. Men heeft hem, jong als hij toen was, geen tijd gegeven en geen kans gelaten. Als man in de volle kracht des levens krijgt hij die kans nu wél, en zijn optreden wekt den indruk dat hij vastberaden den koninklijken weg wenscht te betreden. Daarvan is deze amnestie, die natuurlijk bij zijn eigen aanhang hier en daar wel wat schrik gewekt heeft, het eerste en moedige be wijs. Men moet er wel uit afleiden dat deze vorst een man van sterk karakter en hoog plichtsgevoel is. Als hij het Grieksche volk eindelijk tot rust en opbouwende samenwer king kan brengen, na jaren van politieke hondengevechten en dictatoriale mislukkin gen, zal het hem zeer dankbaar moeten zijn. R. P. DE INBRAAK TE LEIMTIDEN OPGEHELDERD? Te Aalsmeer zijn vier mannen gearresteerd, die verdacht worden van de inbraak, welke te Leimuiden is gepleegd (men zie pag. 3).Bij een van hen is een bedrag van 100 in een zakdoek geknoopt, gevonden. Voor de aan wezigheid van het geld op de plaats, waar het gevonden si, gaf hij een veidachte verkla ring. In elk geval staat vast, dat de mannen op pak zijn zijn geweest in den nacht, dat de inbraak is gebeurd. De politie onderzoekt een en ander en houdt tevens, naar Het Volk meldt, rekening met de mogelijkheid, dat zij meer af weten van den te Alphen aan den Rijn gepleegde inbraak.. Prof. dr. J. H. Scholte onderscheiden. Naar wij vernemen heeft de beroemde „So- cieaade de Geographia de Lisboa" te Lissabon in haar jongste zitting benoemd tot corres- ponaeerend lid Prof. Dr. J. H. Scholte, Hoog leeraar aan de Amsterdamsche Universiteit als erkenning van zijn groote verdiensten als pu blicist en wel speciaal voor de negentiende pro fessorale sectie, n.l. die voor „Kunst en Litte ratuur". Kerst Zwart, t Op 76-jarigen leeftijd is te Overveen in der- nacht van Zondag op Maandag te 1 uur over leden de heer Kerst Zwart, onzen lezers wel bekend door vele goed geschreven en door hemzelf geïllustreerde bijdragen, vooral op het gebied van het vogelleven. Kerst Zwart is gestorven. Kerst Zwart die honderden, duizenden heeft geleerd de vogels lief te hebben. Onze lezers kennen hem van zijn aardige, pittige vertellingen die van tijd tot tijd in ons blad verschenen. Midden uit het volle leven is hij wegge nomen en zijn plaats blijft ledig. Want er zijn nog maar weinigen die als Kerst Zwart aan cud en jong spelenderwijze de natuur open baren. Dat was 't wat Kerst Zwart tot een bijzonder mensch maakte: zijn vroolijke, luchtige en tevens ernstige manier waarop hij de wonderen om ons heen tot ontdekking bracht. Midden uit het volle leven. Wel wisten wij reeds eenigen tijd geleden dat de ruim 76-ja- rige krasse oude heer ziek was geworden, dat hij zijn werk dierhalve heeft moeten neer leggen, doch slechts enkelen zullen hebben begrepen dat dit een somber voorteeken was. Midden uit zijn werk. Want al verschenen er reeds tientallen artikels van zijn hand en talrijke boeken en boekjes, Zwart's kennis was onuitputtelijk en telkens ontdekte hij weer nieuwigheden die hij op zijn bekende manier op groote schaal en in eigen kring verder vertelde. Nog steeds was hij bezig met schrijven. Voor boeken, tijdschriften en dag bladen. Overveen zal hem ook missen. Weliswaar woonde hij pas enkele jaren in Overveen, maar hij was er een bekende en geliefde fi guur geworden. Hij maakte er lange wan delingen, onverschillig wat voor weer het was en welk jaargetij. Een wandeling in gezel schap van Kerst Zwart beteekende immer voor iedereen een tijd van hartelijkheid en.... aangename leering. De vogels, dat was zijn lievelingsonderwerp. Hij kende ze allemaal. Eerst uit liefhebberij, later uit studie, die eigenlijk ook liefhebberij ■was. Maar ook op ander gebied was Kerst Zwart thuis. Dat bewijzien zijn boekjes over folklore en natuurkunde. Zijn jarenlange verblijf in den Achterhoek ..Graafschap" zeggen de bewoners van deze streek, want Achterhoek is voor hem een beleedigingi hebben hem volop in de gelegen heid gesteld veel te leeren van folkloristische gebruiken. Gedurende dezen tijd. toen hij hoofd der school was te Ruurlo, heeft hij veel stof verzameld, niet alleen voor zijn boek over volksgebruiken, maar ook voor dc werken over de vogels vooral. Kerst Zwart was een van den ouden stem pel. Een hartelijk mensch, van wien veel warmte uitging. Die met een jeugdig vuur vertelde over zijn liefhebberijen. Die slechts noode wordt gemist! De begrafenis van het stoffelijk overschot zal te Ruurlo plaats hebben. Spoorwegaandeelen voor wapenmateriaal ingeruild? EN VAN Smedestraat Wagenweg Botermarkt 13714—10876 11633 12133 (Adv. Ingez. Med.) De onderhandelingen tusschen P. E. N. en gemeenten. Nog geen overeenstemming. Nog steeds zijn de onderhandelingen gaande tusschen het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord Holland en de gemeenten Naarden. Castricum. Egmond aan Zee, Limmen en An- dijk, inzake overneming der gemeentelijke electriciteitsbedrïjven. Het ziet er niet naar uit, dat deze kwestie binnenkort haar beslag za! krijgen. Het P.E.N. wenscht de gemeentelijke bedrij ven over te nemen voor de boekwaarde. De ge meenten wenschen geen overneming. Mochten zij daartoe gedwongen worden, dan wenschen zij boven de boekwaarde een vergoeding we gens winstderving. De gemeenten, die een gas bedrijf expioiteeren wenschen bovendien een schadeloosstelling voor te voorziene exploita tieverliezen door concurrentie van het P.E.N. Hangende de onderhandelingen heeft het P.E.N. de levering engros aan de gemeenten waarvoor het contract 1 Juli. 1935 was afge- loopen, tot 1 December 1935 voortgezet. Vóór dien datum diende overeenstemming inzake overneming verkregen te zijn. Deze overeenstemming is niet bereikt. De gemeenten hebben slechts haar standpunt uit eengezet. Het P.E.N. heeft thans aan de ge meenten bericht, daar het zich laat aanzien, dat de onderhandelingen 1 December 1935 niet zullen zijn geëindigd, bereid te zijn. de stroom- levering engros ook nog gedurende December op den bestaan den voet voort te zetten. TENTOONSTELLING IN ONZE TIJDINGZAAL. Voor den 22sten keer zal de tentoonstelling van het werk onzer Jeugd-Rubriekertjes in onze Tijdingzaal te bezichtigen zijn en wel op Dinsdag, 3 December van 29 uur en op Woensdag 4 December van 109 uur. Als motto zouden wij boven deze tentoon stelling kunnen schrijven: Van het gezonde kind voor het zieke kind. Al wat bijeenge bracht, vervaardigd en gerepai'eerd is, zal straks een St. Nicolaasgeschenk zijn voor 10 verschillende inrichtingen in Haarlem, Bloe- mendaal. Santpoort, Zandvoort en IJmuiden. Geen inrichting, waar zieke of arme kinaeren vertoeven in Haarlem en onjgeving, is over geslagen. Is deze tentoonstelling niet een stralend lichtje in deze donkere dagen? Natuurlijk komt U ook een kijkje nemen en ik voorspel U nu reeds, dat U büjder zult heengaan, dan U kwam. Wie de kinderoffers gezien heeft, die in onze Tijdingzaal zijn sa men gebracht, gelooft sterk in het goede van de spes patriae. Als U komt, verricht U ook een goed werk. De minimum-entreeprijs is 10 cents. Deze entree-prijzen worden overgedragen aan de Af deeling Haarlem ter bestrijding 'der tu berculose. Wanneer er op 5 December blijdschap is op vele kinderzalen en in vele kindertehuizen, moge er dan ook blijdschap zijn bij den Ad ministrateur der T.B C.-Afd., omdat vele kleine dubbeltjes een heel groote som hebben ge maakt. Dus U komt en brengt al uw huisgenooten en kennissen mee! W. B Z. Aan de Rubriekertjes van Onze Jeugd. De St. Nicolaasviering van het St. Antonius- Ziekenhuis, IJmuiden-Oost begint reeds Dins dag 3 December 's middags om half 4 Dan komt de goede bisschop met zijn knecht ons bezoeken. Wie van jullie komen kan, is welkom. Jullie mooie cadeautjes worden dan op 5 De cember bij de bedjes neergezet. (Een 105-jarig man te Neiv-York heeft als middelen om zoo lang te leven o.a. geraden om op hout of op een ossenhuid te slapen en gekookt, of nog liever rauw, gras te eten.) Wanneer je honderdvijf geworden bent. Dan komt de p*gs nleuws-gierig naar ie kijken. Dan word j' als oud, zoo niet als wijs erkend. Maar zelf wil je van wijsheid graag doen blijken. Er wordt gevraagd, hoe je 't 'm hebt gelapt, Om reeds zoo oud en toch niet dood te wezen, Hoewel j' er zelf geen sikkepit van snapt. Begin je nu de ouöheidsles te lezen. Men hoort je met gepasten eerbied aan. Omdat men vreest, dat je zóó dood kunt blijven, En dus begin je harder door te slaan. Men zit toch klaar om alles op te schrijven. Je geeft als leus: bijt in het rauwe gras. Teneinde niet te vroeg in 't gras te bijten. Alsof een mensch een simpel koebeest was. Dat al zijn dagen grazende kan slijten. Dan ook: zie van uw huidig donsbed af. Omdat dit niets met huiden heeft te maken. Slaap op een ossenhuid en mijd het graf. Of hout, als je de huid niet goed mocht smaken. Je gaat wat door in dezen zelfden trant, Met fantasie, een schooner oogmerk waardig. En het komt alles keurig in de krant, Zelfs als je oud bent., staat dat altijd aardig. Maar wat je niet weet is, dat iedereen Wien je dien goeden raad wenscht mee te geven, Denkt: ik ga liever heel wat eerder heen. Dan zoo'n bestaan tot honderdvijf te leven. P. GASUS. WEERT 2 December (A. N. P.) In den afgeloopen nacht heeft te Dorpplein onder de gemeente Weert een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij vier personen om het leven zijn gekomen. Gisteravond hadden vier personen bij een garagehouder te Weert een auto gehuurd om daarmede naar Maastricht te gaan. In den nacht zijn zij via België naar Weert terugge reden. De weg loopt langs de Zuid-Willems vaart. Bij de zinkfabriek van de firma Kempen te Dorpplein-Budel maakt de weg een bocht naar rechts. Op deze plaats is de auto met groote vaart, doordat de bestuurder de bocht niet. heeft bemerkt in de haven der-zinkfabriek gereden. Deze haven is ruim twee meter diep. zoodat het voertuig nagenoeg geheel on der water verdween. In den nacht heeft nie mand iets van het ongeluk bemerkt. Eerst hedenochtend vond een schipper in de haven de auto. Met de kraan van de zinkfabriek werd het voertuig op den wal gereden. De vier jonge mannen, afkomstig uit Neder- weert. zaten nog in den wagen. Bij allen wa ren de levensgeesten reeds lang geweken. Over de oorzaak van het ongeluk tast men nog in het duister. De auto was een bijna nieuwe vterdeurs Chevrolet. Vermoedelijk heeft men te hard gereden en is men in den bocht van den weg geslingerd. Botsing met doodelijken afloop voor den Kantonrechter. Het had maar weinig gescheeld of de ver dachte. die Maandagmorgen voor den Haar- lemschen kantonrechter was verschenen, was voor de rechtbank gedaagd, wegens dood door schuld. Slechts door een toevallige om standigheid kon hem dit niet ten laste wor den gelegd. Op 14 October had deze verdachte met een groentenauto in de Weeresteynstraat te Hil- legom gereden met een dusdanige snelheid dat de verschillende getuigen het kwalifi ceerden als: ..onbegrijpelijk, schandalig, idioot", en dergelijke termen. Voor den wagen van den verdachte reed een andere vrachtauto, die aan de rechter zijde van den weg een inrit wilde inrijden. Daartoe had de chauffeur op ongeveer 100 meter afstand de richtingaanwijzer uitgesto ken. Bovendien reed deze auto zeer langzaam en week iets naar links uit om de draai te kunnen nemen. Hiermee heeft de verdachte geen rekening gehouden, reed tegen de ach terzijde van de afzwenkende auto aan, waar door niet alleen alle groen ten kisten over den weg werden gezaaid en tegen een derde vrachtauto werden geslingerd, die uit de te genovergestelde richting kwam. doch boven dien werd een meerijdende man van de auto geworpen en tegen den derden vrachtwagen geslingerd, waardoor de ongelukkige bijna onmiddellijk overleed. De verdachte gaf toe hard te hebben ge reden. Hij moest wel hard rijden omdat zijn baas in Zaandam om drie uur de groenten moest hebben, welke om één uur van den zelfden middag te Veur werden geveild. Hij reed daarom geregeld 70 kilometer op de buitenwegen. Bovendien stond vast. uit de proces-verbalen dat de verdachte altijd hard rijdt, ook in de bebouwde kommen met een voorschrift voor de maximumsnelheid. Hij staat als een opschepper bekend, die er prat op gaat in anderhalf uur van Mont- foort naar Zaandam te rijden. Met hem pra ten zoo andere chauffeurs van deze firma. Een wegwerker van de tram heeft de auto op den bewusten dag langs zich heen zien Het woord is aan.... Napoleon: Er zijn in de wereld slechts twee machten: de geest en het zwaard. Op den duur wordt het zwaard toch altijd door den geest ovcrivonnen. TERUG NAAR ADOEA? In het Noorden zouden de Italiaan- sche troepen op Adoea terugtrekken, waarbij de Abessyniërs trachten de ravitailleering der Italiaansche troe pen Jangs den weg AdoeaMakalle af te snijden. IN HET ZUIDEN. In het Zuiden zouden de Abessyniërs ongeveer 30 K.M. per dag vorderen. AANDEELEN OVERGEDAAN. Het pak aandeelen van den Dzjiboe- ti-Spoorweg. dat in bezit was van den Negus, is in Engelsche handen overgegaan. Abessynië zal nu een leening kunnen sluiten. Voor verdere berichten zie men deze pagina en pagina Buitenland. suizen, keek hem na en zag het ongeluk in de verte gebeuren. De snelheid, die de getui gen schatten, varieeren van 70 tot 90 en zelfs 100 kiiometer. Verdachte zei niet geweten te hebben dat er een man boven op de groenter.klsten zat. Deze man. die zooals later is gebleken, zijn meisje te. Amsterdam wilde bezoeken, moet op clandestiene wijze achterop den wagen zijn geklommen Aan deze omstandigheid heeft de verdachte te danken dat hij niet wegens dood door schuld is vervolgd Het is gebleken dat het slachtoffer van de botsing gedurende den geheelen weg groote moeite heeft gehad niet van de auto te vallen. Krampachtig heeft hij zich aan de touwen vastgehouden. De verdachte geloofde niet 90 kilometer te hebben gereden, omdat de wagen niet zoo hard kon rijden. „Anders zou u het zeker wel doen", was de meening van den kantonrechter. Ook uit den stand van de drie auto's na de botsing is gebleken dat de verdachte onver antwoordelijk moet hebben gereden en zijn verweer dat de voor hem rijdende auto naar links boog om rechts in te rijden, waarbij deze wagen nagenoeg zou hebben stilgestaan, kon niet opgaan, daar een chauffeur met dergelij ke dingen rekening moet houden. De eisch van den ambtenaar van het open baar ministerie, die in zijn requisitoir eraan herinnerde hoe de verdachte nauwelijks aan een vervolging wegens dood door schuld is ontkomen, luidde: 50 boeLe of 20 dagen hechtenis, acht dagen voorwaardelijke hechtenis met een proeftijd van twee jaar en zes maanden intrekking van het rijbewijs. Het vonnis van den kantonrechter was con form den eisch. Volgens Abessynische berichten zouden de Italianen thans aan het noordelijk front op den terugtocht naar Adoea zijn. PaS- 4 Italië heeft te Genève een démarche bij de Commissie van Achttien gedaan. pag. 4 Het nieuwe Grieksche kabinet samengesteld; de amnestie wordt heden afgekondigd. pag. 4 Dc Duitsche regeering neemt maatregelen tegen dc kerkelijke oppositie. pag. 4 Jhr. ïr. O. C. A. van Lidt de Jeudc kondigt verschillende nieuwe plannen voor spoor wegen en wegverkeer aan. pag. 3 Te Leiden zijn twee arbeiders onder een val lenden muur gedood. pag. 3 Prof. dr. H. Visscher is uit de a.r. partij ge treden en heeft als Kamerlid bedankt. pag. 3 De A.K.U. moet de looncn verlagen. pag. 3 Nabij Weert is hedennacht een auto in een havengereden. Vier jongelui verdronken. pag. 1 De 25ste partij tusschen Euwe en Aljechin is in voor Euwe gunstigen stand na -10 zetten afgebroken. pag. 8 Laatste Berichten pag. 11 ARTIKELENENZ. R. P.: Een milde Koning. pag. 1 A. A. .Matris: Studenten-studiën. pag. 3 K. de Jong: Concert der H.O.V. pag 13 J. B. Schuil over: Een Vrijdagskind. pag. 2 J. B. Schuil: St. Nicolaasfeest Bond van Ned, Onderwijzers. pag. 2 J. H. V.: IJshockey in de hoofdstad. pag. 7 Camrubriek. pag. 7 25 percent der aandeelen van de Dzjiboeti- spoorlijn zou thans in Britscli bezit zijn. DZJLBOETÏ, 2 December (A.N.P.) In welingelichte kringen gaat het gerucht, dat keizer Haille Selassie de Abessynische aan deelen van den spoorweg DzjiboetiAddis Abeba, welke 25 pet. van het aandeelen kapitaal vertegenwoordigen, heeft verkocht aan een Britsch concern tegen een belang rijke hoeveelheid wapenmateriaal. Zrs. v. h. St. Antonius-Ziekenhuis, Zeeweg 168. IJmuiden-Oost. De St, Nicolaas-viering van de Lichthoeve, Kweekerslaan 1317 Santpoort zal plaats heb ben Donderdag 5 December van 5 tot 7 uur. Ieder Rubriekertje is welkom, maar er is een groote maar en wel deze: één van de kinde ren heeft mazelen. Natuurlijk ligt ze wel ge- isoleerd. maar wie nog geen mazelen heeft ge had, moet veiligheidshalve ons later maar eens komen bezoeken. Zuster A. VERKERK. secretaresse.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1