M DE BILT i Fa. Anton de Rooy ECHTE WALES-ANTHRACIET EEN KWAJONGEN ALS HUWELIJKSMAKELAAR. SISA'NDA'G 2 DECEMBER '1935 HA'AREE M'S DACBEAD 2 EFFECTEN - COUPONS REKENING-COURANT VREEMD GELD SAFE-LOKETTEN Achtjarig bestaan van de „De Oosthoek". Op een feestavond herdacht. De Overijselsche-Drentsche-Geldersche ver eeniging „De Oosthoek" heeft in November haar achtjarig bestaan herdacht. Dit feit was aanleiding tot het houden van een feest avond. Zaterdag in de tuinzaal van het Ge meentelijk Concertgebouw. De opgewekte stemming, die steeds de avon den van deze vereeniging kenmerkt, was volop In de geheel bezette zaal aanwezig, toen de voorzitter, de heer Helder, het welkomstwoord uitsprak. Spr. noemde het een verblijdend teeken, dat ondanks de slechte tijden de vereeniging „De Oosthoek" voortdurend in bloei toeneemt. Ongeveer twee en een half jaar geleden telde de vereeniging slechts ruim dertig leden, ter wijl thans, dank zij een intensieve propagan da. het leden-aantal ongeveer l4o bedraagt. Er is dan ook alle reden het achtjarig be staan op uitbundige wijze te vieren. Van den goeden geest, die steeds op de feesten van „De Oosthoek" heerscht. getuigt wel het feit, dat vele aanvragen om lid te worden zijn bin nengekomen van niet-Overijselaars. Deze aan vragen moesten natuurlijk geweigerd worden, daar anders het karakter van de vereeniging verloren zou gaan. De onder-afdeelingen van „De Oosthoek", namelijk de tooneelclub. de dansclub en de korfbalclub repeteeren vol animo voor de op voering van eenige tooneelstukken; danslus- tigen zijn er blijkbaar vele onder „De Oost hoekers" en de korfbalclub is niet te verslaan. Voor dezen bij zonderen feestavond had het bestuur een uitgekozen programma samenge steld. Als humorist en conférencier trad Al- bert Klein op, die de lachspieren van het pu bliek danig in werking bracht. De gooche laar professor Antonini liet de „Oosthoekers" van de eene verbazing in de andere vallen door het vertoonen van zijn handige goochel toeren, terwij hij na de pauze optrad als buik spreker met zijn loopende, zingende en spre kende pop August. Het Haarlemsche Dilettan ten muziekensemble, dat geheel belangeloos zijn medewerking verleende, verzorgde onder leiding van den heer J. Wijnands het muzika le gedeelte van het programma. De heer J. Gerritsen gaf een bewonderenswaardige ma rimba-solo ten beste. Ten bate van het te houden Sint Nicolaas- feest voor de Oosthoeksche jeugd had men een loterij met vele fraaie prijzen op touw gezet, waarvan de loten grif van de hand gingen. Onder leiding van den heer R. van den Berg en op de tot dansen uitlokkende muziek van „The Musical Lunatics", leider de heer van Bommel, duurde het feestelijke bal van de „Oosthoek" nog tot drie uur in den nacht. O.», a f 2.25 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEG 67A TELEFOON 16100 (Adv. Ingez. Med.) AGENDA MAANDAG 2 DECEMBER. Stadsschouwburg. Vereen. Rott. Hofstad Tooneel: „Een glas water" (ab. voorst.) 8.15 uur. Schouwburg Jansweg: „Baron von Haber- niks" door Bouwmeester's Blijspel Ensemble. 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Episode". Op het tooneel Yong Kee Troupe, Chineesche acro baten. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Suikerfreule" gepro longeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: Watt en Half Watt in „Met volle muziek". Op het tooneel: Tom Jersey, hand schaduwbeelden. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Op het verkeerde spoor". Doorloopende voorstelling van 7 tot 11.30 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling S.O.S. 104 uur. Gebouw „De Nijverheid": Rede W. Lubbe- rink voor den Vrijheidsbond. 8.15 uur. DINSDAG 3 DECEMBER. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „Oost West, Egypte 't best" door het Centraal Tooneel. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen. (Rembrandt- en Frans Hals Theater des middags en des avonds; Cinema en Luxor Sound Theater des avonds). Gebouw Prot. Bond. Berkenstraat. Haarlem N.: Witte Kruis, Ledenvergadering, 8 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling S.O.S. 10—4 uur. Broederkerk. Ds. A. M. Berkhoff spreekt, 8 uur. Zang op de Groote Markf. Grootsche plannen van den Nieuwen Haarlemschen Kunstkring. De Nieuwe Haarlemsche Kunst kring, die in zijn ruim eenjarig be staan reeds meermalen op sympathie ke wijze van zijn bestaan heeft blijk gegeven, heeft nu plannen opgevat om in den aanstaanden zomer een grootsche zanguitvoering op de Groote Markt te geven. Reeds kennen wij van den kring een uit voering in Heemstede en een carillonconcert van de Groote Kerk. In Januari wordt bij de bestaande tooneeluitvoeringen een derden avond toegevoegd, daar het ledental van den kring zich voortdurend uitbreidt. Nu is een van de bestuursleden op de idee gekomen in Juni of Juli van 1936 een openlucht-zang uitvoering te organiseeren op de Groote Markt. De heer Jos de Klerk, die met de muzi kale leiding zal worden belast heeft voor deze bijzondere gelegenheid als voornaamste num mer van het programma de Rubens-cantate van den Vlaming Peter Benoit, uitgekozen. Bovendien bestaat de mogelijkheid dat nog een werk van een Nederlander zal worden uitgevoerd, misschien wel een dat voor deze gelegenheid speciaal wordt geschreven. Doch de Rubens-cantate alleen zal ongeveer vijf kwartier in beslag nemen. Wil ait plan slagen, dan zullen alle Haar lemsche zangvereenigingen, zonder uitzonde ring. haar medewerking moeten verleenen. aldus meende de heer De Klerk. „Iedereen die zingen kan, zal moeten meedoen!" Dit is eigenlijk de leuze van de komende, grootsche uitvoering. Zeshonderd zangers zullen zeker wel op de been gebracht kunnen worden en met begeleiding van alle klokken van de Groote Kerk de H. O. V. en speciale Thebaan- sche trompetten, die waarschijnlijk uit Ant werpen zullen moeten komen, zal de Rubens cantate voor een ieder, die het maar wil hoo- ren, worden uitgevoerd. Openluchtuitvoeringen in België en spe ciaal in Antwerpen hebben bewezen dat geen werk als de Rubens-cantate zich zoo goed leent voor uitvoering in de open lucht. De twee jaar geleden gegeven uitvoering van het or kest cnder leiding van Willem Mengelberg in het Amsterdamsche Stadion en die van ongeveer anderhalf jaar geleden der H.O.V. op het terrein van H. F. C. aan de Spanjaards laan, hebben getoond dat er veel verloren gaat. Het is met zoo'n uitvoering als met een schilderij. Een miniatuur kan men op groo- ten afstand niet bewonderen, men moet het van dichtbij zien. Een groot fresco daarente gen moet men juist uit de verte aanschou wen. De Rubens-cantate nu kan men vergelijken met een fresco. Mannenkoren, kinderkoren, vrouwenkoren, alle zullen medewerking moe ten verleenen en de heer De Klerk had zich gedacht in het midden van Mei met de repe tities in de Doelen te beginnen. Natuurlijk is voor deze uitvoering de mede werking van het gemeentebestuur en vooral van de politie noodig. Het bestuur van den Nieuwen Haarlemschen Kunstkring meent op deze zoo onontbeerlijke medewerking wel te mogen rekenen. Immers zal de Groote Markt gedurende deze avondvoorstelling, (die op een werkdag zal worden gegeven), geheel moeten worden afgesloten. Een uitvoering als deze maakt Haarlem „le vend", plaatst Haarlem in het middelpunt der belangstelling. Is zij in de eerste plaats bestemd voor Haarlemmers, wellicht zullen ook vreemdelingen van de openluchtzang hooren. De kosten zijn niet zeer hoog en worden geschat op achthonderd tot negen honderd gulden, die van particuliere zijde bijeen gebracht zullen worden. Voor de H. O. V„ die in dit geval natuurlijk versterkt zal moeten worden, zal deze uitvoe ring een goede werkgelegenheid zijn, een concert van zeer bijzondere beteekenïs. Zooals het zich nu laat aanzien gelooven wij dat er niet aan getwijfeld hoeft te worden of Haarlem zal in den aanstaanden zomer deze buitengewone uitvoering beleven en een ieder die aan dit plan kan medewerken zal dan ook zeker zijn hulp niet mogen onthou den! NEELTJE PATER'S ERFENIS TREKT NOG. De millioenen-erfenisquaestie van Neeltje Pater, die in 1789 te Broek in Waterland kin derloos is gestorven, staat nog in de belang stelling van velen. Zaterdag is te Amsterdam een tweede vergadering gehouden en is in principe tot oprichting eener Neeltje Pater- vereeniging besloten. meldt te Hoogste barometerstand 763.1 m.M. La Coruna. Laagste barometerstand 716.0 m.M. te Skudenaes. en voorspelt: Matigen tot krachtigen tijdelijk stormach- tigen wind uit Westelijke richtingen. Zwaar bewolkt tot betrokken met tijdelijke opklarin gen. Regen- en hagelbuien. Weinig verande ring in temperatuur. Uit het Buitenland Het buiige weer blijft aanhouden. De diepe depressie op de Noorsche Zee ver plaatste haar centrum naar Zuid-Noorwegen. Over het geheele waarnemingsgebied heerscht stormachtig en buiig weer met veel regen en hagel. Langs den Westrand der depressie wor den arctische luchtmassa's aangevoerd die het geheele Westen en Centraal-Europa over- stroomen. met temperaturen beneden minus 30 graden Celsius op 5000 meter hoogte. In de Alpen en in de Duitsche middelgebergten heerschen zware sneeuwstormen. Te Maas tricht viel in twee etmalen 29, te De Bilt 21 en te Vlissingen 24 m.m. neerslag. In Schot land valt sneeuw. De storm gaf temperatuurs- stijging in het binnenland van Zweden en langs de Noorsche kust. Vorst van beteekenis komt niet voor. Voorloopig is er weinig verandering in het buiige weer te wachten. Barometer 734 m.M. 740 m.M. Stand van heden Stand van gisteren Neiging: Achteruit. Opgave van: CAREL VAN HUIZEN, Opticien Kleine Houtstraat 13. Telefoon 14112 Thermometer 2 December: Hoogste gisteren Hoogste heden Hoogste heden tot 12 uur 46 F. 40 F. 43 F. BURCERLIJKE STAND. HAARLEM, 2 December. Bevallen 28 November: E. A. van Rossum du ChattelDurell, z.; 29 November: C. B. Vermeulenvan Kampen, d.; 30 November: F. Haafbrinkde Nooij, d.; L. J. HiemenzPoel man, d.; A. M. v. d. Aarv. Duin, d.; 1 Decem ber: C. Schoutenv. Baekel, d.; J. M. Vlugt Stoop, d.; F. de GrootSczepanski, d.; D. K. W. de Wijs-Biitel, z.; K. KamoenPlantinga, d.: E. van GelderHoevens, d.; M. J. v. d. VeldtDijkmans, z.; C. W. LuijpenPass- mann, d.; Overleden 29 November: P. Zalm, 46 j., Gouwstraat; 30 November: C„ 4 mnd„ z. v. C. van Kampen, HazepaterslaanJ. H. Graaf landSchriel, 76 j„ Saenredamstraat; I Dec.: C. RuigrokKors, 62 j„ Hunzestraat; 29 No vember: C. J. H. v. WortKuijken, 67 j., Medanstraat. LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL. Bond van Ned. Onderwijzers. St. Nicolaasfeest. Het Recept van Zardavo, Meenden wij Vrijdagavond op het St. Nico laasfeest van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, dat toen in het Gemeentelijk Concertgebouw het maximum van geluid was geproduceerd, Zaterdagmiddag bleek het, dat wij ons vergist hadden en het Vrijdag nog maar een storm was vergeleken bij de orkaan van den volgenden dag. Vrijdag was het de avond van de jongens en meisjes der hoogste klassen, Zaterdag was het jongere goed aan de beurt en ja, die kleintjes wonnen het nog, van de ouderen, in hun geluid-explosies. En de zaal leek Vrijdag een kalm meertje vergele ken bij de woelige zee van Zaterdag. Het was aardig om eens na te gaan, hoe heel anders deze kleintjes weer op tooneelspel reageer den dan de ouderen. De kinderen van de hoogste klassen reageeren meer individueel of in groepen, de kleintjes doen het „en masse". Wanneer één het teeken geeft, gaat heel de zaal mee! Een klein groepje behoeft maar hi, hu of hoe te roepen of alle andereu hi-en, hu-en, hoe-en mee. Dat geeft telkens weer explosies van geschreeuw, gekrijsch, gegil en gelach, zoo oorverdoovend, dat je er van onderste boven valt. En het contact t-us- schen het tooneel en de zaal is er onmiddellijk. Alles wordt met een hoeratje begroet! Een valpartij t je we kregen er helaas maar een op dezen middag en dan nog bij ongeluk geeft het maximum van vreugde in de zaal en voor clownerie zijn deze kleinen veel meer toegankelijk dan de ouderen. De kleinen voelen zich ook r->g meer één met de spelers op het tooneel en een stuk voor dit zeer jonge publiek het bleek mij Zaterdag wel duidelijk stelt weer heel an dere eischen dan dat voor de oudere klassen. Hoe meer men de jeugdige toeschouwers in de handeling betrekt hoe beter. Acteurs en actrices, die gewend zijn veel voor de jeugd op te treden, weten dat ook heel goed en zij verzuimen geen moment om „de zaal te be spelen". Virtuoos op dat gebied bijvoorbeeld is Corrie Vonk, die met de kinderen doet. wat zij wil, enkel doordat zij zooals een Buziau in de revue het voetlicht als het ware over brugt en één wordt met het publiek Eén oogenblik hoopte ik Zaterdagmiddag, dat de spelers in Het Recept van Zardavo dit ook zouden doen. Het was. toen de lakei zich even tot de zaal wendde. Het was opmerkelijk, hoe de kinderen daar prompt op reageerden, een bewijs, dat een jeugdig publiek altijd graa; in de handeling betrokken wordt. Het was overigens een alleraardigst kinder- tooneelstukje, dat de heer J. H. Kuling voor deze gelegenheid had gemaakt. De vondst van de verschillende tabletten, die de macht bezaten om de menschen te verstij ven en weer te genezen was zelfs heel goed en bood den schrijver in het tweede bedrijf de gelegenheid tot het scheppen van allerkoddig- ste situaties, waar hij handig gebruik van had gemaakt. Heel grappig bijvoorbeeld was het tooneeltje, waarin de verstijfde markies en markiezin door de lakei „gevoerd" werden en ook de verschillende manipulaties met den dansmeester, den fluitist en de negerin, die allen op hun wijze de zieken weer wilden ge nezen, waren trouvailles, die volkomen in een kindertooneelstuk pasten. Het effect zou waar schijnlijk nog grooter zijn geweest, wanneer de markies meer zooals de markiezin het soms zeer uitstekend deed in de richting van den'marionet had gesoeeld Wanneer Het recept van Zardova een eerste ling van den heer Kuling is, dan kan ik hem ermee gelukwenschen. Hier en daar zou het stukje vooral in I wat bekort kunnen worden, maar als geheel is het reeds nu vrij wat aardiger dan de meeste kinder- tooneelstukjes, die wij gewoonlijk te zien krijgen. Henk Bakker had weer voor een goede ver tooning gezorgd, al meen ik, dat hij bij een voorstelling voor jongere kinderen het kluch tig effect gerust nog wat kan aanzetten. En ook, dat hij nog meer kan werken op het on middellijk contact tusschen de zaal en de spelers. Ik vermoed trouwens, dat de onder vinding hem dit zelf ook wel geleerd zal hebben. Maar overigens, alle hulde voor wat hij ook in deze opvoering met ongeroutineerde spelers heeft bereikt. Een afzonderlijk woord van lof voor den eersten lakei, die vooral de eetscène met zwier en fantasie speelde. Dat was bijzonder goed. En de costumeering was, evenals Vrijdagavond weer tip-top ver zorgd, Aan alles was gedacht, zelfs aan de groote oorringen van deze Spanjaarden, die regelrecht met den heiligen Sint zoo uit Spanje schenen gekomen te zijn. J. B. SCHUIL. Amsterdamsche Tooneelvereeniging. Een Vrijdagskind. Het leed van Bobby Phillips in „E e n V r ij- d a g s k i n d". het Zaterdagavond voor het eerst op het Leidsche Plein door de Amster damsche Tooneelvereeniging gespeelde tooneel spel van Leopold Atlas, is het leed van duizen den kinderen. Het is het leed van de kinderen, die bij de scheiding der ouders worden uit- gestooten uit het gezinsleven en in hun jeugd eenzaam en zonder liefde verder door de wereld moeten gaan. Het is een simpele, dood-gewone geschiede- Anegang 14 Telefoon 11963 Meer dan 25 jaar, Vulpenhouders onze specialiteit. Koopt dus bij ons een goede Vulpenhouder. Alle merken en prijzen voorhanden, alle met garantie. (Adv. Ingez. Med.) maandag J J i McvCtuir ee<n. ■frOn cfc -TuCtouA^ê (Adv. Ingez. Med.) nis, deze kindertragedie, zooals wij die allen bijna dagelijks in onze omgeving kunnen zien afspelen, maar die juist daarom zoo treft, om dat zij ons een zoo zuiver en navrant beeld geeft van het groote leed, dat zoo vele ouders kun kinderen aandoen. Daar is in de eerste tafereelen reeds dadelijk de angst van Bobby voor wat er tusschen zijn ouders te gebeuren staat. Hoe teer en fijn heeft Leopold Atlas dit uitgewerkt! Bobby be grijpt niet alles, maar hij voelt intuïtief, dat zich iemand tusschen zijn vader en moeder heeft gedrongen, een vijand, die het geluk van zijn vader bedreigt en hij bidt, dat God dezen man zal dooden. Maar zijn gebed wordt niet verhoord. Op een avond, als hij alleen ligt in zijn bedje, komt het tusschen zijn ouders tot een uitbarsting. Als vijanden staan vader en moeder tegenover elkander en Bobby is er zonder dat zij er zich van bewust zijn ge tuige van. Bobby begrijpt nauwelijks, waar over het gaat, maar wel begrijpt hij, dat het vreeselijke dingen zijn, die vader en moeder tegen elkaar zeggen. Hij ziet twee schimmen dreigend tegenover elkaar staan tegen de matglazen van zijn kamer. Nietig en klein volgt hij, staande in zijn bedje, dat voor hem zoo gruwelijk gebeuren en de angst van zijn kinderziel breekt los in een kreet van schrik, als hij ziet, hoe vader en moeder elkander slaan. Mevrouw Phillips ontvlucht het huis en Bobby, half ontkleed loopt haar na, omdat hij uit moeder's woorden had begrepen, dat zij in het water zou springen. Maar Bobby is nog te jong om den juisten zin van moeder's woord te verstaan. In de schaduw van een boom ziet hij den vijand, den man, die zich tusschen zijn vader en moeder heeft ge plaatst. Wat onvermijdelijk was, komt. De heer en mevrouw Phillips gaan scheiden en de rech ter spreekt bij vonnis uit, dat Bobby afwisse lend bij zijn vader en zijn moeder verblijf zal houden. Maar voor Bobby is het huis van zijn moeder geen „thuis". Hij voelt er zich diep ongelukkig, want in Mr. Benton, die de plaats van zijn vader heeft ingenomen, ziet hij ondanks alle moeite, welke Mr. Benton zich geeft om het hart van den jongen te winnen nog steeds den vijand, die zijn moeder van zijn vader heeft afgestolen. Èn het kind met zijn stil verdriet en zijn haat staat tusschen mevrouw Phillips 'en den nieuwen man. Even schijnt het geluk voor Bobby weer te gloren, als hij eindelijk bij zijn vader komt. In een heel fijn, ontroerend mooi tooneeltje wel het beste van heel het stuk zien wij vader en zoon als twee kameraden sa men, gelukkig beiden in het weerzien. Maar dan op eens, als Bobby reeds de kaarsen voor het groote feest heeft aangestoken, ver schijnt er onverwachts 'n dame, die hij nooit nog heeft gezien en van dat oogenblik af is het. of Bobby niet meer voor vader bestaat. Klein en nietig zit hij zwijgend bij de tafel, 'n vreemde nu ook in dit huis. Het ijs. dat vader voor hem heeft meegebracht, laat hij onaangeroerd staan. Al zijn pret is opeens weg, het feest is bedorven, zijn vader is met die vreemde vrouw voor hem zijn vader niet meer. Bobby wordt ziek aan zijn ziekbed ont moeten de vader en moeder elkander nog eenmaal. Zij gevoelen beiden, dat het kind hun geluk in den weg staat en dus eigenlijk te veel is. Daarom klinkt het voorstel van den dokter om Bobby naar een kostschool te sturen, bijna als een verlossing voor hen. Daar op de kostschool, zegt de dokter, zijn veel „gescheiden kinderen" en zal hij zich één voelen met zijn lotgenooten. En mis schien weer gelukkig zijn. Wat dit geluk voor de „gescheiden kinde ren" be teekent, zien wij in het laatste tafereel, waar mijnheer en mevrouw Phillips beiden af zonderlijk Bobby komen bezoeken. Zijn vader en moeder zijn eigenlijk al vreemden voor hem geworden en niet veel anders dan „ge wone bezoekers". Charley Evans, zijn kamer genoot. die evenals hij twee vaders en twee moeders heeft, weet precies, wat het is „een gescheiden kind" te zijn. „Je moet er maar zoo veel mogelijk van profiteeren, net als ik!" FEUILLETON Naar het Engelsch JEFFERY FAR NOL. 19) „O, Dick", zeide zij heel zacht, „dat ik heb kunnen denken, dat jij zoo iets gedaan hadt jij! En dat jij mij hebt laten denken, dat je zoo iets gedaan hadt en dat alles, om dien Imp niet te verraden! O. Dick, het is niet te verwonderen, dat hij zoo dol op je is. Hij praat alleen maar over jou ik werd er soms jaloersch van! Maar. Dick, hoe ben jij in die boot gekomen?" „Door middel van een boom met uitste kende takken". „Bedoel je „Dat ik, zooals ik je reeds gezegd heb, als het ware in de boot gevallen ben". „Maar stel je eens voor. dat je in het wa ter gevallen was". „Maar dat is niet gebeurd", li „En je kan niet eens goed zwemmen!" „Niet, dat ik weet tenminste". „O, Dick, kan je het me ooit vergeven?" „Op drie voorwaarden". „En die zijn?" „In de eerste plaats, dat je me alles laat herinneren wat je tegen me gezegd hebt, toen we naar de waterkeering wegdreven". „Dat hangt er van af. Dick. En de tweede?" „De tweede ligt in het feit, dat niet ver van het dorpje Down in Kent een oud huis staat een typisch oud huis, dat dringend behoefte heeft aan iemand om in te wonen een oud huis, dat niets is zonder de aan wezigheid van zachte, rosige handen, Lis- beth!" „En de derde?" vroeg zij heel zacht. „Die kan je toch zekér wel raden?" „Neen, dat kan ik niet en bovendien daar komt Dorothy en oh, Dick!" „O, Tantie", riep Dorothy, toen ze bij ons was. „wat ziet u rood! Ik wist wel. dat u zonder een parasol in die oude boot door de zon verbrand zoudt worden!" HOOFDSTUK VI. Iedereen kende den ouden Jasper Trent, den veteraan uit de Krim, die medegeholpen had om de Russen en Pruisen te verslaan en, naar het gerucht wilde, op zijn uitge teerd. gebogen lichaam meer wonden had dan er maanden waren in het jaar. Het geheele dorp was trotsch op den ouden Jasper, trotsch op zijn leeftijd, trotsch op zijn wonden en trotsch op de medailles, die op zijn ingevallen borst schitterden. lederen dag kon men hem langs de rivier zien strompelen of tusschen de bloemen in zijn kleine tuintje, maar het meest zag men hem in de zonneschijn op de bank naast de deur van De Drie Leuke Hengelaars. En inderdaad vormden zij een goed bij elkaar passend paar, de uitgeteerde oud-sol daat en de oude herberg, beiden oud, droo- mend meer van het verleden dan van de toekomst, die, naar het mij toescheen, een onzichtbare band tusschen hen was. En toen de oude Jasper ziek werd en het bed moest houden en dat liet zetten tegenover het raam vanwaar hij de oude gevels der herberg kon zien, kon ik de reden daarvan heel goed be grijpen. De Drie Leuke Hengelaars is inderdaad oud. haar vroegere geschiedboeken zijn reeds lang verloren gegaan onder het stof der eeuwen: maar toch hebben de jaren medegewerkt om haar rijp te maken. Men schen hebben geleefd en zijn gestorven, vol keren zijn opgerezen en verdwenen, maar nog staat zij daar onveranderd naast de rivier te kijken naar de Groote Tragedie, welke wij „Leven" noemen, met denzelfden blik en dezelfde superieure wijsheid, met dat half-schalksche. hali-vrlendelijke air, waarover ik reeds gespr-'j-Ren heb. De menschen, die geregeld binnen haar muren samenkomen, hebben vereelte han den en grootendeels grijze haren en zijn ge bogen door het te veel volgen van de ploeg. Een kalme stem hebben zij en hun gebaren zijn rustig, terwijl op hun gerimpelde voor hoofden die geest van stille tevredenheid te lezen was. welken te kennen slechts aan zoo weinig onzer gegeven is. De voornaamste onder hen en door hen allen gerespecteerd was de oude Jasper Trent Hij placht in zijn armstoel bij den haard in hun kring te zitten; en terwijl de rook langzaam oprees uit hun pijpen, ver telde hij van oude gevechten en plotselinge doodsgevallen nu eens in de koude loop graven voor Sebastopol, dan op de met bloed bevlekte hoogten van Inkermann. Toch placht de oude man en ik heb opgemerkt, dat dit altijd geschiedde tegen het oogen blik. dat hij zijn tweede glas bier bijna uit had den draad van zijn verhaal te verlie zen en steeds weer te beginnen over „The Bye Jarge". In den beginne kon ik natuurlijk niet be grijpen wien hij daarmede bedoelde, totdat Mr. Amos Baggelt, de eigenaar van het loge ment, mij in vertrouwen mededeelde, dat de „bye Jarge" niemand anders was dan Jas per's eenige zoon nu ongeveer veertig jaar oud die. hoewel hij in zijn jeugd veel be loofde, toch den verkeerden weg opgegaan was en thans een lange gevangenisstraf on derging voor inbraak Verder vertelde hij mij. dat op den dag, dat zijn zoon veroor deeld was, de oude Jasper een beroerte ge kregen had en daarna nooit meer de oude geweest was; dat alle herinnering aan dat feit uit zijn geheugen weggevaagd was, zoo dat hij over zijn zoon bleef denken en spre ken als een jongen. „Die jongen was een wonder", placht hij te zeggen, terwijl hij met een fonkelend oog rondkeek „Hij is weggegaan om fortuin te maken. O, die jonge Jarge was een genie. Zeg. Amos Baggelt, was hij een genie of niet?" „Hij was een genie!" placht Mr. Baggelt dan met een langzaam knikje te antwoor den. „Kijk eens. sir. zie je die klok daar?" En hij wees er op met een knokigen. bevenden vinger. „Nou. die stond stil er was «van binnen iets kapot en en bewoog geen wij zer meer. Maar de jongen ziet het "ding. be kijkt het en met niets anders dan met zijn twee handen brengt hij het weer aan den gang. Herinner je je nog, Silas Modden. dat hij het alleen met zijn twee handen gedaan heeft?" „Alleen met zijn twee handen!" zeide Silas dan plechtig. „En van dat oogenblik af heeft het ding aan één stuk door geloopen!" placht de oude Jasper dan trlomphantelijk uit te roepen. „O. die jongen van mij was een genie. Hij zal nog eens naar zijn ouden vader terug komen met zijn zakken vol geld en bankpa pier ik weet het ik weet het zeker, de oude Jasper is geen idioot". (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2