Veel plannen bij de spoorwegen. Studenten-studiën. PERhhHEHT DUPLEX HAARDEN» UDDRDKRCMELS SITTERS S KAR MAANDAG 2 DECEMBER 1935 H A A R E E M'S DAGBCAD S Alle diesels binnenkort in gebruik. Verdere tariefsverlagingen worden overwogen. Nieuwe beveiliging van onbewaakte overwegen Jhr. O. C. A. van Lidt de Jeude. De belangrijkste plannen van minis ter jhr. ir. O. C. A. van Lidt de Jeude ten aanzien van het verkeer, welke plannen hij in de Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer over de Verkeersfondsbegrooting heeft ken baar gemaakt zijn: SPOORWEGEN: Afgeronde voorstellen tot verminde ring van het spoorwegtekort zullen zoo spoedig mogelijk aan de Staten- Generaal worden voorgelegd. Verdere invoering der electrische tractie bij de spoorwegen wordt over wogen. De dieseldienst zal waarschijnlijk binnenkort weer in normalen omvang kunnen worden uitgebreid. Invoering van verdere tariefsverla ging en invoering van retourbiljetten met langeren geldigheidsduur wordt overwogen. De spoorweg over den Afsluitdijk wordt voorloopig niet aangelegd. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Een proef zal worden genomen met beveiliging van onbewaakte over wegen. TERTIAIRE WEGEN. Een regeling voor verbetering der tertiaire wegen zal spoedig worden ingediend. Van de verdere inzichten van den Minister van Waterstaat vermelden wij nog de vol gende: Scherper toezicht op de K.L.M.? Van Rijkswege wordt toezicht op de K.L.M. Uitgeoefend overeenkomstig de wettelijke voorschriften en voorts op grond van het tusschen het Rijk en de K.L.M. gesloten sub sidiecontract. De vraag, of het toezicht ter wille van de veiligheid verscherping behoeft, zal in overweging behooren te komen na ont vangst van het rapport der commissie-Kooien. Dat de uitbreiding van het luchtnet der K.L.M. in het jaar 1935 grooter was dan tevoren, behoeft niet onvoorzichtigheid, of onvoldoende voorbereiding te doen onderstel len. Na de o*ngevallen moest de K.L.M. eenige lijnen sluiten en twee lijnen overdragen aan buitenlandsehe ondernemingen wegens het ontstane tekort aan vliegend personeel. Niet over het hoofd mag worden gezien, dat de ongevallen bepaaldelijk geroutineerde be stuurders hebben getroffen. Opheffing Haarlemmermeerlijnen. Behalve op de lijnen Amsterdam—Aalsmeer en Amsterdam—Uithoorn is het reizigersver keer zoo gering terwijl van verandering van tractie geen vermeerdering van vervoer mag worden verwachtdat geen uitzicht kan worden gegeven op handhaving van het per sonenverkeer op de overige lijnen. BUITENGEWOON CONGRES VAN DE CHR. DEM. UNIE. De Chr. Democratische Unie heeft te Zwolle een buitengewoon Congres gehouden, dat zeer druk bezocht, doch niet openbaar was. Het Congres stond onder leiding van den heer R. v. d. Brug te Gouda. Na uitvoerige bespre kingen handhaafde de partij haar grondbe ginselen zooals die in art. 2 en 3 der Statuten zijn vastgelegd. Aan de statuten is thans echter toegevoegd de beginselverklaring zooals die voortaan door iedereen zal moeten worden onderschreven, om deel uit te maken van de partij. Tot Hoofdbestuurslid in de vacature M. Singer, die bedankt had, is gekozen de heer J. Eilander te Almelo. De vaststelling van het kiesreglement voor de candid aatstelling voor de Tweede Kamer werd uitgesteld tot het volgend congres. A. K. U. moet Ioonen verlagen. Voorstel van de directie. Geschoolde vaklieden 15, ongeschoolde tien procent. HET KWAM TOCH DOOR DE SIGAAR. Merkwaardige oorzaak van brand te Blaricum. Zaterdagmiddag omstreeks twee uur brak brand uit in de boerderij van Mie Beek, een bekend Blaricumsch vrouwtje, aan den Meent- weg te Blaricum. De brand ontstond, doordat Mie Beek, die haar commensaal reeds meermalen het roo- ken had verboden, tot drastische maatregelen overging en hem. nadat zij hem de woorden „nu is het uit met het rooken" toegevoegd had, de sigaar uit den mond nam. Zij tipte de asch van den sigaar af en deponeerde deze in de linnenkast. Het linnengoed vatte toen ech ter plotseling vlam en in een oogwenk stond de geheele boerderij in lichterlaaie en brand de tot den grond toe af. Niets kon worden gered. Mie Beek was niet verzekerd. De Directie van de Algemeene Kunstzijde Unie deelt mede. dat zij op 26 November jl. het volgende schrijven aan de verschillende vakbonden heeft gericht: „Het spijt ons zeer. u te moeten bekend maken, met het feit, dat de verhoudingen op de kunstzijdemarkt bij voortduring buiten gewoon slecht blijven Wij achten dezen toe stand zelfs van dien aard. dat wij het be staan van onze ondernemingen bedreigd achten, indien wij geen middelen weten te vinden op korten termijn een financieel evenwicht tot stand te brengen. Zooals u bekend is, hebben wij reeds lang en zeer drastisch bezuinigd. Wij gaan daar mede nog steeds door, maar het resultaat daarvan wordt uiteraard steeds geringer. Wij staan voor het vraagstuk op korten termijn een belangrijke kostenvermindering te be werken en wij kunnen deze slechts bereiken ten kosten van het loon van onze werklie den. Wij stellen voor, zoowel de individueele loonen als de in bijlage B. van ons contract genoemde minimum-loonen te verlagen en wel voor de geschoolde en geoefende vaklie den (vakgroepen 1 en 2A), met vijftien pro cent. Voor alle andere arbeiders en arbeid sters met tien procent. Voor de premies, genoemd in bijlage C. zal een nieuwe schaal noodig zijn, waardoor het bedrag dezer premies eveneens met tien pro cent verminderd wordt. Wij zijn ons bewust, dat wij hiermede van ons personeel een zeer zwaar offer vragen, maar vertrouwen, dat u de noodzakelijkheid van dit offer zult inzien en zult willen mede werken om het bestaan van onze onderne mingen te helpen verdedigen. Overeenkomstig artikel 12 van onze over eenkomst noodigen wij u uit. te onderhan delen over bovenstaand voorstel. Voor de goede orde wijzen wij er op. dat overeenkomstig de laatste alinea van artikel 12 bij onverhoopte niet-overeenstemming onze overeenkomst ontbonden zou zijn, drie maanden na dagteekening van dit schrijven, dus op 26 Februari 1936. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het hier niet alleen de fabriek in Ede, doch ook die in Arnhem betreft. Vicks VapoRub ingrediënten verwerkt in de smakelijke VICKS HOESTBONBQNS (Adv. Ingez. Med.) Leeren chauffeeren kost een menschenleven. Wielrijder gegrepen. Auto bij botsing zwaar beschadigd. Zaterdagavond omstreeks 11 uur heeft op den Utrechtschen straatweg te Jutphaas een ernstig ongeluk plaats gehad. De 25-jarige Th. J. Bos uit Utrecht, bracht zijn verloofde naar Jutphaas, waar zij woont. De beide jonge menschen reden- per rijwiel rechts van den straatweg, toen zij achterop werden ge reden door een auto, bestuurd door den heer De V. uit Vreeswijk, die nog slechts enkele malen een auto had bestuurd en geen rij bewijs had. Naast den bestuurder zat de heer U. uit Doorn, die wel een rijbewijs heeft en toezicht op het besturen hield. De heer Bos werd door het rechtervoorspad van de auto gegrepen, tegen de voorruit geworpen en 25 meter meegesleurd, waarna hij in een sloot terecht kwam. De auto kwam eerst 80 meter verder tot stilstand. Het slachtoffer werd op den berm gebracht en nadat een medicus ter plaatse was gekomen, moest geconstateerd worden, dat de heer Bos het leven had ge laten. Het lijk is in beslag genomen, evenals de auto, die vrij ernstig gehavend was,zoodat de botsing wel zeer hevig moet zijn geweest. Dievengilde maakt goede buit. Vier mille bij twee inbraken. Te Alphen aan den Rijn hebben leden van het inbrekersgilde een goeden slag geslagen. Een dienstmeisje bemerkte Zaterdag, dat de deur, welke van de woning van den procu- catiehouder van de N.V. Dakpannen en Klei- warenfabriek v.h. D. v. Oordt en Co. aan den Woubrugscheweg aldaar toegang geeft tot het kantoor der firma, open stond. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat dieven een gat in de brand- kastdeur hebben geboord, waarna zij een be drag van 2500, welk bedrag gereed lag voor het uitbetalen der loonen, hebben buit ge maakt. Ook te Leimuiden ingebroken Te Leimuiden hebben ongenoode gaston een bezoek gebracht aan het kantoor van de N.V. Autobusonderneming Maaree en Kroon al daar. De inbrekers hebben zich waarschijnlijk in de garage, welke in het centrum van Leimui den ligt, laten insluiten en hebben toen met een valschen sleutel de deur van de trap naar het op de eerste verdieping liggende kantoor geopend. Op deze wijze verschaften zij zich toegang tot het kantoor, waar een ouderwet- sche brandkast haar laatste dagen sleet, in afwachting van de gereedkoming van de kluis welke men bezig is te bouwen, Door het slot van de brandkast te ver wringen kreeg men de kast open. In verband met het feit, dat de firma de loonen van het talrijke personeel zou uitbe talen bevond zich een bedrag van 14 a 1500 gulden in kas. Het geld was verpakt in loon zakjes, welke op hun beurt weer in een groo- ten zaK bijeen gedaan waren. De dieven had den dus gemakkelijk spel. Met hun buit verlieten zij het kantoor via het dak van de garage en ontkwamen zoo in de duisternis. De boekhouder, die tot half één heeft zitten werken, sliep boven het kantoor en heeft van de dingen, die zich daar in den nacht afspeel den, niets gemerkt. De onderneming is tegen inbraak verzekerd. Ervaringen van een Eerstejaars in Amsterdam. Ze zeggen, dat groote gebeurtenissen hun schaduw vooruitwerpen en dat goede daden tenslotte altijd beloond worden. Niets is minder waar. Toen ik een week geleden uit het Jordaan- cabaret terugreed met dat lieve meisje van m'n college, ja, toen vonden we elkaar wel een beetje aardig, dat is zoo. Ik wil zelfs wel toe geven, dat ik haar erg aardig vond. Maar moet ik daarvoor nu zoo vreeselijk ge straft worden? En heb ik geen goede daad gedaan? En komt mij dan niet een belooning toe? En waarom heb ik heelemaal geen schaduw ge zien? In het begin begreep ik de portée eigenlijk niet. Ik kwam nog doodleuk aan bij mijn me debewoners in het Hermeshuis met het be richt: Ik ben bij het meisje van Tilly dat is de dagelijksche betiteling van mijn vrien dinnetje op de thee gevraagd. Niemand zei wat. Allemaal keken ze. Ze keken of ik een moord opbiechtte. Nog snapte ik niets. Nog zei ik: Nou, wat is er? Toen zei er een, met schorre stem: De zie lige idioot. Hij begrijpt er niets van. Begrijpt er niets van? Wat bedoel je? Op de thee zei je toch, hè? Op de thee? Ja, wat zou dat? In den familiekring zeker, hè? Opeens ging me een licht op. Opeens voel de ik een vreemde pijn aan den ringvinger van mijn linkerhand. Opeens zag ik een vreemden heer, die mij geroerd de hand druk te, een vreemde dame. die een traan wegpink te en mij aan haar boezem trok. Het meisje zag ik, met kleurtjes van opwinding op de wangen: ooms en tantes die me kwamen keu ren. Jonge zusjes, die mallotig gichelden. Mijn goede'ouders, voor een fait accompli ge steld. Oma in haar beste spullen. In een wilde warreling trok dat alles voor bij. Toen zag ik weer mijn vrienden, nog altijd met onthutste, meewarige en ook spottende blikken naar mij starend. Jullie.jullie denken toch niet Natuurlijk. Dat snap je toch zoo? Maar dat heb ik heelemaal niet bedoeld' Ben je gek, dat doe ik niet! Ik denk er niet over! Heb je die Invitatie aangenomen? Ja. natuurlijk. Maar ik wist toch niet Dus je moet er heen. Ik zal daar dol wezen. Ik studeer net twee maanden en nou al verloofd? Dank je lekker. Luister nou eens. Laten we zakelijk zijn. Heb je dat meisje reden gegeven te denken Noureden Heb je iets gezegd, waaruit ze zou kunnen opmaken. Nee. Gezégd niet. Kan je van die theedrinkerij ai? Ik kan ziek worden. Maar ilc moet net op dien dag met den assistent over een pre paraat praten. Dus je gaat. Maar denk er om: wees voor zichtig. Pas op je tellen. Alles hangt nu alleen van jou af, van je tact, van je zelfbeheer- sching, van je heele optreden. In ieder geval weet je zeker: als je verloofd uit dat huis komt. kan je tegen jezelf zeggen dat je de grootste idioot bent die er rondloopt. Dat was net wat ik noodig had om m'n positieven heelemaal kwijt te raken. Ik sliep nachten niet. Ik vermagerde zichtbaar. 's Morgens vloog ik met een gil uit een late sluimering op. Op practicum deed ik de stom ste dingen en ik kreeg een stijve nek van het aldoor niet- in één bepaalde richting kijken. Met wallen onder mijn oogen, met mijn Zon- dagsche pak. met den moed in mijn schoenen en met de zekerheid dat ik niet tactvol en niet beheerscht zou optreden, schreed ik naar de thee. En echter hoe anders pakte het uit. Het was een allergezelligst meisjeskamer tje, het was een allergenoegelijkst babbeltje, het was bijwijlen een ernstig gesprek over me dische aangelegenheden, het was een opgewek te Ma. die eens even kwam kennismaken ik hoop niet, dat u 't, kwalijk neemt, maar ik vind het zooveel prettiger als ik de jongelui ken. waarmee Hans omgaat het was een uurtje later een frissche wind die door mijn haren woei, het was een afgewentelde last. die me nu opeens niet meer zwaar te torsen scheen. Je bent nu nog net ontsnapt, laat het je een les zijn. zeiden ze in het Hermeshuis. Maar ik weet juist niet óf ik wel ontsnapt ben. A. A. MATRIS Prof. dr. H. Visscher uit de A.-R. partij. ZONDER VOORUITBETALING SCHOTERWEG t TELEFOON 16659 (Adv. Ingez. Med.) Bloembollen naar de Ver. Staten? Daarvoor zijn invoerrechten op bloem verlaagd moeten worden. In de besprekingen van onze handelsdele gatie te Washington zou volgens het Handels blad de kwestie zijn aangeroerd het invoer recht op tarwe uit de Ver. Staten te verla gen, waartegenover deze invoer van bloem bollen en andere agrarischen import zouden mogelijk maken. Volgens genoemd blad zou zeker van f 7 op f 5,50 worden verlaagd. GOOISCHE NATUURRESERVAAT KOOPT HET SMITIIUIZENBOSCH. Het Gooische Natuurreservaat heeft op een openbare verkooping te Utrecht het Smithui- zenbosch tusschen Laren en Hilversum voor f 21.000 gekocht. Het bosch is 53 hectaren groot en bestaat uit mooi en zwaar opgaand den nenhout. Het is een groote aanwinst voor het Gooi sche reservaat. Ook bedankt als Kamerlid. Prof. dr. Hugo Vis scher te Huis ter Hei de heeft thans zijn ontslagneming als lid der Tweede Kamer ingediend. Opvolger var. prof. Visscher op de a -r. lijst is mr. G. van Baren, burge meester van Delft, lid der Prov. Staten van Zuid-Holland. Tevens heeft prof. Visscher bedankt als lid der a.-r. kiesver- eeniging te Zeist, waarmede automatisch den band met de a.-r. partij is door gesneden. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 2 December Te Grouw wordt geen St. Nicolaas ge vierd. maar men houdt daarvoor in de plaats op St. Pieter een soortgelijk volksfeest. Er schijnen meer plaatsen te zijn, waar dit gebeurt, althans ook te Koedijk bij Alkmaar, weet men van geen St. Nicolaas. maar brengt op Nieuwjaar „De Gouden Engel" geschenken. Rechtspositie Overheids personeel. Naar unificatie. Het Alg Hdbld. verneemt, dat een Kon. Be sluit is verschenen, waarin wordt medegedeeld, dat interlocaal overleg is tot stand gekomen tusschen de Vereenlging van Nederlandsche gemeenten er. de gemeenten Den Haag. Haar lem. Enschedé. Tilburg. Arnhem. Leiden, Hil versum. Dordrecht. Delft. Leeuw-arden, 's-Her- togenbosch, Amersfoort en Zwolle. Tot deze combinatie kunnen toetreden alle gemeenten van 40.000 en meer ingezetenen. Voor zoover het blad ter oore kwam, ligt het in het voornemen dezer overlegcommissie de bestaande rechtspositieregelingen in die ver schillende gemeenten, o.m. de wachtgeldrege lingen, in overeenstemming te brengen met het daaromtrent bepaalde voor het rijksper soneel. Ernstige botsing. Een wielrijder door een auto aangereden en gedood. Terwijl de heer Hageman, hoofdinspecteur van een Tabaksmaatschappij uit Amsterdam Zondagmiddag omstreeks halftwee met zijn auto. waarin nog twee dames en een heer waren gezeten op den Hoofdweg tusschen den Spaarnwouderweg en den Vjjfhuizerweg te Haarlemmermeer reed. naderde uit tegen overgestelde richting met een sterken wind in den rug een wielrijder, geheel links van den weg. Toen de autobestuurder signalen gaf. ging de wielrijder op het laatste oogen- blik rechts rijden om zich echter onmiddel lijk daarop weder naar den linkschen kant van den weg te begeven, met het noodlottig gevolg, dat hij tegen de linkervoorzijde van de auto aanreed, over den kop sloeg en in de Hoofdvaart terecht kwam. De auto stopte direct, waarna de twee heeren uitstapten en een hunner zich te water begaf om den man naar den kant te trekken. Op het droge gebracht zijnde, werd hij op den grasberm gelegd, terwijl de hulp werd ingeroepen van Dr. Ndie constateer de dat de wielrijder een schedelfractuur had bekomen en reeds overleden was. Vermoedelijk is hij bij zijn val met het hoofd op de langs den water kant aange brachte beschoeiing terecht- gekomen. De politie was spoedig ter plaatse om een onderzoek in te stellen, doch kon de identi teit van den man op wien geen papleren werden gevonden en die naar schatting on geveer 35 jaar oud is nog niet vaststellen. Per ziekenauto van den gemeentelijken ge neeskundigen dienst werd het lijk naar de algemeene begraafplaats te Hoofddorp over gebracht. Na inbeslagneming van de auto zijn de automobilisten met een andere gelegenheid naar Amsterdam teruggekeerd. Het Nederlanderschap van Graaf M. d'Ansembourg. Kamercommissie vraagt nadere inlichtingen. Het Nationaal Hoofdkwartier van ae Na tionaal Socialistische Beweging te Utrecht heeft aan vertegenwoordigers der Pers af schriften verstrekt van een briefwisseling tusschen den Griffier der Eerste Kamer en M.V.E.H.J.M. Graaf de Marchant et d'An sembourg, benoemd-lid van de Eerste Kamer te Amstenrade. Hieruit blijkt dat de griffier van de Eerste Kamer op 27 November 1935 aan Graaf de Marchant een brief lïeeft geschreven, waarin hij dezen namens de commissie van rappor teurs uit de Eerste Kamer uitnoodigt, in haar vergadering van Dinsdag, 3 December e.k.. des namiddags te 2 uur in het Eerste Kamer gebouw aanwezig te willen zijn, teneinde haar alsnog enkele inlichtingen te verschaf fen, welke zij, voor een richtige beoordeeling van de ten aanzien van uwe toelating gerezen kwesties, noodzakelijk acht. Zeer zou zij het voorts op prijs stellen, in dien u alsdan tevens de u verstrekte Entlas- sungsurkundig zou willen meebrengen. De heer de Marchant et d' Ansembourg heeft hierop in een uitvoerig schrijven ge antwoord, waarin hij o.a. schrijft ..dat de Eerste Kamer in strijd met het reglement van orde tot een uitstel .sine die" van zijn toelating heeft besloten. Hij schrijft er zich over te verwonderen dat bij de toelating van een benoemd lid der Nationaal Socialistische Be weging een andere procedure wordt gevolgd en andere eischen worden gesteld dan bij de toelating van andere leden en acht deze ongelijkheid van behandeling niet in over eenstemming met de Grondwet en wet. Aangezien hij aan de Kamer alle docu menten heeft overgelegd, welke in art. 99 der Grondwet junctor artikelen 116 en 119 der Kieswet worden vereischt, en aangezien Grondwet nóch Wet, nóch Reglement van Orde een verschaffen van mondelinge inlich tingen door een benoemd lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal aan een Com missie van Rapporteurs kennen, ziet hij in het tot hem gericht verzoek een discrimi neering van de Nationaal Socialistische Bp- weging. Hij meent derhalve aan 'net verzoek, als :n het schrijven van den griffier vervat, slechts gevolg te mogen geven, indien dit met omschrijving der gevraagde inlichtingen en documenten, tot hem wordt gericht in gevolge besluit eener vergadering van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zelve, op wie alsdan de verantwoordelijkheid voor de daarin vervatte met grondwet en wet in strijd zijnde discrimineering eener honderd duizenden Nederlanders omvattende natio nale beweging zou rusten. Twee dooden bij sloopingswerk. Arbeiders onder een vallenden muur. Tevens nog twee ernstig gewonden. Zaterdag zijn bij het verrichten van sloo- pingswerkzaamheden bij het uitvoeren van het saneeringsplan—Paradij ssteeg-Bau we Louwesteeg te Leiden vier arbeiders onder een vallenden muur van 2Vz meter hoogte en circa meter lengte, bedolven, geraakt. Een van hen, de 31-jarige H. P van R. chauffeur van beroep, die naast de auto stond, waarop het puin werd geladen werd op slag gedood. Zijn drie kameraden t.w. de 29-jarige grond werker J. W. van der G., de 28-jarige los werk man J. H. van der W. en de 33-jarige chauf feur B. H„ allen wonende te Leiden werden ernstig gewond naar lret St. Elisabethszieken- huis overgebracht, waar van der G. na aan komst aan de bekomen fracturen is over leden. De toestand van de beide andere slachtoffers is ernstig. Omtrent de oorzaak van de instorting wordt een onderzoek ingesteld. WAS-enWRINGMACHlNES (Adv. Ingez. Med.) Tumult bij tooneelopvoering te Amsterdam. Tweehonderd personen uit schouwburg verwijderd. Wanordelijkheden zouden georganiseerd zijn. Bij de volksvoorstelling van „De Beul" in den Stadsschouwburg te Amsterdam hebben naar het A.N.P. meldt, Zondagmiddag ernstige ordeverstoringen plaats gehad. In het begin van de opvoering was het heel rustig in de zaal, maar het wa.s bekend, dat een groot aantal N.S.B.-ers op alle rangen aan wezig waren. In den loop van het eerste ge deelte van de voorstelling werd door enkele aanwezigen geprotesteerd tegen godsdienstige uitlatingen. Zij zijn door de politie onmiddel lijk verwijderd. Tot aan de pauze kon de voor stelling daarop rustig voortgaan. Na de pauze, te ongeveer half vier, brak plotseling een waar tumult op alle rangen los. Het was klaarblijkelijk de vooropgezette bedoe ling de verdere opvoering van het stuk te be letten. Van stinkbommen werd zelfs gebruik gemaakt. Langzaam werd echter doorgespeeld, terwijl de politie in de zaal met kracht tegen de her riemakers optrad. Wie niet goedschiks wilde heengaan, maakte kennis met den gummi knuppel. Zoo werd ongeveer een tweehonderd tal personen verwijderd, zoowel uit loges en de parterre als uit de hooger gelegen rangen. Het stuk is tot het eind toe gespeeld. Bij het verlaten van den schouwburg wer den door de verschillende bezoekers vaderland- sche liederen aangeheven. Op het Leidscheplein had zich na de voor stelling een groote menigte verzameld. Het had de aandacht getrokken, dat er het een en ander in den schouwburg was gebeurd. Toen aan het bevel van de politie tot doorloopen niet aanstonds werd voldaan, kwamen de wa penstokken voor den dag en werd eenige malen een charge uitgevoerd, waarbij flinke klappen vielen. Langzamerhand keerde ook op de straat de rust weer. Een verklaring van de directie der Amsterdainsche tooneclvereeniging. Naar aanleiding van deze wanordelijkheden publiceert de N.V. Amsterdamsche Tooneelver- eeniging de volgende verklaring: De directie van de Amsterdamsche Tooneel- vereenlging bericht, dat haar voor den aan vang van de voorstelling van De Beul" op Zondagmiddag j.l. in den Stadsschouwburg telefonisch medegedeeld werd. dat door ca. honderd fascisten georganiseerde wanorde lijkheden zouden worden gepleegd. De directie nam dienovereenkomstig haar maatregelen, welke niet overbodig bleken. Vóór den aanvang van de voorstelling heeft zij het woord tot het publiek gericht niet het verzoek op deze georganiseerde provocaties niet in te gaan. aan welk verzoek door het overgroote deel van het publiek op voorbeeldige wijze werd voldaan. Dat deze wanordelijkheden ge organiseerd waren bleek van den aanvang af. Het eerste bedrijf, dat in de Middeleeuwen speelt en daartoe geen enkele aanleiding geeft, werd bij herhaling onderbroken door vijan dige elementen, zoodat reeds tijdens dit bedrijf een tiental personen verwijderd moest worden. Nu burgerlijke en politioneele autoriteiten tegen de opvoering geen bezwaren hadden, heeft men in bepaalde kringen blijkbaar naar dit middel gegrepen om den autoriteiten door georganiseerde provocaties een verbod alsnog af te dwingen. De directie neemt maatregelen haar ver koopsysteem zoodanig te wijzigen, dat de kans op georganiseerde relletjes uiterst moeilijk zal zijr

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5