IPI tm Indische loterij. M 7 53e Jaargang No. 16090 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 5 December 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. FEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 mrid. ƒ0 65, franco p. post f 0.72'4 UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13062 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724,14625 Postgiro 36810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zlo hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-. Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 30.- Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden /600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog r'400-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30. Alles Indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 5 December. De Kans op Vrede. Nu sancties op Italië worden toegepast door veertig a vijftig mogendheden, en de verove ring van Abessinië zich in een uiterst lang zaam tempo blijkt te ontwikkelen als zij zich inderdaad ontwikkelt vraagt de gehee- le wereld zich af hoe de kansen staan op een spoedigen vrede. Wat men daarvan ln Engel- sche diplomatieke kringen denkt komt tot uiting in een artikel van den diplomatieken medewerker van een van Engeland's voor naamste dagbladen: de Manchester Guardian. Het is in gereserveerde bewoordingen gesteld, maar het toont niettemin duidelijk hoe men systematisch bezig is Mussolini tot toegeven te dwingen. Op dit moment acht men in Engeland een oplossing van het conflict in de naaste toe komst mogelijk. „Waarschijnlijk" is misschien een te sterk woord. <De schrijver van het artikel begint met te verklaren, dat een oplossing die iedereen bevredigen zou, of die „volmaakt zou zijn naar den toets van abstracte principes" na tuurlijk niet te verwachten is. Maar een regeling die niet geheel onbevredigend zou zijn, zelfs volgens Geneefschen beoordeelings- maatstaf (mits niet te formalistisch aange legd) kan thans binnen bereik liggen. De marge tusschen zulk een regeling en Mus solini's huidige minimum-eischen zou niette min een zeer wijde zijn. U ziet dat de diplomatieke taal ook dezen diplomaat dierbaar is. Aan nuchtere beschouwing der werkelijke feiter laat hij het overigens niet ontbreken. Zie du volgende opmerkingen: „Zelfs bij toepassing van het embargo op petroleum kan Italië den oorlog nog een aan tal weken, misschien zelfs een aantal maan den voortzetten en groote gebiedsdeelen van Abessynië, bezetten",. „Mussolini's positie in eigen land schijnt zeer sterk: hij is zoowel de leider als het symbool van den nationalen weerstand tegen een vijandige buitenwereld geworden (in het bijzonder tegen een vijandig Britsch Keizer rijk)". Tegenover deze twee sterke voordeelen aan Italiaansche zijde stelt de Engelsche diplomaat de volgende voor Italië nadeelige factoren: „Het punt is thans bereikt waarop de druk, uitgeoefend door de sancties, groeiende is ter wijl de Italiaansche tegenstand behoudens totaal onvoorziene gebeurtenissen alleen kan verzwakken. Door een snelle koerswijzi ging in zijn politiek zou Mussolini nog in staat kunnen zijn iets van zijn Abessinische winst te reddenplus zichzelf. Als de oorlog voortduurt en Italië's offers dermate toenemen dat de bevolking werke lijke tekorten begint te ondervinden zonder vooruitzicht op nieuwe voordeelen, zou Mus solini's invloed wel eens niet zoo beslissend kunnen blijven als hij is. Noch in Engeland, noch in Frankrijk wenscht men Italië tot wanhoop te drijven of zoo te verzwakken dat het zijn rol als groote mogendheid in het collectieve stelsel niet meer zou kunnen vervullen. Maar deze beide gevaren hebben niet meer het belemme rende effect op de te voeren actie, dat zij wellicht gehad hebben. Verzachting van de sancties is er niet mee te bereiken. Alleen een totale koerswijziging van Italië's buiten- landsche politiek zou die kunnen uitwerken. Hier klinkt, in hoffelijke termen, dus drei gende taal, en hier ontwaart men wel heel duidelijk het net. om Mussolini's buiten- landsch beleid toegetrokken. „Ofschoon er geen Italiaansche binnenland- sche crisis in het vooruitzicht is", zoo gaat de Engelsche diplomaat verder, „kan men zulk een crisis niet als een onmogelijkheid uit schakelen als het conflict nog veel langer moet duren. Maar zulk een crisis zou hier in Enge land geen alarm wekken. Als zij Italië tot wanhoops-actie bracht zou die de crisis alleen drastischer maken en, uit Mussolini's gezichts punt beschouwd, fataler. Overigens zou men haar niet als een verzwakking van Italië moe ten beschouwen, want niemand is onmisbaar, ook geen enkele dictator, en er is reden om aan te nemen dat de voorstanders van orde en wet. die in eik beschaafd land aanwezig zijn, zich rondom den troon zouden scharen (of schoon misschien niet rondom den huidigen Koning). Hier is de toespeling op den Italiaanschen kroonprins (den prins van Piedmont) wel heel onmiskenbaar. „Natuurlijk." vervolgt de kil-analyseerende diplomaat, „zijn dit veronderstellingen, maar in elk geval geven zij geen redenen om. den uitgeoefenden druk op Italië te verminderen. Al deze vooruitzichten maken het evenwel des te duidelijker dat Mussolini door een snelle koersverandering nog veel zal kunnen redden van hetgeen voor hem van vitale be- fVan de laatste 26 loterijen in Indië is een bedrag van J 110.454 aan prijzen geld niet afgehaald, waardoor dit verdeeld kon worden onder de organiseerende liefdadig heidsinstellingen) Hebt u dat ook niet wat verbaasd gelezen, Al dat onopgeëischte prijzengeld? De logische conclusie iijkt te wezen: Ginds wordt een prijs niet erg op prijs gesteld. Ik tracht graag tot een oplossing te raken, In zoo'n probleem van ongewonen zin, Het spreekt, men wil zich niet nog warmer maken, Maar zit men geldelijk zoo warm erin? Een lotelmg, die ginds een lot gaat koopen, Wordt daarbij toch ook door de hoop verleid, Dat hij een prijs trekt en laat hij dien ioopen, Dan treft dat wel als een merkwaardig feit. In Indië, ik heb het zelf ervaren, Daar gokt men graag en doet het dikwijls fel, Men aoet het aus, is hieruit te verklaren, Niet om de knikkers, maar alleen om :t spel. Er zullen zijn, die er .misschien van denken: Als j' over een gelukkig iot beschikt En je besluit, 't fortuintje weg te schenken, Dat je wel erg van Lotje bent getikt. Maar ik geloof eer aan een nobel streven, Men kocht een lot voor de liefdadigheid En is bereid den prijs daarvoor te geven, Aan anarer lotsverbetering gewijd. En als die prijs tot een fortuin mocht loten Dan laat men dat graag aan het goede doel 't Maakt onze verre land- en lotgenooten Ten zeerste prijzenswaard naar mijn gevoel P. GASUS. teekenis moet schijnen. Als hij zijn beslissing vele weken uitstelt, of vele maanden, zou het te laat kunnen zijn." Ondanks al de „misschien's" en „zou's" en de aadere reserves is deze Engelsche diploma tieke taal niet onduidelijk R. P. Nachtelijke actie der Abessyniërs. Ernstige aanval ten Zuiden van Makalle. DZJIBOETI, 5 Dec. (Reuter.) Volgens een onbevestigd bericht zouden de Abessyniers gisteren, door de duisternis be gunstigd, ten zuiden van Makalle voor het eerst een ernstigen aanval hebben ontketend. Bijzonderheden ontbreken nog evenwel. Gerard Rutten regisseert een Weensche film. Met Paula Wessely in de hoofdrol. Volgens een A.N.P.-bericht uit Weenen is Gerard Rutten, de regisseur van „Dood Water',' welke film op het oogenblik voor uitverkochte zalen te Weenen vertoond wordt en een on gekend artistiek en publiek succes heeft, door een Weensche filmcombinatie uitgenoodigd dezen zomer een film te regisseeren met Paula Wessely in de hoofdrol. Verdere verhooren in de Stavisky-af faire. Juweelendeskundigcn aan het woord. PARIJS, 4 Dec. (Reuter). In de- zitting van heden van het proces-Stavisky werden verscheidene experts op het gebied van ju- weelen gehoord. Een comptabiliteitsdeskundige verklaarde o.a., dat Stavlsky 213 millioen heeft uitgege ven. Het gebruik van 40 millioen kon niet meer worden nagegaan. Ten slotte werd Pigaglio, die een intiem vriend was van Stavisky en bovendien diens voornaamste medewerker gehoord. Hij ver klaarde, dat Stavisky hem had gesproken over de zaak van de bons van de Bank van leening van Bayonne en er aan had toegevoegd, dat als de zaak zou losbarsten talrijke personen gecompromitteerd zouden worden. Pigaglio verklaarde eveneens te gelooven, dat Stavisky zelfmoord pleegde. T. TH. KARTELS f. Onder zeer veel belangstelling heeft heden op Westerveld de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer T. Th. Bartels, oud-leeraar aan de Tweede Ambachts school en de Quellinusschool te Amsterdam, overleden te Heemstede. Aanwezig waren o.a. de heeren S. Plekker uit Heemstede, Tj. van der Weide. W. H. Sparink, B. v. d Nap. G. Steenbeek allen uit Aerdenhout, H. Fruitema, A. Lindemann bei den uit Bentveld e.a. Een zoon van den overledene, dr. H. F. Bar tels uit Aerdenhout heeft een woord gesproken en gezegd dat van de vele oude bekenden en vrienden velen niet aanwezig waren dat de meesten reeds zijn voorgegaan en de andere het herfstweer niet konden trotseeren. Spr. herdacht de hooge plichtsbetrachting van den overledene en zijn groote liefde voor den naaste. Ook de mensen ls met hem heenge gaan. Daarna heeft nog een schoonzoon, de heer V. Veen uit Amsterdam het woord ge voerd, waarna de kist daalde onder het spelen van het Lutherlied. Economisch-technologische dienst voor Noord-Holland. Benoemingen. Ged. Staten van Noord-Holland hebben benoemd tot directeur van bovengenoemden dienst Ir. W. Fuhri Snethlage te Haarlem, thans verbonden aan het Advies Bureau voor Bedrijfsorganisatie van Ir. Louwerse en Berenschot te Utrecht. Tot economisch adviseur van den dienst is benoemd Dr. E. J. Tobi te 's Gravenhage. eco nomisch adviseur van de Hoofddirectie der N.V. Ned. Middenstandsbank te Amsterdam en tot technisch adviseur Prof. Dr. A. M. A. A. Steger, buitengewoon hoogleeraar in de technologie aan de Technische Hoogeschool te Delft. Voor accountantswerkzaamheden is aan den dienst toegevoegd de heer C. H. van Hemsbergen, lid van het Ned. Instituut van Accountants. De Haarlemsche Gemeente- begrooting. Wordt pas in Januari in den Raad behandeld. Naai' wij vernemen is het waarschijnlijk dat de memorie van antwoord van B. en W. op het afdeelingsverslag van den raad over de gemeentebegrooting voor 1936 aan het einde der volgende week zal uitkomen. Van behandeling in den raad zal dit jaar even wel weinig kunnen komen, omdat de raad de gewoonte heeft daarover alleen op Woens dag, Donderdag en Vrijdag te ver gaderen. de Kerstdagen immers op Woens dag en Donderdag vallen. Ook Nieuwjaarsdag valt op Woensdag. Het is dus aan te nemen dat de raad pas in het volgende jaar aan de begrooting begint. Het opknappen der Haar lemsche plantsoenen. De werkverschaffing. Er is spoed betracht met de tewerkstelling van werkloozen- bij de afdeeling Hout en Plantsoenen. In de raadszitting van de vorige week is het besluit genomen om verschillende werken in de plantsoenen in werkverschaffing te doen verrichten tot een totaal van 927 manweken en reeds deze week werden ruim 20 werkloozen te werk gesteld, welk aantal Maandag a.s. met nog 10 vermeerderd zal worden. Het antwoord der S.-D. Kamer fractie aan mr. Duys. Het antwoord van de sociaal-democratische Tweede-Kamer-fractie op het schrijven van mr. J. E. W. Duys, waarin deze mededeelde, dat hij voor het lidmaatschap der fractie bedankte, zal morgen worden gepubliceerd. IERLAND ZAL GEEN ERKENNING VAN ZIJN ZELFSTANDIGHEID VRAGEN. DUBLIN. 5 Dec. t A. N. P.). Op het partijcongres van de regeeringspartij Fianna Fail is gisteren een resolutie, waarin de erkenning van Ierland als zelfstandige staat door den Volkenbond wordt geeischt. waarbij Ierland anders uit den Volkenbond zou treden, met groote meerderheid verwor pen. Minister-president De Valera ontkende dat onderhandelingen gaande zijn tot het bij leggen van den Britsch-Ierschen economischen oorlog. Bemiddelingspogingen in het Afrikaansche conflict. Richtlijnen der Parijsche besprekingen. PARIJS, 5 December De werkzaamheden, welke het ministerie van buitenlandsche zaken met den steun van den Brïtschen deskundige Peterson verricht om een basis te vinden voor nieuwe bemidde lingsvoorstellen in het Italiaansch-Abessy- nisch conflict, zouden volgens een bericht in de bladen, voorloopig slechts betrekking heb ben op een niet-bindende redactie van voor stellen, welke een bijlegging van het geschil zouden moeten mogelijk maken. De meeningen van Engeland en Frankrijk wijken thans nog op verschillende punten van elkander af. Men heeft gedacht aan de volgende voor stellen: 1. Italië staat Abessynië een haven af in Ita- liaansch-Eritrca 2 een geringe correctie der grenzen in het gebied van Tigre, waarbij de heilige stad Aksoem Abessynisch zou blijven: 3. Abessynië staat Italië de provincies af ten Zuiden van den achtsten Noordelijken breedte graad. In het Westen zou de grens van het Italiaansche gebied volgens de Engelsche op vatting moeten liggen op de 40ste lengtegraad en volgens de Fransche op de 38ste Daarbij speelt de vraag of Italië een toegang tot het merengebied zal verkrijgen, een rol. De rest van Abessynië zou onafhankelijk blijven en ook niet onvoorwaardelijk onder een internationaal protectoraat worden gesteld. Den Negus zou het vrij staan met den Volken bond een pact van bijstand te sluiten. De „Stuermer" in andere handen. Het einde van Julius Streicher's macht? PRAAG. 5 December (A.N.P.) De „Prager Presse" van 3 December jl. verneemt uit Ber lijn, dat de overeenkomst tot verkoop van het antisemietische weekblad de „Stuermer" thans is afgesloten. Als kooper wordt niet zooals bij geruchte reeds bekend was geworden het Ullstein-Mosse Concern, doch Winkler, de voorzitter van het „Verband deutscher Zei- tungsverleger" genoemd. Winkler zou echter slechts een strooman zijn. Vermeld wordt, dat hij de uitgeverij van den Stuermer in een N.V. zal omzetten en deze. later bij het Eher Con cern zal inschakelen. De „Stuermer" zal dan te Berlijn worden gedrukt en de opdracht hiertoe zal bijdragen tot financieele verlich ting van een der zwaar onder de crisis lijden de voormalige democratische groote drukke rijen. De koopovereenkomst zal op 1 Januari a.s. in werking treden. Reeds sedert eenige weken aldus de Pra ger Presse heeft de Stuermer op hoog bevel een meer gematigde toon moeten aanslaan, vooral door het achterwege laten van zijn meest agressieve rubriek de „Brievenbus". Het ligt in de bedoeling, dat de Stuermer een tijd schrift voor rassenpolitiek zal blijven, doch dat al te radicale tendenzen zullen worden vermeden. Ook de Stuermer-vitrines zullen tijdelijk ver dwijnen en pas na afloop der Olympische Spe len weer worden opgesteld! Deze maatregel brengt men in verband met het bezoek van den president van het Internationaal Olympisch Comité, graaf de Baillet Latour. aan eenige overheidsinstanties te Berlijn. Een ander door Streicher uitgegeven tijd schrift „Deutsche Volksgesundheid aus Blut und Boden" heeft volgens de Prager Presse opgehouden te verschijnen. Dit blad was een kwakzalverscourant, die het pleit voerde voor de afschaffing der inenting en voor aller lei geneesmiddelen. Nog in dit jaar heeft dit orgaan een extra anti-inentingsnummer uit gegeven, dat aan alle artsen in Duitschland werd verzonden. Zelfs de Nationaal-socialis- tLsche Bond van Artsen moest tegen dit pers product stelling nemen en den gouwleider van Franken op deze wijze desavoueeren. Het verlies van deze beide tijdschriften be- teekent voor Julius Streicher een belangrijke vermindering van zijn tot nu toe zoo aan merkelijke invloed op de publieke opinie, in dien het tenminste niet liet voorspel vormt tot zijn uitschakeling. Britsche slagschepen in den Atlantischen Oceaan. Ontspanning in de Middellandsclie Zee? LONDEN, 5 December. Eenige bladen melden, dat de slagkruisers ..Hood" en „Re nown", die thans voor Gibraltar liggen, te zamen met 4 torpedojagers een kruistocht van tien dagen maken op den Atlantischen Oceaan. De ..Hood" zal Madeira en de ..Renown" Tanger aandoen. De vier torpedo jagers zuilen Huelva aan de zuidwestkust van Spanje bezoeken. Volgens de „Daily Mail" motiveert men de oefening met de mededeéling, dat de be manningen oefeningen moeten meemaken. Ongetwijfeld beteekent. de verordening even wel, aldus het blad, een ontspanning van d* situatie in de Middellandsche Zee. De diplomatieke medewerker van ds „Daily Telegraph" schrijft, dat deze vloot- bewegingen niet een poging zijn de Italia nen te kalmeeren. De Britsche vloot in de Middellandsche Zee zal voor alle zekerheid, zooals tot nu toe het geval was, op volle oorlogsterkte blijven. mjÊÈmM K*ü «WP# t. .v <-_& tsiSËi&u Abessyniërs bij het afdalen in het dal van de Takazze. aan het Noordelijke front, waar men binnenkort gevechten van grooten omvang j verwacht. Het woord is aan. Coethe Wanneer ivij de menschen slechts nemen zooals zij zijn. maken wij hen slechter. Wanneer ivij hen behandelen alsof z{j waren wat zij moes ten zijnbrengen w{j hen waar zij gebracht kunnen worden. De defensiebegrooting aangenomen. Mr. Duys stemt vóór. Onze Haagsche corr. seint ons: De begrooting van defensie is met 5123 stemmen aangenomen. Van de Vrijz. Dem. stemden alleen Mr. Joe- kes en de heer Schilthuis voor, terwijl mevr. mr. BakkerNort en de heeren Kooiman, Ke telaar en Ebels zich met de communisten, den rev. soc. Sneevliet en den R K. democraat mr. Artz en de soc. dem. op één na (Mr. Duys) het „tegen" lieten hooren. De onlangs uit de soc. dem. fractie getreden mr. Duys. legde een korte verklaring af. hier op neerkomend, dat hij zou voorstemmen. Ie omdat onze begrooting slechts het mi nimum aan uitgaven vraagt, die op het oogen blik door de omstandigheden absoluut noodig zijn en 2e omdat hij aldus consequent handelt, n.l. in overeenstemming met het ook voor de S. D. A. P. aangenomen standpunt, den weg der een zijdige ontwapening te verlaten. Positie van de Jos Maria gunstig voor berging. Ook kans op belioud van de Menja? AMSTERDAM. 5 December (A. N. P.) Het bij Egmond aan Zee gestrande motorvracht schip Jos Maria ligt thans met den kop om de Zuid hoog op het strand. Het schip stoot niet. De beide ankerkettingen, welke vóór aan stuur- en bakboordzijde uitstaan hangen slap, zoodat er geen kracht op staat. Daar het schip bovendien geen water maakt, kunnen de kan sen voor het vlot brengen goed worden ge noemd. Een beslissing over de berging is nog niet genomen. De luiken van de Jos Maria zijn verzegeld. Voor het bewaken van de lading is dag en nacht een man aan boord. De werkzaamheden voor het vlot brengen van de Kerkplein, welke evenals de sleepboot Drente, waarvan het sloopingswerk zich in vlot tempo voltrekt, met den kop om de Noord ligt. vorderen naar wensch. Men neemt aan, dat het schip bij hoog tij en gunstig weer vlot zou kunnen komen. De ter hoogte van Den Helder gestrande Zweedsche houtboot Menja, welk schip 32 jaar oud is, zal. naar wij van bevoegde zijde vernemen, misschien nog vlot gebracht wor den. Ook hier zal het weer moeten meewerken, terwijl dan tevens snel zal moeten worden gehandeld. Hei Befauftijksie De Abessynische troepen zouden aan liet Noordelijk front een doorbraakpoging voor bereiden. pag. 4 De Duitsch regeering beeft een invoerverbod voor rijksmarkbiljetten uitgevaardigd. pag. 4 Japan zal op de vlootconferentie pariteit met de Amerikaansche en Engelsche 'vloot eischen. pag. 4 Tweede Kamer: Defensiebegrooting. Schipper te Rotterdam vermoord. Voor den Kantonrechter. Twee aanrijdingen voor de rechtbank. nag. 9 Voetbalwedstrijd EngelandDuitschland. pag. 3 pag. 3 pag. 5 pag. 8 pag. 8 pag. 2 Euwe won de 26ste partij. Laatste Berichten. ARTIKELEN. ENZ. R. P.: De kans op vrede. pag. 1 Het Snelle Ding: De wonderen der techniek. pag. 3 Speciale correspondentie: Het Italiaansche koningspaar en de sancties. Pag. 4 J. H. ae Bois: Litteraire Kantteekeningen. Pag. 6 Langs de Straat. P. K.: Zenuwe om niks. Voor de Vrouw. Vragenrubriek. pag. 6 pag. 7 pag. A

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1