ESPERANTO. Rubriek voor Vragen. DONDERDAG 5 DECEMBER 1935 HAARDE M'S DAGBLAD S H STADSNIEUWS Christen Vrouwenbond. Dr. H. D. Broekhuizen 0ver Transvaal. De tweede winterlezing van de afd. Haarlem en omstreken van den Ned. Christen-Vrouwen bond werd Woensdagavond gehouden in het Wijkgebouw der Ned. Herv. Gemeente in de Leidschestraat. Spreker was Dr. H. D. van Broekhuizen, ge zant van Zuid-Afrika. De presidente, mevr. G. J. Belgrover, opende den avond met pen welkomstwoord: hierna werd door de talrijke aanwezigen staande het Transvaalsche Volkslied gezongen, waarna het woord was aan Dr. van Broekhuizen voor het houden van een rede over „Transvaal". Spr. begon met te zeggen dat Zuid-Afrika, naast God, veel te danken heeft aan de vrouw. En dat de Zuid-Afrikaansche taal behouden is gebleven, is te danken aan de Zuid-Afrikaan sche moeders. Niettegenstaande alle pogingen van onze Engelsche vrienden, zeide spr., heeft onze taak zich gehandhaafd. Dr. Broekhuizen gaf een beknopt overzicht van de geschiedenis van Transvaal, van den tijd af (pl.m. 1650). dat Jan van Riebeek er zijn nederzetting stichtte, van Riebeek, wiens vrouw van Hugenootsche afkomst was. Er woonden daar toen alleen Bosjesmannen en Hottentotten, die zich onder van Riebeek ver mengden. Maar het Hollandsch-A.frikaansche ras is in Transvaal en den Vrijstaat zuiver be waard. De wet is ten opzichte van vermenging van het blanke ras met het zwarte zeer streng. Nog zijn 80 pCt. van de Kaffers barbaren, 2o pCt, ls beschaafd. De blanken beschouwen zich als voogden van de zwarten. Spr. twijfelde niet aan de toekomst van het Zuid-Afrikaansche volk, want God heeft het altijd bewaard Wat ook bewaard is, dat is de Hollandsch-Afrikaansche bouwstijl: al werd hij een oogenblik bedreigd door het moderne, hij heeft zich gehandhaafd. Onder van Riebeek vestigden zich 80 Huge nootsche families in Zuid-Afrika. Gevole: het bloed der Afrikanen is maar voor 50 pCt. Hollandsch. In 1806 annexeerde Engeland Zuid-Afrika, om het te „beschermen", maar gouverneur Jansen wist te bewerken dat het Hollandsche geld bewaard bleef en de taal. In den eersten tijd werd de Afrikaansche taal toegelaten, maar later werd de Engelsche taal ingevoerd. Maar de predikanten gingen voort met in het Afrikaansch te preeken. Toen stuurde Enge land Engelsche dominees, die eerst 6 maan den Hollandsch geleerd hadden! Men begrijpt wat daarvan terecht kwam De ontevredenheid werd steeds grooter en de Boeren besloten, te gaan „trekken". Dit was de „trek" van 1835. weg van de Kaap, de wildernis in. Maar de taal bleef bewaard. door den ouden Statenbijbel. Onderwijzers waren er niet, de moeders leerden de kinde ren en hadden een machtigen invloed op hun kinderen. Onder ae trekkers, onder leiding van Piet Retief. was Paul Kruger, toen 10 jaar oud. Die „voortrek" is dit jaar 100 jaar geleden. Ter herinnering daaraan zal een gedenkteeken ln Zuid-Afrika worden opgericht. Piet Retief trok naar den tegenwoordigen Vriistaat. Daar volgde het verraad van den machtigen Zoeloe-tyran Dingaan: honderden voortrek kers, vrouwen en kinderen werden door de Zoeloes vermoord. Maar wraak werd genomen door 400 gewa pende Boeren, aangemoedigd en geholpen door hun vrouwen. Nog steeds wordt de dag der wrake gevierd, de dag van 15 December 1835. En de trek werd voortgezet. Zoo ontstonden Transvaal en de Oranje Vrijstaat., om daar na weer geannexeerd te worden en wéér vrij te komen. En de Boeren zijn dankbaar voor wat de Koningin van Nederland en de bevolking van Nederland in en na den oorlog voor het Boe renvolk hebben gedaan. Spr. bracht hulde aan de nagedachtenis van President Kruger, die zijn volk 14 dagen vóór zijn dood in zijn brief aan generaal Botha be zwoer, het verleden niet te vergeten, omdat men zich anders geen toekomst kan vormen: „Haal dan uit het verleden al het goede en schoone en bouw daarmede een toekomst op!" Deze raad is gevolgd en Zuid-Afrika is vrij, behoudens den band met Engeland door den koning. En nu werken Engelschen en Zuid- Afrikanen samen in het belang van Zuid- Afrika. Haat en nijd bestaan niet meer. OPMERKINGEN VAN LEZERS LEEREN CHAUFFEEREN. Een lezer schrijft ons over het leeren chauf- feeren, naar aanleiding van het ongeluk, dat Zaterdag j.l. op den Utrechtschen Straatweg te Jutphaas gebeurd is en dat een wielrijder het leven kostte. Inzender vestigt er de aandacht op, dat bij autorijlessen vaak met groote snelheid wordt gereden en dan nog met wagens, die voor lesgeven niet zijn ingericht. Ook zijn de leermeesters niet alien even bekwaam. Te Haarlem worden autorijlessen gegeven met wagens, waarbij het den instructeurs door de inrichting van de wagens onmoge lijk is, tijdig in te grijpen. Talrijke wagens loopen er waarbij de instructeur noch hand- noch voetrem kan bereiken. En zulke wagens worden op het publiek losgelaten! Een goede, wettelijke regeling is hier uiterst noodzakelijk, meent inzender. Het moest niet geoorloofd zijn, dat iedereen die maar in 't bezit is van een rijbewijs en een wagen autorijlessen mag geven, als hij daar lust in heeft. Die lessen zouden alleen mogen ge geven worden door erkende instructeurs, die in het bezit zijn van een „leswagen" met dubbele bediening, zoodat de instructeur op elk oogenblik bij machte is tijdig in te grijpen. Het is te hopen dat de nieuwe Verkeerswet de zoo hoog noodige verbetering in dit op zicht zal brengen. KANSSPEL TER BEURZE EN ELDERS. Naar aanleiding van het artikel van den President der Amerikaansche Federal Re serve Boards schrijft een abonné ons, dat het weliswaar niet onmogelijk zou kunnen zijn, dat wij binnen afzienbaren tijd een betere toekomst tegemoet gaan, maar dat het gemanoeuvreer ter beurze hem een onveilig gevoel geeft. Ook hier wordt, aldus inzender, den argeloozen „speler" alles schoon voorge- tooverd, terwijl tenslotte „de duiten in de zakken van de exploitanten worden overge heveld". In beurszaken verliest de anders zoo voor zichtige Hollander meestal al zijn bedacht zaamheid. Dat er zaken ter beurze moeten worden ge daan, dat gaat nu eenmaal niet anders. Hoe zouden anders bonafide ondernemingen aan de noodige middelen komen om hun bedrij ven op te bouwen, uit te breiden of in stand te houden? Doch dat men ter beurze naar hartelust kan gaan gokken met andermans geld en zijn geluk en dat zijner familie kan verliezen, dat moest zoo goed als onmogelijk zijn. Ook moet paal en perk worden gesteld aan alle andere kansspelen waarbij meestal alleen een kleiner of grooter gedeelte van eigen middelen kan zijn gemoeid. Tweehonderdtachtig kinderen hebben hun Sinterklaasfeest gevierd. Zuster Schouten leidde voor den vijftienden en laatsten keer het feest. Wie van kinderen in al hun onbevangen heid houdt, had Woensdagavond een kijkje moeten nemen in café-restaurant Brinkmann op de Groote Markt Daar werd namelijk het feest gehouden, dat zuster Schouten jaar lijks organiseerten dat zij thans voor de laatste maal heeft voorbereid. Voor de laat ste maal. want zij heeft besloten om in ver band met de drukke bezigheden, die zij dage lijks heeft, dezen kinderlievenden arbeid in het vervolg aan anderen over te dragen, ook omdat het haar, naar zij vertelde, langzamer hand te zeer gaat vermoeien. En dat kunnen wij ons voorstellen! Niet alleen dat de voorbereiding buiten het gewone werk om, van een feest als Woensdag avond werd gegeven, ontzaglijk veel van iemand vergt, maar ook het leiden ervan moet buitengewoon vermoeiend zijn. Doch daar staat tegenover, dat zuster Schouten elk jaar en ook nu weer een over weldigend succes heeft gehad. Daarvoor be hoefde men slechts naar de opgewonden ge zichtjes te kijken van de peuters, die ineens zooveel te verwerken hadden, dat zij alles niet tegelijk aankonden. Tweehonderdtachtig kinderen In een zaal vereenlgd in afwachting van Sinterklaas en zijn zwarte knecht. Dreumesen van boven de vier en ouder tot veertien jaar. Allen met bekers of kroezen uitgerust voor de verfris- sching, die komen zou. Lachende, roepende, stille en zingende kin deren. Natuurlijk werd er gezongen en f'frnk ook. „Zie ginds komt de stoomboot", „Hoor de wind waait door de boomen" en nog meer van deze overbekende liedjes, die steeds de Sint-Nicolaasfeest-stemming brengen. Kort om er heerschte de altiid opnieuw verrassende spanning voor de komst van Sint Nicolaas. Deze liet niet langer op zich wachten. Na een doodsche stilte werd de binnentredende heilige geestdriftig toegejuicht. Zijn knecht werd met een familiair „Ha, Piet" verwelkomd, 'n uitroep van half-vreugde. half-vertrouwen. Op het podium nam de eerbiedwaardige grijs aard plaats en spontaan klonk op zijn ver zoek „Zie de maan schijnt door de boomen". En daarna moesten de verschillende kin deren bij hem komen en al dan niet de kleine pekelzonden vertellen, waarvoor Sinterklaas als altijd weer een vergoelijkend woord had. In de zaal werd chocolade geschonken, met groote kannen gingen ae dames, die zuster Schouten terzijde stonden, rond om de opge heven bekers te vullen, elk op zijn beurt. In de andere hand een koek en daar zaten twee honderdtachtig kinderen van drie tot vijf turven hoog smikkelend en drinkend, allen met een vergenoegd gezicht en genietend. Groot succes had de vertooning van een paar films. Natuurlijk was er een teekenfilm bij, maar vooral de gooi- en smijtfilm maakte vanzelfsprekend opgang. Veel te gauw naar den zin van de kleinen was het afgeloopen, wat be teekenen een paar uur als je zooveel in je op moet nemen? Als je naar je beker, je koek, je vriendjes, de „juf frouwen" en Sinterklaas tegelijk moet kijken, terwijl Zwarte Piet je bovendien nog afleidt. Tegen half negen verdwenen de eerste ge lukkige kinderen. Een groot pak met speel goed, met kleinere pakjes voor de verschil lende broertjes en zusjes erin kregen ze mee, en een reep. Van te voren waren tweehonderd tachtig glimmende roode appels in evenzoo- vele mondjes of zakken verdwenen. Het moet voor zuster Schouten een zeer groote voldoening zijn geweest na den afloop van het vijftiende kinder-Sinterklaasfeest zooveel vroolijke gezichten te zien en ook haar helpers en helpsters moeten voldaan zijn geweest. Want ook zij, de heer Brinkmann, die z'n zaal beschikbaar stelde en consumptie gaf, degeen die de film vertoonde, Sinterklaas en Zwarte Piet In hoogst eigen persoon, en niet te vergeten, zij die de versnaperingen ronddeelden en zich met de kinderen bezig hielden, zij allen hebben gezorgd, dat een groot aantal kinderen een afleiding in hun leventje met moeilijke omstandigheden heb ben gehad. Het is jammer, dat Zuster Schou ten niet meer het volgend feest zal leiden, maar wij willen graag haar vertrouwen deelen in haar opvolgers. VERGADERING R. K. STAATSPARTIJ. De af deeling Haarlem van de R. K. Staats partij houdt op Donderdagavond 12 Decem ber a.s. in het R. K. Vereenigingsgebouw aan den Heerenweg een ledenvergadering. De heer B. Th. Santen, oud-boekhouder der Amster- damsche bedrijven zal een causerie houden over de gemeentebegrooting 1936. Er zal gelegenheid zijn tot het stellen van vragen. WAARSCHUWING. Een bewoonster van de Garenkokerskade heeft aan de politie kennis gegeven, dat een man aan haar deur was geweest, die zich uitgaf voor „monteur van de Electrische Cen trale". Hij droeg een uniformpet met ae letters E. C. Hij bood aan. om het electrisch licht op een goedkoops wijze doeltreffender te maken. Onder de aandacht van het publiek wordt gebracht, dat deze man niet door het Gemeentelijk Electrisch Bedrijf wordt ge zonden GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Handschoenen en ceinturen: Politiebureau Smedestraat. RK. Kerkboek: Meijer, Brou wersvaart 10. Etui met rozenkrans: Boogaard, Lange Poellaan 16. Hond: Eekhout, Ooster- tuindorpstraat 1; Dankmeijer, Wouwerman- straat 98 en Popken, Pr. Steijnstraat 82. Regen jas: Scharwachter, Kinkerstraat 23. Kapje van schemerlamp; Franken, Kruisweg 55. Alpino muts: Ruigersdijk, Zuider Houtlaan 4. Zakmes: v. d. Boogaart, Thorbeckestraat 32. Portemon- naie: v. Deenen, Stuijvesentstraat 12; Hoge- land, Spaarnwouderstraat 24; Politiebureau Smedestraat; Lavies, Zaanenstraat 81; War merdam, Pietcr Kiesstraat 40; Lingeman, Hee- ren weg 113 H'stede en Dijkmans, Öranjeboom- straat 107. Jongenspet: Ruurop Zaanenlaan 74 en v. d. IJsel. Weteringstraat 45. Dames- parapluie: Schoen, le Vooruitgangstraat 21. Rijwielplaatje: Sweerts, KI. Houtstraat 117; Politiebureau Smedestraat; Kabel, Saenre- damstraat 76rd„ Braaksma, Raaks 14 en Die- serink. Asterkade 29. Bagageriem; v. Zand- voort. Laurens Costerstraat 12. Muziekstan daard Kroonsbere. Ged Raamgracht 29. Rijw gereedschaptasch: v. d. Linde Scheepm.:kers- dijk 18. Actetasch met inhoud; Koning. Begijn hof lrd. Het afschuifsysteem. De heer De Haas van Dorsser protesteert er tegen. Woensdagmiddag werd in openbare verga dering van Ged. Staten een „Armenwet-zaak" behandeld, uitvloeisel van art. 40 der Armen wet. Het was ditmaal Haarlem contra Die- men en de zaak betrof iemand, die vroeger langen tijd te Haarlem heeft gewoond, daar bij tusschenpoozen steun ontving en zich in 1929 ln Diemen vestigde. Eerst werd hij daar verschillende malen aan handeisgeld gehol pen zoodat hij gedurende eenigen tijd in zijn onderhoud en dat van zijn gezin kon voor zien. Maar dat liep tenslotte mis en in 1933 diende hij te Diemen een schriftelijk verzoek in om geholpen te worden, zich te Haarlem te vestigen. Diemen verschafte den man f 20 en toen hij te Haarlem een huis had gehuurd, nog f 80. omdat hij 4 weken huur vooruit betalen moest. Doch spoedig moest hij ook te Haarlem weer geholpen worden door Maatschappelijk Hulpbetoon en Haarlem heeft hiertegen nu bezwaar gemaakt, omdat het in de handel wijze van Diemen „afschuiving" ziet. Voor de gemeente Haarlem trad op de heer S C. de Haas van Dorsser, directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon, die er de aan dacht op vestigde, dat Diemen. vóórdat het den betrokkene in staat stelde, zich te Haar lem te vestigen, zich er niet van had verge wist, of- hij werkelijk in Haarlem een be staan zou kunnen krijgen en behouden. De burgemeester van Diemen betoogde hiertegenover, dat Diemen inderdaad te Haarlem geen onderzoek had ingesteld, maar dat de gemeente langdurige ervaring had ge had met den man in quaestie en dat hij te Diemen werd beschouwd als een man, die er zich zeker te Haarlem wel door zou slaan. De heer De Haas van Dorsser verklaarde met nadruk, dat het niet wenschelijk is, dat gemeentebesturen de menschen maar weg sturen. met geld naar andere gemeenten. Dit is wegsmijten van overheidsgeld en hier te Haarlem ondervindt van dit systeem zeer veel last. Dit ls ook de meening van het Haar- lemsche gemeentebestuur. Eerst behoort over leg te worden gepleegd tusschen de twee be trokken gemeentebesturen. De persoon in quaestie wordt op het oogen blik door Haarlem niet gesteund, daar hij colporteert met stofzuiger- en radio-artike len, maar het is de vraag daar hij uitsluitend op provisie werkt, of hij te eeniger tijd niet weer aan „den steun" zal vervallen. Ged. Staten zullen nader uitspraak doen. PERSONALIA. Voor het eerste gedeelte van het artsen examen Is aan de Gemeenteliike Universi teit te Amsterdam geslaagd de heer B. S Hylkema te Haarlem. CREMATIE P. ZALM Onder zeer groote belangstelling heeft gis termiddag in het Crematorium oo Westervdd de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot, van den heer P. Zalm. die vorige week Donderdagavond in den Hout door een auto werd aangereden en Vrijdag aan de ge volgen daarvan overleed. Namens de afdeeline van den Centralen Bond van Transoortarbeiders sorak de heer A. Mars, lid, van den gemeenteraad, die zeide met diepen weemoed het woord te voeren. Ontstellend was voor ons de tijding, zeide sor., dat de overledene tijdens zijn werk als slacht offer van het snelverkeer was gevallen. Uit den kring der zijnen, waar hij niet gemist kan worden, werd hij opeens weggenomen. Ook namens het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling en de club van natuurvrienden bracht spr. den overledene dank voor alles wat hij voor beide instellingen was geweest De ontslanene zal daar niet vergeten worden. De heer L. Veenstra sprak namens de di rectie van de N.V. de Arbeiderspers te Am sterdam. De overledene vervulde een eenvou dige taak. maa1* die voor het courantenbedrijf van groote beteekenis is. Hij was algemeen gezien en een goede makker voor zijn kame raden. De heer de Vries jr.. van de broodfabriek G. de Vries Gzn. alhier, herdacht den overledene als een medewerker, die in zijn wijk zeer ge acht was. Spr. zeide dat de belangstelling in het droef gebeuren overweldigend was. Hij herdacht den overledene als een stillen werker, mild van aard, die spontaan zijn goede hart kon toonen. Tenslotte heeft de heer Ruygrok. chef van het personeel der fa. De Vries gesproken. Nadat de kist onder het spelen van „Mor genrood" was gedaald, dankte een zwager, de heer v. d. Maas. voor de groote belangstelling- ,,'t Kleuterhuvs" had den Sint op bezoek. Groote vreugde in Stoop's Bad. Het was Woensdagmiddag groot feest in de gymnastiekzaal van Stoop's Bad. Feest door kindervreugde: blijde gezichten, grijpgrage handjes en dankbare stemmetjes. Wat er aan de hand was? Natuurlijk was Sinterklaas er en waar de goede man uit Spanje onder de kinderen is is ook de vreugde en de vroolijkheid. De leidster van de fröbelschool, ,,'t Kleuter- huys" had dezen middag georganiseerd. En zij had volop eer van haar werk. want de zaal was eigenlijk bijna te klein voor allen. Mevrouw H. Schwarz-Reeser die aan dit feest de leiding heeft gegeven en de fröbel school aan de Prins Hendriklaan 119 te Over- veen bestuurt, had niet alleen de ouders van haar eigen leerlingen uitgenoodigd, doch ook bekenden en onbekenden uit de nabjj gelegen buurten. Er was een groote hoeveelheid cadeaux en Sinterklaas deelde met gulle hand uit. Met de echte gratie van een Spaanschen grande trad hij de kinderen tegemoet, doch tevens bezat hij de groote gave de kleinen op hun gemak te stellen en zoo geviel het dan ook dat de kleine, opgetogen bezoekers hun oogen te kost gaven aan de pracht van Sint Nicolaas' ge waad. Het dansje van de boeren en boerinnetjes verliep uitstekend, ondanks het feit dat vijf van het twintigtal leerlingen van de school ziek waren geworden. Maar Sinterklaas was best tevreden en ook de andere spelletjes en voordrachten ter eere van de komst van Sint Nicolaas hadden een vlot verloop. Het is duidelijk te zien dat het goed geleide fröbelonderwijs den kinderen een zekere mate van vrijheid van handelen verleent, die hun reeds op jeugdigen leeftijd is aangeleerd. Toen Sinterklaas na een langdurig bezoek eindelijk vertrok, (ons werd in vertrouwen meegedeeld dat de Goedheiligman het zeer warm kreeg onder zijn grooten baard>. was de kindervreugde ten top gestegen en dit was on miskenbaar het doel van dezen heerlijken middag. De wintercampagne. Oostenrijk. Buitengewoon veel actie ver toont de beweging voor Esperanto ln Oos tenrijk. wat zijn oorzaak we! zal vinden in het in Weener. te houden wereldcongres in 1936. Vele ministers en andere hoogwaardig- heidsbekleeaers hebben daarmede hun in stemming betuigd; zij zuilen alles doen wat ln hun vermogen is om het Esperanto in alle lagen der bevolking te doen doordrin gen. Lezingen en cursussen worden ln groo ten getale gehouden en het zal den congres sisten dus niet aan geleiders ontbreken, die hen door het mooie Weenen en omgeving kunnen rondgeleiden. Denemarken. Ook in dit land heerscht groote activiteit, niet het minst door de les sen volgens de Ceh-methode: de heer Aug. Weide uit Hamburg heeft daar in verschil lende plaatsen veel succes met zijn lezingen over een Zeppelin-tocht. Noorwegen. In Noorwegen is het de Ceh-Ieeraar Dick Ponti die door zijn cursus sen voor beginners en vervolgcursussen aan de rijen der esperantisten nieuwe leden toe voegt. Duitscliland. Ook Duitschland blijft niet achter; de oude garde aldaar, die nog in di rect contact met Dr. Zamenhoff zelf gestaan heeft, zorgt er voor dat door litteraire avon den (o.a. in Dresden, Hamburg. Dusseldorf en Weimar)waar uit werken van Zamen hoff, vertaalde werken van Goethe en van vele andere schrijvers wordt voorgedragen, vele jongeren zioh ook voor het Esperanto gaan interesseeren Hongarije. Hier is het de bekende espe- ranto-schrijver en dichter Juli Baghy, die o.a. ook in ons land in 1933 vele cursussen leidde, die door voordrachten het clubleven in verschillende plaatsen verlevendigt. In een bijeenkomst in Boedapest wees hij er nog eens op. dat de studie van het Esperanto vooral voor kleine naties van de grootste be teekenis is. indien zij niet door groote na ties met taal en cultuur willen worden op geslokt O.m. worden speciale cursussen voor padvin<3ersleiders georganiseerd. Ierland. In Dublin had op 22 October een bijeenkomst plaats van den bond van Katholieke Esperantisten met als onderwer pen: ,.De dood van den Belgischen koning". „Het Iersche nationale karakter" en ,De mo gelijkheid van een nieuwen wereldoorlog". Nederland. Tenslotte blijft Nederland in activiteit niet achter. De Tsjecho-slowaak- sche Esperanto-leeraar Dolfa Bartosik kon in enkele dorpen in Friesland dank zij den ijverigen Frieschen Esperantlstenbond cur sussen openen met circa 100 deelnemers en aan de vele methoden om Esperanto te lee ren heeft de Nederlandsche Esperantisten- vereeniging L.E.E.N. er nog een toegevoegd door aan haar afdeelingen Lingua phone's ter beschikking te stellen met een comple ten cursus. VOOR DEN~ 1KANTONRECHTER-! Taxichauffeur gaf schoppen toe. Een taxichauffeur stond terecht voor drie overtredingen. Alle drie heeft hij gepleegd op ae brug bij de Schouwtjeslaan in het tijds verloop van nog geen minuut. Hij kwam van de Leidschevaart, reed de brug op en nam daarbij de bocht links. Toen hij de brug weer wilde afrijden zou hij geen teeken hebben gegeven. Bovendien nam hij de bocht toen weer geheel links en liet daar bij een van rechts komenden fietser niet voor bij rijden. Bij de eerste overtreding kwamen twee fiet sers, een heer en een dame in het gedrang. Beiden reden aanvankelijk door en wilden niet nader op het ergerlijke gedrag van den chauffeur ingaan, toen zij achter zich eenig geraas hoorden, hetgeen veroorzaakt werd doordat de tweede heer het gedrag van den chauffeur niet zoo-maar wenschte te accep teeren. De eerste fietser kwam daarop terug en heeft den chauffeur te kennen gegeven, dat ook hij zijn gedrag zeer onhebbelijk vond. De chauffeur heeft zijn onhebbelijke manier van doen daarop bevestigd door uit de auto te ko men en den eersten fietser te slaan en te trappen. ..Het zal je gebeuren dat een ander een overtreding begaat en dat je bovendien nog wordt mishandeld door den overtreder zei de kantonrechter, die het gedrag van den chauffeur „schandalig" noemde en „alle per ken te buiten gaand". De verdachte verdedigde zich door te zeg gen dat de heer en dame gekheid maakten, terwijl zij fietsten, hetgeen door den getuige ten stelligste werd ontkend. De getuige zei nog dat de verdachte, toen hij wilde wegrijden, zoo woest achteruit reed, dat hij bijna een dame en een hond had overre den. Verdachte zei dat men zijn nummer had kunnen opnemen en hem verder met rust had moeten laten, doch de ambtenaar van het openbaar ministerie hielp hem uit dien waan en vestigde er zijn aandacht op dat het de plicht der getuigen was geweest iemand als dezen verdachte onmiddellijk aan de politie over te geven De tweede getuige, de heer. wien als rechts- komend verkeer geen voorrang was verleend, noemde het optreden van den verdachte vle gelachtig. Hij heeft geen richtingaanwijzer gezien, doch ook niet dat de verdachte zijn hand zou hebben uitgestoken. De verdachte zei dat de richtingaanwijzer defect was en dat, hij met een hand de bocht heeft genomen, terwijl hij met de andere de richting heeft aangegeven. De ambtenaar heeft den verdachte in zijn requisitoir de les gelezen en was de meening toegedaan, dat menschen als deze verdachte eigenlijk niet op den weg thuis hooren. Hij eischte voor de drie overtredingen drie maal tien gulden boete of drie maal tien dagen hechtenis en bovendien zes maanden Intrek king van het rijbewijs. De kantonrechter was nog zeer mild gestemd in zijn vonnis. De ten laste legging ter zake van het niet richting aangeven achtte hij niet bewezen. De beide andere wel (twee keer links in de bocht rijden), weshalve hij den verdachte veroordeelde tot twee boetes, ieder van acht gulden of vier dagen hechtenis. Dit keer wilde hij het rijbewijs nog niet afnemen, omdat dit verdachte'.? broodwinning K Een volgend keer zou hij er niet zoo genadig afko men, verzekerde de kantonrechter hem nog Geen woonschip maar een jacht. Er kwamen verschillende zaken voor ter za ke overtreding der woon schepenwet. De mees te verdachten beriepen zich er op dat zij geen woonschip hadden, doch een vrachtschip, wes halve zij h.i. niet in de woonschepenhaven thuis hoorden. In sommige gevallen konden zij deze stelling aannemelijk maken. Een verdachte zei dat hij een Jacht had.... Voor zijn gezondheid. „Evengoed als de bur gemeester een jacht mag hebben, mag ik het!" was zijn overtuiging. De kantonrechter zei den verdachte dat hij den burgemeester er nu maar buiten moest laten Dan kon hij met evenveel recht presi dent Roosevelt als voorbeeld stellen Een agent had gezien dat de verdachte er geslapen had. Dat kwam omdat hij bij het visschen last van zijn maag had gekregen, zei de verdach te. En omdat-fe zijn beste pak aan had heeft-ie zich uitgekleed en is in nachtgewaad op bed gaan liggen. Over het algemeen echter slaapt hij in de stad. Verdachte zei met rust gelaten te willen worden. Nadat hij bij elkander zeven Jaar in de gevangenis heeft doorgebracht 'en daar bij een hongerstaking kunstmatig is gevoed ge worden. waaraan hij nu zijn maagkwaal te wijten zou hebben is hij opgehouden te stelen. Daarom wil hij nu niets meer met de politie te maken hebben. De kantonrechter zei dat de politie komt om te zien of de wet wordt nageleefd en de wet is in verdachte's eigen belang gemaakt, opdat hij niet in een schip zou gaan wonen dat geen deugdelijke woning biedt. Yplgens den ver dachte was er ventilatie genoeg. Hij had na melijk van die „vliegedlngetjes" laten aan brengen. waarmee hij ongetwijfeld horren heeft bedoeld. Hoe het ook zij. de zaak wordt aangehouden om nog een getuige te hooren. die zou kunnen verklaren dat de verdachte meerendeels in de stad slaapt. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad icorden door een spccialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie. Groote Houtstraat 93. met duidelijke vermelding van naam en woon- plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, icorden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. PLANTEN VRAAG: Aangezien Ik te veel Geraniums heb, om deze alle op te potten en binnen te bewaren, zou ik gaarne vernemen, of er nog een andere wijze van bewaren ls gedurende den winter, bvb. kullen, of Iets dergelijks? ANTWOORD: Het ls mogelijk, als gij daarvoor een geschikte plaats kunt vinden en dan bvb. In een kistje met zand. GIJ moet er d.in bijna alles afnemen, behalve de Jongste topjes. Flink ln het licht en vooral vorstvrlj. VRAAG: Mijn Clivia heeft 6 nieuwe stekken. Is het nu noodzakelijk haar te verpotten? Hoe moet ik dat doen en welke aarde moet ik geven? ANTWOORD: Noodzakelijk is het niet. maar meestal wel gewenscht, ten minste. Indien gij de stekken er niet af wilt nemen. Met verpotten wachten tot April en dan in half tuinaarde en half bladaarde, waardoor wat oude koemest. VRAAG: Ik heb een cyclamo. die mooi ln bloei staat. Hoe moet Ik die behandelen, om haar zoo lang mogelijk mooi te houden? ANTWOORD: De plant goed ln het licht zetten en zoo koud mogelijk. In een kamer, waar niet of bijna niet gestookt wordt. Is het beste. De hoe veelheid water is niet op te geven, maar ls af hankelijk van de omstandigheden. Niet op den knol gieten. RECHTZAKEN VRAAG: Mijn nieuwe buren hebben tegen de schutting tusschen onze tuinen een hekwerk ge plaatst. om daar klimrozen tegen op te lelden, dit zal mij ln den zomer veel licht en zon bene men. Hebben zij daar ongevraagd het recht, toe? ANTWOORD: Ja. VRAAG: Ik heb een huurcontract voor een jaar ln duplo geteekend, zonder stempel voor be krachtiging van het contract. Wel ls mij gezegd, dat er een zegel van 75 ct. op kwam: zulks na de onderteekening. Is dit contract geldig? ANTWOORD: Waarschijnlijk wel. BELASTING ZAKEN VRAAG: 1. Heeft een belastingambtenaar het recht Inzage te vragen vnn een spaarbankboekje? 2. Zoo Ja. op welke gronden? 3, Zoo niet tot wlen moet men zich dan wenden om te maken dat dit niet meer voorkomt? ANTWOORD: 1/3. Indien een ambtenaar op dracht heeft (Joh te overtuigen, dat uw aangifte juist is, bvb. bij reclame enz., heef: hij dat recht volgens de wet. waar tegenover staat, dat gij na tuurlijk het recht hebt die Inzage te weigeren. In dit geval loopt gij de kans, dat de reclame wordt afgewezen, of wel dat <le aanslag te hoog blijft, omdat gij uw aangifte niet hebt bewezen. VRAAG: Als ik 4.huur per week ga verwo nen. hoeveel pers. hei. moet Ik dan betalen? ANTWOORD: 7.80. RECEPTEN VRAAG; 1. Hoe kan Ik wit satijnen schoentjes schoonmaken? 2. Hoe kan Ik een witte japon, waarop wit zij- chiffon. wasschen? Moet de chiffon afzonderlijk gewasschen? ANTWOORD: 1. De schoentjes geheel stevig afwrijven met een propje watten en waschhenzl- ne. Dadelijk daarna, terwijl ze nog vochtig 2ljn, goed inwrijven met magnesia. Een uur laten dro gen en dan afschuieren. 2. Japon met chiffon ln waschbenzlne dompelen cn gedurende 10 minuten goed wasschen en op en neer halen. Goed uitknijpen en bulten ln wind of tocht laten drogen. Beide behandelingen buiten in de schaduw en vooral geen vuur of vlammetje ln de nabijheid! VRAAG: Hoe maakt m-n mosterd? Benoodigd: 450 gr. zeer fijn gemalen, ontvet, wit mosterdzaad: 300 gram zeer fijn gemalen ontvet zwart mosterdzaad: 5 gram zeer fijn gemalen zwarte peper. 15 gram zeer fijn gemalen gemberpoeder. 500 gram zeer fijn gestampte sui ker. 1400 gram dragonazijn. 50 gr. acharisolle. Al deze bestanddeeb-n worden ln den mosterd molen gekneed tot de mosterd klaar ls. VRAAG: Hoe knn men een wollen handweot tafelkleed wasschen? Er zitten v'erschlllendo vlek ken in. o.a. een Inktvlek. ANTWOORD: Laat Vfc Pond houtzeep op 5 Li ter water trekken als thee; giet liet door een zoef of een doek en vul het aan met 5 L. koud water. De inktvlek moet vooral afzonderlijk behandeld worden. Afnemen met lauw water; tusschen handdoeken zoo droog mogelijk kloppen, waarna gij er citroensap op laat druppelen. Laat dit \'2 uur Inwerken, daarna afsponsen. Zoo noodig weer druppelen. VRAAG: Mijn geëmailleerde badkuip wordt na elk gebruik met Vim gereinigd: toch verton nen bodem en onderkant der zijwanden doffe plekken. Zuren of Iets dergolljks zijn nimmer ge bruikt. zoodat het glazuur nog gaaf is. Hoe zou den wij die doffe plekken weer glimmend kun nen krijgen? ANTWOORD: Het glazuur heeft op de doffo plaatsen geleden: de glans katt Varap u.„ te rugkomen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7