De wedstrijd tegen den lerschen Vrijstaat. VRIJDAG 6 DECEMBER 1935 HXAREEM'S DAGBEAD 6 Verrassingen bij het Engelsche bekervoetbalAankoop van dure spelersDe Roemeensche reus Mitu wil gaan boksen Een Noorsche prijsvraag Het gevaarlijkste beroep; Toekomstige zwem-records; 3oe Louis naar Europa; Zijn sen- sationeele loopbaan; Rugbyspelers en landbouw; De taak van den grensrechter. De gewoonte getrouw heeft ook thans weer de eerste ronde voor den Engelschen voetbal beker talrijke verrassingen opgeleverd, waar door enkele derde klasse League-clubs tegen kleine vereenigingen het loodje moesten leg gen. De Corinthians waren niet zoo fortuin lijk; ofschoon zij tegen Reading de eerste twintig minuten prachtig speelden en zelfs de leiding namen, gaf daarna het betere team werk van de profs, den doorslag en de ama teurs verloren met 83, de hoogste score van den dag. Het meest dramatische resultaat was dat van de match tusschen Cardiff City en Dartford. Met niet minder dan 3—0 werden de bekerwinnaars van 1927 op eigen veld door het kleine clubje uit de Kent-League geklopt. Verschillende amateur-teams hebben zich goed gehouden; Southall slaagde er zelfs in de geduchte bekervechters van weleer, Swindon Town (III Zuid) met een 3—1 nederlaag naar huis te sturen. Walthamstow Athletic; en Romford bereikten tegen resp. Bournemouth en Folkestone een draw, Dulwich Hamlet ver loor voor 15.000 toeschouwers slechts door een blunder van haar back Hugo met 2—3 van Torquay United en haar competitiegenoote Nunhead moest met 2—4 het onderspit tegen Watford delven. Queens Park Rangers. York City en New Brighton, allen derde klassers. werden door non-League clubs uitgeschakeld, resp. door Margate met 3—1, Burton Town met 1—5 en Workington met 1—3. Laatstgenoemde club heeft in de beker- competitie al meer van zich doen spreken, evenals Cheltenham, dat er zoowaar in slaagde op het terrein van Brighton (III Zuid) punt loos gelijk te spelen. Coventry, nummer twee in deze af deeling. kon het op eigen veld met verder dan een 1—1 draw tegen Scunthorpe United brengen. Het fabrieksteam Yeovil Petters, dat vorig jaar aardige beker-succes sen boekte, verloor ditmaal van Newport, welke club op het eiland Wight gevestigd is. Het meest bekaaid kwam West-Engeland er af, want Swindon, Cardiff, Bristol City, New port County en Exeter werden allen versla gen. Slechts Torquay won en Bristol Rovers speelde puntloos gelijk. Bristol City, die het meermalen zeer ver gebracht heeft, was op eigen veld tegen Crystal Palace voortdurend ln de meerderheid, doch één enkele doorbraak gaf het bezoekend team de overwinning. Wat de League-matches betreft, dient aller eerst op de opleving van Aston Villa (22) ge wezen te worden, dat met 40 van Stoke (14) won. De van Huddersfield overgenomen voor waarts Williams scoorde twee der doelpunten. Ook Brentford (19) heeft, nieuwe spelers aan gekocht, o.a. den Schot McCullough voor 5000 pond sterling van Hearts en ook deze nieuwe ling maakte direct een goal tegen Leeds, dat er met een gelijk spel goed afkwam. Hudders field (3) kan er nimmer in slagen van Arsenal (4) te winnen, ook thans bracht ze het niet verder dan een verdeeling der punten, zonder dat er gescoord werd. De bekende Aston Villa- voorwaarts „Pongo" Waring is aan den twee den klasser Barnsley (19) overgedaan en hielp door een fraai doelpunt zi.in nieuwe club aan een 32 zege op Sheffield United (10). Lei- cester moest de eerste plaats aan de Spurs afstaan, want Charlton (3) bleef haar met 1—0 de baas. De vier topplaatsen in deze klasse worden thans ingenomen door de vier clubs, die vorig jaar in de eerste en derde divisie speelden: een merkwaardige samenloop van omstandigheden. De Roemeensche reus Gogea Mitu is te Parijs gearriveerd, ten einde zich in de boks- sport te bekwamen en er, zoo mogelijk, geld mede te verdienen. Zijn lengte bedraagt 2 Meter 26 en zijn gewicht 146 kilo; naar ver meld wordt is hij een hoofd grooter dan Primo Camera, die slechts 2 meter 5 lang is, waarmede dus tegelijkertijd komt vast te staan, dat de doorsnee, of, zoo men liever wil, de middenlijn van dit reuzenhoofd, 21 c.M. is, zoodat de schedel-inhoud eenigszins moet tegenvallen, althans geen gelijken tred houdt met de overige afmetingen. Het wil ons voor komen, dat een huis met een bel-ëtage de aan gewezen woning voor Gogea is, immers de benedenverdieping is voor hem, wat het sous- terrain voor ons is. Na al deze bouwkundige bijzonderheden te hebben verwerkt, z-\I net niemand verwonde ren, dat Mitu in de Fransche hoofdstad sterk in het oog loopt; bij zijn aankomst aan de Gare du Nord waren er 2000 nieuwsgierigen onder de overkapping verzameld om dezen menschelijken Himalaya te aanschouwen. Dit leverde nogal eenige moeilijkheden op, want doordat de stoom van de locomotieven onder het stationsdak bleef hangen, werd het „Noor delijkste" gedeelte van den reus aan het ge zicht onttrokken, gelijk een Alpentop in den prillen ochtendnevel. Men is in bokserskringen van oordeel, dat het niet gemakkelijk zal zijn een tegenstander voor den Roemeen te vinden, tenzij men zich tot de schaapherders in dat gedeelte van het land wendt, waar het gebruik van stelten als een noodzakelijk middel tot voortbeweging gewoonte is. Intusschen vertelt men, dat de reus altijd twee dagen, voordat hij dorst krijgt, eenige flesschen mineraalwater drinkt, omdat het vanwege den grooten afstand geruimen tijd duurt, alvorens de vloeistof ter bestemder plaatse is aangekomen en de dorst gelescht is. Een Noorsche courant heeft onlangs een prijsvraag uitgeschreven, om vast te stellen, welke zes lqndgenooten naar de meening dei- lezers, het meest ertoe hebben bijgedragen om hun vaderland beroemd te maken. Het resul taat van de vele antwoorden was als volgt 1. Amundsen; 2. Nansen; 3. Björnson; 4. Sonja Henie; 5. Knute Hansen; 6. Mathiessen. Men ziet hieruit, dat naast beroemde ont dekkingsreizigers. geleerden en schrijvers, een eereplaats is toegekend aan de wereldkam pioene kunstrijden op de schaats, aan den 1 hardrijder Oskar Mathiessen en, hetgeen eenigszins verbaast, aan den vroegeren boks kampioen Hansen. Het is een teeken des tijds. dat de sport meer en meer een belangrijke plaats in het dagelijksche leven gaat innemen. Het hieronder beschreven voorval heeft in Frankrijk, waar het gebeurd is, niet nagelaten grooten indruk te maken. Een agent van een levensverzekerings- maatschapoij meldde zich kort geleden bij een somber uitziend heer, wien men het kan aan zien. dat hij dikwijls het gevaar onder de oogen moest zien. Dit was echter een reden temeer voor den vertegenwoordiger, om zijn voorwaarden met warmte aan te bevelen. „Geloof me, mijnheer, het geldt hier een eerste-rangs maatschappij, die zelfs de ge vaarlijkste beroepen verzekert, zooals auto mobielcoureurs, vliegeniers, circus-acrobaten en leeuwentemmers." „Dan kunnen we misschien zaken doen.' antwoordde de candidaat-verzekerde, „want ik ben voetbalscheidsrechter." De agent schrok hevig en snakte naar adem. „Wat? U bent scheidsrechter? Het spijt me: dat is het eenige beroep, dat wij niet kunnen verzekeren. U zult begrijpen, dat daar te veel risico aan verbonden is." De nadering van de Olympische Spelen is voor velen weder een goede aanleiding om te trachten, reeds thans de winnaars op de ver schillende nummers te voorspellen. Men gaat zelfs verder, want deskundigen in de diverse takken van sport geven een tabel van de tij den .die naar hun meening gemaakt moeten worden om de zege te behalen. Na afloop van den onlangs te Tokio gehou den zwemwedstrijd tusschen Japan en Ame rika, hebben de trainers der beide ploegen te zamen een lijst samengesteld van de waar schijnlijke topprestaties te Berlijn. Wij vermelden hier hun voorspelling met, ter vergelijking, de Olympische zwemtijden van 1932 te Los Angeles. 100 meter vrije slag: 56 seconden (be staand record: Miyasaki in 58). 400 meter vrije slag: 4 min. 39 (Crabbe: 4 min. 48 2/5). 1500 meter vrije slag: 18 min. 55 (Kitamura: 19 min. 12 2/5). 100 meter rug 1 min. 6 Kiyokawa: 1 min. 8 3/5). 200 meter borst: 2 min. 38 (Koike: 2 min. 44 9/10). 800 meter estafette: 8 min. 44 (Japan: 8 min. 58 2/5). Men ziet hieruit, dat de trainers nogal het een en ander van hun leerlingen verwachten, doch het moet zelfs den leek voorkomen, dat er wel wat al te veel van de aspirant-record houders geëischt wordt. Een recordverbetering van 17 seconden op de 1500 meter is voorwaar geen kleinigheid, te meer, daar de tijden door de watervlugge Japanners destijds toch reeds zoo scherp gesteld werden. De tijd zal echter in dubbelen zin leeren, of de trainers al dan niet te optimistisch zijn geweest. De bekende bokspromotor Jeff Dickson heeft met zijn Amerikaanschen collega Mike Jacobs een overeenkomst gesloten, waarbij twee be roemde boksers voor eenigen tijd worden uit gewisseld. De zwaargewicht Joe Louis zal naar Europa komen, terwijl de wereldkampioen middengewicht Marcel Thil een tournee door Amerika gaat maken. Laatstgenoemde zal in de Vereenigde Staten in matches moeten uit komen, waartegenover Louis slechts in exhibities optreedt, bij gebrek aan gelijk waardige tegenstanders. Deze jeugdige zwaargewicht heeft een even korte, als sensationeele loopbaan achter den rug. Een jaar geleden was hij nog totaal onbe kend en thans weet de geheele sportwereld, dat Louis de allerbeste zwaargewicht en de ko mende wereldkampioen is. Leed hij het vorige jaar nog groote armoede, nu heeft hij een for tuin verzameld en dat is nog slechts het begin. Op 4 Juli 1934 leverde hij zijn eerste gevecht, dat hem 75 gulden opleverde en zijn tegen stander Jack Kracken de knock-out. De zesde wedstrijd werd met 175 gulden beloond, welk bedrag voor zijn zege op Charlie Massera te Chicago tot 1750 gulden opliep. Zijn ontmoe ting met Roy Larzer werd met 6000 gulden betaald, doch de. naar Amerikaansche be grippen, eerste groote beurs sleepte Joe tegen Camera in de wacht. n.l. 65000 gulden. Een knock-out in twee minuten op King Levinsky bracht 75 lapjes van duizend in het laadje en de 4 rondjes tegen Max Baer 350 „rooie ruggen". In totaal heeft Louis voor 25 gevechten ongeveer anderhalf millioen gulden getou cheerd, hetgeen wel voldoende zal zijn om hem, zelfs nu hij getrouwd is, de eerstvolgende maanden voor geldelijke zorgen te vrijwaren. Deze jeugdige bokser paart aan een kat achtige lenigheid en groote snelheid een ge weldige stoot in beide handen, een combinatie van eigenschappen, die men slechts zelden bij een zwaargewicht aantreft. Een ster van der gelijke grootte verschijnt slechts zeer spora disch aan den boksers-hemel. In Frankrijk is sedert eenigen tijd naast het gewone rugby met 15-tallen, het z.g. Rugby-League-spel met ploegen van 13 be roepsspelers ingevoerd, dat in Noord- en Midden-Engeland als het „Northern Union- game" bekend staat. Deze beroepsorganisatie heeft al heel wat goede Engelsche amateurs opgeslokt, voor namelijk uit Wales, waar een groot aantal rugbyspelers tot. het mijnwerkersgilde behoort en uit den aard der zaak velen werkloos zijn. Desondanks ondervinden de beide bonden in Engeland weinig last van elkaar, hetgeen men niet van de twee Fransche organisaties kan zeggen. Toen althans een paar weken geleden de profs, een wedstrijd wilden spelen, bleek het terrein door aanhangers van de andere code des nachts te zijn omgeploegd, waarna men, om het een ietwat vroolijker aanzien te geven, er aardappelen op geplant had. Deze voedings maatregel bleek niet in goede aarde te vallen en als tegenprestatie werden in het veld der amateurs enkele kaarsrechte slootjes gegra ven, hetgeen de balcontröle niet ten goede kwam. Zoo betuigt men elkaar over en weer lieftallige attenties, zonder dat deze er tot nu toe hebben kunnen bijdragen, gezamenlijk een landbouw-proefstation op te richten. Het is slechts te betreuren, dat men in plaats van aardappelen niet zijn aandacht aan Holland- sche bloembollen besteed heeft, want er ligt nog veel terrein braak. We hebben dezer dagen in een Nederlandsch dagblad in een bespreking over een Engel schen voetbalwedstrijd de opmerking-gelezen, dat de grensrechters niet voor hun taak be rekend waren, omdat zij den referee niet van een handsgeval in kennis stelden. Het gold het gelükmakrnde doelpunt ln rif match Ports mouthLiverpool, waarbij de bal met de handen over de lijn werd gewerkt, zonder dat de scheidsrechter dit kon constateeren. Hevige protesten van de spelers der benadeelde partij volgden en de arbiter leek onvermurwbaar, tot hij tenslotte zijn grensrechter raadpleegde, op wiens advies de goal geannuleerd werd. De correspondent van het betreffende blad be greep niet, waarom de grensrechter niet het veld inliep, om de kwestie uit te leggen. Het Engelsche reglement geeft echter den lijn rechters uitdrukkelijk tot taak, te controlee ren, of de bal over de lijn gaat en daarvan door vlaggen kennis te geven. De scheidsrechter, en alleen hij, geeft de overige beslissingen. Slechts wanneer hij in twijfel verkeert, zal hij den neutralen, let wel: neutralen „linesman" om advies vragen en eerst dan is het dezen functionaris (meestal een aspirant-referee) veroorloofd, zijn meening te zeggen. En zoo hoort het ook. In ons land ziet men maar al te dikwijls een aanhanger van een club, die toe vallig als grensrechter fungeert, het veld inhollen om den arbiter op een, niet zelden denkbeeldige, overtreding opmerkzaam te maken. Wanneer krijgen we hier neutrale grensrechters? Een mooi record in gevaar. Ierland en de lersche Vrij staat. »Wat vroegere ontmoetingen brachten. Onze spelers. nze vertegenwoordigende ploeg heeft een merkwaardig record en wel dit, dat ze sedert Mei 1931 geen enkelen wedstrijd, op het terrein van de te genpartij gespeeld, heeft verloren. We hebben na dien tijd gewonnen van Denemarken, Frankrijk, Duitschland, België en Zwitser land, wat dus nog al wat zeggen wil. Maar dit prachtige record komt in dit seizoen wel in ernstig gevaar. Immers, eerst hebben we op a.s. Zondag den uitwedstrijd tegen de Ieren te Dublin en dan wordt op 12 Januari te Parijs gespeeld. Dat zijn twee uiterst moeilijke wed strijden, ook omdat beide ploegen nog een re keningetje in sportleven zin! met ons elf tal te vereffenen hebben. De Ieren werden door onze ploeg te Amsterdam met 52 ge slagen, waardoor ze de ka'ns om deel te nemen aan de eindwedstrijden om het wereldkam pioenschap te Rome, misten en de Franschen werden in den beroemden Lagendaal-wed- strijd in November 1931 met 43 geklopt. De wedstrijd tegen de Franschen is intus schen een punt van later zorg; thans gaat het om den strijd tegen Ierland oip den komenden Zondag. Laat ik, teneinde misverstand te voorkomen, in de eerste plaats er de aandacht op vestigen, dat de naam Ierland feitelijk niet geheel juist is. De lersche voetballers zijn n.l. in twee kampen verdeeld. Een gedeelte speelt onder leiding van de Irish Football Association Ltd, welk lichaam samenwerkt met de bonden van Engeland, Schotland en Wales, Die vier bonden spelen onderling de wedstrijden om 't z.g. Internationale kampioenschap. Deze bon den zijn niet tot de FIFA toegetreden. Een ander gedeelte van de lersche voetbal lers speelt onder leiding van de Cumann Peile Soarstait Eireann, of wel den voetbal bond van den lerschen Vrijstaat. Deze bond van den lerschen Vrijstaat stond vroeger zoo ongeveer op voet van oorlog' met de andere bonden van het Britsohe Koninkrijk. Daarin is echter verandering gekomen. De Engelsche V. B. heeft den bond van den lerschen Vrij staat thans erkend, doch speelt er geen inter nationale wedstrijden tegen. Het is een sooïg °ewapende vrede. Hst is tegen dat elftal van clen lerschen Vrijstaat, dat onze ploeg a.s. Zondag in het veld komt. Deze bond is sterker dan de andere lersche bond, onder welken slechts 6 van de 32 districten, waarin Ierland is verdeeld, ressorteeren. De lersche Vrijstaat heeft het overigens niet gemakkelijk. Ze kun nen n.l. alleen internationale wedstrijden spelen tegen continentale ploegen en nu is het met het oog op den grooten afstand van Du blin naar het vasteland, voor hen niet een voudig om internationaal contact te krijgen. Hoe beter de Ieren spelen, des te meer trek ken hun wedstrijden publiek en des te gemak kelijker zullen ze hun internationaal program ma kunnen uitbreiden. Dat geldt niet alleen voor de uit-, doch ook voor de thuiswedstrij den. Goed spel trekt ook in Ierland nog steeds publiek en daar de internationale wed strijden voor den bond van den lerschen Vrij staat ae voornaamste bron van inkomsten zijn, is het duidelijk, dat de leiders van dien bond zich krachtig inspannen om het spelpeil op te voeren. De Ieren besteden dan ook thans bijzondere zorgen aan de voorbereiding van hun ploeg, zoodat we er op kunnen rekenen, dat ons elftal op een krachtigen tegenstand zal stuiten. De wedstrijd van a.s. Zondag is reeds de vierde, die ons elftal tegen de ploeg van den lerschen Vrijstaat speelt en het is zeker wel van belang, die vroegere wedstrijden eens in de herinnering terug te brengen. Tusschen den eersten en den laatsten wed strijd is, wat de publieke belangstelling be treft, al een zeer merkwaardig verschil. De eerste werd n.l. bijgewoond door misschien niet meer dan 50 betalende toeschouwers, die zich ten slotte nog bekocht achtten! De laat ste werd gespeeld voor een tot den nok be zet A'damsche Stadion. Onze ploeg speelde bij den lsten wedstrijd - in 1924 bij de Olympische voetbalwedstrijden te Parijs een van haar slechtste, zoo nie>t den allerslechtsten wedstrijd: in 1934 te Amsterdam speelde ons elftal daarentegen een van zijn allerbeste wedstrij den, zoodat de duizenden, die den strijd heb ben bijgewoond, dien en in het bijzonder het merkwaardige slot niet gemakkelijk zullen vergeten. Het deelnemen aan het Olympisch Voetbal- tóurnooi in 1924 was het debuut van den ler schen Vrijstaat op internationaal gebied. De lersche ploeg was te Parijs begonnen met een 1—0 overwinning op Boelgarije en kwam toen tegen onze ploeg, die met 6-t) van Roemenië had gewonnen. Onze ploeg speelde tegen de Ieren zoo futloos en slap, dat men zich met verbazing afvroeg of dat nu inderdaad een combinatie van de beste Nederlandsche voet ballers was. Toen Formenoy betrekkelijk spoedig ons elftal de leiding' had bezorgd, werd het nog er ger. Men wedijverde blijkbaar onderling in het missen van kansen en in het buitenspel Na anderhalf uur trappen tegen den bal stond het 1—1, zoodat er dus verlengd moest worden. Pas was men weer begonnen, of onze backs lieten den lerschen middenvoor rustig gaan. De man kwam poLtseling vlak voor v. d. Meulen te staan die toen z'n derden wed strijd voor ons elftal speelde en maakte zich reeds gereed den bal in het net te plaat sen, toen plotseling onze doelman den bal van z'n voeten wegpikte en zoo op fraaie wijze de nederlaag voorkwam. Gelukkig maakte toen Formenoy het tweede doelpunt. Zoo kwam onze ploeg in de volgende ronde, waarin ze gelegenheid had zich door een prachtigen wedstrijd tegen Uruguay volkomen te rehabi- liteeren. Ons elftal in dien eersten wedstrijd tegen den lerschen Vrijstaat bestond uit: van der Meulen, Denis en Tetzner: Lefevre, van Linge en Krom; Groosjohan, Formenoy, ter Beek, Visser en de Natris. Het was in 1932, dat het elftal van den ler schen Vrijstaat voor de eerste maal in ons land kwam spelen. Thans kreeg men echter een veel sterkere ploeg, die vrijwel geheel uit be roepsspelers samengesteld was. Dat elftal was eenige maanden eerder op eigen terre&i door Spanje met 50 geklopt, waardoor men hier blijkbaar geen groote verwachtingen had. Het stadion was dan ook niet uitver kocht. Vóór den wedstrijd waren zelfs aan de loketten nog kaarten verkrijgbaar, wat in dien tijd een merkwaardigheid op zich zelf was. Hoewel onze ploeg in dat seizoen goede resul- laten had geboekt de Franschen waren te Parijs geklopt en de Belgen waren door ons niet minder dan 3 maal geslagen speelden ze een vrij slechten wedstrijd, dien ze met 20 verloor. Ons elftal bestond toen uit: van der Meulen; Weber en van Run; Jaap Paauwe, Anderiessen en van Heel; Wels, Adam, La- ■gendaal, Mol en van Nellen. In deze ploeg za ten dus vijf spelers, die ook a.s. Zondag van de partij zullen zijn. De derde wedstrijd tegen de Ieren was een der voorwedstrijden voor het wereldkam pioenschap. Hij werd op 8 April 1934 te Am sterdam gespeeld. De lersche ploeg speelde aanvankelijk uitstekend, ze leidde dan ook kort -na de pauze met 21. Een kwartier voor het einde maakte Bakhuys op fraaie wijze uit een voorzet van Mijnders gelijk. Toen kwam onze ploeg plotseling zóó op gang. dat de gasten volkomen werden overspeeld. Ee.i voorzet van Wels stelde Baikhuys in staat den stand op 3—2 tebrengen. Vente bracht dien op 42 en Smit op 52. Dat was het beroemde Holland- sche kwartiertje. De volgende spelers droegen in dien wed strijd de oranje trui: van Male; Weber en van Run; Pellikaan, Anderiessen en van Heel; Wels, Vente. Bakhuys, Smit en Mijnders. Zes van deze spelers zitten in de ploeg voor a.s. Zondag, waardoor in totaal zeven spelers, die Zondag voor het Nederlandsch elftal spe len, reeds tegen Ierland in het veld zijn ge weest. Heel veel zullen ze aan de daarbij op gedane ervaringen echter niet hebben. Er zit ten in het lersche elftal, dat a.s. Zondag in het veld zal komen, n.l. slechts drie spelers, die ook in 1934 te Amsterdam hebben gespeeld en wel de middenvoor Moore, de vleugelhalf O'Reilly en de binnenspeler Horlacher. Deze laatste speelde echter te Amsterdam slechts een halven wedstrijd. Hij kwam toen als in valler voor den verwonden Jordan in het veld. Het toeval wil, dat die zelfde drie spelers ook uitgekomen zijn in den wedstrijd van 1932. Moore is een voortreffelijk middenvoor. Vol gens de lersche critici is in clubwedstrijden Rigby beter dan Moore, doch laatstgenoemde speelt steeds zijn beste spel in internationale wedstrijden, waarom men aan hem de voor keur gegeven heeft. Hij is buitengewoon han dig in het zich onttrekken aan de bewaking en heeft ook een groote voorliefde voor het aanvallen van den doelverdediger. Dat zal Van Male zich nog wel herinneren! Deze werd in 1932 door Moore met den bal over de doel lijn geduwd, wat een Iersch doelpunt oplever de. Halle is dus gewaarschuwd. Deze is ech ter iets steviger! Anderiessen heeft nu reeds tweemaal tegen Moore gespeeld, zoodat men mag aannemen, dat hij wel eenigen kijk zal hebben gekregen op het spel van den lerschen middenvoor. In het lersche elftal zitten vier amateurs en wel W. Mc Guire als back, P. Andrews, de spil en P. Ellis en A. F. Horlacher in den aanval. Het oordeel van de lersche pers over het elftal is vrij gunstig. Van den doelman, Har- rington, wordt gezegd, dat hij een veelbelo vend speler is, doch nog wat gebrek aan er varing heeft. Mc Guire noemt men een robust achterspeler, die echter niet snel genoeg is. Met stevigheid heeft hij intusschen op Wels en Drok niet veel vat.. Wat de voorhoede be treft, is men van meening, dat gebrek aan snelheid wel eens parten zou kunnen spelen. Tegen snelle backs zou alleen Ellis, de rechts buiten, opgewassen zijn. De capaciteiten van onze ploeg zijn wel vol doende bekend. Onze geheele achterhoede kan men met vertrouwen in het veld zien gaan. Vooral het spel van Caldenhove heeft in den laatsten tijd groote voldoening gegeven. Voor gebrek aan ervaring behoeft men bij onze middenlinie niet bevreesd te zijn. Van Heel heeft reeds 51 maal voor onze nationale ploeg gespeeld. Drie maal gold het echter een zoo- genaamden extra wedstrijd, zoodat er 48 offi- cieele wedstrijden overblijven. Dat kan dus op 12 Januari te Parijs een jubileumwedstrijd voor den aanvoerder worden! Anderiessen speelde reeds 28 maal, waarvan een maal of ficieus. Zoo langzamerhand wordt het tijd, naar opvolgers voor dit tweetal uit te zien. Anderiessen heeft reeds vrijwillig zijn plaats ter beschikking gesteld, doch men had nog geen volwaardig opvolger en zoo speelt hij dus nog maar weer mee, Onze voorhoede beschouwen we op het oogenblik als het sterkste gedeelte van de ploeg. Zonderen we Drok uit, die twee halve en een heelen interlandwedstrijd heeft mee gespeeld eenmaal moest hij door een onge luk uitvallen en eenmaal viel hij voor een ander in, alleen tegen Engeland speelde hij den geheelen wedstrijd mee dan kan men zeggen, dat de aanvallers hun sporen op inter nationaal gebied wel hebben verdiend. Van Nellen is reeds 20 maal linksbuiten geweest waarvan 2 maal in officieuze wedstrijden Wels bracht het tot 22 wedstrijden op den rechtervleugel, waarvan 1 maal officieus, Bak huys speelde reeds 15 maal middenvoor, waarvan 1 maal in een extra wedstrijd en Smit draagt a.s. Zondag' voor de twaalfde maal de oranje-trui. ■Deze voorhoede is in staat eiken wedstrijd te winnen, indien Bakhuys met zijn schol maar een beetje geluk heeft. Hij is stellig de groote man in onzen aanval. Smit is in de laatste weken in grootschen vorm. Op den jongsten Zondag maakte hij weer drie doel punten! In den oefenwedstrijd tegen Mill- wall hebben onze beide vleugelspelers uitste kend werk geleverd. Drok is verder een veelbe lovend speler, die stellig een mooie loopbaan voor zich heeft, Dit vijftal kan den wedstrijd winnen, indien het er in slaagt zijn gewone spel te ontwikkelen. Aan een voorspelling van den uitslag wa gen we ons maar niet; de kracht van de te genpartij is daarvoor niet voldoende bekend. Maar het zal stellig een sterke ploeg moeten zijn, die van ons elftal wil winnen. De leiding van den wedstrijd is bij den be- j kenden Duitschen scheidsrechter Dr. Bauwens in goede handen. C. J. GROOTHOFJ. BILJARTEN. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND, 2e KL. GROOT BILJART CADRE. Voor dit kampioenschap, dat op 6, 7 en 8 December door de biljartclub „Rembrandt" te Amsterdam zal georganiseerd worden, schreven de volgende zes spelers in: P. A. Kobus 'B.C. Haarlem), te Haarlem: L. Geh- rels en J. G. Beuming (H.E.T. E.IJ.), L. Ka toen (Rembrandt), allen te Amsterdam; W. L. H. Penning (K.R.A.Z.), te Delft en D, H. van Eymeren (De Maasstad) te Rotterdam. Er worden dus geen voorwedstrijden ge speeld. ALGEMEENE VERGADERING NED. BIL JARTBOND. Nogmaals zal de Duitsche kwestie op de buitengewone algemeene vergadering van den Ned. Biljartbond, welke op Zaterdag 14 December a.s. te Rotterdam zal gehouden worden, ter sprake komen en wel naar aan leiding van het besluit van de op 19 October 1.1. gehouden vergadering, om aan geen wed strijden meer deel te nemen, of zelf te orga- niseeren, waaraan Duitschers kunnen deel nemen en de door den „Bond van Noorde lijke Biljartverenigingen" te Groningen en de biljartclub H.E.T, E.IJ. te Amsterdam in gediende voorstellen, welke beide beöogen, op dit besluit terug te komen. HET IS NIET NOODIG om aan rugpijn, duizeligheid, onnatuurlijk® vermoeidheid, gewrldhtspljhen of andere* gevolgen van tjrage werking der bloed- filtreerende organen te lijden. Men behoefta slechts een diuretlsch middel te gebrulkenj dat de nieren doorspoelt. Foster's Rugpljnj Nieren Pillen worden reeds 50 jaren voon dit speciale doel gebruikt. Hoe zij voldoen1» Vraag het een der dankbare menschen. die) ze gebruikt hebben. 1.1.75 en J.3.j (Adv. Ingez. Med.) VOETBAL. E.D.O.—BODEGRAVEN. Ondanks de radio-uitzending gaat Zondag middag in het Noordersportpark de K.N.V.B. bekerwedstrijd E.D.O.-Bodegraven door. De Haarlemmers verschijnen geheel vol ledig. IJSHOCKEY. WEDSTRIJDEN TE AMSTERDAM. A,s. Zaterdag- en Zondagavond is er op de Kunstijsbaan te Amsterdam een IJshockey demonstratie- en wedstrijd te zien, zooals er maar weinig zullen zijn. De „Blauwe Zes" het Amsterdamsche IJshockey-team versterkt met de Canadeezen Boyd, May en Griffin, speelt dan tegen de wereld-beroemde ploeg Stade Franqais uit Parijs, dat uit niet min der dan 6 echte Canadeezen en 3 tot Fran schen genaturaliseerde Canadeezen bestaat. Deze ploeg is wel de sterkste, welke het continent momenteel op de been kan bren gen en die in Parijs een enorme populariteit geniet, hetgeen ze vooral te danken heeft aan de wedstrijden, het vorige jaar gespeeld tegen de Winnipeg Monarchs, welke het vorige jaar een tournée in Europa maakte en ook in Amsterdam een verbluffende demonstratie van het snelle ijshockeyspel gaf. De Fransche ploeg bevat tal van beroemde spelers; onder hen is Pete Besson, de Beer van Springfields, verreweg de meest popu laire. Getooid met zijn renners-valhelm ver staat hij als geen ander de kunst om van den eenen goal naar den anderen langs de tegen standers heen te flitsen en soms onhoudbaar te schieten. Het rijden van dezen reus is in drukwekkend om te zien, uiterst snel, handig en tegelijk buitengewoon elegant. Op 14 November speelde de „Blauwe Zes" in Parijs en wist door overrompeling in het 3e speelkwartier een goed resultaat te be halen. De onzen verloren n.l. met slechts 75. Of hun dit ditmaal ook gelukken zal moet worden afgewacht. In ieder geval kunnen we hen, die eens kennis willen maken met het super Cana- deesche ijshockey-spel aanraden, Zaterdag- of Zondagavond eens naar de Kunstijsbaan in Amsterdam te gaan. Zij zullen eer geen spijt van hebben. (Adv. Ingez. Med.) SCHIETEN. KON. NED. BOND VAN OUD-ONDEROFFICIEREN. De uitslag van den gelijktijdig met den bazar gehouden schietwedstrijd is als volgt: Korpswedstrijd: 1. Schietv. Groot IJmuiden 278 p.; 2, Voor Vaderland en Koning 275 p.; 3. Jhr. O. van Lennep 274 p.; 4. Burgerwacht Bloemendaal 273 p.; 5. Schietv. Generaal Cronjé 272 p.; 6. Bijz. Vrijw. Landstorm Heem stede 270 p.7. Burgerwacht Haarlem 270 p. Personeele wedstrijd: 1. J. Rompa 60 p.: 2. H. P. Spoor 58 p.; 3. F. Visse 58 p.; 4. J. Ver- zijlbergen 57 p.; 5. Prins 56 p.; 6. J. Wiersma 55 p.; 7. K. v. d. Belt 54 p.: 8. Fr. v. Pelt 54 p.; 9. D. J. van Rijn 54 p.; 10. Hartsuiker 54 p.: 11. G. C. Paap 53 p.; 12. O. J. Keijser 53 p.; Geluksbaan heeren: 1. Schouten 55 p.; 2. P. Schreurs 53 p.; 3. W. Schutter 53 p.; *4. L. A. Duin 52 p,: 5. Seheffer 50 p.; 6. Meijer 49 p.; 7. Dekker 49 p.; 8. P. Grimmon 49 p.; 9. C. C. Woltering- 49 p.; 10. J. v. d. Eisen 48 p.; 11. Baart 47 p.; 12. A. v. d. Burg 46 p,; 13. H. P. Spoor 46 p.; 14. Lamboo 46 p.; 15. G. Ilbrink 44 p.; 16. Tierie 44 p.; Geluksbaan Dames: 1. C. Keijser 50 p.: 2. N. Woltering 45 p.; 3. H. Bouman 44 p.; 4. H. M. Balbian Verster 44 p.; 5. N, Kuijk 42 p.; 6. J. Balbian Verster 41 p.; 7 G. Duin 40 p.; 8. G. v. d. Bergh 35 p.: 9. G. Leniger 34 p.; 10. Van Dijk 27 p.: 11. Schreurs 26 p. Vrije baan: 1. J. Rompa 108 p.; 2. F. Visse 108 p.: 3. O. J. Keyser 1Ó8 p.; 4, Prins 108 p.; 5. C. Poortermans 107 p.; 6. Boelen 106 p.; 7. J. Scliaefer 106 p.; 8. H. P. Spoor 105 p.; 9. Bersee 104 p.; 10. Onstein 103 p. Dagprijzen: 1. F. Visse, 2. Rompa, 3 Prins. Hoogste Korpsschuters: P. v. tDijck en H. P. Spoor 58 p. loten. De prijsuitreiking zal plaats hebben op Woensdagavond 11 Dec. in het schietgebouw.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10