Onderwatersport. Een Haarlemmer als burgemeester van Zweeloo Hei Beêmfdjitsée 53e Jaargang No. 16091 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 6 December 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week f 0.05. p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0 65. franco p. post f 0.72^4. Bureaux: Grcote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Scendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTïcN 1—5 regels 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 1i regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. - Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-. Arm- of Beenbreuk 30.— - Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim 75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NIMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 6 December. Na een Voetbalwedstrijd. Engeland heeft tegen Duitschland gevoet bald op het terrein van Tottenham Hotspur te Londen. Er waren zestigduizend toeschou wers. Zestienhonderd Duitschers waren per speciaal schip naar Engeland gekomen. De uitslag van den wedstrijd was, zooals u gelezen zult hebben, dat Engeland welverdiend met 30 won. De Duitschers hielden teveel vast aan één spelsysteem een gebrek dat zij met al hun energie en organisatie-vermogen op velerlei gebied, al zoo vaak getoond hebben en te weinig fantasie plus te veel concen tratie op verdediging, kostten hun den wed strijd. Overigens is dit geen zaak van groot belang, het is maar een partijtje voetbal, en u zult van mij hopelijk niet verwachten dat ik beweren zal dat de Duitsche eer er mee ge schaad is, of iets van dien nonsensicalen aard. De heele zaak is, dat de Duitschers geleerd zullen hebben dat zij meer afwisseling en „souplesse" in hun spelmethoden moeten brengen als zij de Engelschen in de toekomst willen verslaan. En als hun dat dan eens ge lukt is, zullen zij het later toch wel weer eens verliezen, en daar zullen zij weer revanche op nemen, enzoovoort. Zoo gaat het in de sport, er in vele andere dingen ook. Van meer belang dan de uitslag schijnen enkele commentaren, op den wedstrijd gege ven. Er is van beide zijden zoo uitermate cor rect gespeeld, dat er maar drie of vier vrije schóppen zijn gegeven, en incidenten zijn uit gebleven. Maar de Engelsche overheid had een geweldige politiemacht buiten en op het ter rein bijeengebracht om die te voorkomen. En nu meent de Engelsche pers, dat het verloop van zaken een prachtig bewijs van goede ver standhouding is. Nu, ik houd van optimisme, maar het lijkt mij in dit geval sterk overdreven. Dat men de spelers van beide zijden zoo goed gedresseerd had, dat er maar drie of vier overtredingen in den heelen wedstrijd voorkwamen, terwijl er in eiken clubwedstrijd, in welk land ook, veel meer zijn, laat ik nog daar, ofschoon het wel een beetje eigenaardig aandoet. Maar dat men die geweldige politiemacht maar buiten beschouwing laat als men spreekt van een prachtige verstandhouding is mij te kras. Vijfentwintig jaar geleden, toen voetbal wedstrijden ook al groote menschenmassaas trokken,-had men dezen wedstrijd kunnen spe len zonder eenigen bijzonderen politiemaat regel. Tien jaar geleden had het misschien zelfs nog gekund. Nu niet meer. En het geval Engeland-Duitschland is heusch niet 't eenige voorbeeld. In verscheidene landen moet men geweldige politiemachten op de been roepen als er bepaalde internationale partijtjes voet bal op til zijn. Men moet ze op de been roepen om „politieke incidenten" te voorkomen. Dit is een treurig bewijs van achteruitgang in de Europeesche beschaving. En het'is bo vendien kinderachtig. Als men de beteekenis van een partijtje voetbal gaat opschroeven tot een zaak van internationale politieke verstandhouding toont men een treurig verlies aan oordeel des on derscheids. Dit gedoe is kinderachtig, mal, pueriel. De Engelsche dagbladen zouden goed werk ge daan hebben als zij er voor den wedstrijd hun lezers al op gewezen hadden dat zooiets rond weg bespottelijk is, dat het beschamend ge acht moet worden voor een beschaafd volk als men een politieleger op de been moet roe pen om elf Duitsche voetbal jongens en hun supporters te beschermen, en als zij een beroep op het Britsche publiek hadden gedaan om dergelijke maatregelen bij voorbaat overbodig te maken. Gezien den Britschen geest-van- eenheid zou zulk een beroep wel succes hebben gehad. Maar. men heeft er niet aan gedacht, en de poütiedemonstratie gehouden, die op zichzelf geen best staaltje van volksopvoeding was. Al zeggen de Britsche kranten nu dat de goede verstandhouding zoo mooi gebleken isde lezers met gezond verstand zullen er niet in vliegen. Zij zullen denken: Weinige jaren ge leden zouden wij zelf ons als gqede gastheeren gedragen hebben. Nu zijn er blijkbaar een paar duizend man politie noodig om ons aan dezen plicht te herinneren, en er casu quo op in te slaan Een partijtje voetbal is geen politiek. Het is spel, en meer niet. Spel van jongens. De nationale idealen rijzen daar ver boven uit, en kunnen er niet door gedeerd of geraakt worden. Er komt een nieuwe geest in de wereld. Moge die haast maken met het wegvagen van puerilismen, die de Europeesche bescha ving in een vroegere periode ver beneden zich geacht zou hebben. Een zoon van den Franschen staatsman Painlevé heeft te Parijs met groot succes een onder-water club opgericht, welker leden zich toegerust met zuurstofapparaten op clubavonden onder het water van een zweminrichting aan spel en sport wijden.) Hoe somber meA de toekomst ziet, Men geve toe, er lijkt geen grens, In ieder land, in elk gebied. Aan vindingrijkheid bij den mensch. Wat zr^ift men van dit nieuwste plan: De club die onder water speelt, Een nouveauté, al lijkt ze van De wereld, waar men zich verveelt. Nu menigeen een hekel krijgt Aan het gevoel van nattigheid. Als 't water tot de lippen stijgt In dezen harden crisistijd: En 't móede hoofd in taaien strijd Met moeite boven water houdt, Nu lijkt dit wel een nieuwigheid. Die gij niet spoedig kiezen zoudt. Een waterkuur kan nuttig zijn, Maar waterkuren zooals hier, Zijn nauwelijks in onze lijn. En twijfelachtig als plezier. Aan alles is toch wel een grens, En hoeveel nut het zwemmen heeft, Tenslotte is dan toch een mensch Geen onderzeeboot, noch een kreeft. Hoewel het waar is. dat een man, Die aldus onder water blijft. Niet onder d' olie wezen kan, Zoolang hij deze sport bedrijft. P. GASUS. Overeenstemming tusschen Laval en de radicaal socialisten. In de kwestie tier strijdhonden. PARIJS, 6 December (A.N.P.) In de zitting der radicaal-socialistische Kamerfractie heeft Herriot Donderdagmiddag het ant woord medegedeeld van minister-president- Laval op de eisclien der radicaal-socialisten in de kwestie der strijdhonden. Het antwoord van Laval luidt principieel bevestigend. La- val is vastbesloten in kamer en senaat de vertrouwenskwestie te stellen voor de in de rapporten van Chauvin en Jouvin vervatte bepalingen inzake de handhaving der open bare orde. De werving van nieuwe leden der mobiele garde zal onder toezicht komen van het ministerie van binnenlandsche zaken. ITALIë ANTWOORDT HET INTERNATIO NAAL OLYMPISCH COMITé. ROME. 5 December (A.N.P.) Het Interna tionaal Olympisch Comité zou een schrijven hebben gericht aan het Italiaansch Olym pisch Comité, waarin gewezen wordt op het feit, dat Italië de sportbetrekkingen met de sancties toepassende landen heeft verbro ken, welk besluit door het I.O.C. ten zeerste betreurd wordt, aangezien de sport boven de politiek staat. Het Italiaansch Olympisch Co mité heeft in zijn antwoord aan het I.O.C. onderstreept, dat de Italiaansche sportbe oefenaars gehoorzamen aan de fascistische opvatting. OTTO STRASSER VEROORDEELD. De bekende Otto Strasser, voormalig bond genoot van Hitier, later felle tegenstander van het nazi-regiem en oprichter van het nationalistische „Zwarte Front", is te Praag veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf wegens overtreding van het radio-zendver- bod, met behulp waarvan hij anti-nazi pro paganda voerde. Amerika vol aandacht voor de Noord-Chineesche kwestie. Minister Huil spoort aan tot eerbiediging der verdragen. WASHINGTON, 6 Dec. (A.N.P.) De mi nister van buitenlandsche zaken, Huil. heeft Donderdag een verklaring afgelegd, waarin hij waarschuwde voor pogingen in Noord-China essentieele wijzigingen door te drijven van po- litieken aard, die zoowel in strijd zouden zijn met de verdragen tusschen de staten onder ling als met de belangen van Amerika en an dere staten met betrekking tot de politiek van de open deur. Zonder Japan te noemen zeide hij dat, waar de poging ook zijn oorsprong heeft en wie deze poging ook zou ondernemen, het een feit is dat de poging in China zelf op tegenstand stuit. De V. S. van Amerikaa. aldus Huil, zijn even sterk als andere mogendheden geïnteresseerd bij het lot van het Chineesche rijk en volgen de ongewone ontwikkeling aldaar met groote aandacht. In dezen tijd van de geheele wereld vervullende politieke onrust is 't de plicht van iedere regeering zich streng te houden aan haar verplichtingen met andere staten. De V. S. van Amerika verzoeken allen staten-onder- teekenaars inachtneming der door hen onder- teekende verdragen, omdat vertrouwen en economische stabiliteit onmogelijk zijn zonder trouw aan de verdragen. OPBRENGST TENTOONSTELLING IN DE TIJDINCZAAL. Wij konden heden aan de Haarlemsche Ver- eeniging tot bestrijding der tuberculose af dragen een bedrag van 26.45, welk bedrag werd ontvangen van de bezoekers der ten toonstelling van de Kinderrubriek in onze Tijdingzaal. Nederlanders in Duitschland gedupeerd. Door het verbod van invoeren van Rijksmarkbiljetten. Uit Berlijn, 5 Dec.: Het verbod van invoer van Rijksmarkbiljetten en gemunt geld, dat Ie twaalf uur in den afgeloopen nacht in wer king is getreden, beteekent een ernstige bena deeling der belangen van vele Nederlanders in Duitschland. De Nederlanders, die in Duitsch land werken en uit Nederland een salaris ontvangen, zien dit salaris met ongeveer 35 pet. verminderd. Dit nadeel is te ernstiger daar steeds meer werkgevers de salarissen op den lagen koers van den Mark hadden gebaseerd. Nog moeilijker is de situatie voor de Neder landers in Duitschland, wier inkomsten ge heel of gedeeltelijk bestaan uit Nederlandsch of Indisch pensioen. Het zwaarst getroffen zijn tenslotte zij, die Wegens werkloosheid, invaliditeit of ouderdpm geheel of gedeeltelijk zijn aangewezen op particulieren of Rijks- steun uit Nederland. Hoe groot het aantal landgenoot-en is, dat door deze maatregelen getroffen wordt is niet met zekerheid vast te stellen. Van bevoegde zijde wordt ons echter verzekerd, dat dit aan tal vrij groot is. Men vestigt er onze aandacht op, dat alleen voor Nederlandsche werkloozen, invaliden en ouden van dagen, die in Duitsch land gevestigd zijn, door onze regeering jaar lijks een steunbedrag van 2 millioen gulden wordt uitbetaald. In dit verband moet men er rekening mee houden, dat in het algemeen werklooze Nederlanders in Duitschland geen steun van de Nederlandsche regeering ontvan gen, doch van de Duitsche. Er zijn echter gevallen, dat personen van Nederlandsche nationaliteit zoozeer verduitscht zijn, dat zij niet onder de betreffende Neder landschDuitsche overeenkomst vallen. Deze menschen ontvangen steun uit Nederland. Minderwaardig voedsel ver oorzaakt massa-vergiftiging. Vijftig vergiftigingsgevalien in het Tronggaleksche. TOELOENGAGOENG, 6 Dec. (Aneta) Uit h et Tronggaleksche wordt gemeld, dat aldaar ernstige vergiftigingsgevalien zijn voorgeko men als gevolg van het gebruik van minder waardig volksvoedsel. In het onderdistrict Pe- galan en verschillende andere dessa's is bij 50 personen vergiftiging voorgekomen, waaraan ongeveer veertig personen zouden zijn overle den. Volgens voorloopige inlichtingen van het bestuur moet dit sterftecijfer echter belangrijk minder zijn VERZENDING VAN BOTER EN KAAS ALS CADEAU NAAR DUITSCHLAND. DEN HAAG, 6 December (A.N.P.) Het crisis zuivelbureau. Laan van Meerdervoort 84 in Den Haag, deelt mede, dat aan belangheb benden gedurende December 1935 binnen zekere grenzen certificaten, rechtgevende op den uitvoer naar, x-esp. invoer in Duitsch land van boter en kaas worden versterkt, voor zoover het cadeauzendingen (Liebesga- benl betreft, waarvoor een betaling van uit Duitschland dus niet kan plaats vinden. Uit voerige schriftelijke inlichtingen worden op aanvrage door het zuivelbureau verstrekt. Kerkstrijd in Duitschland laait weer op. Leiders der oppositie, krijgen een waarschuwing. Reuter meldt uit Berlijn: Twee leiders der oppositloneele kerk. Ja- cobi. pi-esident van de belijdende kei'k te Berlijn en Schai-f, president van de px-ovin- ciale synode van Brandenburg, hebben van de geheime politie de waai-schuwing ontvan gen, dat zij, indien zij hun verzet tegen de decreten van minister Keri'l voortzetten, ge- straf kunnen woi'den wegens hoogven-aad. Naar de correspondent van Reuter ver neemt, hebben zij geantwoord: ..Ook Jezus is beschuldigd van hoogverraad en op grond van die beschuldiging ter dood gebracht. Wij zijn er zeker van, dat wij Zijn voetstaDoen drukken, als wij weigeren minister Kerrl te gehoorzamen". De leiders der belijdende kerk verwachten nu elk oogenblik ma?c-'-'"Testaties. Ds. Nie- möller werd gisteren verboden den kansel te betreden. Twee schepen aan de ketting. Gevolg van een aanvaring bij Vlissingen. HANSWEERT. 6 December (A.N.P.) Het uitgaande Belgische stoomschip Syrië is in den afgeloopen nacht door den deurwaarder uit Goes aan de ketting geleed. Het schip ligt nu in den Biezelingschen Ham voor an ker. Deze beslaglegging moet in verband wor den gebracht met een aanvaring, die het Belgische schip, uitgaande van Sluiskil naar Mallengat op Maandag jl. ter reede van Vlis singen had met het Russische schip Kim. dat van Antwerpen naar Livomo was ver trokken. De Syrië kreeg hierbij schade, ter wijl de Kim zijn bakboordanker verloor. La ter verloor de Rus ook nog het stuurboord anker, doch beide ankei-s heeft men kunnen opvisschen. In verband met de aanvaring is de Kim aan de ketting gelegd door den deurwaarder, die namens de reederij Dekker, waartoe de Syrië behoort, optrad. De Kim ligt in de haven van Vlissingen. RICKETT EN DE KONINKLIJKE AMSTERDAM, 6 Dec. (A.N.P.) De Daily Express meldde hedenochtend, dat Rickett, de houder van de petroleumconcessie in Abessy- nië, te Rome is aangekomen, waar hij een te legram zou hebben ontvangen van de Royal Dutch te Amsterdam en waar hij zou zijn ontvangen door een vertegenwoordiger van deze maatschappij. Zijn reis zou verder ver band houden met de Royal Dutch. Naar wij van de zijde van de Kon. Petroleum verne men is dit bericht geheel onjuist. De Kon. Petroleum heeft met den heer Rickett te Ro me geen enkele verbinding, noch heeft zij hem instructies gezonden. Regjeeringscrisis in Spanje onvermijdelijk. In het midden der volgende week verwacht. MADRID. 6 Dec. (A.N.P.) Thans is ook de regeering ervan overtuigd dat een regee- ringscrisis niet meer zal kunnen worden ver meden. De minister-president persisteert bij zijn eischen en is niet voornemexxs in zijn be grooting te schrappen. In politieke kringen verwacht men een breuk bij het hervatten van de besprekingen over de begrooting in het midden van de volgende week. Mr. Kleyn, een oud-Haarlemmer is de eer te beurt gevallen benoemd te worden tot burge meester van Zweeloo bij Ooster-Hesselen in de px-ovixicie Drente. Bij zijn installatie boden kinderen uit zijn nieuwe gemeente den burgervader bloe men aan. I Het woord is aan Pefit-Senn: Politieke redenaars zijn maar al te zeer geneigd, liefde voor het woord met liefde voor het vaderland te verwarren. Toestand in de Engelsche mijnen kritiek. Vandaag een bespreking van de regeering met de arbeidersvertegenwoordigers. LONDEN 6 Dec. (A.N.P.) In de onder handelingen tot bijlegging van de crisis in de mijnindustrie is gisteren een ongunstige wen ding getreden. De mijneigenaai's hebben den minister voor het mijnwezen hun voorwaarden medegedeeld. Zij wijzen den eisch van de mijnwerkei*s inzake een nationaal uniform loon van de hand en blijven bij bijzondex-e loon overeenkomsten voor ieder apart district. Ten aanzien van de kwestie der loonsverhooging verklaren zij. dat in de districten, die werken voor binnenlandsch gebruik zeer spoedig een loonswijziging kan ingediexxd worden, doch dat in de uitvoerende districten daaraan niet valt te denken. Vandaag zal de minister een bespreking hebben met de vertegenwoordigers der arbeiders. De Daily Herald noemt den toestand uiterst critiek. CREMATIE MEJ. A. E. BRANDT. Onder veel belangstelling had op Wester- veld de crematie van het stoffelijk overschot plaats van mej. A. E. Brandt, in leven se cretaresse van wijlen den heer en mevrouw W. B. Stoop-van Deventer te Bloemendaal. Aanwezig wax^n de dochters van wijlen den heer en mevrouw Stoop en het geheele personeel van Huize De Rijp. Mevr. A. M. de Clercq-Stoop heeft eenige woorden ge- spi'oken en gememoreerd het vrij plotselinge heengaan van de overledene. De overledene was in ons huis de hulp en. de steun van allen. Dertig jaar lang is zij aller steun geweest eerst voor de kinderen: toen besloot, moeder haar te houden voor het ox-denen van de bibliotheek. Ook hierin toonde zij haar organisatietalent. Toen moe der 20 maanden geleden heen ging nam zij haar taak weer op en was een steun voor vader. Haar werk kreeg daardoor weer nieu we glans. Vei'volgens sprak Ds. C. H Brand, Evange lisch Luthex-sch predikant te Haaxdem. Spr. besloot met het uitspreken van het Onze Vader en den oud-testamentischen zegen. Daarna daalde de kist onder het spelen van ..O hoofd, vol bloed en wonden" van J. S. Bach, Een broeder van de overledene dankte voor de belangstelling. IAdv. Ingez. Med.) Sir Samuel Hoare heeft in het Lagerhuis op nieuw een beroep gedaan op Mussolini en het Italiaansche volk. pag. 4 Er worden voorbex'eidingen getroffen tot het opsporen van den Zuidpoolvliegcr Ellsworth. pag. 4 Tweede Kamer. Defensie, veukeer en waren wet. pag. 3 Zesde boog van de Moerdijkbrug is geplaatst. pag. 3 C. L. F. SI.: Open brief aan mijnheer Veraart. pag. 3 Wijziging der voorwaarden voor ziekenfonds premie en werkloosheid. pag. 7 Laatste Berichten pag. 8 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Na een voetbalwedstrijd. pag. 1 Bijzondere correspondentie uit Rome: Italië in sanctie-stemming. pag. 4 Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: Vragen van een nieuweling te Genève. pag. 4 A. A. Matris: Studenten-Studiën. pag. 3 A. K. van R.: Kunst en dictatuur. pag. 2 Henry A. Th. Lcsturgeon: De Fransche han delsvloot met ondergang bedreigd. pag. 12 Ko Zwccrcs: Een jaar natuurleven Winter. pag. 12 P. K.: Winterzorgen voor de auto. pag. 12 C. J. Groothoff: De wedstrijd tegen den Ier- schen Vrijstaat. pag. 6 Sport in 't kort. pag. 6 H. L. Warnier: Lichamelijke opvoeding. pag. 11 Voor de Jeugd. 9&Q. 9 en 10

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1