DE BILT Kunst en dictatuur. I STOÖMENf 1.95 VRIJDAG 6 DECEMBER 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Een tentoonstelling in Londen. (Van onzen Londenschen correspondent.) In een huis in Soho Square, dat vroeger een pastorie was en waarvan de deur nu levendig geel is gevergd, is een boeiende tentoonstelling ondergebracht van picturale kunst en beeld houwwerk. Een propagandistische tentoonstel ling werd aangekondigd. Ze moest een middel van verzet zijn tegen de onmenschelijke en onartistieke behandeling, welke kunstenaars in dictatoriaal bestuurde landen hebben on dervonden. Daar echter de groote meerder heid der ingezonden stukken <er zijn er zoo wat 200) geen speciale politieke en geen pro pagandistische strekking heeft, kan men het tendentieuze in de tentoonstelling gemakke lijk veronachtzamen zoo men dat wil en van haar genieten als van elke andere tentoon stelling van kunst. De tendenz is vertegenwoordigd in eenige teksten, die uitspraken weergeven van Hitier, Goebbeis en Mussolini, in een stel caricaturen tegen het kapitalisme gericht van Ernst Seeker en in de afschuw wekende platen van Von Ripper, een Duitscher, die in zijn land in een concentratiekamp heeft vertoefd en hier in zijn voorstellingen vertelt, hoe onmenschelijk menschen tegen menschen kunnen optreden. Verder blijkt het propagandistisch karakter van de tentoonstelling nog uit een voorwoord, dat Aldous Huxley heeft geschreven voor de catalogus en waarin wordt betoogd, dat op het werk van dictators nimmer zegen kan rus ten, dat hun doel nooit goed kan zijn, omdat hun methoden en de middelen, welke zij in dienst stellen van hun doel zoo afgrijselijk zijn. Huenle's conclusie is dat de kunst en dat dus de schoonheid die voor het gemoed is wat het brood is voor het lichaam onder dictatuur niet kan bestaan. Meer propagandistisch karakter dan het op gesomde draagt de tentoonstelling niet. En artistiek is ze allerminst van belang ontbloot. Er is werk van de beste moderne Engelschen, Eric Gill (de beeldhouwer, die zooveel goed werk heeft gemaakt voor Broadcasting House), Augustus John (een der meest geziene figu ren van de Engelsche schilderschool van den tijd en lid van de Royal Academy), Laura Knight (de Eva Bonheur van Engeland, zoo niet in haar doeken dan toch in haar betee- kenisi, Paul Nash e.a. Verder zijn er doeken van Fransche, Poolsche, Spaansche en Russi sche kunstenaars. Nederland zou ook hebben meegedaan. De catalogus vermeldt een zaal F. gevuld met Nederlandsch werk. Maar zaal F is niet te vinden en bij navraag bleek ons. dat de Nederlandsche schilders hun werk niet hebben ingezonden. De ondernemers zijn blijkbaar van meening, dat de Russische kunst niet te lijden heeft van de dictatuur. Het aandeel van de Russen in de tentoonstelling getuigt het. Hun werk is interessant: het is zuivere schilderkunst, soms wat primitief van uitvoering, in de harde kleuren van een conventioneelen Russischen smaak, vrij van alle bezetenheid; het bestaat uit landschappen, dorps- en stadsgezichten en menschen. De Franschen zijn o.a. vertegen woordigd met Signac en Leger. Zij hebben een zaaltje voor zich alleen en er is vaak treffende overeenstemming van conceptie tusschen hun werk en dat der Rus sen, hetgeen kan leiden tot de gevolgtrekking, dat als onder den Tsaar onder Stalin de in- tellectueele Russen in Frankrijk hun geestelijk vaderland begroeten. De tentoonstelling ont leent haar belang echter vooral aan de Engel sche inzendingen en onze hoof) dat wij er goed vertegenwoordigend modern werk uit andere landen zouden zien leek ij del te zijn. De enkele Poolsche doeken zijn producten van de grie zeligste fantasie, die wil hekelen en daarom zeer twijfelachtige kunst. De Britten vergoe den de teleurstelling met het frissche en op gewekte karakter van hun doeken. Dat was wat verrassend in dit millieu. Wellicht weer spiegelt er zich in de innerlijke vreugde der vervaardigers over de gelukkige omstandig heid dat zij nog mogen schilderen wat zij wil len. Ook de nieuwste „abstracte" kunst der Britten is er goed vertegenwoordigd, o.a. door Ben Nicholson, als leider van deze school er kend. Zijn inzending is een paneel van hout ongeveer 75 c.M. hoog en 90 c.M. breed. Het is een relief van een cirkel, vierkanten en vier hoeken, niet meer dan 4 m M. diep. De geome trische vormen hebben bescheiden tinten ge kregen, zilvergrijs en lichtbruin in evenveel verscheidenheid van tonen als ei' vormen zijn. Het evenwicht in de samenstelling doet bijna zalig-rustig aan en daarom zou men zulk een paneel willen voegen bij de heelkundige uit rusting van een zenuwarts. Maar Ben Nichol son en zijn volgelingen hebben in hun land knappe en ernstige verdedigers van de zuiver aesthetische waarde van deze abstracte voor stellingen. Nicholson bewijst met zijn paneel in elk geval, dat hij een houtbewerker van buitengewone bekwaamheid is tenzij hij een vakman het werk laat doen en als Gustave Doré op zijn wijze en in zijn tijd alleen de lijnen zet op het hout. A. K. VAN R. BRITSCHE VOLKENBONDSVEREENIGING WIL SLUITING VAN HET SU EZ - KANAAL. LONDEN. 6 Dec. (A.N.P. Het bestuur van de Volkenbondsvereeniging heeft een motie aangenomen inhoudende, dat. indien de economische druk op Italië niet de verwachte uitwerking zal hebben tot sluiting van het Suez-kanaal dient te worden overgegaan. AGENDA Heden: VRIJDAG 6 DECEMBER. Luxor Sound Theater: „De uitgeworpene". Doorloopende voorstelling van zeven uur tot half twaalf. Frans Hals Theater: „Suikerfreule" voor de derde week eeprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: Shirley Temple in „Hartedief". Op het tooneel: Anny Myra, Musical Wonder Star. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Episode" geprolon geerd. Op het tooneel: 3 Old Maids, Harmony Song. 2.30, 7 en 9 15 uur. Gebouw „Het Blauwe Kruis": Rede Ds. P. van Oossanen. Acht uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Frans Hals Museum: Tentoonstelling S.O.S. 104 uur. ZATERDAG 7 DECEMBER. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „Jonk- vrouwe de la Seiglière" door de Tooneelgroep „Het Masker". 8.15 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling S.O.S. 10 —4 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Eden prijst de Volkenbonds collectiviteit. Houding der sanctie-landen een getuigenis voor een geloof aan den nieuwen tijd. LONDEN, 6 Dec. (A.N.P.) De Lagerhuis debatten van gisteren zijn besloten met een redevoering van den minister voor Volken bondsaangelegenheden Eden. Deze verklaarde dat de Britsche regeering de ontwikkeling van den toestand in het Memel-gebied voortdurend met aandacht gade slaat en niet zal nalaten haar invloed te doen gelden om een oplossing der moeilijkheden te bevorderen, zooals dat in overeenstemming is met den geest van het Memel-verdrag. Ten aanzien van het Ita- liaansch-Abessynisch conflict herhaalde Eden, dat over de buitenlandsche politiek in het ka binet volledige overeenstemming bestaat. De vrede, waarnaar de Britsche regeering streeft, moet zoowel voor Italië en Abessynië ais voor den Volkenbond aannemelijk zijn. Ten aanzien van de sanctiemaatregelen verklaarde de mi nister dat zij voor alle deelnemende landen economische verliezen en voor eenige dezer zelfs verliezen van zeer ernstigen aard mee brengen. Het feit evenwel, dat vijftig volken bereid zijn geweest een zoo onwelkome ver antwoordelijkheid op zich te nemen is een ge tuigenis voor een geloof aan den nieuwen tijd. De Volkenbond heeft geen alles omvattend ka rakter. Daarom zijn in de eerste plaats maat regelen genomen, die zonder de medehulp van outsiders zouden kunnen worden ten uitvoer gelegd door Volkenbondsleden. Het embargo tegen Italië beteekent, dat Italië drie vierden van zijn exporthandel zal verliezen. Pas na de toepassing dezer sanctiemaatregelen is aan de orde gekomen de kwestie van toepassing van maatregelen, waarvoor de medewerking van outsiders onontbeerlijk is. Daartoe behoort de kwestie van de petroleum. Terloops merkte Eden op, dat het geenszins voor zich zelf spreekt, dat de in het huidige geschil onder nomen stappen bij ieder toekomstig geschil zouden kunnen worden toegepast. Voorts zeide de minister dat naar zijn mee ning de meeste staten in dit geschil niet een kolonialen oorlog of een economische onderne ming zien, doch een zaak, waarbij het systeem van den Europeeschen vrede op het spel staat. Eden bestreed, dat de regeering in dit geschil plotseling van houding was veranderd. Ten aanzien van de kwestie der bewapening zeide Eden, dat het beste bewapeningsniveau zou zijn, dat op een minimum-basis. In de tegenwoordige wereld evenwel, die bestaat uit gewapende landen kan Engeland zijn rol in een systeem van collectieve veiligheid slechts spelen, wanneer het minstens zoo sterk is als andere mogendheden, welke gelijke verant woordelijkheden hebben. Ik geloof, aldus be sloot Eden, dat wanneer de Volkenbond uit het huidige conflict sterker naar voren komt, en dat zal volgens de meening van Eden het ge val zijn, zich een gelegenheid zal voordoen voor een overeenkomst inzake vermindering en be perking der bewapening. Deze gelegenheid mag niet worden verzuimd. Hiermede was het ge deelte der Lagerhuisdebatten over de nota van antwoord op de troonrede, voor zoover het de buitenlandsche politiek betreft, ten einde. Het Lagerhuis werd verdaagd. LONDEN, 6 December (A.N.P.) De rede voering, die Sir Samuel Hoare in het lager huis heeft gehouden over de buitenlandsche politiek, vindt in de conservatieve pers har telijke instemming. Ook de oppositiebladen zijn het eens met de rede van Hoare. In berichten uit Parijs wordt verklaard, dat bij de Fransch-Engel- sche beraadslagingen aldaar voortgang wordt gemaakt. Samenzwering in Honduras ontdekt. Politie arresteert verscheidene vooraanstaande personen. TEGUCIGALPA, 6 December (AN.P.) De autoriteiten zijn een samenzwering op het spoor gekomen, in verband waarmede ver scheidene vooraanstaande personen in arrest zijn gesteld. De Fransch-Britsche besprekingen te Parijs. Vermoedelijke inhoud bemiddelingsvoorstel in het Afrikaansche conflict. PARIJS, 6 December (AN.P.) De cor respondent van de Figaro te Londen meldt aan zijn blad, dat hij het Fransch- Engelsche voorstel tot bij legging van het Italiaansch- Abessynisch conflict in groote lijnen kan mededeelen. Het zou op het volgende neer komen: 1. Een deel der provincie Tigre en de steden Adoea, Adigrat en waarschijnlijk ook Makalle zouden bij Italiaansch Erithrea wor den gevoegd, terwijl Aksoem Abessynisch zou blijven. 2. De provincie Ogaden komt bij Italiaansch Somaliland. 3. De Abessyniërs moeten den Italianen economische koloni satiemogelijkheden maken in de buurt van Bari. Dit gebied zal worden geplaatst onder een bijzondere bestuurscontrole, doch zou principieel moeten blijven onder de souve- reiniteit van den negus van Abessynë. 4. De Italianen zouden den Abessyniërs een corridor in Erithrea afstaan naar de haven van Assab met het recht in deze corridor een straatweg of spoorweg aan te leggen. Frankrijk wil zijn vriendschap niet Italië bewaren. LONDEN. 6 December (A.N.P.) In een bericht uit Parijs aan de Times wordt de mogelijkheid geopperd dat Laval en Hoare bij hun morgen te Parijs te houden besprekingen in staat zullen zijn de bestaande meenings- verschillen te overwinnen. Men gelooft, naar het schijnt, dat de grootste moeilijkheid is, dat Laval niet geneigd is eenige gemeen schappelijke stap met Engeland te onderne men die de Fransch-Itaüaansche vriend schap zou kunnen verzwakken. Het wordt waarschijnlijk genoemd, dat Laval is begon nen de Italiaansche regeering te polsen over haar houding over zekere suggesties, die bij de besprekingen tusschen Frankrijk en Enge land zouden worden behandeld. De bladen melden overigens, dat niets wijst op een be reidheid der Italiaansche regeering het te Parijs uitgewerkte vredesplan aan te nemen De Daily Telegraph meldt uit Rome, dat daar Donderdagavond werd verklaard, dat Italië geen bruikbaar resultaat verwacht van de ontmoeting van Hoare met Laval. meldt: Matigen aanvankelijk tijdelijk krachtigen later weer afnemenden Zuidelijken tot Wes telijken wind. Half tot zwaar bewolkt of be trokken. Waarschijnlijk eenigen regen. Iets zachter. en voorspelt: Hoogste barometerstand 764.3 m.M. te Biarritz. Laagste barometerstand 745.6 m.M. te Sarna. Uit het Buitenland Eenige regen en zachter. De depressie vulde verder op, haar kern bleef nog over Scandinavië gelegen. De secun daire, die zich gisteren over Frankrijk be vond, trok naar Centraal-Europa. Een nieuw lagedrukgebied ligt over IJsland en een be langrijke secundaire over het Kanaal en Zuid-Engeland. Het algemeene karakter van het weer blijft nog somber. Alleen over Frank rijk klaarde plaatselijk de lucht wat op en over Zuid-Engeland valt regen, terwijl verder over Midden-Duitschland en Oostenrijk regen en sneeuw wordt gemeld. De temperatuur daalde over IJsland, onze omgeving. Frank rijk, het grootste gedeelte van Duitschland en midden-Zweden. Over de Britsche Eilanden en het overige Scandinavië steeg zij. Ten onzent mag onder invloed van de se cundaire ten Westen van ons gelegen toe nemende wind met eenigen regen en stijging van temperatuur worden verwacht. Barometer Stand van heden 754 m.M. Vorige stand 749 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: CAREL VAN HUIZEN, Opticien Kleine Houtstraat 13. Telefoon 14112 Thermometer 6 December: Hoogste gisteren 43 F. Laagste heden nacht 35 F. Hoogste heden tot 12 uur 39 F. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 6 December. Bevallen 3 December: J. Friedmann—Birk- hahn, d.; 4 December: K. PrinsHeeres, z.; 5 December: J. W. C. VermuntNotenboom, d.; H. OkxSteijaart, d. Overleden 5 December: B., 2 j., d. v. J. Puitrum, Gasthuisvest. Militair karakter zal uit de Fransche strijdhonden verdwijnen. PARIJS, 6 December (Reuter). In de Kamer hebben Ybarne Garay namens de Croix de Feu, Leon Blum namens de socialis ten en Maurice Thorez namens de communisten tegelijkertijd verklaard aan hun respectievelijke bonden elk militair ka rakter te willen ontnemen. In verband hier mede is met algemeene stemmen besloten de debatten over de Liga's te sluiten. Uitbreidingswerkzaamheden in Amsterdam-Oost. Het einde van het Muiderpoortstation. AMSTERDAM, 6 December. Naar wij ver nemen, zal in de uitbreidingswerken Am sterdam-Oost ten behoeve van de spoorwegen omstreeks half December een belangrijke phase bereikt worden, aangezien dan het hulp perron voor het treinverkeer naar Hilversum in gebruik zal worden genomen. Het hulpper ron voor het verkeer van de richting Hilver sum is sinds kort in gebruik. Dit nieuwe feit beteekent het einde van het Muiderpoortsta tion, waarvan kap en perron zullen worden afgebroken en alleen de wachtkamers voor- loopig nog intact zullen blijven ten dienste van het publiek. In de ruimte tusschen de twee hulpperrcms kan dan een aanvang ge maakt worden met de werkzaamheden voor het construeeren van de doorgangen, o.a. de groote doorgang van de Wijttenbachstraat naar den Insulindeweg. De noordelijke spoorwegovergang vóór de Javastraat is ten behoeve van het verwijderen van een hoofdspoor uit dien overweg en het bestraten daarvan van 12 uur 's nachts tot 6 uur hedenmorgen van alle verkeer uitgeslo ten geweest. Het voetver keer over den Zuidelijken over weg en de voetbrug kon ongehinderd plaats vinden. Activiteit der Italiaansche vliegers. Groot Abessynisch offensief verwacht. ADDIS ABEBA. 6 Dec. (AN.P.) Hier wordt bevestigd dat de Italiaansche vliegers aan het noordelijke front zeer actief zijn. Er zijn echter slechts twee Abessyniërs door bom men gedood en enkele gewond. Een Abessy nisch vliegtuig, dat met medicamenten van Addis Abeba naar den gouverneur van Wal- kait vloog, werd. toen het boven de stad Da- bat passeerde, door Italiaansche vliegers achtervolgd. Toen het landde zouden de Ita lianen het vliegtuig met bommen hebben be stookt, zonder het te treffen. Verscheidene huizen op de landingsplaats werden ver woest. Men verwacht hier van uur tot uur het groote offensief der Abessyniërs. TIGRE FRONT. 6 December (Reuter). Groepen soldaten, die deel uitmaken van het leger van Ras Seyoum, hebben, geholpen door de bevolking van het district ten Oosten van Amba Augher getracht een nachtelijken aanval te ondernemen tegen een Eritreesch detachement te Tasaca. De aanval werd echter afgeslagen, de Abessyniërs werden achtervolgd en de dor pen in het oproerige district werden tot on derwerping gebracht. Twee Ascari's werden gewond. Amba Augher is het dorp, waar op 4 en 5 October jl. een hevig gevecht heeft plaats gehad. De maatregelen inzake de Indische salarissen. BATAVIA, 6 December (Aneta). De uiteen zetting van de Regeering ten aanzien van de salaris-maatregelen is thans aan den Volks raad aangeboden. Hierin worden achtereen volgens conform de toezegging van den Re- geeringsgemachtigde voor algemeene ambte narenzaken de voornaamste maatregelen ten aanzien van de bezoldiging van landsdiena ren besproken. De voorstellen zullen in de openbare bijeenkomst van het College van Gedelegeerden uit den Volksraad worden be handeld op Donderdag, 12 December, as. Hierbij kunnen tegelijk eventueele moties worden ingediend, terwijl bij de zitting een tweetal gemachtigden der Regeering aanwe zig zullen zijn. De Nota vangt aan met de behandeling van de overbrenging van A-betrekkingen naar de B-schaal en terugbrenging naar het regionale peil. Vervolgens worden de gewes telijke regionen beschouwd, zoomede over brenging van betrekkingen van het Herziene Bezoldigingsbesluit Landsdienaren naar het maandlooners-reglement, de geleidelijke af schaffing van de overgangsbezoldiging in vier jaar, vermindering van de maand- en dag-loonen en geleidelijke afschaffing van de overgangs-loonen, waarbij van al deze maatregelen in 1936 op den salarispost een besparing wordt verwacht van f 7.300.000. De aangekondigde besparing van f 10.000.000 wordt dus door deze maatregelen alleen niet gevonden. De noodzakelijkheid om deze be sparing van f 10.000.000 te bereiken is ech ter in niet geringer mate aanwezig dan toen het voornemen daartoe werd kenbaar ge maakt. Bij de herziening van bezoldigingen, verbonden aan ambten die nader in de Nota worden gespecificeerd, zal nog f 1.000.000 verder kunnen worden bespaard. Dit in aanmerking genomen is het restee- rend tekort, naar het oordeel van de Regeering, niet zoo groot, dat thans ook nog tot een lineaire salariskorting zal moeten worden over gegaan, zoodat de bezwaren aan dien maat regel verbonden tenslotte zwaarder hebben gewogen dan de noodzakelijkheid om de volle besparing ad f 10.000.000 te bereiken. Tot de bedoelde korting meent de Regeering derhalve thans niet te moeten overgaan. De genoemde bezuiniging ad f 7.300.000 kan worden gespecificeerd als volgt: Regionale schalen f 3.800.000: overbrenging betrekkingen van het H.B.B.L. naar heï Maandlooners-reglement f 100.000: afschaf fing van de overgangsbezoldigingen f 800.000; bestendiging van de overgangskorting f 900.000, de regeling bij Staatsblad 1935 betreffende de aanstelling van nieuwe landsdienaren op 80 procent van de bezoldiging, vastgelegd in het H.B.B.L., f 200.000; vermindering van de maand- en dagloonen f 1.500.000. INSTALLATIE VAN TEXEL'S BURGEMEESTER. TEXEL, 6 Dec. (AN.P.) De nieuwe bur gemeester van Texel, mr. A. F. Kamp. zal in de op Woensdag 11 December as. te houden raadsvergadering worden geïnstalleerd. De Winter-Olympiade. De Olympische Winterwedstrijden worden te Garmisch-Partenkirchen van 10 tot 16 Fe bruari gehouden. Aangekondigd zijn wedstrij den in skiloopen, ijssport, bobslee en „Eis- schiessen" (Curling). Voor de skiloopers wor den twee wedstrijden over een grooten afstand namelijk over 18 en 50 K.M., één springloop en één ge combineerden wedstrijd in loopen en springen over een afstand van 18 K.M. geor ganiseerd. Dat zijn vier klassieke wedstrijden, welke ook reeds bij vroegere Winter-Olympiaden zijn gehouden. Te Garmisch-Partenkirchen zal echter ook iets nieuws op het programma staan: een ge combineerde wedstrijd in steilstart en slalom, zoowel voor dames als voor heeren. In hard rijden op het ijs worden vier wedstrijden ge houden over 500, 1500, 5000 en 10.000 Meter. In kunstrijden zal een onderscheid worden gemaakt tusschen plichtrijden en rijden naar vrije keus. Zoowel de dames als de heeren zullen zes voorgeschreven figuren moeten uit voeren, en wel de moeilijkste, welke het regle ment bevat. Elke figuur zal rechts en links moeten worden gereden. Elk land mag vier deelnemers en vier plaats vervangers voor de tot nu toe opgesomde wedstrijden aanduiden. In de ski- en de ijs- sport wordt bovendien nog een wedstrijd voor ploegen gehouden, namelijk een ski-estafette over vier maal tien K.M. Hieraan mag elk land met één ploeg deelnemen. Op het ijs wordt een wedstrijd voor paren gehouden. Hieraan mogen twee paren voor elk land deelnemen Over de ijshockey-wedstrijden dient alleen nog te worden gemeld, dat elk land één ploeg mag aanduiden, namelijk tien spelers en drie reserve-spelers, alsook nog één reserve-doel man. Op de bobbaan zullen twee wedstrijden wor den gehouden, namelijk voor bobsleeën met twee en met vier man. Voor elk dezer wedstrij den kan elk land twee ploegen alsook een re- serveploeg afvaardigen. De hierboven opgesomde wedstrijden gelden als officieele Olympische wedstrijden. De overwinnaar in eiken wedstrijd ontvangt een gouden, de tweede een zilveren en de derde een bronzen Olympia-plaquette. Hierbij wordt steeds een oorkonde verleend. Bij de groeps wedstrijden ontvangt de overwinnende ploeg een oorkonde en bovendien krijgt elk lid van de ploeg een plaquette uit goud. zilver of brons, alsook een oorkonde. Het programma der Winter-Olympiade bevat voorts ook nog zoogenaamde demon stratiewedstrijden. welke niet tot de officieele Olympische wedstrijden worden gerekend. De deelnemers aan deze wedstrijden ontvan gen slechts herinneringsplaquetten. Tot- deze wedstrijden behoort in de eerste plaats de militaire ski-patrouilleloop over 25 K.M. met schietoefening. Deze wedstrijd is door het Olympisch Protocol speciaal toegelaten tot de Winterspelen. In 1928 heeft deze wedstrijd te St.-Moritz reeds plaats gehad. Het leger van elk land mag aan dezen wedstrijd met één ploeg deel nemen. Deze ploeg moet bestaan uit één offi cier als patrouille-leider, één onderofficier en twee manschappen. Hierbij komen één of ficier en één soldaat als reserve. De voorbereidingen en de leiding van dezen wedstrijd zijn toevertrouwd aan het Duitsche ministerie van Oorlog. De af te leggen af stand bedraagt ongeveer 25 K.M. met een hoogteverschil van ongeveer 600 M. Voorts worden demonstratie-wedstrijden in „Eisschiessen", dat ongeveer beantwoordt aan het Zweedsche „Curling", gehouden. Deze sport wordt niet alleen in Beieren, maar ook buiten Duitschland, bijvoorbeeld in Tsjecho- Slowakije en in Tirol beoefend. Tot deze wedsctrijden worden bijzondere uitnoodigin- gen verzonden door het Duitsche Olympi sche Comité. Een programmaboekje. Een boekje, dat een algemeen overzicht, als mede alle inlichtingen over de Olympische Winterspelen bevat, is nu reeds in de Neder landsche taal verschenen. Het geeft behalve schitterend gelukte technische foto's over de wintersport, een indruk van de geheele orga nisatie der Olympische Winterspelen, o.a. over logeergelegenheden, entréegelden, reduc ties. enz. Aan dit boekje is toegevoegd 'n programma van de Spelen en de verschillende soorten sport, alsmede beschrijvingen van de beoefe ning. Niet alleen voor sportbeoefenaars, maar ook voor bezoekers heeft dit boekje veel waar de. Het is gratis verkrijgbaar bij alle reis- bureaux. DAMES-HOCKEY. WAT ZONDAG GESPEELD WORDT. In de eerste klas zal het a.s. Zondag al de laatste dag in 1935 zijn. dat een volledig pro gramma wordt afgewerkt. Op 15 December worden n.l. in het cen trum des lands districtswedstrijden gespeeld en op 22 December wordt de uitgestelde match Rood WitB, D. H. C. ingehaald. Zondag trekt Rood Wit naar H. O C., een strijd om de laatste plaats. In Heemstede wonnen onze stadgenooten destijds met 30; nu geven wij aan de Haagsche een kansje. Amsterdam krijgt H. H. IJ. C. op bezoek en zal dus vermoedelijk haar voorsprong op B. D. H. C. wel tot vier punten vergrooten: want de Haagsche verdediging zal niet tegen den Am- sterdamschen aanval opgewassen zijn Op Houtrust ontvangt H. D. M. de Gooische Dat kan een mooie strijd van mej. Hofland tegen mej. Molhuysen worden. Veel krachts verschil tusschen beide ploegen zal er niet zijn. In de overgangsklasse B. D. H. C. IIKie vieten. Dat wordt een nederlaag voor de thuis club, maar tot 90 zal zij het nu wel niet weer laten komen. Hilversum gaat te Baarn een overwinning behalen tegen B. H. V. Lei den en Hurley, de twee zwaksten, ontmoeten elkaar in dit seizoen voor het eerst in de sleutelstad. Voor klasse 2A is er in Heemstede de wed strijd Rood Wit IIVictoria, resp. nrs. twee en één op de ranglijst. In Rotterdam leden de Rood Witten een stevige nederlaag: nu lijkt ons een gelijk spel toch op zijn minst voor hen bereikbaar. B. D. H. C. III ontvangt het wisselvallige Strawberries en heeft hier een kans op de overwinning. O. K. en Te Werve zullen elkaar niet veel toegeven. In 3 B krijgt Rood Wit III weer eens gele genheid om te winnen, nu Leiden II als te genstandster fungeert. H. B. S. zal de punten wel meebrengen van het T. H. C.-veld. Daaren tegen keert B. D. H. C. IV met leege handen terug van H. D. M. II. In 3 D zal H. B. S. II moeten oppassen om niet te struikelen tegen Amsterdam IV, maar wij houden het toch op de stadgenooten. A. M. V. J.B. D. H. C. V en FamosT. H. C. II zullen vermoedelijk door de resp. thuis clubs gewonnen worden. In 4 C gaat Rood Wit IV naar de Kraaien, zoodat de Heemsteedschen veel steviger op de eerste plaats zullen komen te staan. Amster dam V zal op eigen terrein sterker zijn dan B. D. H. C. VI. Na het Noorden, houdt men thans in het Oosten een proefwedstrijd voor de a.s. districts wedstrijden. Ondertrouwd: HETTY THEUNISSE en F. C. DUPUY Cand, Notaris Overveen 6 Dec. 1935 Haarlem Receptie Bloemend.weg 239 Overveen, 14 Dec. van 3.30-5 u. w geldig voor goederen die wij deze week ontvangen HEEREN H COSTUUMS Tevens 20Vo Korfing op ALL" stoom- en verfprijzen. PRYS £675 IN ALLE GOEDE ZAKEN

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2