GEEN OCHIEND-VERKOUDHEID MEER. die iwee Lanqe Beschuitjes LICHAMELIJKE OPVOEDING. ESPERANTO. hoor en hij elkaar Nieuwe Uitgaven VRIJDAG 6 DECEMBER 1935 HAARDE M'S DAGBCAD II Het examen Lichamelijke Oefening M.O. Zooals reeds in mijn vorige opstel terloops werd opgemerkt, is het zeer moeilijk, aan de eischen, gesteld voor het diploma lichame lijke oefening M. O, te voldoen. De moeilijk heid is vooral gelegen in de veelzijdigheid, die van de candidaten verlangd wordt. De gevorderde kennis en bekwaamheid strekt zich uit over een niet geringe hoeveelheid theorie, voldoende bedrevenheid in het les geven aan schoolklassen met leerlingen van den leeftijd, waarop zij de lagere en mid delbare school bezoeken en practisohe be drevenheid in gymnastiek, athletiek, spelen, zwemmen, schermen, worstelen en boksen (de laatste drie niet voor vrouwelijke can didaten). Elk van deze gebieden theorie, lesgeven en practijk is zeer uitgestrekt. Het theoretisch gedeelte omvat de kennis van en het inzicht in de gymnastiek, zooals die hier te lande over het algemeen in de laatste jaren wordt toegepast in lagere en middelbare school. Hetzelfde geldt voor de athletiek en de meest gebruikelijke open luchtspelen, zoo ook voor de zelfverdedi- gingssporten en het zwemmen. Al deze ge bieden moeten in de eerste plaats theore- tisch door de candidaten volkomen worden beheerscht. Is deze kennis reeds belichaamd in een stapel boekwerken van niet geringe hoogte, de theoretische eischen gaan nog veel verder. De candidaat behoort op de hoogte te zijn van de geschiedenis van de paedagogiek en van de moderne paedagogi- sohe inzichten en grondbeginselen, waarbij de theorieën van Freud. Adler en Künckel hem niet gespaard worden Dat daarbij me nig uitstapje in het terrein van biologie en psychologie moet worden gemaakt, spreekt welhaast van zelf. Ook wordt dan nog van de toekomstige leerkracht verlangd, dat hij of zij een duide lijk. inzicht heeft in het doel en de plaats van de lichamelijke opvoeding in school en maatschappij onder de tegenwoordige cul tuuromstandigheden. Hij moet daartoe be kend zijn met de resultaten van de onderzoe kingen, die zijn gehouden op het gebied van groei en lichamelijke ontwikkeling in de kinderjaren, zoowel In de vóórschoolsohe- als in de schoolperiode, en in de puberteits- phase. De conclusies en richtlijnen, die hier uit ten aanzien van de lichamelijke opvoe ding behooren te worden getrokken, moeten hem volkomen bekend zijn. Daarenboven zal hij een indruk moeten hebben van het pa rallelisme tusschen geestelijke en lichame lijke ontwikkeling en van de moderne in zichten omtrent de erfelijkheidstheorie. Behalve de hierboven reeds genoemde ken nis van de theorie en technische bijzonder heden van de hier te lande gebruikelijke gymnastiek, openluchtspelen en athletiek, wordt van de candidaten ook verlangd de theoretische kennis van de stelsels van li chaamsoefeningen, in andere landen in toe passing gebracht. In nauw verband hier mede staat de eisch, dat zij bekend zullen zijn met de geschiedkundige ontwikkeling der lichaamsoefeningen. Voor zoover deze in de laatste drie eeuwen valt. is hier vooral het verband te vinden met de toepassing der lichaamsoefeningen in de meest op den voorgrond tredende landen van Europa. Maar dan zijn hiermede nog niet alle theo retische eischen vermeld. Als een voor vele candidaten moeilijk en omvangrijk examen- deel moeten dan nog medische vakken worden genoemd. Deze omvatten de anato mie, dus de bouw van het menschelijk li chaam, de physiologie de leer van de le vensverrichtingen het verleenen van de eerste hulp bij ongevallen, en de hygiëne. Wie mocht meenen, dat deze vakken slechts in zeer algemeene trekken worden gevraagd, vergist zich deerlijk. De candidaten moeten daarvan een groote dosis kennis bezitten en het verband met de lichaamsoefeningen staat daarbij vanzelfsprekend steeds in het centrum. Voor het onderzoek in deze vakken zijn in de examencommissie eenige hoogleeraren in anatomie en physiologie opgenomen en en kele artsen, die zich in deze onderdeelen ge specialiseerd hebben. Hieruit is al dadelijk te begrijpen, dat de examinandi de stof. voor zoover die in deze vakken wordt gevraagd, nauwkeurig moeten kennen. Zij zullen niet behoeven te probeeren er met de muts naar te gooien. Het zal duidelijk zijn. dat het zon der kennis van mechanica, natuurkunde en scheikunde (vooral organische) niet moge lijk is. om het bij de medische vakken tot een voldoend cijfer te brengen. Voor het lesgeven wordt van de candida ten gevraagd het onderwijzen aan school klassen van jongens en meisjes (de vrouwe lijke candidaten alleen aan meisjes) van de lagere en middelbare school van gymnastiek, spel en athletiek. De voorbereiding voor dit examendeel brengt ook tal van moeilijkhe den mee. Hoewel toegegeven moet worden dat vele gemeentebesturen en schooldirec ties de noodige soepelheid betrachten bij het geven van gelegenheid voor deze voor bereiding. valt toch niet te loochenen, dat officieel wanneer alle bepalingen punc tueel worden toegepast deze voorberei ding niet mogelijk is. Het doet wat zonder ling' aan. dat het voldoen aan een wettelijk voorgeschreven examen-eisch onmogelijk wordt gemaakt door officieele bepalingen, die de voorbereiding eigenlijk niet toestaan. Bovendien is het lesgeven aan schoolklassen iets. dat men gewoonlijk na eenige jaren practijk pas begint te beheerschen. of bij gemis aan aanleg voor dit werk nooit. Het is dan ook niet te verwonderen, dat op het examen voor dit onderdeel heel wat onvol doende cijfers worden uitgedeeld. Het examen in lichamelijke oefening neemt in dit opzicht wel een uitzonderlijke positie in. want voor geen enkele andere middelbare bevoegdheid wordt ..lesgeven" als examenvak geëischt Men verdedigt de zen toestand wel" eens met de opmerking, dat het examineeren in lesgeven voor het vak lichamelijke oefening onvermijdelijk is. om dat het een bij uitstek practisch vak is. De beteekenls van dit veelvuldig herhaald argu ment is mij nooit duidelijk geweest. Is be kwaamheid in het lesgeven voor een Candi daat. die het examen wiskunde M. O. wil doen of voor een student, die ziin doctoraal in wis- cn natuurkunde moet afleggen, en die dus beide spoedig op een klas kunnen worden losgelaten, niet van belang, omdat wiskunde een theoretisch vak is? Het ver schil ontgaat mij. en ik zou het dan ook toe juichen. wanneer de examen-eisch „lesge ven" uit het examenprogramma voor mid delbaar lichaamsoefeningen verdween. In deze benarde tijden zou dit dan boven dien nog het voordeel opleveren, dat het examen er veel goedkooper door werd. Daar tegenover zou ik er alles voor voelen, dat ge slaagden voor een middelbare bevoegdheid, op welk terrein ook, (dus niet alleen voor lichaamsoefeningen) verplicht werden na het behalen van zulk een diploma geduren de één cursusjaar een vast te stellen mini mum aantal uren les te geven, zoowel bij het lager als het middelbaar onderwijs (indien het althans een vak betreft, dat in beide schooltypen tot den rooster behoort), tot te vredenheid van betrokken hoofd en direc teur. Eerst na het verwerven van een des betreffende verklaring zou aan sollicitaties mogen worden deelgenomen. Wat de practijk betreft, zal het wel nie mand verwonderen, dat aan bedrevenheid van de candidaten in gymnastiek, openlucht spel, athletiek, zwemmen en zelfverdediging hooge eischen worden gesteld. Immers, jonge leerkrachten zullen een uitstekend voorbeeld moeten geven. Daar hun jeugd het gewoon lijk niet gemakkelijk maakt, een overwicht op de klassen te verkrijgen, zal juist het cor rect en in goeden stijl voordoen van de oefe ningen bij de leerlingen het onmisbare res pect afdwingen. Ook dit practisch gedeelte is op zichzelf zeer uitgebreid en eischt een langdurige ingespannen voorbereiding. De lichamelijke aanleg van de candidaten is als regel niet in alle richtingen even groot. Het kost dan ook vaak heel wat moeite om in be paalde onderdeelen van de practijk een be hoorlijk figuur te maken. Na kennisneming van bovenstaande uit eenzetting kan men het niet zoo vreemd vin den. dat voor dit over zooveel gebieden strek kende examen het aantal afgewezenen ont stellend groot is. De mogelijkheden tot strui kelen zijn vele en vooral het lesgeven, dat men naar mijn gevoelen niet mag eischen van jonge menschen. die nog een begin moe ten maken met hun onderwijzersloopbaan, (hoevelen. die al jaren in het onderwijs zijn, kunnen behoorlijk les geven?) maakt het percentage geslaagden zeer gering. Het be droeg in 1934 en 1935 ongeveer 15 pet., zoo dat hier wel degelijk van een moeilijk exa men moet worden gesproken. Over de vooropleiding en de nieuwe eischen, daaraan gesteld, een volgende maal. H. L. WARNIER. CRISISTENTOONSTELLING „KUNST S.O.S." De Crisistentoonstelling „Kunst S.O.S." zal Zondagmiddag a.s. 8 December, des middags 3.30 uur. gesloten worden. Mej. Annie Hermes (zang) en de heer E. Biele (cello), zullen dien middag van half drie tot half vier op de tentoonstelling een uit voering geven, met begeleiding van mevr. Suze BieleWin tershoven. Ten gehoore zullen gebracht worden wer ken van Eecles. Handel. Schubert, Schumann, Debussy en Diepenbrock. De heer Herman Moerkerk zal weder aanwezig zijn voor het teekenen van caricaturen. ENGLISH ASSOCIATION. Voor leden der afdeeling Haarlem van de English Association in Holland zal Vrijdag avond 13 December miss Elizabeth Drew een lezing houden over „Modern Spirit in Litera ture". Waarom eiken morgen ziek door verkoud heid, als U 's ochtends frisch en opgewekt kunt zijn? Waarom opstaan met verstopten neus en keel en een hoofd zwaar als lood? Karsote, het nieuwe wetenschappelijke inhalatiemiddel, verdrijft verkoudheid, snel en zeker, hoe lang U er ook reeds aan lijdt. De aangename damp van Karsote vernietigt de verkoudheid-veroorzakende bacteriën, die zich nestelen in de spleetjes van neus, keel en longen. Sprenkelt enkele druppels Karsote op Uw kussen voor U naar bed gaat. 's Nachts ademt U de heilzame, antiseptische damp van Karsote in. Een verkwikkende slaap is het ge volg. 's Ochtends als U opstaat zijn Uw adem halingsorganen volkomen gezuiverd. Inplaats van het benauwde zware gevoel in het hoofd, voelt U zich opgewekt, klaar wakker en fit om en nieuwen dag te beginnen. Karsote is ver krijgbaar bij alle apothekers en drogisten a ƒ0.90 per flacon (zakformaat) en 1.35 per flacon (2 x de kleine maat), omzetbelasting inbegrepen. ALLERLEI. Op last van den Braziliaanschen minister van Publieke Werken Dr. Marques dos Reis, heeft het Braziliaansche departement van Post- en Telegrafie een specialen postzegel uitgegeven ter gelegenheid van de 8e Inter nationale Tentoonstelling te Rio de Janeiro Deze zegel heeft een blauwe kleur, de waarde is 200 Reis en hij heeft een tekst in twee talen, n.l. Portugeesch en Esperanto. Het Centraal-Comité van de Termal-bad- inrichtingen en Herstellingsoorden te Buda pest, heeft uitgegeven een geïllustreerden prospectus met tekst in Esperanto over deze geneeskrachtige baden. Dit jaar vormde zich in Frankrijk een groep ingenieurs, op wier aandrihgen thans in de school voor Kunsten en Ambachten te Lille Esperanto wordt onderwezen. In Frank rijk bestaan zes van deze scholen, waarvan in twee (Chalons en Lille) thans Esperanto onderwezen wordt. De directie der Philips' gloeilampenfabriek te Eindhoven organiseerde dit jaar een Espe- rantocursus voor haar kantoor- en fabrieks- personeel. Deze cursus is begonnen 5 Nov. j.l. in de vakschool van de fabriek, wordt geleid door den heer M. T. Aerdts en er ne men 50 personen aan deel. Het 15e Internationale congres van de chemische Industrie, welke plaats had in Brussel, besloot met algemeene stemmen een commissie te benoemen, welke de opdracht kreeg te bestudeeren: le de mogelijkheid om Esperanto te gebruiken ten behoeve van de chemische wetenschap: 2e de aanwending 'van deze taal voor technische en practische doel einden. Dit besluit bewijst de aanzienlijke positie welke het Esperanto reeds inneemt. een warme winierdrank en de heerlijke bros-bruine 12 ct. per pakje (Adv. Ingez. Med.) Kamp om de Matterhorn door Caxl Haensel. In de Libellenserie is verschenen .Kamp om de Matterhorn", een roman van Carl Haensel. die den strijd van den Engelschen alpinist Whymper en de zijnen om den top van de Matterhorn beschrijft. Het boek is uit het Duitsch door Joh. Hepp vertaald en bij Bosch en Keuning te Baarn uitgegeven. Tusschen tijd en eeuwigheid door Henriette Roland Holst-v. d. Schalk In Rotterdam is bij D. L. en J. Brusse N.V. de derde druk uitgekomen van „Tusschen tijd en eeuwigheid", verzen door Henriëtte Roland Holstvan der Schalk. Tunnelbouw door G. J. J. Both. Van de hand van G. J. J. Both is een inte ressant werkje verschenen bij Nijgh en Van Ditmar te Rotterdam. De titel ervan is „Tun nelbouw". Het geeft een beschrijving van bui- tenlandsche tunnels en zet de voor- en nadee- len van tunnelbouw tegenover bruggenbouw uiteen, vooral met het oog op de tunnelbouw ontwerpen voor Amsterdam en Rotterdam. Anton E. Zischka: Oorlog om Ethiopië. N. V. Het Nederlandsche Boekhuis, Tilburg. Anton E. Zischka is een ervaren jouranlist, die o.m. redacteur geweest is van de Neue Freie Presse te Weenen, voor Fransche bladen gereisd heeft in China en Zuid-Amerika en de auteur is van de boeken „Wereldverdwa- zing" en „Japan wereldveroveraar." In zijn thans verschenen „Oorlog om Ethio pië" geeft hij een uitstekend gedocumen teerd overzicht van den geschiedenis en de ontwikkeling van het Zwarte Keizerrijk, van de oudste tijden af tot aan de huidige dagen van het conflict toe. Zischka acht de Abes- synische kwestie daarom van zooveel belang, omdat de politieke, economische en militaire annexatieplannen van Frankrijk, Engeland en Italië standaardvoorbeelden zijn der nieuwste imperialistische techniek. Veel aandacht be steedt de schrijver verder o.m. aan de be- teekenis van de Abessynische katoenplan tages in den economischen strijd tusschen Engeland en Japan. Ook wijdt hij een uitvoe rige beschouwing aan de rol van den pas overleden vroegeren negus Lidj Jassoe in de binnenlandsche en buitenlandsche politiek van Ethiopië en aan de ontwikkeling der Ita- liaansche macht in Afrika. Het boek dat er zeer goed verzorgd uitziet, is met vele foto's en een zevental kaartjes verlucht. De vertaling is van Jean E. Marre. Maleis-Nederlands Woordenboek 'door W. H. Ridderhof. De uitgeverij Thieme gaf uit het „Nieuw Practisch Maleis-Nederlands Woordenboek" samengesteld door W. H. Ridderhof. Krislinamurti en de wereld-crisis door Lilly Heber. Dr. Lilly Heber is de schrijfster van „Krish- namurti en de wereldcrisis", welk boek is ver taald door B. Gasau en is uitgegeven door Van Holkema en Warendorf te Amsterdam. Het licht der wereld. De roode bloem. De nummers 19 en 20 van de Uilenreeks zijn verschenen De titels van deze twee boekjes zijn „Het licht der wereld" en „De roode bloem". Het eerste werkje is een verzameling Kerst liederen, bijeengebracht door Corrie Jacobs en Tony de Ridder. Het aantrekkelijke ervan is. dat het geheel is geteekend door Clara van Mesdag, en dat op bijzonder gevoelige en ar tistieke wijze. Zeer goed heeft de illustratrice die ook de gedichten en liederen teekende, den primitieven geest bewaard. „De roode bloem" en „Een nacht" zijn de novellen, die het andere deeltje van deze reeks uitmaken. Zij zijn geschreven door W. M. Garsjin en door A. G. Schot in samenwerking met prof. dr. B B. Becker uit het Russisch vertaald. De Uilenreeks wordt uitgegeven door Bigot en Van Rossum te Amsterdam. Het huis met de rozenhaag door J. Oterdahl. De uitgeverij J. M Meulenhoff heeft uitge geven den tweeden druk van „Het huis met de rozenhaag" door Jeanna Oterdahl, uit het Zweedsch vertaald door M. Basenau—Goemans. Spreekuur door Anke Servaes. Anke Servaes heeft een nieuw werkje ge schreven. dat tot titel heeft „Spreekuur". Zij geeft hierin negen schetsen uit het dagelij ksch bestaan van dè polikliniek voor kinderen in een groote stad. Het boekje is uitgegeven door de Hollandia- drukkerij N.V. te Baarn. De poppen van Madame Mandilip door A. Merritt. In de Zeemeeuw-serie is uitgekomen no. 12. „De poppen van madame Mandilip". uit het Engelsch van A Merritt. vertaald door mevr Dies Helb—Adam. De serie worc.t uitgegeven bij Van Loghum Slaterus' Uitgeversmaat schappij. Muziek. Ter aankondiging ontvingen wij de volgen de uitgaven van de firma G. Aisbach Co. te Amsterdam: Liederen: „Middeleeuwsch Keistliedje". mu ziek van Jac. Bonset, in zetting voor gemengd koor en voor 3-st. kinder- of vrouwenkoor. „Uitzicht", drie werkjes, getiteld „Ongeduld". „Afscheid aan "t Woud" en „Hij komt", voor 3-st. vrouwenkoor a capella; muziek van Theo van der Bijl. tekst van Mien Labberton. „Het Meezenncstje", van Guiao Gezelle, door Johannes Röntgen gecomponeerd voor 3-st. vrouwenkoor. Het bekende „Standchen" van Schubert, voor gemengd koor bewerkt door Theo van Zutphen; evenzoo „Ein kleines Haus" van Jo seph Haydn. „Lente" 'George Haak) werd voor mannen koor gecomponeerd noor Hubert Cuypers. „Bloesems", een speelliedje voor de jeugd, op muziek van J. F. Tiere Jr. woorden van F. De Quay. „Verlangens Blijdschap", tekst van A. Ro land Holst, muziek van H. Sachs. Voorts nog „Met God en Oranje" (C. E. van Rijn-Hooglandt) voor solo of koor met piano begeleiding, Vijf Liederen en Drie Liederen voor sopraan en klavier, en Zwei Lieder (Ste fan Zweig; aus „Musik der Jugend") voor so- praan met instrumentaalbegeleiding (fluit en viola, fluit, alleen), alle van Johannes Röntgen. ,,'n Kermiseavalier" is een gedicht van Nic Beets dat Alphons Vranken componeerde voor mannenkoor. Van denzelfden componist ver- scheenen de motetten „In Paradisum" en „In Nomine Jesu" voor 4-st. mannenkoor a capella. Voor piano kwamen uit: Melodische Voor- drachts-Etuden voor Piano, als inleiding tot de moderne Werken, van Dan. Belinfante; Drie Tertsencirkels, 24 etudes voor meerge vorderden, door M. E. van Ebbenhorst Teng- bergen. „Vier Intermezzi" en „Drie Walsen" van A. A. Noske; dit zijn eenvoudige nummertjes. Voor viool en piano: Twee Stukken, een Me nuet en Siciliano, van A. A. Noske; Studie concert No. 2 (in eerste positie) van Julius Röntgen. Voor harmonium: De eerste Oefeningen in het Harmoniumspel, door Hennie Schouten, benevens Zes Composities voor orgel of har monium, van J. van Nuenen. Tenslotte is er van Julius Röntgen de or kest-suite „Oud-Nederland". INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, xoordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Een Soldaatje. Verzoeke beleefd, een plaatsje in uw blad naar aanleiding van het hoofdartikel ,Ken Soldaatje". Onwillekeurig komt de gedachte bij mij op: „mensch erger je niet!" Wij ouderen die 1914'18 hebben meegemaakt, hebben ons dikwijls geërgerd: aan het vuil dat toen over de wereld is gegaan en hoe men elkan der heeft afgemaakt. En wat nu betreft het geval van het 12-jarig jongetje, het schrik beeld voor het Europa der toekomst. Ik meen dat dit toekomstbeeld niet ver naast de fei ten zal komen. Zoo noodig zullen ze de kin deren, het spelletje van het bommen gooien laten beoefenen. Dat zou inderdaad een Europa, zonder ge loof in God zijn! Wat geeft de Alziende om een geloof zonder daden. Reeds honderdtal len van jaren staan de geloovigen in vijand schap tegenover elkander en nog in deze ontzettende tijden, doen zij niet de minste moeite tot eendrachtige samenwerking. Zoo er al eens een hand tot toenadering is uitgestoken, wordt deze geweigerd. Eerst uw toekomstbeeld, de volgende slachtpartij, en danGod geve dat ik verkeerd zie ABONNé. Verkeerschaos. Geachte redactie. Ik steek eiken dag uit de Barrevoetestraat en de Keizerstraat de Wilhelminastraat over naar de Prins Hendrikstraat- Eiken dag is het daar dezelfde toestand, als de scholen uitgaan Haastig uit de Keizerstraat komende naar de Wilhelminastraat fietsende H. B. S.'ers die naar weerskanten of recht door gaan, zonder richting aan te geven of voorrang te verlee nen. alleen er maar aan denkend, gauw thuis te zijn. Vooral 's middags maken zij de straat onveilig, met het drukke autoverkeer in de Wilhelminastraat. Daarbij kunnen de kinde ren uit de Prins Hendrikschool slechts met levensgevaar oversteken, de onderwijzers hel pen hen wel, maar met dat al is het daar een groote chaos Bovendien stopt de bus juist op de hoeken van Wilhelminastraat, Prins Hen drikstraat en Wilhelminastraat, Keizerstraat, in zooverre als er passagiers in of uit moeter. Hoeft dit niet te geschieden, dan vermindert de bus haar vaart, rijdt langs het trottoir, tot de halte en gaat meteen weer door, waardoor ook al misverstand ontstaat, om dat men toch veronderstelt, dat de bus, juist omdat zij vaart vermindert en langs het trottoir komt rijden, zal stoppen. Weer een opstopping. Zoo is het dag in dag uit, nooit is er een agent aanwezig en er zullen ook daar nog wel ongelukken gebeuren. Zou het niet goed zijn, dat de bus haar verplichte stopplaats daar op de hoeken krijgt, of dat er een vluchtheuvel komt, zooais aan de Raaks? Dit zou zeer goed wezen, daar velen nog niet weten hoe volgens voorschrift een bocht nomen behoort te worden. En wanneer de scholen uitgaan zal daar een verkeersagent geposteerd moeten worden, die aan deze chaos een einde maakt. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, J. W. FIOOLE. Een Soldaatje. Naar aanleiding van het hoofdartikel .Een Soldaatje" zou ik gaarne iets willen opmer ken. Toen ik dit artikel doorgelezen had. dacht ik dat de redactie wel overstroomd zou wor den door briever. die uitdrukking geven van walging. Wat is dat voor een tijd waarin wij leven. Moeten de menschen die nog over eenig gezond verstand beschikken allen ze nuwachtig gemaakt worden? Ik zag laatst ook zoo'n troep nog jonge kinderen heftig trommelend, epaulette op. met starre ge zichten marcheeren Ik kon een gevoel van meelijden niet onderdrukken mei die kleine leuke jongens die voor moordend werk voor bereid worden. Hier was 't alleen nog maar marcheeren: In Italië zijn ze al verder ge vorderd. In mijn jeugd mochten jongens, als zij hun huiswerk hadden gemaakt zich verma ken met hoepelen, ballen, knikkeren en der gelijke leuke ontspanning Maar dat alles hoort helaas tot het verleder., het wordt niet meer gezien 't Wordt alles afgericht op moorden in het groot! EEN VROUW. De bakfietsen. Naar aanleiding van het betreurenswaardig ongeluk van Maandagavond op den Rijks straatweg tusschen Halfweg en Haarlem zou ik bij vernieuwing de aandacht der overheid er op willen vestigen, dat het nu weer geble ken is. dat het toch noodzakelijk is voor de veiligheid der weggebruikers, dat de bakfiet sen van het rijwielpad mogen gebruik maken. Of zullen er nog meer slachtoffers moeten vallen? ABONNé De spoorwegovergang aan de Kleverlaan. Zou ter beveiliging van het publiek, in 't bijzonder ten behoeve van automobilisten komende van Haarlem aan den spoorweg overgang aan de Kleverlaan niet duidelijk zichtbaar een öord met stopsignaal kunnen worden aangebracht? Thans toont niets aan. ook geen lantaarn, dat men een spoorwegovergang nadert. Dit kan op een donkeren .mistigen avond voor den vreemdeling funeste gevolgen hebben. Ik meen dat eertijds ook naar de Haar- lemsche zijde het stopbord dat aan den an deren kant staat, zijn waarschuwend woord toonde. Blijkbaar ts deze helft verloren ge gaan Een spoedig herstel is aanbevelens waardig. men denke aan het kalf on de put! Tevens zou het overweging verdienen, dat de spoorwegwachters eer. meer consequente behandeling van het stopbord toepasten. Sommigen hebben nl. de gewoonte het stopbord om te draaien en dan kalm nog 1 a 2 minuten te wachten voordat zij de boo- men neerlaten ook wordt meermalen ver geten na het ophalen der boomen het stop sein om te draaien met het gevolg een nog sneller ..snelverkeer" dat deze kostbare minuut wil benutten: wat vooral door den hoek Iepenlaan zeer gevaarlijk is. De voorzichtige rijder is steeds in twee strijd of hij al of niet door kan. twijfelt hij te lang dan krijgt hij het hek op z'n hoofd plus <?en vermaning van den hekkensluiter. Wil.het publiek dus aan zijn stopsein ge volg geven: dan onmiddellijk na draaiing, van het stopbord de boomen neerlatenI H. Strenge handhaving van Ver keersregels en de verkeers- toestand bij de Schoterbrug. Volgens mededeeling in de couranten is door den Minister van Binnenlandsche Za ken op verzoek van den Minister van Water staat. via de commissarissen der Koningin in de verschillende provinciën, een schrijven gericht aan de burgemeesters, waarbij ver zocht wordt te bevorderen, dat door de plaat selijke politie in het algemeen meer aan dacht wordt besteed aan het handhaven der verkeersregels. Naar aanleiding van deze mededeeling ver oorloof ik mij de vrijheid do betrokken auto riteiten van de gemeente Haarlem opmerk zaam te maken op den meer dan ergerlijken en hoogst gevaarlijken verkeerstoestand bij de viaducten aan de Schoterbrug. De beide doorritten onder de viaducten be ginnen van de richting der binnenstad af als trechters, om via een niet overzichtelijke bocht nabij het viaduct in een veel te smal wegvlak over te gaan. waarop het van weers kanten komend verkeer zich samen wringt. Hoewel de max. snelheid daar ter plaatse met 20 K M. staat aangegeven, wordt bijr.a zonder uitzondering door de auto's met snel heden gereden, die meer de 40 tot 50 K.M. benaderen dan het voorgeschreven max. van 20 K M. Daar om onverklaarbare reden geen bord is aangebracht „inhalen verboden" ja gen vele auto's met roekelooze snelheden onder het viaduct door. daarbij dikwijls op de gevaarlijkste wijze trachtend de voor hen rijdende auto's te passeeren. Door dat het uitzicht op den tunnelingang door de tame lijk scherpe bocht niet vrij is. ziet men dan ook herhaaldelijk, dat deze Inhalende auto's door tegenliggers zich den weg verspreid zien en dan door plotseling zwenken naar rechts de fietsers dikwijls blootstellen aan hun on verwachte aanslagen. Niet alleen voor fietsers, doch ook voor de voetgangers is de toestand daar levensge vaarlijk, nl. door het ontbreken van een be hoorlijk trottoir, dat aan de waterkant-zijde slechts ca. 80 c.M. breed is. De wegensituatie die daar ter plaatse ter eenenmale oneeschikt Is voor Vt modern* twee richtingen verkeer, wordt verergerd doordat zeker meer dan 60 pet. der autobe stuurders de verkeersregelen niet in acht ne men. Door vele auto's, komend van de rich ting der binnenstad, onder het viaduct door gaand. naar de richting Schotersingel rij dend wordt de rechtsche bocht niet gehou den. doch het grootste gedeelte van het lin ker zijvlak gesneden, waardoor auto's en fiet sers rijdend in de richting van het station, herhaaldelijk in een levensgevaarlijke positie komen te verkeeren. Moge het schrijven van den Minister aan leiding zijn, dat de verkeerstoestand bij de Schoterbrug en de viaducten spoedig be hoorlijk geregeld en ook streng gehandhaafd zal worden. De thans bedreigde burgers zullen de auto riteiten dankbaar zijn, als de verkeersrege ling daar ter plaatse hen zal beschermen tegen weg-misbruikers. V. H. Lid van de vereeniging Veilig Dit stuk is reeds in een deel eener vorige yerkeer, afd. Haarlem. oplage opgenomen.)

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7