De Fransche handelsvloot met ondergang bedreigd. Ivorol De Nederlandsche Tandpasta Winterzorgen voor de auto. HET GIBRALTAR DER DARDANELLEN? Een jaar natuurleven. Winter. VEïJDA'G 6 DECEMBER 1935 HSAREEM'S DA'GBEAD 12 Rotterdam als schitterend voorbeeld gesteld. Onze Parijsche correspondent schrijft: De Fransche handelsvloot zendt naar alle kanten S.O.S. uit. De eene delegatie na de an dere volgt elkaar op om bij den minister te klagen over de onhoudbare toestanden in de Fransche scheepvaart, maar zelfs het niet te verloochenen feit, dat nagenoeg alle Fransche havens stilliggen, kan de overheid er niet toe doen besluiten om krachtig in te grijpen. De speciale pers (vak-bladen) staat vól met de meest verbijsterende onthullingen over het staats-beleid en over de dwaze financiering van 't Fransche haven-bedrijf, de niet te weer spreken cijfers zijn daar. de werkloosheid neemt catastrofale verhoudingen aan. hand over hand neemt de malaise toe, van concur rentie met eenigerlei buitenlandsche havèn- plaats kan al sedert lang geen sprake meer zijn. maar men moet gelooven, dat de vroede vaderen andere bezigheden hebben, welke hun beletten zich bezig te houden met dit toch zoo gewichtige onderwerp. Het leek ons belangrijk genoeg in scheep vaart-kring. bij bevoegden, zoowel maat schappijen als kapiteins, een onderzoek in te stellen naar de ware oorzaken van deze ma laise. En uit hetgeen we daar vernamen maak ten we op. dat de toestand nog véél erger is dan men wel durft bekennen. Een nekslag voor de handelsvloot is de in voering van den 8-urigen werkdag geweest, zoo zeide men ons overal. Maar ook andere landen kennen den 8-urigen werkdag, zoodat we daardoor nog niet te veel achterop kwamen met de overigen. Een ander groot kwaad was de waanzinnige opdrijving van de vrachtprij zen op de Fransche schepen. De reeders bewe ren. dat ze het nu eenmaal niet goedkooper kunnen aanleggen en inderdaad, wanneer men nagaat hoe ze ook door de overheid door den fiscus, worden uitgebuit, kan men aan hun verklaring geloof hechten. Maar is 't niet al te bar dat op een artikel van bijv. 5 francs in Algiers tachtig francs transport wordt bere kend voor Marseille? Nu zou het evenwicht nog kunnen worden hersteld door gemodereerde haven-kosten. Maar jawel!.... ook daarin slaat Frankrijk een treurig record. Laten we als voorbeeld nemen een graan- lading van 8.500 ton die in Antwerpen moet worden afgezet. Alles in Fransche francs om gezet. betaalt men daar 35000 francs; 66.000 in Amsterdam; 68.000 in Cardiff; 70.000 in Belfast; 75.000 in Genua; 78 000 in Liverpool; 83 000 in Duinkerken; 119.000 in Dieppe en 120 000 in Le Havre en Bordeaux, of, meer dan driemaal zoo duur dan in Antwerpen! Het loodsen neemt een voorname plaats in bij de haven-kosten. Men legde ons de kwitan ties voor van hetgeen de afgeloopen maand een Fransche vrachtboot voor loodsen had be taald in de diverse havens, welke het schip aandeed. Hij betaalde (we'schrijven onder elkaar om 't verschil goed te doen uitkomen) Duinkerken (Frankrijk) 2.891 francs 25; Le Havre (Frankrijk) 2.264 35; Dieppe (Frankrijk) 2.202 70,; Liverpool 1.852 Belfast 1.399 o Antwerpen 1.340 Genua 851 Rotterdam 661 25* (64 gulden 21 cent). Hier toch kan men moeilijk het motief aan voeren waarmede men U altijd wil „dood slaan": de wisselkoersde dure gulden". En elke zeeman zal u kunnen vertellen dat het loodsen te Rotterdam nog heel wat anders is dan in Duinkerken! Hier legt men oris nog een ander typisch staaltje voor; het zijn de kwitanties van een schip dat 23 Juni j.l. Bordeaux aandeed en den 26sten op de Gironde werd geioodsd. Hij be taalde: MerVerdon VerdonBec BecBordeaux BordeauxPauillac PauillacVerdon VerdonMer 869 frs. 03; 1213 47; 477 10; 708 03; 627 82; 969 45. Totaal dus vier duizend acht honderd vier en zestig francs 90. En te denken, dat dat ze'.fde schip dat zijn lading in Antwerpen had gehaald enkele dagen te voren daar 802 frs. 06 Belgische francs, dus zooiets van 402 francs (Fransche) betaalde voor het loodsen! U, beter dan iemand anders, zoo ging onze zegsman verder, weet, dat we nu met opzet niet de goedkoopste haven als voorbeeld noe men in vergelijking met de Fansche. Rotter dam heeft aan héél de ivereld het schitterend ste voorbeeld gegeven. Door de devaluatie van den Belgischen franc kon Rotterdam niet GEVONDEN DIEREN EN VOORYVERFEN. Terug te bekomen bij: Politiebureau, Smc- destraat. handschoenen en ceinturen; pakje (goed Huishoudschool)dopsleutel; Wit, Iordenstraat 39, broche; Frijns, Dorreboom straat 6. halsband en ketting; Jonker. Ged. Raamgracht 38, jongensjas: v. d. Weijde, Kerkhofstraat 10, zilv. lepeltjes; Marinussen, Nassaupiein 27, alpinomuts; Ketel, Iepen- rodestraat 4, oorbelletjes; Dumee, Rozenstraat 13, portemonnaie met inhoud; v Bokhoven, Spaarnwouderstraat 43, portemonnaie met in houd; Ammerlaan, IJsselstraat 9, rijwiel plaatje; de Graaf, Pretoriaplein 2, rijwiel plaatje; Ruijgrok, Heerensingel 27, heerenrij- wiel; Stroobol, Kastanjestraat 20, sleutel Hoo per); Oploo, Ravelingsteeg 11. heerenschoenen (1 paar); v. Bruggen, v. 't Hoffstraat 125. tasch je met inhoud; v. d. Vaart, Nassaulaan 56. vest. FIETSER RIJDT VOETGANGER DOOD. Te Hendrik-Ido-Ambacht is de 46-jarige ge meente-architect P. van Drunen, toen hij in de Kerkstraat liep, door een hem achterop komenden fietser aangereden. Hij kwam daarbij zoo ongelukkig terecht, dat hij on middellijk dood was. De fietser, wiens brillc- glazen beslagen waren, had den voetganger niet opgemerkt. EX-NOTARIS KRIJGT EEN HALF JAAR. BREDA. 5 December (A. N. P.) De Breda- sche Rechtbank veroordeelde heden ex-nota ris P. uit Bergen op Zoom wegens het plegen van verduisteringen tot zes maanden gevange nisstraf met. aftrek van den tijd in voorarrest doorgebracht. De eisch was een jaar en zes maanden. meer concurreeren met Antwerpen, zijn oude rivaal; 8.500 francs voor Rotterdam konden niet meer op tegen 1380 voor Antwerpen. "U weet hoe Rotterdam toen een reductie van 69 procent kreeg zoodat men er thans 650 francs betaalt voor wat vroeger 8.500 kostte. De echte degelijke Hollandsche handelsgeest, welke over héél de wereld zoo'n prachtige reputatie heeft zegevierde weer eens. Dat wat de Nederlanders, de Rotterdammers dadelijk hebben begrepen, en wat jullie zoo typisch „pompen of verz ..en" noemen, dat is nog altijd niet doorgedrongen, nóch tot de Fransche havens, nóch tot de Fransche lood sen, nóch tot de Fransche regeering. En daar aan moeten we noodgedwongen te gronde gaan. De decreet-wet van 4 October j.T heeft in enkele kleine Fransche havens de loods- tarieven verminderd met 10 tot 20 procent en met 20 "o voor alle schepen, die hun basis aan doen. Het is niet alleen onvoldoende, maar 't heeft ook aanleiding gegeven tot de grootste oneenigheid tusschen de diverse maatschap pijen, waar de eene zich nu benadeeld acht ten opzichte van de andere De minister van de ..Marine marchande" heeft nu een commissie ingesteld (zelfs om een doode weer levend te maken begint men hier met een commissie te installeeren!) om de zaak te onderzoeken en die heeren overwegen alles, hetgeen zeer prij zenswaardig is. Maar iedere vakman kan U verteilen, en de cijfers welke ik U hierboven toonde verklaren het maar al te goed: de eenige uitkomst is Rotterdam gn zijn schitte rende voorbeeld na te volgen. Daarvoor heeft men waarachtig geen Colbert noodigeen goede huisvrouw is voldoende! HENRY A. TH. LESTURGEON. Neem maatregelen vóór de vorstperiode intreedt. Nu het winterseizoen nadert, komen ook de extra winterzorgen voor de auto weder de aandacht vragen. Indien men 's winters zijn wagen niet gebruikt, moet men deze extra zorgen toch niet veronachtzamen. In dit geval dient allereerst het water te worden afgetapt. Daarna moet de wagen op blokken worden ge zet, en de spanning der banden worden ver minderd. Het beste is den geheelen wagen stofdicht af te dekken. Men dient er op te letten, dat de stalling niet vochtig is. Winterwerkjes Als men echter een garage heeft, waarin men ook werken kan, en in 't bezit is van eenig goed gereedschap, dan is de enthousiaste ple- zierrijder met dit alles niet tevreden. Hij be nut het koude seizoen voor het aanbrengen van allerlei kleine verbeteringen of repara ties. Hij zal bijvoorbeeld de banden afnemen en alle velgen roestvrij maken, hij zal onder den wagen kruipen en bouten die losgeraakt zijn weer vastzetten of door nieuwe ver vangen. Hij zal uren doorbrengen met het schoon maken van het geheele chassis, het uitwendige van den motor en het inwendige van den ge heelen wagen. Men zal hem bezig zien met stofzuiger en mattenklopper, met schroeven draaier en sleutels. Er zijn 1001 kleine dingen. Qie tijdens het rijseizoen niet direct voorzie ning behoefden, maar die thans gedaan kun nen worden. Voor deze categorie autohouders is het ook de tijd om den motor, indien noo dig, grondig te laten nazien. Maar u kunt thans ook den wagen missen voor kleinere reparaties, als kleppen schuren, koolaanslag verwijderen, bougies schoonmaken of het in zetten van nieuwe pakkingen. De automobi list, die 's zomers plezier van zijn wagen wil hebben, dient er ook 's winters iets voor over te hebben! De radiatenr. de Iongen van elke auto. Als men echter ook 's winters rijdt, zijn er nog andere zorgen. Als de stalling niet vorst- vrij is, moet iederen avond het .vater worden afgetapt Aanbeveling verdient het om dan 's morgens den radiateur met warm water te vullen, om het starten te vergemakkelijken. Het aftappen moet gl-ondig geschieden, anders kan er schade ontstaan die niet dan met hoo- ge kosten hersteld kan worden. Uit de practijk zijn mij gevallen bekend, niet alleen van stuk- gevroren radiateurs. maar zelfs van afscheur de cylinderwanden. De radiateurhoes moet weer worden opgezocht en aangebracht. Nagezien moet worden of alle ramen wa terdicht afsluiten. De leeren kap moet een extra insmeerbeurt hebben om inwerken van vocht te voorkomen. Het olie vraagstuk wordt gemakkelijk opge lost. Alle groote oliemaatschappijen geven be trouwbare lijsten van de soort olie die voor ieder merk wagen 's winters aan te bevelen is. Veiligheid vóór alles! Thans is ook de tijd van extra slipgevaar aangebroken. De wegen zijn dikwijls nat en glibberig, afgevallen bladeren en ijzel ver- grooten het gevaar. Daarom verdient het aan beveling om afgesleten banden, die echter nog lang meekunnen, toch door nieuwe te vervangen. De oude kan men dan bewaren voor het droge seizoen. Als er sneeuw ligt. kan men sneeuwkettingen monteeren; zéér han dige zijn tegenwoordig in den handel. Let er terdege op. dat de ruitenwisscher goed werkt; poreuze slangen door nieuwe ver vangen. Een stukje reserveslang in den wa gen kan dikwijls zeer goed van pas komen. Bij vorst mag de wagen nooit lang buiten geparkeerd blijven en dient de radiateur te vens extra afgedekt te worden met een plaid of deken. Indien echter alle mogelijke maat regelen genomen zijn, dan nog hangt zé'ér veel af van den man aan het stuur. De K N A. C. laat een wagen rijden, die door verlich te borden de automobilisten wijst op fouten, die langs den weg gemaakt worden. Laat ons allen samenwerken om het doel hiervan, na melijk het verminderen van verkeersongeluk ken te bereiken. Daarom automobilisten, maar ook alle andere weggebruikers: „Veiligheid vóór alles!" P. K. De haven Mudros. op het eiland Lemnos, waar volgens geruchten een Engelsche vloot- basis zal worden gevestigd. Daarmede zou Engeland dus na Gibraltar en het Suez- kanaal ook den derden uitgang van de Middellandsche Zee, de Dardanellen, onder controle hebben. DE ZOOVEELSTE ONBETROUWBARE AUTO. Donderdagmorgen werd door de motorbriga de van de Haarlemsche politie ze doet dit laatste gelukkig nog eiken dag op de Lange Heerenvest weer een vrachtauto gecontroleerd, die inderdaad niet geschikt was. om tusschen het verkeer te rijden. In de stuurinrichting zat een speling van 155 graden en de voetrem deugde ook niet. Bij een snelheid van 30 K.M. had de bestuurder een afstand van 19 M. noo dig om den wagen tot stilstand te brengen. Het bleek een chauffeur uit Fijnaard 'Noord-Bra bant) te zijn. Hij kreeg natuurlijk een proces verbaal en zijn wagen moest voor herstel naar een garage. PLOTSELINGE DOOD Donderdagavond tien uur zakte een 74- jarig man, wonende te Haarlem, op de Ged. Oude Gracht plotseling ineen en overleed even later. Het lijk werd naar het Sint Elisabeth's Gasthuis vervoerd. DE HEER P. J. VAN KESSEL ONGESTELD De heer P. J. van Kessel, president van den Bijzonderen Raad der Sint Vincentius Veree- niging alhier, heeft in de Maria-Stichting een zware operatie ondergaan. Deze is goed gelukt, maar zijn toestand is ernstig. Hij heeft een onrustigen nacht gehad. (Adv. Ingez. Med.) VERZEKERINGSVOORW AARDEN GRATIS ONGEVALLENVERZEKERING Zie vetgedrukte aanvulling ondereen voor alle betalende abonnés van HAARLEM'S DAGBLAD Elke beulende abonné van Haarlem's Dagblad I?. roolang tijn abonnement duurt, dit blad verschijnt en de Directie van HaarlemDagblad" de verzekering doet duren, verzekerd tegen dc geldelijke gevolgen van ongevallen, op de volgende voorwaarden Artikel i. AU verzekerden worden beschouwd alle per week, per maand en of per kwartaal betalende geabonncerden, die aan de volgende vereïschten voldoen a. gedurende minstens twee weken (in het geval van maand- en kwartaal-abonnés gedurende een volle maand) als geabonneerde in de registers van „Haarlem's Dagblad" iijn ingeschreven; den iScn verjaardag gepasseerd zijn en den Costen verjaardag nog niet bereikt hebben; niet lijden aan ziekten ol gebreken, welke voor ben het gevaar voor ongevallen vergrooten, en volkomen het gebruik hebben van hunne ledematen en zintuigen. Artikel 2. Onder ongeluk, als In deze voorwaarden bedoeld, wordt verstaan dc uitsluitende en rcchtstrcckschc oorzaak van een lichamelijk letsel (waaronder ook te water geraken verstaan wordt), den verzekerde, onaihankelijk van zijn eigen wil overkomen, en waarvan het bewijs geleverd worde dat zulks door van buiten af toegebracht geweld werd veroorzaakt met het gevolg hierna m Artikel 3 aangeduid. Artikel 3. Dc uttkecringen bedragen: 600 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rcchtstreeksehc oorzaak is van de levenslange ongeschiktheid van den verzekerde waaronder begrepen wordt de amputatie van twee ledematen, hetzij beide voeten of beide handen, dan wel één voet en één hand, boven den enkel of den pols of onherstelbaar gezichts verlies uit beide oogen (totale blindheid), een en ander binnen tien dagen na den datum van het ongeval; 600 GULDEN, Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van den dood van den verzekerden geabonneerde, hetzij onmiddellijk of uiterlijk binnen driemaal 24 uren na het ongeval 400 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak ls van de amputatie van één hand of één voet boven den pols of enkel of van bet onherstelbaar gezichtsverlies uit één oog (totale blindheid van dat oog), een en ander binnen 10 dagen na den datum van bet ongeval 250 GULDEN, Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak ls van de amputatie van beide leden van een duim, binnen tien dageD na den datum van bet ongeval; 150 GULDEN, Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak Is van dc amputatie van alle leden van een wijsvinger binnen tien dagen na den datum van bet ongeval; 50 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van dc amputatie van alle leden van een anderen vinger binnen tien dagen na den datum van het ongeval; 30 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) dc eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de breuk van een boven- en/ol onderarm of van de breuk van een boven- cn/oonderbeen; terwijl onverminderd de bepaling der voorlaatste alinea van artikel 6, krachtens deze verzekering alle uitkeeringen op het hoofd van één persoon verzekerd en om welke redenen ook te doen, te zamen nooit meer dan f 600,— kunnen bedragen, onder bepaling, dat ingeval reeds bij het plaats grijpen van een ongeluk de bovengenoemde ledematen van het lichaam mochten worden gescheiden, door snijding, wringing, scheuring, knelling, als anderszins, dat verlies met amputatie zal worden gelijkgesteld. Verder onder bepaling, dat het verlies van vóór het ongeluk reeds onbruikbare, gebrekkige of verminkte ledematen geen aanspraak geeft op, en niet In aanmerking komt bij overlijden. Hetzelfde geldt voor het geval dal reeds vóór het ongeluk ledematen gemist werden. Heeft een ongeval het verlies van meerdere vingers van een hand tengevolge, dan gaat dc volle te verleencn uitkeering in geen geval het bedrag te boven dat voor het verlies van de geheele hand is vastgesteld. Een ongeval geeft nimmer recht op meer dan één uitkeering, roet dien verstande, dat indien hetzelfde ongeval zoowel breuk als verlies van een boven- of onderarm of been tengevolge beelt, de uitkeering voor verlies tal worden verleend Artikel 4. De uitkeering Ingeval van overlijden geschiedt aan de ccbtgenoote ot bij ontstentenis daarvan aan de erfgenamen van den gedooden abonne Uitkeeringen wegens verlies van ledematen, vingers of oogen geschieden aan den abonné zeiven. in geval recht op schadeloosstelling ontstaat, zal de uitkeering geschiedtr. binnen tien dagen nadat dc noodige inlichtingen verkregen zijn en het persoonlijk letsel, en dc oorzaak en het ecvolÊ daarvan bewezen zijn «cn Cenocgc der Directie van .Haarlem's Dagblad". Artikel 5. Eene uitkeering zal niet verschuldigd zijn bij dood 01 verlies van ledematen of oogen, of breuk van ledematen direct a door eenige ziekte, kwaal ot voorbeschiktbeld vao den ver- b. door eentgo heelkundige operatie of door uitputting als gevolg daarvan (tenzij die operatie noodzakelijk was wegeos letsel, waartegen verzekerd is); door eene bevalling of zwangerschap, ook al mocht de dood verbaast zijn door een ongeluk, d door zonnesteek, of terwijl de verzekerde onder den invloed van overpnkkeling of somnambulisme was of door bedwel mende dranken of krankzinnigheid minder in staat dan ge woonlijk om zorg voor zich zeiven te dragen; e door relfserminf 'ng, zelfmoord of poging daartoe, nctzij willekeurig ot niet. onverschillig of de geabonneerde al dan t in duel. of gedurende de voorbereiding tot of deelneming aan wedstrijden of b j vlieg- of lucbtvaarltochten of bij baden. automobielrijden, motorwielrijdeo of wielrijdenj g. door grove nalatigheid of grove onvoorzichtigheid of door vechten, of aanvallen tegen den persoon van verzekerde of in buiteolandschen oorlog of binncnlaodscbe beroerten. Het verdwijnen, verdrinken of door gas of gassen verstikken van den verzekerde, wordt ten opzichte van deze verzekering aange merkt als te zijn veroorzaakt door grove nalatigheid, of grove onvoor zichtigheid, tenzij ten genoege van de Directie van Haarlem's Dagblad het bewijs van het tegendeel wordt bijgebracht. Dc verzekering geldt echter wel voor gevallen waarbij het ongeluk veroorzaakt werd tengevolge van rechtmatige zelfverdediging, of wel bij poging tot redding van personen of tot afwending van drei gende gevaren. Onder bepaling, dat Indien een abonné In staat van krankzinnig heid of verstandsverbijstering zal raken of zich buiten Europa mocht begeven (behalve indien bij van eene Europcesche haven naar een andere Europcesche haven reist in een schip met vast dek in tijd van vrede) of indien hij zich in krijgdienst te land of te water begeeft en evenzeer van den dag af waarop hij ophoudt zijn abonnementsprijs van Haarlem's Dagblad te betalen of deze courant ophoudt te verschijnen, of de Directie van Haaricm's Dagblad de verzekering doet eindigen, alsdan deze verzekering voor hem geheel zal ver vallen en krachteloos worden. Van <lc verzekering zijn uitdrukkelijk uitgesloten; allen die zich met dc bereiding, het verwerken of proefnemingen met buskruit, schietkatoen, nitroglycerine, dynamiet, naphtha, acetyleengas of andere licht-ontplofbare of licht-ontvlambare stoffen bezig houden of daarbij desbewust tegenwoordig zijn. Evenmin geldt deze verzekering voor mijnwerkers, acrobaten, circusrijders en dergelijken. Zeevisschers, zeevarenden en personen van den Loodsdienst zijn in de verzekering begrepen, en wel, wat betreft ongevallen aan den wal voor alle uitkeeringen. Verlies van ledematen wordt ook aan boord gedekt, doch op uitkeering bij overlijden kan voor hen uitsluitend aanspraak worden gemaakt indien het ongeval dat het overlijden tengevolge heeft, aan den wal plaats had. Indien de gevolgen van een ongeluk door ziekelijke omstandig heden, waarin de verzekerde verkeerde op het oogenblik dat het ongeval plaats had, vergroot worden, wordt eventueel geen hoogere schadeloosstelling betaald, dan die, welke volgens het oordeel van den geneeskundigen adviseur van „Haarlem's Dagblad" zou hebben moeten zijn uitgekeerd aan een normaal persoon, door hetzelfde ongeluk getroffen. Gedurende den termijn, waarin de verzekerde lijdende ls aan de gevolgen van een ongeluk, zal de verzekering tijdelijk buiten kracht zijn met betrekking tot elk nieuw ongeluk, dat den verzekerde mocht treffen. Artikel 6. Ingeval een geabonneerde een ongeluk overkomt moeten in alle gevallen alle bijzonderheden daaromtrent en omtrent bet bekomen letsel zoo spoedig mogelijk schriftelijk gemeld worden aan de Directie van „Haarlem's Dagblad" te Haarlem en Indien zoodanige kennisgeving niet binnen driemaal 24 uur na het ongeluk ls geschied, dan zal geenerlei uitkeering ver schuldigd zijn. Indien de getroffene zeevarende Is, moet de kennisgeving van het overlijden geschieden binnen drie dagen na het bekend worden van het ongeluk aan de belanghebbenden. Zoo spoedig mogelijk na het ongeluk, moet de hulp van een be voegd geneeskundige worden ingeroepen en de verzekerde is gehouden onder geneeskundige behandeling te blijven en de voorschriften van den geneesheer onafgebroken op te volgen totdat hij volkomen hersteld is. In ieder geval moet den geneesheer van „Haarlem's Dagblad" toegestaan worden den verwonde te onderzoeken, wanneer en zoo dikwijls zulks billijkerwijs geeischt kan worden en „Haarlem's Dagblad" heeft eveneens vrijheid om zoodanige genees- en heel kundige hulp te verstrekken als het noodig acht. Elk bewijs hetwelk de Directie van „Haarlem's Dagblad" van tijd tot tijd zou kunnen eiscben betreffende eenig ongeluk of verwonding op grond waarvan een eisch werd ingesteld, zal haar zoo spoedig mogelijk, nadat hiertoe het schriftelijk verzoek gedaan werd, gegeven moeten worden. In geval van eenig ongeluk met doodelijken afloop moet hiervan aan de Directie van Haarlem's Dagblad te Haarlem schriftelijk worden kennis gegeven, onmiddellijk nadat het ongeluk aan belanghebbenden bekend zal zijn geworden. Het niet nakomen van een of meer der in dit artikel geaoemde verplichtingen, zal elke aanspraak op uitkeering voor belangheb benden verloren doen gaan. Alleen na overlegging van het nauwkeurig door hem en den behandelenden geneesheer ingevulde aanvrage-formulier tot uit keering, en ingeval van overlijden, van de doodacte, kan de belang hebbende aanspraak maken op de behandeling zijner vordering. De overgelegde stukken blijven het eigendom van „Haarlem's Dagblad". De kosten der gcéischte verklaringen komen ten laste van dengene die dc uitkeering aanvraagt. Alle bedragen, die krachten; d«ze verzekering verschuldigd zijn. zullen betaalbaar zijn ten kantore van „Haarlem's Dagblad", slechts na ontvangst van eene door de(n) rechthebbende(n) ge toekende quitantic. terwijl de verzekering bij uitbetaling van een bedrag van meer dan twee honderd en vijftig gulden zal vervallen Van geen som, die verschuldigd is, zal interest betaald worden, ook niet in gevallen, waarin die anders volgens de wet verschuldigd zou zijnterwijl de verplichting tot uitbetaling van eenig bedrag ophoudt, wanneer bet niet binnen een maand, nadat het )s toegestaan geworden, is ingevorderd. Artikel 7. Alle geschillen uit de voorwaarden voortvloeiende, zullen beslist worden door drie scheidslieden, Nederlanders, bij onverdeelde keuze door partijen te benoemen. Bij weigering of bij gebreke van overeenstemming geschiedt de benoeming der drie scheidslieden door den Kantonrechter te Haarlem. Partijen zijn aan de uitspraak der scheidslieden onderworpen als aan een vonnis in het hoogste ressort en zullen elk haar eigen kosten dragen, benevens de helft van het bonorarium der scheidslieden Artikel B. Bezwaring ol vervreemding van de rechten, voor een geabonneerde uit deze verzekering voortvloeiende, beeft geen rechtsgevolg Alzoo zal het ontvangbewijs van den verzekerde of, bij overlijden, van de echtgenoote of erfgenamen van den verzekerde in ieder geval volledige kwijting ten gevolge hebben. Met het oog op vaststelling der identiteit van den verzekerde moet deze bij elke verandering van woonplaats, beroep of naam. hetzij door huwelijk of anderszins, daarvan ten spoedigste opgave doen aan de Directie van „Haarlem's Dagblad" te Haarlem ALGEMEENE VOORWAARDEN Als abonti voordat het ongeval plaats greep ei In den rln dezer verzekering wordt beschouwd het hoofd van het gezin, tenzij. 1 ander lid van het gezin als verzekerde is aangewezen na schriftelijk 1 de administratie van Haarlem's Dagblad. De abonnés van het Geïllustreerd Zondagsblad van Haarlem's Dagblad zijn eveneens nog aieonderlijk gratis legen ongevallen verzekerd. Voor deze aparte verzekering (waarvan dc uitkeeringen worden gegarandeerd door de Nieuwe HAVBank te Schiedam) zijn de voorwaarden gratis ten kantore van Haarlem's Dagblad verkrijgbaar. Dc uitkeeringen voor de verzekering van het Geïllustreerd Zondagsblad zijn als volgt: Levenslange ongeschiktheid f 2000.Overlijden f600.Verlies van hand, voet of oog 1 400.Duim of Wijsvinger f 75.Elke andere vinger f 30. Bij spoor- of tramongeval, etc., worden de uitkeeringen; bij overlijden f 100®.bij invaliditeit f 3000. Door deze publicatie zijn alle vroeger gepubliceerde oerzekeringsvoorwaarden vervallen Als vierde en laatste deel van de serie „Een jaar Natuurleven", verscheen dezer dagen het boek „Winter", dat met zijn lichtblauwen om slag en de fraaie stemmingsfoto daarop een frisschen indruk maakt, die door den inhoud niet beschaamd wordt. Integendeel! De schrij vers beheerschen hun stof op bewonderens waardige wijze. Elk weer op een andere wijze, maar toch ook weer ieder voor zich even voor treffelijk, geven zij een beeld van het natuur leven in den winter, dat voor den oningewijde lijkt stil te staan, maar toch inderdaad zeer boeiend kan zijn. Ds. de Stoppelaar schildert ons het Friesche weidengebied waarin hij. als geen ander, ge roepen is, ons rond te leiden. Vogels, zoogdie ren. insecten, alles krijgt een beurt en steeds weer weet schrijver ons te boeien met zijn ge- zejlige schrijftrant. Hoe fijn teekent hij in het volgende citaat den winter in het Friesche weideland: „Wanneer in dichte dwarreling en warreling de groote zijige vlokken als vlinders zijn neer gezegen op veld en weg en huis, dan weven zij stilaan het win tersprookje over de aarde. Over de weiden spreidt zich uit een deken van dons, blank rijzen omhoog de schuurdaken, de takken der boomen worden omboord met een streep van hermelijn, onder de strakke winterlucht ligt alles verstild te droomen, of, als het zonnelicht er over gaat, flitst en flik kert, fonkelt en spettert het met dansende bliksemende spatjes van licht. Het regent splintertjes van kristal van de boomen. de schapen loopen met besneeuwde vachten en krabben naar wat voedsel, waarbij dikwijls de boer moet helpen met een mandvol hooi. Wijd beens waden de bonte kraaien over de landen en trekken streepjes met hun staarten in het sneeuwdek." Met Strijbos, zelf Kennemer. trekken we door het duin en langs de stranden van het met natuurschoon zoo rijk bedeelde Kennemerland. Soms gaan we eens wat verder van huis, maar heel vaak ook, vinden we al het moois, waar voor schr. ons de oogen opent, vlak bij huis. Hoeveel plezier kunnen we al niet beleven aan het voederhuisje in den tuin of de meeuwen in de stadsgrachten. Een schat van wetenswaardigheden, die het resultaat zijn van jarenlang aandachtig en met liefde waarnemen van de levende natuur, ligt in deze bladzijden besloten. Met schr. gaan we na hoe de vogels reageeren op verschillen; de weersveranderingen. Bij strenge vorst zien we duizenden vogels naar het Zuiden vluchten, die in zachte winters hier blijven. Maar langzaamaan wordt het toch weer lente, wat Strijbos op de volgende geestige, en vaak ook fijngevoelde wijze weergeeft: „Wanneer de reigers zich weer in de krui nen van hun hooge nestboomen gaan instal leeren, dan bloeien de sneeuwklokjes, vechten de hazen weer hun minnestrijd en liggen de aalscholvers reeds in broedhouding op hun' grove takkenbouwsels. In breede rijen golven de kieviten hoog over het ontwakende land, fel blinken hun zwart-witte vleugels in de blauwe lentelucht. Op een zon doorschenen dag dwaal ik de duinen in, aan den rand van het Rozenwater loop ik „Oome Jan" den kodde beier tegen het lijf en van zelfsprekend komt het gesprek op de wulpen en de kieften. „Ja, het wordt nou weer fijn, de tijd is er weer", zegt hij glunder en in zijn donkere oogen zie ik de vreugde, die deze kostelijke dagen hem verschaffen. Ik informeer, of er al nesten zijn, en of hij al kievitseieren gevonden heeft, „Nog niet, maar eiken dag ken het beuren, het eitje „zit er voor", de doornsluipers zijn er ook al en met dit weer krijg je het gevoel alsof je zelf het eerste kievitsei mot leggen Wigman neemt ons mee naar de Veluwe, de Vale Ouwe, die nu weer wijd en eenzaam ligt onder de hooge luchten. Mét hem dwalen we over de bruine heidevelden, door de blanke zandverstuivingen en de eeuwig groene denne- bosschen waar het roodwild zich krakend een weg baant door het onderhout. Hier is Wigman thuis als Strijbos in zijn duinen en de Stoppe laar op de Friesche weiden. Ieder voor zich geven zij hun kijk op den winter en het boek wordt er slechts boeiender en afwisselender door. Men zou heele pagina's uit dit boek willen citeeren, doch dat laat de plaatsruimte mij niet toe. Maar de volgende alinea wil ik toch, als proeve van Wigmans vertelkunst voor U overschrijven: „Bij het huiswaarts keeren is de lucht van lichtblauw, zacht fluweel, de sterren priemen er fel-gouden in en de maan groeit ziender- oogen aan; scherp prikt de naar het Oosten omgeloopen wind in de ooren en 't zal van nacht gaan vriezen. Op de paaltjes van het fietspad zitten twee steenuiltjes en zeilen op satijnen wiek weg over de in 't blauwzilveren licht glanzende akkers. En als ik voorbij het grensbosch rijd. vang-ik in de koplampen vier- vijf konijntjes, die alweer rustig op lavei zijn." De illustraties van dit boek zijn, evenals van de andere deelen. over het algemeen buiten gewoon fraai. Slechts enkele foto's vallen een weinig uit den toon en hadden beter wegge laten kunnen worden. Doch platen als de nrs. 39, 43 en 47 zijn ware juweeltjes van natuur fotografie. Een enkele opmerking moet mij echter van het hart. De door een havik geslagen koekoek, die in een ander boek van Wigman reeds als sperwer paradeerde, verschijnt hier plotseling als torenvalk. Doch dat is een kleinigheid, die aan de waarde van het geheel geen afbreuk doet. „Winter" is een waardig siot van een opgezette en niet minder fraai uitgevoerde serie natuur- boeken. die ik iedereen aanbevelen kan. Door hun liefde voor het onderwerp en het enthou siasme zullen de schrijvers er velen toe bren gen. zelf dit alles te gaan aanschouwen. De serie ..Een jaar Natuurleven" mag in de boekenkast van geen enkelen natuurminnaar ontbreken èn door de illustraties èn door de levendige, boeiende tekst. KO ZWEERES. Een jaar Natuurleven. Winter, door R. J. de Stoppelaar, Jan P. Strijbos en A. B. Wigman. Scheltema en Holkema N.V., Amsterdam. DE RIJWIELDIEFSTALLEN Er zijn hier den laatsten tijd noga! wat rij- wieldieven achter slot en grendel gezet, maar toch schijnen er nog steeds genoeg menschen te zijn. die er geen bezwaar in zien, zich een rijwiel toe te eigenen, dat de wettige eigenaar niet missen wil. Deze week moesten negen in gezetenen ondervinden dat ze in Haarlem niet ongestraft een fiets onbeheerd buiten kunnen laten staan. MAARSCHALK DE BONO TERUG IN ITALIë. NAPELS. 5 December (A. N. P.) Maar schalk De Bono is vanochtend uit Oost-Afrika te Napels aangekomen. Vanavond zal hij t» Rome arriveeren.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 8