RADIOèBODE Het eerste gelui. De AVRO-verrassing wordt aangesneden Let op! Hd Be&cmtiikste 53e Jaargang No. 16092 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 7 December 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. VV. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week ƒ0.25. per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. f 0 65. franco p. post 0.72V*. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon No»-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75. elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-. Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: - Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-. Verlies Duim f 75.- Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 7 December. Laval Wint Opnieuw. De Fransche minister-president Pierre Laval, aan wiens ongewone verschijning de wereld met eenlge moeite geweend is geraakt, heeft zich in den laatsten tijd zooal niet als een groot staatsman, dan toch als een groot tacti cus ontpopt. Deze man is geen Bismarck, geen Briand, geen Cavour, geen Thorbecke ook. Hij trekt geen groote nieuwe lijnen van toekom stig staatsbeleid. Maar hij bezit een hardnek kigheid en een onuitputtelijke energie, die hem in de gelegenheid stellen zijn merkwaar dige gaven als bemiddelaar tot resultaten te brengen. Hij snelt door Europa als bemidde laar, hij zal straks de aangewezen man zijn om te zorgen dat de Italiaansch-Abessinische oorlog zonder Europeesche catastrophe tot een einde komt, en hij weet in zijn eigen land, in de verschrikkelijk-verdeelde parlementaire chaos van het Palais Bourbon, uitwegen te vinden. Dat is hem verleden week gelukt bij het verwerven van een meerderheid voor zijn financiëele maatregelen, nadat hij maanden lang met decreet-wetten geregeerd en schijn baar zich tallooze vijanden gemaakt had. En gisteren heeft hij een nog krasser prestatie volbracht door zijn minderheid inzake het optreden van de partijpolitieke „strijdhonden" in een éclatante overwinning om te zetten, waarbij nota bene zoowel de uiterst-rechtsche „croix de Feu" als de socialisten en de com munisten erin hebben toegestemd, hun strijd organisaties te ontbinden. Wat zich allemaal achter de schermen heeft afgespeeld, weet niemand, maar toen de socialistische leider Léon Blum tot den rechtschen extremist Ybar- negaray riep: „Wij zouden wel willen ontbin den, als gij maar bereid waart", toen op Ybar- negaray's vraag: „Spreekt u ook voor de com munisten?" de communistische leider Thorez opstond en zei: „Wij staan op hetzelfde stand punt als Blum", en toen Ybarnegaray daarna het beslissende woord sprak: „Dan zijn wij ook bereid!" was plotseling de gansche situa tie veranderd. Onmiddellijk gebruik makend van den loop van zaken diende Laval wetsontwerpen in waarbij de strijdhonden verboden worden en zware straffen gesteld op het dragen van wa penen tijdens betoogingen. Een motie van vertrouwen in de regeering werd met groote meerderheid (351219 stemmen) aangenomen. En ineens was Laval's bewind triumfator over de geheele linie, onmiddellijk stegen de Fransche valuta op de wisselmarkt, en onder groote emotie nam Parijs kennis van het feit der nieuwe republikeinsche eenheid Er zit wat veel „theater" in, men zou die dingen in ons land op rustiger wijze tot een beslissing brengen, maar dat Zuidelijker vol ken er andere methodes op na houden doet tot de waarde van het resultaat niets af. Laval heeft een onmiskenbare overwinning behaald in een stijl, dien men in deze da gen voor onuitvoerbaar begon te houden. Voor Europa's rust kan deze nieuwe ontwik keling van zaken in Frankrijk niet anders dan dienstig zijn. En Europa zou van de Fransche politieke leiders meteen kunnen leeren, hoe men on tv/apen t. Het is een merkwaardig voorbeeld voor de onderhandelaars in Genève. R. P. Noodlottige autobotsing bij Stroe. Drie personen gedood. Auto slipte tengevolge van de gladheid. WTERINGEN, 7 Dec. (A.N.P.) Hedenoch tend heeft op den Wierihgsöhen betonweg bij Stroe een ernstig auto-ongeluk plaats ge had. Een auto, komende uit de richting van Noord-Holland is waarschijnlijk tengevolge van de gladheid van den weg geslipt. De be stuurder van den wagen raakte zijn stuur kwijt en kwam in botsing met een auto, die uit de richting Friesland kwam. De Friesche auto sloeg over den kop en geraakte' in een langs den weg loopende sloot Twee inzittenden zijn verdronken. Het is waarschijnlijk een echtpaar. In de auto, die de botsing veroorzaakte, zaten vier personen. Een van hen werd gedood. De drie anderen werden gewond, van wie twee zoo ernstig, dat zij naar een ziekenhuis moesten worden overgebracht. GUNNING. Namens de Woningbouwvereenigingen „De Voorzorg" en „Sint Josef" is heden, Zaterdag, door den architect Jacques van Velsen het bouwen van vijftien woningen voor ouden van dagen aan de Van Wassenaerstraat op gedragen aan de aannemersfirma Boer en Dekker te Wormerveer. De waarschuwing is nu gekomen, Hebt gij er allen op gelet Er zijn nu maatreeglen genomen, De bakens naar 't getij verzet? Het kwik daald' in den thermometer Reeds veelbeteekenend omlaag, Al wordt het naar verwachting beter, Zcoals de Bilt voorspelt vandaag. Ik heb het uit de beste bronnen: Dit is nog maar het eerst begin, En, is 't nu aarzelend begonnen, Straks zet het licht wat vaster in. Al loopen wij met winterjassen. Al doet de handschoen opgeld nou. Al dragen wij weer wollen dassen, Wat doen wij verder in de kou? De kachels gloeien in de huizen, Maar hebt gij u ai ingesteld Op afgetapte leidingbuizen? Het kost u anders later geld. Hebt gij soms vele paardekrachten, Of hebt g' er een van vlëesch en bloed, Hun radiators en hun vachten Moeten toch ook voor vorst behoed. Laat gij de vogels profiteeren Van de restanten van uw disch? Zij moeten anders veel ontberen. Wanneer de vorst weer heerscher is. En het voornaamste voor het laatste, Zit gij er zelf nog warmpjes in. Dan wou ik dat g' u eens verplaatste In nooden van een arm gezin. Al kan het nu weer over drijven, Dat gaat zoo meer in het begin. Maai- het zal hier wel niet bij blijven, Dus stel u op den winter in. P. GASUS. Tramdienst Amsterdam HaarlemZandvoort. Uitbreiding materiaal. Het aantal forensen, dat tegenwoordig van den tramdienst AmsterdamHaarlem Zandvoort gebruik maakt, is zóó groot ge worden, dat ae tramdirectie overweegt, tot uitbreiding van het materiaal over te gaan. Vooral in de morgen- en namiddaguren is het op deze iijn bijna dezelfde drukte ge worden als op een Zondag in Augustus, zoo dat al het beschikbare materiaal in gebruik moet worden genomen, ook het oudste. Het staat nog met vast, op welke wijze het materiaal uitgebreid zal worden. Een der plannen is om drie tramtreinen van elk drie wagens aan te schaffen. Die zouden dan van hetzelfde comfortabele type zijn. dat in 1917 en 1918 door de firma Beijnes werd afgele verd. Eén ander plan is. om aanhangwagens tot motorwagens om te bouwen en eenige nieu we aanhangwagens aan te schaffen. Een beslissing is echter noch over het één. noch over het ander genomen. Ook niet over de vraag, waar eventueel het nieuwe mate riaal vervaardigd zal worden. Hoare's rede wekt ontevreden heid in Egypte. Betoogingen voor de regeeringsgebouwen in Kaïro. KAIRO. 7 Dec. (Reuter). De nieuwe ver klaringen van Hoare hebben in alle politieke kringen groote ontevredenheid gewekt. Een duizendtal betoogers heeft voor de regee ringsgebouwen met luide kreten geprotes- teerd? In de volkswijken hebben verschillen de botsingen met de politie plaats gehad. Vijf a zes politie-agenten zouden gewond zijn. Men verwacht dat de beweging zich zal uit breiden. Weinig verwachting van de bespreking LavalHoare. Mussolini voor geen enkele territoriale overeenkomst te vinden? LONDEN, 7 December (A. N. P.» De Lon- densche ochtendbladen schijnen slechts wei nig verwachting te hebben van de besprekin gen, die vandaag te Parijs zullen beginnen tusschen Sir Samuel Hoare en Laval. ofschbo* men er weliswaar den nadruk op legt, dat de overwinning van Laval in de kamer beschouwd moet worden als een zeer belangrijke en gunstige factor voor de vaststelling van een gemeenschappelijk Britsch-Fransch stand punt. De diplomatieke medewerker van de Daily Herald, meldt op een in het oog springende plaats, dat de vooruitzichten voor een vreed zame regeling met Mussolini definitief zijn vernietigd en dat Laval en Hoare waarschijn lijk reeds vandaag te Parijs zuir>* besluiten den Volkenbond den directen invoer van een embargo op petroleum voor te stellen Aan den vooravond der bespreking te Parijs heeft de Duce de Fransche regeering medegedeeld, dat hij geen onderhandelingen in overweging zou nemen, die voorzien in eenige territoriale over eenkomst of een gebiedsruil met Abessynië Tegelijkertijd heeft Italië verscheidene kleine staten-leden van den Volkenbond te kennen gegeven dat het de diplomatieke betrekkingen zal afbreken met iederen staat, welke het af kondigen van sanctiemaatregelen te Genève steunt. Verrassing nummer 1Ieder die zich voor 'n halfjaar abon i neert op de Radio Bode (f3.- waarvoor U zes maanden lang W iedere week een prachtig Programma tijdschrift oncvangr), krijgt alle in De cember verschijnende nummers gratis. Verrassing nummer 2Het magnifieke Kerstnummer, uitgevoerd in een weelde van kleuren, met boeiende verhalen van Willy Corsari, Anne de Vries,Ted O. Sickens, T. Oeff e.a., met bijdragen van L. J. Jordaan. L. M. G. Arntzenius, Dr. J. C. A. Fetter. Dr. F. H. Fischer e.a. en tal van tekeningen, fraaie reproducties en prettige prijsvragen Verrassing nummer 3 de beroemde AVRO-kalender, een uniek werk waaraan wederom 12 bekende Neder landse schilders hun medewerking gaven (indien U dir jaar nog geen abonné was). Dat alles voor f 3.-! Stort ze direct! Op Giro 128.000, AVRO, Amsterdam; bij het Hoofdkantoor, Keizersgracht 107 Amsterdam, of bij een der AVRO-bijkantoren te: Rotterdam, 2e Weena straat 30; Den Haag, Toussaintkade 34; Utrecht, Oude Gracht 309: Haarlem, Koninginneweg 8; Groningen, Noor derhaven ZZ 18; Arnhem, Kastanjelaan 7; Leeuwarden, Hofplein 33; Nijmegen, van Broeckhuysenstraat 31; Zwolle, Deventerstraat 11 (tijdelijk); Middelburg, Lange Burg C. 93. Neêrlands nationaal radioblad. (Adv. Ingez. Med.) Koffer met goud en juweelen gevonden. Eigenaardige gewaarwording in den trein naar IJmuiden. Een te Haarlem wonende bediende van een te IJmuiden gevestigde zaak deed dezer dagen toen hij 's avonds weer, als gewoonlijk met den trein huiswaarts keerde een merkwaar dige ontdekking. Aan de halte Julianakade ingestapt, vond hij in een leegen wagon een plaatsje. Nauwe lijks zat hij, of hij ontdekte in zijn afdeeling een koffer, schudde hem eens heen en weer, vermoedende dat hij wel ledig zou zijn. Groot hoorde hij op, toen een klank van metaal hem in de ooren klonk. Geld? Toen hij den koffer, die niet op slot was, opende kon hij zijn oogen haast niet gelooven Een schat van een waarde van honderden gulden lachte hem tegemoet. Goudstukken, juweelen en tal van andere kostbare voorwer pen lagen voor het grijpen. Maar de vinder van deze schat greep niet, want het was een eerlijke vinder. In Velsen stelde hij den dienstdoenden chef de gevonden schat ter hand waarbij hij natuurlijk niet verzuimde naam en adres op te geven. Het door de spoorweg autoriteiten in het werk gestelde onderzoek wees uit, dat de koffer aan een dame mevr. P. toebehoorde, die den trein aan de halte Zeeweg had ver- 'aten en haar koffer vergat. Deze was dus mee naar IJmuiden gereisd, zonder door iemand opgemerkt te zijn. De eerlijke vinder kreeg f 5 belooning. Al- iijd beter dan niets, maar in verband met den kostbaren inhoud was de belooning aan den zuinigen kant. De Puzzle van Mr. Nadenker Voor het misdeelde kind. Wij vestigen de aandacht op de puzzle van Mr. Nadenker in het nummer van heden. Voor deze puzzie zijn een aantal bijzondere prijzen beschikbaar gesteld, die alleszins de moeite waard zijn. Onze medewerker heeft ook aan de jeugd gedacht. Gevraagd wordt een ongekend groot aantal inzendingen! De puzzle vindt men op bladzijde 5. GOED VOORBEELD.... U kijkt natuurlijk dagelijks de Vraag en Aanbod advertenties van ons blad door. Maar vergeet U vooral niet, dat zij ook U voordeel kunnen brengen, als U iets te vragen of aan te bieden hebt. De eenvoudigste, goedkoopste en zekerste weg. „Bloembollencultuur". Dc opvolger van E. H. Krelage als voorzitter. De Candida tuur van Dr. A. J. Verhage te Haarlem is thans gesteld door ae afdeelingen Andijk, Beverwijk, Heemskerk, Hillegom, Hoëg- karspel, Limmen, Lisse en Sassenheim. Door de afdeelingen Berkhout, Bovenxa.- spel, Castricum, Grootebroek. Heemskerk. Lisserbroek, Noordwijkerhout. Texel. Uitgeest en Wassenaar werd ae candïöatuur van Dr. M D. Dijt te Haarlem gesteld. D. W. Lefeber te Lisse werd gesteld door de afdeelingen Hem en Venhuizen en Voorhoud Het woord is aan.... Prof. Dr. J. Huizinga: Lezen is de fijnere cultuur- functie. De geest neemt lezende veel sneller op, hij kiest voortdurend, hij spant zich, hij slaat over, hij pau- seert en denkt na, duizend geestesbewegingen in een minuut, die den hoorende ontzegd zijn. Roosevelt over de neutraliteitspolitiek. Een tweeledig doel. WASHINGTON. 7 Dec. «Reuter». In een brief, die president Roosevelt op 15 November heeft gericht tot bisschop Oldham van Albany, geeft Roosevelt een verklaring van de neu traliteitspolitiek van de V.S. en zet zijn hou ding ten aanzien van de sancties uiteen. De maatregelen, die de regeering achtereenvol gens heeft genomen, hadden een tweeledig doel: Ons buiten den oorlog te houden en de vijandelijkheden te beperken en te bekorten. Ik vestig er de aandacht op. zoo vervolgt Roo sevelt. dat wij zelfs verschillende stappen heb ben gedaan in het belang van het herstel van den vrede en in verschillende opzichten verder zijn gegaan dan andere landen. De president antwoordt op een brief van den bisschop, waarin deze verklaarde dat de V.S. zich niet moesten laten vernederen door zich niet met den Abessynischen oorlog in te laten. WONINGBOUW RAMPLAAN - ELSWOUTLAAN m.|z. centr. verw., vanaf f4600.- RiNKEMA - ROOSDORP Inl. o. h. werk, ook Stuyvesantplein 4 (Adv. Ingez. Med.) Van een bijzonderen correspondent te Rome: Italië in afwachting van diplomatieke voor stellen. pag. 4 Speciale correspondentie uit Addis Abeba: Bombardement op Dessie. pag. 4 Laval heeft gisteravond in de Fransche Kamer opnieuw een meerderheid gehaald. pag. 4 Tweede Kamer. Warenwet aangenomen, Be grooting van Handel, Nijverheid en Scheep vaart. pag. 3 E. P. Schuyt: Buitengewoon L.O. voor ge- brekkigen. pag. 5 Vervoer bij de N.Z.H. neemt toe. pag. 1 De voorzittersvaeature bij Bloembollencultuur. pag- 1 Justitie doet een inval bij bank te Amsterdam. pag. 2 Het antwoord der s.d.-kamerfractie aan xnr. J. E. W. Duys. pag. 2 Aljechin maakt kans de 27ste partij te winnen. pag. 6 Laatste Berichten. pag. 11 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Laval wint opnieuw. pag. 1 Het Snelle Ding: Pijnlijke situaties. pag. 3 Van onzen Parijschen correspondent: Georges Duhamel in het cdllege der „Onsterfelijken" pag. 7 Dr. W. G. N. van der Sleen: Het afscheid van Indic. pag. 7 Jules Kammeijer: Blijft fit! pag. 7 Willy van der Tak: Het buitenlandsche boek van deze maand. pag. 8 J. B. Schuil over: Tooneeistukken. pag. 8 W. M. Bekaar: Liszt als Hongaar en Oosten rijker. pag. 8 K. de Jong: Radiomuziek der week. pag. 8 Wat de filmlens toont. pag. 9 Van onzen Londenschen correspondent: Vlie gen in stratosfeer. pag. 9 A. K. van R. Nieuwe Engelsche films. pag. 9 Financiecle Kroniek. pag. 13 L. van 't Sant: De aangespoelde dolfijnachtige zoogdieren. pag. 15 P. v. d Hem: De onwelkome gast op de plan ken. pag. 3 L. S-: De wintertuin, die bemoediging geeft. pag. 5 Puzzlerubriek. Pag. 5

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1