Scheldemusch. Jubileum van den Haarlemschen Bouwarbeidersbond. Hei Beton yeijksie 53e Jaargang No. 16093 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 9 December 1935 HAARLEM S DAGBLAD Direi.ie: P. \V. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ÜITGAVE LOURENS COSTEK MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3 .25, franco per post ƒ3.55, losse nrs ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0 65. franco p. post 0.72S4 Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13062 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 10.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ett aanbod 14 regels f 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.- Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem eoor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: - Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-. Overlijden /600-, Verlies van Hand, Voet ot Oog 400-, Verlies Duim ƒ75.- Verlies WUsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. Gebiedsruil tusschen Italië en Abessynië? De provincies Tigre, Ogaden en Danakil zouden aan Italië komen. Kolonisatiegebied voor VU millioen Italianen. PARIJS, 9 December. Het Fransche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft in den nacht op Maandag de volgende mede- deeling gepubliceerd: „Sir Samuel oHare en Laval hebben de door hen vastgelegde formules der overeen stemming, welke als basis moeten dienen voor een vriendschappelijke regeling van het Italiaansch-Abessynische confilct, niet gepu bliceerd. omdat ze nog niet ter kennis zijn gebracht van de belanghebbende regeerin gen. Alle berichten, welke te dezen aanzien worden gepubliceerd, kunnen slechts als vermoedens worden beschouwd". Niettemin meent de ..Oeuvre" den inhoud der voorstellen als volgt te kunnen weerge ven: 1. De "basis van het plan is een gebiedsruil tusschen Italië en Abessynië. Abessynië ver krijgt de haven van Assab in Italiaansch Eritrea met een ..corridor", welke deze ha ven met Addis Abeba verbindt. Indien Italië deze concessie zou weigeren, dan zal de Brit- sche regeering berekT^ijn Abessynië de ha ven van Zeila af te staan. Indertijd heeft men van dit reeds eerder gedaan voorstel afgezien, omdat het de Fransche haver, van Dzjiboeti zou benadeelen. Zondag heeft La- val evenwel geen bezwaren meer gemaakt: 2. De provincie Tigre wordt met uitzon dering van de heilige stad Aksoem geheel aan Italië toe gewezen; 3. Italië verkrijgt de volledige souvereini- teit over de provinciën Ogaden en Danakil; 4. Italië vrekrijgt een kolonisatie-gebied, dat de vestiging van V/z millioen kolonisten veroorlooft. Dit gebied wordt begrensd in het Noorden door den 8sten breedtegraad, in het Westen door de 36ste lengtegraad, in het Zuiden door de Britsche kolonie Kenya en door den Soedan, en 5. Den Negus zal worden verzocht voor het Amharisch deel van Abessynië de bescher ming van den Volkenbond te eischen. Dit zou tot uitdrukking komen door het zenden van technische deskundigen voor het Abessyni- sche bestuur, waarbij ook Italiaansche des kundigen in aanmerking zouden komen. LONDEN. 9 December (A.N.P.) Reuter meldt uit Parijs van buitengewoon goed in gelichte Fransche bron bijzonderheden te hebben vernomen over de voorstellen, waar over Hoare en Laval tot overeenstemming zouden zijn gekomen. Deze vermoedelijke voorstellen komen overeen met die. welke reeds door de Oeuvre zijn gepubliceerd en welke reeds vóór de samenkomst van Laval met Hoare in Fransche bladen waren be sproken. Italië verkrijgt geheel Tigre met uitzon dering van Aksoem: Danakil. Ogaden en het Zuidelijk deel van Abessynië tot een linie van ongeveer 20 K.M. ten Zuiden van Addis Abe ba. Abessynië verkrijgt de haven van Assab in Erithrea met een door Italiaansch ge bied loopende corridor. Den negus zal wor den verzocht den Volkenbond om bescher ming te vragen. Deze bescherming zou door de benoeming van- technische adviseurs, on der wie Italianen, tot uitdrukking komen. Dit gebied heeft een eens zoo groot oppervlak als dat, waarvoor de Britsche regeering toe stemming had verleend, af te staan aan Italië. Konflylis eischt directe verkiezingen. De ex-premier zal niet in de Nationale Vergadering verschijnen. ATHENE, 9 Dec. (AN.P.) De vroegere minister-president Kondylis heeft verklaard, dat zijn partij niet zal verschijnen, indien de Nationale Vergadering bijeen wordt geroepen. Tevens dringt zij er op aan dat ae vergadering onverwijld zal worden ontbonden en dat ver kiezingen zullen worden gehouden volgens het stelsel van evenredige vertegenwoordiging. Baldwin opent heden de vlootconferentie. Zal Amerika onmiddellijk vloott>«>-»*4ng voorstellen? LONDEN. 9 Dec. A.N.P.'t De vlootconfe rentie zal om half elf in de Locarno-zaal van het Foreign Office worden geopend door mi nister-president Baldwin. Na diens begroe tingsrede en nadat een president en de vice- presidenten zullen zijn gekozen, zullen de ver schillende delegatieleiders redevoeringen hou den. LONDEN, 9 Dec. (Reutre.) Volgens de Daily Telegraph" zou Norman Davis voorne mens zijn een onmiddellijke vermindering van een derde voor te stellen van de vloten van de mogendheden, vertegenwoordigd op de vlootconferentie te Londen. Zij gelooft evenwel zelf. dat zijn voorstel niet meer succes zal hebben als het Britsche om alle onderzeeërs af te schaffen. R.-K. Oratoriumvereeniging te Haarlem. Ed. van Beinum wordt dirigent. ED. VAN BEINUM. In een circulaire aan de werkende leden van de R.-K. Oratoriumvereeniging deelt het bestuur mede, dat de heer Hubert Cuypers, de tegenwoordige dirigent, den wensch heeft te kennen gegeven zijn functie neer te leg gen. De R.-K. Oratoriumvereeniging zal. zoo zegt het bestuur, voortaan zijn sterke leiding, zijn stuwende kracht en den glans van zijn groot kunstenaarsschap moeten missen. Het stelt zich voor den heer Cuypers op grootsche wijze in het openbaar te huldigen wegens zijn groote verdiensten voor de vereeniging gedurende de vijf eerste jaren van haar be staan. Het bestuur heeft den heer Eduard van Beinum 2e dirigent van het Concertgebouw orkest te Amsterdam, oud-dirigent van de Haarlemsche Orkestvereeniging. bereid ge vonden de opvolger van den heer Cuypers te zijn als dirigent van de R.-K. Oratoriumver eeniging. Voor muziekminnend Haarlem is dit bericht ongetwijfeld een aangename tij ding, die mooie perspectieven voor ons Haar lemsche muziekleven- opent. Arbeider in het Spaarne gevallen en verdronken. Bij het lossen van een schip. Hedenmorgen had bij het lossen van een schuit van de firma Frans Perquin, brand stof fenhandel, aan het Spaarne, een doodelijk ongeluk plaats. De 49-jarige brandstoffen werker C. J. Knij- nenburg gleed uit op den rand van de schuit, viel te water en kwam niet meer boven. Toen hij met hulp van de politie en leden van den Ongevallendienst uit het water was gehaald, bleken de levensgeesten geweken. De overledene laat een vrouw en 6 kinderen na. Waarschijnlijk is de loopplank naar de schuit gekanteld, waardoor de man te water viel en onder de zak kolen bleef liggen. De 22-jarige houtbewerker M. G. sprong van den Schalkwijkerwegoever in het Spaarne om mee te helpen aan de reddingspogingen. Hij moest onverrichterzake langs denzelfden weg terugzwemmen om zijn kleeren te halen. Voor Kerstpaketten. Een goede daad der Padvinders. Evenals vorig jaar zullen de padvinders ge durende de periode van 7 tot 23 December bij verschillende winkeliers hier ter stede tonnen plaatsen met het opschrift: „Koopt U één, koopt er twee en doe er één in de ton"'. De bedoeling is dat ieder, die een artikel in zoo'n winkel koopt, er nog een bij koopt en dit exemplaar in de ton werpt. De padvinders komen steeds de tonnen ledi gen. en brengen den inhoud naar hun Troep lokaal. Tegen Kerstmis worden van de arti kelen Kerstpaketten gemaakt, die de jongens persoonlijk brengen in de gezinnen, waai- nood heerscht en waar de paketten, van meeren- deels eerste levensbehoeften, zeer welkom zijn. Hel Bestuur van de Kennemer Padvinders hoopt en vertrouwt, dat alle Haarlemmers aan deze aardige en niet kostbare wijze van hulp aan medemenschen hun steun zullen geven; dan is het succes van deze Kerst-Goede-Daad verzekerd. ZIEKENVERVOER. Ondergeteekende heeft hierbij de eer de Haarlemsche Burgerij ter kennis te brengen, dat van heden af aan zijn sinds jaren bestaande auto-verhuurinrichting hier ter stede een modern geoutilleerd zieken- transportbedrijf is toegevoegd. Door de aanschaffing van eenige prima ziekenautomobielen, bediend door vak kundig personeel, zijn wij thans in staat zieken en gewonden op de veiligste en vlugste wijze te vervoeren. Onze prij zen zijn zoodanig, dat thans niet meer kan gesproken worden van „het dure ziekenvervoer". Door ons^p te bellen staat men direct in verbinaing met de vertrekplaats der wagens, zoodat wij U kunnen garandeeren, dat wij in den kortst mogelijken tijd ter plaatse zullen zijn. Onder beleefde aanbeveling, F. J. BOUCKAERT, Bestelkantoor Rozenstr. 9. Tel. 14903 (Adv. Ingez. Med.) Weer een schip gestrand bij Egmond. Het vierde in enkele weken tijds. EGMOND AAN ZEE. 9 Dcc (A.N.P In den afgeloopen nacht is ongeveer vijf kilometer ten Zuiden var. Egmond het Finsche stoom schip Diana '1856 ton) taestrand De boot is met hout geladen. De zee is kalm. zoodat voor het schip en zijn bemanning geen ge vaar bestaat. De jStranding moet worden toe geschreven aan den mist. Te omstreeks half zeven is de reddingboot van Egmond uitge varen. Van Den Helder is de sleepboot Utrecht en van IJmuiden 7- de sleepbooten Nestor en Stentor ter assistentie uitgevaren. Schip wenscht geen assistentie. Nader wordt ons over deze stranding ge1 meld Het schip was op weg van Leningrad naar Amsterdam. Hedenmorgen te zes uur bemerkte de strandjutter E. de Groot, dat er een schip op de tweede bank zat. 4 1 '2 K.M ten Zuiden van Egmond. Hij waarschuwde de kustwacht en de bemanning der reddingboot Om half acht was de reddingboot reeds bij het schip, maar behoefde geen assistentie te verleenen. Omstreeks half negen arriveerde ook de „Neeltje Jacobaalsmede de sloopbooten ..Hector" en ..Nestor". De „Diana"' wenschte echter geen sleepbootassistentie. De kapitein wil trachten bij hoog water op eigen kracht vlot te komen. 500ste opvoering van „Boefje". Een volle zaal te Haarlem? De directie van den Stadsschouwburg deelt ons mede: Dinsdag 17 December zal het Ver. Rott. Hof stad Tooneel onder leiding van Cor van der Lugt Melsert, de 500e voorstelling geven van Brusse's „Boefje", met Annie van der Lugt Melsert-Van Ees in de titelrol. Het jubileumtournee is voor mevrouw Van Ees in alle steden een ware triomftocht gewor den. Wij vertrouwen dat ook het Haarlemsche publiek met een volle zaal mevr. Annie van der Lugt Melsert-van Ees zal bewijzen, hoe hoog men den auteur en het prachtige spel van een onzer eerste actrices zal weten te waardeeren. De bekende vlieg tuig constructeur Slot is gereedgekomen met een goedkoop toestelletje in den geest van de Pou du Ciel", dat Schelde musch gedoopt isj. Ik zie mezelf al binnenkort Vol trots het firmament berijden, Gestegen tot de hoogste sport Der sport in de moderne tijden. Ik voel me al doorluchtigheid. De heeie wereld aan mijn voeten. Die ik terloops in vluchtigheid, Zeer uit de hoogte zal begroeten Dan zal ik niet meer huismusch zijn, Maar Scheldemusch van hooger orde. Het zal in mijn verheven brein Een luchtkasteelbevlieging worden. Ik voel me adelaar of meer, Een musch leeft in de straten sferen. Maar ik ga naar de stratosfeer Voor ik op aard terug zal keeren, Dan heb ik in het aardsche slik Voor niets en niemand meer te vreezen, In 't kort gesproken, dan zal ik Een Scheldemuscholini wezen. Alleen voor één ding ben ik bang. Er komt bij 't vliegen zooveel kijken, 't Kan zijn dat het voor mij eerlang Een doode Scheldemusch zal blijken. P. GASUS. De markt. Het verhuren van kramen. De heeren Janszen en G. Pel verhuurders van marktkramen, hebben een adres tot den raad van Haarlem gericht, waarin zij zeggen, dat zij met verbazing hebben kennis genomen van het feit. dat de heeren A. ter Wal en J. B. Pel, stallenzetters, zich met een adres tot den Raad hebben gewend, teneinde maatregelen te nemen, waardoor de vier personen die een gemeentelijke vergunning hebben voor 't plaatsen van stallen op de Maandag- en Za- terdagavondmarkt op gelijken voet worden behandeld. Adressanten meenen, dat zij correct en naar behooren hun bedrijf hebben uitge oefend en nimmer eenige aanmerkingen van B. en W. hebben ontvangen Hun materiaal kramen) voldeed steeds aan alle gestelde eischen. Het beschikbare marktterrein is thans bil lijk en juist verdeeld, daar reeds twee maal een verdeeling ten nadeele van adressanten heeft plaats gevonden, het laatst ongeveer 4 weken geleden. Het zou thans onbil lijk zijn nogmaals wijziging in dezen bestaan- den toestand aan te brengen, daar adressan ten toch de langst rechthebbenden zijn. Tsjaljapin maakt kabaal in Deensch theater. Artisten weigerden met hem op te treden. KOPENHAGEN 8 December (Reuter). De beroemde Russische zanger Feodor Tsjal- japine. die alhier, als gast zou optreden in Gounod's Opera „Faust" heeft een theater schandaal veroorzaakt. De zanger maakte overal aanmerkingen op critiseerde het decor, beleedigde de artisten en was tijdens de repetities zoo opgewonden dat de artisten weigerden met hem tezamen op te treden. De opera-directie verklaarde zich solidair met de artisten en ondanks dat het theater uitverkocht was, werd de voorstelling afge last. Tsjaljapin keerde hierop naar Parijs terug. Autobotsing bij het kruithuis te Halfweg. Geen gewonden, alleen schade. Op den Haarlemmerweg is ter hoogte van het Kruithuis, tengevolge van den dichten mist, welke een behoorlijk uitzicht vrijwel onmogelijk maakte, een twoseater, die in de richting Haarlem reed, tegen een van den tegenovergestelden kant komende vracht auto gereden. De twoseater werd in zwaar beschadigden toestand op de trambaan ge drukt; als door een wonder bleef de be stuurder ongedeerd. De vrachtauto had slechts weinig schade opgeloopen. De bestuurder van den twoseater heeft tegenover de politie verklaard dat het uitzicht zoo slecht was. wat hij zelfs niet wist of hij ter linker- of rechterzijde van den weg reed. Het woord is aan.... Douwes Dekker: Hoogmoed is moed om hoog te staan. Frankrijk en Engeland zullen gemeenschappelijk optreden. Nieuw beroep op Mussolini verwacht. LONDEN. 9 December. (A.N.P.) De di plomatieke medewerker van de Daily Tele graph meldt uit Parijs, dat ondanks de in- acht genomen geheimhouding en de door La- val en Hoare aan de pers gerichte opmerking, na te laten in het openbaar de voorstellen te bespreken, gezegd kan worden dat de Fran sche regeering heeft ingestemd met de Brit sche opvatting volgens welke een practische oplossing de beste kansen op succes zal heb ben in den vorm van een Italiaansch-Abes synische overeenkomst. Een dergelijk plan zou Italië groote moge lijkheden geven voor de kolonisatie voor en de uitvoering van werkzaamheden in Abes synië. Abessynië zou den dringend gewensch- ten toegang naar zee verkrijgen Waarschijn lijk zal blijken dat in de moeilijke kwestie van de Noord-Abessynische provincie Tigre een geheel ander voorstel is gedaan. Laval heeft zich bereid verklaard, gemeen schappelijk met Engeland een nadrukkelijk beroep op Mussolini te doen. Dit is de eerste keer dat Laval zijn stand punt heeft opgegeven, volgens welke Frank rijk en Engeland in het geschil een verschil lende positie zouden innemen. Tot nu toe heeft Laval er naar gestreefd, bemiddelaar te zijn in een Engelsch-Italiaansch geschil. De laatste dagen schijnt hij evenwel te hebben toegegeven dat dit standpunt onjuist is en den strijd eerder zal verlengen dan bekorten. De intransigeante redevoering heeft te Parijs een grooten indruk gemaakt. De gemeen schappelijke stappen der Britsche en Fran sche regeering bij Mussolini zouden tot uit drukking brengen, dat, indien de tegenwoor dige gelegenheid niet zou worden te baat genomen niet zulke gunstige voorwaarden meer in overweging kunnen worden geno men. KETELONTPLOFFING DOODT TWINTIG PERSONEN. RIO DE JANEIRO. 9 Dec (AN.P Uit Bah ia wordt gemeld, dat twintig personen om het leven zijn gekomen tengevolge van een ketelontploffing op het stoomschip Prudente Moraes, dat op de San Francisco-rivier is ge zonken. De Abessynische stad Dessie zou door het Italiaansche bombardement geheel verwoest zijn. pag. 4 Laval en Hoare hebben te Parijs nieuwe voor stellen ter oplossing van het Afrikaansche conflict opgesteld. nag. 4 Thans zou tusschen Japan cn China overeen stemming over Noord-China bereikt zijn. pag. 4 Tc Kaïro is het Zondag opnieuw tot botsingen gekomen. pag. 4 Auto-ongeluk op Wieringen eischte vier dooden. pag. 3 Partijbestuur der S.D.A.P. royeert mr. Duys. pag. 3 De feestmiddag der Rubriekertjes in den Stadsschouwburg. pag. 3 Receptie en feestavond van den Alg. Ned. Bouwarbeidersbond. pag. 10 De voetbalwedstrijd Iersche VrijstaatNeder land is door onzen landgenooten met 53 gewonnen. pag. 6 Gehrels heeft het Biljart-kampioenschap tweede klasse gewonnen. pag. 9 De 28ste partij van de Schaakmatch Euwe Aljechjn is afgebroken. pag 8 Laatste Berichten ARTIKELEN. ENZ. A. A. 11 Zaterdag vierde de Haarl. Boutcvakarbeiders bond zijn 50-jarig bestaan. Van l. naar r A. Agosti (comm.), J. G. Lingeman (comm.), J. H. Bijster 2de secr.i. H. Kaper >secr.)„ M. Meyers (voorz.)W. v. Donselaar penn.), W. de Boo '2de penn.), J. Timmer (comm.), J. B. Br eeuw er 'comm.), D. Druif oprichter Matris: Studenten-studiën. pag. 3 Van onzen Parijschen correspondent: De Fransche staatsloterij, een uiterst winstgevend bedrijf. nag 4 Ihr. dr. J. C. Mollerus: De voorgenomen wij ziging der Warenwet 1919. pag. 10 J. H. de Bois: Huldiging van de schilderes Elsa Woutersen van Doesburg. pag. 2 K. de Jong: Concert van de H.O.V. pag. 2

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1