De voorgenomen wijziging van de Warenwet 1919. -52sgS*** I EEN KWAJONGEN ALS HUWELIJKSMAKELAAR. MAANDAG 9 DECEMBER 1935 H A A R E E M'S DAGBLAD 10 Vallen de normen eerlijkheid in den handelen „zorg voor de volksgezondheid'samen? Onze Warenwet dateert van 1919. Ons land ls in achttien keuringsdistricten verdeeld, waarbij nog gevoegd zijn een drietal provin ciale keuringsdiensten n.l. in de provincies Groningen, Friesland en Drente. In totaal zijn er dus een twintig diensten. In het oor spronkelijke wetsontwerp werden de jaarlijk- sche kosten geraamd op 600.000 gulden. In 1932 bedroegen deze kosten niet minder dan 1.700.000 gulden. In de laatste jaren is men reeds tot bezuinigingen op dezen dienst over gegaan Zoo zijn de kosten voor dit jaar geraamd op 1.300.000 gulden, dus nog altijd meer dan het dubbele van de raming, gemaakt, in 1918. Bij een beoordeeling dezer cijfers dient men natuurlijk rekening te houden met het feit, dat de arbeidsloonen na 1918 ver hoogd zijn. De voor de hand liggende be zuiniging dient in de eerste plaats gezocht te worden in een vermindering van het aantal keuringsdiensten. De geweldige uitbreiding en vooral ook de verbetering van het verkeers- apparaat zijn afdoende argumenten voor deze inkrimping. Wanneer men bedenkt, dat er in het Westen van het land laboratoria ge vestigd zijn in Alkmaar, Amsterdam, Haar lem, Leiden, 's Gravenhage, Rotterdam en Dordrecht, dan kan waarschijnlijk zonder eenig bezwaar dit aantal beperkt worden en dient men daartoe over te gaan in een tijd waarin uiterste zuinigheid geboden is. Dat de bereikte bezuiniging in den aanvang gering zal zijn, spreekt van zelf. Een tweede be zuiniging is te vinden in een vermindering van de bezetting met personeel, met inacht neming van de functie, welke men de keuringsdiensten wil toekennen en waarover ook verschil van meening bestaat. Welke voorstellen zijn nu van regeeringswege met betrekking tot deze reorganisatie gedaan? Kortheidshalve zij vermeld, dat op 6 Augustus 1935 bij de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal een wetsontwerp werd ingediend tot. wijziging van de Warenwet 1919. Het heeft weinig zin uitvoerig mede te deelen hoe de Regeering zich deze reorganisatie had ge dacht. In het Voorloopig Verslag werden n.l. zooveel bezwaren tegen deze wijziging ge opperd, dat de Regeering bij haar Memorie van Antwoord met een Nota van wijzigingen is gekomen, die feitelijk van Het oude ont werp weinig meer overlaat. Een der wijzigin gen is van zuiver principieelen aard. Tot dus verre beschermt de Warenwet n.l. de eerlijk heid in den handel. Blijkens bovenbedoelde Nota stelt de Regeering voor daaraan een einde te maken. Daarnaast stelt de Regeering voor het bedrijfsleven in de kosten van ds keuring van waren te laten medebetalen tot een vierde gedeelte van het geheele bedrag. Het is duidelijk, dat tegen dit medebetalen ernstig verzet is gerezen van de zijde van een groot gedeelte van het bedrijfsleven. Men betoogt, dat het in dezen tijd ontoelaatbaar is de bedrijfskosten nog te verhoogen en dat alles in het werk gesteld moet worden om tot een verlichting te komen. Daartegenover dient opgemerkt te worden, dat een ander gedeelte van dat bedrijfsleven zich bereid heeft, verklaard tot het betalen van een zekere retributie, in 't bijzonder in het be lang der bona fide handelaren, die maat regelen wenschelijk achten tegen geknoei. Nu de taak der keuringsdiensten geheel gewijzigd zal worden en zich zal beperken tot de zorg voor de volksgezondheid is de geneigdheid mede te betalen voor velen ver vallen. Intusschen heeft de Commissie van voorbereiding uit' de Tweede Kamer monde ling overleg gepleegd met den Minister van Sociale Zaken, waarbij in de eerste plaats het vervallen van den norm „de eerlijxheid in den handel" ter sprake is gekomen. Men bleek algemeen van oordeel, dat het gewij zigde ontwerp op dit punt een tegenstrij digheid bevat. De commissie wees in dit ver band op het feit dat weliswaar in de nieuwe artikelen 13 en 15 deze norm vervalt, doch dat in artikel 5 van het gewijzigde ontwerp evenals in artikel 6 van de geldende Wa renwet wordt gesproken van „waren, die van ondeugdelijke samenstelling zijn of in ondeugdelijken toestand verkeeren", terwijl daarnaast wordt gesproken van „waren, die bij gebruik overeenkomstig de bestemming voor het leven of de gezondheid schadelijk zijn of kunnen zijn". De Commissie bleek van oor deel dat handhaving van de controle op de deugdelijke samenstelling voor een goed deel neerkomt op behoud van de controle op de eerlijkheid in den handel. De Minister bleek TEGEN VERSTOPPING zijn Leopillen een mild en prompt werkend laxeer middel, dat uit zuiver plantaardige bestanddeelen is samengesteld. Leopillen hebben, zelfs in chronische gevallen, sedert 20 jaar tot uitstekende resultaten geleid. rf nil I ETfkl ln doosjes vanaf 20 ct. L£U"l 1I»LsLmI Bij alle apoth. en drog van oordeel, dat de noodzakelijke bezuiniging op de Rijksuitgaven oorzaak is, dat tal van belangen minder intensief behartigd kun nen worden, dan vroeger het geval was. De voornaamste rechtsgrond voor het eischen van een bijdrage van de zijde der bedrijven achtte de Minister te liggen in het feit, dat de bedrijven nu eenmaal gecontroleerd moe ten worden. De Minister behield zich het antwoord voor op de vraag, of door het schrappen van de norm „eerlijkheid in den handel", de ge- wenschte bezuiniging ten slotte niet verloren zou gaan. doordat de controle op de deug delijkheid van de samenstelling vrijwel op hetzelfde neer zou komen. Wel verklaarde de Minister, dat hij, zoo noodig ook de schrap ping van de controle op de deugdelijkheid der samenstelling zou voorstellen. Eenstemmig bleek de Commissie van oordeel, dat zij ge plaatst voor de keuze tusschen het vervallen van de norm „eerlijkheid in den handel" of het behoud daarvan met een zekere ver hooging van de aanvankelijk voorgestelde bij drage van het bedrijfsleven, de laatstbedoelde regeling zou kiezen. Van regeeringszijde werd voorts erkend, dat op de gemeenten, gelegen in het gebied van een keuringsdienst, die wordt opgeheven, zware lasten zullen komen te drukken. Overwogen zal nog worden daar aan zooveel mogelijk tegemoet te komen. Met betrekking tot de bepaling dat het Rijk en de bedrijven samen de helft van de kosten zullen dragen i artikel 13) deelde de Minister nog mede dat deze bepaling zoo zal worden uitgevoerd, dat het Rijk het deel van die helft van de kosten betaalt, dat niet door retributie gedekt wordt. De geheele materie is uiterst gecompli ceerd. Tal van vragen en mogelijkheden dringen zich als van zeïf naar voren. Komt men tot een inkrimping van het personeel aan deze diensten, dan zal het gevolg daarvan zijn een beperking van de frequentie der controlewerkzaamheden. Op zich zelf kan men daarin een ernstig bezwaar zien. Ten deele zou men dit kunnen ondervangen door verhooging van de strafmaat. Daardoor zou m en vermoedelijk kununen volstaan met een vermindering van het aantal controles. Hoe men ten slotte ook moge staan tegen over de vraag, of de toekomstige Waren wet eenerzijds dient te zorgen voor de be langen der volksgezondheid en tevens voor de eerlijkheid in den handel, kwalijk is toch vol te houden, zooals de Memorie van Toe lichting doet, dat deze begrippen samenval len Het gebruik toch van goeakoope, doch voor de gezondheid onschadelijke stoffen maakt wel meer dan eens inbreuk op de eer lijkheid in den handel, doch behoeft aller minst in strijd te zijn met de belangen van de volksgezondheid Een van de meest spre kend voorbeelden was de kortgeleden gepu- bliceerden ontdekking van den provincialen keuringsdienst te Groningen. Daar werden een 120-tal potten huishoudjam in beslag ge nomen die aangeboden werden als bessen en abrikozenjam. Zij bleken bij onderzoek 70 procent water te bevatten en voorts appel moes die gekleurd was Zouden de thans voorgestelde wettelijke bpalingen van kracht worden, dan zou dit product hoogstwaar schijnlijk buiten de controle vallen. Het is wel als zeker aan te nemen, dat het laatste woord over de regeeringsvoorstellen nog niet gesproken is. Voor producenten de taillisten maar ook voor alle consumenten is het een vraagstuk van de grootste beteeke- nis. MOLLERUS. DOODELIJK ONGELUK IN DE MIJN „WILLEM SOPHIE". De 43-jarige mijnwerker J. Bulles uit Vaals is in de ondergrondsche werken van de mijn .Willem Sophie" te Spekholzerheide onder neervallend gesteente bedolven, tengevolge waarvan hij ernstige wonden opliep, o.a. een beenbreuk en inwendige kneuzingen Na voorloopig verbonden te zijn werd hij naar het St. Joseph-ziekenhuis te Heerlen overgebracht, waar hij is overleden. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. Op dezelfde plaats waar het ongeluk ge beurd is, werkte ook H Sterk uit Vaals, die ilechts lichte wonden opliep. Hij kon, na ver bonden te zijn, huiswaarts keeren. (Adv. Ingez. Med.) WILLEM MENGELBERG EN LOUIS ZIMMERMAN ONDERSCHEIDEN Na afloop van het abonnementsconcert heeft de Fransche gezant Baron De Vitrol- les Prof. Dr. Willem Mengelberg de medaille uitgereikt, vervaardigd bij het eeuwfeest van de geboorte van Camille Saint Saëns. Zooals men weet, voerde Mengelberg met het Con certgebouw-orkest gistermiddag Saint Saëns' .Derden Symphonie" uit. Den eersten concertmeester Louis Zim- mermann. werden namens de Fransche regee ring door Baron de Vitrolles de versierselen van Ridder in het Legioen van Eer uitgereikt. (Adv. Ingez. Med.) Propaganda-avond Vrijz.-Dem. Jongeren-organisatie. Democratie of dictatuur. Zaterdagavond gaf de Vrijz. Dem. Jongeren organisatie een propaganda-feestavond In de bovenzalen van „De Kroon". De voorzitter, de heer D, J. A. Geluk, deelde in zijn openingswoord mede dat dr. A. J. van Leusen, uit Velsen, die als spreker zou op treden. plotseling verhinderd was: in zijn plaats zou de heer Faber spreken. Verder heette spr. een afgevaardigde van het be stuur der afd. Haarlem van den Bond van Jonge Liberalen en een groep leden der afd. Alkmaar van de V.D.J.O. welkom. In zijn rede zette de heer Faber uiteen, dat het er voor de jongeren in dezen tijd op aan komt, de groote beginselen, waarom het in het heden gaat. duidelijk te zien. Deze beginse len zijn: democratie of dictatuur. Zij sprin gen in het huidige nationale en internatio nale leven hoe langer hoe meer in het oog en doen zich op alle levensgebieden gelden. In het handelsverkeer, in de nationale en internationale politiek kan men bespeuren dat, een keuze moet worden gedaan tusschen het beginsel eener gezonde samenwerking (democratie) of een egoïstische afsluiting en machtsstreven. De beschaving en het gods dienstig leven hebben er alle belang bij, of een vrijheid van scheppen zal zijn of dat geestelijke waarden zullen worden getoetst aan het belang van den staat. Verklaarbaar is het streven naar dictatuur in een periode, waarin de democratie zich moet voorstellen van een periode van economischen bloei op een periode van crisis. Daarom is vóór alles vereischt een positief bouwen aan de democratie, .aan eenheid en solidariteit van alle volksgroepen. Het gaat er om voor ons vaderland een toekomst te bouwen die zijn groot verleden waardig is. De avond werd verder opgeluisterd door de muzikale medewerking van mej. Nel Keyser (viool), met begeleiding van den heer P. Zwaanswijk. Verder gaf Maartje Bierman Westfriesche voordrachten ten beste en de heeren G. L. van der Post en P. Kroon zongen levensliedjes. Na afloop was er bal, waarbij „The Musical Lunatics" zorgden voor goede dansmuziek. KINDERVOEDING. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare af deelingen: Zoetestraat 1188 portier; Overtonstraat 2012 porties; Byzantiumstraat 890 porties. Bovendien werden dagelijks aan de scho len voor Buitengewoon L.O. 105 porties ver strekt. TOONEELVEREENIGING „DOOR INSPANNING UITSPANNING". Bovengenoemde tooneelvereeniging herhaalt op Dinsdag 10 December haar voorstelling van „Petroleum", een Amerik. blijspel in 3 bedrij ven van Larrie Johnson voor de Haarlemsche werkloozen in den Schouwburg Jansweg, die hiervoor welwillend is afgestaan. HERDENKING GEBOORTEDAG Dr. L. L. ZAMENHOF. Dr. L. L. Zamenhof, de Meester van het Esperanto, werd 15 December 1859 te Bjelostok in Polen geboren. De esperantisten van Haar lem en omstreken houden op 17 December a.s. in de concertzaal te Haarlem een groote ver gadering om gezamenlijk dezen dag te herden ken. Deze bijeenkomst wordt belegd door de Federatie van Arbeiders-esperantisten in het district Haarlem en de neutrale Esperanto- vereeniging „Komprenado faras Pacon". Wie de taak en het doel van Esperanto kent, zal begrijpen, dat daar alleszins reden voor bestaat. Die taak en het doel van Esperanto mogen we in het kort samengevat vinden in enkele conclusies uit het rapport, dat de se cretaris-generaal van den Volkenbond reeds in 1922 uitbracht. .Esperanto is geschikt om de rol van inter nationale hulptaal te vervullen". „Het veelvuldig schriftelijk en mondeling gebruik van Esperanto in handel, industrie, op jaarbeurzen en internationale congressen, geeft het eigenschappen van een levende, buigzame taal, reeds gegroeid en geschikt om nog rijker te worden." „Esperanto is vrij gemakkelijk te leeren, want Europeesche en Amerikaansche kinderen leeren het in 1 jaar met 2 lesuren per week en kinderen uit het Verre Oosten in 2 jaren bij eenzelfde aantal lesuren per week." „Esperanto concurreert niet met de natio nale talen. Integendeel het verlicht de studie er van en is een logische inleiding tot de mo derne talen, het Latijn en het Grieksch". „Het gebruik van Esperanto blijkt een geest van internationale solidariteit te verbreiden, geheel overeenkomstig het doel van den Vol kenbond". Jubileum van den Alg. Ned. Bouwarbeidersbond. Receptie en feestavond. De afdeeling Haarlem van den Alg. Ned. Bouwarbeidersbond heeft Zaterdag op feeste lijke wijze haar 50-jarig bestaan gevierd. Des middags heeft de jubileerende afdee ling in de bovenzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw een receptie gehouden, die door vele personen bezocht werd. Een rij van sjfrekers heeft het bestuur gecomplimenteerd. Ook werden vele cadeaux aangeboden. De heer L. v. d. Wal, bondsvoorzitter, bood de afdeeling een kantoorameublement aan. Verder hebben het woord gevoerd vertegen woordigers van de s. D. A. P. en den Haarlem- schen Bestuurdersbond, van afdeelingen van den Alg. Ned. Bouwarbeidersbond uit den omtrek en afgevaardigden van andere bon den, als de bond van schidersgezellen. metaal bewerkers. transportarbeiders, stucadoors, spoor- en tramwegpersoneel, en de Centrale Ned. Ambtenarenbond. In de groote zaal van het Concertgebouw werd 's avonds een feestavond gehouden. De voorzitter van de feestcommissie, de heer J. Zwier, sprak een kort openingswoord. Hier na werd aan de feestvierende afdeeling een fraaie nieuwe vlag aangeboden. De voorzitter, de heer M. Meyers, dankte voor het fraaie ge schenk. Spr. bracht hulde aan den vaandel drager, den heer J. Zwier, die gedurende 26 jaar deze taak heeft vervuld. Vervolgens kreeg de bondsvoorzitter, de heer L. v. d. Wal het woord voor het uitspre ken van de feestrede. De tijd is donker, aldus spn, de techniek is tot het uiterste opgevoerd, de productie is hierdoor tot ongekende hoogte gestegen, maar niettemin zijn de levensmiddelen, die in groo- ten getale voorhanden zijn, onbereikbaar voor vele behoeftige gezinnen. In een wereld van overvloed wordt gebrek geleden! Dat neemt echter niet weg, dat er hier reden is tot een feestelijke viering van het 50-jarig bestaan der afdeeling. Immers, wat is er niet bereikt in die lange periode! Vijftig jaar geleden een arbeidersklasse zonder de minste rechten en zonder bewustzijn, thans een goed georgani seerde vakorganisatie. Ondanks de langdurige crisis zijn de vakver- eenigingen in ons land sterk gebleven, zoodat groote bedragen konden worden uitgekeerd aan stakingsonkosten, werkloosheidssteun en ziektegeld. In de bouwvakken verkreeg men de jaarlijksche vacantie van een week. De toekomst is somber, vervolgde de heer v. d. Wal, op politiek en economisch terrein heerscht enorme onrust en de dictatuur vormt een groote bedreiging voor de democratie, die met alle kracht verdedigd moet worden. Maai de arbeiders hebben den steun van hun ver trouwen in de betere maatschappij, die komen moet, aldus spr. De bondsvoorzitter eindigde met den dringenden oproep aan allen, maar vooral aan de jongeren om den strijd in de organisatie onverzwakt voort te zetten. Het verdere deel van den avond was gewijd aan een vroolijk amusementsprogramma, waaraan medewerkten Haarlem's cabaret- en revuegezelschap onder leiding van Mart. van Delden, de humorist Henk Smal, Jopie Keizer en haar partner en „The Footlight Girls". Een bal onder leiding van Mart. van Delden en muzikaal verzorgd door Jopie Keizer en haar orkest, besloot dezen feestavond. INED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. Op uitnoodiging van het bestuur der af deeling Leiden van de' Ned. Vereeniging voor „Eerste Hulp bij Ongelukken" spreekt de heer A. J. Meijerink heden Maandag over het red den van drenkelingen in de collegezaal der Heelkundige Kliniek van het Academisch Ziekenhuis. Vrijdag 13 December wordt door den zelf den spreker een voordracht gehouden te Vlaardingen op verzoek van de daar pas opge richte reddingsbrigade in het gebouw „Excelsior" en op Zaterdag 14 December op uitnoodiging van de afdeeling Haarlem voor de Vereeniging van leeraren en onderwijzers in de lichamelijke opvoeding in Nederland in Hotel Lion d'Or. Na afloop dezer laatste voordracht spreekt de heer J. de Vries, voor zitter van den Kon. Ned Zwembond, over Waterpolo HAARLEMSCHE REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELINGEN. Er wordt een buitengewone ledenvergade ring gehouden op Maandagavond 16 Decem ber in ..Royal", Stationsplein. De agenda vermeldt o.a.: Bespreking con cept Statuten en Huishoudelijk Reglement. Nieuwe voorganger van de Broedergemeente bevestigd. In het kleine, intieme kerkje van de Evan gelische Broedergemeente aan de Parklaan, dat met dennegroen versierd was, heeft zen deling H. Bielke Zondagmorgen zijn intrede als voorganger gedaan. Zendeling Bielke wa3 voordien jaren werkzaam in het zendingsge- bied der Evangelische Broedergemeente in Suriname. Nadat de gemeente eenige gezangen had ge zongen, hield de heer Bielke in het Duitsch zijn intrêepreek. Als tekst hiervoor had hij gekozen een passage uit de brieven van Petrus, die betrekking had op de vergankelijkheid van het stoffelijk leven en de onvergankelijk heid van het woord Gods. Dat woord Gods te verkondigen is de taak van den voorganger. Waar het woord verkondigd wordt, aldus spr., daar is een gemeente, en iedere gemeente, ook de kleine Broedergemeente, heeft een taak te vervullen. Nadat mejuffrouw J. Mulder een solo-gezang ten gehoore had gebracht en de dienst met gebed was besloten, sprak de heer Hopkes een woord van welkom tot den nieuwen voorganger. Spr. was verheugd, dat de ge meente, die eenigen tijd zonder herder is ge weest, een nieuwen voorganger heeft gevonden in broeder Bielke, die in deze stad de tweeledige taak vervult van vertegenwoordiger van het Zeister Zendingsgenootschap en leider van de Broedergemeente Spr. heette ook de vrouw en de kinderen van den heer Bielke welkom in de Haarlemsche Broedergemeente. Moge het u gegeven zijn. zoo besloot de heer Hopkes, met vrucht werkzaam te zijn in deze gemeente en moge de Broedergemeente onder uw leiding een blijden tijd tegemoet gaan. Na een slotgezang, ging de gemeente, na de zen eersten dienst van broeder Bielke, uiteen. HAARL. JONGEMANNEN-VEREENIGING. Zaterdag ji. sprak de heer Tabak, algemeen secretaris van het Ned. Jongelingenverbond, voor de C.J.M.V.'s uit Haarlem, over het onder werp: „In en om ons verbond". Spr. zeide dat juist in dezen tijd Christelijk Jeugdwerk noo dig is. Twee dingen bemoeilijken dit werk- het feit. dat de jeugd tegenwoordig teveel in de politiek wordt betrokken en 2. De werkloos heid. Er zijn drie dingen die het Christelijk Jeugd werk moet bevorderen: 1. Eerbied voor het Heilige, 2. Erkenning voor de leiding, 3. Er kenning van de sfeer. Spr. lichtte een en ander met voorbeelden toe. Na de pauze was er ge legenheid tot het stellen van vragen, waarvan druk gebruik gemaakt werd. KOVACS LAJOS EN DE DECIBELS TE HAARLEM. Kovacs Lajos en de Decibels zullen met nieuw programma en nieuwe attracties een bezoek brengen aan Haarlem en wel op Woensdag 15 Januari a.s. in de Gem. Concert zaal. OPVOERING VAN VONDEL'S LUCIFER DOOR DEN VRIJ CHR. STUD, BOND. De Vrijzinnig Christelijke Studenten Bond heeft ter gelegenheid van haar 4de lustrum opvoeringen georganiseerd van Vondel's Luci fer. De eerste wordt 14 December te Arnhem gegeven, de zesde (en laatste) op 23 December in den Stadsschouwburg te Haarlem. De muziek wordt uitgevoerd door het V.C.S.B. orkest, onder leiding van Hans Brandts Buys die ook de oude muziek samen stelde en bewerkte. De dansen worden uitge voerd onder leiding van Jopie WinklerKruyt. Abraham van de Vies zorgt zorgt voor de mise en scène en de regie. Het bestuur van den V.C.S.B. schrijft ons: „Dat voor de viering' van het lustrum van den V.C.SB, het oog gevallen is op Lucifer, vindt een van zijn oorzaken in het feit, dat er wederom een generatie is opgegroeid, die dit treurspel alleen niet uit aanschouwing kent, maar onder wie bovendien een enquête wees dit uit een opvallende onwetendheid bestaat omtrent een der schoonste werken on zer klassieke tooneellitteratuur, zoodat dit alleen reeds een poging tot opvoering zou rechtvaardigen. Een tweede, de V.C.S.B. als zoodanig nader aan het hart liggende oorzaak is deze: dat voor wie zoekt naar een artistieke mogelijk heid om een woord te spreken over tijdgeest en evangelische gezindheid en dit bedoelt een V.C.S.B.-lusirum zeer bewust in Lucifer een magistrale uitbeelding vindt van dit algemeen religieus thema, dat bovendien van speciale beteekenis juist voor onzen tijd is, die aan machtswaan en afgoderij niet vreemd is. Tolk te mogen zijn van den godsdienstigen inhoud van Vondel's werk niet het minst van de reien beschouwt de V.C.S.B. als een op dracht, die in dankbaarheid aanvaard wordt." (Adv. Ingez. Med.) FEUILLETON Naar het Engelsch van JEFFERY FARXOL. Eindelijk werd na een uur vergeefsch zoe ken zelfs de Imp moedeloos en stelde hij voor. dat we zecroovers zouden worden. Onze onderzoekingstochtjes hadden ons langs verschillende paden geleid en thans zaten we onder den „bloasted oak". Een tijd lang zeiden we niets. „Het is heel mooi de tyrannen te laten beven, r.iet. Oom Dick?" vroeg de Imp ein delijk. „Zeker", knikte ik. „Maar ik had toch eerst liever Tantie Lis- beth en Dorothy en Louise goeden dag wil len zoenen „Wat bedoel je. Imp?" „Dat weet je toch wel. Oom Dick! „Van Heze stonde af aan zal mijn dak het wijde uitspansel des hemels zijn". Ik ga reuzen en allerlei schurken bevechten. En als ik ooit in Perzië kom en de wonderlamp vind. dan kan ik wenschen, dat alles weer goed wordt, en dan zouden we allemaal weer gelukkig zijn. en .lij Tantie Lisbeth en Dorothy en ik, en dan konden we in een paleis met sla ven wonen. Dat zou prachtig zijn!" „Ja, dat is een uitstekend idee. Imp. maar over het geheel wel wat riskant, omdat het heel goed mogelijk is. dat je de lamp nooit vindt. En bovendien zal je hier moeten blij ven. omdat ik zelf wegga". „Laten we dan samen weg gaan. Oom Dick!" „Neen dat gaat niet. Imp. Wie zal er dan voor Tantie Lisbeth, Dorothy en Louise zor gen?" „Ja. daar heb ik heelemaal niet aan ge dacht". zeide hij spijtig. ..En zij hebben heel wat zorg noodig". voegde ik er aan toe. „Ja. daar ben ik ook bar.g voor", zeide hij. ..Maar Peter is er nog" opperde hij, terwijl zijn gezicht weer ophelderde. „Peter kan ongetwijfeld heel goed voor paarden zórgen, maar dat is niet hetzelfde. Geef me je beproefd zwaard" Hij stond op, trok het uit zijn gordel en gaf het. mij met een zwaai. „Je weet wel. Imp. dat het vroeger, wan neer ridders ten strijde trokken, gewoonte was. dat zij, als zij een plechtige belofte af legden, het gevest ran- hun zwaard kusteifr om daarmede te bewijzen, dat zij hun gelofte wilden houden. Nu vraag ik je terug te gaan naar je Tantie Lisbeth. voor haar te zorgen, haar te beschermen en te behoeden tegen alle kwaad en nooit te vergeten, dat je haar loyale en trouwe ridder bent. Kus nu je zwaard ten teeken dat je dat wilt!" En ik gaf hem het wapen terug. „Ja", antwoordde hij met schitterende oogen. „Ik zal het doen. op mijn woord van eer!" En hij kuste het zwaard. „Goed!" riep ik uit „Dank je Imp!" „Maar ga je heusch weg?" vroeg hij met een bedroefd gezicht. „Ja". „Moet je weg?" ..Ja". „Wil je me beloven later terug te komen gauw?" „Dat beloof ik je". „Op je woord van eer?" „Op mijn woord van eer", herhaalde ik en op mijn beurt kuste ik h«t gevest van het zwaard, dat hij mij voorhield. „Ga je vanavond. Oom Dick?" „Morgenochtend heel vroeg, zoodat we nu maar af«cheid moesten nemen. Imp". „Oh!" zeide hij, terwijl hij naar de rivier staarde. In mijn knoopsgat hing een ver welkend rozeknopje. dat Lisbeth mij twee dagen tevoren gegeven had. In een plotse linge ingeving haalde ik het er uit. „Imp". 7»ide 1-k. aic ie thuis komt. moet je dat aan. je xantie Lisoetü g6veiï en zeg gen hum neen, niets zeggen, geef het haar alleen maar!" „Ja, Oom Dlck" zeide hij, terwijl hij met afgewend gelaat het knopje van me aan nam. „En nu vaarwel. Imp". „Vaarwel!" antwoordde hij. nog steeds zonder mij aan te kijken. ..Wil je me geen hand geven?" Hij stak me zijn vuil handje toe en toen ik dat drukte zag ik een groote traan langs zijn wang biggelen. „Kom je weer gauw heel gauw terug Oom Dick?" „Ja. ik kom weer terug. Imp". En zoo namen de Imp en ik afscheid on der den „bloasted oak" en mijn hart was heel zwaar, toen ik mij omkeerde en hem verliet Na eenige oogenblikken bleef ik staan en keek om. Hij stond daar nog steeds zooals ik hem verlaten had, maar zijn gezicht was in zijn armen verborgen en hij leunde snik kend tegen den kr.oestigen stam van den grooten boom. Den geheelen weg naar het logement en den geheelen verderen avond liet de ge dachte aan dat kleine manneke mij geen oogenblik met rust. Nadat ik mijn diner on aangeraakt had laten wegnemen, nam ik dan ook pen en ink» en schreef hem een brief, waarbij ik mijn pennemes insloot, waarnaar ik hem, niettegenstaande het lem- net bij een zekere gedenkwaardige gelegen heid gebroken was, dikwijls met „het oog der begeerte" had zien kijken. Nadat ik het ge daan had. nam ik het besluit ook een brief je aan Lisbeth te schrijven een paar korte woorden om haar iets te openbaren van de gedachten, die ik ten opzichte van haar had, vóór ik voor goed uit haar leven vei-dween. Meer dan een uur lang zat ik op den stoel aan mijn pijp. die nog altijd niet trekken wilde, te kauwen en mijn hersens te marte len. maar de „paar korte woorden" weiger den hardnekkig te komen. Droef liet de kerkklok haar negen slagen hooren en nog lag het papier onbeschreven voor mij. Ik meende dicht bij mij een tik ken te hooren. dat nu eens ophield en dan weer begon en welks steeds weer terugko men mijn overspannen zenuwen prikkelde, zoodat ik mijn pen weggooide en opstond. Het geluid scheen van den kant van het raam te komen. Ik ging er heen, wierp het plotseling open en staarde dan in een rond gezicht, waarin twee heel ronde oogen en een punt van een neus gezet waren. „Allo, Mr. Oom Dick!" Dit was reeds voldoende om mij de zeker heid te geven, dat ik met Ben, den zoon van den tuinman, te doen had. „Wat is er, edele Benjamin?" riep ik uit. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 8