IBIS SHAG (obbelmsfin lekker... ns 1 Rubriek voor Vragen. DONDERDAG 12 DECEMBER 1935 H A A" R E M'S D X GBÏAD Josephine Butlervereeniging. Lezing over den Vrouwenhandel. VOORDEN- Woensdagmiddag drie uur waren de leden van de Josephine Butlervereeniging in het Remonstranten huis aan de Wilhelminastraat bijeen gekomen om te luisteren naar mej. Louise C A. van Eeghen. secretaresse van den Internationalen Vrouwenraad, die een tering zou houden over het onderwerp: „De moeilijkheden van den Volkenbond bij de bestrijding van den handel in vrouwen." De voorzitter moest echter tot zijn leedwe zen mededeelen. dat mej. Van Eeghen door familie-omstandigheden verhinderd was, aan haar voornemen gevolg te geven. Geluk kig had het bestuur Mr. A. de Graaf uit Zeist bereid gevonden, ditzelfde onderwerp te behandelen, waarvoor de voorzitter hem dank bracht. Om de moeilijkheden van den Volkenbond ialdus spr., te begrijpen, is een kort overzicht van de wording van dit werk on misbaar, immers de leek op dit gebied zal allicht vragen: wat heeft eigenlijk de Vol kenbond met dit werk te maken9 Wanneer eerstdaags ook in den Volkenbond de bezui niging aan de orde zal moeten komen, dan zal het niet aan stemmen ontbreken, die voorstellen, dit alles als overtollig maar op te ruimen. Het is ongetwijfeld de invloed van Alexan der Coote, op wiens initiatief de internatio nale vereeniging tot bestrijding van den han del in vrouwen werd gesticht, toen nog van den handel in blanke slavinnen genoemd, die er den Volkenbond toe bracht ook dit wereldvraagstuk als niet minder belang rijk dan de bestrijding van den handel in opium op het programma te plaatsen. Zelf heeft Coote de verwezenlijking van dit plan niet beleefd, want hij stierf in 1920 en in dat Jaar werd ook de Volkenbond opgericht, maar de oprichting van deze speciale commissie van advies met een vast secretariaat in Ge neve kwam eerst tot stand, nadat op uitnoo- diglng van den Volkenbond in Juli 1921 een congres van de vertegenwoordigers van de regeeringen der landen, die deel uitmaakten var. den Volkenbond betreffende de gemeen schappelijke internationale bestrijding door die regeeringen, had plaats gehad Dit con gres werd gepresideerd door den Belgischen senator Levy Onze regeerine was vertegen woordigd door spreker, bijgestaan door den deskundige op koloniaal gebied, mr. F. M. G. van Walsum. Reeds terstond deed zich een moeilijkheid voor. nl. of het vraagstuk van de officieele huizen van ontucht en van de reglementee- ring van de prostitutie in debat zou worden gebracht De Nederlandsche delegatie stelde voor bestudeering van de verhouding van dit reglementeeringsstelsel tot den bedoelden handel. Dit werd toen door de meerderheid verworpen. Men vreesde de Tegeeringen van de landen, waar dit stelsel nog heerschte, te krenken. Intusschen, het verlangen van de kennis der waarheid in deze was te sterk. Reeds het volgend jaar in de eerste der jaar- lijksche bijeenkomsten van de commissie van advies, bestaande uit vertegenwoordigers van eenige regeeringen en van groote interna tionale vereenigingen tot bescherming van vrouwen en kinderen werd dit vraagstuk als nummer een op het programma geplaatst, om er verder niet meer van te verdwijnen. Jaarltiks werd aan alle regeeringsvertegen- woordigers en aan die van de particuliere vereenigingen gevraagd, hoe het in hun land op dit punt stond en welke de invloed van dit regeeringsstelsel op den handel in vrou wen was. Tenslotte besloot de Volkenbond in 1925 een groote enquête te houden door een com missie van experts (in wier dienste-, een aan tal geroutineerde Amerikaansche detectives zouden worden gesteld) naar den toestand en de oorzaken van den handel in vrouwen en kinderen in Europa en Amerika, vooral Zuid-Amerika. Een uiterst belangrijk en omvangrijk rap port verscheen in 1927. Een van de merk waardigste resultaten dat niet naliet grooten indruk op den geheeien Volkenbond te maken, was dat de commissie tot het resul taat kwam, dat de hoofdoorzaak van den in ternationalen vrouwenhandel was het stelsel van de reglementeering der prostitutie en van de officieele huizen van ontucht. Tot het zelfde resultaat kwam een geheel nieuwe commissie, die door den Volkenbond in 1931 benoemd werd voor een zelfde onderzoek in geheel Azië. Het even omvangrijke en be langrijke rapport, verscheen in 1933. Voor ons land was hel oorde:! over Neder'.andsch-Indië (geen Nederlander had zitting in deze com missie) zeer bemoedigend, daar hier de toe standen het gunstigst werden bevonden, wat toegeschreven werd aan de afschaffing van de reglementeering en de daarmee gepaard gaande bestrijding van den handel, begonnen in 1915. Sindsdien is de commissie voortgegaan om den Volkenbond te adviseeren, zich te wen den tot alle regeeringen, met den raad, na te gaan of het bedoelde stelsel een oorzaak is van vrouwenhandel. De moeilijkheid, die zich thans voordoet, is dat de wensch om de souteneurs streng te straffen, wordt tegen gewerkt door die regeeringen, waar de of ficieele huizen van ontucht nog zijn. Intusschen is het niet twijfelachtig, dat het stelsel overal zal verdwijnen, al kan het lang duren. Met het verdwijnen van het stelsel en het sluiten der officieele bordeelen is nog aller minst een ideale toestand op moreel gebied tot stand gebracht. Dit weten wij zeer goe-d in ons land, Engeland en in de Scandinavische lan den, maar de beschaving is in die landen zeer zeker een heel stuk vooruit gegaan. Het breken met dit stelsel in verschillende landen beteekent breken met de rest van vrouwenslavernijDat dit zelfs in landen als Japan geschieden gaat, waar deze opvatting van de vrouw zoo diep was geworteld, dat ook daar een regeringsontwerp gereed ligt, dat met dit stelsel breekt, is verrassend. Achteruitgang ziet men helaas in Duitsch- land, waar tegen den wensch van de regeering in toch bordeelen in groote steden weer ge opend zijn, en in Frankrijk, waar vooruitgang (in 14 steden) en achteruitgang (in 60 steden) tegen elkaar worstelen, terwijl in Spanje daarentegen na 25 jaar worstelen een nieuwe wet tot afschaffing der reglementeering ge- reed ligt. Moge de beteekenis van het hoog houden van den eerbied voor de vrouw door den man en van den eerbied van de vrouw voor zich zelf als een voorwaarde voor be schaving en menschengeluk overal doordrin gen. De rede van den heer De Graaf werd met groote aandacht gevolgd. VOOR DE PUP -KANTONRECHTER Botsing in de Tempeliersstraat. Op 10 November was een auto. die uit de Van Edenstraat kwam door een auto, die in de Tempeliersstraat reed aangereden. Deze zaak kwam vandaag voor den Haarlemschen kantonrechter. De bestuurder van de auto uit de Van Edenstraat verklaarde, dat hij lang zaam laad gereden en dat hij een auto uLt de Tempeliersstraat had zien komen, die welis waar van rechts kwam, maar die nog 30 of 40 meter weg was, zoodat hij dacht voor te kunnen gaan. De van rechtskomende aut-o bleek evenwel zeer hard te rijden. Een botsing volgde. Eenige getuigen verklaarden, dat de aanrij dende auto met 'n vaart van ongeveer tachtig kilometer had gereden, hetgeen den kanton rechter de opmerking ontlokte, dat dat krank zinnig was bij een dergelijk gevaarlijk kruis punt. Een der getuigen had dat ook tegen de dame gezegd, die achter het stuur had geze ten, doch die was voor deze opmerking blijk baar niet vatbaar geweest, want „ze kon niet anders dan schelden en vloeken." De ambtenaar vroeg tegen den bestuurder van de aangereden auto, die geen voorrang had verleend ontslag van rechtsvervolging. De kantonrechter sprak hem vrij. Hierop hield de ambtenaar zijn requisitoir tegen de bestuurster van de aanrijdende auto. Hij achtte een dergelijke manier van auto rijden ontoelaatbaar zelfs wanneer van de door cïe getuigen opgegeven snelheid iets af ging. Hij eischte daarom f 30 boet-e of 10 da gen hechtenis met ontzegging van de bevoegd heid tot het besturen van auto's voor den tijd van zes maanden. De kantonrechter wilde een gevoelige straf opleggen. Hij maakte er derhalve f 40 of 20 dagen van. maar achtte tijdelijke intrekking van het rijbewijs niet noodzakelijk. De melkboer, die vleeschwaren, vermi celli en peulvruchten verkocht. Ook werd de zaak behandeld tegen een melkhandelaar. die in zijn winkel ook vleesch waren, vermicelli en peulvruchten ten verkoop had liggen, het eerste bijartikel onverpakt, de twee laatste soorten levensmiddelen wel ingepakt. Dit was, naar de ambtenaar zeide, over treding van de warenwet. Het moge waar zijn, dat plaatselijk aan sommige winkeliers de verkoop van bij artikelen als deze is toe gestaan. maar dat neemt niet weg, dat het. in strijd met de warenwet is. Hij wilde daar om een lichte straf etéchen, die evenwel toch als waarschuwing moest worden opgevat en vroeg f 5 of 3 dagen. De raadsman van den melkslijter toonde aan de hand van gegevens aan, dat het niet de bedoeling van den wetge ver is geweest den verkoop van dergelijke bij- artikelen te verbieden, omdat vele kleine win keliers er nog eenigszins een redelijk bestaan door kunnen krijgen. In 1931 hebben de col leges van B. en W. de bevoegdheid gekregen in afwijking op de wet van 1930 uitzonde ringen toe te staan, welke in andere gemeen ten worden toegepast. In dit geval bleef wel iswaar een formeele overtreding bestaan, doch spr. hoopte, dat de kantonrechter in dezen o.a. rekening zou willen houden met het von nis van den Haagschen kantonrechter, die in een dergelijk geval den verdachte vrij sprak. De kantonrechter deed uitspraak en ver- ROOKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG (Adv. Ingez. Med.) oordeelde den melkhandeiaar tot f 1 of 1 dag, maar voegde er aan toe, dat er over deze kwesties overleg zal worden gepleegd met den keuringsdienst voor waren. De orgeldraaier, die niet op zij ging. Op den Scheepmakersdijk alhier had 7N ovem ber een orgel gestaan aan den rechterkant van den weg en bij dat orgel had een man gestaan die draaide en bijna klaar was met het wijsje. Toen was er een vrachtauto geko men, die er langs wilde, doch er niet langs kon omdat de orgelman in den weg stond en deze had, naar hij .later zeide, het wijsje even uit willen spelen. De bestuurder van de vrachtauto had signaal gegeven, toen ge remd en nog eens getoeterd, maar zonder re sultaat. Daarna was hij langzaam vooruitge reden en had naar de orgelman en andere getuigen verklaarden het orgel geraakt, waar door dit met het wiel over de voet van den orgeldraaier was gereden, met als gevolg een blauwe pijnlijke voet. Een paar andere ge tuigen verklaarden, dat het orgel niet geraakt was. maar een van hen had toch een schreeuw gehoord, van den orgelman afkom stig. De kantonrechter vond het niet zooals het- hoort dat de orgelman met zijn orgel den weg had versperde maar dat was een tweede hoofdstuk. De bestuurder van de auto had zich moeten bedwingen en wat meer ge duld moeten toonen. Hij had niet zijn eigen rechter moeten willen zijn. Dat vond de ambtenaar ook. Hij eischte tegen den be stuurder f 8 of 4 dagen, waarvan de kanton rechter maakte f 5 of 3 dagen. De orgeldraaier kwam er ook niet zoo maar af. Hij had niet dan weg mogen versperren en het verkeer belemmeren, te meer waar de straat ter plaatse nauw en even verder op breeder was. De ambtenaar van het O. M. vroeg tegen hem f 5 of 5 dagen. De kantonrechter veroordeelde hem tot f 3 of 3 dagen. Sealtiel en het gezelschap „De Lach". Kerstconcert C. O. V. Schouwburg Jansweg. Sealtiel, de man met de razendsnelle vingers en het wonderbaarlijke geheugen, over wien wij reeds vroeger in deze week schreven, heeft gisteravond met de overige leden van het ca baretgezelschap „De Lach" zijn eerste voor stelling in den Schouwburg aan den Jansweg gegeven. Het was jammer, dat de zaal slechte dun met toeschouwers gezaaid was, want wat de Zwitsersche virtuoos laat zien, is een groo- tere belangstelling ten volle waard. Overigens kan gezegd worden: Sealtiel kwam, zag en overwon. Hij demonstreerde zijn frappante kaartenhandigheidjes. gaf college in de zak kenrollerij, toonde zijn vaardigheid met de teekenstift en bracht bovenal zijn publiek in verbazing met zijn ongelooflijk geheugenwerk. Natuurlijk had Sealtiel voor verschillende van zijn scènes de medewerking der toeschouwers noodig en even natuurlijk wist hij deze als dankbare slachtoffers voor zijn zakkenrollers- practijken te gebruiken. Van enkelen dezer „assistenten" zag hij kans zoowat alles onge merkt in beslag te nementot horloges toe! Uit alle zakken van den heer Sealtiel kwa men de geconfisceerde voorwerpen te voor schijn en met een gracieus gebaar stelde hij ze den eigenaars na afloop weer ter hand. Een aardig onderdeel van Sealtiel's program ma vormt de uitdaging, die hij tot de toe schouwers richt en waarbij ieder in de gelegen heid is zijn geestelijke krachten met die van Sealtiel te meten. Er was een prijs uitgeloofd voor dengene, die hem zou troeven, maar nie mand zag gelegenheid dien prijs te bemach tigen Het optreden van Sealtiel wordt afgewis seld door korte cabaretnummertjes van het gezelschap „De Lach", bestaande uit de dames Truus Keilen. Elsa du Bree en de heeren Geor ge du Bree. Ferry de Rooy en Pierre Dries- sen. In het vocale gedeelte is George du Bree de sterke kracht. Hij beschikt over een goed stemgeluid en weet zoowel een Italiaansche aria als een eenvoudig levensliedje op de juiste wijze te vertolken. Ook in het grappige schetsje van den verliefden jongeman is hij uitstekend op dreef. Ferry le Rooy en Truus Keilen zor gen voor de traditioneel wijsjes, waarvan het refrein door het publiek meegeneuried of gebruld mag worden. In een tweetal tooneel- stukjes beleven wij respectievelijk een huise lijke ..tragedie" om een televisieapparaat en een geestig tafereeltje bij een waarzegster, waarbij we Ferry de Rooy in een vermakelijke travesti- rol zien. De muzikale illustratie der verschil lende tafereelen berust bij Pierre Driessen, die zijn taak met veel „Schwung" verricht. NATIONALE CHRISTEN GEHEEL ONTHOUDERS VEREENIGING. Bovengenoemde vereeniging houdt Vrijdag 13 pecember een Propaganda-avond in het Gebouw van Chr. Belangen in de Colenso- straat. Hieraan verleenen medewerking „De Schakel", de J.C G.V.B. en de „Hoop der Toe komst". Het programma vermeldt sprekers, zang, muziek en declamatie. Dr. M. v. d. Voet zal een slotwoord spreken. FRYSK SELSKIP „GYSBERT JAPICX" Het Frysk Selskip „Gysbert Japicx" geeft op 14 December a.s. een voorstelling in den Schouwburg aan den Jansweg. Opgevoerd wordt „Frisco", van E. Zandstra. Na afloop wordt gedanst. COÖP. BOUWVEREENIGING „DE EENDRACHT" U.A. Dinsdagavond hield bovengenoemde ver eeniging in het gebouw „Olympia" een leden vergadering, welke onder leiding stond van den heer J. C. Hoge. De penningmeester, de heer H. van Brederode, bracht het jaarverslag over het ziekenfonds uit, dat een kassaldo aangaf van f 92. Besloten werd de week waarin de Kerstdagen vallen een vrije week huur te geven. Op voorstel van het bestuur werd f 3000 beschikbaar gesteld voor uitloting der geld- leening. Een bedrag van f300 werd beschikbaar ge steld voor binnenschilderwerk. door Henry A. Th. Lesturgeon. De loterij in Engeland. De directie van de Engelsche loterijen zou zonder spot het devies „Sic itur ad astra". kunnen voeren (Zoo komt men tot eer en aan zien). Want de grootheid van Engeland en het aanzien van een wereldstad als Londen is voor een niet gering deel te danken aan de loterij. Laten we dadelijk, tot eer van de Engelschen zeggen, dat ze door de eeuwen gegokt hebben met de grootheid van hun land meer als doel dan uit persoonlijk winstbejag. De Britten heb ben het als een nationale eer beschouwd om hun loterijen te doen slagen. Pas in 1569 verscheen de eerste loterij in Engeland en onder de regeering van Koningin Elisabeth werd ze meermalen herhaald om den Staat ter hulp te komen. In heel Engeland wer den dan affiches aangeplakt, waarop een beeld van Londen en een van de Sint-Paul- Kathedraal, daarboven de Engelsche kroon en er onder het doel waarvoor de gelden zouden worden besteed. Meestal was het voor haven werken. Het hoofdlot was 5000 pond, waarvan 3000 in specie werd uitbetaald en de rest in zilver vaatwerk, tapijten of kleeren. Dat het succes groot was moge wel hieruit blijken dat de „lecture" (trekking) drie dagen duurde. James I schreef een andere loterij uit om de kosten voor groote aanplantingen in Vir ginia en andere Britsche koloniën te kunnen bestrijden en Charles I besteedde de winsten om Londen van behoorlijk drinkwater te voor zien. In den tijd van Cromwell werd wederom een loterij gehouden om in Ierland wegen te kunnen aanleggen. De trekking had plaats in Grocer's Hall en duurde vier dagen. In afwij king met andere landen heeft- de Engelsche staat dadelijk de heele organisatie van lote rijen op zich genomen en niet toevertrouwd aan particulieren. Vandaar ook verklaart zich het groote succes waarmede de eene loterij op de andere volgde. De spelers werden correct betaald en ze zagen, met eigen oogen, hoe de „gok-duiten" nuttig werden besteed. In 1736. voor den bouw van de Westminster-brug. had de loterij van 125.000 loten elk van vijf pond zoo'n doorslaand succes, dat het Parlement geen oogenblik aarzelde om een andere loterij vlak daarop te doen volgen, teneinde het werk te kunnen voltooien. En héél de beschaafde wereld mag de Engelsche loterij wel zegenen, wanneer men bedenkt, dat de 300.000 pond, welke de loterij van 1753 opbracht besteed werden teneinde een begin te maken met het aanleggen van een kunst-verzameling: het was het begin van het British Museum! Het rad van het Fortuin had goed gedraaid! Het verlote meisje uit Brunswijk. Ook in de Nederlandsche couranten van be gin 1818 verscheen een wonderlijke adverten tie: men zou een jong meisje van twee-en- twintig lentes en die een bruidsschat van tien duizend gulden meebrachtverloten. Men noemde haar Fraulein Fortuna. Gegadigden geliefden slechts 75 cent aan een bepaald bureau in Brunswijk te zenden; per omgaan de zouden ze een lot ontvangen benevens een portret van de Fraulein. Ook in de voornaam ste Fransche, Engelsche en Italiaansche bla den verscheen deze min of meer sensationeele annonce en duizenden stuurden 75 cent en in derdaad ontvingen ze ook een lot en een por tret van een beeldschoon „süsses Madl". Het daarbij gevoegde verhaal was bepaald hart roerend. Fraulein Fortuna was verloofd met een jongen man, die haar ineens had laten zitten om met een andere te trouwen en uit wraak stelde zij zich nu beschikbaar om ver loot te worden. Een maand lang wordt in alle landen over niets anders gepraat dan over deze zeer speciale loterij. Alsof het lekkere koekjes waren zoo worden de loten verkocht. Sommigen protesteeren uit naam van de „mo raal", maar men legt hun het zwijgen op. Ein delijk laat het Brunswijksche bureau, door middel van de couranten, waarin was geadver teerd weten, dat het honderd-duizendste lot is verkocht en dat men weldra zal over gaan tot de trekking. De uitslag wordt bekend ge maakt; de gelukkige winner is een apotheker in Dresdendie zich echter in het minst niet enthousiast toonde, daar hij zelf al ver loofd was. Op zekeren dag had ook hij, uit de grap. tezamen met vrienden, een lot genomen, er niet aan denkend wel eens te kunnen win nen en ineens te zitten opgescheept met een bruid, ook al bracht ze tien duizend gulden bruisschat mede. Maar gelukkig ontving hij een brief van Fraulein Fortuna. Ze schrijft hem. dat de man, die haar in den steek had gelaten plotseling weduwnaar is geworden en ze smeekt den apotheker om van zijn rechten afstand te doen. Als hij er in toestemt dan be looft ze eerlijk, dat hem door een onbekende een bedrag van 25.000 gulden zal worden uit gekeerd. Hij heeft slechts met een kleine ad vertentie. waarop het woord „richtig" te antwoorden in de kolommen van de plaatse lijke courant. Aldus deed hij en prompt wer den hem de 25.000 thuis bezorgd Maar de po litie. eindelijk toch ook een beetje nieuwsgierig, had zich op de hoogte gesteld van die loterij kwestie. Er bleek, dat nimmer een Fraulein Fortuna had bestaan, maar dat het heele ge val was opgezet door drie „booswichten" die nog niet eens tevreden waren met de 100.000 maal 75 cent, daar ze ook nog eens 300.000 valsche biljetten hadden uitgegeven, die ook al vlot weggingen. Om tot het einde toe de co- medie te kunnen volhouden en er nooit van te kunnen worden beticht het lot niet te hebben uitbetaald hadden ze den gelukkigen winnaar, den apotheker, „eerlijk" zijn 25.000 gulden uit betaald. De politie achtte deze ..eerlijkheid" echter niet voldoende, maar de drie heeren hadden den voorzorgsmaatregel genomen over de grenzen te trekken. Op stuk van zaken wa ren er in deze zonderlinge (zuiver historische» loterij-affaire vier lachers: de drie boeven en de gelukkige apotheker. De meiskes van Perpignan. Veertig jaren vóór de Brunswijksche verlo ting had reeds in Perpignan een loterij plaats gehad met een jong meisje als lot. In de Ga- zette de France van 1773 immers lezen we het korte bericht, dat na de mis van den Heiligen Geest, in de stad Perpignan een loterij heeft plaats gehad om een zeker aantal arme en fatsoenlijke jonge meisjes uit te huwelijken". En dood-kalm, als gold het de natuurlijkste zaak ter wereld vermeldt de Gazette, welke voordeelen de „loten" en „prijzen" bieden: „ze zal geen enkel lichamelijk gebrek hebben, d.w.z. ze zal goed gevormd zijn. een knaD ge zichtje hebben en een goed gestel en" ook maar niet het minste wat afschuw zou kunnen wekken. Bovendien Is zij van een onbesproken levenswandel". Als men zoo iets leest begrijpt men, dat een Robert Owen (zie H. P. G. Quack „De Socialis ten" deel II, pag. 294) eischte: „de loterij in welken vorm ook zij voorkomt, moet volkomen worden afgeschaft". In diezelfde „gelukkige" dagen van het dra ma van Perpignan, zong men in Parijs, waai de loterij-woede heviger dan ooit heerschte een liedje dat „En revenant du tirage" heette. Het is het verhaal van een armen slokker. Pépin, die ook eens een kansje heeft gewaagd in de loterij en die zoowaar den hoofdprijs wint. Maar als hij thuis komt vindt hij daar zijn vrouw dood van de emotie. En de slot regels van dit populaire vers, dat er van ge tuigt hoe men in die dagen (hm!) aan het geld hing. luidt: N'ayant plus le sou dans sa bourse Pépin trouva sa femme au lit Qui venait de rendre l'esprit, J'ai perdu mon bien. mais n' importe, Calmons, dit-il, notre douleur, Consolons nous de ce malheur. Je gagne assez: ma femme est morte! Het dubbele-punt-leesteeken willen we niet door „car" vervangen.... De organist Marcel Dupré. Zooals reeds werd medegedeeld zal de C.O.V. onder leiding van George Robert een Kerst concert geven op Woensdag, 18 December a.s. in de Gemeentelijke Concertzaal, waarbij als solist zal optreden de vermaarde Parijsche orgelvirtuoos Marcel Dupré, organist van de Saint Sulpice te Parijs en professor aan het Conservatorium, aldaar. Marcel Dupré, die een wereldvermaardheid geniet (hij maakte vele concertreizen zoowel door Europa als door de Vereenigde Staten van Amerika) heeft zich de reputatie ver worven, de grootste orgelvirtuoos van onzen tijd te zijn. Hij bezit uitzonderlijke gaven als improvisator op gegeven thema's en zal daar van ook op as. concert weer blijk geven. Verder speelt hij werken van Bach en Handel, alsmede een eigen compositie. Het koor der C.O.V. zal composities zingen van Sweelinck, Lotti, Cooper, Mendelsohn en Diepenbrock. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad, worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en ivoon- plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die VTagen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. BELASTING ZAKEN VRAAG: Ik ben dagdienstbode en verdien ƒ5.met vollen kost. Hoeveel ink.bel. moet lk betalen? ANTWOORD: 9.gom. fondsbelasting. RECEPTEN VRAAG: Hoe maakt men vleescheroquetten? ANTWOORD: Benoodigd voor 6 a S croquet» ten: 125 gram koud vleesch; iy2 dL. melk of bouillon, of jus met water; 10 gr. bloem; 20 gr. boter; wat peper, zout, nootmuscaat en fijnge hakte peterselie en 1/2 ei. Hak of maal het vleesch fijn. Roer boter en bloem aan de kook, voeg er bij kleine scheutjes het vocht bij en blijf roeren, tot het goed doorgekookt en gaar is (ongeveer 10 minuten). Vermeng het dan met het vleesch en de kruiden; leg het uitgespreid op een bord en laat het koud en bijna stijf worden. Neem dan 1/6 of 1/8 deel ervan; geef het den croquetvorm en werk het zoo glad mogelijk af. Rol het door fijn paneermeel en zorg, dat er geen barstjes of scheurtjes in zijn. Rol de cro- quetjes dan door het halve ei. dat met 1 lepel wa ter geklopt is en rol ze daarna nog eens door het paneermeel. Bak ze met 3 of 4 gelijk in slaolie, die zoo heet is, dat er blauwe damp afslaat. Zorg dat ze geheel onder liggen. Bak ze bruin en knappend en laat ze op grauw papier uitdruipen. VRAAG; Hoe maakt men hazepeper? (niet van resten). ANTWOORD: een haas. 15 gr. zout, wat peper, 1 ons bloem, lV2 ons boter. 8 dL. bouillon of wa ter; 1 dL. azijn: (desverkïezend 25 ex. suiker); een paar kruidnagelen en laurierbladeren. een stukje Spaansche peper; 1 ons uien: 2 theelepels Maggi-aroma en 1 eetlepel Worcester saus. Snij den haas in stukken: wasch hem, wrijf hem in met peper en zout en braad hem in de boter bruin (ongeveer 1/2 uur). Af en toe omkeeren. Leg dan de stukken in een gedekte pan. Laat de boter, de gesnipperde ui en de bloem bruin wor den: voeg er den bouillon of het water bij; iaat de saus even doorkoken en giet ze door een zeef over de stukken haas. Voeg er de kruiden, den azijn en desverkiezend de suiker bij en laat de haas in die saus nog 1 uur zachtjes stoven. Voeg er op het laatst nog het Maggi-aroma en de Worcestersaus bij. VRAAG; Hoe bereidt men Jan in den zak? Hoe cocosmacarons? ANTIVOORD: Jan in den zak: Benoodigd; 2V2 ons tarwemeel; 2 1/2 ons hoekweitemeel, 2 ons krenten, rozijnen en sucade, 2 eieren, 1/2 ons gist, y2 liter lauwe melk en wat zout. Klop de eieren en maak er met het meel en de lauwe melk beslag van, waar gij goed de klontjes ultroert. Voeg er de goed gewassohen krenten en rozijnen, die van de steeltjes ontdaan zijn, en de gesnipperde sucade bij en het laatst de gist die met een weinig lauwe melk is aange mengd. Laat het beslag dichtgedekt op een lauw warme plaats van de kachel rijzen (2 a 3 kwar tier) en roer er dan het zout door. Intusschen hebt gij een linnen zakje- (bvb. een kussensloopje) met lauw water uitgespoeld en van binnen met meel bestrooid. Doe het deeg er in; bind het zakje dicht, maar zorg, dat er voldoende ruimte over blijft om het deeg nog te laten rijzen. Kook de pudding 2 a 3 uur in een pan met kokend wa ter. maar leg een bordje onderin om het aanzet ten te voorkomen. Probeer of de pudding gaar is, door er een mes in te steken dat er droog moet uitkomen. Laat hem voor den oven. zonder zak. even opdrogen. Geef er stroopsaus, of boter en stroop, of boter en basterdsuiker bij. Cocosmacarons: Benoodigd; 2 eiwitten; 125 gram suiker, 150 gram gemalen cocosnoot, wat geraspte citroenschil en ouwels. Begin met het eiwit goed stijf te kloppen; meng er de suiker, de gemalen cocosnoot en d,. citroenschil door. Maak van dit deeg kleine bal letjes. van onderen even afgeplat en plaats die op een met ouwel bedekt bakblik. Laat ze in zeer matig warmen oven heel licht bruin worden. Breek na eenige bekoeling de ouwel rondom de koekjes af.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10