„DE FAAM" DE BILT KLEEDINGMAGAZIJN „DE FAAM", ANEGANG 39. ECHTE WALES-ANTHRACIET POND E R D A G 12 DECEMBER 1935 HAARLE M'S DAGBCAD 2 Is het sneeuwt en hagelt, waait het meestal ook. U moet dus vooral aan wind denken, als U winterkleeren koopt. .DE FAAM" verkoopi van oie ECHTE WINTERMANTELS. ULSTERS EN WINTERJASSEN die er niet alleen mooi uitzien en keurig kleeden maar waar ook de felste winterwind niet doorheen kan waaien. De wind stuit er op af en glijdt er om heen, U blijft daarom lekker warm in winterkleeren van „DE FAAM" WINTERMANTELS. ULSTERS en WINTERJASSEN zijn nu GEETALEERD. alle FA A M - KW AL ITEIT. LAGE P R IJ Z E N. .Naar den hoogsten top der aarde." Filmvertooning ten bate van naar Vermogen". .Weldadigheid Gelukkig waren velen Woensdagavond op gegaan naar de groote Gem. Concertzaal om de film „Naar den hoogsten top der aarde", die dè vierde Mount Everest Expeditie van 1933 in beeld brengt, te aanschouwen en te bewonderen. Gelukkig, want men kwam in dit geval niet alleen voor de film, maar door zijn komst steunde men tegelijkertijd de bekende Haarlemsche vereeniging „Weldadigheid naar Vermogen", die in deze moeilijke tijden extra- steun zoo zeer noodig heeft. Dit deed rar. Julius Hoog ook nog eens duidelijk uitkomen in zijn opgewekt en opwekkend openings woord. Door een geestige vergelijking vestigde hij_ er de aandacht op, hoe het arbeidsveld van „Weldadigheid naar Vermogen" zich steeds meer heeft uitgebreid en hoe dus ook de kas dier vereeniging steeds meer steun behoeft. Het was dan ook goed. dat vriendelijke jonge dames in de pauze versnaperingen ver kochten. waarvoor slechts een gering bedrag gevraagd maar in vele gevallen een veel grooter bedrag gegéven werd. Zoo ging het ook bij de collecte, die na afloop gehouden werd. Onnoodig te zeggen, dat ook de op brengst van dit alles aan „Weldadigheid naar Vermogen" ten goede kwam. De bekende Mount Everest film, hier en daar, vooral in 't begin wat donker (maar men vergete niet, in welke moeilijke omstan digheden deze geheele film werd opgenomen!», ook eenigszins „ouderwets" aandoend, omdat het een stomme film is. werd niettemin met groote aandacht en belangstelling aanschouwd. Men kan deze beelden niet zien. zonder van bewondering vervuld te worden voor den moed en de volharding van de deelnemers aan deze expeditie die, steeds hun doel voor oogen hou dend, maar stug voorwaarts trokken, geen be zwaren tellend en de eene moeilijkheid na de andere overwinnend. Het gemis van het gesproken woord werd eenigszins aangevuld door de muzikale illus tratie. waarvoor de firma Oord zorg had ge dragen. Aan het eind van den avond dankte de voor zitter van „Weldadigheid naar Vermogen" Jhr. J. van Reigersberg Versluys". voor de goede opkomst, sprak voorts woorden van dank tot allen, die tot het welslagen van den avond hadden bijgedragen en bond den aanwezigen nog eens ce belangen der vereeniging, die thans niet meer dan 800 leden telt 'weinig voor een stad als Haarlem) op het hart. KENNEMER FOTOKRING. De Kennemer Fotokring hield Woensdag avond in het vergaderlokaal in de Soc. Ver eeniging haar jaarlijkschen lantaarn plaat wedstrijd. De beoordeeling der plaatjes geschiedde door de permanente jury, die den eersten prijs toekende aan den heer J. Stoelman, den twee den aan den heer E. Lams en den derden prijs aan den heer J. C. Uhlenbroek. Daarna vertoonde het lid der Vereeniging Dr. Th. Wieberdink enkele van zijn films, op genomen op het eiland Bali. Dr. Wieberdink had van zijn opnamen een goed aaneensluitend geheel gemaakt en voerde de toeschouwers over een groot gedeelte van Bali. Vele interessante gebeurtenissen kreeg men te zien. Aan enkele gebruiken en gewoonten was een groote plaats ingeruimd, waarvan in het bij zonder mogen worden genoemd de lijkverbran ding, hanengevechten en verschillende al clan niet religieuze feesten. Gezien de moeilijke omstandigheden, waaronder Dr. Wieberdink deze opnamen moest doen. kan gezegd worden, dat de films uitstekend zijn geslaagd. Tenslotte moet nog worden gememoreerd, dat spreker z'n film op een vlotte wijze toe lichtte, waardoor het genot der aanschouwing nog werd verhoogd. Een alleszins waardig slot van dezen avond, waarvoor Dr. Wieberdink behalve een harte lijk applaus uit de vergadering nog zeer ver diende woorden van waardeering van den voorzitter oogstte. WACHTGELDSTERS TIJDELIJK BENOEMD. In aansluiting op een korten tijd geleden in ons blad opgenomen mededeeling, dat de dames M. S. de Boer en P. J. v. d. Berg, wacht- geldsters te Haarlem, zijn benoemd tot onder wijzeressen resp. te Woudrichem en Roode- school. verzoekt men ons te melden, dat deze benoemingen van tijdelijken aard zijn. De beide dames zijn dus niet in vasten dienst benoemd. o.a. a 2.25 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEG 67A. TELEFOON 16*00 (Adv. Ingez. MedJ AGENDA DONDERDAG 12 DECEMBER. Schouwburg Jansweg: Cabaretrevue „De Lach". Optreden van Sealtiel, koning der zak kenrollers. 8.15 uur. Gebouw „De Nijverheid": Bijeenkomst Ned. Vereeniging van Spiritisten „Harmonia". 8.15 uur. Gebouw Protestantenbond: „De zeven won deren van Zuid-Afrika" (filmwerk). 8 uur. Gebouw „Het Blauwe Kruis": Rede Ds. P. van Oossanen, 8 uur. Ged. Oude Gracht 65: Aandeelhoudersver gadering N.V. De Haarlemsche Hypotheek bank. Half drie. Luxor Sound Theater: „De uitgeworpene". Doorloopende voorstelling van 7 uur tot 11.30 uur. Frans Hals Theater: „Suikerfreule" voor de derde week geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: Shirley Temple in „Hartedief". Op het tooneel: Anny Myra, Musical Wonder Star. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Episode" geprolon geerd. Op het tooneel: 3 Old Maids, Harmony Song. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Bennebroek: Vergadering van den ge meenteraad. 8 uur. VRIJDAG 13 DECEMBER. Stadsschouwburg: Concert door het Royal Welsh Ladies Choir. Bioscopen nieuw programma. Poging tot diefstal voor de rechtbank. Van wie was de gevonden pet? Een 36-jarige man heeft in den laten avond van 16 October in IJmuiden een ruit van een smederijgebouw aan de Haringkade kapot geslagen, waarna hij met drie breek ijzers een brandkast in het kantoor heeft bewerkt en een andere beschadigd. In zijn breekpogingen was hij echter ge stoord. Een getuige had de kapotte ruit gezien en was naar binnen gegaan, waar hij de vernie ling zag en ook een pet vond, die hij herken de als die van den verdachte, die hij er mee had zien loopen. Op een trawler, waarop R. vertoefde, werd geen pet van hem gevonden, hij zelf kon haar ook niet vinden. De verd. herkende ter terechtzitting de door getuige gevonden pet niet. Deze was grijs en hij had een pikzwarte pet, naar hij zeide. Hij was volkomen onschuldig. Een der directeuren van de machine- en scheepssmederij bevestigde de vernielingen en verklaarde, dat niets was vermist uit de bewerkte brandkast. Een derde getuige, een mede-directeur, had uit zijn kamer in het gebouw een aange broken pakje pijptabak vermist. Een pakje van precies dezelfde soort en afmeting was aan boord van den trawler gevonden in het voorlogies waar verd. had geslapen. Ver. meende, dat anderen het er neer zou den hebben gelegd. De president vond dit wel zeer toevallig. Een andere getuige, die werd gehoord, had op den avond van 16 October in het smederij - gebouw geluid van het slaan op ijzer gehoord, wat hem gezien het late uur vreemd leek. Hij was eenigen tijd bij het gebouw gebleven en was toen naar huis gegaan, waar hij het aan zijn vader vertelde, die het aangaf. Verd. wist niets van dit geluid af. Hij had in verschillende café's vertoefd en was toen naar de trawler gegaan. De vader van den vorigen getuige was na het aan geven gaan kijken bij de smederij. Hij was vera, toen tegengekomen, die hem had ge groet, wat in zeven jaar niet was gebeurd. Volgens getuige had verd. zonder hoofddeksel geloopen, verd. zeide met een fiets naar den trawler te zijn gegaan. Mr. Strick van Linschoten vond dit alles zeer bezwarend, maar verd. bleef ontkennen. De zesde getuige had verdachte des middags met een pet zien loopen. als die, welke op de groene tafel lag. Verd. bleef zeggen, dat hij niets wist. ook niet van de inbraak in de Vis- scherijschool, waarbij vingerafdrukken zijn gevonden van verdachte. De officier wees op de bezwarende vondsten van pet en tabak en de verklaringen van ge tuige. Hij achtte het bewijs geleverd. De repu tatie van verd. is slecht, hij heeft al elf keer diefstal gepleegd. De officier eischte twee jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. De raadsman van verd., mr. H. J. Pot, was van meening dat de poging tot verbreken van de brandkast niet strafbaar was, mede door dat verd. na het cafébezoek waarschijnlijk niet geheel nuchter was. Alleen de diefstal van het pakje tabak zou misschien te bewijzen zijn. De rechtbank bepaalde de uitspraak op 23 December. Uitspraken van de Rechtbank. Brandstichting te Bloemendaal. Donderdag 28 November stond voor de Haarlemsche Rechtbank terecht een Bloemen- daalsche bakker, die verdacht werd op 19 September j.l. zijn woning aan den Bloemen- daalschen weg in brand te hebben gestoken De verdachte, die veel berouw toonde, be kende. De Officier van Justitie eischte an derhalf jaar gevangenisstraf. De verdediger, Mr. L. G. van Dam, vroeg een voorwaardelijke straf. De rechtbank veroordeelde den bakker he denmorgen tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. Diefstal van een fiets. Tegen een man, die hier een fiets gestolen had, eischte de Officier veertien dagen ge leden acht maanden gevangenisstraf met af trek der voorloopige hechtenis. Mr. Van Dam had voor dezen 18-jarigen verdachte, die nog nooit veroordeeld is, een voorlichtingsrapport en verdachte zelf vroeg een voorwaardelijke straf. De rechtbank wilde eerst een reclasseerings- rapport inwinnen en schorste de zaak tot- nadere behandeling. Poging tot doodslag. Vervolgens deed de Rechtbank uitspraak in de zaak tegen den 44-jarigen man, gedeti neerd in het Huis van Bewaring te Haarlem en wonende te Haarlem die op 29 Novem ber terecht heeft gestaan wegens poging tot moord op zijn gewezen echtgenoote, gepleegd in den nacht van 31 Augustus op 1 September in het Hofje bij de Amsterdamstraat. De Officier had 5 jaar gevangenisstraf ge- eischt. De verdachte werd door de Rechtbank schuldig verklaard aan poging tot doodslag en veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf met aftrek van den tijd. doorgebracht in preven tieve hechtenis. Diefstal bij Vroom en Dreesmann. Acht maanden gevangenisstraf was door den Officier geëischt tegen een man, die zich in September in het gebouw der firma Vroom en Dreesmann had laten insluiten en daar! een koffer met goederen had gestolen. Mr. Van Dam had een gedeeltelijk voorwaarde lijke straf gevraagd. De rechtbank veroordeelde den verdachte hedenmorgen tot 6 maanden gevangenisstraf, met aftrek van den tijd, in preventieve hech tenis doorgebracht. meldt: te Hoogste barometerstand 779.9 m.M. Karlstadt. Laagste barometerstand 754.7 m.M. te Ingö. en voorspelt: Half tot zwaar bewolkt. Weinig of geen sneeuw. Lichte vorst des nachts. Overdag om het vriespunt. Uit het Buitenland Oostenwindtoestand houdt aan. De hooge druk over Scandinavië neemt in zijn kern in beteekenis af. De hoogste baro meterstand is thans 779.9 te Karlstadt tegen over 786.6 van gisteren. In Zuidelijke richting breidt zich echter het maximum nog uit, ter wijl het thans ook weer over IJsland verster king schijnt te krijgen. De depressie over de Poolzee trok Oostwaarts. De hooge druk bleef zijn somber karakter nog bewaren, alleen ten Oosten klaarde het wat op, doch overigens heerscht nog overal betrokken weer. In Oost- Duitschland en Polen sneeuwt het. Zware neerslag viel in Noord-Scandinavië. In het grootste gedeelte van het waarnemingsgebied daalde de temperatuur. In Duitschland komt lichte vorst voor evenals in het Oosten van ons land. Strenge vorst wordt nog in Zuid- Scandinavië aangetroffen. Hoewel de hooge drukking in haar kern aanvankelijk nog wel in beteekenis zal blij ven verliezen is aanhouden van den Oosten windtoestand waarschijnlijk. Hierdoor zal koudere lucht uit het Oosten worden aange voerd, terwijl bij opklarend weer ook eenige stralingskou te wachten is. Lichte vorst des nachts en temperatuur om het vriespunt over dag is te verwachten. De kansen op neerslag zijn klein STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van De Bilt aan alle posten: At- tentiesein neer. Barometer '69 m.M. 69 m.M. Stand van heden Vorige stand Neigin: Stilstand. Opgave van: CAREL VAN HUIZEN, Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 Thermometer 12 December: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 ur 40 F. 34 F. 36 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 12 December. Ondertrouwd 12 December: O. F. over de Linden en A. J. Wijnstok. Getrouwd 12 December: A. J. H. Hoekemeijer en C. Tulp; G. J. van den Bergh en G. Bijster; G. Hillebrand en T. van der Land. Bevallen 9 December: R. Waaker—-de Vries, d.; A. J. T. M. JansenBlans, z.; 10 December: W. C. BogaartNieuwpoort, z.; F. van Pelv. d. Meij, d.; 11 December: J. J. M. Gorisde Vrede, z.;G. H. v. GelderDeelen, d.: H. E. E. HoutkampGörner, z.; P. J. G. v. d. Lit Hagen, z.; B. G. Koers-v. Wijk, z. Overleden 10 December: C. ElzingaTamse, j.,*Ged. Voldersgracht; 11 December: H. S. A. van Beek, 55 j„ M. v. Heemskerkstraat: C. Amiabel. 68 j.„ Stuyvesantstraat; C. A. M. Hei ligers—de Bruijn, 79 j., Gierstraat; H. Edema— An tink, 88 j., Oude Groenmarkt. Zeer hooge boetes geëischt na ongeluk bij 't Zand. Haarlemsche auto op 30 Augustus in het kanaal gereden. Twee dooden. INLEIDINGEN OVER „SNELVERKEER" VOOR HET CENTRAAL COMITé. Op Zaterdag 21 December a.s. zal door het Centraal-comité van drankbestrijdende ver- eenigingen in het gebouw van den Haarlem- schen Kegelbond aan de Tempeliersstraat te Haarlem een bespreking worden gehouden over het „Snelverkeer". Als inleiders treden op Mr. Dr. J. Wijnveld, advocaat-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden te 's-Gra- venhage en de hoer C. J. Toebes, leider van het V.A.S.-bureau te Rotterdam, die zullen spreken over resp.: .De aansprakelijkheid van den autobestuurder" en „De veiligheid eischt het". Op klaarlichten dag botsten op 30 Augustus op den Rijksweg te 't Zand bij Den Helder twee auto's dermate tegen elkander, dat een van beide wagens, uit Haarlem, in het Noord- Hollandsch Kanaal terecht kwam en twee van de inzittenden, de 71-jarige wed. Tröer en de 12-jarige Henry van der Wacht uit Haarlem, verdronken. Beide automobilisten, een 61-jarige uit Den Helder en een 22-jarige uit Haarlem, hadden zich voor de Arrondissements Rechtbank te Alkmaar voor het gebeurde te verantwoorden. Hen was ten laste gelegd, dat zij door roekeloos rijden schuldig waren aan den dood van de beide slachtoffers van het ongeluk. Uit de verklaringen van den getuige-deskun- dige Luit. van der Hulst bleek, dat de Haar lemmer met zijn spatschermen 17 c.M. over de punaises, die de helft van het wegdek aan geven, had gereden, terwijl de ander, van wien verschillende getuigen verklaarden, dat hij een rustig rijder was, 1 c.M. over de punaises had gereden. De heer en Mevrouw Biele uit Haarlem, die in de in het kanaal geraakte auto hadden gezeten en door het open dak van de auto gered waren geworden, verklaarden echter pertinent, dat hun auto steeds voldoen de rechts had gereden. Mevrouw Biele verze kerde zelfs, dat zij gezien had, dat de andere auto slingerend op hen afkwam, zoodat zij den indruk kreeg, dat die auto niet in orde was, of dat de chauffeur iets mankeerde, zoo dat zij een ongeluk vreesde. Het onderzoek had echter uitgewezen, dat het stuur van deze auto niet in orde was. De Officier van Justitie, Mr van der Feen de Lille, stelde zich op het standpunt, dat het ongeluk te wijten was aan het roekeloos, on verantwoordelijk rijden van beide autobestuur ders. Hij vorderde tegen den chauffeur uit Haarlem een geldboete van f 200 of 60 dagen hechtenis en tegen den ander f 300 boete of 80 dagen hechtenis en tegen beide verdachten intrekking van hun bevoegdheid voor het be sturen van motorrijtuigen voor den tijd van een jaar. De verdedigers. Mr. Volkers uit Amsterdam en Mr. Judeil uit Bergen, vroegen vrijspraak voor hun cliënten, aangezien h.i. het wettig bewijs van hun schuld niet was geleverd. Uit spraak 18 December, Gouden huwelijksfeest. Verlegenheid en ontsteltenis in Engeland. Over de aan Italië gedane voorstellen. Hoare voor Laval's overredingskracht gezwicht? Op 30 December a.s. hoopt het echtpaar J. J. v. d. ReepHofsté, wonende Amsterdam straat 3 i zijn vijftigjarig huwelijksfeest te vieren. De heer v. d. Reep is kieerbleeker en heeft gedurende den tijd van zijn huwelijk slechts twee patroons gehad. Hij is dertig jaar lang werkzaam geweest bij de wasscherïj „Land en Vaartzicht" en twintig jaar bij de wassche- rij de Nijverheid, firma P. Leuven, waar hij ook thans nog werkzaam is. Zoowel man als vrouw genieten beiden, zij zijn respectievelijk 72 en 68 jaar oud, nog een goede gezondheid. Opgepast voor het slipgevaar! Gevaarlijke wegvakken. In „De Auto", het officieele orgaan van de Kon. Ned. Automobielclub, wordt een lijst ge geven van Rijkswegen in Nederland, die „slip gevaar" kunnen opleveren. Over onze omgeving wordt daarin het vol gende gezegd: Vier bruggen in den Rijksweg Amsterdam Velsen zijn gevaarlijk n.l. bij de brug Zijkanaal B, Zijkanaal C, Machineweg en brug Zijkanaal F; hier by wordt het slippen bevorderd door de borstweringen en leuningen, die bij zijwind ver oorzaken, dat auto's bij het oprijden van de bruggen in de luwte komen, wat de bestuur baarheid ongunstig beïnvloedt en slippen kan inleiden. In den Rijksweg No. 1 zijn drie gedeelten n.l. de brug bij het Merwedekanaal, weggedeel ten bij de Vechtbrug bij KM paal 12,279 tot 12,306 en 12.317 tot 12.343 en de brug bij de Vecht bij KM paal 12.306 tot 12.317. Bij Halfweg bevinden zich twee wegvakken in den Rijksweg No. 5 van Amsterdam naar Haarlem, n.l. van KM paal 6,999 tot 7,032 en 7,035 tot 7,118. En ten slotte is er een 600 meter lang ge deelte in Rijksweg No. 8 van Haarlem naar Sassenheïm bij Bennebroek nl. van KM paal 35,163 tot 35,763. 750STE „EVA BONHEUR" TE HAARLE31 A.S. WOENSDAGAVOND JANS SCHOUWBURG. Het De BoerVan Rijk Ensemble zal in den Jansschouwburg op Woensdagavond 18 De cember een voorstelling geven van „Eva Bonheur", een genoegelijk spel in drie bedrij ven door Herman Heijermans, ter viering en herdenking van de 750e vertooning. Het stuk is voor deze gelegenheid geheel opnieuw geënsceneerd onder leiding van Jaap van der Poll, terwijl nieuwe décors zijn ver vaardigd door Willy Th. A. de Maaré. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. De K.N.A.C. schrijft ons: Ongeveer een maand geleden richtte de K.N.A.C. een adres aan den Minister van Wa terstaat met het verzoek om proeven te willen laten nemen met automatische lichtsignalen bij onbewaakte overwegen. In afwachting van den uitslag dezer proefnemingen verwees de K.N.A.C. o.a. ook naar het waarschuwings systeem, dat in Duitschland is ingevoerd. Ne venstaande afbeelding geeft een juisten indruk van de wijze waarop aile spoorwegovergangen die de „Reichsstrassen-" kruisen na 1 April 1936 zullen worden aangegeven Zoowel aan de linker- als aan de rechterzijde van den weg worden drie waarschuwings borden geplaatst met een afstand van resp. 240. 160 en 8T0 meter van den overweg. Het eerste stel bakens, dat men ontmoet is uitgevoerd in den vorm van het internationaal vastgestelde sein bij spoorwegovergangen d.w.z. het driehoeksbord met rooden rand en hekwerk of locomotieffiguur. Daaronder heeft men een verticale witte plank bevestigd van 1 meter hoogte en 30 cm. breedte, waarop drie schuine strepen van rood weerkaatsend glas zijn aangebracht. De bakens die op 160 m. en 80 m. van den overweg zijn geplaatst bestaan uitsluitend uit de verticale plank met resp. twee en één streep van rood weerkaatsend glas. Bovendien heeft men in Duitschland het plan opgevat om bij alle onbewaakte overwe gen de z.g. waarschuwlngslichten aan te bren gen, welke dicht bij den overweg en rechts van den weg op een twee meter hoogen paal zullen worden geplaatst. Wanneer de overweg vrij is straalt de baken een wit flikkerlicht uit, terwijl wanneer een trein nadert een rood en versneld flikkerlicht wordt uitgezonden. Deze signalen schijnen een zoodanige vol maaktheid te hebben bereikt, dat een storing practisch onmogelijk is. Zou er echter niette min een hapering optreden dan wordt de weg gebruiker gewaarschuwd door het feit, dat het instrument geen licht uitzendt, zoodat in dit geval groote voorzichtigheid is geboden. De dagelijksche doode in Amsterdam's verkeer. Autobus overrijdt bejaard heer. Een zeer ernstig ongeluk, waarbij een doode te betreuren is. is Woensdagavond te kwart voor negen gebeurd bij het Weesper Poort Staten. Een 63-jarige heer, die vergezeld was van zijn zoon, wilde daar in een gemeentelijke autobus van lijn K stappen. Volgens ooggetui gen had zijn zoon zich reeds voor hem in de bus begeven en wilde hij volgen, toen het veor- tuig zich in beweging zette. Hij kwam daar door te vallen en geraakte onder de wielen. Hij werd zoo ernstig gekwetst, dat hij spoedig aan de gevolgen overleed. De Geneeskundige Dienst heeft het stoffelijk overschot van het slachtoffer, dat op het Voltaplein woonde, naar het Binnengasthuis vervoerd. Volgens andere getuigenverklaringen zou de bus reeds rijdende zijn geweest, toen de heer wilde instappen. De politie van het bureau Linnaeusstraat stelt naar de schuldvraag een onderzoek in, hetgeen uiteraard door de tegen strijdige verklaringen over dit droevige onge luk, er niet gemakkelijker op wordt. (Van onzen correspondent). LONDEN, 11 December. Het verloop van de besprekingen tusschen Engeland en Frankrijk voor een regeling van het conflict tusschen Italië en Abessynië heeft de oppositie-pers hier in het harnas gejaagd. Het heeft er allen schijn van. dat Hdkre gezwicht is voor de overredingskracht van Laval. Liberale en Labour-bladen haas ten zich vast te stellen, dat het donker ver moeden dat de regeering haar hart voor de Volkenbondszaak zou verliezen na een goede overwinning in de verkiezingen bewaar heid is geworden. Maar niet alleen de ver tegenwoordigers van de politieke linkerzijde en zij, die er tegenaan leunen zijn in verzet of keeren zich met toornige verwijten naar de regeering. Er is veel stille ontsteltenis on der volgelingen der regeering. En zelfs zij, die van het begin af de opvatting hebben ge huldigd, dat de oorlog in Oost-Afrika ten einde moet worden gebracht door een ver gelijk, d.w.z. door geven en nemen aan beide zijden, zijn onaangenaam verrast geworden en verkeeren in verlegenheid omdat het thans voorgestelde compromis veel gunstiger voor Italië is dan men enkele dagen gele den had verwacht. Men vraagt zich af wat Groot-Brittannië er toe kan hebben ge bracht tennaastenhij in te stemmen niet voorwaarden, welke zoo gunstig zijn voor den aanvaller in het geschil. De zinspelingen van de Daily Herald, dat Fascisme en Mus solini gered moesten worden, zijn waarschijn lijk ontsproten uit achterdacht. Er is geen reden te veronderstellen, dat de dictator en zijn dictatuur een beweegreden hebben ge geven. In Whitehall heeft men zich onge twijfeld vooral laten drijven door het ver langen zoo spoedig mogelijk een einde te maken aan den strijd. Men wordt er reeds lang verontrust door de gedachte, dat een voortzetting van den oorlog wie weet voor hoe lang zou kunnen leiden tot een con flict in de Middellandsche Zee en ook tot ernstige verzwakking van 'n groote mogend heid wier macht en positie in Europa niet kan worden gemist. Men heeft al veel gewaagd om Italië tot inkeer te brengen. Indien men meer zou wa gen b.v. door toepassing van de petro- leumsancties zou men een toestand krij gen, waarvan de gevolgen niet kunnen wor den voorzien. Dit laatste heeft klaarblijkelijk voor de regeering de zaak beslist. Zij had, naar het oordeel van hen, die den gang van zaken betreuren, ook anders kunnen han delen. Kan men, vragen zij, den toestand voorzien, die zal ontstaan wanneer de aan rander wordt beloond, wanneer de Volken bond zijn reeds getaand aanzien heelemaal verliest, wellicht in tweeën splijt, en wan neer dus de basis, waarop volgens herhaalde en plechtige verklaringen van de kopstuk ken der regeering de Britsche buitenland- sche politiek werkt, verdwijnt? Wat, vragen zij verder, moet men denken van de indruk wekkende beginselverklaringen, door de meest gezaghebbende vertegenwoordigers der natie voor de wereld uitgesproken, wanneer blijkt dat haar geldigheidsduur tot luttele weken beperkt is? Baldwin heeft zulke vragen in zekeren zin beantwoord toen hij. allerminst op zijn ge mak, zijn ontwijkende antwoorden gaf op de verzoeken om inlichtingen over het karakter der voorstellen, welke uit vele richtingen van de Oppositiebanken in het Lagerhuis tot hem werden gericht. Hij gaf met zooveel woorden te verstaan dat de omstandigheden van internationale samenwerking van het oogenblik aan de rechtvaardigste en dus de beste oplossing van het conflict in den weg staan. Men kon alleen streven naar de beste oplossing, welke onder de omstandigheden zou zijn te verkrijgen. In Baldwin's woorden lag de erkenning, dat de bepalingen van het Co- nenant van den Volkenbond in dit stadium van ontwikkeling der collectieve veiligheid (nog) niet algemeen en volstrekt toepassing kunnen krijgen. Whitehall ziet de twee kwa den, het eerste een ontaarding van den inter nationalen toestand door de verlenging van den oorlog, die op verzwakking van Italië of op een wereldoorlog kan uitloopen of op bei de, het tweede een verzwakten Volkenbond. Het eerst aangegeven kwaad zou zooals de Britsche regeering het ziet het grootste zijn. En blijkbaar wordt gehoopt, dat met het uit den weg ruimen van dat kwaad het mis schien met het andere kwaad niet zoo'n vaart zal loopen of dat het zich zelfs zal laten her stellen. Dit is wellicht meer gehoopt, dan kan worden verwacht. In het nauw gedreven heeft de regeering een sprong gedaan, die aanmer kelijk verschilt van de richting, welke zij sinds enkele maanden oogenschijnlijk met den gloed der overtuiging heeft aangewezen als de eenig-juiste en de eenige ook die naar ee:i zegenrijk doel gaat. De woorden van den aartsbisschop van York, pas uitgesproken, dat er een tweede wereldbrand zal moeten woeden, voordat het ongelukkig mensch- dom doelbewust en met overtuiging zijn wils- en werkkracht in dienst zal stellen van inter nationale samenwerking en de zege van in ternationaal recht, klinken wel noodlottig. A. K. VAN R. HOUTMAGAZIJN AFGEBRAND. Woensdagmiddag te omstreeks drie uur is het houtmagazijn van den heer Hoofs, gelegen nabij het station te Lutterade, totaal afge brand. Behalve een groote voorraad hout en an dere bouwmaterialen gingen een vrachtauto en enkele machines in de vlammen op. De politie-brandweer slaagde erin de belendende perceelen te behouden. De heer Hoofs, die een poging deed om nog het een en ander te redden, liep daarbij ern stige brandwonden op aan beide handen. De brand is vermoedelijk ontstaan tijdens het vullen van de auto met benzine. Verzeke ring dekte de schade.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2