Een prachtige rol van Victor MacLagien. y&M toUtte&iassen Smit van Rijsbergen i/act AvGkdbteedUtp Smit van Rijsbergen DONDERDAG 12 DECEMBER 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 9 FILMNIEUWi I Kleermakers - Zijlstraat 87 Te>e> 16963 (Adv ingez Med.) Als Gypo Nolan In de film ,,Het Verraad". Dublin in de bewogen dagen der republi- keinsche woelingen, de dagen der heftige po litieke hartstochten. In het nachtelijk duister schuiven de don kere schimmen der revolutionnairen door verlaten straten, dreigende gestalten, die zich op weg naar de geheime vergaderplaatsen begeven, de pet over de oogen getrokken, de hand in den jaszak en aan den revolver.... En ergens diep in een stille stadswijk komen die sombere figuren bijeen om naar de woor den der leiders te hooren, bevelen in ontvangst te nemen en te beraadslagen over de toe komst van het vaderland, dat. hun lief is en waarvoor ze hun jonge levens in de waag schaal wihen leggen. Deze jonge menschen hebben elkaar een duren eed van trouw ge zworen. In de hechte solidariteit ligt immers hun kracht en wee dengene, die den keten verbreekt en verraad jegens het verbond pleegt Dit is de sfeer, waarin de knappe Ameri- kaansche film „Het verraad" ons verplaatst. Hierin wordt ons de mysterieuze activiteit van zoo'n geheim genootschap met zijn ijzeren wet van onvoorwaardelijken trouw op treffende wijze geschetst. Hier staan wij temidden van die zwijgende, vastberaden mannen en hier ook ontmoeten wij dien eene, die de ketting verbreekt en den man, die eens zijn kameraad was, verraadt Victor MacLagien in de film „Het Verraad", die Vrijdag in Palace komt. Die eene is Gypo Nolan, een krachtmensch van ongewoon formaat, een ruige vrijbuiter, feitelijk volkomen ongeschikt als serieus lid van een politieke beweging. Gypo heeft zich' achter den revolutionnair Dan Gallagher ge schaard. Aanvankelijk is hij goed te gebrui ken, want hij is moedig en zijn ontzag voor den leider is groot. Maar Gypo kan zijn onder- wereld-allures nu eenmaal niet prijsgeven en op een gegeven oogenblik staat hij buiten de organisatie. De gevreesde reus zwerft als „outcast" verder door het leven. Dan komt het Verraad. Gypo Nolan wordt voor een ont zaglijk dilemma geplaatst, als een plakkaat voor hem opdoemt met den kop van een vroe- geren makker. Twintig pond voor een simpe- len gang naar het politiebureau. Gypo zwicht, niet uit winstbejag, maar gedreven door zijn groote liefde voor een jonge vrouw, die hij uit een ellendig bestaan wil verlossen. Maar Gypo's daad heeft zijn vroegeren collega het leven gekost en de mannen van Gallagher ko men om afrekening. Gypo tracht de schuld van zich af te schuiven, doch de bewijzen winden zich in een steeds nauwer wordende kluwen om hem heen. Totdat hij ten langen leste het geheime lokaal als gevangene wordt binnengevoerd en in een wilde strafzitting het vonnis over hem geveld wordt. Deze in derdaad imponeerende scène, die besloten wordt met de aangrijpende loting tusschen drie mannen, waarvan één Gypo zal moeten neerschieten, zou het slot van de film hebben kunnen vormen. Dat is echter niet gebeurd, het verhaal zet zich nog even voort en eindigt in een wat eigenaardig, overigens zeer sen sationeel slot, dat velen wel, anderen minder zullen apprecieeren. Dit laatste is evenwel een kwestie van on dergeschikt belang. Hoofdzaak is de prachtige sfeer van het stuk en het zeldzaam knappe spel van Victor MacLagien. De regisseur John Ford heeft de film op meesterlijke wijze opge bouwd, iedere scène is een kunststukje van camerawerk en de gebeurtenissen volgen el kaar in een crescendo van spanning op. Daar bij komt nog, dat het effect der verschillende tafereelen in niet geringe mate door de sug gestieve muzikale begeleiding verhoogd wordt. Maar bovenal is „Het Verraad" een film van beteekenis door de creatie, die Victor Mac Lagien van den geweldenaar Gypo Nolan ge maakt heeft. Dat reuzenlichaam en die prach tige monumentale kop beheerschen de film van de eerste tot de laatste scène. Dit is waar lijk spel van grootschen stijl, hier staat men tegenover een volkomen doorleefde rol, waar een sterk-fascineerende kracht van uitgaat. „Het Verraad" is dan ook vóór alles de film van Victor MacLagien. Verscheidene andere artisten-van-naam spelen in het stuk mee, zooals Heather Angel, Margot Graham en Preston Foster, laatstgenoemde in de fijnge- speelde rol van den commandant Dan Gal lagher. Deze merkwaardige rolprent, die as. Vrij dag in Palace komt, is de belangstelling van het filmlievend publiek ten volle waard. J. H. V. HET TOONEEL. Het Raadsel. Zondagmiddag zal de Haavlemsche Onder- wijzersvereeniging in onzen Stadsschouwburg een opvoering geven van Het Raadsel, het zangspel van Fie Behrens, dat bij de voorstel lingen in het Gemeentelijk Concertgebouw op de St. Nicolaasfeesten van den Ned. Onder wijzersbond een zoo uitbundig succes heeft gehad. Voor de kinderen, die dit alleraardigste sprookje nog niet hebben gezien, een pracht- gelegenheid om er nog van te genieten. Gaarne voldoe ik aan het verzoek om deze voorstelling aan te bevelen vooral ook. omdat aan de op voering alle zorg is besteed en zij als geheel ver uit gaat. boven wat doorgaans den kin deren op het tooneel wordt geboden. J. B. SCHUIL. De vijfhonderdste „Boefje". Pt" y "V Het spreekt van zelf, dat ook Haar lem niet wordt over geslagen op den ze getocht, dien Annie v. Ees door het land maakt ter herden king van haar 500e Boefje. Van die 500 mag onze stad er zeker wel een vijf- en-twintig op haar rekening stellen. De vereeniging Geloof en Wetenschap mocht zelfs op Vrij dag 8 November de serie met de 499ste opvoering afsluiten en onze Stadsschouwburg was dien avond uit verkocht, zooals bij de eerste voorstelling te Haarlem. Dat ook Dinsdag 17 December bij de feest- voorstelling, waarvoor zich een groot comité onder eere-voorzitterschap van den burge meester heeft gevormd, de Stadsschouwburg te klein zal blijken te zijn. lijkt mij wel ze ker. Want hoe dikwijls Boefje ook is ge speeld, het is nog allerminst ..uitgekeken". Jan Grovers is nog steeds een der populair ste Nederlandsche tooneelfigurendank zij vooral Annie van Ees. die alle 50J keer met zoon warme liefde en groot talent de rol heeft gespeeld. Niet alleen voor Het Rotterdamsch Hof stad Tooneel is deze opvoering van beteeke nis. maar ook voor Pro Juventute, aan welke vereeniging een zeker percentage van de ontvangsten der jubileum-voorstellingen door Cor van der Lugt Melsert wordt afgedragen. Het wordt dus een feestvoorstelling voor Boefje en de boefjes. De heer Haazevoet zal het druk krijgen deze komende dagen. J. B. SCHUIL. gesproken rollen elk oogenblik een hooge piepstem laat hooren. zal wel menigeen ver rast hebben, toen hij in een der ensemble nummers bezitter van een krachtig en diep geluid bleek te zijn. De costumeering en ensceneering waren weer verzorgd zooals men dat van Hirsch ge wend is, en zooals hij alleen dat schijnt te kunnen. Alle tooneelen waren een lust voor het oog. mede doordat zijn regie steeds voor levendigheid en voor een flink tempo zorgt. Door een en ander dragen de voorstellingen van dit ensemble steeds een bijzonder cachet. Het orkest was niet sterk bezet. Misschien hebben zich in dat opzicht bezuinigingsover wegingen doen gelden, Hans Lichtensteln di rigeerde volgens zijn gewoonte uit het hoofd. Als ik nu nog vermeld heb, dat binnenkort Fritz Hirsch hier met een nieuwe operette zal komen, die volgens zijn verzekering uitsteken de muzikale kwaliteiten bezit, kan ik eindi gen met ten aanzien van „Ein Walzertraum" Vorst Joachim's stopwoord te herhalen: „Es war sehr schön; es hat mir sehr gefreut!" K. DE JONG SPORT EN SPEL VOETBAL. Het Nederlandsch Elftal terug. MUZIEK. FRITZ HIRSCH-OPERETTE. EIN WALZERTRAUM. Acht jaren geleden gaf Fritz Hirsch hier een opvoering van „Ein Walzertraum", Oscar Straus' meest bekende operette; Woensdag avond bracht hij een herhaling in nieuwe be zetting en nieuwe instudeering. Ik heb beide opvoeringen bijgewoond en in de jaren aaar- tusschenin heel wat andere, meest naar „mo derner" recept bereide operettes de revue zien passeeren. En nu, bij de herhaling vair „Ein Walzertraum" is pas goed duidelijk gebleken hoever de muziek daarvan boven die van bij na alle later verschenen Weener operettes staat. „Ein Walzertraum" behoort, wat de muziek betreft.'tot een vorige periode, een kwarteeuw geleden, toen de jazz en de daaruit afgeleide gesyncopeerde muziek nog niet hun intrede hadden gediian. O. Straus' muziek mist dus het prikkelende, enerveerende dat de latere producten voor een deel van het jongere ge slacht pas genietbaar maakt, maar zij mist eo ipso ook het schreeuwerige en ordinaire dier producten, dat den afkeer der ouderen opwekt. Een flinke dosis sentimentaliteit is haar eigen; die was in den tijd van haar ont staan heel gewoon. Men d.w.z. de jongere men is er nu van vervreemd: maar is dat een voordeel? Zou wat sentimentaliteit, of nog beter: wat sentiment niet heilzaam kunnen werken tegen de verbarbaarsching van het muzikaal gevoel? Dit is zeker: dat weinige der latere produc ten een eerste reeks opvoeringen overleven. Zij sterven en worden door andere vervangen. Daarentegen zijn operettes als „Die Fleder- maus" en „Der Zigeunerbaron" nog spring levend en „Ein Walzertraum" heeft bewezen nog een prettigen indruk te kunnen maken. Nu mogen we Oscar Straus niet op één lijn stellen met Johann Strauss: de in 1370 ge boren componist van „Ein Walzertraum" is geen genie op zijn terrein, wat de walskoning wol was. Maar fijne, beschaafde muziek heeft O. Straus in zijn operette gegeven, het meest in de eerste acte, waarin het terzet (no. 3), het slot der eerste finale (no. 5\ het aardige melodrama en het kleine terzet no. 6 uitblin ken, terwijl no. 4 de alom bekende Wals is, die terstond den treffer van het stuk vormde. In de tweede acte komt aan het slot van het buffo-duet (no. 10) een alleraardigste en scherpe parodie op de jazz voor, waarbij de saxofoon loeit, de trompet gilt en meer bij- behoorende antimuzikale geluiden vernomen worden. De tekst laat aan de duidelijkheid der bedoeling geen twijfel: Der Johann und der Oscar Straus(s) Die schenkten manchen Ohrenschmaus, Die wussten nicht-s von dem Gekreisch. Das uns bescheert von übern Teich; Dies Fauchen. Slampfen nennt sich Jazz, Das uns das Trommelfell zerplatz'. enz. Ik vermoed dat dit gedeelte later inge- lascht is: het is er niet minder aardig en raak om. De mutaties in de samenstelling van het ge zelschap hadden van vele rollen een nieuwe bezetting noodlg gemaakt. Maria Eisner had de rol van Franzi, die destijds door Friedel Dotza vervuld werd. Het mocht een moeilijke taak schijnen de bekoorlijke en temperament.- i volle Friedel te vervangen: Maria Eisner slaagde er niet alleen in. maar overtrof haar voorgangster. Vocaal is zij verre haar meer dere; dat wisten we van een vorig optreden, maar zij heeft zich nu bovendien in haar actie losgemaakt van een zekere stijfheid, die haar spel eerst kenmerkte. De beeldschoone en elegante verschijning was nu een en al gratie, levendigheid en expressiviteit, daarbij in al haar standen en gebaren van een bij zondere distinctie. Een prima donna, waarvan de aanblik alleen al een gang naar den schouwburg waard is! De rollen van Niki en Montschi, die als ik me niet vergis, vroeger door Albert May en Paul Harden werden vervuld, waren nu in handen van Eric Helgar en Manfred Laske. Eerstgenoemde is een slanke en knappe ver schijning, en bleek een goede en krachtige baryton te bezitten Montschi heeft geen zangpartij. Martha Wagner voldeed wel in de rol van Prinzessin Helene, Else Bötticher in die van Friederike Walther Triebei en Fritz Hirsch zagen we met veel genoegen als het stel vorstelijke ne ven van twijfeiachtigen leeftijd en ontwijfel achtige imbeciliteit terug. Triebei, die in zijn Alle spelers zeeziek. Woensdagmorgen acht uur zou het Neder landsch elftal met de „Batavier" te Rotter dam aankomen. Op dat uur stond een groot aantal belangstellenden te wachten, maar zij werden teleurgesteld, want wegens den mist kwam de boot vier uur te laat. Doch ook te twaalf uur was de belangstelling heel groot. Over de aankomst lezen we het volgende in de N. R. Ct.: Dames met bloemen kwamen te voorschijn, er was een klein jongetje, gekleed in de na tionale voetbaltenue, die een grooten krans torste en zoo wachtte men in trappelend on geduld op het oogenblik, dat men de spelers, die zich op het achterdek hadden opgesteld, kon onderscheiden. Toen dat eenmaal geschiedde, klonk ge juich op; de spelers zwaaiden trots met de ra- zenhouten wandelstokken, die zij van de Ieren cadeau hadden gekregen en even later was er van hen niets meer te zien, opgeslokt als zij waren in de menschen-menigte. Deze begeleidde hen naar de douane-loods en vandaar ging het per taxi naar hotel At lanta, waar zij nog even konden bijkomen var- de vermoeienissen onder het genot van een kopje koffiie. Zij zagen allen nog wat pips, hetgeen niet te verwonderen is, als men weet, dat zij allen zeeziek geweest waren. Speciaal Van Heel en Wels hadden het nog danig te pakken. Maar eenmaal op hun gemak, begonnen zij te vertellen Van alles, wat zij meegemaakt hadden en met elkaar doorleefden zij nog eens de mooie momenten, die onuitwisbaar ge grift staan in hun herinnering aan dit uit stapje. Men verlangde evenwel naar huis: het spoorboekje kwam er aan te pas en gelijk zij .vorige week Dinsdag bijeen gekomen waren, vertrokken zij ook weer. -ir Eén voor- één zochten zU hun haardsteden weer op met een laatsten groet. NED. ELFTAL—OOSTELIJK ELFTAL. AMSTERDAM 11 December (A. N. P.) - Naar wij vernemen zal op Woensdag 18 De cember 's avonds te kwart over acht in het Olympisch Stadion te Amsterdam een voet' bal wedstrijd worden gespeeld tusschen een Oostelijk elftal en een Zwaluwenteam. Dit Zwaluwenteam zal waarschijnlijk geheel zijn samengesteld als het elftal, dat Zondag te Dublin heeft gewonnen. De opbrengst is voor een liefdadig doel. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND lste KL. DRIEBANDEN. Met C. B. Koopman, die zijn titel moet ver dedigen, konden uit de 11 overige deelnemers aan de voorwedstrijden, geen 7 geplaatst wor den in de finale van bovengenoemd kampioen schap. daar er niet minder dan 5 gedegradeerd zijn naar de tweede klasse. De volgende 7 spe lers komen in den eindstrijd op 20, 21 en 22 December e.k. :e Rotterdam uif C B Koop man (K.R.A.S.). kampioen 1934 1935 te Am sterdam: A. Sengers (Rotterdam) te Rotterdam met 0.628: J. Drukker «KRA.S.i te Amster dam met 0.566; P. J M. Geestman (H.E.T.E Y.' :e Amsterdam met 0.542; J H Swecring 'In- sulinde) te Amsterdam met 0.538; D. A. de Foeïjaeger (Sociëteit Vereeniging) te Haarlem met 0.5267 en G. Petersen ('s-Gravenhaagsche B.C.) te Den Haag met 0.5266. Gedegradeerd werden: P. de Leeuw, N. Go- bits, J. Groenteman, J. C. Wittebol en J. J. P- Sweering. HANDBAL HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Voor Zondag a.s. zijn vastgesteld: Dames RapiditasHebe 10.15 uur (terrein Van Oosten de Bruynstraat- Heeren: ConcordiaRapiditas 10.15 uur r (terrein Kleverlaan) LijndenZeeburg 12.15 uur (Lijndenterrein) De wedstrijd Concordia—Rapiditas is een plaatselijke ontmoeting en zal wel zeer spannend worden, daar Concordia wel revan che zal willen nemen voor de onlangs gele den 92 nederlaag. KORFBAL. HAARL. KORFBALBOND. „OSNO". Secretaresse P. van Teylingen, Jelgersma- straat 39. Zondag 8 December: geen wedstrijden ge speeld. Te spelen: Zondag 15 December: Alw. Reaay-^-Osno. Aanvang 10 uur. Terrein: van Oosten de Bruynstraat. Aanschrijvingen volgen. Nederlandsche ijshockey spelers niet naar Garmisch. Kansen van een zuiver Nederlandsche ploeg gering. AMSTERDAM, 11 December. Hangende de beslissing van het Nederlandsch Olympisch Comité betreffende de uitzending van een Nederlandsche ij shoe key ploeg naar de Olym pische Winterspelen te Garmisch-Parten- kirchen, is bij het bestuur van den Neder- landschen IJshockey-Bond een uitnoodiging ingekomen om met het Blue Six team een excursie te maken naar Zürich, Davos, Si Marlt», Bern en Praag in de maand Januari 1936. Gelet op den tijd, dien de spelers tot hun be schikking hebben, zal deelneming aan dr Olympische Winterspelen en aan deze excur sie niet wel kunnen worden vereenigd. Aan gezien de kansen van een zuiver Nederland sche ploeg bij de a.s. Olympische Winterspe len gering moet worden geacht, heeft het be stuur van den Nederlandschen IJshockey- Bond na lang beraad besloten zijn aanvrage tot deelneming aan de Olympische Winterspe len bij het N. O.C. in te trekken en de uitnoo diging voor de Europa-toer. waarbij de Euro pa-stedenbeker als inzet geldt, to aanvaarden Deze oplossing lijkt voor alle partijen de beste, met name ook voor de ïjshockey-sport in Nederland, gezien het ontwikkelingssta dium. waarin deze zich thans bevindt. De on dervinding alsnog op te doen in het Blue- Six-verband, zal zeer zeker het spelpeil onzer spelers ten goede komen. Vertrouwd mag wor den dat hierdoor onze ploeg na gedegen oefening bij de wereldkampioenschappen in 1937 een goed figuur zal kunnen maken. Teneinde echter het internationaal contact in de ijshockeywereld aan te houden zullen Jhr. Boogaert en één van de andere bestuurs leden van den Nederlandschen IJshockey- Bond in Garmisch het Congres van de Ligue Internationale de Hockey sur Glacé, alsmede de ijshockey wedstrijden bijwonen. Ongetwij feld zullen deze heeren trachten te bereiken dat hetzij het Canadeesche, hetzij het Ameri- kaansche team na afloop der Olympische Winterspelen alsnog naar Amsterdam komt. Kleermakers Zijlstraat 87 »ele« '6963 (Adv. ingez. Med BILJARTEN. WANDELSPORT. DE WANDELTOERIST. Heden Donderdag te 8.05 uur starten voor een 10 K M. trainingsmarsch van het club gebouw. Zondag 15 December te 9.30 uur aan het gebouw Olympia. Dokter A. Y. v. d. Meulen gepromoveerd. Plechtigheid in de aula van Amsterdam's Universiteit. Woensdagmiddag is te Amsterdam een zeer bekend Haarlemmer en Nederlander tot doctor in de medische wetenschap gepromoveerd. Het was de oud-keeper van het Nederlandsche elftal A. Y. van der Meulen, die in onze stad gevestigd is als kinderarts. Er waren in de aula van het gebouw der Amstërdamsche Universiteit velen bijeengeko men om de promotieplechtigheid bij te wonen. Wij zagen onder de aanwezigen verscheidene stadgennoten, waaronder eenige doktoren. Ook dr. Euwe had zijn schaakproblemen voor een tijdje opzij gezet om bij de promotie van zijn vriend te zijn. Ook waren aanwezig: dr. C. Spoelder. voor zitter van H.F.CL. ir. H. Denis en J. de Bner, oud-spelers in net Nederlandsche elftal. Hij moest zich verdedigen over zijn proefschrift „Over het Foramen van Magen- die". Het liep tegen vier uur. toen. voorafgegaan door pedel Van Pommeren de professoren de aula binnenkwamen. Vooraan in deze z namen zij plaats, schuin tegenover „Gejus" van der Meulen. die werd bijgestaan door zijn paranymphen dr. von dem Some en dr. Mei- chior. Prof. dr. P. Zeeman, rector magnificus van de Amsterdamsche universiteit, prof. Cornelie de Lange. prof. dr C. U. Ariëns Kap pers, die als promotor optrad, prof. Brouwer, prof. van Loghem, prof. van Rooy en prof. v. d. Wielen. De vragen, die eerst door prof. Brouwer en daarna door prof. de Lange werden gesteld brachten den promovendus niet zichtbaar in het nauw. Met rustige heldere stem beant woordde hij ze dan ook. De Senaatsleden trokken zich daarop in de Senaatkamer terug om na eenigen tijd weer hun plaatsen in de aula in te nemen. Prof. dr. Ariens Kappers las het besluit van den Senaat voor, waarbij deze ingevolge zijn wettelijke bevoegdheid aan dokter Van der Meulen den titel van doctor in de medische wetenschap verleende. Vervolgens zeide hij. dat het hem genoegen deed dr. Van der Meulen als eerste te mogen gelukwenschen. „Tot nu toe hebben weinigen zich de moeite gegeven het onderwerp, dat u in uw proefschrift hebt behandeld, te onder zoeken. U hebt dat gedaan op een wijze, die alle critiek afwijst. Ik kan gerust zeggen, dat u de eerste bent die de zuivere verhoudingen in deze kwestie hebt weergegeven. U hebt alle vraagstukken op eenvoudige, sympathieke en goed gedocumenteerde wijze beschouwd. Ik hoop van harte, dat uw betrouwbare en objectieve waarnemingen ook verder uw levensweg zoo mooi zullen maken als ge ver dient". Nadat hiermee de officieele plechtigheid was geëindigd had dr. van der Meulen tallooze felicitaties in ontvangst te nemen, zoowel van oud-leeraren, familie, vrienden en kennissen als van belangstellenden. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. De N. H. K. en „De Vereenigde Schouwspelers". Over onze voorstelling van Fabricius' .Bon na", in November van het vorige jaar, moch ten wij in uw blad lezen: „onder leiding van Pierre Mols hebben „De Ver. Schouwspelers" van dit niet gemakkelijk te spelen stuk een over het geheel zeer goede voorstelling ge geven". Wij zijn zoo vrij de leden van den Nieuwe Haar!. Kunstkring eraan te herinneren, dat wij d:e voorstelling gaven, zonder er een cent voor te ontvangen terwijl de hee" Pierre Mols alle kosten voor zijn rekening heeft ge nomen. Enkel en alleen om de leden niet teleur te stellen. Dat er weinig leden aan wezig waren, was een fout van den toen- maligen vertegenwoordiger. Men zou zoo zeggen, dat het tegenwoordige bestuur onze geste zou weten te apprecieeren. Niets is minder waar. Men vroeg ons in het begin van het seizoen 2 a 3 data „te reser veeren". Wij gaven een uitgebreide serie stukken op Maar de heeren van het bestuur wisten ons reeds bij voorbaat te vertellen, dat bij al deze stukken er wel geen zou zijn, goed genoeg naar hun zin. Al onze overredingen bleken tevergeefsch. De houding, de meer dan dwaze houding van deze bestuurheeren was van zoo'n irriteerenden en betweterigen aard, dat wij den heeren hebben laten weten, dat wij er geen prijs op stelden, op deze wijze voor den Kunst kring te „mogen" optreden. Onze naam werd in de u toegezonden cir culaire van het bestuur genoemd. Daarom stellen wij er prijs op. den leden van den tegenwoorcigen Kunstkring mede te doelen, dat wij met het tegenwoordige bestuur geen relaties wenschen te hebben. Beleefd verzoeken wij u. hooggeachte re dactie. dit schrijven in uw blad te willen opnemen. U vriendelijk dankzeggend, teekent. Met de meeste hoogachting, „De Vereenigde Schouwspelers", Directie: PIEPuRE J. MOLS. Bovenstaand stuk hebben wij ter kennis noming toegezonden aan het bestuur van den Nieuwen Haarlemsc'nen -Kunstkring, die het van 't volgende onderschrift heeft voorzien: De zienswijze van den N.H.K. In ons schema voor het seizoen 19351936, voorkomend in onze propagandacirculaire hebben wij „De Vereenigde Schouwspelers" als no. 2 genoemd. Ware het niet, dat wij aan het „de Boer van Rijk-ensemble" mo reel e verplichtingen hadden, wij zouden het gezelschap Mols zeker als no. 1 hebben uitge- noodigd. Wij staan er echter op de stukken eerst te zien alvorens wij een contract af sluiten en gezien de opgedane ervaringen zullen wij dit steeds blijven doen. omdat wij over de keuze der stukken aan onze leden ver antwoording schuldig zijn. Alle in ons schema genoemde gezelschappen uitgezonderd de Vereenigde Schouwspelers, hebben reeds met ons een contract afgesloten, doch ook alle. behalve de heer Mols. hebben ons meerdere malen eigener beweging uitge- noodige voorstellingen bij te wonen. Toen de heer Mols aandrong om onze keuze te bepalen, hebben wij hem medegedeeld, dat wij met hem geen zaken zouden kunnen doen. wan neer wij zijn stukken niet konden zien. Mols antwoordde, dat hij na ruggespraak met zijn juridische adviseurs van meening was, dat wij in den zin der wet, met hem een schriftelijke overeenkomst hadden aangegaan en wanneer wij met spoedig met tegenvoorstellen kwamen, zou hij met troep en verhuiswagen op 11 en 12 November voor den Stadsschouwburg ver schijnen, ons aansprakelijk stellend voor alle gevolgen. Niettegenstaande dezen zeer onvriendelijken brief zijn twee onzer bestuursleden met den heer Mols gaan praten. In dit gesprek hebben wü nogmaals ons standpunt uiteen gezet, en ons bereid verklaard, net gezelschap alsnog in de gelegenheid te stellen onze vijfde voor stelling te doen verzorgen, mits wij een keuze uit het repertoire konden doen. Mols zeide ons standpunt nu te kunnen begrijpen en noodigde ons uit de opvoering van .Optimist moet je zijn" in den Haagschen Dierentuin bij te wonen. Wij hebben deze uitnoodiging aanvaard, doch vonden dit blijspel geen passend sluitstuk voor ons programma, waarom wij den heer Mols verzochten een ander stuk te mogen zien. Hiervoor was intusschen nog alle tijd, omdat het gezelschap eerst in Mei 1936 voor ons zou optreden. Hierover was de heer Möis zoo ver ontwaardigd. dat hij in zijn brieven, die daar op volgden, de eene grievende bejegening op de andere stapelde, zoodat wij kort en bondig hebben laten weten, dat wij alle contact met hem zouden verbreken, wanneer hij doorging met zijn beleedigende en van geringschatting blijk gevende brieven, alle adviezen van den rechtskundige ten spijt. Wij legden er echter den nadruk op, dat wij ons nu nog aan de gemaakte afspraken zouden houden. Daarop heeft de heer Mols op uitvoerige en beleedi gende wijze medegedeeld, dat hij er geen prijs op stelde voor de N.H.K. op te treden. Even moeten wij nog de vinger leggen op de uitlating van den heer Mols, „dat wij bij voor baat reeds wisten te vertellen dat er bij al zijn stukken wel geen zou zijn, goed genoeg naar onzen zin". Dit is een pertinente onwaarheid; deze mededeeling zou dan schriftelijk moeten heb ben plaats gehad want wij hebben den heer Mols vóór 26 October nog nooit gesproken. Welnu, wij tarten den heer Mols dit te bewij zen. Tenslotte stellen wij er prijs op te verklaren dat wij met alle ensembles, welke reeds voor voor ons optraden, vriendschappelijke betrek kingen onderhouden. Geachte redactie, nogmaals onzen vriende lijken dank voor de gelegenheid ons geboden dezen openbaren aanval te weerleggen. Namens het bestuur N.H.K. A. ELKERBOUT. Burgmeester Sandberghstraat 21, Haarlem. De Markt. Geachte redactie, Tot mijn verbazing vernam ik uit uw blad van 9 dezer, dat wed. Teeven, en Jac. Pel het blijkens een adres van den raad niet juist zouden vinden dat. de vier vergunninghou ders tot het plaatsen van kramen op de Maandag- en Zaterdagavondmarkt op gelij ken voet zouden worden behandeld. Met welk recht, echter meenen deze beiden een streep je voor te moeten hebben? Wat aangaat het correct uitoefenen van hun bedrijf, dit zijn zij zeker aan zichzelf verplicht. En met be trekking tot het materiaal zullen zij moeten erkennen, dat dit van de beide andere ver huurders ook niets te wenschen overlaat. De verdeellng van het terrein is in hun oog zeer juist, doch in dat der beide anderen lang niet, getuige de laatste verdeeling, welke zich op de Botermarkt heeft voorgedaan. Er zal dan ook een algehecle herziening noodig zijn. Wat aangaat de langst rechthebbende, is toch zeker bij beide adressanten een klein abuis omstaan daar ondergeteekende zijn bedrijf thans 32 laar uitoefent, dit is zeker ééns zoo lang al.- alle drie de anderen met elkaar in het bedrijf zijn. Doch mij gaat het niet om oude rechten, doch alleen om gelijk tpcM pn to'hvo behandeling voor eiken ver- jP*yrin~y.^iider. Met dank voor de plaatsing. A. TER WAL, Groendaalsteeg 16.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7