R beschuitjes jem/m s V R IJ D A" G 13 DECEMBER 1935 H A "A" R L- EM'S DA-G B EA D STADSNIEUWS „Met Jan P. Strijbos naar IJsland". Cultuurfilm in het Rembrandt Theater. Wie een belangwekkende cultuurfilm wil zien, moet Zondagmorgen naar het Rem brandt-Theater gaan, waar Jan P. Strijbos hem zal meenemen naar IJsland. De heer Strijbos heeft onlangs een reis naar IJsland gemaakt, het vulkanisch eiland met de gey sers en de warme bronnen, met prachtige berglandschappen en enorme gletschers, fantastische lavaformaties en geweldige wa tervallen. Het eiland, waar de oude sagen en legenden nog steeds leven onder de bevol king en waar de laagstaande zon steeds een wisselende belichting aan de wolken geeft. Strijbos heeft er tal van foto's genomen, die hij u Zondag als lichtbeelden zal ver- toonen en hij heeft ook een belangwekkende en boeiende film meegebracht van het land vol geheimenissen, waar de bevolking eeuwen lang gevochten heeft tegen de weerbarstige natuur. Die film zal hij u Zondag vertoonen en ook toelichten. Hij zal u Reykjavik, de hoofdstad, laten zien: een in alle opzichten moderne stad met geasphalteerde straten, groote bankgebou wen, verkeersagenten, auto's, bioscopen, ho tels, dancings, standbeelden. Hij zal u vertellen van de eenvoudige, maar zeer intelligente bevol'kins. De bewoners van IJsland (110,000 op een oppervlakte van drie maal ons land!") zijn een volk van, boeren en ruiters, dat hoofdzakelijk leeft van' schapen teelt. ook de meer ontwikkelden, als bijvoor beeld de predikant en de dokter. Rangen of standen zijn er niet op IJsland. Men kan er een veelbelovend jong dichter aan landar beid bezig zien. En velen van de vrouwen en meisjes, die over dag aan het weefgetouw zitten, op het land of „in de haring" werken vindt men 's avonds in de dancings, met een geraffineerde „make up" en gekleurde na gels en gekleed in de modernste toiletjes. De schooljeugd heeft op IJsland een half Jaar vacantie en een half jaar school, maar dat half jaar gebruikt zij dan ook zeer goed, want de IJslander is zeer leergierig en vol gens den heer Strijbos over 't algemeen in telligenter dan wij. Hij heeft een universeele belangstelling en door lezen verkrijgt hij een groote ontwikkeling. Er wordt enorm veel gelezen door de IJslandsche bevolking. Trotsch is de IJslander op zijn taal en hij weet haar zuiver en van vreemde smetten vrij te houden. Voor nieuwe zaken worden nieuwe IJslandsche namen bedacht De film laat zien, hoe de boeren in het begin van den langen winter hun ontelbare schapen (er zijn wel kudden van tot 10.000 stuks!) uit de bergen opdrijven naar de groote schaapskooien: we zien auto's rijden langs erbarmelijk slechte wegen door het dunbevolkte land. we zien de IJslandsche paarden de snel stroomende rivieren over steken en we aanschouwen het huivering wekkend bedrijf van den vogeljager aan hët klimtouw. Nog veel meer geeft de film te zien, maar wij hopen met deze weinige regels voldoende de belangsteling voor deze rolprent te heb ben opgewekt, zoodat zeer velen Zondagmor gen „met Jan Strijbos naar IJsland" zullen willen gaan. VEREENIGING „I>E HAARLEMSCHE MANèGE". A.s. Zaterdagmiddag organiseert bovenge noemde vereeniging een jachtrit. Hindernissen worden geplaatst in de Van Haemstede Laan, op het strand te Zandvoort tusschen het Zui- derbad en Hotel „Groot Badhuis" en bij het Hooge Duin aan den Bloemendaalschen Zee weg. MET DEN HEER HUSTINX OP REIS. Mr. A. Hustinx .journalist en explorateur te Maastricht, heeft een reis naar en door Zuid- Afrika gemaakt en gedurende die geheele reis gefilmd, waar hi] er maar kans toe zag. Van die reis vertelt hij. op een prettige, duidelijke en eenvoudige wijze in verschil lende plaatsen van ons land en hij vertoont er de films bij onder den algemeenen titel:„De Zeven Wonderen van Zuid-Afrika". Donderdagavond was Haarlem aan de beurt en ofschoon de zaal van den Protestan tenbond niet geheel gevuld was, had de heer Hustinx toch niet te klagen over gebrek aan belangstelling. Het zóu ook jammer zijn geweest, als Haar lem voor deze film geen belangstelling had getoond, want zij is die overwaard. De inlei der leidde telkens een deel of enkele deelen van de film in met een vlotte causerie, waar na dan de v ertoonir.g volgde, zoodat een aan gename afwisseling werd betracht. Mr. Hustinx bracht ons eerst, na een kort gezoek aan Dakar, de hoofdstad van Fransch Senegambië, naar Kaapstad, schilderachtig gelegen aan den breeden voet van den ma- jestueusen Tafelberg; daarna volgden de dia mant velden van Kimberley, Pretoria en Zuid-West-Afrika Kimberley kwijnt nu weg, is een doode stad geworden, sedert nieuwe diamantvelden m Zuid-West-Afrika ontdekt werden, ongeveer zoo groot als Duitschland. Dit geheele woestijngebied is omrasterd en wordt streng bewaakt. Ook werd een bezoek gebracht aan Basoe- to-land, wel eens genoemd het Mexico" van Afrika en aan de Hollandsehe boeren-kolonie „Wonderfontein" in West Transvaal, een ko lonie van Groningsche boeren, waar heel wat bereikt is. En vergeten wij den metropool Johannes- foerg niet. de goudstad, met de befaamde „Rand"-mijnen, in een waarvan wij afdaal den. De goudfabricatie werd getoond „van rots tot baar". Ook Pretoria kwam aan de beurt, de stad zoo vol van herinneringen aan den grooten Paul Kruger. M*. Hustinx reed mat ons per auto door het naar Kruger genoemde wild-reservaat in de bosschen der Sabi- en Olifantsrivier, een ge bied zoo groot als Nederland, waarin de Afri- kaansche dieren leven, zooals zij leven in de „jungle". Dit is wel een der belangwekkend ste deelen van de in haar geheel zoo boeiende film. Men ziet de dieren ln hun natuurstaat; zelfs is het den explorateur gelukt, een groep leeuwen voor de lens te krijgen. En wat zijn er nog meer voor wonderen in Zuid-Afrika? Daar zijn de geweldige Victo- ria-watervallen van de Zambezi; de geweldige jachtgebieden in de teakhoutbosschen van Noord-Rhodesië de geheimzinnige tem- pelruines van Zimbabwe. Dit alles stond nog op. hev pogramma van mr. Hustinx, wien we dankbaar mogen zijn voor zijn causerie, zoo wel als voor zijn zeer mooie filmopnemin gen. die toonden, dat hij als cineast niet de "eerste de beste is. Nciasl de alom bekende z.o Genev thans een nieuw u (extrac (Adv. Ingez. Med.) Verscheidene chauffeurs voor Haarlem's rechtbank. Lichamelijk letsel veroorzaakt. Donderdagmiddag had zich voor de Haar- lemsche Rechtbank te verantwoorden een chauffeur uit Haarlem, die er van beschuldigd werd, dat hij op 5 September zóó roekeloos met een vrachtauto, geladen met kolen, in de Spaarnwouderstraat heeft gereden, dat zijn wagen In botsing kwam met een motorrijwiel, waardoor de berijder van laatstgenoemd voer tuig viel en zijn rechterhand zoodanig bles seerde, dat dit lichaamsdeel op een paar plaat sen brak. Drie weken heeft hij daardoor zijn werk niet kunnen doen. Thans werd hij als getuige gehoord. Hij deelde mede, dat verdachte plotseling vlak vóór hem links afsloeg om de Nieuwe Spaarnwou derstraat in te rijden» Maar dit deed hij zóó schielijk en onverwacht, dat getuige geen ge legenheid meer had, te stoppen. Verdachte had bovendien geen teeken gegeven, dat hij van richting wilde veranderen. Getuige kon dus veronderstellen, dat cle vrachtauto met kolen rechtuit zou gaan. Hij botste dus tegen den voorkant van de auto, met het hiervoren ge noemde gevolg. Verdachte gaf een heel andere lezing van het geval. Hij was van meening, dat de motor wielrijder zelf niet goed opgelet had. „Late we nou-es eerlijk weze", aldus verdachte. „De getuige was zeker nog wel dertig meter vóór mijn wagen, toen ik linksafging. Mijn richting aanwijzer werkte op dat oogenblik niet, omdat er onderweg van Utrecht naar Haarlem een schroefje uit gevallen was. Daarom heb ik mijn arm zoo ver mogelijk uitgestoken en heen en weer gezwaaid, ten teeken dat ik linksaf wilde gaan. Ik kan het niet helpen dat getuige dit niet gezien heeft. Hij is trouwens ook niet tegen den voorkant van mijn wagen gebotst, maar tegen den achterkant van mijn achter wielen. want de voorkant stond al in de Nieuwe Spaarnwouderstraat. Ik zag al aankomen, dat getuige fout deed, want hij bleef maar door rijden. Daarom stopte ik. Toch reed hij tegen mijn achterwielen. En het nemen van dien draai was voor mij niet moeilijk, want dat doe ik wel twintig maal per dag." Getuige bleef echter volhouden, dat verdach te geen teeken gegeven heeft, ook niet met zijn arm. „Hij sneed mij onverwacht den weg af". Een andere getuige verklaarde ook, niet ge zien te hebben, dat verdachte zijn arm uitge stoken had. De President vroeg hem, of hij kon verkla ren, dat verdachte geen teeken had gegeven. ,,Of hebt u het niet gezien?" Getuige antwoordde, het niet gezien te heb ben, maar dat hij toch opgelet had, Hier werd de behandeling van cle zaak een poosje geschorst, omdat een dokter, die als deskundige gehoord moest worden, nog niet verschenen was. Een dokter verklaarde tenslotte, dat de mo torrijder een fractuur aan de hand had opge- loopen. waardoor hij niet kon werken. De officier eischte een boete van f 30 subs. 15 dagen tegen den autobestuurder. Een wilde rijder staat terecht. Op 1 Juli 's avonds om elf uur had een man uit Zandvoort in die gemeente op een motor met een duopassagier geprobeerd met een vaart van ongeveer 65 k.m. de bocht in de Metzgerstraat te nemen. Dit was hem niet gelukt, want juist in de bocht stond een agent van politie met zijn fiets. Daardoor moest de motorrijder uitwijken en was tegen een muur tje gereden, waardoor beide rijders gewond waren en de motor in puin lag. Bovendien had de bestuurder rij- noch nummerbewijs bij zich gehad. De kantonrechter had hem veroordeeld tot drie boetes van f 40, f 6 en f 4 en een jaar intrekking van het rijbewijs. Voor de rechtbank lokte deze zaak eenige komische opmerkingen uit. Verd. schreef zijn groote vaart toe aan het feit, dat hij de motor pas een dag in zijn bezit had en hij kende het vehikel nog niet goed. Om dezelfde reden had hij geen nummerbewijs en voor verlenging van het rijbewijs had hij geen geld. De president vroeg: „Hoe ben je er afgeko men?" Verdachte, glimlachend: „Goed". De agent-getuige: „Wat hij goed noemt. Z'n heele hoofd lag in mekaar". De president achtte gelukkig voor de maat schappij dat verdachte niet meer kon rijden omdat de motor kapot was. De officier was het daarmee eens en hij. vroeg bevestiging van het vonnis van den kan tonrechter. Wild of niet wild gereden? Vervolgens werd nog een appèlzaak behan deld. Een 29-jarig oud-Haarlemmer, die thans te Nijmegen woont en er meubelfabrikant is, was er voor den kantonrechter van beschul digd dat hij op 16 Juni met een te groote vaart van de Groote Markt afkomend zoo dicht langs den verkeersagent bij het stadhuis was gereden, dat deze achteruit had moeten springen, dat hij vervolgens bijna het trottoir van de Zijlstraat was opgereden, daarna bij het plotselinge passeeren van t.wee stilstaande autos bijna tegen een Brockway-bus was gebotst, die gelukkig stopte, en dat hij ongeveer 20 minuten later langs denzelfden agent was gereden uit tegengestelde richting, zonder op diens stop- teeken met zijn „witgeschoeide" hand, stil te houden. De man was veroordeeld tot boetes van f 100 of 60 dagen, f 60 of 30 dagen met zeven maan den voorwaardelijke intrekking van het rij bewijs. De betrokken agent verklaarde als getuige, dat hij den eersten keer opzij had moeten springen, toen de auto met tamelijk groote vaart op hem af kwam en dat de verd. bijna het trottoir van de Zijlstraat was opge reden en dat hij daarna met een wilde zwaai om twee auto's, die in de Zijlstraat stonden was heengereden op gevaar af met een auto bus in botsing te komen, die nog net stopte. Eenigen tijd later was de auto weer langs ge- j komen. Getuige was toen voor den wagen gaan staan, had duidelijk met zijn hand gezwaaid, was daarna opzij gesprongen en had door de open raampjes geroepen: „Meneer, stopt u eens", zonder succes evenwel. De verd. vertelde, dat de agent net het tee ken tot doorrijden had gegeven. Hij had cle motor toen laten optrekken en had, na den agent te zijn gepasseerd, een vlak vooraan in de Zijlstraat staande auto moeten passeeren. Hij kon niet zien, dat er een tweede auto voor stond en ook niet dat van den anderen kant een bus naderde. Toen hij dus naast de eerste auto was, had hij zooveel mogelijk vaart ge nomen om ook de tweede nog met een zwaai te kunnen passeeren. Het hoorieigenlijk nietmaar zoo smaken ze hei lekkerst. 12 ci. per pakje (Adv. Ingez. Med.) Op den terugtocht had hij vlak achter een andere bus gereden. Het was dus onmogelijk, dat de agent voor den wagen was gesprongen. Verd. had vaag iets gezien van een zwaaienden arm van den agent aan den zijkant, maar hij was zich van geen overtreding bewust en was dus doorgereden, in de meening dat de agent hem niet bedoelde. Ook had hij niet hooren roepen, daar dé raampjes waren gesloten. De buschauffeur verklaarde, dat verd. eigen lijk achter de auto's had moeten blijven. Twee getuigen, die met verd. in de auto, een two-seater, hadden gezeten verklaarden onge veer hetzelfde als verd. Zij hadden echter wel duidelijk den agent zien zwaaien. Deze had echter naast de auto gestaan. Een der getui gen had het niet als een stopteeken opgevat, de andere wel. maar die had niets gezegd. De officier was van meening, dat verd. beter had moeten opletten en hij vroeg bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. De verdediger van den verd., mr. Simons, achtte geen schuld aanwezig wat betreft de verkeerskwestie in de Zijlstraat. Wat het niet- stoppen door verd. betrof, meende hij dat deze geheel te goedert trouw was geweest. Mocht de rechtbank echter van andere meening zijn. dan verzocht hij een voorwaardelijke straf of lichte boete. Clandestien margarine hereid. Voor de rechtbank verscheen Donderdag middag verder een 24-jarige IJmuidenaaj, die in hooger beroep was gekomen van een vonnis van den kantonrechter dat hem tot 2 maal 14 dagen hechtenis veroordeelde. Op 29 Juli was in het huis van zijn vader te IJmuiden een onderzoek ingesteld door rijks ambtenaren die hadden gehoord, dat de man van bakkersvet margarine maakte. In het huis had men kistjes gevonden, waarin bakkersvet had gezeten. Bij nader onderzoek had men in de naastgelegen leegstaande woning een teil met ongeveer 30 k.g. bakkersvet gevonden, be nevens kleurstof, papier waarop „margarine" stond, eenige andere ingrediënten en een hoe veelheid daarmee gefabriceerde margarine. Dit was overtreding van de landbouwcrisiswet, want de jonge man was geen bakker en mocht dus geen bakkersvet in zijn bezit hebben en v/as ook niet aangesloten bij de vetsmelters of de crisiszuivelcentrale De verdachte verklaarde voor de rechtbank de overtreding uit armoede te hebben begaan. Hij had de bereidingswijze van een melkhan delaar gehoord. De president merkte op: „Dat kan wel zijn. maar dan mag je toch niet de wet gaan ont duiken". De officier merkte op. dat er vooral in IJmuiden veel op dergelijke manier wordt ge knoeid. Dat zal de kantonrechter ook wel bij het nemen van het vonnis hebben overwogen. Hij verzocht daarom bevestiging van het vonnis. De verdache, die werkloos was geweest, doch thans wat werk had gekregen, verzocht om een geldboete. TOONEELVEREENIGING „HERMAN HEYERMANS". De tooneelvereeniging „Herman Heyermans" geeft een tooneelavond op Maandag 16 De cember in den schouwburg aan den Jansweg. Opgevoerd wordt (op verzoek) „Een Dolle Streek", blijspel in 4 bedrijven, door Carl Laufs. Donderdag 19 December heeft een herhaling van deze voorstelling plaats, alleen voor werkloozen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Handschoenen en ceinturen en autoslinger: Politiebureau Smedestraat. Actetasch met draagriem; Smit, Alb. Thijmstraat 24. Hand- beschermer v. rijwiel: v. Maurik, Ted. v. Berk houtstraat 8. Alpinomuts: Kremer, Stations plein 14. Nummerplaat: v. Velden. Bakenesser- gracht 75 r. Portemonnaie: Maison „Chic". Gen. Cronjéstr. 50 en Politiebureau Smedestr. Damespantoffel: Huis in 't Veld, Oranjeboom straat 89. Schroevendraaier: Koopman Leeuwerikstraat 38. Voetbalschoenen (1 paar): Politiebureau Smedestraat. Dekzeil: Name. Stalpaert v. d. Wielenstraat 36 en Kops, Spoor wegstraat 8 zw. OVERIJSELSCHE ONTSPANNINGS- VEREENIGING. De afdeeling Haarlem van bovengenoemde vereeniging houdt Zaterdag 14 December ter gelegenheid van het drie-jarig bestaan een feestavond in Café-Restaurant „Dreefzicht" een feestavond. Er is een aardig programma samengesteld; o.a. treedt het bekende Duo Klaare en Flora op. Na afloop is er bal. Jecovitol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a f 0.75 per flacon.^" (Adv. Ingez. Med.) Uitvoering van de Haar- lemsche Meisjesclubs. De afdeeling Haarlem van de Nederland- sche meisjesclubs heeft gisteravond in de groote zaal van het Gemeentelijk Concert gebouw haar elfde feestelijke uitvoering ge geven. Op de tonen van een pittigen openings- marsch betraden alle leden van de Haar- lemsche meisjesclubs het tooneel, waar zij zich droehoeksgewijs opstelden. Gezamenlijk zongen zij hierna het bekende lied „Daar ruischt langs de wolken De leidster, mej. C. A. J. ten Boom heette den aanwezigen hartelijk welkom. Wij kun nen vanavond niet alles toonen. wat er in ons clubhuis aan de Damstraat gedaan wordt aldus spr.. want behalve den zang. de muziek en den dans. die straks uitgevoerd zullen worden, hebben wij naai- en knipcursussen, Engelsche lessen, handwerk- en handenar- beidclubs. kortom te veel om op te noemen. Wij hopen echter, dat. alle aanwezigen dezen avond met ons vroolijkheid zullen beleven. Met'gebed besloot mej. Ten Boom haar openingswoord. Nadat de driehoeksmeisjes hun wet had den gezegd en nog eenige liederen hadden gezongen, werd het podium vrijgemaakt voor de opvoering van een tafereel, getiteld „Hol land, zoo ben je". Den pessimisten, die in spreekkoor hun misnoegen uitten over het Hollandsehe klimaat, werd hier de les gele zen door een fleurige groep, optimistischer meiskes. Het geheel eindigde in een lofzang- op ons landje, De heer Molijn uit Heemstede zong ver volgens een aardig lied.ie bij de guitaar in het genrergpeenhoff. Als. laatste nummer voor de pauze voerde de nog jonge mandoli neclub onder leiding van. mej. F van Nierop op verdienstelijke wijze eenige muziekstuk ken uit. Het programma na de pauze was geheel gewijd aan de opvoering van het Spel der Jaargetijden, waaraan de leden van de'Haar- lemsche meisjesclubs allen medewerkten. Dit Spel der 'Jaargetijden was een aardig samenstel van muziek, zang en dans. Van den zomer door herfst en winter tot de glo rierijke apotheose van.de lente, waarin ieder uitgelaten en vroolijk is, voerde dit spel. Vooral het optreden van de jeugdige elfjes en. kabouters, in hun grappige en fantasti sche kleedij was een groot succes. De Haarlemsche meisjesclub kan op een geslaagde uitvoering terug zien. vrije goederen volgen en de productie van de gevaloriseerde grondstoffen zou afnemen. Naar sprekers gedachte zouden de kosten om dit te bereiken veel minder groot zijn dan de kosten van de tegenwoordige bestrijding van de crisis.en het resultaat zou grooter zijn. Dan zou overvloed leiden tot welvaart en niet tot armoede. De noodzakelijke internatio nale samenwerking zou intusschen tot een betere verstandhouding in de Westersche lan den leiden, wat meer dan ooit noodzakelijk is te achten. Voor de technische uitwerking van het voor stel verwees spr. naar zijn geschrift „Conjunc- tuurbeheersching door goederenscheppen". Na deze voordracht van Dr. Dijt, die met applaus werd beloond, bestond er gelegenheid tot het stellen van vragen. AFSCHEIDS VOORSTELLIN G SCHOOP-BALLET. Het Trudi Schoop Ballet, dat 17 December a.s. naar New York scheep gaat, zal voor het vertrek onder auspiciën van de N.V. Intern. Concertdirectie Ernst Krausg ook een enkele afscheidsvoorstelling te Haarlem geven en wel op Zaterdag 14 dezer in den Stadsschouwburg Opgevoerd zullen worden nieuwe dans- comedies en op veelvuldig verzoek ook „Fri- dolin" in een nieuwe bewerking. Derde voordracht van Dr. M. D. Dijt. Een voorstel tot internationale valorisatie van stapelpróducten. N. O. G. De afd. Haarlem van het N. O. G. houdt Maandag 16 Dcc. een vergadering in Lion d'Or. Als spreker zal optreden het Hoofdbestuurs lid P. Krabbendam, met: „Een praatje over Stellen en Teekenen in de Lagere School". Donderdagayond hield in de Bilderdükzaal van café-restaurant Brinkmarin Dr. M D Dijt zijn derde en laatste lezing van' dé serie voor drachten over economische vraagstukken van algemeen Europeesch belang. Hij behandelde dezen avond het belang van stabiele prijzen in den landbouw voor de verdere ontwikke ling van den landbouw, den handel en de nij verheid. Het is slechts door de groei van de voortbrenging van den landbouw dat handel en industrie zich hebben kunnen ontwikkelen. Want men kan immers pas. aan steden- vorming en aan industrieontwikkeling toe komen. wanneer er een overschot in den land bouw is. In de perioden van verval van. vroegere cul turen gingen zoowel de wetenschappelijke landbouw als handel en industrie ten gronde Daarbij kwamen de steden geheel tot verval, terwijl het land tot primitiever vormen in het economisch leven terugkeerde. Vervolgens begon spr. zijn inzicht voor de toekomst uiteen te zetten. „Wil de Europeesche cultuur op peil blijven", zeiüe hij, „of tot hoogere bloei komen, dan is het noodzakelijk meer harmonische economi sche verhoudingen te scheppen". Verschillende voorstellen of plannen zijn daarvoor gemaakt. Hiervan werden er een paar door spr. behandeld. De meeste voorstel len hebben ten doel -een stabilisatie van het prijspeil. Een enkel plan wil de productiekos ten aanpassen bij de wijzigingen van het prijs niveau, andere voorstellen beoogen directe be ïnvloeding van den omvang van de productie door een centraal gerichte ordening. Naar de meening van dr. Dijt moet de voor gestelde geldpolitiek ontoereikend worden ge acht. Volgens deze politiek zou de hausse moeten worden -opgevangen door inkrimping- van de geldcirculatie en de depressie zou moe ten worden voorkomen door verruiming- van deze circulatie. Deze inkrimping of uitzetting- zouden moeten worden geregeld door intrek king of uitgifte van geld tegen obligaties. Spr zag in deze wijze van handelen geen heil. Dr. Dijt wees er ten tweede op, dat een door voering van de devaluatie van de munt in alle landen de onelasticiteït van de vraag naar diverse grondstoffen niet doet verdwijnen. Bo vendien verbetert zij den zwakken markttoe- stand van die grondstoffen in een begin van een depressie niet. Een and-ere kwestie is het. dat devaluatie in eenige staten de andere sta ten ook tot devaluatie 'dwingt. Voorts was spr. van meening, dat een her leidingsstelsel. dat renten en loonen met het prijspeil of met een indexcijfer van het levens onderhoud wil laten rijzen en dalen, het geld en credietwezen in Nederland geheel zou ont wrichten. Tenslotte zeide spr. -dat de centralisatie van de productie in den landbouw door directe be ïnvloeding van den omvang van de voortbren ging moet mislukken, ómdat niemand de agra rische productie vooruit kan bepalen, o.a. niet door invloeden van het klimaat, omdat nie mand van te voren de vraag zal kunnen be palen en omdat het landbouwbedrijf zich tech nisch ook niet voor die maatregelen leent. Spr. sprak daarna ovpr het denkbeeld des noods door internationale samenwerking de overschotten van de belangrijke landbouw producten te valoriseeren Die overschotten zouden dan wellicht evenals het goud als dek king van de geldcirculatie kunnen worden ge bruikt. Er zou zoodoende een grooteve stabili teit worden verkregen terwijl een gouden stan daard en vrijhandel weer mogelijk zouden zijn. Dan zou de industrie Zich ook weer kunnen ontwikkelen door de stabiliteit in den land bouw en de werkloosheid zou overal afnemen. Bij uitbreiding van de voorraden zou automa tisch, een stijging van het prijspeil, van de zgn. Vergadering N. S. B. HEEMSTEDE DONDERDAG De Groep AerdenhoutBentveld van de N. S. B. hield Donderdagavond in de boven zaal van Café-Restaurant „Boekenroode" te Heemstede een vergadering, die gepresideerd werd door den heer J. M Tieleman, Deze riep den aanwezigen het welkom toe, waarna hij het woord gaf aan D s. Van Duyl, die met de aanwezigen zich er eens van wilde verge wissen, waarom de na tio na al-socialistische be weging noodzakelijk is en waarom die nood wendig komen moest. Daarom zou hij eens niet spreken over mannen als Polak en Marchant. „Met 't nationaal-socialisme komt iets nieuws in elk volk. Ook in ons land is het onvermijde lijk historisch noodzakelijk. De stervende de mocratie is het eindresultaat van het Euro- peesch-geestelijk proces. Het is een oplossings proces uit het midden van de 18e eeuw. In de 19e eeuw kenden de menschen alleen de ver antwoordelijkheid voor zichzelf. In het begin van de 20ste eeuw maakte dit plaats voor mede-verantwoordelijkheid. In de 19de eeuw had men ook het Dai-winisme, dat niets an ders was dan een projectie van den burge lijken geest uit dien tijd, toen de enkeling vocht tegen den enkeling. Nu hoort men niet meer van het Darwinisme. In dezelfde 19e eeuwen kwam ook 't liberalisme, dat de prac- tijk van het oplossingsproces is. Wat men nu beleeft, is het eind van dien tijd. En het Mar xisme is het zusje van het liberalisme. Met het liberalisme gaat onherroepelijk het Marxisme ten gronde. Daarom vereenigen zij zich nu te gen het opkomende nationaal-socialisme. dat de eind-afrekening is van den tijd der ontaar ding en ontbinding. Het nationalisme gaat uit van het geheel en niet van den mensch als enkeling. Het is het begin van het organisch leven en neemt afscheid van het mechanisme. Het wil de kristalliseering van de laatste een heden der werefdhet is een meer waarachtig internationalisme, dan het internationalisme van de democratie. Het nationaal-socialisme, dat zoo gezond, logisch en kernachtig is, gaat uit van de eenheid der natie. De tijd van de partijen is voorbij. Een volk moet zijn één po litieke eenheid. In het begrip nationaal-socia lisme krijgt het dienen eën waarde. Ei' moet •kortten een groote bloeiende eenheid. De IST.S.B. is anti-kapitalistisch, want het kapitalisme be oogt alleen het winst maken voor zichzelf. Men is niet op de wereld gekomen alleen voor zich zelf, maar om in dienst te komen van het volk, ook in den zin der productie, In den nationaal- socialistischen staat verdwijnt het begrip werkgever, want daar zijn we allemaal arbei ders. Vroeger ging het om het verdienen, zoo- -als ir. Mussert eens gezegd heeft, thans gaat het om het dienen. De N.S.B. komt tot het ge heele volk; niet tot gedeelten daarvan; het volk, waarmee zoo lang gesold en geleurd is. Het nationaal-socialisme is de wedergeboorte van den wil. Daarom acht spreker het prettig, dat zooveel jongeren zich bij de N S.B. aan sluiten, evenals vele ouderen. Er is geen volk, dat voor het Nederlandsche volk wil zorgen. Dat moet dit volk zelf doen. Wij willen leven; wij willen niet sterven. Wij walgen van praten en praten, want de daad blijft achterwege. Met praten worden de vier maal honderdduizend werkloozen in ons land niet geholpen. Het aan passen, dat Dr. Colijn wil, is een bewijs van zwakheid. Als een volk zich gaat aanpassen dan vertraagt het zijn tred; dan geeft het zich over aan de genade of ongenade van het nood lot. Het wantrouwen in ons volk moet plaats maken voor vertrouwen tusschen mensch en mensch. Het groote Nederlandsche volk be hoort bij elkaar. Het wil elkaar terug vinden als volk. Daarom is de N.S B in ons volk ge plant om dit te bewerkstelligen. Het wil be vorderen, dat het volk weer trouw zweert aan de roeping der vaderen. Het nationaal-socia lisme is de nieuwe figuur van dezen tijd; het is de practische vorm van'hct ware Christen dom; het wil niets tegen, maar alles vóór de natie. Het nationaal-socialisme is een zaak van het hart. Komt bij ons", aldus eindigde spre ker, „en strijdt met ons tot hen van de natie. Uw heele leven komt hierbij in het geding, Het nationaal-socialisme eischt de geheele per soonlijkheid op. Wanneer men de plichten be hoorlijk vervult, dan zal men met uw rechten rekening houden. Vrijheid moet er komen, maar geen vrijheid, die de eenheid breekt. Er moet komen gelijkheid van plichten en broe derschap jegens onze naasten". Ds Van Duyl. wiens rede af en toe met „hou» zee"-geroep onderbroken werd, ontving een luid applaus De vergadering, die een rustig verloop had, werd met het staande zingen van het Wilhel mus gesloten. AGENDA Heden* VRIJDAG 13 DECEMBER. Stadsschouwburg: Concert door het Royal Welsh Ladies Choir. Palace: „Verraad" met Victor MacLaglen. Op het tooneel: Corellis, equilibrist. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Mannen zonder naam". 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „De sensatie in het casino". Doorloopende voorstelling van 7 tot 11.30 uur. Rembrandt Theater: „De privé-secretaresse getrouwd". Op het tooneel* Boo,in Brothers. 2.30. 7 en 9.15 uur Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZATERDAG 14 DECEMBER. Stadsschouwburg: Ballet Schoop, 8.15 uur. Raaks 1—3: La Gaité. Groot nachtfeest, 8 uur Bioscoopvoorstellingen des middags en dea avonds.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10