P@iRT 1IÜ T Remisekansen in 29ste schaakpartij. 1 V R IJ D A G 13 DECEMBER 1933 H A A R L E M'S D A G B E A D 11 Boksers zonder geheugen Een dubbele en een drie dubbele knock-outJames Connelly ziet alle matches Fortuinlijke loting voor de kleine clubs Aston Villa's dure nieuwelingen Weinig nieuwe gezichten in het Oostelijk elftal. Oostelijke ploeg behoorde de S C.H.-keeper Gidding, wiens club dit seizoen wel een bij zonder onfortuinlijk entree in de eerste klasse gemaakt heeft. Ook in deze match liet de fortuin hem in den steek, want na zijn goed spel was het toch we! erg zuur voor hem. in de laatste jninuut. verblind door het felle licht, een hoogen boogbal te moeten laten passeer en. Voorts traden de kanthalfs Roelofs en Schipper, vooral de eerste op den voorgrond, terwijl Looyschiider in den aanval verdienstelijk werk deed. De linksbinnen Muizenbeid kon alleen maar rechts trappen en ook de Vitesse-spil Rieken was onvoldoen de. Bij Haarlem verdient Van Gooi een pluim voor zijn goed opstellen. In de bokswereld maakt men vaak rare dingen mee. Nu en dan gebeurt het. dat bok sers tijdens een gevecht na een zwaren stoot plotseling hun geheugen voor korten of lan- geren tijd verliezen Zij vechten dan instinc tief ooor, doch weten na afloop niet, hoe de strijd van dat oogenblik af verloopen is. Zoo is het geval bekend van een bokser, die in de derde ronde zwaar werd neerge slagen en slechts door de bel werd gered. In de pauze deden zijn helpers alle moeite hem bij te brengen, hetgeen dan ook gelukte. Het gevecht ging verder en de bokser in kwestie won door knock-out ir. één der laatste ron den. Natuurlijk werd de overwinning dien zelfden avond nog rijkelijk gevierd en er werd gespeecht, gedineerd en gedanst. Den volgenden dag komt onze vriend met een on tevreden gezicht bij zijn manager en vertelt hem, dat hij besloten heeft, de bokssport vaarwel te zeggen. De manager schrok na tuurlijk danig, want deze striióer was zijn voornaamste broodwinning, oftewel, zooals de Amerikanen het zoo duidelijk uitdruk ken: zijn „meal-ticket". Hij probeerde dan ook van alles, om zijn pupil van zijn nood lottig besluit af te brengen. Nadat hij aldus een tijdlang gepraat had, bracht hij vanzelf sprekend de prachtige overwinning van den vorigen avond ter sprake, waarna de bokser kwaad werd en vroeg, waarom hij wegens zijn nederlaag voor den gek werd gehouden. ..Nederlaag?" vroeg de manager natuurlijk verbaasd. ..Ja", antwoordde de pugilist, ,.ik ben in de derde ronde uitgeslagen en ik vind het niets aardig, dat je er gekheid over maakt". Het bleek, dat hij zich na zijn knock-down In de derde ronde niets meer herinnerde, van wat er nadien was voorgevallen, het verdere verloop van den strijd, de fuif, ja zelfs het diner was niet tot hem doorgedrongen en eerst den volgenden morgen was hij, zijn ne derlaag beweenend, weer tot zijn positieven gekomen. Dan is er het verhaal van den bokser, die ging trouwen en denzelfden dag naar Ame rika vertrok om een serie gevechten te le veren. Menigmaal kreeg hij van de Yankees een flink pak slaag, zoodat hij langzamer hand iets minder frisch in zijn denken werd. Tenslotte keerde hij weer naar zijn land te rug en, wie zou het anders verwacht hebben, zijn vrouw was natuurlijk aan de boot om hem te verwelkomen. Wie schetst echter haar verbazing, toen haar wettige echtge noot haar ijskoud voorbij liep. ..Maar Nelis". riep zij smartelijk, „wil je me niet meer ken nen. mij, je eigen vrouw?" ..Kom. kom", ant woordde de bokser. ..je zal mij niet voor den mal houden, ik heb je nog nooit gezien". Als het verhaal waar is, en waarom zou het dat in dezen Sinterklaastijd niet zijn, dan kan men begrijpen, hoeveel tranen en hoeveel verscheurde kanten zakdoekjes het deze vrouw gekost moet'hebben, .om" haar .man weer zijn geheugen' te doen "terug vin den. Het er in hameren, zooals het er in Amerika uit geklopt was. leek psychologisch onjuist en haarspelden zijn in dezen ti.id nergens meer te vinden, behalve in oudheid kundige musea. Doch wij dwalen af. Wij wilden u vertellen van een merkwaardige, een dubbele knock out. Bij zulk een knock-out gaan beide bok sers tegelijkertijd voor de volle tien tellen tegen het vloertje. Onnoodig te zeggen, dat 'zooiets. behalve dan in een opera, zelden voor komt. al is het eens in een gevecht tus- schen middengewichten in Amsterdam ge beurd. Ook in Engeland zijn maar weinig gevallen bekend, doch een daarvan is dan ook het memoreeren waard. Het doet zien. hoe. wanneer men het geluk niet aan zijn zijde heeft, men feitelijk min of meer tegen de bekende bierkaai vecht. Het gebeurde in 1909 te Londen. De tegen standers waren Jack Meekins en Arthur Evernden. twee boksers, die over een ..har den klap" beschikten. Tot de tiende ronde ging alles goed. toen ze plotseling (het woord „plÓtsklaos" zou hier beter op zijn plaats zijn) gelijktijdig een harde rechtsche op de kin plaatsten en beiden gingen ze achter over tegen het plankier. Bij „zeven" sluimer den ze nog genist, doch toen werden ze wak ker en vonden het tijd om ot> te staan. Mee- "kins lag dicht bij het touw en wist zich daar aan op te trekken, zij het dan ook met erg veel moeite. Doch Evernden lag midden in den ring en werd uitgeteld. De scheidsrech- ter kwam naar Meekins toe. om zijn arm ten toeken van overwinning on te heffen, doch zoo groggy was deze, dat zelfs dat 'hem te veel was en plofdaar lag de overwin naar weer. Maar slechter ging het Evernden. Hij werd naar zijn stoeltje gebracht en toen hij ein- deMik kon opstaan, was hij nog zoo zwak, dat hij voorover, met zijn kin op het stoeltje viel en weer was Arthur knock-out. Nu zegt. het spreekwoord, dat alle goede dingen in drieën gaan en dit bleek ook hier van toepassing. Onder de toeschouwers bevond zich de fa meuze Zuid-Afrikaansche hardloooer Reggie Walker, die op de Olympische Spelen van 1908 te Londen de 100 Meter had gewonnen. Deze zou van den ring uit aan het publiek worden voorgesteld en te dien einde sprong hij over het bovenste touw. juist toen Evern den voor den tweeden keer ODstond. Laatst genoemde koos een ongelukkig moment. Walker's schoen trof in den sprong precies. het puntje van Arthur's kin enten der den male ging deze bokser knock-out. Kent gij. waarde lezer. James Connelly uit New-York? Waarschijnlijk niet en daarom zij hier vastgesteld, dat hij nooit en te nim mer een boksmatch om het wereldkampioen - -schap overslaat, Dat zou nu op zichzelf niet zoo iets bijzonders zijn, maarJames be taalt nooit. Hij staat in Amerika bekend als de ..champion gate-crasher", hetgeen vrij vertaald beteekent. dat hij desnoods alle deuren en poorten verbrijzelen zou om bin nen te komen, zonder te betalen. Hoe hem dat gelukt? Vrij eenvoudig, er is alleen een groote mate aeduld en doorzettingsvermogen toe noodig. Hij loopt op den ingang toe zon der entreebewijs en wordt natuuvlük niet binnengelaten, wordt er zelfs na tegenstrib belen hardhandig uitgezet. Even later komt hij terug en de terugwiizing is nu nog krach tiger. Dit spelletje herhaalt bij net zoolang, tot de controle-beambten zoo moe zijn en er zoo genoeg van hebben, dat ze hem maar la ten c?an. Connel'v gaat er dan ook r>rat. op vcor den aanvang van de match Cavpentier- Dempsey 13 keer naar buiten gegooid te zijn, doch hij heeft den wedstryd bijgewoond. 1 Een ander maal had hij werkelijk op eer lijke manier een spoorkaartje gekocht, dat hem naar een stad moest brengen, waar een kampioenschap zou worden verbokst. Groote verbazing onder zijn medereizigers: Connelly had een geldig kaartje. Dat was een evene ment. Maar wat wil het noodlot? In denzelf den wagen zit een bokser met zijn manager en een van hen heeft geen biljet. Ongeloo- vig zegt de manager tot Connelly: „Ik wil met je wedden om een dollar, dat je je groot houdt en dat je weer zonder kaartje reist. James is in zijn eer getast en overhandigt zijn ticket, dat de manager in zijn zak steekt. De conducteur komt controleeren en hoe Connelly ook opspeelt en beweert, dat hij een kaartje had. hij wordt finaal uitgela chen. de schijn is tegen hem en bij de vol gende halte wordt hij uit den trein gezet. Doch bij d« match was hij tegenwoordig zonder ticket. Zaterdag a.s. wordt de tweede ronde om den Engelschen voetbaibeker gespeeld en dan volgt Maandag d.a.v. na drie uur des middags het oogenblik, dat door geheel spor tief Engeland met spanning verbeid wordt, het moment, waarop de krantenjongens de straten door komen rennen met de kreet: „Cup draw result" (resultaat van de beker- loting). Immers op dien dag wordt onder groote belangstelling der betrokken club officials in het gebouw van de F.A. met be hulp van 64 genummerde balletjes de loting voor de derde ronde verricht, waaraan, be halve de 17 overlevenden van de vorige ron den, voor het eerst de groote eerste en twee de divisie-clubs deelnemen plus nog drie, wegens bijzondere prestaties in het vorige bekerseizoen vrijgestelde derde klassers. Veel hangt van deze loting af; zij kan de redding uit het financieele moeras bedui den en evenzeer, voor de kleinere vereenigin- gen. de kans om met één slag de benoodigde gelden voor salarissen, enz. voor een geheel seizoen binnen te halen. Daarom hopen al die kleine clubjes opeen uitwedstrijd te gen een sterken eerste klasser met een groote recette. Dat is de hoofdzaak, want kans op het winnen van den beker is uitgesloten. Ditmaal hebben deze mindere goden niet te klagen: het lot is hun gunstig gezind ge weest: zij hebben meerendeels gemakke lijke thuiswedstrijden in de tweede ronde met aldus een groote recette voor de vol gende ronde in het verschiet, Zoo krijgt de non-Leagueclub Workington bezoek van Kid derminster Harriers. van wie niemand ooit eerder gehoord had. Dartford (uit de Kent- League). dat twee weken geleden voor de verrassing van den dag zorgde door de vroe gere bekerwinnaars Cardiff Citv op eigen veld te verslaan, ontvangt Gainsborough Trinity, eveneens een groote onbekende. De amateurciub Soufhall zal het, met Newport, de .club var\ het. eiland.-.Wight, vermoedelijk wel klaarspelen en Margate heeft een thuis- match tegen Crystal Palace. Margate Is een z.g. „nursery" van Arsenal, dat wil zeggen, dat de jeugdige, voor League voetbal nog te jonge en onervaren spelers, die bij de Highbury-club te boek staan, on der leiding' van enkele veteranen, zooals de vroegere middenvoor Jack Lambert, in boven genoemde vereeniging to zamen gebracht zijn en in competitie-verband geregeld wed strijd-routine opdoen. Natuurlijk komen niet al deze spelers later in aanmerking voor een plaats in het Arsenal-toam. slechts de meest belovende worden in de reserves opgenomen en de rest wordt de gelegenheid gegeven een ander engagement te zoeken. Of zij dit vin den. is een andere kwestie en hierin schuilt een der grootste gevaren van het beroeps voetbal. de toekomst der jongeren, die na eenige jaren niet goed genoeg zijn voor een pïaats in League-voetbal. Volledigheidshalve dient echter te worden vermeld, dat ver schillende clubs hun nursery-spelers ver plichten. gedurende deze proef- en oplei dingsjaren tevens een ambacht te leeren. zoo dat zij althans niet geheel zonder kennis van een vak in de maatschappij komen. Margate slaagde er in de vorige ronde zoo waar in. onder aanvoering van Lambert den sterken derde klasser Queens Park Rangers met 3—1 uit te schakelen. Of haar dit ech ter met Crystal Palace ook gelukken zal, meenen we te- moeten betwijfelen. Aston Villa, dat Zaterdag 1.1. met 5—0 door Man-chestor City geslagen werd, had daags tevoren voor 6500 pond sterling den bekenden Sc'hotschen halfback Alec. Massie van Hearts overgenomen. Dit is de vijfde speler van naam. die binnen een maand door de Bir- minghamsche club wordt aangekocht en te zamen is daarvoor 24000 pond besteed, tot dusverre zonder resultaat. Twee jaar gele den gaf de Villa den hoogsten transferprijs, die ooit voor een Engelschen prof. betaald werd. nl. 10.775 pond voor den Poi-tsm'outh- spil Allen, die echter niet in het nieuwe milieu paste en thans in de reserves speelt. Ofschoon Aston Villa een der rijkste clubs van Engeland is en zich de weelde dezer aankoopen veroorloven kan. dient er toch op te worden gewezen, dat Everton eenige jaren geleden, teneinde degradatie te ont gaan. 20.000 pond besteedde, zonder dat des ondanks de laagste plaats werd ontloopen. De vijf nieuwe spelers der Villa zijn: Grif fiths iMiddlesbrough) en Massie 'Hearts', beiden halfbacks. Cummings (Partick Thistle) achterspeler en Palethorpe 'Wed nesday en Williams Huddersfieldvoor- waartsen. Opmerkelijk is. dat ondanks de slechte resultaten, de recettes niets te wen- schen overlaten, waarschijnlijk, omdat de 50.000 toeschouwers nieuwsgierig zijn naai de prestaties der nieuwe beroemdheden. Doch men weet. elf sterren maken nog geen suc cesvol elftal en men zal moeten afwachten, of de Villa den degradatie-dans ontspringt. Haar volgende match is een thuiswedstrijd tegen Arsenal, hetgeen een goede gelegen heid is om te toonen. wat het team nu ver mag. De Londensche kampioenen hebben tot nu toe slechts twee uitmatches gewonnen, doch staan toch nog op de vierde plaats. Het Oostelijk elftal, dat den üchtwedstrijd tegen Haarlem met 32 verloor, maakte een voldoenden, doch geen overweldigenden in- dru'k. Een der officials, die het team verge zelde, vertelde, hoe jammer het was, dat men niet meer jongere spelers in de ploeg had onsesteld. De cderen waren weliswaar hun plaats waard, doch het doel van der gelijke matches was toch, nieuw materiaal naar voren tè brengeh. Tot de besten in de Ernstig incident bij het afbreken van het spel. De belangstelling was Donderdagavond, bij den aanvang van de 29ste partij tusschen Euwe en Aljechin in de Militiezaal te Amster dam, overweldigend groot, hetgeen eigenlijk geen verwondering behoeft te wekken, indien men bedenkt, dat de spanning van deze match op haar hoogtepunt is gekomen. Op het Singel maakten de schaakenthousiaste: queue en de politie moest er aan te pas komen om de ongeduldigen tot kalmte te manen, daar het publiek slechts bij tien tegelijk werd binnengelaten. Om half zeven was de partij begonnen en anderhalf uur daarna stonden nog talloozen buiten in de koude re wachten in -de hoop nog binnengelaten te worden! In de zaal heerschte een nerveuze span ning. Aljechin bleek in een goede stemming te zijn. liet zich enkele malen met zijn beid' Siameesche katten fotografeeren, drukte vele bekenden hartelijk de hand. Toen hij voor de eerste maal van zijn bord opstond vroeg hij aan den wedstrijdleider ironisch: „Darf ich mit meinen Katzen reden?", waarop Kmoch repliceerde, dat hij daartegen niet het minste bezwaar zou kunnen koesteren In de groote zaal en in de verschillende bij zaaltjes verdrongen de honderden toeschoU' wers zich rondom de demonstratieborden en levendig werd elke zet gecommentarieerd. Hat was er benauwd, roezemoezig en het kwam ons onbegrijpelijk voor, dad de beide kam pioenen hiervan geen hinder ondervon den. Toen het fotografeeren wat al te veel ge schiedde verbood Kmoch als wedstrijdleide dit zeer terecht. De heer S. Landau teekent de volgend' analyses bij deze 29ste partij aan: Wit, Aljechin Zwart. Euwe. AIjcchinverdediging. 1. e2e4 Pg8—f6 Euwe wil zijn tegenstander met zijn eigen wapen bestrijden. Van het psychologisch standpunt bekeken was dit zeer juist gezien, immers hierop had de wereldkampioen zeker niet gerekend en dus ook geen voorbereidin gen kunnen treffen. De Aljechin-verdedigint is goed speelbaar en wordt door Euwe dikwijls in tournooien toegepast. 2. e4e5 Pf6—d5 3. d2d4 De solide opstelling. De opmarsch met den c-pion, welke als hoofdvariant geldt, is riskant. Aljechin mag tenslotte nier te veel risico's nemen, omdat met verlies zijn laatst' troeven uitgespeeld zijn. 3 .d7do 4. c2c4 Nu d7d6 gevolgd is. is deze zet goed 4 .Pd5b6 5. Pgl—f3 Het beste. Met f2f4 zou Wit te veel bloot geven en zijn Koningstelling erg ver zwakken. 7 5. Lc8vj-g4 Door de theorie aanbevolen. Grünfeld pro beerde het zwarte systeem te verbeteren me Lc8f5 echter zonder resultaat. 6. Lfle2 Ook dit wordt als de beste zet aangegeven. Spielmann probeerde tegen Rubinstein met h2h3 en na Lh5 g2—g4 en verkreeg toen een goed aanvalsspel. Maar latere partijen heb ben bewezen,., dat in plaats van Lh5 de zet Lxf3 Zwart een goed spel bezorgt. 6 .d6xe5 7. c4c5 Een onverwacht nieuwtje! Gewoonlijk wordt Pf3xe5 gespeeld. De tekstzet 'maakt geen ge zonden indruk en berust meer op tactische finesses. 7 .e5e4 Zwart vreesde zeker Db3 en daarom speelde hij niet Pb6d7. Euwe. die met remise tevre den kan zijn, vermijdt alle complicaties en vereenvoudigt liever de stelling. Deze afwik keling ziet er goed uit. 8. c5xb6 e4xf3 9. Le2xf3 Lg4—f3 10. Ddlxf3 a7xb6 Na lang te hebben nagedacht nam Euwe den pion. Tot interessante verwikkelingen zou Pb8c6 geleid hebben, waarop Wit d4ö5 zou moeten spelen. Zwart streeft nog steeds naar vereenvoudiging. 11. Df3xb7 Pb8d7 12. Lelc4 e7eo Zwart offert een pion om tot een snelle ontwikkeling te kunnen komen. De stand na 12.e7e5 was: X& A i m W' i i I i m IP 1P m i it 0 f Wm IsP Zwart moet om nadeel te vermijden tot dit pionoffer overgaan. Op Tc8 volgt Pc3 met de dreiging Pb5. Het is daarom de vraag, of de tiende zet van Zwart goed was, en of het niet beter ware geweest met Pc6 verwikkelingen te spelen of met c7c6 rustig af te wachten. 13. Lf4xe5 Pd7xe5 14. d4xe5 Lf8b4 15. Pblc3 Lb4xc3 Hierdoor bezorgt Zwart zijn tegenstander tenminste een zwakken pion. 16. b2xc3 O—O 17. O—O Dd8e7 Zwart heeft niet veel compensatie voor den verloren pion. 18. Tfl—el De7c5 Deze zet geschiedt niet om Dxc3 te dreigen, want als Zwart op c3 zal nemen, wint Wit pion c7, maar om met Tf8—e8 pion c5 aan te vallen, zonder dat deze met f2f4 gedekt kan worden. Ook Ta5 kwam in aanmerking. 19. Tel—e3 Ta8—a3 Wit heeft veel zwakke pionnen, zoodat er veel kans voor Zwart bestaat een hiervan te rug te winnen. 30. Db7—f3 Tf8e8 Nu moet reeds een pion vallen. Dc4 was eveneens zeer sterk. 21. h2—h3 Ta3a5 Het nemen op e5 was toch gevaai'lijk wegens Taldl. Zwart valt met den tekstzet nog maals e5 aan. 22. Tal—dl Dc5e7 Niet goed zou zijn Txa2 wegens Td7. Het indringen van den Toren moe: belet worden. 23. Df3—c6 Wederom dreigt Td7. Een aardige val. Op Txe5 wint Dxe8-r. 23. Ta5c5 24. Dc6d7 g7g6 Deze zet had al eerder kunnen geschieden Natuurlijk zou de ruil op d7 niet gunstig voor Zwart zijn. De toren zou op d7 te sterken druk uitoefenen. 25. f2—f4 Het is Wit dus toch gelukt zijn e-pion te behouden. Zwart heeft dus te vee! zetten ver loren door de manoeuvres met de Dame en Toren. 25. Tc5c4 26.Dd7xe7 Te8xe7 27. Tdld4 Tc4c5 28 Kgl—f2 De Koning begeeft zich naar het centrum. 28. c7c6. Maakt de zevende lijn vrij voor den Toren en dus is thans Ta7 mogelijk geworden. 29. a2a4 Te7—a7 30. Td4b4 b6b5 31. a4 x b6 c6 x b5. Indien het Zwart ook nog gelukt den b-pion tegen den c-pion te ruilen dan heeft hij nog goede remisekansen. 32. Ff2—f3 Ta7—c7 Op Ta7—a3 vreesde Zwart het indringen van den Witten Koning. Volgens meester Ma- roczy kwam ook Ta4 sterk in aanmerking. 33. Tb4—b3 Kg8—f8 Ook de zwarte Koning nadert het midden. 34. g2—g4 Bereidt f4f5 voor met verdere vernauwing. 34. Kf8e7 35. f4—f5 Anders komt de Koning naar e6. 35. g6 x f5 Ook onmiddellijk f7f6 was goed. 36. g4 x f5 f7—f6' Door dezen zet komt Zwart nog in het voordeel. Wit verliest een pion. 37. Kf3—f4 Op e5—e6 en e5 x f6 gaat de f-pion voor Wit verloren. Zwart heeft zich schitterend verdedigd en behoeft niets meer te vreezen. f6 x e5-f- Tc5 x e5 Tc7c5+ Ke7—f6 In plaats van zijn 41sten zet af te geven, deed Aljechin den zet voor het bord en-dwong Euwe zijn zet af te geven, waarover elders meer! De afgebroken stand luidt: Wit Aljechin: Ke4; Ta3; pionnen op c3. f5, h3. Zwart Euwe: Kf6; Tc5; pionnen b5, h7. Nabeschouwing. Aljechin opende, zooals men algemeen ver wacht had. met e2e4. En Euwe antwoordde met Pg8f6, de Aljechinverdediging. het wapen van den wereldkampioen. De opening verliep normaal tot den zeven den zet. Hier bracht Aljechin een nieuwtje, dat bij goed tegenspel niets opgeleverd zou hebben. Aanvankelijk vond Euwe de beste tegenzetten, maar door het idee bevangen, dat remise voor hem gunstig was. liet hij 10. Pb8c6 na en koos een kalme afwikkeling, wat hem later een pion kostte, echter niet zonder compensatie. Euwe had geoordeeld, dat van de ontstane drie zwakke pionnen een door hem teruggewonnen zou worden, maar toen hij de gelegenheid hiertoe kreeg scheen het hem te riskant en hij stelde dit uit. Alje chin echter forceerde door een serie goede zetten een Toreneindspel, voorafgegaan door Dameruil, waarbij hij zijn pluspion handhaaf de. Dit gedeelte speelde Euwe veel beter dan 't eerste. Hij deed alles wat mogelijk was om de partij te redden en inderdaad is het hem gelukt. Hij veroverde zijn pion terug, zoodat van een voordeel voor Aljechin geen sprake meer was. De party had remise gegeven kun nen worden, maar Aljechin prefereerde om door te spelen. In plaats van zijn 41sten zet af te geven deed Aljechin den zet voor het bord en dwong Euwe zyn zet af te geven. De partij wordt Vrijdagmiddag 3 uur in de Miiitiezaal te Amsterdam voortgezet. Aljechin speelt door. Het slot van de zitting van Donderdagavond der 29ste partij om het Wereldkampioenschap schaken, welke in de Militiezaal gespeeld werd heeft een heftig incident opgeleverd, dat de officials zoowel als de honderden toeschouwers in de grootste opwinding bracht. Tegenwoor dig waren mr. A. Rueb, president van den We reldschaakbond, jhr. ir. H. Strick van Linscho- ten, de heer B. J. van Trotsenburg en ver schillende andere autoriteiten op schaakge bied. De partij voerde na vry snellen ruil van alle lichte officieren tot een stelling, waarin Wit een pion meer had en alle Torens nog in het spel waren. Euwe die met zwart speelde, wist met zijn Dame en Torens druk te oefenen op twee pionnen van Wit. doch Aljechin speel de zoo fijn tegen, da' hij zich aan dien druk ontworstelde en ernstige tegenkansen kreeg. Hij verzuimde echter de sterkste voortzetting terwijl Euwe op zijn beurt nu zeer sterk te genspeelde. Juist bij den 40sten zet van Wit had Euwe den pion achterstand teruggewon nen en een volkomen remisestelling bereikt, waarover ook alle aanwezige schaakmeesters het eens waren. Toen Euwe zijn 40sten zet had gedaan, kwam de wedstrijdleider, de heer Kmoch. naar den wereldkampioen toe, om zijn af te geven 41sten zet te vragen en in een enveloppe te sluiten, zooals tot nog toe was geschied cn ook uitdrukkelijk was afgesproken. Tot groote verbazing van Kmoch deed Alje chin den 41sten zet echter op het bord. De teleurstelling over den duidelijken remise stand. dien Euwe had bereikt., had Aljechin klaarblijkelijk niet kunnen verkroppen. Hij was zichzelf niet meer meester en zat met een grijnslach aan het bord, toen hij de conster natie om zich heen zag. Want wat moest geschieden? De wedstrijd leider had het recht van ingrijpen, maar aar- zeide. omdat Euwe de bedaardheid zelve, rus tig aan het bord bleef zitten studeeren. „Als Euwe niet protesteert, wil ik niet in grijpen". zeide de heer Kmoch. maar zoowel de aanwezige schaakautoriteiten als het co mité vroegen zich in stygende verontwaardi ging af. wat er gebeuren moest. De spelers verwyderden zich van het bord en liepen in de kleine speelruimte rond, confereerende met dezen en genen. Kmoch eischte op dat oogenblik. dat Alje chin zyn 41sten zet die al op het bord stond, in couvert zou afgeven. Aljechin weigerde met de meeste beslistheid. Kmoch bracht hem on der het oog. dat hij daarmede het reglement voor den wedstryd overtrad. „Wijs my dan maar eens. waar het staat", zei Aljechin. En inderdaad, in de stukken was de bepaling niet te vinden, dat de partij r.a den 40sten zet zou worden afgebroken. Toen bleek echter, dat de afspraak daartoe, als een gentlemen-agreement, in tegenwoordigheid van spelers, secondanten en comitéleden voor het. begin van de match was gemaakt. Toch weigerde Aljechin en eischte voortzet ting van de partij, tot de speeltijd van 5 uren was verstreken. Dit was in strijd met de prac- tijk, tot heden gevolgd. Hij bleef echter op zyn stuk staan en voegde ieder, die hem be naderde, allerlei onhebbelijkheden toe. De heer Levenbach verklaarde aan het bord den 41sten zet niet te erkennen en in het openbaar zijn besluit te zullen mededeelen. „Dan gerf ik dsn wedstrijd op, als u dat in het openbaar zegt", was het opgewonden antwoord van Aljechin, die in hoogst nerveu- zen toestand rondliep. Euwe kwam ook bU hem praten, maar kreeg ten antwoord: „ik feliciteer u met het wereldkampioenschap, want ik speel met u toch niet verder". Niet tegenstaande dit een zeer onhebbelijke uitla ting was tegen Euwe, die zich als altyd uiterst correct had gedragen, negeerde Euwo deze uiting totaal. Ten einde raad riep het Comité den wed strijdleider, de secondanten en de spelers even in een afzonderlijk zaaltje byeen. het publiek in de grootste opwinding en verontwaardiging achterlatend. Aljechin's eigen secondant. Lan dau verklaarde "evenals alle andere officials, dat de wereldkampioen volkomen ongelijk had en indertijd het gentlemen-agreement had aanvaard. Aljechin zeide deze afspraak aldus begrepen te hebben, dat hij by den 41sten zet mocht afbreken, maar niet verplicht was het te doen. Het slot van deze hoogst onaangename ge schiedenis was dat Euwe zich bereid verklaar de zyn 41sten zet (dus van Zwart) af te ge ven, hetgeen tegen alle gebruiken inging, om dat Wit. altijd behoort af te geven. Maar Euwe, inschikkelijk als altyd, deed het. Landau maakte nog de opmerking, dat nu in ieder geval diende vastgesteld te worden, wat er bij de 3uste en laatste partij zou ge schieden. Aljechin zeide accoord te gaan, dat de partij dan in ieder geval bij den 41sten zet zou worden afgebroken. Daarop verschenen de spelers weer in de zaal. zetten zich achter het bord en Euwe dacht lang na over de stelling. Hij gaf zijn 41sten zet in couvert af. Aljechin had zijn jas alvast aangetrokken en keek toe. Toen Euwe opstond kreeg hij een donderen de ovatie, waartegen hij zich met een hand gebaar dringend verweerde. Maar de ovatie, zich uitdrukkend in een daverend applaus en een luid gejuich, zwol aan. Het publiek moest zyn emotie luchten. Nerveus en verlegen lachend stond de we reldkampioen tusschen de officials. Hij had in de conferentie apart Euwe nog de verzeke ring gegeven, dat hij niet de bedoeling heeft gehad hem Euwe van streek te brengen. Euwe heeft dit als een excuus aanvaard en nam met een handdruk atscheid van Alje chin. de afspraak makend, dat de narty mor genmiddag drie uur in de Militiezaal zou worden voortgezet. Zoo scheidden de kampioenen nog uiterlijk goed, maar het publiek heeft zyn verontwaar diging over de hoogst incorrecte houding van Aljechin niet onder stoelen of banken gesto ken. Aljechin verliet in gezelschap van zijn echtgenoote het gebouw door den achteruit gang in de Handboogsteeg, tot de deur uit geleide gedaan dooreen rechercheur in burger. Het is wel verschrikkelijk, dat een match, waarin uitsluitend met de schoonste geestelijke wapens gestreden wordt, en groo te intellecten elkanders krachten toetsen, zoo moet eindigen. Dat Aljechin de slag van het remise dezer 29ste partij zwaar trof, dat hij in den uitslag van de match, met een vol punt achter en nog maar één party voor den boeg, geen vertrouwen meer heeft, dat hij zijn we reldkampioenschap voelt wankelen, en daar mede zijn bestaan en zyn trots ziet breken, het is alles heel begrypelijk. maar het ver ontschuldigt zyn zeer betreurenswaardige houding niet. DAMMEN. COMPETITIE NEDERL. DAMBOND. Voor de 1ste en 2de klasse competitie van den Neder!. Dambond (afdeeiing noord) speel den te Zaandam de Damclub „Zaandam" II en in tegen de Haarlemsche Damclub II en III. De uitslagen luiden als volgt- Dame!. „Zaandam" II. Haari Damclub II. D. K. JupijnPh. G Amelung Jr. afgebr. J. H Botterweg—J. J. van Kesteren 0— 2 A. J. MankorM. van Leeuwen 20 J. GarensïroomP. H. Meure 11 G. van Dyk—J. J. Groenewoud 02 C. G. GrabUn—K. Olij 02 G. de Vries—J. Wielenga 0— 2 B. Visser—J. Zurel 1— l Jb. RondChr. Gerritsen 20 K. Kraaier—E. Sonnage 1— 1 Voorl. uitslag 7—11 Het eindresultaat wordt vermoedeiyk 123 voor de Haarlemsche Damclub II. Damcl. „Zaandam" III. Haarl. Damclub III K. Eldersen—C. Kool 0— 2 J. Dekker—A. Kiel afgebr. W. J. Langerels—I. Risseeuw afgebr. E. WeertL. Kisch 0— 2 A. de HaanG. Bakker 0— 2 W. H. WierdaA. Smit 20 J. Kuiper„Figaro" o2 P. van Heiningen—B. Henneke 1— i J. KrookW. J. A. Matla 02 A. v. d. TuinH. G. J. Andriessen 02 Voorl. uitslag 313 Het eindresultaat wordt vermoedehjk 15—5 voor de Haarlemsche Damclub III.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 11