B 1 U-lax-Ihlax Knikkerspel Welke vreugde bereid Wordt dr. Euwe werel d ka mpioen? kan worden. Hei Beiauytgksie 53e Jaargang No. 16097 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 13 December 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. \V. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOIVL UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM- ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post f3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. f 0.65, franco p. post 0.72V*. Bureaux: Grcote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 o Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIcN 1—5 regels f 1.75. elke regel meer f 0.35 Reclames 0.60 per regel Tarieven regelabonnementen op aanvraag Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.- Wijsvinger f 150 -, Elke andere vinger f 50.-. Arm- of Beenbreuk 1 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: - Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim ƒ75.- Verlies Wijsvinger f 75- Verlies andere vinger 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 13 December. Evenredig Kiesrecht. Het is enkele weken geleden dat de minis ter-president in de Tweede Kamer zijn plot- selingen feilen uitval tegen het stelsel der Evenredige Vertegenwoordiging deed. waar bij hij verklaarde het te verfoeien. Dit lokte nogal wat protest in de Kamer uit van die genen, die het niet mogelijk achten dit stelsel weer op te geven. Het effect van dr. Colijn's uitlating was intusschen niet geriijg. Ook de zoo veel gelezen prof. Huizinga had in de tweede uitgave van zijn brochure „Neder- land's Geestesmerk" al een scherpen aanval op E.V. ondernomen, waarbij hij de door voering van dit als wiskundig-juist bestem pelde stelsel een groote fout noemde en er vooral de aandacht op vestigde dat men een samenstel van zoo bewegelijke factoren als de politiek niet moet binden aan een zoo onbewegelijk systeem, dat den kiezer in de practijk geen voldoende besef van zijn in vloed en van de waarde van zijn stem geeft en het ontstaan van kleine partijen bevor dert. Men heeft inderdaad, tengevolge van dit stelsel, van de Tweede Kamer een staal kaart van verschillende meeningen gemaakt, waarbij het sinds jaren onmogelijk is geble ken een vaste regeeringsmeerderheid te vor men. Thans blijkt dat dr. Colijn's meening niet alleen als een persoonlijke uitlating beschouwd moet worden, want een invloedrijk man in zijn eigen partij als mr. S. de Vries Cz., oud-minis ter van Financiën en oud-wethouder van Den Haag, heeft gisterenavond in die stad voor een der districten van de A R. kiesvereeniging „Ne derland en Oranje" in denzelfden geest ge sproken. De rede van mr. de Vries, geheel aan dit onderwerp gewijd, was gebaseerd op de stelling: „Het algemeen en evenredig kies recht bevordert de politieke splijtzwam en ver zwakt het regeeringsgezag". Deze spreker viel dus niet alleen het evenredigheids-stelsel maar ook de algemeenheid van het kiesrecht aan. Ten aanzien van het evenredigheids-stelsel merkte hij op dat, ofschoon er in het Neder- landsche volk in hoofdzaak drie geestelijke stroomingen waarneembaar zijn, de huidige Tweede Kamer niet minder dan veertien of vijftien fracties telt. Zoodra de een of andere groep zich niet meer wel bevindt in de partij, waartoe zij geestelijk behoort, wordt een nieu we opgericht. Er bestaat geen partij meer, die niet in twee of drie groepen gesplitst is. Gaat dat zoo door, dan is het vrijwel onmogelijk een krachtige regeering te vormen, die steunt op een krachtige meerderheid van de Staten- Generaal. Mr. de Vries ontkende niet dat het districten stelsel ook zijn bezwaren heeft, omdat groote minderheden daarin vaak niet tot uiting ko men. Maar als geheel had dit toch veel aan trekkelijks en dat wel vooral omdat de kiezers zelf een woordje konden meespreken. Hij bleek van meening dat, indien er een kies recht zou kunnen worden gevonden, dat re kening zou houden met de z.i. drie of vier geestelijke stroomingen die in ons land be staan (n.l. de Chr.-Protestanten, de R.K., de Vrijzinnigen en de S.D.A.P.) een weldaad aan Nederland zou worden bewezen. Uit een rede als deze, volgend op de publi caties van prof. Huizinga, op den uitval van dr. Colijn en op een zeer scherp gesteld hoofdartikel waarin onlangs de Telegraaf het evenredig kiesrecht te lijf ging valt wel af te leiden dat een campagne voor wijziging van het bestaande kiesrecht op til is. Een feit dat als belangrijk dient gesignaleerd te worden. Overigens kan men als neutraal toe schouwer wel voorzien dat dit een gecompli ceerde aangelegenheid zal blijken te zijn. Juist de vele „imponderabilia" en de wisse lende factoren die de politiek beheerschen maken het onmogelijk in de practijk een kiesstelsel te vinden, dat als stelsel alge- meene waardeering geniet. Stelsels zonder gebreken bestaan zeer zeker niet, en zijn ver moedelijk ook niet denkbaar. Het is maar de vraag welke voor- en na- deelen men het zwaarst laat wegen. Waarbij tegen E. V-, door de bestrijders daarvan, wordt aangevoerd als overheerschend nadeel dat het de „working majority" (de effectieve regee ringsmeerderheid) die de basis van het par lementaire stelsel is. uitschakelt en dus leidt tot gebrekkige onvoldoende toepassing van dit stelsel. R. P. PHILIPSZENDER ZAL WORDEN VERSTERKT AMSTERDAM, 13 Dec. (A.N.P.) Naar aan leiding van de mededeelingen over een nieuwe PHOHI-zender vernemen wij, dat het inder daad in de bedoeling ligt de experimenteele Philipszender behoudens goedkeuring van de autoriteiten voor het doen van proefnemingen een belangrijk grootere energie te geven. Aan gezien. zooals bekend de PHOHI-programma's van tijd tot tijd ook over den PCJ-zender wor den uitgezonden, zal de PHOHI hiervan in direct kunnen profiteeren. De PCJ-zender blijft echter voorloopig te Eindhoven. Zegt Mussolini (It.): men moest mij dankbaar wezen, Dat ik den Abessijn eens goed de les wil lezen. En dat ik hem meteen eens grondig wil beschaven. Die wilden houden notabene nu nog slaven. Ik wil van hen een volk van louter vrijen maken En 't is verbazingwekkend, dat men dat durft laken. Nu laaft zich d' Abessijn aan mijn beschavingsbronnen, Italië's cultuur, zijn kunst en zijn kanonnen. Hoe kan dit Rassenras zich schooner zegen wenschen, Ondank is 's werelds loon voor waarlijk brave menschen, Voor mij gaat het per slot, men voele dit toch wel, Niet om de knikkers maar uitsluitend om het spel. Antwoordt de Negus (Ab.)ik kan 't maar niet zoo zien, Maar ik ben niet beschaafd, vandaar dan ook misschien. Ik zou nu maar het liefst in vrede verder leven, En aan den Abessijn mijn soort beschaving geven. Als mij de Volkenbond daarbij wil assisteer en, Dan zou ik dankbaar zijn en ik zou graag wat leeren. Ik wil den vreemdeling hier gaarne binnenlaten. Maar als concessionarissen, niet als soldaten Er wordt nu met kanon en mitrailleur geschoten, Is dat de juiste taal voor Volken- bondgenooten? Wij houden ons gedekt, het zijn geen slechte mikkers, 't Gaat bij mij niet om 't spel, maar enkel om de nikkers. P. GASUS. (Adv. lngez. Med.) De uitbreiding in Haarlem- West. Normaliseering van de Houtvaart. Het bijna dichtgegroeide gedeelte van de Houtvaart, tusschen de Munterslaan en de nieuwe brug tegenover de Ohmstraat heeft een flinke "verbetering ondergaan. Dit ge deelte is namelijk genormaliseerd, verbreed, uitgediept en passend bij de nieuwe omge ving aangelegd. De walkanten hebben een breed, schuin af loopend gazon gekregen dat straks, begroeid met gras, een frissche- en aantrekkelijke aanblik voor de omgeving zijn zal. Aan de Westzijde, op het sedert kort in exploitatie gebrachte bouwterrein, zijn in middels enkele flinke woonhuizen verrezen. Het tehuis voor ouden van dagen. Een dienstcommissie aangevraagd. Naar wij vernemen is. in verband met be zwaren er bij een deel van het personeel van het Tehuis voor Ouden van Dagen aan den Schotersingel tegen het aan een opzich ter van die inrichting verleende ontslag, een dienstcommissie aangevraagd. Deze is toegestaan. In de volgende week zal deze dienstcommis sie vergaderen. TOESTAND AAN HET FRONT ONVERAN DERD, MELDT BADOGLIO. ROME, 13 Dec. (A.N.P.) Maarschalk Badoglio seint het 70ste legerbericht: De toe stand is aan het geheele front zonder veran dering. INLANDSCHE VROUW DOOR EEN TIJGER VERSCHEURD. SOERABAJA, 13 December (Aneta.) Eerst thans wordt uit Kediri vernomen, dat een Inlandsche vrouw in de dessa in de buurt van Kediri, die zich naar de rivier begaf, op 8 De cember j.l. door een tijger is verscheurd. De lichaamsdeelen van de vrouw lagen over een afstand van 200 meter verspreid. De veldpo litie werd gewaarschuwd, doch deed vergeef- sche moeite den tijger op te sporen. Een be kend jager uit Kediri is toen ter hulp geroe pen. GOEDKOOP TELEFOON U6«U5«8 (Adv. lngez. Med.) De spanning op het uiterste Wanneer de beslissing is te verwachten. De 29ste partij in den strijd om het we- reldkampi ^enschap schaken, die Donderdag avond in de Militiezaal te Amsterdam be gonnen is, heeft nog niet de beslissing ge bracht. En ook bij de voortzetting die he denmiddag 3 uur begint, kan die nog niet verwacht worden. De stand was tot heden dr. Aljechin 1312 en dr. Euwe 14 1/2. Als Euwe de 29ste partij dus gewonnen zou hebben, zou hij de ver- eischte meerderheid van 15 1 '2 punt verkre gen hebben. Maar de partij is Donderdag avond in een remise-stand afgebroken. Het is dus wel waarschijnlijk, dat de partij he denmiddag in remise zal eindigen. Dan wordt de stand: Aljechin 14, Euwe 15. De beslissing ligt dan in de allerlaatste partij, de 30ste. Als Euwe die tot remise brengt of wint is hij wereldkampioen. Deze laatste partij begint Zondagavond in de Militiezaal te Amsterdam. Dan is natuur lijk buitengewone belangstelling te verwach ten. Die was er trouwens ook reeds gister avond. want de spanning is tot het uiterste opgevoerd Het incident van Donderdagavond Elders in dit nummer geven wij bij het verloop van de 29ste partij bijzonderheden over het incident dat Donderdagavond door het optreden van Aljechin verwekt is. Hij weigerde zijn 41ste zet zooals gewoonte is in couvert af te geven en speelde die op het bord. Wat ook het motief voor deze han deling van Aljechin geweest mag zijn. hij stichtte er ongetwijfeld groote verwarring door. Een der verslaggevers heeft gehoord, dat hij aan dr. Euwe die hem wilde overre den zich aan de bepalingen te houden heeft toegevoegd ..ik feliciteer u met uw wereld kampioenschap. want ik speel toch niet verder". Dr Euwe. als altijd uiterst correct, ne geerde deze uitlating totaal. Het incident is tenslotte opgelost door de tegemoetkomende houding van Euwe die (hoewel met zwart spelende) zijn 41ste zet ln couvert afgaf. Alle aanwezige schaakmeesters veroordeel den de incorrecte houding van Aljechin. Het nubliek. dat in spanning het verloop van het incident volgde bracht Euwe een spon taan aDolaus voor zijn sportieve houding. Na het incident heeft Aljechin aan Euwe verklaard, dat het niet zijn bedoeling ge weest is Euwe van streek te brengen. Euwe heeft dit blijkbaar als een excuus -anvaard en heeft met een handdruk van Aljechin afscheid genomen tot hedenmiddag. Het is de vraag, of dit incident eenigen in vloed op het verloop der 29ste partij heeft. Aljechin had zijn zet moeten afgeven. Dan had Euwe den tijd gehad om te denken over de be.7te voortzetting tot hedenmiddag. Nu heeft Aljechin dit voordeel. Het is evenwel niet te zeggen of dit veel verschil maakt, want oppervlakkig beoordeeld ligt de voort zetting voor zwart (Euwe) voor de hand, na melijk het nemen van de witte pion f5. Maar het is niet onmogelijk dat er in den stand een adertje onder het gras zit. Wit kan dan den zwarten koning schaak geven met kasteel a6. Euwe kan dan met zijn ko ning vluchten naar g5 om ook zijn kasteel te dekken. Als Aljechin dan weer schaak geeft met pion h4, kan de witte koning naar g4. waardoor een einde komt aan den aanval van wit, terwijl de partijen dan pre cies evenzeel stukken hebben. Euwe heeft evenwel lang over zijn 41ste zet (in couvert afgegeven) nagedacht, zoodat hij blijkbaar de voortzetting nog niet zoo eenvoudig vond. Wij hebben onze meening evenwel getoetst aan die van onzen schaak medewerker den heer A. D. de Groot, schaak kampioen voor Haarlem, die het volkomen met ons eens was. De verwachting was dat Aljechin de partij remise zou geven. Dit is dan ook door Euwe aangeboden, maar Aljechin heeft het ge weigerd Blijkbaar ziet Aljechin dus nog winstkansen. Dit kan voor Euwe aanleiding geweest zijn eerst nog goed over den stand na te denken voor hij zijn 41ste zet opgaf. Als de partij verloopt zooals wij hierboven schreven, kan Aljechin daarna met zijn kasteel de zwarte pion op h7 gaan aanval len. maar ook daartegen zijn voor zwart vol doende afweermiddelen. EEN ONGEWOON CIJFER. De meeste dagbladen plaatsen advertenties van Vraag en Aanbod. Slechts zeer enkele echter bereiken een aan tal van 40.000 per jaar. Geen wonder, want dat aantal is niet gering. Ons blad bevatte er in 1934 niet minder dan 41841. En in de 11 maanden, tot en met November van dit jaar 40647. Over 1935 wordt het totaal dus zeker weer hooger dan over 1934. Profiteert U er bij gelegenheid ook van? Door de Kerstinzameling voor de Stille Armen. De kinderen vroegen: ..krijgen wij nu met Kerstmis echt krentenbrood? 1 Het woord is aan.... Meyboom Offers doen dan alleen pijn, wanneer onze liefde niet groot genoeg is. Verleden jaar is door de Kerstinzameling voor de Stille Armen in onze stad veel leed verzacht. Aan eenige honderden gezinnen die daarvoor na controle in aanmerking kwamen werd een couvert overhandigd. Het bedrag was niet groot; als het had moeten dienen om den nood te bestrijden zou het niet meer geweest zijn dan een droppel water op een gloeiende plaat. Als men immers zit met hy- potheekzorgen, achterstand bij de belastingen, onbetaalde rekeningen van leveranciers, en- zoovoort. dan helpen één of twee tientjes niets, maar wel is daarmee nog veel te doen als er geen brood in de kast en geen brandstof in de kachel is. De bedoeling van deze Kerstgave is dan ook niet daarmee een enkele schuldeischer voor luttele dagen tevreden te stellen door hem wat af te betalen. Een leverancier die met het lot van het gezin begaan al veel op crediet geleverd heeft, zal van dit geld niets willen hebben. Want daarvoor is het immers niet bestemd. Het geld wordt ingezameld en gege ven met de bedoeling, dat de Stille Armen in staat zullen zijn de komende feestdagen even uit de kwellende zorgen te komen. Bij een warme kachel te zitten en zich ook weer eens gezellig om een welvoorziene tafel te scharen. Het wordt natuurlijk geen maaltijd met een Kerstgans en andere dure heerlijkheden, maal ais iemand zooals velen helaas in weken of maanden geen warm eten heeft geproefd, wordt een eenvoudig menu een koningsmaal! Het vorig jaar schreef een vader die de Kerst gaven ontvangen had. dat zijn kinderen, met stralende oogen, gevraagd hadden: „krijgen we nu met Kerstmis echt krentenbrood Natuurlijk moeten de gelukkigen nu zij wat geld hebben te besteden de hen getrouw ge bleven leveranciers niet vergeten! Verleden jaar is de Kerstgave door enkele personen, die zich daarvoor beschikbaar ge steld hadden, aan de Stille Armen uitgereikt,, waarbij natuurlijk alle kieschheid betracht werd. In den avond werd aangebeld zoodat niemand anders daarvan iets bemerkte. Een der bezoekers werd door een dienstbode in een groote marmeren vestibule gelaten. Zou hij zich misschien in het huisnummer vergist hebben? De bewoonster kwam. Zij nam de en veloppe in ontvangst, kon van aandoening niet spreken, maar barstte in snikken uit. Dankbaar drukte zij den brenger de hand. Later bleek hem. dat de bewoners van dit groote huis door de crisis sterk achteruit ge gaan waren. De familie zorgde voorloopig nog voor de betaling der hypotheek en betaalde ook de dienstbode, omdat de vrouw die zieke lijk was niet zonder hulp kon. Alles werd dus voor het uiterlijke intact gehouden, omdat ge hoopt werd, dat de man binnenkort 'weer een betrekking zou krijgen. Maar bij al die uit wendige luxe had het gezin het op dat moment toch zeer. zeer arm. Er kwam heel weinig op tafel en de kolenvoorraad was ook schraal. De familie spijkerde bij wat zij kon, maar aan de vaste lasten ging het meeste weg. Nu kon men ook daar in dat groote huis wat Kerstvreugde genieten Dezelfde bezoeker kwam ook bij een midden standertje, wiens zaak door de crisis bijna ten gronde was gegaan Dankbaar nam hij de en veloppe aan, zeggend: „wat heerlijk, wij had den anders met de Kerstdagen geen eten ge had Alle bezoekers hebben verleden jaar de overtuiging gekregen, dat de menschen die de Kerstgave ontvangen hebben den steun drin gend noodig hadden. Het geld was goed, zeer goed besteed. Al worden de Stille Armen door deze Kerst gave niet van hun zorgen bevrijd en al is het waar dat na de wat blijde feestdagen de el lende hen weer bespringen zal. zij zijn toch dank zij het medegevoel der weldadige stad genooten even uit de neerdrukkende ellen de gekomen, niet alleen door de kachelwarmte en het warme eten. maar vooral ook door de warmte die sprak uit het medegevoel van stad- genooten. die voor deze Kerstgave een offer brachten. Dat zal hen troosten, kracht geven om hoop op betere tijden te blijven koesteren Nu is het aantal Stille Armen in onze stad naar ingewijden verzekeren nóg grooter dan verleden jaar. Wil het Comité dus in staat zijn ln die hon derden gezinnen ook nu eenige blijdschap te brengen, dan moet er véél binnen komen. Veel groote en kleine giften. De giften kunnen bezorgd worden aan onzi bureaux Groote Houtstraat 93 en Soenda plein 37. Ons Gironummer is 38810. W. TYMANN t Plotseling overleed Donderdagmiddag op 63-jarigen leeftijd de heer W. Tymann. die gedurende enkele jaren Stationschef der Ned. Spoorwegen te Haarlem is geweest (van 1923 tot 1927) en met pensioen te Overveen een rustigen ouden dag genoot. De verledene was op jeugdigen leeftijd Stationschef te Twello, vervolgens te Purmerend, Amsterdam (Riet landen) Zandvoort en Haarlem. Het was eer. spoorman van den ouden stempel en stond bij zijn superieuren en zijn ondergeschikten hoog in aanzien. De crematie zal plaats hebben as. Maandag te Westerveld, na aankomst van trein 14.14. De Oostzeelanden confereeren Overeenstemming over de algemeene richt lijnen der internationale politiek. RIGA, 11 Dec. (Reuter). De conferen tie der Oostzeelanden werd Woensdagavond beëindigd. Na afloop werd een officieel communiqué gepubliceerd, dat na het Italiaansch-Abes- synisch conflict en de actie van den Volken bond te hebben aangeroerd, constateert dat er een algemeene vereenstemming tusschen de drie landen bestaat met betrekking tot de op vattingen aangaande de. algemeene proble men der internationale politiek. Verder wordt er de trouw aan het Volken bondspact bevestigd. Een gemeenschappelijke actie langs diplomatieken weg wordt aange kondigd tot voorbereiding der verkiezing van een vertegenwoordiger der Oostzee-Entente in den Volkenbond te Genève. De minister van Buitenlandsche Zaken van Estland, Se- liama. legde een verklaring af. waarin hij mededeelde, dat de afgevaardigde geen con crete kwesties hadden besproken, doch er de voorkeur aan hadden gegeven van gedachten te wisselen over den internationalen politie- ken toestand, waarbij men tot overeenstem mende zienswijze kwam. De leider van de Letlandsche regeering, Ul- manis. verklaarde met betrekking tot het Oostpact, dat dit op het oogenblik slaapt en men daarover in de toekomst, zal spreken. Dr. Kortenhorst blijft lid der delegatie. Zoolang de Regeering hem wil handhaven. In een bericht Donderdagavond in „Het Volk" opgenomen, word mededeellng gedaan, dat dr. Kortenhorst geen deel meer zou wen schen uit te maken van de Nederlandsche delegatie, die met de Duitschers over een handelsovereenkomst onderhandelt. Het Alg. Handelsblad heeft dr. Kortenhorst gevra<ogJ, wat hiervan waar was. Deze verklaarde cate gorisch, dat het bericht geheel en al uit de lucht gegrepen is, dat hij geen ontslag als lid der delegatie heeft gevraagd, en nog steeds deel van haar uitmaakt. Hij is evenmin van plan om tot een ontslagaanvrage over te gaan. Zijn standpunt is. dat hij zich in dezen volkomen passief hoeft te gedragen en dat. gelijk hij al vroeger heeft medegedeeld, de beslissing niet bij hem, maar bij de regeering ligt. Bij haar, zoo besloot dr. Kortenhorst het onderhoud, berust de verantwoordelijkheid voor mijn al of niet lid blijven van de de legatie. De behandeling van het olie-embargo t« Genève is uitgesteld. nag. 4 In Egypte is de grondwet van 1923 hersteld. pag. 4 Chapapricta heeft opnieuw dc opdracht ge kregen tot het vormen van een Spaansch kabinet. pag. 4 Tweede Kamer over onderwijs. pag. 3 Eenige Ossenaren zijn wederom door de Bos sche rechtbank veroordeeld. pag. 3 Verschillende verkeersdelicten voor de Haar- lemsche Rechtbank. pag. 6 Ernstig incident bij. dc 29ste schaakpartij, die wellicht remise zal worden. pag. 11 Laatste Berichten pag. 7 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Evenredig Kiesrecht. pag. 1 A. A. Matris: Studenten-studiën. pag. 3 Speciale correspondentie: Zal Mussolini tegen voorstellen doen. pa„ 4 Henry A. Th. Lesturgcon: De loterij door alle eeuwen. pag. 4 Van onzen Berlijnschcn correspondent: De rol der S.S. in het Duitsche Rijk. pag. 13 Van onzen Weenschen correspondent: Oosten rijk en de Nederlandsche kaas. pag 13 Lectuur voor de Jeugd. pag. 13 Sport in 't kort. pag. 11 Voor de Jeugd. pag. 9 en 10

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1