rSevekSislets' f29.- SMOKING COSTUUMS DE BILT Wales Anthraciet V R IJ D "AG 13 DECEMBER '1935 HXSRCE M'S D A"'G B E AD 2 De overplaatsing Ingenieurs. Zaak komt niet in hooger beroep. Het bestuur van het Nat. Verbond van Ge meente Ambtenaren schrijft ons: Naar aanleiding van de uitspraak van het Scheidsgerecht voor de ambtenaren in dienst der gemeente Haarlem in de zaak van de overplaatsing van een tweetal gemeente-inge nieurs aldaar, welke overplaatsing naar het oordeel van het Scheidsgerecht een vraag van beleid is, die uitsluitend tot de bevoegdheid van Burgemeester en Wethouders van Haar lem behoort, vernemen wij dat beide ingeni eurs hebben afgezien van het instellen van hooger beroep bij den Centralen Raad van Beroep te Utrecht. De grondslag van hun beroep bij het Scheidsgerecht was de interpretatie van een artikel van het Ambtenarenreglement/tvolgens hetwelk de ambtenaren verplicht zijn op last van Burgemeester en Wethouders werkzaam heden te verrichten in ongeveer gelijken rang bij een anderen tak van dienst. De betrokken ingenieurs waren van oordeel dat dit artikel uitsluitend van toepassing is op een tijdelijke waarneming van werkzaam heden: slechts als men het artikel een uit breiding zou geven, geheel buiten de grens van zijn natuurlijke strekking, zou een maat regel als een duurzame overplaatsing kunnen worden getroffen op grond van dit artikel. Bij de behandeling van deze zaak voor het Scheidsgerecht is boven twijfel komen vast te staan, dat Burgemeester en Wethouders van Haarlem inderdaad slechts tot tijdelijke overplaatsing hebben besloten, uitsluitend op grond van het belang van den dienst. Aangezien hiermede de grondslag van het beroep is komen te vervallen en mede gelet op het feit, dat vragen van beleid inderdaad onttrokken zijn aan den administratieven rechter, hebben de bedoelde ingenieurs be sloten van hun recht van hooger beroep geen gebruik te maken. UITSLAG VEILING. Uitslag der veiling, gehouden in ,,'t Nota rishuis" op Donderdagavond. Het huis met erf en tuin te Haarlem aan de Scheeperstraat no. 44. f 2385, J. J. Bonfrer. De villa met erf en grond te Heemstede aan de Constantijn Huygenslaan no. 1, f 8725, Mevr. A. SchaapKrul. Een heerenhuis, erf, voor- en achtertuin met schuur te Haarlem aan de Julianastraat no. 22, hoek Mecklenburgstraat, f 6655, G. P. Geukers q.q. Een pakhuis met erf te Haarlem aan de Lange Margarethastraat no. 16, f 850, J. H. v. d. Pol q.q. Een huis en erf te Haarlem aan het Klein Heiligland no. 23, f 1770, A. v .d. Putten q.q. De garage met werkplaats, pa.khuis, erf en afzonderlijk opgaande bovenwoning te Bloe- mendaal aan den Bloemendaalscheweg nos. 68, f 13000, A. Cassee. Het huis met erf en tuin te Haarlem aan den Wagenweg no. 86, f 6900, A. S. v. Nierop. Een woonhuis, erf voor- en achtertuin met schuur te Haarlem aan de Oosterstraat no. 51, f 3250. H. A. Dingboom q.q. Een woonhuis met erf en tuin te Haarlem aan de Brouwerstraat no. 70, f 1720, J. E. M. Poulen q.q. Een winkelhuis met afzonderlijk opgaande bovenwoning en erf te Haarlem aan de Ursu- lastraat no. 9 zwart en rood, f 2410, B. E. van Tijn q.q. Een winkelhuis met afzonderlijk opgaande bovenwoning met erf te Haarlem aan de Ge neraal Cronjéstraat no. 13 zwart en rood, f12.175. W. F. Hupkens q.q. Het heerenhuis met schuurtje, erf en tuin te Heemstede aan de Jacob van Campen- straat no. 24, f 5625, J. C. Kohier. Een heerenhuis met erf en tuin te Haar lem aan de Joh. van Vlietstraat no. 82, f 4950, opgehouden. Een huis en erf aan de Javastraat no. 31 te Haarlem, f 2890, J. P. v. d. Nouwland. ZEVENDE DAGS BAPTISTEN. Zevende Dags Baptisten Gemeente, lokaal Parklaan 21: Iedere Sabbat (Vrijdag-)avond 8.30 uur: Bijbelbespreking. Iedere Sabat (Zaterdag-)morgen 10 uur: Openbare Samenkomst. Allen welkom. Zit plaatsen vrij. de betere brandstof VOOR HAARD OF KACHEL afm. 15120 (1V1 1.95 p. H.L. 22 35 (III) 2.25 30 50 (II) 2 35 VOOR CENTR. VERWARMING afm. 8115 p. 1000 K.G. 15 50|80 23 - Ook alle andere soorfen huisbrand 3RANDSTOFFENHANDEL „DE SPAARNESTAD'1 Fr. Varkenmarkt 6 10 Spaarnebij Viaduct TELEFOON >4164 - 22573 (Adv. Ingez. Med.) DE ONDERSTEUNDEN WORDEN VERPLICHT LID TE ZIJN VAN EEN ZIEKENFONDS. Als gevolg van een besluit van Burgemees ter en Wethouders te Haarlem werd aan per sonen die geen lid van een ziekenfonds zijn en ondersteuning ontvangen van Maatschappe lijk Hulpbetoon of van den Gemeentelijken Dienst der Werkloosheidsbestrijding, de vol gende circulaire thans gezonden: „Door Burgemeester en Wethouders is be sloten, dat met ingang van 1 Januari a.s. op de ondersteuning van hen, die geen lid van een ziekenfonds zijn, een bedrag zal worden Ingehouden, gelijk aan de verminderde premie welke door ondersteunden, die lid zijn van een ziekenfonds, moet worden betaald. Voor zooveel bekend, zijt ge geen lid van een ziekenfonds en in verband daarmede deel ik u mede, dat deze regeling op Uw onder steuning zal worden toegepast, tenzij U als nog vóór 20 December a.s. aan het bestuur uwer organisatie, via welke U gesteund wordt, bewijs van lidmaatschap van een ziekenfonds overlegt. Een uitzondering kan worden gemaakt voor hen, die tot dusver op eigen kosten zorgen voor geneeskundige hulp en hiervoor ook tijdens de verdere ondersteuning zullen zorgen mits voor genoemden datum aan het bestuur uwer organisatie, de laatste voor voldaan ge- teekende doktersrekening wordt overlegd". Haarlemsche Hypotheekbank. Afscheid van Mr. A. S. Miedema. Mr. A. S. Miedema. Gisteren werd ten kantore van de Haar lemsche Hypotheekbank een buitengewone vergadering van aandeelhouders der ven nootschap gehouden. In deze vergadering, drukker bezocht dan gewoonlijk, werd op voorstel van den Raad van Toezicht aan Mr. A. S. Miedema, oudsten directeur der vennootschap op zijn verzoek, op de meest eervolle wijze met ingang van 1 Januari a.s. het gevraagde ontslag verleend. De presilent-oommissaris rnr. J. Woltman spi-ak een warm woord van waardeering voor de groote diensten gedurende 32 jaar aan de hypotheek bank bewezen. Hoezeer den wensch verstaande thans zijn taak aan jongere krach ten over te dragen, zouden commissarissen toch de ervaring van den heer Miedema voor de bank behouden. Wanneer in de eerstvol gende voorjaarsvergadering den heengaan- den directeur décharge voor zijn beheer zal zijn verleend, hoopt hij, dat de heer Miedema zich beschikbaar zal stellen, wanneer hem door aandeelhouders het commissariaat der vennootschap wordt aangeboden. De heer 't Hoen, een der oudste vertegen woordigers der Bank vroeger te Purmei"end, uitte zijn waardeering voor de aangename samenwerking en sprak namens aandeelhou ders een woord van dank tot den heer Miede ma. Mi", Miedema, beide sprekers dankende voor de uitgesproken woorden van waardee ring bracht dien dank voor een deel over op hen die lang voor zijn komst de grondslagen voor de hypotheekbank hadden gelegd. Voorts zou hij niet kunnen hebben bereikt wat tot stand is gebracht, zonder de gelukkige samen werking met commissarissen, mededirecteu ren, vertegenwoordigers, maar vooral ook dank zij den arbeid van de dagelijksche medewerkers ten kantore. Hij zelf deed niet meer dan van hem verwacht mocht worden. Hierna werd overgegaan tot behandeling van het tweede punt der agenda, waarbij con form het voorstel van commissarissen, door aandeelhouders het salaris werd vastgesteld voor den nieuwen directeur mr. de Groot van Embden. DIEFSTAL VAN KONIJNEN. Door een tuinder is Donderdag bij de poli tie aangifte gedaan, dat uit o?n schuurtje, staande op zijn tuin aan de Leidschevaart drie konijnen zijn gestolen. DE RIJWIELDIEFSTALLEN. In de afgeloopen week zijn hier 12 rij wielen gestolen. Ook werden vele rijwiel plaatjes ontvreemd. ONVOORZICHTIG DEN WEG OVER GESTOKEN. Donderdagmiddag vier uur stak de 64-jarige heer W. op den Wagenweg plotseling vóór een stilstaande auto den weg over, zonder op het verkeer te letten. Hij werd aangereden door een motorbakfiets, waarvan de bestuurder kalm. reed en signalen gaf. Dit werd echter door den heer W. niet gehoord omdat hij doof is. Hij viel en kwam met het hoofd tegen den bak aan, waardoor hij gewond werd. Door le den van den Ongevallendienst werd hij per ziekenauto naar het Diaconessenhuis ver voerd, waar hij ter observatie is opgenomen. Er bestaan geen levensgevaar. SERENADE. De Harmonie Muziekvereniging „Apollo", directeur de heer J. van Baaren, zal a.s. Maandagavond van 8—9 uur een serenade brengen aan het gouden echtpaar Van Reep, Amsterdamstraat 3 I. SERENADE. Dans-Instituut H. Kwekkeboom. We herinneren er aan, dat heden Vrijdag avond ter eere van het zilveren feest van bo vengenoemd Instituut een Serenade gebracht zal worden door het Haarlem's Fanfare Orkest „Kunstgenot", directeur de heer Henri Schulp- zand. Het orkest komt met een bezetting van 35 musici, plus het corps tamboers. Te 7.45 uur stelt het orkest zich op aan de Nassaulaan, vanwaar te acht uur met Marsch-muziek naar het Instituut aan de Nieuwe Gracht wordt ge marcheerd. Daar heeft de Serenade plaats tot 9 uur. Na afloop wordt langs dezelfde route terug gemarcheerd. HAARL. MIDDENSTANDS OPERETTE VER. VOERT DOLLARPRINSES OP. De Haarlemsche Middenstands Operette Vereeniging heeft voor haar optreden in het openbaar, hetwelk a.s. Zondagavond zal ge schieden. gekozen het bekende werk van Leo Fall, De Dollarprinses. De leden van het Haarlemsche Salonorkest zullen muzikale medewerking verleenen. Ar tistiek leider is de heer Joh. van 't Vlie. PKOPAGANDA-AVOND DER N.C.G.O.V. Voor het juiste begrip vestigen wij er de aandacht op. dat het de afdeeling Haarlem- Noord van de Ned. Christ. Geheelonthouders Vereeniging is, die hedenavond een propa ganda-avond zal houden. WEIHNACHTS ORATORIUM. Voor leden en vrienden der Evangelische Broedergemeente zal Zondagavond 15 Decem ber In het kerkgebouw aan de Parklaan onder leiding van Bets Nederkoorn Schütz' Weih- nachts Oratorium voor soli, koor en orkest worden uitgevoerd. Een groot aantal solisten verleent medewerking. ZIE DE ETALAGE CROOTE HOUTSTRAAT 36 (Adv. Ingez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 773.8 m.M. te Aberdeen. Laagste barometerstand 751.8 m.M. te Vardö. en voorspelt: Meest zwakken Oostelijken tot Noordooste lijken of Noordelijken wind. Gedeeltelijk be wolkt. Weinig of geen sneeuw. Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Uit het Buitenland Temperatuur onder of om het vriespunt. De hooge druk neemt over Scandinavië langzaam en gestadig in beteekenis af. Ook over de Britsche Eilanden blijft de barometer langzaam dalen. De stijgingen die gisteren over IJsland werden gemeld zijn van weinig beteekenis gebleken. Thans schijnt in het Westen een nieuw lage drukgebied te naderen. Verder veranderde de drukverdeeling nog weinig. De depressie in de Poolzee brengt over Noord-Scandinavië nog zwaren neerslag Het weer in het hooge drukgebied blijft som ber. Slechts over het Zuiden van ons land België, Noord-Frankrijk en de Duitsch Rijn vlakte is het helder.' Uit Polen, Oost-Frankrijk en zelfs uit Noord-Italië wordt sneeuw ge meld. De ochtend-temperaturen zijn over bijna het geheele gebied gedaald. In Oost- Polen is de vorst thans matig. Over Duitsch- land, Zwitserland en bijna geheel Frankrijk is zij licht. Strenge vorst komt nog plaatselijk in Zweden voor. Blijkens de vliegtuïgwaar- nemingen is in Midden-Duitschland in de hoogere luchtlagen de temperatuur weer ge stegen. Een vrij warme luchtmassa vloeit over de benedenste koude lagen heen. Op de grens van deze luchtmassa's bevindt zich de wol kenlaag welke de nachtelijke uitstraling ver hindert. Ten onzent is weinig verandering in den weerstoestand te wachten. De wind zal wat verder afzwakken en wellicht naar het Noor den krimpen. De temperatuur blijft iets onder of om om het vriespunt. Thermometer 10 December: Hoogste gisteren 36 F. Laagste heden nacht 32 F. Hoogste heden tot 12 uux 36 F. Barometer Stand van heden 766 m.M. Vorige stand 769 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: CAREL VAN HUIZEN, Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 13 December. Bevallen 10 December: G. N. v. d. Stolpe Wielaard, z.; C. C. TeunissenMommer, 2 d.: 12 December: M. BakkerManten, d.; J. Steenken—Hessen, d.; J. M. RietmanKoot, d. Overleden 12 December: H. F. W. Tijmann, 63 j., Groote Markt; H. Meeuwig, 87 j., Prin- sessekade; R. Schoustra, 76 j., Zoetestraat; S. C. v. d. LaanBoeré, 77, Casteleijnstraat. Nieuwe brandspuit kon meteen goed dienst doen! Bij grooten brand te Dongen. Donderdagavond omstreeks half acht wer den enkele voorbijgangers in de Hooge Ham, de hoofdstraat van Dongen, een ontzettende rook gewaar, welke kwam uit de leerfabriek van de N.V. Johan Rompa. Bijna op hetzelfde oogenblik schoten met een doffen kns'1 de vlammen door het dak van het fabrieksgebouw en in enkele minu ten tijds stond het tien meter hooge en on geveer vijftig meter lange perceel in brand. De nieuwe motorbrandspuit der gemeente Dongen, die 's avonds voor het eerst dienst deed. was in zeer korten tijd ter plaatse en gaf onmiddellijk met zes stralen water. Het voorste gedeelte van de fabriek brand de geheel uit. De achterste helft werd be houden door de aanwezigheid van een brand muur en door het It ar de werken der brand weer, die ook de woonhuizen, welke op kor ten afstand van de fabriek staan, wist te sparen. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Tien arbeiders, die op de fabriek, welke op halve kracht draait, werkzaam zijn, komen door den brand zonder werk, aangezien alle machines zijn vernield. Een afzonderlijk telefoonnet- Santpoort. Van midden 1936 af. Het Hoofd van het Telefoondistrict de heer J. Boer, heeft aan de aangeslotenen aan het locale telefoonnet Haarlem medegedeeld, dat het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie voornemens is geleidelijk de noodige maatregelen te treffen, teneinde het telefonisch verkeer, gelijk nu i*eeds voor Haarlem geschiedt, in het geheele land zoo veel mogelijk automatisch af te wikkelen. Deze automatiseering zal zich niet alleen uit strekken tot de locale netten, doch ook door werken in het interlocale verkeer, in verband waarmede te zijner tijd alle aangeslotenen in de gelegenheid zullen worden gesteld dag én nacht op snelle wijze in telefonische ge meenschap met elkaar te treden. Deze algeheele reorganisatie op telefoonge- bied moet hier en daar gepaard gaan met een rationeele groepeering van de locale aanslui tingen. De in dit opzicht voor het tegenwoor dige telefoonnet Haarlem noodige verande ringen bestaan in de vestiging van een afzon derlijk telefoonnet Santpoort en overbrenging naar dat net van alle aangesloten perceelen, welke binnen het gebied van dit nieuwe net zijn gelegen, en thans aan het telefoonnet Haarlem verbonden zijn. De vestiging van het telefoonnet Santpoort zal vermoedelijk omstreeks midden 1936 haar beslag krijgen. Voor de aangeslotenen te Santpoort zal de verandering gepaard gaan met een verlaging van het telefoonabonnement met f 18 per jaar, zoodat het minimum-abonnementsbe drag dan f 2.50 per maand zal bedragen. Voorts zal, tengevolge van de vaststelling van een afzonderlijk minimum-tariefsgebied voor het net Santpoort, voor de perceelen aldaar, waarvoor thans afstandsgeld verschuldigd is. dit worden verlaagd of geheel komen te ver vallen. Verder zal voor een telefoongesprek in het interlocale verkeer der aangeslotenen tusschen de netten Haarlem en Santpoort, verschuldigd zijn 6 cent per 3 minuten of een gedeelte aarvan. Zoo spoedig mogelijk zullen zij, wier aan sluiting als gevolg van de hiervoren genoemde veranderingen naar het nieuwe net Santpoort moet worden overgebracht, daarvan mede- deeling ontvangen, onder opgaaf tevens van het nieuwe nummer, dat aan hun aansluiting zal worden toegekend. ROYAL WELSH LADIES' CHOIR. Het Royal Welsh Ladies' Choir, onder leiding, van de 77-jarige dirigente Clara Novello Da- vies, dat hedenavond optreedt in den Stads schouwburg, heeft Donderdagmiddag een paar nummers ten gehoore gebracht in het Diaco nessenhuis, hetgeen door de patiënten zeer wedr gewaardeerd Des avonds zong het koor in het St. Elisa beths Gasthuis. Ook hier toonden de patiën ten zich ten zeerste erkentelijk INTERNATIONALE ROODE HULP. Dinsdagavond 17 Dec, zal door bovenge noemde organisatie een openbare vergade ring worden gehouden in het gebouw van den Protestantenbond aan de Jakobstraat. Abr. Simon de Jong zal spreken over „Tweeërlei recht", Martien Beversluis over „Nazi-cultuur" en Homma over zijn ervarin gen aïs gedelegeerde naar het graf van den onlangs in Duitschland terechtgesteld en Fiete Schlilze. HEEMSTEDE De Gemeentebegrooting van 1936 bekeken. Vergadering R.K. Staatspartij Donderdagavond vergaderde de afd. Heem stede der R.K. Staatspartij onder voorzitter schap van den heer J. v. d. Weyden, In zijn openingswoord spoorde de voorzitter de aan wezigen aan, een abonnement te nemen op het propagandablad „De Opmarsch". Voor de samenstelling van een nieuw regle ment zal een voorbereidende commissie wor den benoemd, bestaande uit 1 lid van de Hanze, 1 lid uit de burgerij, niet behoorende tot de Hanze, 2 leden van den R.K. Volksbond, 1 intellectueel en l groot-werkgever. Hierna kreeg de heer B .Tli. Santen het woord voor het houden van zijn causerie over de gemeentebegrooting voor 1936, De bedoeling van de causerie is, zoo zeide de heer Van Santen, die in den regel geen gelegenheid heeft zich met een begrooting bezig te houden, wat meer op de hoogte te brengen van dit apparaat, dat ieder jaar weer de gemoederen min of meer in beroering brengt. Uitvoerig schetst spr. de begrootingen uit den ouden tijd zonder werkloozen. crisisbu- reaux, subsidies en zooveel andere thans noodzakelijke uitgaven, waaronder veel lagere loonen. Maar de uitgaven stegen dermate, dat men aan bezuinigingen moest gaan denken. Zeer uitvoerig geeft spr. cijfers van de be grooting voor het komende jaar, van de ge wone diensten en van de kapitaaldiensten. Spr. geeft een beeld van de bemoeiingen van het rijk inzake de gemeentehuishouding, zoo o.a. over het heffen der belastingen en het uitbetalen van loonen. Voor wat betreft de te maken winsten van de levering van electriciteit is spr. van oor deel dat de tarieven daarvan te hoog zijn. Dit noemt spr. een gebrek aan goede koopman schap, minder behoorlijk noemt spr. het, als een koopman exhorbitante winst maakt, voor al wanneer die koopman monopoliehouder is van een artikel dat voor arm en rijk onont beerlijk is. Spr. meent dat water en gas niet te duur zijn, alleen is voor gas het benoodigde aantal van 600 M3. per jaar veel te hoog om eenig voordeel van vast recht te genieten en alleen de grootverbruikers profiteeren daarvan. Ook voor de electriciteitsgebruikers vindt sp. de regeling van vast recht verkeerd. Hier is de winstmarge te groot. Belanghebbenden zijn zuinig, terwijl het zeer verkeerd is volgens spr. dat voor ieder gezin eenzelfde vast recht, gevraagd wordt. Het vast recht dient geregeld te worden naar de behoefte en dan Is 26 cent en 10 cent veel te hoog. Na nog de kans in uitzicht gesteld te heb ben, dat er in de toekomst belastingverhoo- gingen noodzakelijk zullen zijn besloot spr. met er op te wijzen dat Heemstede vele nutti ge instellingen heeft, waarop men trots mag zijn. De voorzitter dankte spr. en betuigde vooral zijn instemming met de door den spr. naar voren gebracht gedachten inzake electrici- teits tarieven. Enkele vragen werden gesteld en door in leiders beantwoord. Kon huishouding niet meer doen. Zij leed aan voortdurende verstopping en hoofdpijnen. Tenslotte vond zij het juiste middel. Lees slechts haar brief „Jarenlang leed ik aan verstopping, waar aan blijkbaar niets meer te doen was. Mijn bloed was door de opgehoopte afvalstoffen als vergiftigd. Dit verzwakte mij dusdanig en maakte mij zoo zenuwachtig, dat ik niet meer in staat was mijn huishouding te doen. Toen besloot ik eens een proef met Kruschen Salts te nemen. In korten tijd reeds was mijn toe stand sterk vooruitgegaan. Ik slaap nu veel beter en mijn constipatie is verdwenen. Ik voel mij niet meer zoo moe en mijn werk valt mij nu ook weer veel gemakkelijker. Ik dank dit alles aan Kruschen Salts." Mevr. B. De helft van alle kwalen, waaraan de menschheid lijdt, is te wijten aan onvol doend werkende afvoerorganen, waardoor het bloed verontreinigd wordt. Men zal daardoor niet alleen gaan lijden aan hoofdpijnen en voortdurende vermoeidheid, maar ook ern stige rheumatische pijnen, jicht en ischias kunnen hiervan het gevolg zijn. De zes zouten, die Kruschen Salts bevat, sporen ingewanden, lever en nieren aan tot krachtiger werking. De constipatie wordt hierdoor overwonnen en de afvalstoffen worden langs de natuurlijke kanalen uit het lichaam verwijderd. De pijnen nemen af. de oogen staan weer helder, de energie keert terug. Men voelt zich frisscher, jeugdiger'en krachtiger, in het kort gezonder, een ander mensch. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezondheid voor een cent .per dag. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rown- tree Handels Maatschappij voorkomt. (Adv. Ingez. Med.) VERGADERING A. R. KIESVEREENIGING. Donderdagavond hield de A. R. Kiesvereeni- ging „Nederland en Oranje" een openbare vergadering in de Gereformeerde Kerk, waar als spreker optrad Prof. Dr. K. Schilder uit Kampen met „schouwingen over N. S. B. en C. D. U." Na het zingen van het eerste vers van Psalm 121, en het voorlezen van eenige verzen van Psalm 119 ging de voorzitter de heer Mulder, voor in gebed, waarna Prof. Schilder zijn rede begon. De beginselen der N. S. B. zijn volgens spr. te lezen in de officieele papieren die door de leiding uit Utrecht worden verzonden. In ve le dezer brochures wordt gezegd wat de be weging wil. en door welke leidende gedachten zij zich liet voortstuwen. Jonge menschen vermoeden niet zoo gemakkelijk wat de ach tergrond ervan is. Men roept: help mee aan de groote daden, en laat u inlijven bij de groote massa die daden wil, welke een Colijn niet stellenk an.Wat is altijd onze"volkskracht geweest, vraagt spr.? De erkenning van het Christelijk geloof, en de nauwe samengang der H. Schrift en het staatkundig leven. Uitvoerig schetst spr. de manier van wer ken in de N. S. B., die z. i. is: Van bovenaf ge organiseerd en gecommandeerd. De groote schare er buiten houden, maar dat is zeker niet nationaal. Sprekende over den toekomststaat der N. S. B. zegt spr. dat men dan den leider wil plaatsen op de pyramide, want in hem cen traliseert' zich de algemeene wil. In den gang van zaken ziet spreker geen verschil tusschen de leer van Marx en de N. S. B., ook al zullen deze partijen elkander bestrijden. In Rusland zien wij den strijd tegen de religie, en in Duitschland het boek van Rosenberg dat de scheppingsleer van Ge nesis verwerpt. De afgoderij heeft haar eigen altaar ge bouwd, en als die staat, gezin en kerk moet uitschakelen, dan is alles weg. Zulk een staat zal gezin, kerk en jeugd beheerschen. Maar dan zal er een klove komen, wat zeker anti nationaal is. Zich keerend tegen de C. D. U., geeft spr. het beginselprogramma zeer uit voerig weer. Het beginsel der C. D. U. kan de A. R. niet accepteeren. Uitvoerig zet spr. uit een het ontstaan der C. D. U„ de meesten voortgekomen uit de Christen-Democraten en andere afwijkende groepen Fout is hier, zegt spr. da,t de C. D. U. haar arbeid niet geheel grondt op de belijde nis. Spr. zet uiteen het verschil tusschen het woord „verzoening" bij de A. R. en bij Barth. Daar moet ieder de formule uitleggen zoo men wil. Men zegt dat de Bijbel de wegwij zer is, maar de A. R. partij zegt dat hij is een rechter. Elke situatie wordt niet beheerscht door oorlog, vrede of bezit, maar door de vraag' „Voor of tegen God". Van de gelegenheid tot vragen stellen werd door enkele aanwezigen gebruik gemaakt. ZILVEREN AMBTSJUBILEUM J. BOUWMAN. Nadat Woensdagavond de jubilaris op groot- sche wijze op het Postkantoor door het~Post- personeel gehuldigd was. werd de eigenlijke feestdag Donderdag meer in huiselijken kring gevierd. Dat de jubilaris ook onder het publiek zeer populair is, is dezen dag overduidelijk geble ken. Talrijk waren de bloemen, vruchtenman den, taarten en andere geschenken. Zoo noe men wij o.m. fraaie bloemstukken van den oud-directeur van het telegraafkantoor te Haarlem, den heer v. Leer, van de vakorgani satie, de C. B. P. T. T., van het Comité voor Kinderpostzegels e.a. Bijzonder aardig was een taart met op schrift 25 x dank, en als begeleidend schrij ven „Aan den vriendelijkste van alle post ambtenaren". Verder o.m, een groote fruit mand van huize „Meer en Bosch" en een ets van mevr. Kostka. De beide kamers van den jubilaris waren overval met bloemen en an dere geschenken. Van de velen die den jubilaris persoonlijk nun gelukwenschen kwamen aanbieden noemen wij allereerst den directeur van het postkan toor te Haarlem, den heer J. H. T. Pfaff, die in hartelijke bewoordingen, mede namens den directeur-generaal der posterijen en telegra fie den jubilaris gelukwensehte met zijn zil veren ambtsjubileum. Ook Ds. Leenderts, doopsgezind predikant te Haarlem, feliciteer de hem. Verder merkten wij o.m. op den heer A. Kuiler, referendaris bij de posterijen, een re ferendaris bij de posterijen, een deoutatie van den C. B. P. T. T„ wethouder Dr. E A. M. Droog, Dr. M. Colenbrander, Dr. Ledeboer, Dr. J. G M. v. Walsum, Ds. Barger. de gemeente secretaris N. Vos en het meerendecl der ambtenaren van het Raadhuis, notaris de la Hayze, de heer v. Baasbank, de vorige be heerder van het kantoor en een groot deel van het politiecorps. Vermeldenswaardig is zeker wel dat de ju bilaris een prachtig bloemstuk ontving van een Engelsche familie in Londen, die hier eenigen tijd in Heemstede heeft vertoefd en een brief van pater Brouwer uit de Congo. Onder de zeer talrijke telegrafische en schriftelijke gelukwenschen was ook een schrijven van den loco-burgemeester Jhr. A. v. d..Pol, die verhinderd was den jubilaris zelf te komen f eliciteeren.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2